Lodos, Kar ve Yağmur


Şu saatlerde (Perşembe akşamı) Marmara’da başlayan lodos, kışın bir miktar yumuşayacağının habercisi. Kar çok güzel tamam, ama İstanbul’un Samandıra’sında dahi sıcaklık neredeyse -10 dereceye düşmüştü, oysa buna hiç gerek yoktu… Aşağıda, şu saatlerdeki sıcaklıkları görüyorsunuz.

temps

Lodos, yarın sabahtan itibaren Akdeniz üzerinden nem da getirecek, bu nem yarın akşam iç kesimlere ulaştığında oralardaki soğuk hava henüz tam olarak süpürülememiş olacağından yağış birçok Anadolu şehrinde kar olarak başlayacak. havadelisi.com‘un önde gelen tahmincileri, örneğin Eskişehir ve Ankara’nın Cuma gecesi zaman zaman yoğun bir kar yağışına sahne olabileceğini söylüyorlar. Ben tabii onların yalancısıyım.

Batı ve güney kıyılarda ise Cuma-Cumartesi günleri güzel yağmur var. Karlar eriyecek. Cumartesi günü iç kesimlerde de hava iyice yumuşayacağından, kar yağışı fazla direnemeyecek, er ya da geç sulu kara, sonra da yağmura dönecek.

Cumartesi gecesi hava kuzeybatıdan başlayarak tekrar soğuyacak, ama geçtiğimiz günlerdeki kadar değil.

120_3

Önümüzdeki haftanın ortasına kadarki görüntüyü yukarıdaki grafik özetliyor. Kuzey Kutbu’ndan inen bir sonraki soğuk dalgası hedef olarak Batı ve Orta Avrupa’yı seçti. O soğuğun hemen güneyinde esecek batılı ve güneyli rüzgarlar, mevsime göre ılık havayı doğuya doğru, yani bize taşıyacak.

Bir dahaki başlık açılana kadar, güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Uzun vadeli tahminleri ve diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Bu yazı Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

208 Responses to Lodos, Kar ve Yağmur

 1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  16 Ocak
  İstanbul Yağış Haritası:

  PPİ Radar Animasyonu:

  MAX Radar Animasyonu:

 2. kumpınarı dedi ki:

  Merhaba, Ozan bey, arkadaşlar.

  Bahçemize amatör hava istasyonu kuruyoruz, bazı parçaları temin etmeye başladık, genel bilgiler şöyle; Basınç, nem, rüzgar şiddeti, yönü, sıcaklık, toprak ısısı, toplam yağışın ölçülüp kaydedileceği bir istasyon olacak.

  Daha önce yapılmış mı diye aradım ama ben bulamadım, bu hususta bilgi, önerileriniz bize çok faydalı olacaktır, eğer uygun görürseniz bu konuyu bir başlıkta da toplayıp, yapmayı düşünenlere ve bize yararlı hususlar toplanır.

  Rüzgar yönü, şiddeti ve toplam yağış için aşağıdaki siteden malzeme alacağız, diğer sensör ve parçalar farklı yerlerden temin edilecek.
  https://www.sparkfun.com/products/8942

  Yurt dışından temin edilen malzemelerdeki para sınırı dikkate alarak bir kaç yerden temin edip 200 ila 300 dolar tutarında bir bütçe ayırmayı düşünüyorum. Malzemeleri birleştirme ve yazılımı oğlum (elk. haberleşme müh.) yapacak. Teşekkürler, selamlar.

  • Merhaba, keşke hazır bir cihaz alıp bu kadar teferruata girmeseymişsiniz.

   Bende var bir tane, gayet de iyi çalışıyor, 150 USD civarına almıştım. Böyle bir alternatif düşünürseniz benimle iletişime geçebilirsiniz, nereden nasıl temin edeceğinize dair bilgi verebilirim.

   santiagonowcast@gmail.com

   • kumpınarı dedi ki:

    Merhaba, bende önce hazır olanlara baktım. İhtiyacımı sizdeki cihaz karşılayacaksa çok sevinirim, şimdilik aldığımız tek parça var. Köyde emeklilik için düşündüğüm ve kurmaya başladığım yeni hobi bahçesinde olacak bu alet. Kışı çok sıkı ve yazı kısa bir yer, rakım yaklaşık 1200 metre.

    Temel ihtiyacım şunlar; Bitkilerin sulanma ihtiyacını tespit edecek toprak neminin ölçülmesi. Bunu ayrı bir sensörle de çözebiliriz.

    En düşük sıcaklığın (zaman süresiyle birlikte) kayıt edilmesi, bu değer temin edeceğim bitki çeşidini belirleyecek.

    Çiğ durumu ve olabilirse önceden tespit çok faydalı olacak.

    Toprak sıcaklığını yüzey ve 30 cm aşağısını ölçüp kaydetmek. Aklıma hemen gelenler bunlar.

    İlginiz için teşekkürler, selamlar.

 3. Uzun vadeli tahminlere bakılırsa, uzunca bir süre, en azından Marmara için güneyli rüzgarlar ile yağmurlardan ve hemen ardından gelen güneşli serinlikler döngüsünden başka kış manzarası olmayacak gibi.

  Ayrıca Çarşamba günü Çanakkale civarı iyi bir yağmur alabilir.

 4. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Pazartesi ve Salı Marmara tahminim

 5. Okito (Ürgüp/NEVŞEHİR, 1050m) dedi ki:

  Tuz Gölü’nün doğusunda da sıcaklık lodosun haşin etkisine dayanamadı. 1200 metrenin altında yağış direkt yağmur olarak düştü.

 6. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Günün radar animasyonu

  Günün yağış şampiyonu ise 19.0 mm. ile Acıbadem oldu.

 7. Acaba dün Ankara’da beklediğim enverziyon olayı neden gerçekleşmedi? Sorun skewt mi yoksa ben mi yorumlayamadım ? Mehmet Can… Dostum aydınlatmanı bekliyorum.

 8. Beyşehir Esence köyünde,1 buçuk saat önce karla karışık yağmur başladı ve şu anda yoğun kar var.Ara ara da şimşek çakıyor.

 9. Son nowcasting sıcakcı bir senaryo ile bitiyor.
  Tüh… Bilkent’te gece don olayı bile yok…

 10. Şu sarışınlar şu an ortalığı yıkıyorlar. Geçtiğimiz Mayıs’ta gelen orajlarla hemen hemen aynı şiddette bir yağmur yağıyor:) Ocak yağış ortalamasının yarısını yakaladık geçiyoruz neredeyse.

 11. Sıcaklıklar, derece olarak

  Çanta :2
  Kavaklı :2
  Kamiloba :3
  Beylikdüzü :2
  Haramidere :3
  AHL :5
  Ümraniye :6
  Pendik :8 derece sanırım beklenenden erken geldi belki bu gece bir şeyler olabilir tabii yağış sıkıntısı olmazsa

 12. Bilkent’te kuvvetli keşişlemeye ve ağırlıklı yağmur şeklindeki yağışa rağmen hala kar kalınlığı 3-4 santimetre!
  Resimleri Antibiyotik için çektim.
  Kar adamımızın kamburu çıksa da hala ayakta

  1

  Halı sahamız da hala kar içinde hatta burda bazı yerlerde 6 cm’den fazla kar var.

  Yağışın sonu saf kar olsun başka da bir şey istemem.

  Şu anda lapa karla karışık yağmur var. Olsun bayağı dirençli çıktık!

 13. Bu gece 12’de Antalya’ya gitmek uzere yola cikiyorum. Bakamadim hazirlanma telasindan ama kar yagar mi yol uzerinde acaba? Afyon ve Isparta taraflarinda yagar gibi gece sanki?

 14. Trakya’dan gol haberi yok mu? Sıcaklıklar yeterince düşmüş gibi. Gerçi yağışta sıkıntı var.

 15. ozturkonur2 dedi ki:

  Bazı yorumlarda Ankara’daki kar kalınlığı rekorunun 5 Ocak 2002 tarihinde ölçülen 30 cm olduğu yazılmış fakat asıl rekor 31 Ocak 1950’de 33 cm olarak ölçülmüştür. Ayrıca 4 Şubat 1950’de 32, 19 Şubat 1985’te de 30 cm kar kalınlığı ölçülmüştür. Kaynak MGM Ankara Bölge Müdürlüğü eski web sitesi.

 16. Bugün Eyüp ve Rumeli Hisarüstü civarlarına gittim. Kar örtüsü, yağan yağmura ve ılık havaya rağmen Hisarüstü civarlarındaki kuzeye bakan yamaçların bazılarında küçük parçalar şeklinde de olsa mevcuttu. Kenarlara yığılmış karlar ise Eyüp’te deniz seviyesinde bile olduğu gibi duruyordu.


 17. Çankırı direniyor.

 18. snovheart dedi ki:

  Puslu bir hava,hafif yağmur ve yağmurla eriyen çarşamba gününden kalma kar.En sevmediğim senaryolar gerçekleşiyor…

 19. Zaten bizim kaderimiz bu, DEK bandı değil, lodos bandının en kallavisi vurur…

  Moda’da kuvvetli yağmur var, hava karanlık.

  1

  • Hocam İstanbul radarı yaklaşık 2 aydır olduğundan fazla değer gösteriyor. Bir de radara google earth uygulamasından bakıldığında skala renklendirmesinden dolayı iyice yanıltıyor. Normal şartlarda yukarda görünen ekonun İstanbul’u yıkması lazım. 1 saatte 40-50 kilo ekosu bu. Ama muhtemelen 10-20 kg civarı yağış yapar.

 20. Beytepe istasyonunda sıcaklık lodosun şiddetine göre artıp azalmış:

  1

  • Behrimen (Ankara, 847) dedi ki:

   Ben yapacaktım bunu ama üşendim, teşekkür ederiz 🙂 Geçtiğimiz yıl da aynısını yaşamıştık. Akdeniz üzerinden gelen lanetli sistemler hevesimizi kursağımızda nasıl bırakıyor onun resmidir işte bu.

  • Kış aylarında Antalya’yı kıskanmamak mümkün değil. Antalya yağmurdan yıkılırken Adana’da puslu, bulutlu bir hava oluyor ya da en fazla orta kuvvette bir yağış oluyor ki Antalya’nın yanında çiseleme kalacak bir yağış. İlkbahar ve sonbahar orajları da olmasa hiç çekilmez.

 21. Karlı havalardan sonra sevdiğim en güzel hava var dışarıda. Orta-kuvvetli ve sürekli hal almış yağmur, denizden esen ılık lodos. Sıcaklık 10 derece.

 22. Bilkent’te günün geri kalan durumu tahminimce bu şekilde, çukur bizden 2.1-3.1 derece daha sıcak olduğu Ankara merkezde yaşayanlar sıcaklık değerlerine kafadan “en az” 2.5 derece eklesinler…

  1

 23. Dikkatimi çekiyor, lodos ya da kıble sert estiği zamanlarda bulutlar nimbostratüs de olsa yağış devamlı olmuyor, hatta ara ara güneş açıyor bugün Ankara’da olduğu gibi. Bunun nedeni bu cephe midir yoksa genel olarak lodos veya kıblenin bir özelliği midir ?

 24. Bu akşam Kırklareli ve ilçelerinde kuvvetli kar ihtimali var. Gecenin ilerleyen saatlerinde ve yarın sabah İstanbul’un yüksek semtleri de kar alabilir.

 25. Son gelen verilere göre (gizli) bu sene İç Anadolu’da kar kış yok 🙂

 26. Kar yağacak diye o kadar bekle bekle gene hayal kırıklığı… Ben bu kıştan umudumu yitirdim artık. Ocak 20`ye kadar doğru düzgün kar da yok, ondan sonra olsa da 30 günlük kış neye yarar.

 27. Ankara çukurluğu 5 dereye çıkmış!!! Of ne sıcak var be, gömlek havası tam!
  Bilkent bile 2 derece oldu şaşırmamak lazım. Şu aşamadan sonra karı unutun.

 28. Eskişehir +4 derece ve yağmur yağışlı 🙂 Dün akşam yağan karlar da erimiş çoktan. Darısı Ankara’nın başına 😀

  • Aynı kaderi biz de yaşadık şimdi. Üzgünüm. Ama direnemeyeceğimizi bildiğim için zaten baştan o kadar ümitlenmemiştim. O kadar yağan kara ve güzelim örtüye yazık oldu tabi. 😦

 29. White Fox dediğin gibi Kızılcahamam’da hala kar yağıyor ama sıcaklık +0.2 ye yükseldi. Sanırım burası da yağmura dönecek, inşallah dönmez diye bekleyeceğiz.

 30. Ben yarın sabah uyanana kadar en az 3’te 1’inin erime ihtimali olduğundan şimdiden resim aldım.


  Sıcaklık +1…-0.4 arasında gidip geldiği için gece yarısı yağanların yarısı eridi bu yeniden yağanı…

  • extreme06 dedi ki:

   Hiç istediğimiz gibi olmadı, tabi her zaman olduğu gibi. Ocak 12 olmuş karasal iklimin göbeğinde Ankara’da sıcaklık sorunu yaşıyoruz bıktım artık ben beklemekten. Ne olur ki yani buraya da bir yarım metre yağsa!

   • Ankara’nın kar kalınlığı rekoru 30 cm.

    2011 Mart ve 2012 Şubat sistemlerinde neredeyse kırılıyordu bu rekor, ama Ankaralılar hala mutsuz. İlginç.

    • biz her sene 30 cm alıyoruz Bilkent’te eski karla beraber ama bu kış daha hiç olmadı ondan mutsuzsuz.

     • 350 metre fark var merkezle aranda, o kadar olsun 🙂

      Geçen senenin ilk sistemi 17 Ocak’ta gelmişti. Bu sene erken gelen kar beklentilerde tavan yaptı, normaldir. Ankara da illaki önümüzdeki günlerde payına düşeni alacaktır.

    • Mgm’nin sitesindeki rekorun bir günde yağan kar miktarını vermesi lazım. 2011 Mart ve 2012 Şubat sistemlerinde 3 günlük yağışın toplamı 30 cm’den fazlaydı. Mutsuzluğumuza gelince de bence karın yağmasından ziyade önemli olan örtünün zevkini çıkarabilecek süre içinde yerde kalması

     Hayır, rekor değerler kar kalınlığı değerleridir, kaç günde yağdığının bir önemi yok – Ozan

   • networkcan dedi ki:

    Böyle sınırda kalan sistemlerde hep hayal kırıklığı oluyor. Sabah 09 30 gibi yerde kardan eser yoktu. Dün gece saat 24.00 gibi sıcaklık 2.9 C gösteriyordu ama yağan kar asfalt dahil her yerde tutuyordu. KKY sınırında kar nasıl örtü yaptı anlamadım öyle göz gözü görmeyecek yoğunlukta da bir yağış yoktu ama?

    • Gece artı sıcaklıktaki havada muhtemelen asfalt sıcaklığı düşüktü. Be nedenle yağış tuttu. Şu an çatılara bakarsanız neredeyse hiç kar kalmadı ama zeminde az da olsa kar var hala. Lodos estiğinde yukarı seviyelerdeki kar, rüzgara daha çok maruz kalıp daha hızlı eriyor.

  • Lodos hakikaten kara kor oluyor, çok çabuk eritiyor. Sabah 7 gibi Keçiören’de 8-10 cm kar varken şimdi neredeyse 3-4 cm’e düştü. Gördüğüm kadarıyla en iyi yağışı Ankara’nın kuzeyi aldı. Oralarda 10 cm geçilmiş olabilir.

  • sabah 4.40 civarlarında da bizim burada çok güzel lapa lapa ve sık bir kar yağıyordu ama tutmamıştı belki biraz daha soğur da sabah kalktığımda beyaz bir örtü görürüm diye yatmıştım ama bir baktım sabah bardaktan boşanırcasına yağmur :S

 31. 04:45 itibariyle çok şiddetli bir kar yağışı var. Sürekli yol temizleme araçları geçiyor, onların sesinden uyandım ama dehşet bir yağışı var. Gece 03:00’te 1.1’e kadar yükselen Beytepe şimdi yeniden -0.3 derece…. 5 cm kadar yeni kar olmuş kaldırımlarda…. ama baktım ki Afyon 4.6 derece olmuş….

  NOWCASTING: Bilkent öğleden çok önce yağmura dönecek!

 32. son bir saattir yağmur ve kky yağmakta buraya kimi zaman kky’ye dönüyor kimi zaman ise yağmur halini alıyor sıcaklık 1 derece…

 33. Sanırım Ankara’yı geçen şu yağış sıcak cephe öncesi gerçekleşen overrunning yağışı, değil mi ?

 34. Az önce gördüğüm kadarıyla, kar 1000 metrede buradan (965 metre) daha iyi tutuyordu. Toprak sıcaklığı da hala sıfırın altında ama çok da altında değil çünkü yollar tutmuyor, sadece kaldırım gibi önceden soğuk olan yüzeylerde düşen kar taneleri erimeden kalıyor. Ankara için sıcaklık terselmesi olmaması şu an için büyük şans çünkü şu koşullarda terselme olsaydı büyük ihtimalle ‘donamayan’ yağmur yağardı. Bu böyle bir sistem, heyecanı yeter diyelim ve fazla bir şey beklemeyelim… Gelsin eksiler 😀

 35. yağış bir saate yakın bir süredir devam ediyor ilk başta 3 derece olan sıcaklık şimdi 1 dereceye kadar düştü o yüzden kar daha yeni yeni tutma belirtileri göstermeye başladı…

 36. En sıcak il biziz an itibarı ile +12 derece İzmir 10 , Antalya 8

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s