Biz Kış Beklerken Afrika’dan Drogba Geliyor


Analiz ve tahminler başdanışmanımız Erdem Erdoğan (Santiago) kışın gidişatını yorumluyor…
———————

son-durum

(Görsel için Drummer’a çok teşekkürler)

Bugün 13 Ocak 2014.

1 Aralık’ta yayınladığımız mevsimlik tahminimizde vurguladığımız gibi, ülke olarak ortalamada normalden soğuk ve kurak, sisli-puslu, çoğu zaman durağan hava şartlarıyla geçen sıkıcı bir kışın ilk yarısını neredeyse tamamladık.

Aşağıdaki yer seviyesi sıcaklık anomalisi (normalden farkı) ile yer seviyesi basınç anomalisi haritalarında da bu durum net şekilde görülebilmekte.

compday.tXV5IUsnis

compday.xl47WTHJbt

Normalden epey az yağışla geçirdiğimiz bir sonbahar ve kış ilk yarısı sonunda İstanbul ve Ankara’daki barajlardaki doluluk oranları %35 seviyesine kadar gerilemiş vaziyette. Kışın geri kalanında ve ilkbaharda da benzer hava şartları devam ettiği takdirde, önümüzdeki yaz ve sonbaharda ciddi su sıkıntısı çekilecek gibi duruyor.

Peki önümüzdeki günlerde bizi nasıl hava şartları bekliyor?

Son verilere göre kışın ilk yarısının aksine; lodoslu, güneşli ve daha ılık günlere doğru ilerliyoruz. Bu havalar ilk başta kışa yakışmayacak gibi görünse de, hem yakıt sarfiyatını azaltacak hem de daha ileriki günler için yağış ihtimalinin önünü açacak.

Rnaa1681

Önümüzdeki günlerden itibaren İzlanda Alçak Basınç merkezine bağlı siklonlar İngiltere üzerinden kıtaya dalarak Güneybatı Avrupa’yı ele geçirecekler. Bu siklonlar Batı Avrupa’ya yağış ve soğuk getirirken bize de Afrika üzerinden lodos ve sıcak hava çekecekler. Lodosu takip edecek bu haftaki ilk yağışlar kimsenin derdine derman olmayacak gerçi… Aşağıda, önümüzdeki hafta sıcaklıkların özellikle ülkenin batısında normalin 6-10 derece üzerinde olacağını görüyorsunuz…

Rnaa1682

Bu bir hafta çok büyük ihtimalle yukarıda anlattığımız gibi geçecek, uzun vadede yararlandığımız kaynaklar Ocak ayının son haftasında Azor Yüksek Basınç alanının bir miktar güçleneceğini ve Batı Avrupa’daki yağışlı havaları daha doğuya; Yunanistan – Türkiye civarlarına iteceğini işaret ediyor. O yağışların daha bereketli olmasını umalım.

Avrupa son 6 yılın en ılık kışını geçirirken, Okyanus ötesi bir süre daha aşırı soğuk havaların etkisinde kalacak gibi görünüyor. Kuzey Amerika’yı işgal eden aşırı derin polar alçak basınçlar maalesef bizim tarafları olumsuz etkiliyor. Ne diyelim, umarız oralara da en kısa sürede ateşler salınır 🙂

Reklam

Biz Kış Beklerken Afrika’dan Drogba Geliyor” üzerine 14 düşünce

  1. Sirocco (Beylikdüzü/İst, 173m)

    İlk başlarda umudum vardı ama 4. haftadan sonra artık soğuk ve yağışlı hava gelmeyeceğini artık kabullendim ve kendimi çok yabancı olduğum subkültürlere doğru savrulurken buldum, bu arabesk-fantazi çalışmayı DEK ‘lere armağan ediyorum.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s