Çok Bulutlu ve Yoğun Reytingli


Ayın 20, 21, 22 hatta 23’ünde, İstanbul gibi kıyıdaki şehirlere yoğun kar yağdıracak bir soğuk hava dalgasının gelme ihtimali yok denecek kadar az. Hatta bırakın yoğun karı, ayın 20-21’i gibi, kuvvetli güneyli rüzgarlarla birlikte, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5-8 derece üzerinde seyretmesi ihtimali yüksek. Yani bu yılın kış mevsiminin 22 Ocak civarı, tarihsel eğilimlerle/istatistiklerle uyumsuz olacak gibi gözüküyor…

(Aşağıda Twitter mesajına yer verdiğim Hüseyin Öztel, SkyTürk meteoroloji editörüdür, Fox TV ile bir bağlantısı yoktur.)

asparagas

Hava tahmini, günümüzde sayısal hava tahmin modelleriyle yapılıyor. Modellerin ezici çoğunluğunda ayın 20-22’sinde kar fırtınası ihtimali yok, 2 gün önce de neredeyse hiç yoktu. Bu bilgi ışığında, “kar fırtınası geliyor!” diye ortalığı ayağa kaldıranlarda başka niyetler aramak kaçınılmaz hale geliyor.

Şunu asla unutmayın ki, havanın nasıl olacağını önceden ve doğru olarak öğrenmeniz ana akım medyanın umurunda bile değildir. Onların tek derdi, yaptıkları asparagas haberi iki saniye daha fazla izlemeniz ya da iki defa daha tıklamanızdır. Çünkü ancak bu şekilde reklam geliri elde edebilirler. Hava tahminlerini kasıtlı bir şekilde manipüle etmelerinin, hatta bazen hiç yoktan uydurup piyasaya sürmelerinin sebebi budur.

Reklam

Çok Bulutlu ve Yoğun Reytingli” üzerine 32 düşünce

 1. Hüseyin Öztel (@huseyinoztel)

  Koyu yazılar bana aittir. – Ozan

  Merhaba arkadaşlar, herkese iyi sabahlar

  Burada sanırım sadece hava tahmini değil, gazetecilik de yapılıyor 🙂
  Hemen konuya girip kimsenin (ve kendimin) vaktini boşa harcamayayım. Burada yorumlarını okuduğum (ancak şahsen tanımadığım) insanlar gibi kar yağışı bu lodosa, ılık havaya tercih ederim. Hayatı zorlaştırsa da kış, kar yağınca taçlanıyor bence. Tabiki bu niyet ve dilekle tahmin yapmıyoruz. İstiyoruz diye “yağacak” demiyoruz.
  Ozan bey; yukarıda benim twitterda yazdığım bir cümleyi kullanmışsınız. Üzerinde de Fox tv’nin yaptığı haber var. İlk görüşte Foxtv’ye transfer olduğumu düşündüm (herhalde sabah mahmurluğu ve lodos etkisi olsa gerek).
  O haberi ben yaptırmışım gibi kullanmışsınız, sayfayı açınca konu hakkında fikir sahibi olsun olmasın, bakan kişinin anladığı budur. Neden bu yanılsamayı kullandınız merak ettim. (Bunu bu şekilde anlaşılsın diye kasten yapmadım, ama öyle bir yanılsama yarattığı konusunda haklısınız. Resmin üzerine gerekli açıklamayı ekledim.)
  O haberi Fox Tv haber editörleri kendi insiyatifleriyle yapmış, ve Türkiye’de haftaya kar yağışının ve soğuk havanın etkili olacağını bağıra çağıra anlatmış olabilirler.
  Ben Skyturk360 televizyon kanalında çalışıyorum. Biz, bu şekilde bir haber vermedik. Şahsi twitter hesabımdan bir ihtimal olarak görebildiğim, üzerinde çalıştığım ve saatler geçtikçe güncellediğim bir sistemden bahsettim. Onu da böyle yangın yaparak değil, 2004 kışına özlem duyan biri olarak “acaip işler OLABİLİR” şeklinde verdim. Bu twitter hesabını 1000 küsür kişi takip ediyor. (SkyTürk meteoroloji editörü oluşunuz, Twitter hesabınızı azımsanamayacak kadar fazla insanın takip etmesi, bana göre mesajlarınızı yazarken daha ölçülü ve dikkatli olmanızı gerektiriyor. Yok eğer olmazsanız, bu tip eleştirilere de açık olmanız gerektiğini düşünüyorum.)

  Yani sizin dediğiniz “herkes haftaya kar gelecek çok soğuk olacak” sanıyor yanılgısının kaynağı ben, ve çalıştığım televizyon kanalı değil. (Farkındayım, ama yazdığınız mesaj, bana kalırsa, yaratılan “acayip kar geliyor” izlenimini destekler nitelikte)

  Siz de sorumluluk sahibi yaptığı işe saygı duyan ve etkileyeceği dinamikleri düşünüp ölçüp tartıp konuşan birisiniz demekki, ve gereksiz (yüksek ihtimalle rating kaygılı) yanıltıcı haberlere tepki veriyorsunuz. (Aynen öyle.)

  Tekrarlıyorum, şahsi twitter hesabımdan sadece bir iki cümle ile ihtimalinden bahsettiğim bir soğuğun gelmeyeceği anlaşıldığında durumu güncelleyip henüz bu televizyon-rating-reklam-bütçe sarmalında kaybolmamış, genç, hava tahminini doğru ve zamanında aktarmayı görev bilen ciddi biriyim. (Söylediklerinizde samimi olduğunuzu varsayarak konuşursam, bu ihtimal (yoğun kar) gerçekten çok çok azken, alıntıladığım Twitter mesajını yazmanız, bahsettiğiniz prensiplerle bariz biçimde çelişen bir durum yaratıyor. Şöyle ki, ben dahi bu mesajı okuduğumda, soğuk hava dalgasının neredeyse kesinleşmiş olduğunu, kesin olmayıp da ihtimal dahilinde olanın “acayip işler/kar” olduğunu anlıyorum. Konuyu bilmeyen birisi daha da abartılı anlayacaktır. Benim fikrim bu, katılmayabilirsiniz tabii ki.) Sizin bana karşı olan bu direkt tavrınızın nedenini çok araştırmadım, hatta bu yazınızı okuyunca gidip diğer hava durumu sunucularının/editörlerinin ne söylediğini araştırdım. Tv8 ve CNN de benzer şekilde “gelebilir, soğuk ve kar etkili olabilir” demiş. Ancak onlar da güncelleyecektir. (Dediğim gibi “soğuk ve kar gelebilir” demekle, “acayip işler olabilir, 2004’e benzeyebilir” demek arasında ciddi fark var.)
  Bence siz bir takım forumlarda çok iddalı açıklama yapan bazı insanlara tepki gösterebilirsiniz, benim bilmediğim farklı bir husumetimiz varsa (ki neden olsun) benden kaynaklı bir durumsa çözmek konuşmak isterim. (Böyle bir husumet tabii ki yok, ben ve diğer arkadaşlar burada birçok meteorologu zaman zaman eleştiriyoruz. Size özel bir durum değil. Olumlu tavrınız için size teşekkür ederim.)

  Hepinize iyi haftalar mutlu günler dilerim.

  Cevapla
  1. cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

   Hüseyin Bey, merhaba öncelikle benim anladığım kadarıyla Ozan Bey, tarafından burada eleştirilen durum medyanın hiç bir kaynak bilgi göstermeden o hava durumu kesin olacakmış gibi insanları yanıltıcı haber yapmalarıdır.Televizyonlarda ki sizin gibi bizlere havayı haritalarla aktaran meteoroloji editörlerine gelirsek sizler bu sayfayı izlerken bir şeyler aktarmak isterim.Öncelikle işinizin sanıldığı kadar kolay olmadığını söyleyebilirim.Halk pek her şeyin farkında olmasa da havayı sürekli takip eden bir nesil var ve bu grup, yaşları 10-50 yaş arasında çok kalabalık bir topluluk.Bu ülkede meşhur olmuş hava durumu sunan öyle meteorologlar var ki örneğin deniz etkisiyle yağan kar yağışını önceleri hiç bahsetmezken (bilmezken) şimdi bu havadelisi ordusu sayesinde bahsetmek zorunda kaldılar.Siz sosyal platformların birinde kar yağışının gelebileceğinden bahsetmişsiniz.Tabi ben attığınız twitin ayrıntılarını bilmiyorum.Burada kesin ifadeler kullanmamışsanız zaten sizin açınızdan eleştirilecek bir şey olmadığını düşünüyorum.Zaten bahsettiğiniz gibi aynı dönemde çoğu meteorolog bu ihtimalden bahsetmişti.Size çalışma hayatınızda başarılar dilerim.Bizleri hava olayları ile ilgili bilimsel olarak her zaman televizyonlardan daha iyi aydınlatan Havadelisi Ozan Bey’in açıklamalarını da merakla bekliyorum.

   Cevapla
  2. bleher(izmit/0m)

   Sayın Hüseyin BEY;
   İlk olarak sizin de birçoklarımızın ve özellikle benim olduğum gibi bir kar sever olduğunuzu varsayarak görmüş olduğunuz efsane model çıktısı gösteren ilk çalıştırma ile biraz da duygusal hareket ettiğinizi ve bu twiti bu sebeple attığınızı düşünüyorum fakat bu twitin devamında gelişen yazışmalarda Cuma gününü bekleme gereği hususunda iddialı hatta biraz da alaycı bir şekilde ısrarcı olmanız ve bunu ispat için de çok da bilimsel olmayan bilgiler paylaşmanız hiç de gerçekçi olmadı sanırım… Şubat’a kadar havaların ılık ve yağmurlu geçeceği yönündeki twitimi hatırlarsınız sanırım. Amacımız (buradaki tüm arkadaşların da böyle düşündüklerini varsayarak) sizi tenkit ve rencide etmek değil kesinlikle bloga yapılan yorumlardan da anlayabilirsiniz biz imla hataları da dahil her türlü yanlış bilgiye ve yanlışta ısrara karşıyız…

   Bizler bu blogda ve diğer forumlarda kar sevdamız ve sonucunda gelişen hava olaylarına olan sevdamızı paylaşıyoruz sizi de her zaman bekleriz…

   Cevapla
    1. bleher(izmit/0m)

     Tamam hocam yanlış ifade Bağdat’tan oradan olmazsa Ozan Hoca’dan döner 😀 bu arada 06z 300. saatten sonra efsane diyor çıldırmış olmalı bu çıktıları indireceğim saklayacağım bak bak ağla sonra 🙂

     Cevapla
  3. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

   Hüseyin Bey,

   Buradan zaman zaman bu tür tahminlerde bulunup insanları yanıltan birçok ünlü meteorologlara ve profesörlere de benzer tepkileri veriyoruz. Bünyamin Sürmeli ve Prof. Dr. Cemal Saydam bunlardan sadece ikisi. MGM’nin daha iyi çalışması için gerektiğinde bu kurumu da eleştirmekten çekinmiyoruz. Tüm bu eleştirileri Türkiye’de meteoroloji biliminin sağlıklı ve daha iyi bir şekilde yer alması için yapıyoruz. Bunların dışında kar hevesiyle her sene 1987 Mart kar fırtınasının geleceğini iddia edenleri ne kadar ciddiye aldığımızı ise sanırım yorumlarımızdan anlıyorsunuzdur.

   Önemli olan insanları yanıltmamak ve doğru bilgi verebilmektir. Elbette bazı meteoroloji editörleri uzun süreli yaptıkları bir tahminin tutması sonucu ünlü olmak isteyebilirler. Veya her tahminci gibi kimsenin önceden haber vermediği bir sistemi haber vermek de isteyebilirler. Bizim ciddiyetimizin ve tutarlılığımızın en iyi anlaşılacağı sistem bence 20 Aralık 2012 Perşembe sistemidir. Kadir Topbaş’ın ifadesiyle MGM dahil hiçbir kurum veya kişinin bir gün önceden dahi tahmin edemediği bu sıra dışı sistemi gece 2’de ilk olarak Hava delileri tahmin etmeyi başarıp uyarı yayımlayarak bence üstlerine düşeni yapmışlardır. Eğer marifetse bizce marifet budur.

   Onun dışında blogumuzu takip etmeniz ve diğer ünlü hocalarımız ve meteoroloji editörlerimiz gibi eleştirilere cevap vermeniz bence takdire şayan. Anladığım kadarıyla siz de bir kar sevdalısı veya hava delisisiniz. Umarım daha iyi yerlerde bu alanda hizmet etmeniz mümkün olur. Çalışmalarınızda başarılar dilerim…

   Cevapla
      1. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

       Haha 🙂 DMİ de cuma günü kar demişti. Ama cuma damla kar yağmadı be Santiago 🙂

       Cevapla
  4. Bahattin(Naipli/Balıkesir,280m)

   Açıkçası Hüseyin Bey bana samimi geldi.Yazdığı yorumda bulunan “olabilir” ibaresi açık bir kapı,en azından Fox haberin yaptığının yanında lafı bile olmayacak kadar masum bir açıklama.Hüseyin Bey’in de bizim gibi 2004 hasreti içinde bulunan biri olduğu düşünülürse heyecanla yazılmış bir “kişisel” ileti.Yani kurumsal bir yayın olmadıkça sorun olmamalı.Konunun uzamasına gerek yok ,her zaman söylediğim gibi bu tür tartışmalar sistemsizlikten kaynaklanıyor şöyle okkalısından bir blocking oluşsaydı şu anda bunları konuşuyor olmazdık:D Hepimiz aynı cephe sisteminin askerleriyiz saygılar 😉

   Cevapla
  1. Cumulonimbus(Çankaya/ANK, 965 m)

   Kar, zaman zaman şiddetli lodos etkisinde tipi şeklinde yağmaya devam ediyor. Yüksek yerlerden gelen arabaların üzerinde kar var ve burada da yağışın şiddetiyle bazı çatıların kenarlarında ve çimlerde tutmaya başladı ! 🙂

   Cevapla
 2. On-Air (Muratpaşa/ANT, 41m) & (Küçükyalı/İST, 29m)

  Medya reyting avcılığı, millet de kestane kebap yapadursun; Antalya 72 km’lik rüzgar, oraj ve doluyla şovuna kaldığı yerden devam ediyor.

  http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=antalya&a=td

  http://www.wunderground.com/history/airport/LTAI/2013/1/17/DailyHistory.html?MR=1

  Antalya’da pazar gününe kadar aralıklarla şiddetli yağış var. Cumartesi günü rüzgarın hızı keşişlemeden saatte 90 km’yi bulabilir.

  Cevapla
 3. Semih(Tuzla/İST, 15m)

  Evdekiler ”Bak haftaya çok kar varmış” diyorlar. Ben de ”Geliyor da haberim mi yok?” dedim. Medyanın toplum üzerindeki etkisi çok büyük. Herkes çok soğukların geleceğini söylüyor etrafta ama öyle bir şey görünmüyor. En azından şimdilik. Ama tabii son anda rota değiştirip gelirse fena olmaz 😀

  Cevapla
   1. networkcan

    Heyhat 2012 kışında tam da bu hafta gündüzleri bile sıcaklık -4,5 C üstüne çıkamazken artık geceleri bile acaba (-) düşermi diye bekler olduk Ankara’da, neyse en azından YB kalacağımıza lodoslu sistemlerle yağmur görüyoruz buna da sükür 2007 kışı gibi hem kurak hemde sıcak değil en azından bir de arkadaşlar kaç gündür dikkatimi çekti Doğu Anadolu’da hadi Erzurum , Kars , Ardahan , Ağrı’yı anladık da bu kış Erzincan’daki ayaz nedir öyle ?

    Cevapla
 4. serdarg (4.Levent-İst/100 mt)

  Eğer Şubat başında efsane gelirse, o zaman insanların (bu kişileri ve bu tarz medayayı takip eden) çoğu şöyle derse şaşmayın, “Adam iyi tahminciymiş, sadece 10 gün kaydı, o kadar da olur”.
  Yazık, gerçekten çok yazık.
  Ozan hocam, iyi ki bu yazıyı yazmışsınız. Elinize sağlık, iyi ki varsınız….

  Cevapla
 5. cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

  Herkes o kadar inanmış ki kalabalık yerlerde ister istemez kulak misafiri oldum iki gündür. “Kardeş bugün hava güzel ama ayın 20’sinde çok kötü kar geliyormuş”. Beni dolaylı yoldan arayıp soranlar mı dersin. İnsanı o kadar etkiliyor ki acaba diyorum bir şeyleri gözden mi kaçırıyoruz. Sonra da kendi kendime yürü git işine be Cemal diyorum.

  Cevapla
 6. Onur Y. Gaziantep/Karataş(920 m)

  Göz göre insanları yanlış bilgilendiriyorlar. Buna bir an önce son vermeliler. Bu tür haberler yapan kanalları izlememek lazım. Gerçi hepsi yapıyor. Televizyon çöpe o zaman. 😀 Bu arada modeller 8 Ocak ve öncesinin aksine o kadar kararlılar ki moralim bozuldu yahu. Şu Avrupalılara nasıl imrendim bilemezsiniz.

  Cevapla
 7. itouchu

  Bravo! Güldüm evet, ama daha çok da üzüldüm. Bu kadar çok kişiye ulaşan ve hayatlarını etkileyen bilgiler veren “ana akım medya” oluşumu tez zamanda çöker umarım. Ben okumuyorum zaten artık. Hava durumunu buradan, haberleri ise Ekşi Sözlük’ten falan takip ediyorum.

  Cevapla
 8. ozandeniz1978(çorlu/185m)

  Herkes o kadar inanmış ki kulaktan kulağa yayıldı bu pazartesi Pazartesi günkü sözde kar fırtınası. Herkes de Herkeste bir heyecan bir panik. Bu arkadaşın bunca insanın planlarıyla ve beklentileriyle oynadığı için durumun değiştiğini anlatıp özür dilemesi gerekli. Bana şu an kimse inanmıyor. Sende Sen de mi Ozan diyen var. Çok ilginç ilk kez bu kadar bir kulaktan kulağa yayılan ama olmayacak olan bir kar fırtınası beklentisi var. 8 kişi ile iddiaya girdim hemde hem de sıcaklık 10 derecenin altına inmeyecek pazartesi Pazartesi diyerek. Kazancım büyük olacak. Efsaneye gelince azıcık sabır 🙂

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s