Yeni Yıla Girerken


Hava tahmin modellerindeki baskın eğilimlere göre konuşursak… Yaklaşık olarak Ocak ayının 5’inden itibaren hem yağışlı hem soğuk havaların geri dönme ihtimali, dönmeme ihtimalinden yüksek diyebiliriz. O zamana kadar -belki ülkenin güneybatı ve kuzeydoğu kıyıları haricinde- yağışlar genelde zayıf ya da hiç yok, ciddi soğuklar sadece iç bölgelerde ve sisin altındaki yerlerde gibi görünüyor.

Eğer havada beklenmedik değişimler, kayda değer oluşumlar ortaya çıkarsa, ben ve öteki arkadaşlar bu yazının yorumlarında güncelleme yaparız. Ben bu Cuma’dan itibaren buralarda değilim, haftaya Çarşamba görüşürüz. Herkese mutlu, sağlıklı, başarılı, huzurlu; isteyene heyecanlı, kar sevenlere metrelik karlı süper bir yıl diliyorum! Bu arada geçen seneki yılbaşı yazım da güzelmiş, onu da okuyun 🙂

Bir dahaki başlık açılana kadar, güncel hava olaylarını ve tahminleri bu başlığa yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Bu yazı Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

36 Responses to Yeni Yıla Girerken

 1. behrimen (ankara, batıkent, 847) dedi ki:

  Merhaba,
  Bu sessizlik neden? Sibirya coşacak diyorlar önümüzdeki günlerde.

  http://www.wetterzentrale.de/pics/avnpanel1.html

  Resimleri bu şekilde yüklemiyoruz. – Ozan

 2. MehmetEren (Kozyatağı/İST, 60m) dedi ki:

  Merhaba;

  20 Aralık sistemine benzer bir sistem 6 Ocak Pazar günü geliyor gibi. Kuvvetli karayel fırtınası ile birlikte yine etkili olacak gibi gözüküyor. Değerli hava delilerinden sistem ile ilgili yorumlarını bekliyoruz.

 3. Marmaris sessiz sedasız 100 mm’yi götürmüş!
  1

 4. Kışın güneşin sıcaklığı ne kadar etkilediğini şu an bir kez daha görüyorum. İstanbul’da 8-9-10 derece arasında salınan sıcaklık, Tuzla’da güneşin bol görünmesi nedeniyle 12.8’e kadar çıktı 😀 Şimdi de 11.1 derece.

 5. Şu anda Kilyostayım Kilyos’tayım. 2 dakika dolu geçişi oldu.

 6. 5 Ocak gibi gelmesi beklenen sistemle ilgili düşünceleriniz neler? Modellerde 24 Aralık benzeri yan çizme durumu var sanki.

 7. Santiago, tam benim mantığımda ve sitede en saygı duyduğum, şahsen hiç tanımadığım halde çok benimsediğim, çalışmalarını taktir takdir ettiğim bir hava delisi. Her zaman benim düşüncelerime tercüman olduğu için ben nadiren yazdım 🙂

  Gelelim asıl konuya. Ocak ayı başındaki gelişme herkeste bir merak ve heyecan yarattı. Doğal olarak ben de model dejavularıyla birlikte bu sistemi incelememe aldım. Öncelikle korktuğumuz başımıza gelmeyecek. 2007’deki gibi devasa bir İzlanda siklonu, günlerce yerinden kıpırdamadan kalır diye korkuyordum. Gözüm Azor’da; İspanyanın İspanya’nın batısındaki dalgalanmalarından bir tanesinde yukarı doğru uzar ve İzlanda’yı keser diye umuyordum ve bu gerçekleşiyor. Sonrası ne olursa olsun. Önemli olan lanetli basınç yerleşiminden kurtulduk. Azor Avrupa’ya sokuluyor ve tam benim istediğim şekilde sokuluyor. Önce kendi indirdiği zayıf soğuk ile alt yapıyı hazırlıyor ve artık Azor yüzünden güney enlemlere inemediğinden, daha kuzeyden patinaj çeker bir görüntüde Rusya’ya sokuluyor. İşte benim beklentim burada başlıyor. Buna en güzel örnek 2008 18 Şubat sistemi. Tam bir derslik sistem. Modeller ne verirse versin, olması gereken Avrupa’ya yerleşen Azor’un yukarı uzaması ve izobarlarını tam Sicilya’ya doğru direkt indirmesi. Azor soğuğu aşağı atarken Sicilya’da dönmeye başlayan siklon kuzeydoğu istikametiyle Ege’den girerek, “2004 benim demomdu, “asıl sistem benim”” demesi en büyük dileğim. Bu olabilir mi ve neden olabilir?

  1. Genelde yılın bu döneminde bu tarz sistemler gelmez. Genelde ya Sibirya güçlenir, ya da İzlanda bize kadar inip sis, pus ve mutsuzluk getirir. Geldi mi de güçlü gelir. Soğuk kuzey enlemlerden inerken ısınmaz ve direkt kafadan etkiler bizi.

  2.Herkes Sibirya’yı çok seviyor. Ben de çok severim. Ama hani vardır ya nasıl desem, bir şey ya tam olmalı yada ya da hiç olmamalı. 1 ay boyunca ha indi ha geldi dedirtecek bir Sibirya Yükseği’nin olması aslında Azor yüzünden Rusya’ya sokulması gereken ve arkasından soğuğunu indirecek güçlü siklonlara engel olmaktadır. Size söyle bir şey söyleyeyim; Hazar’ın kuzeyinde 1050 milibarlık yüksek basınç olacağına, 970 milibarlık bir siklon olsa neler olurdu diye düşündünüz mü? Şu an Sibirya zayıf ve benim tam dediğim şey de bu. Tabi ki Sibirya olmamasına rağmen çok fazla ilerleyemeyecek siklonlar ama yinede yine de soğuk akışını sağlayacak kadar batısında kalabileceğiz siklonların.

  Bu 2 durum beni çok ümitlendiriyor. Haliç donar mı sanmam 🙂 Ama Ozan’da Ozan da tatile çıkmışken yazayım nasıl olsa silmez yazımı. Hislerim 1929, 1954, 1956, 1963, 1985, 1987, 2004 ve 2006 yanına 2013 güzel duracak diye söylüyor. Hayırlısı…

 8. Sana da iyi yıllar Ozan Hoca 🙂 Herkese iyi yıllar!

  ECMWF son çalıştırması efsane kokuyor 🙂

 9. Herkese mutlu yıllar… MGM’ye göre yeni yıla karla gireceğiz ancak buralar için henüz tutarlı bir tahmin yapan kurum veya model görmedim. Sizden bu konuda yardımlarınızı rica edeceğim.

  Sizlere yeni yıl kartı olarak Ağrı Dağı’nın dolunaydaki manzarasını hediye ediyorum.

  null

  Sevgiyle kalın.

 10. alicankamali dedi ki:

  MGM pazar günü için İzmiri İzmir’i yağmurlu göstermiş. Umarım öyle olmaz. 😦

 11. Saat 14:50 sıcaklık 17,8 derece. Bu günü de böyle geçirdik. Yarından itibaren uzun bir müddet bu sıcakları arayacağız inşallah.

  • Bugün Kocaeli İli’nin Samanlı Dağları’ nda, Kartepe’ nin batısındaki vadiden bisikletle geçtim. 850 civarı rakımlı Pazarçayır Köyü civarında sıcaklık 20 dereceyi gördü. Vadinin güneş görmeyen kuytu yerleri 13 derece civarındaydı. Karlar hızla eriyor. Kış mevsimine yakışmayan bir durum söz konusu.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s