Lodos, Kar ve Yağmur


Şu saatlerde (Perşembe akşamı) Marmara’da başlayan lodos, kışın bir miktar yumuşayacağının habercisi. Kar çok güzel tamam, ama İstanbul’un Samandıra’sında dahi sıcaklık neredeyse -10 dereceye düşmüştü, oysa buna hiç gerek yoktu… Aşağıda, şu saatlerdeki sıcaklıkları görüyorsunuz.

temps

Lodos, yarın sabahtan itibaren Akdeniz üzerinden nem da getirecek, bu nem yarın akşam iç kesimlere ulaştığında oralardaki soğuk hava henüz tam olarak süpürülememiş olacağından yağış birçok Anadolu şehrinde kar olarak başlayacak. havadelisi.com‘un önde gelen tahmincileri, örneğin Eskişehir ve Ankara’nın Cuma gecesi zaman zaman yoğun bir kar yağışına sahne olabileceğini söylüyorlar. Ben tabii onların yalancısıyım.

Batı ve güney kıyılarda ise Cuma-Cumartesi günleri güzel yağmur var. Karlar eriyecek. Cumartesi günü iç kesimlerde de hava iyice yumuşayacağından, kar yağışı fazla direnemeyecek, er ya da geç sulu kara, sonra da yağmura dönecek.

Cumartesi gecesi hava kuzeybatıdan başlayarak tekrar soğuyacak, ama geçtiğimiz günlerdeki kadar değil.

120_3

Önümüzdeki haftanın ortasına kadarki görüntüyü yukarıdaki grafik özetliyor. Kuzey Kutbu’ndan inen bir sonraki soğuk dalgası hedef olarak Batı ve Orta Avrupa’yı seçti. O soğuğun hemen güneyinde esecek batılı ve güneyli rüzgarlar, mevsime göre ılık havayı doğuya doğru, yani bize taşıyacak.

Bir dahaki başlık açılana kadar, güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Uzun vadeli tahminleri ve diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Reklam

Lodos, Kar ve Yağmur” üzerine 208 düşünce

 1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  16 Ocak
  İstanbul Yağış Haritası:

  PPİ Radar Animasyonu:

  MAX Radar Animasyonu:

  Cevapla
 2. kumpınarı

  Merhaba, Ozan bey, arkadaşlar.

  Bahçemize amatör hava istasyonu kuruyoruz, bazı parçaları temin etmeye başladık, genel bilgiler şöyle; Basınç, nem, rüzgar şiddeti, yönü, sıcaklık, toprak ısısı, toplam yağışın ölçülüp kaydedileceği bir istasyon olacak.

  Daha önce yapılmış mı diye aradım ama ben bulamadım, bu hususta bilgi, önerileriniz bize çok faydalı olacaktır, eğer uygun görürseniz bu konuyu bir başlıkta da toplayıp, yapmayı düşünenlere ve bize yararlı hususlar toplanır.

  Rüzgar yönü, şiddeti ve toplam yağış için aşağıdaki siteden malzeme alacağız, diğer sensör ve parçalar farklı yerlerden temin edilecek.
  https://www.sparkfun.com/products/8942

  Yurt dışından temin edilen malzemelerdeki para sınırı dikkate alarak bir kaç yerden temin edip 200 ila 300 dolar tutarında bir bütçe ayırmayı düşünüyorum. Malzemeleri birleştirme ve yazılımı oğlum (elk. haberleşme müh.) yapacak. Teşekkürler, selamlar.

  Cevapla
   1. kumpınarı

    Merhaba, bende önce hazır olanlara baktım. İhtiyacımı sizdeki cihaz karşılayacaksa çok sevinirim, şimdilik aldığımız tek parça var. Köyde emeklilik için düşündüğüm ve kurmaya başladığım yeni hobi bahçesinde olacak bu alet. Kışı çok sıkı ve yazı kısa bir yer, rakım yaklaşık 1200 metre.

    Temel ihtiyacım şunlar; Bitkilerin sulanma ihtiyacını tespit edecek toprak neminin ölçülmesi. Bunu ayrı bir sensörle de çözebiliriz.

    En düşük sıcaklığın (zaman süresiyle birlikte) kayıt edilmesi, bu değer temin edeceğim bitki çeşidini belirleyecek.

    Çiğ durumu ve olabilirse önceden tespit çok faydalı olacak.

    Toprak sıcaklığını yüzey ve 30 cm aşağısını ölçüp kaydetmek. Aklıma hemen gelenler bunlar.

    İlginiz için teşekkürler, selamlar.

    Cevapla
     1. kumpınarı

      Teşekkür ederim, ilk düşüncem sizinle aynı, önerdiğiniz sisteme ilave küçük bir paketle ihtiyacımız karşılanacak gibi gözüküyor.

      Cevapla
      1. kumpınarı

       Sn. Santiago, cihazım elime geçti, teşekkürler. Toprakla ilgili kısımlar içinde sensörler temin ettim, onların montajına da başladık.

       Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

       Cevapla
 3. Geoclimatology (Çanakkale Merkez - 2m)

  Uzun vadeli tahminlere bakılırsa, uzunca bir süre, en azından Marmara için güneyli rüzgarlar ile yağmurlardan ve hemen ardından gelen güneşli serinlikler döngüsünden başka kış manzarası olmayacak gibi.

  Ayrıca Çarşamba günü Çanakkale civarı iyi bir yağmur alabilir.

  Cevapla
   1. Geoclimatology (Çanakkale Merkez - 2m)

    Normalde Marmara için özellikle de Çanakkale için Ocak ayının üçüncü haftası tarihte her zaman efsane kar fırtınalarının olduğu tarihtir. 2004 ve 2006 bunlara örnek. İçimde halen mevcut durum değişir mi umudu var ancak henüz böyle bir görüntü oluşmadı. Fakat bugün bizim hanım TV kanallarından birinde ocak ayının 3. haftasında şiddetli kar yağışı ve soğuk beklendiği yönünde bir haber duymuş. Orta Avrupa’ya sarkan soğuk, bir şekilde doğuya kayarken bir kavis çizerek güneye inip bize kadar sokulur mu acaba? Olur mu? olur 🙂

    Cevapla
  1. kiamme / Kartal-İst.

   Maalesef görüşlerinize katılıyorum. Yaklaşık 1 haftadır modellerde hiçbir düzelme emaresi yok. Kuzeyimizde biriken çok kuvvetli soğuklar var fakat Atlantik siklonları o kadar inatçı ki o soğukları bize indirecek basınç konumları bir türlü şekillenemiyor. Umarım en kısa sürede düzelir.

   Cevapla
 4. Okito (Ürgüp/NEVŞEHİR, 1050m)

  Tuz Gölü’nün doğusunda da sıcaklık lodosun haşin etkisine dayanamadı. 1200 metrenin altında yağış direkt yağmur olarak düştü.

  Cevapla
  1. Fatih (Esence-Beyşehir/KONYA,1120m)

   Antalya’nın hemen kuzeyinde, Toroslar’ın arasında bulunmamızın özellikle kış mevsiminde, yağış konusunda çok faydası var. Örnek dün gece çok güzel bir hava vardı. Bir yağmur, bir kar, bir yıldırım… Beyşehir’de 49 kg yağış görülmüş ama şahsen bizim köyde daha yüksektir.Bir istasyon almalıyım.

   Cevapla
   1. On-Air (Muratpaşa/ANT, 41m) & (Küçükyalı/İST, 29m)

    Antalya’yadaki yağış hava ulaşımını da olumsuz etkiledi. İşte Atatürk Havalimanı’ndan gelen THY uçağının yaşadıkları:

    Önce Döşemealtı’nda hold’a girerek defalarca tur atmış. Sonra Dalaman’a yönlendirilmiş. Dalaman’dan kalkıp tekrar Antalya’ya inmeye çalışırken ki pozisyonu görülüyor.

    http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ucaklar-antalyaya-inemedi.html

    Antalya don ve devamındaki şiddetli yağıştan sonra, bugünle birlikte perşembeye kadar mola almışa benziyor.

    Cevapla
    1. Antibiyotik - Didim/Aydın 5m

     2000’li yılların başında yine böyle bir havada tam Antalya Havalimanı önünde tepemize uçak düşüyordu. 🙂 Felaket yağışlı, fırtınalı, yıldırımlı bir havada, inmeyi başaramayan bir Rus uçağı (Büyük yolcu uçağı değil), ailecek arabayla giderken hemen üstümüzden geçmiş, hava alanı pistine gelmeden yola çok yakın bir noktada düşmüştü. Hatırlarsınız belki o olayı.

     Cevapla
 5. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Günün radar animasyonu

  Günün yağış şampiyonu ise 19.0 mm. ile Acıbadem oldu.

  Cevapla
 6. Burak S - Tuzla/18m

  Sıcaklıklar, derece olarak

  Çanta :2
  Kavaklı :2
  Kamiloba :3
  Beylikdüzü :2
  Haramidere :3
  AHL :5
  Ümraniye :6
  Pendik :8 derece sanırım beklenenden erken geldi belki bu gece bir şeyler olabilir tabii yağış sıkıntısı olmazsa

  Cevapla
 7. Praetor [White Fox] (Bilkent-3 1206 m)

  Bilkent’te kuvvetli keşişlemeye ve ağırlıklı yağmur şeklindeki yağışa rağmen hala kar kalınlığı 3-4 santimetre!
  Resimleri Antibiyotik için çektim.
  Kar adamımızın kamburu çıksa da hala ayakta

  1

  Halı sahamız da hala kar içinde hatta burda bazı yerlerde 6 cm’den fazla kar var.

  Yağışın sonu saf kar olsun başka da bir şey istemem.

  Şu anda lapa karla karışık yağmur var. Olsun bayağı dirençli çıktık!

  Cevapla
 8. ozturkonur2

  Bazı yorumlarda Ankara’daki kar kalınlığı rekorunun 5 Ocak 2002 tarihinde ölçülen 30 cm olduğu yazılmış fakat asıl rekor 31 Ocak 1950’de 33 cm olarak ölçülmüştür. Ayrıca 4 Şubat 1950’de 32, 19 Şubat 1985’te de 30 cm kar kalınlığı ölçülmüştür. Kaynak MGM Ankara Bölge Müdürlüğü eski web sitesi.

  Cevapla
 9. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  Bugün Eyüp ve Rumeli Hisarüstü civarlarına gittim. Kar örtüsü, yağan yağmura ve ılık havaya rağmen Hisarüstü civarlarındaki kuzeye bakan yamaçların bazılarında küçük parçalar şeklinde de olsa mevcuttu. Kenarlara yığılmış karlar ise Eyüp’te deniz seviyesinde bile olduğu gibi duruyordu.

  Cevapla
  1. Cumulonimbus(Çankaya/ANK, 965 m)

   Bir haber sitesine göre 10 cm, diğerine göre 15 cm ve bir başka siteye göre 20 cm kar varmış 🙂 Tabii haber farklı saatlerde yapıldıysa ölçüm değişmiş olabilir. Neyse sonuçta direndi ve Ankara’ya yağan yağmurun birazı bile oraya kar olarak düştüyse iyi kar yağdı.

   http://www.haberler.com/cankiri-da-kar-yagisi-hayati-olumsuz-etkiledi-4242283-haberi/
   http://www.stargundem.com/ajanslar/cankirida-kar-yagisi-174602.html
   http://haberpan.com/haber/cankirida-57-koy-yolu-ulasima-kapandi

   Cevapla
  1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

   Hocam İstanbul radarı yaklaşık 2 aydır olduğundan fazla değer gösteriyor. Bir de radara google earth uygulamasından bakıldığında skala renklendirmesinden dolayı iyice yanıltıyor. Normal şartlarda yukarda görünen ekonun İstanbul’u yıkması lazım. 1 saatte 40-50 kilo ekosu bu. Ama muhtemelen 10-20 kg civarı yağış yapar.

   Cevapla
  1. Behrimen (Ankara, 847)

   Ben yapacaktım bunu ama üşendim, teşekkür ederiz 🙂 Geçtiğimiz yıl da aynısını yaşamıştık. Akdeniz üzerinden gelen lanetli sistemler hevesimizi kursağımızda nasıl bırakıyor onun resmidir işte bu.

   Cevapla
  1. Orajhastası (Çukurova/Adana, 80 m)

   Kış aylarında Antalya’yı kıskanmamak mümkün değil. Antalya yağmurdan yıkılırken Adana’da puslu, bulutlu bir hava oluyor ya da en fazla orta kuvvette bir yağış oluyor ki Antalya’nın yanında çiseleme kalacak bir yağış. İlkbahar ve sonbahar orajları da olmasa hiç çekilmez.

   Cevapla
 10. Cumulonimbus(Çankaya/ANK, 965 m)

  Dikkatimi çekiyor, lodos ya da kıble sert estiği zamanlarda bulutlar nimbostratüs de olsa yağış devamlı olmuyor, hatta ara ara güneş açıyor bugün Ankara’da olduğu gibi. Bunun nedeni bu cephe midir yoksa genel olarak lodos veya kıblenin bir özelliği midir ?

  Cevapla
  1. Orajhastası (Çukurova/Adana, 80 m)

   Bizim Adana-Mersin’in kaderi. Bir taraf 100-150 kg. Bizim oralar 0. İnsanlar yaz tatili için gider Muğla ve Antalya tarafına. Ben de ileride param olursa buralardan ev alacağım ama yaz için değil sırf sonbahar ve kış yağmurlarını görebilmek, yaşayabilmek için.

   Cevapla
 11. poyraz(Eskişehir/860m)

  Kar yağacak diye o kadar bekle bekle gene hayal kırıklığı… Ben bu kıştan umudumu yitirdim artık. Ocak 20`ye kadar doğru düzgün kar da yok, ondan sonra olsa da 30 günlük kış neye yarar.

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,794m)

   Eskişehir’de de gömlek havası hakim 🙂 Kombiler rahat bir nefes aldı, börtü böcek bile görülmekte 😀 Kuşlar cıvıl cıvıl, gelen bahar havasını kendi aralarında kutlamaktalar 😀

   Cevapla
  1. Waluigi(Ankara/908 m)

   Aynı kaderi biz de yaşadık şimdi. Üzgünüm. Ama direnemeyeceğimizi bildiğim için zaten baştan o kadar ümitlenmemiştim. O kadar yağan kara ve güzelim örtüye yazık oldu tabi. 😦

   Cevapla
  1. extreme06

   Hiç istediğimiz gibi olmadı, tabi her zaman olduğu gibi. Ocak 12 olmuş karasal iklimin göbeğinde Ankara’da sıcaklık sorunu yaşıyoruz bıktım artık ben beklemekten. Ne olur ki yani buraya da bir yarım metre yağsa!

   Cevapla
     1. Santiago (Florya - IST / 47m)

      350 metre fark var merkezle aranda, o kadar olsun 🙂

      Geçen senenin ilk sistemi 17 Ocak’ta gelmişti. Bu sene erken gelen kar beklentilerde tavan yaptı, normaldir. Ankara da illaki önümüzdeki günlerde payına düşeni alacaktır.

      Cevapla
    1. Waluigi(Ankara/908 m)

     Mgm’nin sitesindeki rekorun bir günde yağan kar miktarını vermesi lazım. 2011 Mart ve 2012 Şubat sistemlerinde 3 günlük yağışın toplamı 30 cm’den fazlaydı. Mutsuzluğumuza gelince de bence karın yağmasından ziyade önemli olan örtünün zevkini çıkarabilecek süre içinde yerde kalması

     Hayır, rekor değerler kar kalınlığı değerleridir, kaç günde yağdığının bir önemi yok – Ozan

     Cevapla
   1. networkcan

    Böyle sınırda kalan sistemlerde hep hayal kırıklığı oluyor. Sabah 09 30 gibi yerde kardan eser yoktu. Dün gece saat 24.00 gibi sıcaklık 2.9 C gösteriyordu ama yağan kar asfalt dahil her yerde tutuyordu. KKY sınırında kar nasıl örtü yaptı anlamadım öyle göz gözü görmeyecek yoğunlukta da bir yağış yoktu ama?

    Cevapla
    1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

     Gece artı sıcaklıktaki havada muhtemelen asfalt sıcaklığı düşüktü. Be nedenle yağış tuttu. Şu an çatılara bakarsanız neredeyse hiç kar kalmadı ama zeminde az da olsa kar var hala. Lodos estiğinde yukarı seviyelerdeki kar, rüzgara daha çok maruz kalıp daha hızlı eriyor.

     Cevapla
  2. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

   Lodos hakikaten kara kor oluyor, çok çabuk eritiyor. Sabah 7 gibi Keçiören’de 8-10 cm kar varken şimdi neredeyse 3-4 cm’e düştü. Gördüğüm kadarıyla en iyi yağışı Ankara’nın kuzeyi aldı. Oralarda 10 cm geçilmiş olabilir.

   Cevapla
  3. drkcn (Ankara/Bahcelievler-830m)

   sabah 4.40 civarlarında da bizim burada çok güzel lapa lapa ve sık bir kar yağıyordu ama tutmamıştı belki biraz daha soğur da sabah kalktığımda beyaz bir örtü görürüm diye yatmıştım ama bir baktım sabah bardaktan boşanırcasına yağmur :S

   Cevapla
 12. Praetor [White Fox] (Bilkent-3 1206 m)

  04:45 itibariyle çok şiddetli bir kar yağışı var. Sürekli yol temizleme araçları geçiyor, onların sesinden uyandım ama dehşet bir yağışı var. Gece 03:00’te 1.1’e kadar yükselen Beytepe şimdi yeniden -0.3 derece…. 5 cm kadar yeni kar olmuş kaldırımlarda…. ama baktım ki Afyon 4.6 derece olmuş….

  NOWCASTING: Bilkent öğleden çok önce yağmura dönecek!

  Cevapla
 13. Cumulonimbus(Çankaya/ANK, 965 m)

  Az önce gördüğüm kadarıyla, kar 1000 metrede buradan (965 metre) daha iyi tutuyordu. Toprak sıcaklığı da hala sıfırın altında ama çok da altında değil çünkü yollar tutmuyor, sadece kaldırım gibi önceden soğuk olan yüzeylerde düşen kar taneleri erimeden kalıyor. Ankara için sıcaklık terselmesi olmaması şu an için büyük şans çünkü şu koşullarda terselme olsaydı büyük ihtimalle ‘donamayan’ yağmur yağardı. Bu böyle bir sistem, heyecanı yeter diyelim ve fazla bir şey beklemeyelim… Gelsin eksiler 😀

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s