‘Üç Aylar’, Hareketli Başlayacak


Karın alçaklara da yağabildiği, ülkemizin önemli bir kısmında yağışın en bol, sıcaklıkların en inişli çıkışlı ve yıldan yıla da farklı olduğu, tüm bunlardan dolayı hava delilerince heyecanla beklenen mübarek kış aylarına girmek üzereyiz. Cumartesi günü 1 Aralık. Kutlu olsun.

Bugün batıda yer yer başlayan lodos, sertleşecek. Ardından yağmur var. Model çıktılarından anlaşılan o ki, kış, lodosuyla yağmuruyla şanına yakışır bir başlangıca imza atacak; hatta sıcaklık iç bölgelerde ve yüksek yerlerde kara yetecek kadar düşebilir gibi de gözüküyor gelecek hafta, gerçi henüz kesin bir şey yok…

Bilenler için artık sıkıcı olabilir ama blog takipçileri her geçen gün artıyor, bu yüzden, kısa-orta vadeli amatör tahminciliğin temel taşlarından olan yukarıdaki şeklin bir kez daha üzerinden geçelim. Buraya tıklayarak, çıkan haritada bulunduğunuz yeri seçip, kendi tahmininizi yapabilirsiniz. Yukarıdaki diyagram İstanbul için. Okumaya devam ederseniz bu yazıda da ayrıntıları basitçe anlatıyorum…

Grafikte iki grup çizgi görüyorsunuz. İlk grup, neredeyse düz giden kalın kırmızı çizginin (bu mevsimin 1500 metre irtifadaki sıcaklık normali) etrafında toplanıyor. Bunlar size, sıcaklığın önümüzdeki günlerde mevsim normaline göre ne durumda olacağına dair fikir veriyor (mesela grafiğin başında -yani şu anda- normalin epey üstündeyiz). Eğer çizgiler ip gibi ya da birbirine yakın gidiyorsa, anlayın ki grafikte gösterilen şey büyük ölçüde gerçekleşecek. Çizgiler birbirinden ayrılmışsa, bilin ki tahmin yapmak zor, atmosfer karmaşık.

İkinci grup çizgi, grafiğin en altından yükselenler. Eğer çok yükseliyorlarsa bol yağış olacak. Bir şey yükselmiyorsa yağış yok. Bu kadar. Daha ayrıntılı Türkçe bilgi için şu yazıma bakın.

Bir dahaki başlık açılana kadar güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Reklam

‘Üç Aylar’, Hareketli Başlayacak” üzerine 432 düşünce

 1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Bu gece modelleri çok güzel çıkmış, Dün sıcak tarafta gösteriyordu.Bugün soğuk tarafta valla modeller çok değişken yine değişircektir tabi ama bu haliyle gelirse İstanbulun kıyılarında bile kar yapar 🙂

 2. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  Aralık ayının ilk haftası. 7/7 yağışlı gün sayısı ve İstanbul genelinde ortalama 90 mm.lik yağış ortalamasıyla bence mükemmel.

  2

 3. Onur(Ankara/1090m)

  Bu akşam ankarada kar mar yok hava parçalı bulutlu açıcak gibi sıcaklık desen yüksek kesimlerinde bile kar değerlerinde değil mgm ankarayı kar yağışlı diye göstermiş ancak freemeteo ankaranın ilerleyen saatlerde açıcağını belirtmiş hangisi doğru hangisi yanlış karar veremedim radarlar desen rezil ve arkası yok gibi neyse aralığın sonunu bekleyeceğiz. Hocam siz ne düşünüyorsunuz ?

 4. Praetor [White Fox] (Bilkent/ANK 1206m)

  Kırşehir üzerinde sıfır seviyesi 1650-1700 metre dolaylarında, baba evi Kırşehir’in kuzeyinde ve 1159 metrede, babam da yoğun şimşek aktivitesini teyit etti. Radarda sarı bölge bizim evin üstün geçmiş.

  1

  Orda olsaydım hayatımın 17. gökgürültü kar ya da sulusepkenini görme fırsatım olabilirdi. 😦

  2

 5. hakan4117

  Bitlisi canlı gösteren kamera aradım ama bulamadım belki sizler bulabilirsiniz. Mgm sitesinde sürekli yoğun kar yağışlı gösteriliyor.

  1. beberto(Ist/esenler 84 m)

   Selam arkadaşım ben askerliğimi bitlis’te 1950 rakımda yaptım 2003-2004 kışında ve 170 cm kar yağdığını biliyorum 3 veya 4 gün hiç kar yağışının kesmediği günleri özledim bir daha öyle kış göremem heralde 😦

 6. Praetor [White Fox] (Bilkent/ANK 1206m)

  Bu akşam Ankara’dan geçmesini beklediğim trof son iki güncellemede bir ucubeye dönüştü 😦 😦 😦
  Dün böyleydi

  Şimdi böyle

  Yukardaki kaldırma kuvveti o kadar olumsuz etkilendi ki bu şaft kaymasında, doğru düzgün bulut oluşturma yeteneği bile kayboldu havanın…

  Gece doğru düzgün kar mar yok Ankara’da 😦

  1. Praetor [White Fox] (Bilkent/ANK 1206m)

   Lâkin bir tesellimiz var. WRF ve GFS’ye 700 ve 850 mb yükselik kontor dizilimleri ve 700 mb sıcaklık durumu birkaç saat içinde Ankara genelinde yağmur şeklinde başlaması muhtemel olan yağışın ilerleyen saatlerde Bilkent ve çevresi başta olmak üzere Oran, Dikmen, Keklikpınar’ı vs gibi semtler kar şeklini alması potansiyel gözüküyor. Ayrıca yükseklerde ince bir örtü birikiyormuş gibi izlenim yaratabilir. (ama ifadeye dikkat edin “gibi” kelimesi kullandım burada 😀 )

 7. poyraz(Eskişehir/860m)

  Soğuma yarın öğleden sonra giriş yapıyor, ancak DMİ bu geceyi iç bölgelerde kar yağışlı göstermiş. Bence bu gece iç bölgelerde yağmur olur öyle değil mi White Fox.

  1

  Bu gösterdiğiniz Cuma saat 17, iki saat eklemek gerekiyor saate. – Ozan

 8. Antibiyotik - Didim/Aydın 5m

  Didim’de dün akşam 17.00 gibi başlayan yağış esnasında daha ilk gök gürlemesini takiben elektrikler gitti ve ancak bu sabah 05.00 de geldi. Aman aman yağış veya görsel şölen olmadı. Toplasanız 10 küsur kg yağış düştü. Bütün gece elektrik dağıtım aş nin kulaklarını çınlattım. Şu an hava batıda iyice kapandı ve gök gürültüleri işitilmeye başlandı. 2. Dalga geliyor. Bu dalgayı karşılayıp Ankara ve Eskişehir’e akşam (yükseklerde) kar olarak gönderiyoruz.

  1. Praetor [White Fox] (Bilkent/ANK 1206m)

   Çok ısındı hava burda…
   Bilkent’te hava şu anda 6 dereceye yaklaştı. Sabah erken saatlerde yağan kar hızla ortadan kalkıyor.
   Şu an çatılarda kaldı, 2-3 saate onlar da dayanmaz rüzgar kuvvetli esiyor.

   1

   Zaten bulutlar kapkara oldu, muhtelene kar değil su içeriyorlar.
   Niğde, Konya falan çoktan şansını kaybetti İç Anadolu’nun kar açısında en rezil yeri Karaman, Konya/Karapınar hattı…

   2

   GFS 21:00 Z’de yağış koymuş o saatte thickness değeri Ankara merkez için karlık değil. Bilkent’te bile yağmur yağabilir.

   Ama ayın cuma akşamı Ankara üstünden çok keskin hafif negatif bükümlü ve çok soğuk bir trof geçiyor. Yeniden orta şiddette bir kar yağışı cepte 🙂 🙂 🙂

   3

    1. Antibiyotik - Didim/Aydın 5m

     Ankara’da cuma gecesi yağışın son görüleceği 00.00 periyod içinde sıcaklık 1, 2 derece. 03.00 periyodunda yağış görünmüyor sıcaklık 0 dereceye kadar geriliyor. Dolayısı ile ben orta şiddette kar zor olur diyorum. Öte yandan White Fox benim gibi gfs e bakıp yorum yapmıyor. 500 – 700 – 850 hpa verilerini de dikkate alıyor. WRF gibi daha yüksek çözünürlüklü modeller üzerinden gfs in göremediği nem, yağış, v.s detayları da analiz ediyor. Üstad olan o. Umarım haklı çıkar.

  2. carcass (Eskişehir,794m)

   Hocam, çocukluk yıllarımı hatırlattınız valla. Bundan 15 yıl öncesinde de her yağışta elektrikler gider, saatlerce gelmezdi. Aradan geçen bunca zamanda değişen birşey yok anlaşılan 🙂 Sanırım ilk yıldırım trafoya isabet etti. Tek atışta çökertmiş elektrik sistemini 🙂
   Genel olarak yağışlar güzel. Kış mevsiminin düzgün olarak yaşandığının göstergesi. Eskişehir taraflarına gelene kadar yağışlı kütleler eriyip bitiyor aslında, şu an hava da epey ısındı buralarda. Bu gece kar kent merkezinde zor, ancak cuma günü soğumayla beraber yine havada birşeyler görebiliriz.

   1. Antibiyotik - Didim/Aydın 5m

    Benim de aklıma yıldırım – trafo denklemi geldi ama burada her gök gürlediğinde, her damla düştüğünde elektrikler neredeyse “buluttan nem kapıyor” Yıllarca Marmaris’te ne fırtınalar, ne yağışlar, ne yıldırımlar gördük. Burası ile kıyas kabul etmez ama alt yapı daha sağlamdı.

 9. EsBeRaT (Merkez/Niğde,1211m)

  Niğde geceden bu yana son durum: saat 5.30 – 6 gibi kalktığımda etraf tam beyazlıyor derken 7.30 da 1 dereceye ulaşan sıcaklık ve yağmura dönen yağıs beni fakülteye giderken hüsrana boğdu 😦 şuan sıcaklık 1 derece nem %90 larda çok bulutlu bir hava hakim öğleden sonra yine kar bekliyorum 🙂

  1. Praetor [White Fox] (Bilkent/ANK 1206m)

   1 derecede yağmur olduysa artık yakında yeniden kar olması zor, (sıcak sektördeyiz. )700 mb seviyesi Niğde üstünde gece -5’e kadar çıkıyor yani çok ısınıyor. Gece yağış başlangıçta kar başlayabilse gün doğmadan arkası yağmur olur. Ben Bilkent’te de bu gece başlangıçta karlı yağmur ardından düz yağmur bekliyorum.

 10. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  Türkiye bu sabahki uydu görünümü ve Nasa’ya göre kar örtüsü:
  1

  İstanbul 3-4 Aralık yağışları:
  2

  Son 3 günün şimşekli 🙂 uydu görünümü:
  3

  1. hava35

   Şimşekli uydu haritası çok hoşuma gitti, yalnız Afrika üzerinde bulut yoğunluğu ve hızı dikkatimi çekti, bu bulutların yağış bırakma kapasitesi de yok bildiğim kadarıyla ancak yağış bırakması gerekmez mi? Ayrıca Akdeniz üzerindeki sistemlere göre 2 kat hızı var maşallah…

 11. poyraz(Eskişehir/860m)

  Gece kar şeklinde başlayacak yağışın ilerleyen saatlerde yağmura döneceğini bilmek çok moral bozucu. Ancak sıcak havayla soğuk havanın çakışmasından meydana gelecek kar yağışı her zaman bizim buralarda çok yoğun yağar, inşallah bugünde öyle olur.

 12. Yiğit (Sofya 600 m)

  Sofya için bügün olanları aktarayım 😀

  Sabahleyin uyandığımda kar yağıyordu hafiften saat 13 civarı durdu. Bugün sıcaklık en fazla 1 derece oldu sofyada 😀 Dersten çıktım Gene hafiften başladı 😀

 13. Praetor [White Fox] (Bilkent/ANK 1206m)

  Allta birikme olmasın diye yorumu bağımsız yazıyorum. Antibiyotik’e sorusuna cevaben:

  WRF’ye göre Ankara merkezde sabaha doğru yağmur olasılığı daha fazla çünkü 850 mb seviyesi yaklaşık 1370 metrede bulunuyor (yükseklik konturundaki dekametre değerlerine bakarak okuyorum) ve 1..3 derece arasında değişkenlik gösteriyor.

  Bunu karşın 700 mb seviyesi 2920 metrede -6’dan daha düşük bir sıcaklığa sahip…karı destekleyen tek durum bu zaten

  Bu iki basınç seviyesinin farkını alınca thickness(kalınlık) değeri 1550 çıkıyor. Ama yağmur ihtimali daha fazla olmak üzere her tip yağış mümkün… eğer iki basınç seviyesindeki fark 1525 metre çıksaydı Ankara çukuruna da yüksek ihtimalle kar yağar derdim ama %70 ihtimal çukura sabah saatlerinde yağmur şeklinde yağış düşebilir.

 14. Onur(Ankara/1090m)

  Bu gece ankaranın yüksek kesimlerinde kar olasılığı varmı freemeteo 0.8mm vermiş çok az değilmi bence 2 3 cm yapabilcek miktarda görünüyor mgm ise kar yağışlı vermiş hafif kar işareti yok yani sizin fikirleriniz nedir hocam

   1. Antibiyotik - Didim/Aydın 5m

    Sıcaklık minimum 0 derece görünüyor GFS e göre. Üstelik yağışla birlikte havanın daha da ısınacağı öngörülürse “çukurda” tutma olasılığı yok gibi. Oran, Bilkent gibi yerler ancak.

 15. poyraz(Eskişehir/860m)

  Bu gece ülkemizi etkilemeye başlayacak yağışlı, hava iç bölgelerde kar şeklinde düşerse bence iyi kar alır çünkü genelde böyle oluyor, modellerdekinden fazla yağış alıyoruz. Özellikle Kütahya Eskişehir hattında böyle havalarda iyi kar yağdığına çok kez şahit oldum. Ne dersiniz hocam.

 16. mahsamdem

  Dün iş gereği İstanbul’ dan Ankara’ ya gitmiştim. Gerede- Bolu arasında dönüş yolunda, öğlenden sonra 14:00′ dan itibaren kar ve tipiye farkında olmadan 140 km hızla daldık 🙂 Resimlerin haricinde 3-5 video da çektim… Lakin araçtaki meslektaşlarım kar sever olduğumu bilmedikleri için videoları ve resimleri arabayı durdurmak, pencere açmak vs sureti ile abartamadım… Araçta tarih, saat ve dış ortam sıcaklığını görebilirsiniz… Resimleri yukarıda linkleme yaparak yükledim de, videoları yüklemeyi bilmiyorum: Beni yönlendirir misiniz?

  Resimleri yanlış yüklemişsiniz. Üyelik yazısında nasıl yapılacağı anlatılıyor. Sonunda .jpg gibi resim uzantıları olan dosya adreslerini yüklemelisiniz. Videoların ise doğrudan linkini verseniz yetiyor. – Ozan

Yorumlar kapalı.