Birtakım Sıcak Yağmurlar


İki gün ara ara, orada burada, sıcak yağmurlar yağacak. Hava soğumayacak.

Yukarıdaki şekli okumak vallahi de billahi de çok kolay. Havayla ilgilenen birisi olmanız şart değil. Eğer kalın kırmızı çizginin etrafındaki çizgiler, kalın kırmızı çizginin üzerinde gidiyorsa, hava normalden ılık olacak demek. Altına iniyorsa normalden serin/soğuk olacak demek. Eğer çizgiler karışmışsa, tahmin yapmak zor demek. Karışık yerlerde gri çizgiye bakın, o hepsinin ortalaması, en iyi fikri o verir.

En aşağıdan çıkan çizgiler ise yağışlar, mavi yuvarlak içine aldığım ilk küme bu sıra yağacak sıcak yağmurlar.

Yukarıdaki şekil İstanbul’a yakın bir nokta için. Şu linkteki haritada size en yakın noktaya tıklayın, kendi tahmininizi kendiniz yapın. Eğer daha ayrıntılı Türkçe bilgi istiyorsanız yukarıdaki şekille ilgili, buraya bakın. Geçen seneden bir hava delisi yazısı ve sıcak yağmurlarla ilgili bir Attila İlhan şiiri okumak istiyorsanız, buraya tıklayacaksınız.

Sıcak yağmurları bu başlığın altına yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

36 Responses to Birtakım Sıcak Yağmurlar

 1. Sistem çok heyecan verici bir hal almaya başladı. Her geçen güncelleme yağışta artma söz konusu. Bu sistemi yaşamak zevkli olacak.

 2. 1

  Yağış daha da artmış. Heyecan verici bir sistem olucak 😀

 3. Aydın – Güzelçamlı’da güneyden gelen bir kütle, Mycale dağına çarptıktan sonra kuzeyde acayip bişiy oldu.

  1
  2

  Bir coğrafî konumdan bahsederken, eğer varsa, öncelikli olarak Türkçe karşılıklarını kullanalım. Mesela sizin durumunuzda “Samsun Dağı”.–anemo

 4. 1

  Ozan abi senden öğrendiklerim kadarıyla bu diyagramlar çok iyi gözüküyor hem 7 kasım’da soğuma artmış hem de yağış.

  Aynen öyle. Bu arada linkin resme çevrilip çevrilmeyeceğine editörler karar veriyor. Çoğunu çeviriyoruz. – Ozan

 5. Bu gece Ankara’da da etkili yağmur var.

 6. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m) dedi ki:

  Koşun koşun taze çıktııı radar animasyonuda azzz sonraaa

 7. Son ayların en iyi yağışını alıyoruz bugün, muhtemelen 35 kg olmuştur….

 8. Haftalardır yağmur diye ağlayıp sonra şemsiye açmak olur mu? Olmaz… Çıktım yürüdüm, yürüdüm, sıçana döndüm. Hakkını verdim. 9. Sizcede bu radar görüntüsü uzaydan çekilmiş yanardağ patlamasına benzemiyormu 😀

  Radara kaç saatir bakıyorum bir noktadan çıkıyor bulut çok benzettim yanardağ patlaması gibi.

 10. 2. dalgada geldi. Zaten kuvvetli olan yağmur daha kuvvetlendi. En az 2 saat orta-kuvvetli şekilde devam edecek gibi gözüküyor. Yağış çoktan 20 kilogramı geçmiştir zaten 😀

 11. Yağmurdan biraz önce montumu üzerime alıp arkadaş gurubunun daveti üzerine cadde kenarındaki çay evinde oturuyorduk. Tabii ben radara bakıp gelmiştim arkadaşlar kısa kol giymiş ve benimle dalga geçtiler. Hava birden patlayınca başladılar yakınmaya. Daha sonra da ben dalgamı geçtim:) Yağmur bayağı kuvvetli bir şekilde devam ediyor. Gerçekten doyurucu bir sistem oldu

 12. Tuzla tam anlamıyla yıkılıyor şu an 😀 Yağmur ve şimşek tavan yapmış durumda. Eve kendimi zor attım yağmur damlaları kocaman ve resmen dolu gibi acıtıyor. Fırtına da var tabii.

 13. Kafayı yedirtecek sistem bana, radara bakıyorum Bursa’nın batısından geçip gidiyor, merkez havasını alacak yine

 14. Semih’in eli kulağındadır, çılgın bir raporla gelir birazdan 🙂 Zira o taraflarda turuncular var.. Faseay’dan da rapor bekliyoruz..

 15. Ilıkçı hava delisine inat yaşasın soğuklar 🙂

  İyi ki bu diyagramı paylaştınız hocam yoksa böyle soğuma olmazdı 🙂

 16. İstanbul ve Balıkesir radarlarından alınan son veriler ve yapılan meteorolojik analizlere göre; Halen Marmara denizi üzerinde bulunan ve gökgürültülü sağanak yağışa neden olan bulut kütlesinin, 16.00 TSİ itibariyle İstanbul’un güney kesimleri ve boğaz çevresinden başlayarak il genelinde 16.00-20.00 TSİ saatleri arasında yerel orta kuvvette gökgürültülü sağanak yağışa neden olması (Yağış anında kuvvetli rüzgar ve yıldırım ile birlikte) beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

  02.11.2012 16.00 – 20.00 TSİ

  http://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=12031005y

 17. Yolda gücünü kaybetmezse İstanbul’a sağlam bir yağmur yaklaşıyor.

 18. 11 kasım gibi soğuma gördüm sanki .modeller değişiyor sanki .sizin belirsiz dediğiniz dönem inşallah soğuyacak gibi.

 19. Saat 05:45 Dilovası’nda mesaideyim ve orta şiddette bir yağmur.

 20. Ozan abi eline sağlık.Daha önce türkçesini okumuştum sizin siteden sayenizde öğrendim hep karışık geliyordu ama çok basitmiş 🙂

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s