*** Havadelisi.com Hava Tahmini Süper Ligi ***


Havadelisi.com 2014 Kış Ligi sona ermiştir.

PuanDurumuNihai

12. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
11. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
10. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
9. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
8. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
7. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
6. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
5. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
4. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
3. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
2. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
1. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
*******

Katılımcıların bu başlıktaki yorumları takip etmeleri gerekiyor. (Bu başlığın linki blog üst menüsünde de bağımsız bir sekme olarak mevcut).

super_lig

* Değerlendirmenin kolay ve adil olması bakımından, ligde mücadele edecek hava delilerinin hepsinin, tahminlerini tek bir istasyon için yapmasına, bu istasyonun da İstanbul Atatürk Havalimanı olmasına -blog yönetim kurulu olarak- karar verdik. Tahminlerini başka istasyonlar için yapmak isteyen arkadaşlardan af diliyor ve kendilerinden anlayış bekliyoruz. (Farklı istasyon seçimlerinin çıkaracağı sorunlar, yazının ileriki bölümünde ayrıntısıyla anlatacağımız puanlama sisteminin okunmasıyla daha iyi anlaşılacaktır.)

* Ligimize katılan her hava delisi, her hafta üç adet tahmin yapacak. Bu tahminler kısa, orta ve uzun vadeye yönelik olacak. Tahminler pazar günleri saat 23.59’a kadar tamamlanmış olacak.

* Kısa vade, tahminlerin son yollanma gününden itibaren 1., 2. ve 3.; orta vade 5., 6. ve 7., uzun vade de 10., 11. ve 12. günlerden oluşacak. (Yani, mesela tahmini pazar günü gece yarısına kadar yapıyorsanız, kısa vade pazartesi-salı-çarşamba, orta vade cuma-cumartesi-pazar, uzun vade de takip eden çarşamba-perşembe-cuma olacak).

kriterler

Tablo için Mayhart’a çok teşekkürler.

* Buna göre, her bir periyot için, şu değerler tahmin edilecek (yukarıdaki tablonun ayrıntıları):

1) Günün en yüksek sıcaklıklarının 3 günlük ortalaması [ (a+b+c) / 3 ] : Tek bir değer tahmin edeceksiniz: Örneğin, günün en yüksek sıcaklıklarının, tahmin ettiğiniz periyodun ilk günü +12.0, ikinci günü +5.0, üçüncü günü -5.0 derece olacağını düşünüyorsanız, bunların ortalaması olan [ (+12.0) + (+5.0) + (-5.0) ] / 3 = 4.0 derece yazmalısınız. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 12.3 C gibi. Doğrulama referansı şu adres olacak. O adreste de belirtildiği gibi, her bir tahmin gününün maksimum sıcaklığı, tahmini yapılan gün saat 06’dan (UTC) saat 18’e (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen en yüksek sıcaklık olacak. Bu değer, tahmin ettiğiniz günün akşamı saat 21 gibi açıklanıyor.

2) Günün en düşük sıcaklıklarının 3 günlük ortalaması [ (d+e+f) / 3 ] : Yine tek bir değer, 3 gün ölçülen 3 en düşük değerin ortalaması, doğrulama referansı şu adres. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 12.3 C gibi. Her bir tahmin gününün minimum sıcaklığı, önceki gün saat 18’den (UTC) tahmini yapılan gün saat 06’ya (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen en düşük sıcaklık olacak. Bu değer, tahmin ettiğiniz günün sabahı saat 09 gibi açıklanıyor.

3) Günlük yağışların 3 günlük toplamı [ g+h+i ] : Mesela 20.2, 25.3 ve 30.5 mm düşeceğini düşünüyorsanız 20.2+25.5+30.5 = 76.0 mm yazmalısınız, doğrulama referansı şu adres. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 56.6 mm gibi.Her bir tahmin gününün yağış miktarı, tahminini yaptığınız gün saat 06’dan (UTC) bir sonraki gün saat 06’ya (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen yağış miktarıdır. Bu değer, tahmin ettiğiniz günden bir sonraki gün sabah saat 09 gibi açıklanıyor.

4) Günlük sabah ölçülen kar kalınlıklarının 3 günün içindeki maksimum değeri [ maks(k,l,m) ] : Toplamı değil, yani sırasıyla 0, 15 ve 10 cm ölçülecekse 15 cm yazmalısınız. Kar kalınlığı tam sayı olarak bildiriliyor, yani eğer 12.3 cm yazarsanız bu 12 cm kabul edilecektir. AHL’de kar varsa ölçüm değeri bildiriliyor, sinoptik raporlardan da ölçüm değerine erişebiliyoruz. Kar kalınlığı değeri, yağış gibi, tahmin ettiğiniz günden bir sonraki gün sabah saat 09 gibi açıklanıyor.

Taslak olarak kullanabileceğiniz örnek bir tahmini yazının sonunda bulabilirsiniz.

DEĞERLENDİRME

Her bir vade periyodu için ayrı ayrı puanlama yapılmak üzere,

* Maksimum sıcaklığı tam bilirseniz 100 puan alıyorsunuz. Her 0.1 derecelik sapmada 2 puanınız eksiliyor. Yani tam 1 derece saparsanız 80, 2 derece saparsanız 60 puan alıyorsunuz… Böyle gidiyor. 5 derece ve daha üstünde hata yaparsanız sıfır puan alıyorsunuz. (Eğer tahmininizi ondalık kullanmadan, mesela “4 derece” diye verirseniz bu 4.0 derece kabul edilecek ve her 0.1 derecelik sapmada 2 puanınız gidecek. Bir basamak ondalık değeri her zaman verin lütfen.)

* Minimum sıcaklık değerlendirmesi, maksimumla aynı. Tam sonuç 100 puan, 5 derece ve daha üzerinde sapmalar sıfır puan.

* Yağış değerlendirmesinde rekabet öne çıkacak, ayrıca sıcaklıktan aldığınız puanlar da önemli olacak. Ölçülen üç günlük toplam yağış değerine göre katılımcılar, bu değerden en az sapandan en çok sapana doğru sıralanacak. Birinci olan 100, ikinci 95, üçüncü 90 puan… Böyle gidecek, yirminci sıradaki 5 puan alacak, bunun altındakiler sıfır puan alacak. Eğer herhangi bir başarı sırası N tane kişi tarafından paylaşılıyorsa, o başarı sırası ve altındaki N-1 tane başarı sırasının payına düşen puanlar toplanacak ve o N tane kişiye pay edilecek. Örnek: Üç tane 9. varsa; 9, 10 ve 11. sıraların puanları toplamı 60+55+50 = 165 olur. Her bir 9.’ya 165 / 3 = 55 puan verilecek. Bu üç tane 9.’dan sonra gelen kişi 12. sıradan puanlanacak. Ancaaaak…. Eğer yağışı çok iyi tahmin ettiğiniz halde sıcaklık tahminlerinizde aynı başarıyı gösterememişseniz yağışı tesadüfen iyi tahmin etmişsiniz demektir… Bu nedenle maksimum ve minimum sıcaklık tahminlerinizden elde ettiğiniz puanların ortalaması, yüzde olarak yağıştan aldığınız puanla çarpılacak ve bu son çıkan değer yağıştan aldığınız nihai puan olacak… Örnek: Diyelim ki maksimum sıcaklıktan 60, minimum sıcaklıktan 40 puan aldınız… Bunların ortalaması 50. Yağışta da 3. sıradasınız, yani normalde 90 puan alıyorsunuz… 90 x %50 = 45 puan, yağıştan alacağınız nihai puan olacak… Eğer sıcaklıkta sıfır çektiyseniz, yağışta da otomatikman sıfır çekiyorsunuz…

* Kar kalınlığı değerlendirmesinde de yağışla aynı sistem uygulanacak. Fakat birinci 50, ikinci 45, üçüncü 40… onuncu 5 puan alacak. Bunun altı sıfır puan. Kar değerlendirmesinde zaten sıcaklık da önemli olacağı için sıcaklıktan alacağınız puan ortalaması yüzde olarak yansıtılmayacak. Dikkat: Türkiye’de kar ölçümleri güvenilmez olduğu için bu kategorideki puanlamayı gözden geçirebiliriz. Gidişata bakacağız.

*** Böylece her bir vade periyodu için 100+100+100+50 = 350 tam puan alınabilecek. Üç vadenin toplamında 350 x 3 = 1050 tam puan alınabilecek.

* Herhangi bir hafta maça çıkmamanın özrü yok. Maça çıkmadığınız hafta her kategoriden sıfır puan alırsınız.

* En fazla puanı toplayan şampiyon olacak ve seneye “Avrupa Üstatlar Ligi”ne katılmaya hak kazanacak. 2. ve 3. sırayı alacaklar, HaberTürk ve Beyaz TV’nin hava durumu sunuculuğuna getirilecek. Şaka şaka, fakat şampiyona sembolik bir ödül vermeyi düşünüyoruz. Son üç sırayı alan katılımcılar küme düşecekler ve seneye BankAsya CNNTürk Yorumcuları liginde mücadele edecekler (bu da şaka 😀 )

* Her bir vade kendi içinde de değerlendirilecek ve kısa-orta-uzun vade sıralamaları yapılacak. Öte yandan şampiyonu, toplam puan belirleyecek.

Lig, 12 hafta sürecek. 12. haftanın sonuna kadar puanlama normal şekilde yapılacak. Toplam puanlar hesaplandıktan sonra, her bir katılımcının en az puan aldığı 2 hafta, o katılımcı için puanlamaya dahil edilmeyecek. Yani, örneğin siz 12 haftanın 12′sine de katılmışsanız, en az puan aldığınız iki haftada aldığınız puanları sileceğiz. Ya da zaten iki haftayı kaçırmışsanız ve sıfır almışsanız, bir şey kaybetmiş olmayacaksınız. O sıfırlarınız doğrudan silinecek. Son puan durumu herkesin en yüksek puan aldığı 10 hafta üzerinden yapılacak.
————————–
————————–

Süper Lig 12. hafta tahminlerinizi 13 Nisan Pazar akşamı saat 23.59′a kadar bu başlığın altına yorum olarak yazabilirsiniz. Örnek tahmin az aşağıda. İstediğiniz sorudan başlayabilir, istediğiniz kaynaktan faydalanabilirsiniz. Katılımcılar arasındaki kopyanın önlenmesi için, yorum olarak girdiğiniz tahmin, belirtilen tarih/saate kadar “Yorumunuz onay bekliyor” ibaresiyle onaylanmadan bekleyecek, editörler haricinde kimse tarafından görülemeyecektir. Yine belirtilen saate kadar, yeni yorum yazarak tahmininizi dilediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. Son yorumunuz geçerli kabul edilecektir. Pazar akşamı saat 23.59′dan itibaren tüm tahminler onaylanarak görünür hale getirilecek, bu saatten sonra yapılan tahminler geçersiz sayılacaktır. Başlık, geyiğin harlanması için yorumlara açık kalacaktır.

Tahminlerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz.

Örnek bir tahmin aşağıda, yorumunuzun içine kopyala yapıştır yaparak değerleri değiştirebilirsiniz:

*******
12. HAFTA TAHMİNLERİ
Kısa vade (1,2,3. günler, yani 14-15-16 Nisan 2014)

1) 15.2 derece
2) -8.6 derece
3
) 78.5 mm (ya da kg, aynı şey)

4) 89 cm

Orta vade (5,6,7. günler, yani 18-19-20 Nisan 2014)

1) 19.2 derece
2) -3.0 derece
3) 25.5 mm (ya da kg, aynı şey)
4) 45 cm

Uzun vade (10,11,12. günler, yani 23-24-25 Nisan 2014)

1) 10.2 derece
2) -7.0 derece
3) 80.5 mm (ya da kg, aynı şey)
4) 67 cm
*******

LÜTFEN TAHMİNİNİZİ YAPMADAN ÖNCE TAHMİN PERİYOTLARI TABLOSUNU (yazının içinde var) DİKKATLE İNCELEYİNİZ! YAĞIŞ VE KAR MİKTARLARININ, TAHMİN ETTİĞİNİZ GÜNDEN BİR SONRAKİ GÜN AÇIKLANDIĞINI UNUTMAYINIZ!

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1.129 Responses to *** Havadelisi.com Hava Tahmini Süper Ligi ***

 1. Ah şu yağışlarda uçuk rakamlar yazmamış olsam yanıma bile yaklaştırmazdım kimseyi.

 2. Bu lig işi çok iyi oldu, kimin ne olduğu ortaya çıktı. 🙂 Mesela uzun vade de vadede tahminlerini dikkate aldığım isimlerin başında gelen Santiago 1. hafta uzun vade tahmininden sadece 15 puan almış, bundan sonra Santiago’nun uzun vadeli tahminlerine nasıl güveneyim ben. 🙂

 3. Üçüncü hafta tahmin tablosu.. Şansınız bol olsun..

 4. Uzun vadede ilk beşe girmişim 😀

  Sıcaklıkları en yüksekte 0,1 en düşükte 0,4 gibi bir hata ile yakalamışım. Yağış hususunda daha dikkatli olsam liderlik kesin gibi idi 😀

 5. 3. hafta için tahmin yapan herkese başarılar…

  Aynı günlere denk gelen 1. Hafta Uzun Vade ve 2. Hafta Orta Vade sonuçları belli oldu (yarın sabaha kadar yağış düşmeyeceğini varsayıyorum).

  İhsan, Akureyri gibi isimler büyük çıkış yakaladı… Santiago ise hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı 🙂

  1. Hafta Uzun Vade sonuçları:

  2. Hafta Orta Vade sonuçları:

  2 kısa, 2 orta ve 1 uzun vade maçından sonra ortaya çıkan puan durumu (alt sıralardakilerin birçoğunun maç eksiği olduğunu unutmayın, son haftalara doğru en kötü iki haftayı çıkartma uygulamasına başlarız):

  1

  Kısa, orta ve uzun vadeye göre puan durumları: 6. 3. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 8,8 derece
  2) 5,1 derece
  3) 0,0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0,0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 13,2 derece
  2) 10,1 derece
  3) 0,0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0,0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 14,1 derece
  2) 6,4 derece
  3) 3,4 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0,0 cm

 7. 3. HAFTA TAHMİNLERİ

  Kısa 1) 9,7 2)5,7 3) 0 4)0 Orta 1) 13,8 2)7,8 3)0,2 4)0 Uzun 1)11,8 2)7,5 3)0,4 4) 0
  02.02.2014 / 23:50 tarihinde gönderilmiş
  3. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 9,7 derece
  2) 5,7 derece
  3) 0,0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0,0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 13,8 derece
  2) 7,8 derece
  3) 0,2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0,0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 11,8 derece
  2) 7,5 derece
  3) 0,4 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0,0 cm

 8. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  3. HAFTA TAHMİNLERİ

  Kısa vade (3-4-5 Şubat 2014)
  1) 9.7 derece
  2) 4.8 derece
  3) 0 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (7-8-9 Şubat 2014)

  1) 12.3 derece
  2) 5.0 derece
  3) 0.0 mm
  4) 0 cm

  Uzun vade (12-13-14 Şubat 2014)

  1) 14.5 derece
  2) 7.5 derece
  3) 1.2 mm
  4) 0 cm

 9. Ozan Hocam merhaba
  Son dakika Bende katılmak istiyorum
  Tahminlerimi Aşağıda belirttim 🙂

  3. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)
  1) 9.4 derece
  2) 6.3 derece
  3) 0 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 10,2 derece
  2) 6,9 derece
  3) 0 mm
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 8,2 derece
  2) 5,6 derece
  3) 1.2 mm
  4) 0 cm

 10. 3. Hafta

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 9.2 derece
  2) 3.6 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 8.7 derece
  2) 3.3 derece
  3) 0.2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 9.6 derece
  2) 4.4 derece
  3) 9.2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

 11. 3. Hafta

  Herkese başarılar, emeği geçen arkadaşlara da kolay gelsin…

  3-4-5 Şubat 2014
  En düşük: 4.7 C
  En yüksek: 8.0 C
  Yağış: 0 mm
  Kar: yok

  7-8-9 Şubat 2014
  En düşük: 5.0 C
  En yüksek: 8.7 C
  Yağış: 7 mm
  Kar: yok

  12-13-14 Şubat 2014
  En düşük: 4.3 C
  En yüksek: 10.0 C
  Yağış: 0 mm
  Kar: yok

 12. 3. Hafta

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 8.2 derece
  2) 4.3 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 8.9 derece
  2) 3.7 derece
  3) 5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 3.8 derece
  2) 0.5 derece
  3) 12 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 5 cm

 13. 3. Hafta

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 9.4 derece
  2) 5.8 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 13.2 derece
  2) 7.1 derece
  3) 2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 14.8 derece
  2) 8.1 derece
  3) 1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm
  *******

 14. ysrcn55 dedi ki:

  3. Hafta

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 8.9 derece
  2) 4.9 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 11.5 derece
  2) 5.1 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 11.1 derece
  2) 6.5 derece
  3) 11 mm (ya da kg, aynı şey)
  4)0 cm

 15. 3. Hafta

  Kısa vade (3-4-5 Şubat 2014)

  1) 9.2 derece
  2) 3.8 derece
  3) 0.0 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (7-8-9 Şubat 2014)

  1) 12.8 derece
  2) 7.8 derece
  3) 1.0 mm
  4) 0 cm

  Uzun vade (12-13-14 Şubat 2014)

  1) 14.0 derece
  2) 9.2 derece
  3) 2.0 mm
  4) 0 cm

 16. Bu hastalık işi olmasa o birinciliği kimseye kaptırmazdım ama …

 17. 3. HAFTA TAHMİNLERİ
  *************************
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 9,4 derece
  2) 4,0 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 12,3 derece
  2) 8,6 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 12,3 derece
  2) 8,3 derece
  3) 5,0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

 18. 3. HAFTA TAHMİNLERİ

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 9.7 derece
  2) 3.6 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 12 derece
  2) 5.5 derece
  3) 0.2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 14 derece
  2) 7.5 derece
  3) 3 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

 19. 3. HAFTA TAHMİNLERİ

  Kısa vade: a) 8,6 derece b) 4,7 derece c) 0 mm d) 0 cm
  Orta vade: a) 10,7 derece b) 6,5 derece c) 0 mm d) 0 cm
  Uzun vade: a) 7,4 derece b) 4,3 derece c) 13 mm d) 0 cm

 20. 3. Hafta

  Kısa vade ( 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 10,0 derece
  2) 5 derece
  3) 0.2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade ( 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 12.5 derece
  2) 7.0 derece
  3) 2.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (12-13-14 Şubat 2014)

  1) 15.2 derece
  2) 9.0 derece
  3) 3.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm
  *******

 21. 3. Hafta

  3-4-5 Şubat
  A) 12 derece
  B) 6.3 derece
  C) 0 MM
  D) 0 CM

  7-8-9 Şubat
  A) 14 derece
  B) 7.5 derece
  C) 3 MM
  D) 0 CM

  12-13-14 Şubat
  A) 16,5 derece
  B) 8.3 derece
  C) 33 mm
  D) 0 CM

 22. Arkadaşlar, küçük bir rahatsızlıktan ötürü 4-5 gündür hastanedeyim. Aklım da, kalbim de, sizinle.

 23. 3. HAFTA TAHMİNLERİ

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)
  1)9,3 derece
  2)3,7 derece
  3)1mm
  4)0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1)12,1 derece
  2)7,4 derece
  3)2 mm
  4)0cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1)14,9 derece
  2)8,9 derece
  3)5 mm
  4)0 cm

 24. 3. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 8.2 derece
  2) 3.6 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 11.6 derece
  2) 6.0 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 8.2 derece
  2) 3.0 derece
  3) 5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

 25. 3. Hafta

  Kısa vade (3-4-5 Şubat 2014)

  1) 9.0 derece
  2) 5.7 derece
  3) 0 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (7-8-9 Şubat 2014)

  1) 12.9 derece
  2) 8.1 derece
  3) 0 mm
  4) 0 cm

  Uzun vade (12-13-14 Şubat 2014)

  1) 10.5 derece
  2) 6.9 derece
  3) 9.1 mm
  4) 0 cm

 26. 3. HAFTA TAHMİNLERİM
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)
  1) 10.8 derece
  2) 4.9 derece
  3) 0 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)
  1) 13.8 derece
  2) 8.4 derece
  3) 0.5 mm
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)
  1) 14.6 derece
  2) 9.2 derece
  3) 9.5 mm
  4) 0 cm

 27. 3. HAFTA TAHMİNLERİ

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 8,7 derece
  2) 3,9 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 10,7 derece
  2) 5,3 derece
  3) 3 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 14,3 derece
  2) 6,8 derece
  3) 3 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

 28. 3. HAFTA TAHMİNLERİ

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 9.6 derece
  2) 5.1 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 11.9 derece
  2) 7.3 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 12.5 derece
  2) 7.7 derece
  3) 4.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

 29. *******
  3. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 8.2 derece
  2) 3.6 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 10.2 derece
  2) 4.9 derece
  3) 0.3 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 10.3 derece
  2) 5.5 derece
  3) 0.8 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm
  *******

 30. WHITE FOX FC
  3. HAFTA PERFORMANS

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)
  1) 9.8 derece
  2) 3.6 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 12.5 derece
  2) 5.2 derece
  3) 0.1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 14.1 derece
  2) 7.8 derece
  3) 0.2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  • MADEM SON TAHMİN GEÇERLİ REVİZE EDİYORUM.

   WHITE FOX FC
   3. HAFTA PERFORMANS

   Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)
   1) 9.4 derece
   2) 3.9 derece
   3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
   4) 0 cm

   Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

   1) 12.5 derece
   2) 5.3 derece
   3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
   4) 0 cm

   Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

   1) 14.1 derece
   2) 7.8 derece
   3) 0.2 mm (ya da kg, aynı şey)
   4) 0 cm

 31. 3. hafta

  1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014) GÜNCELLEME

  a) 8.4 derece
  b) 6.2 derece
  c) 0.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  a) 11.3 derece
  b) 8.8 derece
  c) 0.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  a) 13.9 derece
  b) 9.7 derece
  c) 1.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

 32. *******
  3. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 8.3 derece
  2) 5.9 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 11.8 derece
  2) 7.5 derece
  3) 2.1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 12.0 derece
  2) 7.8 derece
  3) 2.2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

 33. 3. hafta

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 7.3 derece
  2) 5.1 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 11.5 derece
  2) 7.0 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 10.2 derece
  2) 7.0 derece
  3) 2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

 34. 3. hafta

  3-4-5 Şubat
  1 ) 9,2 C
  2 ) 5,2 C
  3 ) 0 mm
  4 ) 0 cm
  7-8-9 Şubat
  1 ) 9,8 C
  2 ) 4,9 C
  3 ) 0 mm
  4 ) 0 cm
  12-13-14 Şubat
  1 ) 10,8 C
  2 ) 5,7 C
  3 ) 17,8 mm
  4 ) 4 cm
  Kaybetsem de her seferinde uzun vadeye kar kalınlığı vermeye devam edeceğim.

 35. 3. hafta

  Kısa: 3,4,5 Şubat

  1) 9,6°C
  2) 2,2°C
  3) 0 kg
  4) 0 cm

  Orta: 7,8,9 Şubat
  1) 13,2°C
  2) 5,6°C
  3) 0 kg
  4) 0 cm

  Uzun: 12,13,14 Şubat
  1) 18,3°C
  2) 10,2°C
  3) 0 kg
  4) 0 cm

 36. 3. HAFTA TAHMİNLERİ

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 10 derece
  2) 6 derece
  3) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 9 derece
  2) 4.5 derece
  3) 1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 12.2 derece
  2) 6.5 derece
  3) 3 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

 37. Orkun Haksball dedi ki:

  3. HAFTA TAHMİNLERİ

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 8.2 derece
  2) 3.2 derece
  3) 1.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 8.5 derece
  2) 3.5 derece
  3) 5.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 12.5 derece
  2) 6.5 derece
  3) 3.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

 38. 3. Hafta

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  1) 6.8
  2) 3.5
  3) 0.1
  4) 0

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  1) 8.6
  2) 2.8
  3) 0
  4) 0

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  1) 11.8
  2) 6.4
  3) 4
  4) 0

 39. thecoldsnow dedi ki:

  *******
  3. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (3-4-5 Şubat 2014)

  1) 7.9 derece
  2) 6.0 derece
  3) 0.8 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (7-8-9 Şubat 2014)

  1) 7.0 derece
  2) 5.0 derece
  3) 2.1 mm
  4) 0 cm

  Uzun vade (12-13-14 Şubat 2014)

  1) 4.0 derece
  2) 1.9 derece
  3) 12.2 mm
  4) 2 cm
  *******

 40. Değerlendirme ile ilgili bir soru sormak istiyorum. (Eğik yazılar bana ait- Ozan)

  -Yağışın 0 mm olduğu bir periyotta yağış tahmin edenler sapmaya göre puan alacaklar mı ?
  -Benim okuduğumdan anladığım kadarıyla alacaklar.

  (Yağış baz puanları sıralamaya göre belirleniyor. Yazıda ayrıntısıyla var. İlk 20 sırada olanlar puan alıyor.)

  -O zaman 27 Ocak sisteminde örneğin 1 cm tahmin eden bir yarışmacı kar yağmasına rağmen puan alamazken yüksek sıcaklık tahmini yapıp 0 cm tahmin eden birisi kar tahmininden puan aldı. (evet, çünkü kar puanları da sıralamaya göre alınıyor. Eğer 0 cm kar sonucu olduğunda sıfır diyen en az 10 kişi varsa, 1 cm diyenler puan alamıyor.)

  Tahmine bir bütün olarak baktığımızda hangisinin puan alması gerekirdi ? (Yine 0 cm diyenin alması gerekir bence, çünkü sıcaklığı doğru tahmin eden zaten çok ciddi bir puan alıyor ve kardan alamadığı puan onun yanında devede kulak kalıyor. Ki zaten kardan alınan puanlar biraz bonus gibi, hem doğru tahmin eden kişi sayısına bölününce çok az bir puan alınıyor her seferinde.)

  Yanlış anlamayın sakın, yarışmaya bir bütün olarak baktığımızda oldukça emek harcanmış herşey düşünülmüş mükemmele yakın bir kurgu oluşturulmuş. Ben sadece bu emeğe bir katkım olsun istedim.

 41. Küçük bir kural değişikliği: Kar kalınlığı miktarınının periyodunu da yağışla aynı yaptık (tutarlı olması bakımından). Yani mesela 1., 2. ve 3. günün maksimum kar kalınlığını tahmin edecekseniz, bu günlerin ertesi sabahlarında açıklanacak olan kar kalınlığı değerlerini temel almalısınız. Ayrıntılı açıklama yazının içinde mevcut.

  O kadar kurallar koyuyoruz uğruna, sen de yağ artık be mübarek!

 42. Hava delisi sonun yüce divan. Benden söylemesi.

 43. Boş durmayayım dedim. Tahmin kriterlerini şöyle bir özet tabloda topladım. (tıklayıp büyütebilirsiniz)

  1

  Ancak burada kar kalınlıkları periyotlarına dikkat etmek lazım. Eğer 1,2 ve 3. günler yapılırsa, 1. ve 3. günden sadece ilk 6 saat alınmış oluyor. 3.günün son 18 saati dışarıda kalıyor. Daha mantıklı görünen 2,3 ve 4.günlere yaptım tabloyu. Bir yanlışlık yapıyorsam düzelteyim.

  • Mükemmel olmuş! Elinize emeğinize sağlık.

   Siz bunu yapınca maksimum kar kalınlığı tahmininin gösterdiğiniz gibi, yani aynı yağış, bir sonraki günlerin sabah bildirilen kar kalınlığına göre yapılması gerektiğini gördüm. O şekilde de bir güncelleme yapalım. Tabloyu ana yazının içine alacağım.

 44. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Lig bitiminin ardından yani üstatlar kupalarını aldıktan sonra da bu defa uzun vade olmadan sadece kısa ve orta vade yarışmasının olmasını öneriyorum. Yani Pazar akşamı sadece kısa vade (Pzt-Salı-Çarş) ve orta vade (Cuma-Cts-Pazar) tahminleri yapılıp o haftanın sonunda da tüm sonuçların alınabileceği bir lig bahar ve yaz aylarında güzel olur.

 45. Kar kalınlığı değeri, 1. , 2. ve 3. gün sabah açıklanan değerlerin en yükseği mi, yoksa 2. ,3. ,ve 4. gün sabah açıklanan değerlerin en yükseği midir?

 46. Berke Dulundu dedi ki:

  Hocam ben daha yeni katıldım . —-StrongRookie

  3. HAFTA TAHMİNLERİ
  1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 3-4-5 Şubat 2014)

  a) 9.1 derece
  b) -0.9 derece
  c) 1.9 mm
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 7-8-9 Şubat 2014)

  a) 4.4 derece
  b) -3.7 derece
  c) 21.4 mm
  d) 5 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 12-13-14 Şubat 2014)

  a) 11.4 derece
  b) -0.4 derece
  c) 14.9 mm
  d) 0 cm

 47. Maç eksiği olanların genel sıralamada adının sağına üç yıldız (***) koyun ki belli olsun altta da minicik dipnot yıldızı açıklasın.

 48. Hafta sonu bilgisayardan uzak kalacağım için 3. Hafta tahminlerini bugünden gönderiyorum.

  1. günler
  a) 6,3
  b) 2
  c) 1
  d) 0

  2.günler

  a)7,8
  b)4,3
  c) 4
  d) 0

  3.günler

  a) 8,6
  b) 4,2
  c) 5
  d) 0

 49. Arkadaşlar aşağıda Mayhart’ın sunduğu öneri yönetim kurulumuz tarafından yerinde ve yararlı bulundu. Hem White Fox’un şikayetine de çözüm olacak.

  Ligin 10 hafta süreceğini söylemiştik. 2 hafta ekliyoruz,12 hafta sürecek. 12. haftanın sonuna kadar puanlama bu şekilde yapılacak. Toplam puanlar hesaplandıktan sonra, her bir katılımcının en az puan aldığı 2 hafta, o katılımcı için puanlamaya dahil edilmeyecek. Yani, örneğin siz 12 haftanın 12’sine de katılmışsanız, en az puan aldığınız iki haftada aldığınız puanları sileceğiz. Ya da zaten iki haftayı kaçırmışsanız ve sıfır almışsanız, bir şey kaybetmiş olmayacaksınız. O sıfırlarınız doğrudan silinecek. Son puan durumu herkesin en yüksek puan aldığı 10 hafta üzerinden yapılacak.

  1

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s