Lodos, Kar ve Yağmur


Şu saatlerde (Perşembe akşamı) Marmara’da başlayan lodos, kışın bir miktar yumuşayacağının habercisi. Kar çok güzel tamam, ama İstanbul’un Samandıra’sında dahi sıcaklık neredeyse -10 dereceye düşmüştü, oysa buna hiç gerek yoktu… Aşağıda, şu saatlerdeki sıcaklıkları görüyorsunuz.

temps

Lodos, yarın sabahtan itibaren Akdeniz üzerinden nem da getirecek, bu nem yarın akşam iç kesimlere ulaştığında oralardaki soğuk hava henüz tam olarak süpürülememiş olacağından yağış birçok Anadolu şehrinde kar olarak başlayacak. havadelisi.com‘un önde gelen tahmincileri, örneğin Eskişehir ve Ankara’nın Cuma gecesi zaman zaman yoğun bir kar yağışına sahne olabileceğini söylüyorlar. Ben tabii onların yalancısıyım.

Batı ve güney kıyılarda ise Cuma-Cumartesi günleri güzel yağmur var. Karlar eriyecek. Cumartesi günü iç kesimlerde de hava iyice yumuşayacağından, kar yağışı fazla direnemeyecek, er ya da geç sulu kara, sonra da yağmura dönecek.

Cumartesi gecesi hava kuzeybatıdan başlayarak tekrar soğuyacak, ama geçtiğimiz günlerdeki kadar değil.

120_3

Önümüzdeki haftanın ortasına kadarki görüntüyü yukarıdaki grafik özetliyor. Kuzey Kutbu’ndan inen bir sonraki soğuk dalgası hedef olarak Batı ve Orta Avrupa’yı seçti. O soğuğun hemen güneyinde esecek batılı ve güneyli rüzgarlar, mevsime göre ılık havayı doğuya doğru, yani bize taşıyacak.

Bir dahaki başlık açılana kadar, güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Uzun vadeli tahminleri ve diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Lodos, Kar ve Yağmur” üzerine 208 düşünce

  1. Waluigi(Ankara/908 m)


   Emektar civalı termometremle ölçüm yaptım. -2 derece olması lazım.

   -Bunun doğru bir ölçüm olmadığını hatırlatayım. Yerden 2 metre yükseklik ve etraftaki nesnelerden etkilenmeyecek şekilde yapılmalı ölçümler. -Onur

   Cevapla
   1. bgra25

    Sincana çok feci şekilde başladı şimdi bitiriyorum sanırım şovunu 🙂 ve sıcaklık yükseliyor yağmur geliyor desene ..

    Cevapla
     1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

      Evet gördüm, bu saatten sonra yağış etkisini arttıracaktır. Birazdan yerler bembeyaz olur. Bu arada Ozan Hoca’m Sincan Belediyesi’nin kameralarını “kamera görüntüleri” bölümüne eklemenizi tavsiye ederim. Hem çok sayıda kamera var hem de görüntü kalitesi oldukça iyi.

      Cevapla
 1. KRAL(Gaziantep, 850m)

  An itibarı ile Gaziantep’te harika bir kar yağışı var. 8 Ocak sisteminden kalan soğuk ile Akdeniz’den gelen yağış birleşince seyirlik görüntüler ortaya çıktı. 🙂 Resim çekince paylaşırım buradan. 🙂

  Cevapla
 2. EsBeRaT (Merkez/Niğde,1211m)

  Ankara’da bu gece ve yarın gece çok alıştığımız yükseklerde kar, merkezde yağmur olayı görülmeyecek… Bu sefer enverziyon olayı gerçekleşecek… Yükseklerde yağmur merkez ve çukurda LAPA LAPA kar yağışları gözlemlenebilecek. Öğleye doğru sıcaklık merkezde biraz daha artacağından dolayı yağış sulu kar ve yağmur şeklinde görülecek yükseklerde ise durum normale dönecek.. Bu gece ve yarın gece Ankara enverziyon olayına çok iyi şekilde şahit olacak.

  Cevapla
  1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

   Yukarı atmosferde tüm koşulların aynı olduğunu, yerde de enverziyon olduğunu varsayın, Ankara’da 1200 metreye yağmur yağıyorsa, merkeze ara seviyelerin ve yerin sıcaklığına göre, yağmur, donan yağmur veya buzpaleti yağar. Çünkü yağış, 1200 metrede yağmura döndükten sonra tekrar kar formuna dönüşemez.

   Cevapla
 3. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Bugün Kemerburgaz’da kısa bir süre de olsa gökkuşağı çıkınca fırsatı kaçırmadım.

  1

  Cevapla
   1. şefik (kuşadası/aydın 30m)

    Bugün kuşadasında Kuşadası’nda 10 tane falan gökkuşağı çıktı. Ama yağmur hiç durmadı. rüzgarla Rüzgarla birlikte tabi tabii.

    Cevapla
 4. Semih(Tuzla/İST, 15m)

  Dün çoğunluğu eriyen fakat hala örtüsü kalkmayan karın, dün akşam saatlerinden sonra kuvvetli lodos eşliğinde erimesini seyretmek pek hoş olmadı 😀 Şu an sadece kıyıda köşede, kaldırım kenarlarında görmek mümkün. Gün içinde lodos 50 km/h hızı bulmuş.

  1

  Cevapla
 5. behrimen (ankara, batıkent, 847)

  ODTÜ ve Beytepe ölçümlerine göre Ankara’da sıcaklık son yarım saattir düşmeye başladı. Güneş battığı için galiba.

  Cevapla
  1. drkcn (Ankara/Bahcelievler-830m)

   beytepe zaten ayrı bir iklim ama odtü’nün de etrafı tepeler ve ormanlık arazilerle dolu olduğundan şehir içini tam olarak yansıtabilir mi bilemiyorum. { 3 gündür odtü’de bir rüzgar esiyor nefesim yoğunlaşıp çıkıyor resmen 🙂 }

   Cevapla
 6. Onur(Ankara/1090m)

  Kar yağışları Ankara Eskişehiri Eskişehir’i etkileyecek tabi tabii gece saatlerine kadar sabah olduğunda karla karışık yağmur göreceksiniz sonrada sonra da yağmur. Kar Ankara’ya gece saatlerinde gelecek giderek yoğunluğunu arttıracak ama Eskişehir’de enverziyonla birlikte kar gün boyu devam edebilir. Ankara için söz konusu değil merakla bekliyorum sistemi.

  Cevapla
 7. poyraz(Eskişehir/860m)

  Kar yağışı Uşak`ta başlamış ve sıcaklık son 2 saat de saatte 2 derece düşmüş sanırsam yağışın etkisinden dolayı sıcaklık düştü, bence bu iyi haber. Acaba yağış geldiğinde bizde de sıcaklık düşer mi?

  Cevapla
  1. Cumulonimbus(Çankaya/ANK, 965 m)

   Şu an Eskişehir ve Ankara’daki sıcaklık artışının bir sebebi de güneş ısısı. Uşak’ta sıcaklığın yağışla birlikte tekrar sıfırın altına düşmesi de güneşin etkisini kaybetmesinden olabilir. Anlık rüzgar yönü de sıcaklığı belirleyen önemli bir etken. Şu an kuzey doğudan esiyormuş. Ankara’da geçen sene 21 Ocak’ta bir ara donan yağmurla yırttığımız efsane sınır sistemde, Beytepe istasyonunda sıcaklık rüzgarın kuzey ya da güneye dönmesiyle bir artıyor bir azalıyordu. Yine lodos hakimiyeti ele alamazsa, soğuğun süpürülmesi daha çok zaman alır ve beklenenden daha çok kar görebiliriz.

   Cevapla
 8. behrimen (ankara, batıkent, 847)

  Geçen sistemin flaşı İstanbul’sa sanıyorum bu sistemin flaş yerleri de iç bölgeler ve Ankara’dır. Vaktini ayırabilecek arkadaşlar varsa tahminleri görmeyi isteriz.

  Tüm tahmin kuruluşları, günler öncesinden Ankara için önce kar sonra yağmur demeye başlamıştı. Hala öyle diyorlar.

  Bir de MGM bugün için Ankara’ya kar ikonu koydu ısrarla ama 3 saatlik yağış haritasında ilk yağışları cumartesi günü ilk saatlerde başlatıyor. Bu da böyle bir tutarsızlık.

  Cevapla
    1. carcass (Eskişehir,794m)

     Sonradan dikkat ettim… MGM uyarıyı gece yarısından geçerli olmak üzere vermiş. Fakat günlük tahmin raporunda saat 18:00-00:00 arasında da Eskişehir’e kar ikonunu vermiş. Hatta 5 günlük tahminde de Eskişehir’e 3 yıldızlı kar ikonunu koyarak gönülleri fethetmiştir 🙂 Gerçekleşir ya da gerçekleşmez… Memnun etti mi bizi? Evet! 😀

     Cevapla
     1. poyraz(Eskişehir/860m)

      O 3 yıldızlı kar ikonu sadece geçen sistemin bahtsız iki şehri Eskişehir ve Ankara`da var. Eğer yağış kar şeklinde olursa geçenki sistemin acısını fazlasıyla çıkartırız. Yağmurla kar arasında çok ince bir çizgi var inşallah yağmur tarafına geçmeyiz.

      Cevapla
  1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

   Açıkcası şu an sıcaklığın nem düşükken yükselmesi hiç önemli değil. Yağış anında düşecektir. Yalnız önemli sorun cephenin çok gecikmesi. Dün Met Office tarafından İç Ege üzerine çizilen bu cephe maalesef bugün çok güneyde kalmış.

   1

   Cephenin pozisyonu itibariyle bugün akşam saatlerinden sonra ilk önce “overruning”, yani sıcak havanın soğuk hava üzerinde yükselmesi prensibiyle hafif belki orta kuvvette kar yağışı alabilirsiniz ama asıl yağış sanki biraz gecikecek gibi görünüyor maalesef.

   Cevapla
 9. Praetor [White Fox] (Ankara Çölü 1206 m)

  Sabah saat 09:00’da son sınavıma gidiyordum hava sıcaklığı -7 derece rüzgarın hızı 30 km saat civarındaydı. Ölüyordum, hala Bilkent’te yerde karlar kum fırtınası gibi savruluyor.. Hala yanaklarım ısınamadı… kar maskesi takmak lazım o derece soğuk 😦

  Cevapla
  1. Rusumat4 (Ankara / 1020m)

   Oradaki kadar ruzgar olmasa da Or-An diplomatik site bolgesi sabah saat 8:45 civarinda -8 derece idi. Resmen kuru ayaz…

   Sinavlar icin gecmis olsun. Umarim guzel sonuclar alirsin White Fox. Artik Ankara icin guzel tahminler bekliyoruz senden 🙂

   Eğer mümkünse Türkçe karakterlerle yazalım, teşekkürler – Ozan

   Cevapla
   1. Rusumat4 (Ankara / 1020m)

    Ozan maalesef. Klavyem ve isletim sistemim Ingilizce. Ofis bilgisayarindan denetim masasi ayarlarina erisimimiz kisitli. Onun icin, istesem de isletim sistemi uzerinden Turkce klavye ekleme sansim yok.

    Ok, no problem o zaman 🙂 – Ozan

    Cevapla
 10. karsever(kızılcahamam/ANK,980)

  Kızılcahamam Ankara’ya göre kar yağma bakımından daha şanslı gibi. Sabaha kadar yağan kar öğlenden itibaren yağmur gibi görünüyor Ankara için. Kızılcahamam’a şüpheli %50 gibi yağmura çevirir diye düşünüyorum.

  Cevapla
 11. John Dory (İran Sınırı, 1950 m)

  Şu sıcaklık haritalarına sınırları da çizmek mümkün mü? Coğrafyam iyidir ancak her seferinde tam konum bulmak için Google Earth’ten referans almaya çalışıyorum.:) Gözüm hep deniz kenarında noktaları aramaya alışmış, iç kesime gelince bocaladım:)

  Neyse bu arada buraya da not edeyim, saat 00:45 itibariyle sıcaklık -18 derece. Rüzgar hızı tahminen 50-60 km/s. Hissedilen sıcaklığı siz hesaplayın 🙂 Şuraya güzel bir meteoroloji istasyonu kursam çok ilginç veriler çıkardı eminim, Hal böyleyken mecburen ancak tahmini konuşabiliyorum. Neyse ben yine internete girebildiğime şükredeyim 🙂

  Cevapla
 12. Burak S - Tuzla/18m

  Bahçemizde ki tüm çiçekler öldü bazı ağaçlar ise yapraklarını dökemeden buz tuttu kediler ve kuşlar ise aç kaldıklarından camımızın önünden ayrılmıyorlar cama yapışarak ısınmaya çalışıyorlar 😦 Her ne kadar ben kar ve soğuk istesemde bitkiler için geç ama sokak hayvanlarının toparlanması için ara verdiğimiz iyi oldu

  Cevapla
 13. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m)

  Evet gerçekten de daha önce lodostan bu kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum.Bugün bir bulut gözlemcisi olarak farklı şekil ve güzellikte altokümülüslerin de gökyüzünde harikulade görüntülerine şahit oldum.

  Cevapla
 14. Onur Y. Gaziantep/Karataş(920 m)

  Gaziantep’e önce yoğun yağmur geldi.Sonra kuru soğuk.Bir şey anlamadım ben bu sistemden.Ozan hocamın dediği gibi çok da soğuk bir sisteme gerek yoktu.Bol yağış olsaydı kar sınırı sıcaklığına da razıydı hemşehrilerim.Neyse gelecek sistemlere inşallah. 🙂

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s