‘Üç Aylar’, Hareketli Başlayacak


Karın alçaklara da yağabildiği, ülkemizin önemli bir kısmında yağışın en bol, sıcaklıkların en inişli çıkışlı ve yıldan yıla da farklı olduğu, tüm bunlardan dolayı hava delilerince heyecanla beklenen mübarek kış aylarına girmek üzereyiz. Cumartesi günü 1 Aralık. Kutlu olsun.

Bugün batıda yer yer başlayan lodos, sertleşecek. Ardından yağmur var. Model çıktılarından anlaşılan o ki, kış, lodosuyla yağmuruyla şanına yakışır bir başlangıca imza atacak; hatta sıcaklık iç bölgelerde ve yüksek yerlerde kara yetecek kadar düşebilir gibi de gözüküyor gelecek hafta, gerçi henüz kesin bir şey yok…

Bilenler için artık sıkıcı olabilir ama blog takipçileri her geçen gün artıyor, bu yüzden, kısa-orta vadeli amatör tahminciliğin temel taşlarından olan yukarıdaki şeklin bir kez daha üzerinden geçelim. Buraya tıklayarak, çıkan haritada bulunduğunuz yeri seçip, kendi tahmininizi yapabilirsiniz. Yukarıdaki diyagram İstanbul için. Okumaya devam ederseniz bu yazıda da ayrıntıları basitçe anlatıyorum…

Grafikte iki grup çizgi görüyorsunuz. İlk grup, neredeyse düz giden kalın kırmızı çizginin (bu mevsimin 1500 metre irtifadaki sıcaklık normali) etrafında toplanıyor. Bunlar size, sıcaklığın önümüzdeki günlerde mevsim normaline göre ne durumda olacağına dair fikir veriyor (mesela grafiğin başında -yani şu anda- normalin epey üstündeyiz). Eğer çizgiler ip gibi ya da birbirine yakın gidiyorsa, anlayın ki grafikte gösterilen şey büyük ölçüde gerçekleşecek. Çizgiler birbirinden ayrılmışsa, bilin ki tahmin yapmak zor, atmosfer karmaşık.

İkinci grup çizgi, grafiğin en altından yükselenler. Eğer çok yükseliyorlarsa bol yağış olacak. Bir şey yükselmiyorsa yağış yok. Bu kadar. Daha ayrıntılı Türkçe bilgi için şu yazıma bakın.

Bir dahaki başlık açılana kadar güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

‘Üç Aylar’, Hareketli Başlayacak” üzerine 432 düşünce

 1. Erdem Türkoğlu (@ErdemTurkoglu)

  Uzun süre sonra ilk defa, bu kez Nevşehir Ürgüp’ten bildiriyorum: Dün itibariyle, öğle saatlerinde soğumaya başlayan hava, 17.00 sularında eksili değerlere düştü. Gece 23:00’dan sonra hatırı sayılır bir kar yağışı başladı ve 2 saat içinde 4-5 cm gibi bir birikim yaptı. Henüz çok teknik şeyler söyleyemeyeceğim, çünkü şu an için Ürgüp’ün yerel değişkenlerini ve yağış aldığı hava hareketlerini gözlemekle yetiniyorum. Kış bitmeden dişe dokunur bazı şeyler elde etmeyi planlıyorum. Google Maps bazlı ufak tefek çizimlerle başlayıp, nerelerin neden daha çok yağış aldığını, sıra dışılıkların neden ve hangi bölgelerde gerçekleştiğini anlamlandırmaya çabalıyorum. Ekstrem şeyler genelde baharlarda yaşanıyor. Şekle girdiğinde burada sizlerle paylaşırım.
  Ancak hepsinin dışında, İstanbul’dan sonra burada bir kış geçirince, yağış ve soğuk nazlanmadan buluştuğu için çok mutluyum. 🙂

  –Erdem, hoşgeldin! Sen yokken bazı değişiklikler oldu. Ozan bloga yazan herkesin bir WordPress hesabı olması ve bloga yazarken o hesabı kullanması, fotoğraf ve grafikleri oraya yüklemesi kuralını koydu. Dolayısıyla senden ricamız bir WordPress hesabı açman ve bloga bundan sonra hep ordan yorum yazman (nasıl yapılacağı şu yazıda anlatılıyor). Paylaşımlarını ve gözlemlerini dört gözle bekliyoruz. —
  Anemodulion

 2. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  İstanbul’da ölçüm yapan resmi/gayriresmi meteoroloji istasyonlarının içinde mevsimin ilk eksili değerleri saat 22:57 itibariyle Belgrad ormanlarının içerisinde yer alan Kemerburgaz’da ölçüldü.
  1

 3. Bahattin(Naipli/Balıkesir,280m)

  Bugün Balıkesir olarak 5-6 derecelerde ancak yağışsız bir gün gün geçirdik.Az önce Freemeteo nun güncellemesinde pazar akşamından itibaren ısrarla yoğun karı işaret etmesi dikkatimi çekti.Burası için gün boyu sıfırın altında sıcaklık ve yoğun kar veriyor yüreğim hop etmedi değil:D Ayın 10 una 5 gün kala freemeteo benim açımdan güvenilirlik testi veriyor.Daha önce bu testi tecrübe eden var mı?

  1. havaankara_Ankara_1020

   O tarz siteleri takip etmek yerine modelleri takip etmek daha mantıklı. Sonuçta birçoğu GFS’i veya ECMWF’i baz alıyor. Model çıktılarını belli bir süre sonra kendilerine göre tahmine çeviriyorlar. Kısacası model çıktıları tahmin sitelerine geç yansımış oluyor.
   Modelleri takip edin, onları yorumlamaya çalışın. Çünkü sadece tahmin siteleri takip edilirse, büyük resim görülmeyebilir.

 4. Bay Mineral (Izmit/35 m s.l.m.)

  İzmit’ te Kocaeli Üniversitesi’ nin ana kampüsünün olduğu, yaklaşık 350 rakımlı Umuttepe’ de bugün kar yağışı görülmüş. İzmit’ te sıcaklık öğleden sonra 5-6 dereceler arasında gidip geldi.

 5. mert-beylikduzu-194m

  beylikdüzünde bugün sıcaklık 1,8 dereceye kadar düştü, şu anda rüzgarın güney yönlere dönmesi sebebi ile 5 dereceye kadar yükselmiş durumda ve artma eğiliminde görünüyor, benim sorum şu olucak rüzgarın bu şekilde güneye döndüğü zamanlarda bölge deniz seviyesinden 200 metre kadar yukarda olmasına ve kısmi olarak da denizden uzak olmasına rağmen neden deniz kıyısındaki ilçelerden daha çabuk ve ilk etkilenen yer oluyor, örneğin şu an bölgenin hemen 5 km yakınında ve deniz seviyesinde komşusu büyükçekmecede halen rüzar kuzey yönlerden esiyor ve sıcaklık 3-4 derecelerde, 200 metrelik bir plato nasıl olur da deniz seviyesindeki bir yere göre güneyden esen rüzgardan daha çabuk ve etkili biçimde etkilenir her seferinde, üstelik rüzgar kuzey yönlerden rüzgarlara maruz kaldığında iki bölgede biliyorsunuzdur beylikdüzü ile büyükçekmece arasında 2-3 dereceyi bulan farklar olur ve beylikdüzü her daim soğuktur, teşekkürler

 6. Yiğit (Sofya 600 m)

  Dün akşam saat 17:00 suları Sofya 😀

  1

  Bugün karın bir bölümü güneşin azizliğine uğrayarak eridi..

  Sofya için Haftasonu sistemini inceliyorum. Baya bir kar yağıcak gibi.. Yarınki gelecek sistemin yağmurmu kkymi karmı olacağını çözemedim Yarın aktarırım olan bitenleri 😀

 7. Praetor [White Fox] (Bilkent/ANK 1206m)

  Tabii ki sıcakçı değilim, bunu yuttunuz mu yoksa ?

  Ben karcının kralı, arkadan bayrak sallayanıyım. Burada sırf eğlencesine sıcakcı, yağmurcu rolü oynuyorum. Antibiyotik (Ankaragücü) ile atışmak hoşuma gidiyor. Bu rolü oynayarak diğer karcıların/soğukçuların bacağını çekmekten zevk alıyorum. Hahahaha

  Ve 15-20 cm kar olmadığı için bir hayli de üzgünüm. Ozan Deniz çok güzel bir tespit yaptı.

 8. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  Bugün İstanbul’da kar sanırım sadece Çatalca radarının bulunduğu civarda yer alan Çiftlikköy-Belgratköy taraflarına yağmış olmalı.Sabah 9.30 civarlarında 150 metre rakımlı bulunduğum yere çok kısa bir süre sulukar yağdı ve sıcaklık en fazla 3.2 dereceye kadar düştü.

  1

  1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

   Yanlış anlaşılma olabilir.İşaretlediğim alan içindeki çok küçük koyuluk oradaki kar yoğunluğunu gösteriyor.

  1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

   Senin adına üzüldüm White Fox… 😦

   ( 🙂 🙂 🙂 )

  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Orası Sivrihisar Havaalanı, Sivrihisar’ın merkezinden yaklaşık 130 metre daha alçakta, ama bu kadar fark çok fazla, bir yanlışlık olmalı… Nem de %39 gözüküyor…

   2

  1. carcass (Eskişehir,794m)

   Evet, hayırlı olsun 🙂 Kardan ziyade rüzgar feci durumda. İnsanın ilikleri donuyor. Zaten hissedilen sicaklık haritası da bunu kanıtlar nitelikte. An itibari ile Eskişehir -6 derece hissediliyor.

   1

   1. poyraz(Eskişehir/860m)

    Eskişehir`de kar ara ara baya etkili yağmaya başladı, yağışta süreklilik olursa örtü oluşturacak düzeyde yağıyor. Sanırım sıcaklık giderek düştüğü için yağış kuvvetleniyor. Akşam örtü bile oluşabilir.

 9. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Modellerde akşama doğru 2-3 derecelik daha soğuma görülüyor. Yağış akşama kadar direnebilse kar rakımı biraz daha düşecek ve sabah ayaz ile birlikte Aydos’ta belki bir sürpriz olabilir diye düşünüyorum.

 10. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

  Şu an İstanbul’daki yağışta deniz etkisinin de katkısı var sanırım? Yanlış mıyım? 850mb-deniz yüzeyi sıcaklık farkı 13ten fazla ve sinoptik görünüm de uygun gibi sanki?

 11. Praetor [White Fox] (Bilkent/ANK 1206m)

  Bilkent’te 2 derece hafif yağmur var, arada bir karlı yağmur oluyor ama şu andan itibaren çoğunlukla yağmur var. Cephe önce Bilkent’ten geçtiği için belki de o yüzden demin çok büyük bir sıcaklık farkı oluştu. Şu anda çukurda da sıcaklık 2.7 olmuş.
  1 cm tutmuştu nihayet şimdi hepsi hafif yağmurla eriyor, çok fazla yeri işgal edemeyecekler. 🙂

  1. Oric (İstanbul / Anadolu Y. 25 cm)

   Şu an başlayan kar yağışlarının yağmura dönmesi, sabah 4C’lere düşen sıcaklığın sistemin oturması ile yükselmeye başlaması, denizlerin ve karaların hala soğuyamamış olması yüzünden. Bu cepheden sonra ikinci gelecek sistem daha şanslı olacaktır

  1. Cumulonimbus(Çankaya/ANK, 965 m)

   Sabah 7:30-8:00 civarında, hamleli ve her yönden esen rüzgarla, çok hızlı hareket eden öncü pannuslarla, kararmış bir havayla ve bir anda etkili olan kuvvetli yağışla, 3 Mart 2012’deki gökgürültülü kar yağışına benzer bir görüntü vardı. Farklı olarak sıcaklık daha yüksekti.

 12. justyfire

  Ankara da Türkkonuta yılın ilk karı an itibariyle yağıyor gece yarısı önce şiddetli yağmur ve rüzgarlara yağan yağmur son yarım saattir şiddetli rüzgara kara dönüştü hadi kar severlerin gözü aydın 🙂 yollara o kadar yağmur yağmasına rağmen tutmaya başladı

 13. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  Basınç an itibariyle 996.3 mb. ve tekrardan düşmeye başladı. Nisan’daki 992 mb.lık değerden sonra son 4 yılın en düşük değerine düştü ve biraz daha düşecek. Son 10 yılın en düşük basıncı ise 2008 Kasım’ında 991 mb. ile kaydedimiş. Daha öncelere baktığımda ise 1988 yılının Ocak ayında 989 mb.lık bir basınç değerine rastladım. 2004 Ocak’ta da basınç 993 mb.a düşmüş.

  1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

   An itibariyle kasırganın gözüne girmiş bulunmaktayız :)Dışarıda neredeyse yaprak kımıldamıyor.
   1
   Bu arada bir son dakikamız var. Edirne’de kar yağışı şu saat itibariyle başlamış bulunmakta. Twitter’da paylaşılan resmi ekliyorum:
   2

 14. Praetor [White Fox] (Bilkent/ANK 1206m)

  Blogun sıcakçısı olarak yarın için İstanbul tahminimi açıklıyorum.
  Yarın sabah Trakya genelinde kar sağanakları görülecek, karlı alanlar içine Çatalca da dahil ve yarın Beylikdüzü’nde de yağış karlı yağmur şeklini alabilir, ayrıca Sarıyer Zekeriyaköy dolaylarında da yarın öğleden önce karlı yağmur bekliyorum…

  Ankara’da ise öğleden sonranın ilerleyen saatlerinde başta Bilkent olmak üzere yağış kar şeklini alacak 😦
  Teslim bayrağını çekiyorum, arabalara ve çimlere ince bir örtü de yapabilir Bilkent’te, resim atarım zaten…

  Bu arada kar derken Ankara’nın yüksekleri için dedim yukarda söylediğimi 890 metrelik çukurda bir şey olmaz.

  1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

   Bayrampaşa da yıkılıyor. Rüzgarın hamle hızı 66.2 km/h oldu ve tam 10 dakikada 6 kg. yağış düştü şu ana kadar. Sıcaklık 10.7 derece

Yorumlar kapalı.