İstanbul Cumartesi Kaç Derece Olacak?


Cuma gecesi saat 23:30 gibi bu satırları yazıyorum. Türkiye’nin kuzeybatısı hızla soğuyor. Aşağıda saat 23 itibariyle ölçülen sıcaklıklar var (hepsi MGM’nin istasyonları).

temps

Trakya’nın sınıra yakın ve yüksek yerleşimlerinde kar yağışının başladığı haberleri geliyor. Hemen MGM’nin son tahmininden (Cuma akşam saatlerinde güncellenen) alıntılar yapalım:

alinti2

alıntı

* Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur şimdiden başladı. Yüksek yerlerin beyaz örtüyle uyanması yüksek ihtimal. Tahmin yanlış.
* İstanbul’da sıcaklık halihazırda 10 derece civarında. Önümüzdeki saatlerde kaçınılmaz olarak sıcaklık düşüşü sürecek. Yarın sıcaklığın 10 dereceye çıkmasına imkan yok. Tahmin yanlış. (Ayrıca, maksimum sıcaklık tahmininin hangi saat aralığı hedef alınarak yapıldığını öğrenmek için bakınız).

Yanılmak, tahminin doğasında var. Olabilir.
Fakat, şu saatlerde MGM’de nöbetçi olanlar havanın gidişatını takip etmiyor iseler, ya da takip ettikleri halde, amir onayı bulunmadığı için bu tahmini değiştirme sorumluluğunu alamıyor iseler, kurum görevini yapmıyor ve kamu kaynakları (maaş ödemeleri, otomatik istasyonlara harcanan paralar) israf ediliyor demektir.

Şu haliyle MGM, Saatleri Ayarlama Enstitüsü‘nden hallice değildir. Şayet birkaç saat içinde tahmin güncellenirse, sözlerimi geri alacağım ve özür dileyeceğim.
—————————

Güncelleme: MGM, saat 00:45 itibariyle tahminini aşağıdaki biçimde güncelledi (tıklayıp büyütebilirsiniz). Sözlerimi geri alıyor, kurumun sorumluluk sahibi çalışanlarını tebrik ediyorum.

alinti3Yalnız şunu söyleyeyim, İstanbul’un da yüksek yerlerine kar yağacak. Neyse, zamanla MGM de daha iyi olacak 😛

Editörümüz Erdem Erdoğan’ın (Santiago) Cuma sabahı yayımladığı tahmin: https://havadelisi.com/serbest-kursu/comment-page-101/#comment-41151

İstanbul Cumartesi Kaç Derece Olacak?” üzerine 92 düşünce

 1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Balmumcu sıcaklık kaydı:

  1

  Sistemin aslında soğuk olarak henüz zayıf olması gereken zamanlarından birinde, yer soğuğu ve yağış anının soğuğu birleşip dün sabaha karşı sıcaklığın neredeyse 0 dereceye düşmesini sağladı. Sonra tüm Balkanlar’la birlikte bizde de, üst seviye yavaşça soğumasına rağmen yer seviyesi ısınması yaşandı.

  Bu sene ‘nevi şahsına münhasır’ sistemler yaşıyoruz İstanbul’da.

  Cevapla
 2. Furkan ŞENSOY (Ümraniye/İST, 123 m)

  Burası 1 derece ve kuvvetli yıldızla orta şiddette kar savruluyor. Hava mükemmel. Zamanın donması gereken vakitlerden… 🙂 Soğuk, çam kokusu, yağış… İstanbul radar görüntüsüne göre yağış devam edecek gibi… Umarım kar göremeyen dostlarımın orada da başlar, Ümraniyeli olarak mutluyum gururluyum! Karlı geceler hava delileri.

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,794m)

   Epeydir yazayım diyordum ama hep tuttum kendimi. Bu sefer yazacağım artık. Siz “Bünyamin Bey” in nesi oluyorsunuz? 😀 Neredeyse her yazdığınızda onun ne dediğini yazıyorsunuz. Ne gerek var ki? Burada halihazırda “tahmin ötesi” tahminler yapan birçok değerli arkadaşımız var. Kıyas olarak mı söylüyorsunuz onun laflarını?

   Cevapla
  2. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

   Şahsen her yorumunda Bünyamin Bey şöyle demiş Bünyamin Bey böyle demiş demeni çok gereksiz buluyorum. O tarzdaki yorumlarını hep eksiliyorum belki anlarsın diye. Ne sana ne bloğa hiçbir katkısı yok bunu yapmanın. Kötü bir niyetim yok, sadece eleştiriyorum, içimde kalmasın.

   Cevapla
 3. Semih(Tuzla/İST, 15m)

  Tuzla’da son 1 saattir kuvvetlenen rüzgar 40 km/h hızı aşan hamleler yapıyor. Bununla birlikte sıcaklıkta düşüş var . Şu an da 4.6 dereceye geriledi. Yağış orta kuvvette. Kütle erimezse 1-2 saat sonra sulu kar ve kar şeklini alır gibi duruyor.

  Cevapla
 4. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

  Gerçekten pes! MGM’nin tahminleri skandal ötesi. Yıllardır yazıyoruz. Ara ara ümitleniyoruz ama yok olmuyor. Her 5 kişiden birinin yaşadığı bir metropolden söz ediyoruz. Doğal olarak İstanbul’la ilgili tahmin yaparken daha hassas olunmalı. Kar yağmış olmasını ıskalamasından söz etmiyorum ama yapılan minimum/maksimum sıcaklık tahminleri gerçekten skandal boyutunda. Sadece bugün için de değil yarın ve pazartesi günü için de yapılan tahminlerin tutması zor görünüyor. Hem de 1-2 derecelerle sınırlı değil 5-6 derecelik yanılmalardan bahsediyoruz. Bakın dün gece ne olmuş. MGM’nin en düşük 6 derece olarak tahmin ettiği sıcaklık 1.4 derece. Bugün için öngördüğü en yüksek sıcaklık 10 dereceyken (muhtemelen) en yüksek sıcaklıkların ölçüldüğü şu saat itibariyle 4 derece. 1 derece daha artsa 5 olur. Nereden baksanız 5-6 derecelik farklılıklar var. İki gündür Atış Serbest’te bu konu üzerine bir ton laf ettik ama sesimizi duyan olmamış demek ki. Bir dönem sesimizi duyurabiliyorduk, umutlanıyorduk ama boşuna. İki dönüm bostan yan gel yat Osman. Bu gece de en düşük 3 derece olmayacak. Yarın gece de 4 derece olmayacak. Konulması gereken ikon o günün en önemli hava olayını işaret ediyor ise yarın için karla karışık yağmur ikonu konulmalı en azından. Yazık gerçekten çok yazık.

  1

  2

  Cevapla
  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Olayların gelişimini bir de ben özetleyeyim: Dün akşam raporunda, bugün için min-maks 6-10 derece tahmin ettiler, gece 23.30’da bu yazıyı yazdım, saat 00.45’te revize edip 6-8 yaptılar, minimum sıcaklık 1.4 derece oldu; sabah neyse ki kar yağmıştı da tahminde köklü bir değişikliğe gitmeye ikna oldular, bugünün maksimum sıcaklığını 5’e çektiler.

   1

   Ama senin paylaştığın 5 günlük tahminde hala 10 derece olarak duruyor maksimum tahminleri. Çok derin bir sistemsizlik söz konusu.
   Ben bunu, birbirinden bağımsız tahmin takımlarının var olmasına bağlıyorum. Bazıları (okuyorsanız, evet size diyorum) yaptıkları işe hiç ama hiç ilgi duymuyorlar, büyük olasılıkla torpille girmişler. İşini iyi yapanlar (onlar kendilerini biliyor, selam ederim) ise ötekiler her rezil olduklarında kendilerine de laf geldiği için durumdan müthiş rahatsızlar. Tamamen senaryo, ama büyük olasılıkla böyledir 🙂

   Eğer MGM özel bir firma olsaydı, bu sorunların çözümü çok çok çok kolay olurdu. Ama olamıyor. Çünkü adam mEEEEmur. Kadrolu hacım eleman, kadrolu! Anladın?! 10 derece dese ne olur, 25 dese ne olur!

   Cevapla
   1. cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

    Hayır dün öğlen güncellemelerini görünce şok geçirdim. Soğuk girişi olacağı belli olmuştu tüm modellerde çoğu model de hemfikirdi bu konuda. İnsan vurdumduymaz olur da bu kadar olmaz. Daha dünden söyledi çoğu amatör arkadaşımız bu sıcaklıkları niye böyle vermişler diye. Neyse zaten bizim camiada kimse ciddiye almıyor bu tahminleri ama bu hava ilgisinden uzak olan normal vatandaşa yazık oluyor.

    Cevapla
   2. Seyyah(Çanakkale,52 m)

    Devletten özelleşmiş bir şirkette çalışmaktayım an itibariyle 🙂 Bulunduğum departmanda devlet zamanı 15 kişi imiş, şimdi ise 4 kişiyiz ve devlet zamanı 1 senede yapılan işin 3 katını bitirdik. Zamanında o kadar adam kakılıymış ki etraf, çalıştığım binada 3 tane ofis bana ait… Tabii geceleri 11-12 lere kadar çalışmalar, tatilsiz geçen haftasonuları olsa da ne yapalım, acı yoksa para yok 🙂 Yani memur ve özel sektör arasındaki farkı derinlemesine gören biri olarak özelleşme güzel bir şey, tabii doğru devlet denetleme mekanizmasıyla şartıyla ve düzgün özel sektör yöneticileriyle..
    Performans şart arkadaş, az kaldı bu devlet mekanizması illa ki değişecek.. Lafım çalışan memura değil, başım üstünde yeri var; o gebeş gebeş akşama kadar yatıp, sonra-off çok yoruldum diyen, o çok yorulan vatandaşıma… Selametle..

    Cevapla
  2. White Fox (Sokullu, ANK 999m)

   İşin en kötü yanı devlet kurumlarında denetim mekanizması da çok berbat, mesela adalet bakanlığınca hakimler de düzenli olarak denetleniyor ama daha çok içerik kimle buluşmuş, kimle ne yemiş, ne içmiş. İnceledikleri şey bu. Usul hukukunu nasıl uygulamış, ön inceleme yapıyor mu buna bakan insan evladı yok. Bu ülkesel bir sorun, sadece MGM’ye has bir şey değil.

   Adamın birisi (Meteoroloji Mühendisleri Odası’ndan) bana mail atarak diyor ki MGM’de liseliler var, bunlar rasat için yetiştirilmiş elemanlar orada bulunmamalılar, meteoroji mühendisliği meslek olarak ayaklar altında falan filan şeyler yazdı. Bu dediği doğrudur ya da yanlıştır ben buna bakmam arkadaş.

   Dedim ki hocam ister liseden, ister üniversiteden hatta isterse işin okulunu okumadan alaylısı olarak oraya gelsin işini hakkını vererek yaptığı sürece sorun yok dedim. O zaman ne denetime bile gerek kalmaz, bunlar hep statücülükten oluyor. Konunun özü budur bence

   Cevapla
   1. bleher(izmit/0m)

    Sanırım MGM’den hiç bir yetkili eline cetvel alıp 5000 km yol kat edip kar kalınlığı ölçmeyi düşünmemiş hatta bu konu hakkında hiç bir heyecan yaşamamıştır.Uykusuz kaldığı halde olası bir sistemi takip etmek adına uykusundan ve hatta ailesinden fedakarlık yapmış mıdır?Belki de ülkemiz de insanlar sevdikleri işi değil mecbur olduklarını yapıyorlar bu yüzdendir demek istiyorum(tamamını inanarak yazmadım).Ben inanıyorum ki bu bloga yazan tüm arkadaşlar MGM memurlarından bu işi daha iyi değil ama daha şevkle yapacaklardır.İşte Ozan Hoca bu yüzden bu blog bizler için çok önemli yılmamak gerek…

    Cevapla
  3. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   On numara yorum yaptın White Fox. Söyle o sana mail atan elemana, sıfatları ünvanları konuşmayı bıraksın, gücü yetiyorsa bir meslek odası olarak hükümete baskı yapıp MGM’nin tekel olma durumunu kaldırtsın, dışarıdaki kalifiye insanların önü açılsın, sonra kendi bir şirket kursun Accuweather gibi, biz de kuralım mesela bir Weather Channel, herkes görsün bu işler ünvanla okulla zartla zurtla mı oluyor…

   Cevapla
 5. Semih(Tuzla/İST, 15m)

  Tuzla’da sıcaklığın 5 dereceye çıkmasıyla yağış tamamen yağmura döndü. Şu anda hafif yağış var. Akşam belki sabaha karşı olduğu gibi kar görürüz. Cıvık da olsa 🙂

  Cevapla
 6. Santiago (Florya - IST / 47m)

  İstanbul’da devam eden yağış saat 16:00 civarına kadar kuvvetli yağacak, daha sonra zamanla etkisini azaltarak gece geç saatlere kadar devam edecek. Yarın sabah saatlerinde ise hafif ve yerel deniz etkisi sağanakları görülebilir.

  Bu sabaha karşı karayel ile gelen kar, zamanla rüzgarın poyraza dönmesiyle etkisini kaybetti ve karla karışık yağmura döndü. Fakat öğleden sonra yukarı seviyelerin iyice soğuması ile beraber karın öğleden sonra ve akşama doğru tekrar başlamasını bekliyorum.

  Yarın sabah Boğaz çevresinde beklediğim deniz etkisi sağanakları da çok büyük bir ihtimalle kar olarak düşecektir.

  Cevapla
  1. Havatrakya (Tekirdağ / 20m)

   500 hpa seviyesindeki rüzgarın güneybatıdan güneye doğru şu saatlerden itibaren değişeceğini ön görüyor GFS. Güney Marmara’daki yağışlı kütle böylece Tekirdağ çevrelerine de ulaşabilir diye düşünüyorum. Senin düşüncen nedir?
   Cevapla
   1. Santiago (Florya - IST / 47m)

    Böyle durumlarda tek bir modele bağlı kalmaktansa farklı modellerden yararlanmak gerekli.

    GFS

    NAE

    SKIRON

    Görüldüğü gibi ortak nokta o kütlenin Balıkesir – İstanbul hattına çalışacağı yönünde. Tekirdağ da o kütleden etkilenecektir.

    Cevapla
  2. White Fox (Sokullu, ANK 999m)

   Ben şahsen bugün kuvvetli yağış beklemiyorum, orta kuvvette sağanaklar olabilir belki, Santiago’nun ikinci paragrafına katılıyorum.

   Yarın ki yarınki deniz etkisi yağışlarının gündüz de her yerde kar olarak düşeceğinden halen emin değilim.

   Cevapla
 7. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Gece çok hızlıymış blog, kaçırmışım 🙂

  Başakşehir’de de hafif bir örtü var şu anda, sabaha karşıki yağıştan kalmış. Şu anda karla karışık yağmur var.

  Karın etkili yağdığı 04:00 – 05:00 arasında 850 hPa seviyesinde (1350 metre yukarıda) hava 0 ile -1 derece arasındaymış. Bu sene de bu moda oldu.

  Cevapla
 8. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Arkadaşlar sanmayın ki bu heyecandan mahrum kaldım. Sabah işe gideceğim için başucumdaki telefonla sürekli sizleri takip ettim. Malumunuz yine uykusuz kaldım. O değil hanım başka biriyle ilişkim olduğundan şüphelenecek.:) Ben bu gecenin bizim tarafa çalışacağını umut ediyorum. Pazar sabahı uyandığımda ise bembeyaz bir örtüyle uyanmak istiyorum.

  Cevapla
 9. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Üşenmedim bir de video çekip yükledim 🙂

  Gözüküyor tamam – Ozan

  Cevapla
   1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

    Yaklaşık yarım saat önce uyandım. Perdeyi kaldırıp o beyaz örtüyü gördüğüm anki mutluluğumu tarif edemem 🙂

    Cevapla
    1. Havatrakya (Tekirdağ / 20m)

     Benim de gözler kan çanağı ya, delilik işte böyle bir şey 🙂
     Tekirdağ’da da saat 5’ten beri devam eden kar yağışı son yarım saatte hızlandı. Sıcaklık 1.0 dereceye geriledi ve çatılar ile arabaların üzeri hafif beyazladı. DMİ saat 7 itibariyle hala yağmurlu gösteriyor burayı ama ben hiç beyaz bir şekilde tutan yağmur görmedim 🙂

     Cevapla
 10. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Bu ne güzel bir mutluluktur :

  Video da geliyor birazdan. Sıcaklık 0.5 derece

  (çok büyük dosyalar olduğu için resme çevirmedim -Ozan)

  Cevapla
 11. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Ve yine… Özlemişiz!

  2

  Ayrıca tek büyük var o da Santi… Lay lay lay lay lay lay lay lay laaaay 🙂

  MGM’nin radarına
  Bünyamin’in El Nino’suna
  Abur’un tok sunumuna
  Şampiyon Santiiii yazdıracağız!

  Moda’da yağmura devam öte yandan….

  Cevapla
 12. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Güncelleme: MGM, saat 00:45 itibariyle tahminini aşağıdaki biçimde güncelledi (tıklayıp büyütebilirsiniz). Sözlerimi geri alıyor, kurumun sorumluluk sahibi çalışanlarını tebrik ediyorum.

  alinti3Yalnız şunu söyleyeyim, İstanbul’un da yüksek yerlerine kar yağacak. Neyse, zamanla MGM de daha iyi olacak 😛

  Cevapla
 13. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Tek işlerinin bu olmasına rağmen, bizim göremediğimiz envayi çeşit yüksek çözünürlüklü model çıktılarına günde defalarca bakmalarına rağmen bu kadar yanılma ve vurdumduymazlık. Pes doğrusu…

  Cevapla
 14. Havatrakya (Tekirdağ / 20m)

  DMİ en yüksek sıcaklık ölçüm saat aralığını 00.00 ile 23.59 olarak değiştirirse 10 derecelik en yüksek sıcaklık tahminini doğru çıkarabilir, günün ilk saatlerinde soğuk gelmeden önceki ölçümlerle. Başka türlüsü mümkün görünmüyor.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s