*** Havadelisi.com Hava Tahmini Süper Ligi ***


Havadelisi.com 2014 Kış Ligi sona ermiştir.

PuanDurumuNihai

12. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
11. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
10. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
9. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
8. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
7. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
6. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
5. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
4. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
3. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
2. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
1. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
*******

Katılımcıların bu başlıktaki yorumları takip etmeleri gerekiyor. (Bu başlığın linki blog üst menüsünde de bağımsız bir sekme olarak mevcut).

super_lig

* Değerlendirmenin kolay ve adil olması bakımından, ligde mücadele edecek hava delilerinin hepsinin, tahminlerini tek bir istasyon için yapmasına, bu istasyonun da İstanbul Atatürk Havalimanı olmasına -blog yönetim kurulu olarak- karar verdik. Tahminlerini başka istasyonlar için yapmak isteyen arkadaşlardan af diliyor ve kendilerinden anlayış bekliyoruz. (Farklı istasyon seçimlerinin çıkaracağı sorunlar, yazının ileriki bölümünde ayrıntısıyla anlatacağımız puanlama sisteminin okunmasıyla daha iyi anlaşılacaktır.)

* Ligimize katılan her hava delisi, her hafta üç adet tahmin yapacak. Bu tahminler kısa, orta ve uzun vadeye yönelik olacak. Tahminler pazar günleri saat 23.59’a kadar tamamlanmış olacak.

* Kısa vade, tahminlerin son yollanma gününden itibaren 1., 2. ve 3.; orta vade 5., 6. ve 7., uzun vade de 10., 11. ve 12. günlerden oluşacak. (Yani, mesela tahmini pazar günü gece yarısına kadar yapıyorsanız, kısa vade pazartesi-salı-çarşamba, orta vade cuma-cumartesi-pazar, uzun vade de takip eden çarşamba-perşembe-cuma olacak).

kriterler

Tablo için Mayhart’a çok teşekkürler.

* Buna göre, her bir periyot için, şu değerler tahmin edilecek (yukarıdaki tablonun ayrıntıları):

1) Günün en yüksek sıcaklıklarının 3 günlük ortalaması [ (a+b+c) / 3 ] : Tek bir değer tahmin edeceksiniz: Örneğin, günün en yüksek sıcaklıklarının, tahmin ettiğiniz periyodun ilk günü +12.0, ikinci günü +5.0, üçüncü günü -5.0 derece olacağını düşünüyorsanız, bunların ortalaması olan [ (+12.0) + (+5.0) + (-5.0) ] / 3 = 4.0 derece yazmalısınız. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 12.3 C gibi. Doğrulama referansı şu adres olacak. O adreste de belirtildiği gibi, her bir tahmin gününün maksimum sıcaklığı, tahmini yapılan gün saat 06’dan (UTC) saat 18’e (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen en yüksek sıcaklık olacak. Bu değer, tahmin ettiğiniz günün akşamı saat 21 gibi açıklanıyor.

2) Günün en düşük sıcaklıklarının 3 günlük ortalaması [ (d+e+f) / 3 ] : Yine tek bir değer, 3 gün ölçülen 3 en düşük değerin ortalaması, doğrulama referansı şu adres. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 12.3 C gibi. Her bir tahmin gününün minimum sıcaklığı, önceki gün saat 18’den (UTC) tahmini yapılan gün saat 06’ya (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen en düşük sıcaklık olacak. Bu değer, tahmin ettiğiniz günün sabahı saat 09 gibi açıklanıyor.

3) Günlük yağışların 3 günlük toplamı [ g+h+i ] : Mesela 20.2, 25.3 ve 30.5 mm düşeceğini düşünüyorsanız 20.2+25.5+30.5 = 76.0 mm yazmalısınız, doğrulama referansı şu adres. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 56.6 mm gibi.Her bir tahmin gününün yağış miktarı, tahminini yaptığınız gün saat 06’dan (UTC) bir sonraki gün saat 06’ya (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen yağış miktarıdır. Bu değer, tahmin ettiğiniz günden bir sonraki gün sabah saat 09 gibi açıklanıyor.

4) Günlük sabah ölçülen kar kalınlıklarının 3 günün içindeki maksimum değeri [ maks(k,l,m) ] : Toplamı değil, yani sırasıyla 0, 15 ve 10 cm ölçülecekse 15 cm yazmalısınız. Kar kalınlığı tam sayı olarak bildiriliyor, yani eğer 12.3 cm yazarsanız bu 12 cm kabul edilecektir. AHL’de kar varsa ölçüm değeri bildiriliyor, sinoptik raporlardan da ölçüm değerine erişebiliyoruz. Kar kalınlığı değeri, yağış gibi, tahmin ettiğiniz günden bir sonraki gün sabah saat 09 gibi açıklanıyor.

Taslak olarak kullanabileceğiniz örnek bir tahmini yazının sonunda bulabilirsiniz.

DEĞERLENDİRME

Her bir vade periyodu için ayrı ayrı puanlama yapılmak üzere,

* Maksimum sıcaklığı tam bilirseniz 100 puan alıyorsunuz. Her 0.1 derecelik sapmada 2 puanınız eksiliyor. Yani tam 1 derece saparsanız 80, 2 derece saparsanız 60 puan alıyorsunuz… Böyle gidiyor. 5 derece ve daha üstünde hata yaparsanız sıfır puan alıyorsunuz. (Eğer tahmininizi ondalık kullanmadan, mesela “4 derece” diye verirseniz bu 4.0 derece kabul edilecek ve her 0.1 derecelik sapmada 2 puanınız gidecek. Bir basamak ondalık değeri her zaman verin lütfen.)

* Minimum sıcaklık değerlendirmesi, maksimumla aynı. Tam sonuç 100 puan, 5 derece ve daha üzerinde sapmalar sıfır puan.

* Yağış değerlendirmesinde rekabet öne çıkacak, ayrıca sıcaklıktan aldığınız puanlar da önemli olacak. Ölçülen üç günlük toplam yağış değerine göre katılımcılar, bu değerden en az sapandan en çok sapana doğru sıralanacak. Birinci olan 100, ikinci 95, üçüncü 90 puan… Böyle gidecek, yirminci sıradaki 5 puan alacak, bunun altındakiler sıfır puan alacak. Eğer herhangi bir başarı sırası N tane kişi tarafından paylaşılıyorsa, o başarı sırası ve altındaki N-1 tane başarı sırasının payına düşen puanlar toplanacak ve o N tane kişiye pay edilecek. Örnek: Üç tane 9. varsa; 9, 10 ve 11. sıraların puanları toplamı 60+55+50 = 165 olur. Her bir 9.’ya 165 / 3 = 55 puan verilecek. Bu üç tane 9.’dan sonra gelen kişi 12. sıradan puanlanacak. Ancaaaak…. Eğer yağışı çok iyi tahmin ettiğiniz halde sıcaklık tahminlerinizde aynı başarıyı gösterememişseniz yağışı tesadüfen iyi tahmin etmişsiniz demektir… Bu nedenle maksimum ve minimum sıcaklık tahminlerinizden elde ettiğiniz puanların ortalaması, yüzde olarak yağıştan aldığınız puanla çarpılacak ve bu son çıkan değer yağıştan aldığınız nihai puan olacak… Örnek: Diyelim ki maksimum sıcaklıktan 60, minimum sıcaklıktan 40 puan aldınız… Bunların ortalaması 50. Yağışta da 3. sıradasınız, yani normalde 90 puan alıyorsunuz… 90 x %50 = 45 puan, yağıştan alacağınız nihai puan olacak… Eğer sıcaklıkta sıfır çektiyseniz, yağışta da otomatikman sıfır çekiyorsunuz…

* Kar kalınlığı değerlendirmesinde de yağışla aynı sistem uygulanacak. Fakat birinci 50, ikinci 45, üçüncü 40… onuncu 5 puan alacak. Bunun altı sıfır puan. Kar değerlendirmesinde zaten sıcaklık da önemli olacağı için sıcaklıktan alacağınız puan ortalaması yüzde olarak yansıtılmayacak. Dikkat: Türkiye’de kar ölçümleri güvenilmez olduğu için bu kategorideki puanlamayı gözden geçirebiliriz. Gidişata bakacağız.

*** Böylece her bir vade periyodu için 100+100+100+50 = 350 tam puan alınabilecek. Üç vadenin toplamında 350 x 3 = 1050 tam puan alınabilecek.

* Herhangi bir hafta maça çıkmamanın özrü yok. Maça çıkmadığınız hafta her kategoriden sıfır puan alırsınız.

* En fazla puanı toplayan şampiyon olacak ve seneye “Avrupa Üstatlar Ligi”ne katılmaya hak kazanacak. 2. ve 3. sırayı alacaklar, HaberTürk ve Beyaz TV’nin hava durumu sunuculuğuna getirilecek. Şaka şaka, fakat şampiyona sembolik bir ödül vermeyi düşünüyoruz. Son üç sırayı alan katılımcılar küme düşecekler ve seneye BankAsya CNNTürk Yorumcuları liginde mücadele edecekler (bu da şaka 😀 )

* Her bir vade kendi içinde de değerlendirilecek ve kısa-orta-uzun vade sıralamaları yapılacak. Öte yandan şampiyonu, toplam puan belirleyecek.

Lig, 12 hafta sürecek. 12. haftanın sonuna kadar puanlama normal şekilde yapılacak. Toplam puanlar hesaplandıktan sonra, her bir katılımcının en az puan aldığı 2 hafta, o katılımcı için puanlamaya dahil edilmeyecek. Yani, örneğin siz 12 haftanın 12′sine de katılmışsanız, en az puan aldığınız iki haftada aldığınız puanları sileceğiz. Ya da zaten iki haftayı kaçırmışsanız ve sıfır almışsanız, bir şey kaybetmiş olmayacaksınız. O sıfırlarınız doğrudan silinecek. Son puan durumu herkesin en yüksek puan aldığı 10 hafta üzerinden yapılacak.
————————–
————————–

Süper Lig 12. hafta tahminlerinizi 13 Nisan Pazar akşamı saat 23.59′a kadar bu başlığın altına yorum olarak yazabilirsiniz. Örnek tahmin az aşağıda. İstediğiniz sorudan başlayabilir, istediğiniz kaynaktan faydalanabilirsiniz. Katılımcılar arasındaki kopyanın önlenmesi için, yorum olarak girdiğiniz tahmin, belirtilen tarih/saate kadar “Yorumunuz onay bekliyor” ibaresiyle onaylanmadan bekleyecek, editörler haricinde kimse tarafından görülemeyecektir. Yine belirtilen saate kadar, yeni yorum yazarak tahmininizi dilediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. Son yorumunuz geçerli kabul edilecektir. Pazar akşamı saat 23.59′dan itibaren tüm tahminler onaylanarak görünür hale getirilecek, bu saatten sonra yapılan tahminler geçersiz sayılacaktır. Başlık, geyiğin harlanması için yorumlara açık kalacaktır.

Tahminlerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz.

Örnek bir tahmin aşağıda, yorumunuzun içine kopyala yapıştır yaparak değerleri değiştirebilirsiniz:

*******
12. HAFTA TAHMİNLERİ
Kısa vade (1,2,3. günler, yani 14-15-16 Nisan 2014)

1) 15.2 derece
2) -8.6 derece
3
) 78.5 mm (ya da kg, aynı şey)

4) 89 cm

Orta vade (5,6,7. günler, yani 18-19-20 Nisan 2014)

1) 19.2 derece
2) -3.0 derece
3) 25.5 mm (ya da kg, aynı şey)
4) 45 cm

Uzun vade (10,11,12. günler, yani 23-24-25 Nisan 2014)

1) 10.2 derece
2) -7.0 derece
3) 80.5 mm (ya da kg, aynı şey)
4) 67 cm
*******

LÜTFEN TAHMİNİNİZİ YAPMADAN ÖNCE TAHMİN PERİYOTLARI TABLOSUNU (yazının içinde var) DİKKATLE İNCELEYİNİZ! YAĞIŞ VE KAR MİKTARLARININ, TAHMİN ETTİĞİNİZ GÜNDEN BİR SONRAKİ GÜN AÇIKLANDIĞINI UNUTMAYINIZ!

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1.129 Responses to *** Havadelisi.com Hava Tahmini Süper Ligi ***

 1. Havadelisi, 🙂
  Maç eksiği olan kişilere şöyle bir formül getirsek olur mu?
  Benim ilk haftam yok. Kısa vadede 3.sırada olmama rağmen maç eksikliğimden dolayı ancak 28. sıradayım genel puan durumunda, bu çok büyük bir dezavantaj!
  Rakipler de güçlü ve dişliyken ben en az 220 puanlık açığımı nasıl kapatacağım? Her daim ilk üçte de yer alamam! 😦 This is not a fair game for me!

  O maç eksikliğini farazi performans değeri puanı ile doldursak olmaz mı? Örneğin ben 3 haftada ortalama 251 puan yaptım diyelim, bu performans ortalaması eksik haftanın puanı olsa ve her yeni haftada da güncellense ? Daha adil olmaz mı?

 2. 2. Hafta kısa vade sonuçları… (tüm resimleri tıklayıp büyütebilirsiniz)

  1

  Genel puan durumu:

  1

  Kısa vadeye göre puan durumu: https://havadelisi.files.wordpress.com/2014/01/puandurumu_kisavade.png

  Orta vadeye göre puan durumu: https://havadelisi.files.wordpress.com/2014/01/puandurumu_ortavade.png

 3. Hava tahmin süper liginin başladığını farketmeyen, geç farkeden ya da bir sebeple, arada hafta atlamış olan ve bu yüzden toplam puanı artık bir daha yakalayamayacağını düşünerek yarışmadan kopan değerli hava delisi dostların da, yarışmaya tam konsantrasyonla devam edebilmesi açısından;

  * yarışma toplam hafta sayısına 2 hafta eklenmesini,
  * lig bitiminde, herkesin en kötü puan aldığı 2 haftasına ait puanların toplamdan düşülerek bir genel durum sıralaması oluşturulmasını teklif ediyorum. (Meclis konuşması gibi oldu 🙂 )

  Böylece bundan sonraki haftalarda da herkesin 2 haftalık bir mazeret hakkı olacaktır (unutma, hastalık vs.).

  Federasyon yönetimine saygılarımla sunarım 💡 🙄 😯

 4. Böyle giderse seneye bir alt kümede tahmin yapıyor olacağım. 😀

 5. Süper Lig 1. hafta orta vade sonuçları da belli oldu. Sansasyonel puanlar var (tüm resimleri tıklayıp büyütebilirsiniz). Orta vadede alınan puanların kısa vadedekinden yüksek olması da enteresan…


  1

  Kısa vade sonuçları da şu şekildeydi:


  2

  Kısa ve orta vade puanlarını toplayınca puan durumu aşağıdaki şekilde oluştu. Uzun vade sonuçları da eklenince bakalım ne olacak.

  3


  Yaptığınız tahminler sonucunda puanınızın yanlış hesaplandığını düşünüyorsanız lütfen bu yoruma cevap olarak itirazınızı bildiriniz. Hata yapmış olmayayım.

 6. Arkadaşlar 2. hafta tahminlerine ait tablo aşağıda. 2 kez kontrol ettim ancak yine de tabloda ismi yer almayan veya değerleri yanlış kaydedilmiş arkadaşlar varsa bunun altına yorum yaparak bildirsinler. Hemen gerekli incelemeyi yapıp düzelteceğiz. Herkese başarılar.

 7. 2. Hafta’ya da yine 35 kişi katılmış… Bazıları değişmeli olmak üzere 🙂

  Herkese başarılar.

 8. Melih Meriç dedi ki:

  27-28-29 Ocak
  a) 6,6 derece
  b) 2 derece
  c) 9 mm
  d) 0 cm

  31 Ocak – 1-2 Şubat
  a) 9,3 derece
  b) 5,3 derece
  c) 1 mm
  d) 0 cm

  5-6-7 Şubat
  a) 6 derece
  b) 1 derece
  c) 4 mm
  d) 1 cm

 9. Nostaljik (İstanbul-Ataşehir-180M) dedi ki:

  1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 6 derece
  b) 2 derece
  c) 25 mm
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 13 derece
  b) 7 derece
  c) 20 mm
  d) 5 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 16 derece
  b) 9 derece
  c) 15 mm
  d) 0 cm
  *******

 10. 2. Hafta Tahminleri
  ***********************
  1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 6.4 derece
  b) 2.9 derece
  c) 1.9 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 9.2 derece
  b) 5.3 derece
  c) 3.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 9.5 derece
  b) 6.5 derece
  c) 5.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

 11. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 5.3 derece
  b) 2.8 derece
  c) 7.6 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 7.5 derece
  b) 5.5 derece
  c) 5.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 6.5 derece
  b) 3.0 derece
  c) 3.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

 12. İşim var modellere bakamıyorum, bu haftayı boş geçmektense bakmadan bir tahmin yapayım:

  Kısa vade: 7 derece / 3,5 derece / 10 mm / 0 cm
  Orta vade: 12 derece / 7 derece / 5 mm / 0 cm

  Uzun vade de orta vadenin aynısı. Bakalım ılıkçılar yine kazanacak mı? 😀

 13. Onur Yorulmaz. Saygılarımla.
  1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a)8,1 derece
  b)4,4 derece
  c)4,1 mm
  d)0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a)9,3 derece
  b)6,9 derece
  c)8.8 mm
  d)0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a)14.2 derece
  b)5,6 derece
  c)24 mm
  d)0 cm

 14. 27-28-29 Ocak 2014

  a)6,1
  b)2,4
  c)12,5 mm
  d)2 cm

  31 Ocak – 1-2 Şubat 2014

  a)7,8
  b)5,4
  c)19,8 mm
  d)0 cm

  5-6-7 Şubat 2014

  a)7,6
  b)4,8
  c)3,8 mm
  d)0 cm

 15. Son tahmin geçerlidir, o saate kadar değiştirebilirsin 😀 – Ozan

  Ozan Abi basa basa söyledin 23:59’a kadar tekrar yolla diye yapmaz olaydım.
  Yağış açısından rezil bir tahmin oldu şimdi malesef 😀

  1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 7.9 derece
  b) 3.9 derece
  c) 3.1 mm
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 11.7 derece
  b) 5.6 derece
  c) 0.9 mm
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 8.0 derece
  b) 5.1 derece
  c) 1.1 mm
  d) 0 cm

 16. Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 30m) dedi ki:

  1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 8.2 derece
  b) 4.2 derece
  c) 7.6 mm.
  d) 3 cm.

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 9.8 derece
  b) 6.2 derece
  c) 1.8 mm.
  d) 0 cm.

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a)7.6 derece
  b) 4.4 derece
  c) 14.2 mm.
  d) 5 cm.

 17. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 6.8 derece
  b) 2.9 derece
  c) 3.4 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 8.9 derece
  b) 6.7 derece
  c) 4.7 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 10.2 derece
  b) 8.4 derece
  c) 6.4 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

 18. Kısa vade :(27-28-29 Ocak)
  a) 8.6 derece
  b) 5.4 derece
  c) 2.1mm
  d)0 cm
  Orta vade :(31 Ocak-1-2 Şubat)
  a) 12.1 derece
  b) 7.2 derece
  c) 0.4 mm
  d) 0 cm
  Uzun vade :(5-6-7 Şubat)
  a) 10.1 derece
  b) 6.4 derece
  c) 10.1 mm
  d) 0 cm

 19. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 3,8 derece
  b) 2,1 derece
  c) 24 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 8,1 derece
  b) 4,0 derece
  c) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 3,0 derece
  b) 0,5 derece
  c) 50 kg mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 5 cm

 20. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 6.2 derece
  b) 3.2 derece
  c) 8.5 kg
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 7.9 derece
  b) 6.1 derece
  c) 4 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 7.1 derece
  b) 4.2 derece
  c) 8 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

 21. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  A)6,7
  B)3,9
  C)18
  D)0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  A)9,6
  B)6,4
  C)13
  D)0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  A)6,8
  B)2,5
  C)15
  D)0cm

 22. 1) Kısa vade (27-28-29 Ocak 2014)

  a) 6,4 derece
  b) 2,5 derece
  c) 3,8 mm
  d) 0

  2) Orta vade (31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 9,0 derece
  b) 5,7 derece
  c) 4,9 mm
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (5-6-7 Şubat 2014)

  a) 11,8 derece
  b) 6,8 derece
  c) 13,5 mm
  d) 0 cm

 23. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 5.7 derece
  b) 1.8 derece
  c) 7.7 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 9.3 derece
  b) 3.7 derece
  c) 2.4 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 7.7 derece
  b) 2.3 derece
  c) 7.4 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

 24. 1) Kısa vade

  a) 9.2 derece
  b) 2.6 derece
  c) 2.2 mm
  d) 0 cm

  2) Orta vade

  a) 10 derece
  b) 5 derece
  c) 0.6 mm
  d) 0 cm

  3) Uzun vade

  a) 9.4 derece
  b) 4 derece
  c) 2.4 mm
  d) 0 cm

 25. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 7,7 derece
  b) 4,4 derece
  c) 2,4 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 12,1 derece
  b) 8,4 derece
  c) 0,5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 5,8 derece
  b) 2 derece
  c) 3,9 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

 26. Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 7.7 derece
  b) 3.2 derece
  c) 8.7 mm
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 12.8 derece
  b) 7.1 derece
  c) 3.4 mm
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 1 derece
  b) -2.7 derece
  c) 14.9 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 12 cm
  İkinci hafta başlasın!

 27. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 7.8 derece
  b) 3.6 derece
  c) 4.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 10.8 derece
  b) 6.2 derece
  c) 15 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 7.6 derece
  b) 3.6 derece
  c) 12.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

 28. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 6.2 derece
  b) 4,0 derece
  c) 10.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 10.2 derece
  b) 7.0 derece
  c) 5.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 14.2 derece
  b) 8,8 derece
  c) 0.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

 29. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  1) Kısa vade (27-28-29 Ocak 2014)

  a) 7.3 derece
  b) 4.7 derece
  c) 5.7 mm
  d) 0 cm

  2) Orta vade (31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 11.2 derece
  b) 6.4 derece
  c) 4.7 mm
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (5-6-7 Şubat 2014)

  a) 8.1 derece
  b) 5.4 derece
  c) 5.3 mm
  d) 1 cm

  • Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

   Düzeltme:

   1) Kısa vade (27-28-29 Ocak 2014)

   a) 7.3 derece
   b) 4.7 derece
   c) 5.7 mm
   d) 0 cm

   2) Orta vade (31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

   a) 11.2 derece
   b) 6.4 derece
   c) 4.7 mm
   d) 0 cm

   3) Uzun vade (5-6-7 Şubat 2014)

   a) 8.1 derece
   b) 5.4 derece
   c) 5.3 mm
   d) 0 cm

 30. Tolga Dost dedi ki:

  1) Kısa vade 27,28,29 Ocak 2014

  a) 6 derece

  b) 2 derece

  c) 4 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 3 cm

  2) Orta vade 31 Ocak, 1,2 Şubat 2014

  a) 3 derece
  b) 2 derece
  c) 5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0.00 cm

  3) Uzun Vade, 5 Şubat , 6 Şubat , 7 Şubat

  a) 8 derece

  b) 6 derece

  c) 7 mm

  d) 0.00 cm

  Tamamdır anladım şimdi

 31. Süper ligde “ana puan durumu tablosu” olacak değil mi? 1. hafta toplu sonuçlarının puanları, hazırlık haftası toplu sonuçlarının puanları ile toplanıp, genel sıralama ortaya çıkacak değil mi?

 32. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 7.2 derece
  b) 4.1 derece
  c)10.1 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 9.6 derece
  b) 3.9 derece
  c) 1.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 9.2 derece
  b) 3.7 derece
  c) 7.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

 33. Uzun vadede soğuğu getirdim. Eee gelsin artık yani!! 🙂 2. hafta tahminlerim şu şekilde:
  1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)
  a) 6.8 derece
  b) 3.6 derece
  c) 3.1 mm
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)
  a) 8.9 derece
  b) 5.8 derece
  c) 1.2 mm
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)
  a) 5.3 derece
  b) 2.1 derece
  c) 11 mm
  d) 2 cm

 34. *******
  1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 5.9 derece
  b) 3.3 derece
  c) 4.2 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 9.6 derece
  b) 5.8 derece
  c) 0 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 7.7 derece
  b) 5.1 derece
  c) 2.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm
  *******

 35. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 6.6 derece
  b) 3.2 derece
  c) 1.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 9.5 derece
  b) 4.7 derece
  c) 1.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 6 derece
  b) 2 derece
  c) 7 mm (ya da kg, aynı şey)
  d) 1 cm

 36. Haydi rasgele 🙂
  27-28-29 Ocak Kısa Vade
  a) 6.7
  b) 3.3
  c) 19 mm
  d) 3 cm

  31 Ocak – 01-02 Şubat Orta Vade
  a) 10.0
  b) 6.0
  c) 1 mm
  d) 0 cm

  05-06-07 Şubat Uzun Vade – doğum günümü karlı isterim arkadaş, karsız olmaz 🙂
  a) 3.2
  b) 0.3
  c) 20 mm
  d) 8 cm

 37. 1. günler….

  a) 6.2
  b) 2.8
  c) 14
  d) 2

  2. günler…

  a) 5.8
  b) 2.2
  c) 2
  d) 0

  3 günler
  a) 5.5
  b)1.7
  c) 1.2
  d) 0

 38. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)

  a) 7.2 derece
  b) 2.3 derece
  c) 3.5 mm
  d) 1 cm

  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)

  a) 9.3 derece
  b) 4.3 derece
  c) 0.3 mm
  d) 0 cm

  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)

  a) 10.2 derece
  b) 4.0 derece
  c) 1.2 mm
  d) 0 cm
  *******

 39. -Kısa Vade(27-28-29 Ocak 2014)
  a)11,3 derece
  b)8,2 derece
  c)11,4 mm
  b)0 cm
  -Orta Vade(31 Ocak-1Şubat-2 Şubat)
  a)9,7 derece
  b)6,8 derece
  c)8,5 mm
  d)0 cm
  -Uzun Vade(5,6,7 Şubat 2014)
  a)8,9 derece
  b)6,2 derece
  c)3,9 mm
  d)0 cm

 40. 1) Kısa vade (1,2,3. günler, yani 27-28-29 Ocak 2014)
  a) 6.7 derece
  b) 1.1 derece
  c) 26 mm
  d) 0 cm
  2) Orta vade (5,6,7. günler, yani 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014)
  a) 9.2 derece
  b) 3.6 derece
  c) 8 mm
  d) 0 cm
  3) Uzun vade (10,11,12. günler, yani 5-6-7 Şubat 2014)
  a) 12.8 derece
  b) 5.6 derece
  c) 5 mm
  d) 0 cm

 41. Eminim uzun vadede herkes ben ve Addison reyizin kazanmasını ister. 🙂

 42. thecoldsnow dedi ki:

  1) 27-28-29 Ocak 2014 için
  a) 6.7 derece
  b) 4.2 derece
  c) 19 mm
  d) 0 cm
  2) 31 Ocak – 1-2 Şubat 2014 için
  a) 10.7 derece
  b) 7.2 derece
  c) 5.5 mm
  d) 0 cm
  3) 5-6-7 Şubat 2014 için
  a) 9.5 derece
  b) 6.4 derece
  c) 25 mm
  d) 0 cm

 43. Carsamba gunu icin 7,8 kg/metrekare degil miydi yagis, ben cozemedim, biri bana Mm, Kg ve Kg/metrekare farkini aciklayabilir mi?

 44. Ligin birinci haftasının, yani ilk resmi maçların sonuçları… Hazırlık maçlarına katılıp ilk hafta maçlarına çıkmayan üstatların da (griyle gösterdim) 2. haftadan itibaren katılımını bekliyoruz…

  2. hafta tahminleri yarın (Pazar) saat 23.59’a kadar girilebilir… Hadi bakalım…

  1. hafta kısa vadede Ozan Deniz Etkisi tepeye yerleşip kolay lokma olmadığını cümle aleme gösterdi… Tanınmış kısa vadeciler Havadelisi, Çihiro, Mehmet Göktuğ gibi isimler de üst sıralarda… Beylikdüzü’nden Cemal Bey, ayrıca Çayırovalı Feseay da “ben de varım” diyen isimler… Tabloyu tıklayıp büyütebilirsiniz…

  Gerçekleşen Değerler
  Kısa Vade – 22-23-24 Ocak 2014
  Maks Sıc Ort. 14.4 C
  Min Sıc Ort. 8.3 C
  Yağış toplamı 0.8 mm
  Maks Kar 0.0 cm

  Kısa vadede puan farklarının çok az olduğunu görüyoruz, ilk ve son sıra arasında sadece 100 küsür puan fark var… Orta ve uzun vade belirleyici olacak.


  1

 45. Yağış başarı puanlamasının mantığını anlayamadım. Örneğin uzun vade tablosunda ; yağış başarı sıram 7, fakat puanım 0. Havadelisinin yağış başarı sırası 11, puanı 6.5 .. Sanırım yağışı fazla tahmin edemenler puan alamamış.
  Bu konuda açıklama olup, gözümden kaçtıysa kusura bakmayın.

  Sıcaklıkta başarısız olanların yağış puanı da düşüyor. Maksimum sıcaklık ve minimum sıcaklıktan alınan puanlar toplanıp ikiye bölünüyor. Örneğin (80 + 40) / 2 = 60. Yağış puanı da (örneğin 50 diyelim) yüzde olarak bununla çarpılıyor. (50 x %60) = 30 puan. Bunun sebebi yağışı es kaza sallayıp tutturanların önünü kesmek 🙂 Açıklama konu başlığında mevcut zaten. – Santiago

  • Çok mantıksız bence. Sıcaklığı da sallayarak tutturan olabilir. 8.8 kg gerçekleşen yağışı 10 kg olarak tahmin etmişim, ben 0 puan oluyorum, benden daha kötü tahmin yapanlar puan alıyor. Madem yağış tahmini sallama ile oluyor, o zaman yağış tahminini kaldırın.

  • Eğer sıcaklıkta çok ciddi bir hata yapmış iseniz bu, özellikle orta ve uzun vadede, basınç yerleşimini tamamen yanlış tahmin ettiğiniz anlamına gelir. Bu durumda yapacağınız “doğru” yağış tahmini aslında tesadüfen tutmuştur. Bunun önüne geçmek için sıcaklıktan aldığınız puanın işin içine girmesi tesadüfi puanları biraz olsun azaltır.

   Ha dediğiniz gibi, her şeyi sallayarak da tutturmak mümkün. Ama her hafta sallayıp her hafta tutturmak mümkün değil.

   Son olarak, bu kurallar yalnızca sizin için yok, herkes için var. Bugün sizden puan götürür, öbür gün başkasından. Biz yönetim kurulu olarak bile bu kurallarda güçlükle mutabık kaldık, elbette sizin de kendinize göre mantıksız bulacağınız taraflar olacaktır ama herkesin fikrine göre şekillendirme yapmamız inanın mümkün değil. Anlayışınız için teşekkürler.

   • Arkadaşlar puanlama sistemiyle ilgili önerilerinizi deneme amaçlı yapılan ilk yarışma başladığında iletmenizi istemiştik. Bu konuda pek fazla görüş bildiren olmadı. Bunun üzerine salt bunun üzerine 2 saati yüzyüze olmak üzere adam başı 8-10 saat kafa yorduk. Defalarca tartıştık ve en uygun olduğunu düşündüğümüz puanlama sistemini ilan ettik. Elbette ki beğenmediğiniz tarafları olacaktır ancak şu bahsettiğiniz konu üzerinde oy çokluğuyla değil oy birliğiyle mutabık kaldık. Ozan hocam da yukarıda tane tane anlatmış zaten nedenini.

 46. 27-28-29 Ocak

  a) 10,3
  b) 5,5
  c) 16 mm
  d ) 0 cm

  31 ocak, 1, 2 şubat

  a) 12.2
  b) 6,9
  c) 13 mm
  d) 0 cm

  5-6-7 şubat

  a) 9.4
  b) 4.9
  c) 9.5 mm
  d) 0 cm

 47. Hazırlık haftası toplu sonuçları…

  Orta vade hatırlarsanız şu şekildeydi (resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz).

  Orta Vade (16-17-18 Ocak 2014)
  Gerçekleşen değerler:
  Maks Sıc Ort. 13.8 C
  Min Sıc Ort. 9.5 C
  Yağış toplamı 8.8 mm
  Maks Kar 0.0 cm

  1

  Orta vadede orta sıralarda kalan Santiago üstat, uzun vadede üstatlığını gösterdi ve en yakın rakibine 90 puanın üzerinde fark atarak birinci oldu:

  Uzun Vade (21-22-23 Ocak 2014)
  Gerçekleşen değerler:
  Maks Sıc Ort. 15.0 C (bu değer bu günlerin normalinin 6-7 derece üstünde!)
  Min Sıc Ort. 9.7 C
  Yağış toplamı 8.0 mm
  Maks Kar 0.0 cm

  1

  Böylece hazırlık haftasının genel toplamında da en yakın iki rakibine sırasıyla 50 ve 100 puan fark atan Santiago, herkese süper lige hazır olduğu mesajını verdi 🙂

  1

  Acaba bu sene soğukçular düşme hattından kurtulabilecekler mi? Bilemiyoruz.

  1. hafta kısa vade sonuçları yarın (Cumartesi) açıklanacak.

  2. haftanın tahminleri Pazar saat 23.59’a kadar yapılabilecek. Herkesin katılımını bekliyoruz…

 48. Süper Lig 1. hafta tahminleri (tıklayıp büyütebilirsiniz):

 49. Tolga Dost dedi ki:

  Pazar günü 12 e kadar ise pazartesiden 12 den itibaren oalcak dimi tahminler

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s