Baba Bir Sonbahar Soğuğu


Sistem sonrası rapor: İstanbul-Göztepe’de 4 Ekim Cuma günü ölçülen maksimum 11.8 derecelik sıcaklık, bu günü Ekim ayının ilk 6 günündeki gelmiş geçmiş en soğuk gün yaptı. Ayrıca bu gün Göztepe’nin maksimum sıcaklığının 12 derece barajının altında kaldığı tarihteki en erken sonbahar günü oldu. Bundan önce, 1-15 Ekim tarihleri arasında Göztepe’de maksimum sıcaklığın 12 derecenin altında kaldığı sadece üç gün vardı. Bu, dördüncü oldu. Daha önceki üç günü takip eden kışların hepsi Türkiye genelinde aşırı soğuk geçmişti.
——————————

out

1 Ekim Salı gününün ilk saatleri itibarıyla hem yağışlar, hem de mevsime göre soğuk denebilecek hava Trakya ve Kıyı Ege’den giriş yaparak Türkiye’nin büyük bölümüne yayılmaya başlayacak. Sıcaklıklar Çarşamba’dan itibaren batıda, Perşembe’den itibaren ülkenin batı ve orta bölgelerinde en azından önümüzdeki hafta başına kadar mevsim normallerinin altında kalacak. Yağmur Salı günü Kıyı Ege ve Marmara’da, Çarşamba Akdeniz Kıyıları’nda, haftanın sonuna doğru İstanbul’da ve Karadeniz Kıyıları’nda -yer yer- çeşitli sorunlara yol açacak şekilde yağabilir. Öteki bölgeler de yağışlardan nasiplenecek, kayak merkezlerine ilk kar düşecek. Daha ince ayrıntıları bu yazının yorumlarında yapacağımız güncellemelerde bulabileceksiniz.

Rüzgarla içe işleyecek serinliğin/soğuğun getireceği sağlık sorunlarına, ayrıca zaman zaman şiddetli yağacak yağmurun yol açacağı sıkıntılara karşı tedbirli olmalısınız.
—————

İstanbul Göztepe’de 1930’dan bu yana yapılan ölçümlere göre, şehrin bu kesiminde Ekim’in 15’inden önce günün en yüksek sıcaklığının 10 derecenin altına düştüğü görülmemiş. Ekim’in 5’inden önce ölçülen en düşük günlük maksimum sıcaklık ise 30 Eylül 1970’te ve 1 Ekim 1959’da ölçülen 13 derece…

GFS modeli, 4 Ekim Cuma günü İstanbul’un güney kesimlerindeki günlük maksimum sıcaklığın 14 derece civarında olacağını öngörmüş (animasyon için Semih’e çok teşekkürler):

temp

Bu bile, sistemin rekortmenlere ne kadar özendiğini ve yılın bu zamanı için ne denli sağlam olduğunu anlamaya yeter. Aşağıdaki de GFS’ye göre 6 Ekim’e kadar beklenen metrekareye kilogram (ya da milimetre) cinsinden toplam yağış miktarları…

13100612_2_2812

Bir mesele de, 1960’lara 70’lere kıyasla bu mevsimde deniz suyu sıcaklıklarının epey yüksek oluşu:

deniz_suyu

Karadeniz’in halen 20 derecenin altını görmeyen sularının üzerinden 850 mb (1500 metre) seviyesinde sıfır derece ve daha soğuk bir hava geçecek. Bu, şayet rüzgar yönleri ve hizalanmaları müsait olursa İstanbul’da ve Karadeniz’in etkisine açık tüm yerlerde çok ciddi deniz etkisi sağanaklarına yol açacaktır. (Bilgi için bakınız 1, 2).

Ekim’in ilk haftasının sonuna kadar gerçekleşecek hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Herkese güzel bir hafta diliyorum.

——————-
EK: Editörümüz Erdem Erdoğan’ın (Santiago) analizi:

Öncelikle, MGM’nin tarifine göre bu sistemi Kuvvetli Soğuk Hava Dalgası sınıfına sokmalıyız..

Geldiği dönemi, yani Ekim ayı ilk haftasını baz aldığımızda, 20-25 senede bir görülebilecek bir oluşum olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Yukarıda Göztepe İstasyonu örneğinde belirtildiği gibi, Atatürk Havalimanı İstasyonunda da yeni düşük sıcaklık rekorları kırılabilir. Özellikle en düşük maksimum sıcaklık ve en düşük ortalama sıcaklık rekorları göz kırpıyor. (1973’ten günümüze kadar olan tarihler arası için geçerli).

Sistemin oluşumunu tanımlamaya çalışayım..

Bu günlerde oldukça genişleyen Sibirya Yüksek Basıncı, Sibirya üzerinden Doğu Avrupa’ya çok soğuk bir hava kütlesi taşıdı. (Aynı yüksek basınç, Batı ve Kuzeybatı Avrupa’ya da güneyden ılık hava çekti). Orta Akdeniz’de ise Atlantik Okyanusu kökenli, doğuya doğru hareket eden bir siklon mevcut. (Negatif NAO sayesinde).

Önümüzdeki günlerde, kuzeydeki yüksek basınç merkezi, İskandinavya’dan Güneydoğu Avrupa’ya doğru hareket edecek. Aynı anda Orta Akdeniz’den gelen siklon da, Trakya üzerinden Orta Karadeniz’e doğru tırmanacak.

Doğu Avrupa’da saat yönünde dönen 1030 milibarlık yüksek basınç merkezi ile, Karadeniz’de saat yönünün tersine dönen 1000 milibarlık alçak basınç arasındaki büyük fark, kuzey enlemlerden güneye doğru kuvvetli rüzgarlar esmesini sağlayacak ve Rusya üzerine yerleşmiş ciddi soğuk hava kütlesini, çok hızlı biçimde güneye, gücünü fazla kaybetmeden Balkanlara doğru itecek ve şov başlayacak.

Sistemin gücünü, aşağıdaki 850 hPa sıcaklığının (1500 metre yukarısı) normalden farkı haritası ile görelim.. 4 Ekim günü Batı ve Kuzey Avrupa normalden 8-10 derece sıcakken, Balkanlar ve Türkiye normalden 10-12 derece daha soğuk.. Bu harita sistemin gücünü anlamamıza yeter de artar diyorum..

Orta Akdeniz’den gelen siklon, Trakya’dan kuzeye çıktığı için yağış olarak en şanslı bölge Balkanlar olacak. Ülkemizin çoğu yeri de, uzun zamandır hasret kaldığı yağışa kavuşacak fakat ekstrem bir durum söz konusu değil.

Sezonun startını veriyoruz artık, hep beraber yağmurun, rüzgarın ve hasret kaldığımız soğuk havanın tadını hastalanmadan kazasız belasız çıkartalım..

Vira bismillah 🙂

Reklam

Baba Bir Sonbahar Soğuğu” üzerine 374 düşünce

 1. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Atatürk Havalimanında 4 Ekim 2013 günü maksimum sıcaklık 11,7 derece olarak kaydedilmiş.

  Geçen yıl ise günün en yüksek sıcaklığı 12 derecenin altına ancak 4 Aralık’ta inebilmiş (6 derece), yani bu sene sezonu 60 gün önce açtık..

  Cevapla
  1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

   MGM verileriyle birlikte 😀
   Bu arada Adana Havalimanı’ndaki termometrede kesinlikle bir problem var. İncirlik dün gece 7.8 dereceye düşmüş. Havalimanı ise düşe düşe 12.4’e düşmüş sadece. Bunun imkânı yok. Bir muhatabım yok ki bunun imkânsızlığını anlatayım. MGM’ye mesaj göndersem bana gele gele otomatik cevap gelir.

   Cevapla
 2. blacksea28 (Espiye/GİRESUN , 5 m)

  Yağış tüm hızıyla etkisini sürdürüyor. Giresun’un doğu ilçeleri gün boyu sağanak yağışın etkisi altında kaldı. Bu arada, Mgm verilerine göre, Giresun il merkezi perşembe gününden beri, toplam 208.9 kg. yağış almış. Uzun yıllar Ekim ayı ortalaması ise 164.8, şimdiden Ekim ayının rekorunu kırdık. Önümüzde ise 25 gün daha var.

  1

  Cevapla
 3. dursun yılmaz

  mgm doğu karadeniz’e yağış uyarı yapmış dün de samsun’a uyarı yapmıştı ama gerçekleşmedi. bu yaz temmuz ve ağustos aylarında keşap-espiye ve tirebolu’da çok kuvvetli yağışlar (radarda kırmızı yağışlar vardı) 4 defa sel şeklinde yağış yaşanmasına rağmen ne ölçüldü ne de uyarı verildi.

  Cevapla
  1. dursun yılmaz Yazıyı Yazan

   evet mgm uyarısını yağışın sonuna yetiştirmiş. 19 temmuz selinde tirebolu’ya 93,8 kg yağış düşmüş yerel gazetelerin haberine göre. fakat ertesi günü mgm il geneli merkez istasyona düşen 3,5 kg lık yağışı gösterdi yağış raporunda.. ondan sonra da giresun iline yılda 1350 kg yağış düşüyormuş diye yağış raporları sun.. biz espiye’de ne yağmurlar gördük yazın yağan o müthiş sağanakların raporları tutulmuyor tutulsa ne rakamlar çıkacak ortaya ne rakamlar.. acaba 28 temmuz ve 19 ağustos’ta espiye ve gülburnu bölgesine ne kadar yağış düştü ne kadar şiddetliydi.. yıllardır bu tip yağışları öğrenemiyoruz öğrenmeyede gerek yok çünkü mgm’ye rekortmen olarak rize ve hopa yetiyor sanırım.

   Cevapla
   1. El NiNo (Yenikapı/İST, 7m)

    :))) En çok yağış düşene ödül mü veriyorlar ? Rakamları abarttığınızı düşünüyorum.

    Ayrıca Rize merkeze düşen ortalama yağış 2.400 mm dir ama gelin dağlarda 4.000-5.000 yağan yerleride görün..

    Cevapla
    1. dursun yılmaz

     rize ve hopa Rize ve Hopa istasyonları o illerde en çok yağış alan istasyonlar. 4-5 ton diye bir şey yok rizenin Rize’nin her yerinde 12 istasyon her yağışta yağış verileri paylaşıyor son durumlarda zaten. Dağın başında 1926 rakımlı sivrikayadada Sivrikaya’da da istasyon var ayder yaylasındada Ayder Yaylası’nda da çamlıhemşindede Çamlıhemşin’de de.. Peki nerede o merkezden 2 kat daha fazla yağış alan yer? Ve bu istasyonları yaz başından beri takip ediyorum her yağışta veri yayınlıyorlar.. Giresun için önemli olan yaz aylarında çok güçlü sağanaklar alan keşap-tirebolu Keşap-Tirebolu arasının verilerinin MGM tarafından önemsenmesi ve ölçülmesidir. Neden her yer önemsenirken bir ilin doğu kesiminden yıllardır sel haberleri haricinde hiçbir haber yok?.

     Cevapla
     1. blacksea28 (Espiye/GİRESUN , 5 m)

      19 Temmuz’da Tirebolu 93 kg. almışsa, Espiye daha fazla almıştır. Radar görüntülerinden yola çıkarak, Espiye ilçe merkezine 5 saatte tahminen 200 kg, Espiye-Hacıköy köyüne ise 250-300 kg arası yağış düşmüştür. Bu sadece radar görüntülerine göre yapılan sağlıksız bir tahmindir, belki daha fazla yağış düşmüş de olabilir. Rize ve Hopa’nın yıllık yağış ortalaması, Espiye ve Tirebolu’dan her zaman daha fazladır. El Nino’nun dediği gibi 4.000 mm. yağış alan yerler de vardır. Bir de Pazar ilçesi, Rize merkezden daha fazla yağış alır ama istasyon olmadığı için gözden kaçar. Ayrıca Doğankent ve Çamoluk gibi ilçelerde veri istasyonu var ama Espiye, Görele ve Bulancak ilçelerinde yok. Bu durum bana çok saçma geliyor.

      Cevapla
    2. blacksea28 (Espiye/GİRESUN , 5 m)

     El Nino, rakamlarda abartma yok. 19 Temmuz’da meydana gelen selde, bizim köyde birçok yerde heyelan oldu. Başta ailemdeki yaşlılar olmak üzere, köydeki bütün yaşlılar, böyle bir yağmur görmediklerini söylüyorlar. Seninle şu konuda hemfikirim, Kaçkar dağlarının kuzeye bakan kesimleri, yıllık 4000-5.000 mm yağış alıyor. Hatta bu kesim, Türkiye’de kar yağışının ve kar örtüsünün en kalın olduğu yerlerdir. Bu arada bu son sistemde en fazla yağış alan yer, bizim buralar. An itibariyle hala da yağıyor, hiç durmadan :).

     Cevapla
     1. El NiNo (Yenikapı/İST, 7m)

      Haber linki verir misin. Ya da fotoğraf. Heyelan sıklığını görmek için. 200-300 kg olduğunu şuan için düşünmüyorum.

      En son Ağustos 2010’da Rize merkeze 2 km mesafede bir yerde miktarı ölçülemeyen bir yağış oldu ortalık savaş alanına dönmüştü. 50-100 metre aralıklarla heyelan, dereler vadilerini resmen yıktı, yüze yakın ev ya yıkıldı ya da kullanılmaz hala geldi. Bu sitede de başlığı var.

      Örnek vermemin nedeni 200-300 kg yağışta neler olabileceğini öğrenmeniz için verdim

      Cevapla
      1. blacksea28 (Espiye/GİRESUN , 5 m)

       Espiye ilçesine 3 km uzaklıktaki Hacıköy’ün ilginç bir coğrafyası var. Bir kısmı deniz seviyesinde düz bir araziye sahip iken, bir kısmı da çok engebelidir. Radar görüntülerine göre, 200-300 kg yağış tahmini yaptım. Bir de bu yörede böyle bir yağmur daha önce görülmemiş. Bu zamana kadar bu bölgede çok sel oldu, hatta bazılarında maalesef can kaybı da oldu ama bu bölgede küçük bir alanda bu kadar çok heyelan, tarihte görülmemiş. Tek tesellimiz can kaybının olmaması. O tarihte, köy halkının büyük çoğunluğu ilçe merkezi ve gurbette olduğu için evlerin bir kısmı boş idi. Fındık sezonunda olsaydı, faturası daha ağır olurdu. Bende fazla heyelan fotoğrafı yok, yeni fotoğraflar çekip gönderebilirim.

       1


       Cevapla
    3. dursun yılmaz Yazıyı Yazan

     Arkadaşlar size rize de Rize’de 12 istasyon faal çalışıyor; ayder yaylasında Ayder Yaylası’nda çamlıhemşin de Çamlıhemşin’de pazar da Pazar’da hatta 1926 metrelik sivrikaya da Sivrikaya’da bile istasyon var diyorum halen daha rize de Rize’de ölçüm yapılmayan bir ilçe varmışta varmış da rize Rize merkezden çok daha fazla yağış alıyormuş gibi bir şeyler söylüyorsunuz. Rize ili içeleri yağışları birbirine yakındır; aynen yanıbaşındaki hopa nında Hopa’nın da öyle. Ben espiye Espiye ilçesinin yağışlarından bahsediyorum siz bana kaçkarın Kaçkar’ın tepelerinde 4-5 ton yağış var diyorsunuz. Bu objektif olmayan bakış açısı yıllarca beynimize kazınan 2500’e en yakın 1350 rakamından ileri geliyor. Diğer bir konuda konu da yağışların şiddeti selle ve yıkımla ölçülmez kimi yer 100 kg’da yıkılırken kimi yer 150’de dahi bir şey olmaz aynı sürede yağan yağışta. Artık iyiki iyi ki radar var da efsaneler yerine gerçekleri konuşabiliyoruz. Bizim isteğimiz keşap ve espiye Keşap ve Espiye ilçelerine düşen çok kuvvetli yaz yağışlarının MGM tarafından dikkate alınması ve ölçülmesidir. O zaman neyin ne olduğunu herkes anlayacaktır. Yoksa daha çok 19 Temmuz, 28 Temmuz, 19 ağustos benzeri aşırı yağışlar ölçülmeden geçer gider.

     Cevapla
     1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

      Evet ölçüm yapılmayan, en azından ölçümlerine bizim ulaşamadığımız yerler var ve Rize’nin bile belki iki katı yağış alıyor olabilirler, çünkü Rize’den yukarı doğru gidildikçe, en azından belli bir mesafe boyunca orografik etkilerle yağışın arttığını hem kuramsal olarak hem de model çıktılarından biliyoruz. Ama siz nasıl “hepsi birbirine yakındır” diye kendinizden emin konuşuyorsunuz onu bilemiyorum.

      Evet haklısınız Giresun’un ilçelerinde de birer istasyon olsa hiç fena olmaz, vaziyeti görürüz. Ama uzatmayalım artık bence. Bunun yerine bir dahaki seçimde genel başkanı Giresunlu olan bir parti bulup onu iktidara getirirsek Giresun’da otomatik istasyon sayısı hissedilir derecede artacaktır diye düşünüyorum 🙂

      Cevapla
      1. dursun yılmaz

       Evet havadelisi ama ben yükseklerden değil Rize ilinin ilçelerinden bahsediyorum; ilçeler genel olarak 2350-2550 mm civarı yağış alıyorlar.Değil 4-5 ton yağış; kalkıp da şu ilçenin ortalaması 3000 mm’nin dahi üzerinde diyebileceğimiz bir ilçe yok. Keşap ve Espiye deniz kıyısında birer ilçe ve yaz aylarında rekor denebilecek yağışlara maruz kalıyorlar ve MGM yıllardır buralarla ilgilenmiyor. Tüm yaz boyu Rize ilinde 12 istasyon faal çalıştı ve nerelerin ne kadar yağış aldığını gördük. Ama Espiye ilçesinde heyelan olmasa kimsenin yağıştan haberi olamayacak. Ne yağdı ne kadar yağdı orası bir ilçe değil mi? Ama bundan sonrası için bile Espiye’ye istasyon koymak şöyle dursun; bence Rize Kaçkar dağlarının tepesine bir istasyon daha kurarlar.

       Cevapla
     2. El NiNo (Yenikapı/İST, 7m)

      Bakı nedir, yükselti nedir, yükseltiye göre çukurda kalmak nedir, eğim yağışı nasıl etkiler araştırmanı öneriyorum. O dediğin Çamlıhemşin nasıl bir yer biliyor musun ? Dört bir tarafı dağlarla çevrili çukurda bir yer.

      Cevapla
      1. dursun yılmaz

       Evet Çamlıhemşin ilçesi ortalama 2450 mm yağışla Rize merkezle başabaş gözüküyor. 2450 mm!yi küçümseme. Güneşlenme süresi ile yağış arasındaki farkıda gözden kaçırmayalım. Bir olayı incelerken duygusallığı devredışı bırakmak gerçeği daha net görebilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca Çamlıhemşin ilçesinde de istasyon var her yağışta ne kadar yağdığını kontrol edebilirsin.

       Konuyla ilgili onayladığım son yorumdur, bilginize. – Ozan

       Cevapla
 4. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  MGM’nin son durumlar tablosunda yanlışlık var. Ben dün gece sıcaklıkları takip ediyordum ve Adana’da sıcaklık saat 02:00 civarında 10-11 derece arasındaydı, oysa bugün gecenin en düşük değeri tabloya 15.9 derece olarak yansımış. Kuş uçuşu sadece 7-8 km uzaklıktaki İncirlik’in değeri ise 10.5 derece olarak girilmiş. Aralarında bu kadar büyük sıcaklık farkının olması mümkün değil, ki zaten ülke çapında soğuk geçen bir gecede Adana gibi denizden 50 km içerdeki bir noktada 15.9 derecenin ölçülmesi de imkânsız. Bu hataya ek olarak, önümüzdeki günlerin tahminini de bu yanlış veriye göre yapmış ve ölçülmesi beklenen gece sıcaklıklarını da 14-15 derece olarak göstermişler. Yahu bir tane kafası çalışan insan yok mu orada? Burası Adana yahu, Alanya değil, Antalya değil, İskenderun değil, Mersin değil!
  Biraz özen lütfen MGM!
  Biraz özen!

  Cevapla
 5. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  İstanbul’da dün gece en düşük sıcaklık Kemerburgaz’da ölçüldü. Ancak ilk don hadisesi gerçekleşmedi.

  1

  Cevapla
   1. ihsan-(Bostancı,İST. 15m.)

    Bugün saat 10 dan 19 a kadar Ömerlinin 10 Km. kadar kuzey doğusunda kalan Kömürlük köyündeydim. Saat 11 gibi başlayan yağmur saat 4 e kadar hemen hemen hiç durmadan ahmak ıslatan cinsinden sürekli yağdı. Sıcaklık da 10C nin üzerine hiç çıkmadı.

    Cevapla
 6. Fatih (Esence-Beyşehir/KONYA,1120m)

  Merhaba arkadaşlar.Uzun bir süredir yazamıyordum ama tekrar aranızdayım.Bu sistemde Beyşehir olarak güzel yağış aldık,tarımsal olarak da çok yerinde ve zamanında oldu.Şu an hava kapalı ve çok soğuk sıcaklık 5 derece,büyük ihtimal bu gece ilk don olayı gerçekleşecek.

  Cevapla
 7. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Zonguldak’ta son 4 günde metrekareye düşen toplam yağış miktarları..

  Devrek – 68 kg
  Ereğli – 271,8 kg
  Acısu Tepesi Radar – 149 kg
  Zonguldak – 214,8 kg (uzun yıllar Ekim ayı ortalaması = 142,9 kg)

  Cevapla
 8. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  2 Ekim sistemi yağış yönünden Beklentilerimin altında oldu. Koca sistemden Gebze 30 kg yağış almış ama yukarıdaki modelde bunun iki katı, 60 kg. Benim puanım 10 üzerinden 5. Deniz etkisi yönünden tamamen fos çıktı. Zaten yağışın yarıya düşmesi bu nedenle. Sıcaklık zaten tahmini kolay bir parametre ve beklediğim gibi. Bu saatten sonra da sürpriz olmaz.

  Cevapla
 9. Ozan Deniz

  Geçen sene baharda bir fikir ortaya atmıştım. Herkes belirli parametreler doğrultusunda sistemlere puan versin. Buna bağlı olarak da mevsimine göre en güçlü sistemi belirleyelim. 2. fikrim de bir yarışma olsun, belirli şehirler ya da herkes kendi bulunduğu şehir için ilk kar – ilk don tarihi gibi tahminler yapsın. Daha sonra bu tahminlerle gerçek tarihler karşılaştırılsın ve afişe edilsin.

  Ozan Deniz, lütfen bir wordpress hesabıyla, Atış Serbest sekmesinin altında anlatıldığı gibi giriş yapıp, yer-rakım bilgilerini de rumuzuna ekler misin arkadaşım? Teşekkürler. Bu arada arkadaşlar Ozan da yukarıdaki yarışma fikrini ortaya atmıştı, yorumu gözümden kaçmış onaylamayı unutmuşum. Kusura bakmayın, hem siz hem Ozan. – Havadelisi

  Cevapla
 10. Havatrakya (Tekirdağ / 20m)

  Trakya’da bu sabah çok üşüdük. Edirne – 0.7 dereceyi gördü. Lüleburgaz 0.0, Uzunköprü 0.1, Kırklareli 0.2 derece ile Edirne’yi takip etti. Muratlı’daki istasyonumda da 2.3 derece kaydedildi.
  Muratlı’da geçen sene ekim ayında kaydedilen en düşük sıcaklık 7.5 derece idi – ki o da ekimin son gününde kaydedilmişti. Muratlı’da 2.3 derecelik en düşük sıcaklığa geçen sene ancak 25 Kasım’da ulaşabilmiştik. Yani geçen seneye göre 50 gün öncesinde bu kadar soğuğu yaşıyoruz.
  Düz hesapla, geçen sene 20 Aralık’ta yaşadığımız kar fırtınasını da bu durumda, kasımın başında beklesem, çok mu şey isterim 🙂

  Cevapla
 11. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  İstanbul-Göztepe’de 4 Ekim Cuma günü ölçülen maksimum 11.8 derecelik sıcaklık, bu günü Ekim ayının ilk 6 günündeki gelmiş geçmiş en soğuk gün yaptı.

  Ama bunu boş verin, asıl bomba şimdi sunacağım istatistik…

  İstanbul-Göztepe’de, bu seneye kadarki ekim aylarının ilk 15 gününde, günlük maksimum sıcaklığın 12 derecenin altında kaldığı sadece 3 gün vardı.

  Bunlardan en soğuğu 10.2 derece ile 15 Ekim 1941. Takip eden 1942 kışı, İstanbul’da son 100 yılın en soğuk 3. kışı (1932 ve Boğaz’a buzların geldiği 1954’ten sonra… https://havadelisi.com/2011/10/29/istanbulda-kis/)… Türkiye ortalaması baz alındığında da son 80 yılın en soğuk 7. kışı…

  12 derecenin altında maksimum sıcaklığı olan 1-15 Ekim arası ikinci gün, 11.3 derece ile 12 Ekim 1948… Takip eden 1949 kışı, İstanbul’da son 100 yılın en soğuk 4. kışı. Sıkı durun, Türkiye ortalamalarına göre ise son 80 yılın en soğuk kışı. Daha soğuğu yok! Örneğin Ankara’nın 1949 kışı Aralık, Ocak, Şubat aylık ortalama sıcaklıkları şöyle: -2.3, -4.2, -4.6 derece… (http://climexp.knmi.nl/data/ta17130.dat)

  12 derece barajının altındaki son gün ise, 11.4 derece ile 7 Ekim 1971. Takip eden 1972 kışı, İstanbul’da son 42 yılın en soğuk 4. kışı, Türkiye ortalamalarına göre ise son 80 yılın en soğuk 4. kışı.

  1-15 Ekim arasında 12 derece barajının altında kalan dördüncü gün, 4 Ekim 2013 oldu. Bu ayrıca, 12 derece barajının altında kalan gelmiş geçmiş en erken gün…

  Acaba bizi nasıl bir kış bekliyor? 🙂

  Unutturmayın, bu Ekim’de gelen anormal soğuklarla ilgili analizi ilerletelim.

  1
  2

  Cevapla
  1. beberto(Ist/esenler 84 m)

   Günaydın arkadaşlar Oozan Abi benim şahsi fikrim bugün yeni rekor gelecektir. Çünkü rüzgar bugün batı karayele döndü ve sıcak deniz etkisi azaldı Trakya’nın ayazından etkileniyoruz. Şu anda saat 09:20 itibariyle AHL İstasyonu 7 derece bence yeni bir rekor günü 🙂

   Cevapla
  2. Santiago (Florya - IST / 47m)

   Süpersin Ozan Hocam.. Gece gece nasıl bir beyin fırtınası bu.. 🙂

   NASA’dan bu kışla ilgili bazı veriler geldi demiştin, onları ne zaman açıklayacaksın? Adrenalin tavan yaptı bekletme bizleri fazla 🙂

   Cevapla
  3. cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

   Ozan dün gece yaptığın analiz biz kar severler açısından oldukça mutluluk verici 🙂

   İnşallah istatistik bilimi bize unutulmaz bir 2013-2014 kışı verir. Hayat kısa bomba bir kışı bekleye bekleye yaşlanıyoruz artık 🙂

   Cevapla
 12. samet87

  Zonguldak’a yağış demeyeceksin, bu şehir vur deyince öldürüyor yahu. Limitlerde yaşıyoruz. 3 gündür çok kuvvetli ve sürekli yağış söz konusu ve geride bıraktığımız 2 günde yaklaşık 140 kg yağış aldık. En etkin yağışın olduğu bugün ne kadar yağış oldu merak ediyorum doğrusu!

  Cevapla
  1. samet87

   Biraz önce de şiddetli bir yıldırım düştü. Deprem gibiydi !

   Rumuzunuza yer-rakım bilgisi girin Samet Bey!- Teşekkürler

   Cevapla
 13. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Sıcaklık 5.9 dereceye düştü ve yağmur usul usul devam ediyor.

  Cevapla
 14. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Göztepe İstasyonu Perşembe ve Cuma günleri Maksimum Sıcaklık Tahmin Sonuçları:

  Altın Madalya : Semih(Tuzla/İST, 15 m.)

  – Semih kardeşimi tebrik ediyorum… Bundan sonra “Tuzla yarın kaç derece olacak?” gibi sorularına da cevap verilmeyeceğini kendisine buradan alenen tebliğ ediyorum 🙂

  – Diğer yarışmacılara önümüzdeki sistemlerde başarılar diliyorum..

  – Bundan sonraki yarışmalarda tahminlerin onaylanmadan beklemesini, dolayısıyla kopya çekilmesinin önlenmesini Ozan Hoca’dan istirham ediyorum 🙂

  Cevapla
  1. ihsan-(Bostancı,İST. 15m.)

   Santiago, hesaplamada bir hata yok mu? Göztepe’nin iki günlük ortalama sıcaklığı 12,65C, Bu durumda Semih 0,45C lik bir hata ile yine birinci oluyor ancak, ben 0,60C ile ikinciliği alıyorum. Listende her ne kadar sonuncu görünsem de işin aslı bu. Haksızlığa tahammül edemem.

   Cevapla
   1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

    🙂 Ortalama alacağız dememiştik, ama bir mansiyon da size verelim İhsan abi 🙂

    Neyse, bu zevkliymiş bence, bir sonraki yarışmada herkes istasyonunu seçsin ve hangi değişkeni tahmin ettiğini net olarak söylesin.

    Cevapla
   2. Santiago (Florya - IST / 47m)

    Ihsan Bey sizi kırdıysam afedersiniz. Ben sonucu belirlerken iki günde de en yakın değerlerin farkını topladım. Ortalama alırsak sağlıklı olmaz gibi geldi bana. Aslında sonradan sonuncuyu kaldırdım fakat tabloyu yapmış bulundum bir kere, hakkınızı helal edin 🙂

    Cevapla
  2. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Bence Fatih Bey’e de (faseay) bir mansiyon ödülü verilmeli, evet tahminler Göztepe için yapılıyordu ve o baştan “ben Balmumcu için yapıyorum” dememişti, ama ben kendisinin samimiyetine inanıyorum.

   Cevapla
 15. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  06:00-17:00 arasındaki radar animasyonu.

  Kütleler neredeyse günboyu Belgrad Ormanları’na yağış bıraktı. Özellikle Kemerburgaz-Bahçeköy-Sarıyer arası genelde hafif olsa bile günün büyük bölümünde yağış görüldü. Kemerburgaz 11.2 mm. yağış alırken Sarıyer de 10.6 mm. yağış aldı.

  Modellerde, İstanbul’da en fazla yağış beklenen ilçe olan Şile’de ise büyük bir hayal kırıklığı gerçekleşti. Sadece Şile’nin köylerinde hafif yağışlar görüldü. Şehrin güneybatısının neredeyse tamamında ise yağış görülmedi. Hatta Gümüşyaka-Marmara Ereğlisi bölümünde hava genelde parçalı bulutlu geçti.

  Cevapla
 16. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  1

  3 gün önce kısa kolluyla terlerken bugün kombileri yaktık. Bayrampaşa sabaha karşı 5.7 dereceye kadar düştü, şu anda da istasyonum 7.5 dereceyi gösteriyor. Hava keskin 🙂 6 kg yağış da diğer istasyonlara bakıldığında hatırı sayılır gözüküyor.

  Cevapla
 17. bulut75 (Balmumcu/İST, 95m)

  Sabah, ilk saatlerde Üsküdar’a gitmek için evden çıktığımda yağmur yağıyordu. Evden hareket ettikten yaklaşık 2 dakika sonra Balmumcu ışıklara geldiğimde yaklaşık 5 dakika boyunca graupel yağdı. Ayrıca o anda Santiago’yu aradım. O da aynı yağışa tanık olmuş.

  Arabada dört buçuk yaşındaki kızım da vardı. Kızım cama çarpıp uçuşan graupel tanelerini görerek ve camdaki çıt çıt seslerini duyarak kar yağdığını zannederek çığlık attı. Ben de şevkini ve sevincini kırmak istemedim. Evet kızım kar yağıyor dedim. Baba akşam her taraf bembeyaz olduğunda, geçen seneki gibi kocaman kardan adam yapalım dedi. Şu anda uyuyor. Biliyorum ki uyandığında her yer beyaz oldu mu diyerek, direk cama koşacak. Birazdan uyandığında tüm gerçeği söyleyeceğim 🙂

  Cevapla
 18. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Sabah Başakşehir civarlarında graupel türü bir yağışla karşılaştım arabayla işe giderken.. Az önce Bulut75 aradı, o da aynı bilgiyi verdi.

  Karla karışık yağmur statüsüne girer mi bilmiyorum ama 🙂

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s