Kışa Biraz Ara: Bu Hafta Bahar Var


Avrupa’nın doğusunda Aralık ayının büyük bölümünde etkili olan Sibirya Yüksek Basıncı, bu hafta çıktığı yere geri itiliyor.

out

Bu cinayeti işleyen Atlantik siklonları, Avrupa’nın birçok yeriyle birlikte bizim de ısınmamıza yol açacak. Isınma özellikle kıyı bölgelerde “kış bitti mi?” sorusunu sorduracak kadar abartılı olabilir. Örneğin Doğu Marmara’da Çarşamba ve Perşembe günleri 20 derece civarında sıcaklıklar muhtemeldir. Aşağıda İstanbul diyagramı var (nasıl okuyacağınızı şuradan öğrenebilirsiniz).

MS_2941_ens

Hafta ve yıl sonuna doğru ise -diyagramdan da anlaşılacağı üzere-, mevsim normallerine doğru bir dönüş söz konusu, fakat geçen haftaki karlı ve soğuk günlerin tekrarı şimdilik ufukta gözükmüyor…. Gerçi hava tahmin modelleri bu sıra o kadar oynak ki, uzun vadeli tahmin yapmak neredeyse imkansız. Yine de şunu söyleyelim, bu kadar kuvvetli bir Sibirya Yükseği’ni yerle yeksan edebilen Atlantik, en azından bir süreliğine (yaklaşık 10-15 gün), Doğu Avrupa’da soğuk birikimine müsaade etmeyecek, kıyılarda kar bekleyenlerin işi üst seviyeler yoluyla gerçekleşecek kutupsal salınımlara kalacaktır…

Bir dahaki başlık açılana kadar, güncel hava olaylarını ve tahminleri bu başlığa yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Bu yazı Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

86 Responses to Kışa Biraz Ara: Bu Hafta Bahar Var

 1. Aslında uzun vade tahmini hep çuvallar ama dün yazmıştım. 5’i ile 9’u arası diye. Bu ortalama hala istikrarını koruyor. Bu arada Cumartesi akşama doğru Trakya’da kar ihtimali var gibi geldi bana

  1

 2. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  1

 3. MGM, pazar günü Giresun’u kar yağışlı göstermiş. İlginç!

  1

 4. Commandouz acaba İstanbul ve İzmit civarlarında daha önce burada paylaşılmayan, sende kayıtlı olan istasyonlarda varsa paylaşır mısın?

  • Ayrıca bu Tuzla istasyonunun doğruluğundan emin olamadım. Bugün benim termometrem 16.6 dereceye kadar yükselmiş fakat istasyon 19.5 diyor ve saat 9:24 de. Bu saatte olması da garip geldi. Ve güncellediği sıcaklıklarda 15 dakikada 2 derece birden dalgalanmalar var.

  • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

   Semih, 1-2 gün içinde İstanbul ve yakınlarındaki otomatik meteoroloji istasyonları ile ilgili (bulunduğu bölge (resimli), rakım bilgileri, istasyonun modeli, bağlantı adresi, karakteristik özellikleri, istatistiki bilgileri vb.) bloğumda bir yazı yazacağım.

 5. Saat 13:40 termometrem 17 dereceyi gösteriyor. Daha artar mı? Bilemem.

 6. MGM Pazar günü ve sonrası Doğu Karadeniz’e kar vermiş..

 7. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Şile 11:14 itibariyle 18.6 dereceye çıkmış durumda. Rahat 20’yi geçecektir.

  • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

   Yine Tuzla’da an itibariyle 18.3 derece. Şehrin güney sahillerinde ise sıcaklık 10-12 dereceler arasında salınıyor.

  • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

   Nae modeli bu günkü gibi havalarda sıcaklıkları pek çözemiyor gibi.

   Skiron ise böyle durumlarda bence en başarılı model.
   null

   Yine Wrf’de Ömerli civarı hariç bu gün başarılı olmuş gibi.
   null

   Yalnız Ömerli civarında ki sıcaklıkları şu ana kadar çözebilen hiç bir model göremedim.

 8. Gündüz sıcaklığı burada 2000 metrede bile 5 dereceleri aştı. Kıyı bölgeler için bile bahar havası denebilecek bir hava mevcut gündüzleri. Geceler ise gündüzlerin acısını çıkarıyor. Hava karardıktan sonra çok güçlü yerel fırtınalar çıkıyor.
  Arızalı termometremiz ise -12 gösteriyor geceleri. Olduğundan düşük gösterdiği için tahminen -8, -10 civarında seyrediyordur gece sıcaklıkları. 10 gün öncesi yağan kar ise ancak rüzgarın yığma yaptığı yerlerde varlığını koruyabiliyor. Diğer yerlerden kar örtüsü kalktı. O değil de, 28 senelik hayatımda ilk kez karlı bir yılbaşı yaşayacağım heyecanını duyarken, burayı bile kurutursam sorunu kendimde aramaya başlayacağım.

 9. Son günlerde takip ettiğim model izlenimlerinin ortalamasına göre, Ocak ayının 5’i ile 9’u arasında soğuk hava giriş yapacak gibi. Azor Yükseği ile Grönland Yükseği, İzlanda Alçağı’nın bir anlık dalgınlığından yararlanıp güçlerini birleştirecek gibi görünüyor.:) Savaş oyunu gibi, İzlanda’ya karşı iki yüksek basıncın sıkı markajı

 10. Hemen üzerimizde, 900-800 mb aralığında sıcaklıklar rekor seviyelere çıkıyor. Fakat yer seviyesindeki sıcaklık terselmesi, rekor sıcaklıkların yer seviyesinde de gerçekleşmesini engelliyor. 12Z’da yer seviyesi 15 dereceyken, yaklaşık 1 kilometre yukarısı da 15 derece! Aşağıda GFS’ nin yarın öğlen İstanbul için yaptığı sounding tahminini koydum. Sizin de farkedeceğiniz gibi yaklaşık 850 mb seviyesinden yer seviyesine doğru inen daha kalın ikinci bir çizgi çektim. Bu çizgiye göre, eğer sıcaklık terselmesi olmasaydı, yarın İstanbul’daki en yüksek sıcaklık 22 derece olabilirdi. Esasında hava da açık, fakat yer seviyesine yakın rüzgarların zayıf oluşu bu terselmenin kırılamamasına yol açacak gibi. 1000-850 mb arası rüzgarların daha kuvvetli olmasının beklendiği Trakya’da, üst seviyelerdeki sıcak havanın yer seviyesine doğru daha rahat karışıp -güneşlenmenin de etkisiyle- yer seviyesindeki sıcaklıkları 18-19 derecelere çekebileceğini düşünüyorum.

  1

  Bu da herhangi bir terselmenin beklenmediği Bursa sounding’i. Sıcaklık 20 derece.

  • Yalnız şu saatlerde acayip bir terselme var Bursa’da, Uludağ Oteller Mevkii 7 derece, Bursa ise 3…

   Maviyle gösterdiğim yer ise Balıkesir Radarı’nın bulunduğu tepe. Hemen doğusundaki Balıkesir 0 dereceyken orası 10’a çıkmış!

   1

   • uludağda Uludağ’da karlar eridikçe bizimde bizim de içimiz eriyor yanıyoruz hocam tam pistler oturdu yeterli kar var derken mahvoldu her taraf az önce bende ben de şahit oldum 80 mt rakımlı Acemler bölgesi 3 derece gösteririken evimdeki istasyon (335 mt) 6 derece ve hafif ılık rüzgar eşlik etmekte …

   • Atmosfer bu, beş dakkada değişir bütün işler…

    • Bugün ben de düşündüm hatta yazacaktım,fırsat olmadı.Sıcaklık gün içinde 13 derecelere çıktı Bursa’da ama ben resmen üşüdüm. Sıcaklık, olduğundan epey düşük hissediliyor…Ama akşam o soğukta Meydancık’ta sokak kokoreççisinden kokoreç yedim, çok iyi geldi 🙂

   • Son saat itibariyle Bursa’da nem oranı yüzde 90 ve üzerindeyken, Uludağ’da yüzde 35. Sıcaklıklar nemli olan yani muhtemelen sisli bölgelerde düşmüş. Yani sıcaklık eğrisi işba eğrisine yaklaşmış.
    Gfs özellikle sis ve stratus yakalamakta çok başarısız bir model. Sıcaklık terselmesinin olduğu sisli günlerde bu modelin skew_t ürünlerine de şüpheyle yaklaşmak gerekir.

   • Balıkesir’de her kış defalarca görülen sıcaklık terselmesine bir örnek daha. Balıkesir Ovası 110 m,Balıkesir Radarı 650 m, evimizin olduğu yer ise ikisine de eşit uzaklıkta ve rakımı 280 metre. Şu an bile radar 11 dereceyken Balıkesir Merkez 4 ,evimizin bulunduğu yer Naipli ise 7 derece.Radar da Radarda yer yer 40 km/s lodos varken Balıkesir’de rüzgar 2 km/s ,evimizin bulunduğu Naipli’de ise 16 km/s ile esiyor.Yukarı rakımlarda bahar, alçak yerlerde ise insanı titreten bir kuru soğuk var.

 11. selda64 dedi ki:

  Beni bu havalar mahvetti. 🙂

 12. Bahar arası bizim sitede de bolca hissediliyor.Hava Delileri neredesiniz? 😀

 13. Bu Eskişehir tam bir sis memleketi. Görüldüğü gibi sıcaklık sisin etkisiyle gün içinde pek fazla değişmiyor. Her yer önemli derecede soğumuşken biz 2 dereceden 1 dereceye düştük.
  1

 14. Bu sıcaklar bizi fazla etkilemeyecek galiba, ortalığı sis kapladı öğleyin bile dağılmadı.

  1

 15. Bizde Biz de abarttık ama çikolatasını abarttık…

  1

 16. GFS 06Z 29’undan sonrası için umut ışığını yaktı. Ama 25-26 Aralık sisteminin nereden nereye geldiğini gördüğümüz için beni henüz heyecanlandırmadı 🙂

  • Azorun Azor’un konumunu olumlu görüyorum sizce de öyle mi ?

   • Olumlu ama soğuk öyle bir tokat yiyor ki Atlantik’ten, iflahı kesiliyor.

    • Atlantik demişken, acaba Avrupa’nın batısında Atlantik Okyanusu olmasaydı da onun yerine yine kara kütlesi olsaydı ülkemizin kış mevsimleri nasıl olurdu? Başımızın belası Atlantik siklonları olmayacağından muhtemelen daha soğuk olurdu, fakat yağış miktarı da buna bağlı olarak düşer miydi? Yoksa Karadeniz ve Akdeniz’in varlığı yine aynı yağışı almamıza yeter miydi? N’olursa olsun, sevmiyorum ben bu Atlantik’i. İngiltere’nin batısında ne zaman 970 mb’lık mavilikleri görsem moralim bozuluyor. Aynı bugünlerde olduğu gibi…

 17. GFS yine 29 Aralık sistemini bozmuş hayallerimiz yine suya düşecek galiba. ECMWF modellerine hangi siteden bakabiliyoruz?

  http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsecmeur.html – Ozan

 18. Eskişehir’de 1 saattir yağan yağmurla birlikte, şu sıralar yağışın kuvvetlendiği anlarda lapa lapa kar yağıyor. Dün gece ve bugün sabah da çok güzel kar yağdı. Atmosfer cumartesiye kadar dinlenmeye geçti, artık cumartesi günü eğer gelebilirse aralık ayını son bir sistemle kapatırız.

  • “Güzel” kar yağışından kasıt nedir acaba? Dün sabah ölçümü Eskişehir için 1 cm, bu sabah ölçümü yine 1 cm.. Gelen mesajlara bakıyorum 10 – 15 cm kar var herhalde diyorum.

   • Cuma sabahı 15 cm kar vardı Cumartesi yarısı eridi, Pazar gecesi kar tekrar başladı öğlene kadar baya yağdı ama yolları falan tutmadı sadece mevcut kar örtüsünü kalınlaştırdı. Mgm`de nerede nasıl ölçüm yapıyorsa kesinlikle doğru ölçüm yapmıyor. Güzelden kastım da karın yağış şekliyle alakalıydı.

 19. Haberin içeriği ile zaten ilgilenmiyorum da, kaynağı ajanslarmış ama hangisi.:) Yoksa biz mi? Birisi bilgimi bilgi mi sızdırıyor? 🙂
  http://www.haberturk.com/yasam/haber/805831-hava-sicakliklari-7-10-derece-artacak

 20. ozturkonur2 dedi ki:

  ECWMF’nin 12 Z modeli 29-30 Aralık’ta Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı (fakat kısa süreli) bir hava kütlesi öngörüyor.

 21. 20 dereceleri görsün marmara Marmara ben adımı değiştiririm 🙂

  Çok büyütülecek bir ısınma olduğunu düşünmüyorum ki sadece 3 gün sürecek. Önümüzdeki cumartesi Cumartesi yine normal değerlere düşüyor.

  Her kış bu tip lodoslu ısınmalar görülür, kıyı ege Kıyı Ege 16-17 marmara Marmara da 15-16 derecelere ulaşacaktır en fazla, tahminim.

 22. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Özellikle 29’u gibi görünen dalgalanmayı takip etmekte fayda var. Modeller bu sene çok fazla fikir değiştiriyor.

 23. Kombiyi kısabiliriz yani,iyi oldu bu şimdilik. Bu sistemde 15-20 cm kar da aldık,bir süre bizi idare eder 🙂

 24. Desenize yandık 😀

  Hislerim diyor ki bu sıcaklıkların arkası soğuk olucak olacak. Ozan Abi merak ediyorum böyle şeyler daha önce olmuşmuydu olmuş muydu? Yani ben ilkes ilk kez böyle bir ısınmaya şahit oluyorum bu ayda.

  -“ilkes” diye bir sözcük Türkçede yoktur SpanK. Bunu hep yapıyorsun.-anemo

 25. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Bu da Gfs modelinin GFS Modeli’nin sabah çalıştırması.

  1

  Aralık ayının şu ana kadar muhteşem geçmesi, önümüzdeki günlerde gelecek olan bahar değerlerine olan üzüntümü bi nebze aşağıya indiriyor.

  Ha Aralık ayı böyle geçmeseydi o zaman çok fazla üzülürdüm.

  • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

   Affınıza sığınarak söylüyorum.
   Sanırım burada yanlış bir düzeltme yapılmış. Aralık (ya da özel bir isim) kelimesinden sonra gelen kelime küçük harfle başlamalıdır. Gfs kelimesi de bu şekilde.

   3. paragrafta hataya ben de katılmışım. Çünkü ay isimleri sayı içermeyen bir cümle içinde kullanılmışsa küçük harfle yazılmalıdır. ‘Ha aralık ayı böyle geçmeseydi o zaman çok fazla üzülürdüm’ gibi.

   Teşekkürler.

   -Konu hakkında internetteki dil forumlarındaki tartışmaları ve TDK’yi kontrol ettim, tam istediğim gibi bir örneğe ulaşamadım. Bana kalırsa belirli bir tarihten yani bu Aralık Ayı’ndan bahsettiğiniz için Aralık büyük yazılır. “Ayı” niye büyük derseniz, belirli bir Aralık’tan bahsettiğiniz için Nil Nehri, Atlantik Okyanusu, Atatürk Caddesi gibi örneklerdeki gibi Aralık Ayı olması gerekir diye düşündüm. GFS bir kısaltma, o yüzden harfleri büyük. Modelin adı olduğu için de “M” büyük olmalı.
   Fakat açıkçası Aralık Ayı kısmından ben de emin olamadım ve internette de aradığım bilgiyi bulamadım. Hassasiyetiniz için ben teşekkür ederim. -Onur

   • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

    Yanlış anlaşılmasın, kesinlikle bilgi amaçlı yazıyorum.

    TDK’da ay ve gün adlarının yazımı için özel bir madde vardır. Bu madde iki başlığa ayrılır.
    İlk olarak belirli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar.
    ‘Yağışlar 26 Aralık’ta başlayacak’ gibi.

    İkinci olarak belirli bir tarih belirtmeyen ay ve gün adları küçük harfle başlar.
    ‘Ha aralık ayı böyle geçmeseydi o zaman çok fazla üzülürdüm’ gibi.

    Teşekkürler.

    Hah, tam bunla ilgili olarak ben de yorum yazdım. Sayfayı güncellersen göreceksin. “Aralık ayı böyle geçmeseydi…” derken de, bence, 2012 yılının Aralık ayını belirttiğimiz için (tek ve özel bir aydan söz ettiğimiz için), “Aralık” sözcüğü büyük harfle başlamalı. Bu arada asla yanlış anlama yok, herkesin her şeyi tartışma hürriyeti var! – Ozan

    • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

     Hocam, şimdi kuralları tekrar inceledim ve aşağıdaki kelimenin sizin dediğiniz gibi bir tarih (2012) belirttiğini ve bu yüzden Aralık kelimesinin büyük harfle yazılması gerektiğini anladım.
     ‘Ha Aralık ayı böyle geçmeseydi o zaman çok fazla üzülürdüm’.

     “Ayı” kelimesi ise Aralık kelimesine bir tamlama oluşturduğu için küçük harfle başlaması konusunda sanırım mutabıkız.

     Teşekkürler.

  • Öncelikle…

   Belirli bir tarih bildiren ay ve gün isimleri büyük harfle başlar.
   Toplantı 28 Ekim Salı günü yapılacak.
   NOT: Belirli bir tarihi belirtmeyen ay ve gün adları küçük harfle başlar.
   Okullar genellikle eylül ayının ikinci haftasında açılır.

   Bizim örneğimizde (yazıda) biz 2012 yılının Aralık’ından bahsediyoruz. Onun için bence “Aralık”, büyük harfle başlamalı, bu bir.

   İkincisi…

   Aşağıdaki alıntıya göre, sanırım “Aralık ayı” yazmamız gerekiyor, çünkü “Aralık” dersek yetiyor (“ay” sözcüğü özel isme dahil değil, sadece onu tamamlıyor). Yani örneğin “Aralık ayı” ama “Ağrı Dağı”… Çünkü sadece Ağrı denince “Ağrı Dağı” anlaşılmıyor… Ben böyle yorumladım.

   http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=183:buyuk

   14. Yer adlarında ilk isimden sonra gelen ve deniz, nehir, göl, dağ, boğaz vb. tür bildiren ikinci isimler büyük harfle başlar: Ağrı Dağı, Aral Gölü, Asya Yakası, Çanakkale Boğazı, Dicle Irmağı, Ege Denizi, Erciyes Dağı, Fırat Nehri, Süveyş Kanalı, Tuna Nehri, Van Gölü, Zigana Geçidi vb.

   UYARI: Özel ada dâhil olmayıp tamlama kuran şehir, il, ilçe, belde, köy vb. sözler küçük harfle başlar: Konya ili, Etimesgut ilçesi, Uzungöl beldesi, Taflan köyü vb.

   15. Mahalle, meydan, bulvar, cadde, sokak adlarında geçen mahalle, meydan, bulvar, cadde, sokak kelimeleri büyük harfle başlar: Halit Rifat Paşa Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Karaköy Meydanı, Zafer Meydanı, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Ziya Gökalp Bulvarı, Nene Hatun Caddesi, Cemal Nadir Sokağı, İnkılap Sokağı vb.

   16. Saray, köşk, han, kale, köprü, kule, anıt vb. yapı adlarının bütün ke­limeleri büyük harfle başlar: Dolmabahçe Sarayı, İshakpaşa Sarayı, Çankaya Köşkü, Horozlu Han, Ankara Kalesi, Alanya Kalesi, Galata Köprüsü, Mostar Köprüsü, Beyazıt Kulesi, Zafer Abidesi, Bilge Kağan Anıtı vb.

   17. Yer bildiren özel isimlerde kısaltmalı söyleyiş söz konusu olduğunda, yer adının ilk harfi büyük yazılır: Hisar’dan, Boğaz’dan, Köşk’e vb.

   18. Kurum, kuruluş ve kurul adlarının her kelimesi büyük harfle başlar: Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk Dil Kurumu, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Devlet Malzeme Ofisi, Millî Kütüphane, Çocuk Esirgeme Kurumu, Atatürk Orman Çiftliği, Çankaya Lisesi; Anadolu Kulübü, Mavi Köşe Bakkaliyesi; Türk Ocağı, Yeşilay Derneği, Muharip Gaziler Derneği, Emek İnşaat; Bakanlar Kurulu, Türk Dili Dergisi Yayın Danışma Kurulu, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı; Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü vb.

   19. Kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, genelge adlarının her kelimesi büyük harfle başlar: Medeni Kanun, Türk Bayrağı Tüzüğü, Telif Hakkı Yayın ve Satış Yönetmeliği vb.

   20. Kurum, kuruluş, kurul, merkez, bakanlık, üniversite, fakülte, bölüm, kanun, tüzük, yönetmelik ve makam sözleri asılları kastedildiğinde büyük harfle baş­lar:

   Türkiye Büyük Millet Meclisi her yıl 1 Ekim’de toplanır. Bu yıl ise Meclis, yeni döneme erken başlayacak.

 26. Son 10 gündür çok fazla üşümüştük. Bu havalar iyi gelecek bence 🙂

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s