KIŞ: Yağmur, Fırtına, Soğuk, Kar


Durum ciddi olduğu için lafı uzatmadan söyleyelim: Bugün (Perşembe) Ege ve Akdeniz kıyılarında hafif hafif başlayacak olan gökgürültülü yağmurlar, yarın (Cuma) Ege kıyılarında, yarın akşamdan itibaren ise Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında çok ciddi bir şiddete ulaşacak. Yağmura, güney yönlü fırtına şeklinde rüzgar da eşlik edecek. Bu bölgelerimizde oturanlar şiddetli yağmurun ve fırtınanın ne anlama geldiğini, iki hadisenin de meteorolojik rekor kırmalarına gerek kalmadan günlük hayatı felç edip büyük zararlara yol açabildiğini biliyorlar. Çok dikkatli olunmasında fayda var. Şiddetli yağmur, Cumartesi günü özellikle Antalya Körfezi çevresindeki yerleşimlerde devam edecek. Sağ sütunun üst kısmında ve yukarıdaki ana menüde bağlantısını verdiğimiz risk haritasından da uyarıları takip edebilirsiniz.

Üst paragrafta bahsedilen olayların müsebbibi olan alçak basınçlar, Balkanlar üzerinden gelecek soğuk havanın da desteği ile, etkilerini özellikle güney, iç ve doğu bölgelerde önümüzdeki hafta boyunca devam ettirecek gibi görünüyor. Bu durum, Güney Ege ve Akdeniz’de önümüzdeki hafta içinde ikinci bir şiddetli yağmur dalgasına, iç ve doğuda ise bazı yerlerde yoğun kar yağışlarına yol açabilir. İstanbul’la birlikte ülkenin kuzeyinde ise bu hafta sonundan itibaren soğuk hava ile birlikte yağmur, karla karışık yağmur, sulu kar, kar gibi Ocak ayına yakışan, öte yandan şiddeti az, en fazla orta düzeyde yağışlar görülecek. İstanbul’da adam gibi bir kar halen gözükmüyor. Tüm bunların takip ve tahminini burada yapalım, 13 Ocak Cuma gününe kadar (o gün dahil) gerçekleşecek hava olaylarını bu yazının altına yorum olarak yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları ve daha ileri tarihler için görüşlerinizi Atış Serbest‘te bildirebilirsiniz. Teşekkürler.

KIŞ: Yağmur, Fırtına, Soğuk, Kar” üzerine 752 düşünce

 1. carcass

  Evet, dün sabahtan bu sabaha rekor Köyceğiz’in. Kendilerini kutlar, daha nice rekorlar kırmasını dileriz…

  1

  Cevapla
 2. Tayfun

  Saat 18 civari Istanbul’dan Manisa’ya dogru yola ciktim.. Susurluk’a kadar sert ruzgar vardi sadece. Ancak Susurluk’tan sonra Akhisar’a kadar cok siddetli yagmurla geldim. Silecekler yetisemiyordu, onumu goremedim. Su anda, Manisa’da az once tekrar baslayan ve simsekler esliginde devam eden yagmuru dinlerken uyku moduna geciyorum saygideger hava delileri.. 🙂

  Cevapla
 3. Devrim

  Gece yarısı notu, İzmir yıkılıyor. Gök gürültüsü eşliğinde son yarım saattir yağmur olup akıyor sistem.

  Cevapla
 4. Melik Ahmet TAŞTAN

  Kocaeli’nin Ocak ayındaki gece sıcaklıkları. Bu fön inanılmaz bir şey hakkaten… Böyle giderse yarın 20’yi geçer sıcaklık.. Belki de rekor gelir.

  1

  Cevapla
 5. rainbowwww64 Yazıyı Yazan

  Şu an Uludag’dayım. Ögleden sonra saat 15.00’da vardık. Sorunsuz bir yolculuktu. Tabii siddetli fırtına vardı. Aksam saatlerinde fırtına daha da siddetlendi. Defalarca elektrikler kesildi. Ve yaklasık 1 saat önce şiddetli bir tipi başladı. Çok güzel bir manzara cok sevincliyim 🙂 kar delisi oldugum için siz hava delileriyle paylasmak istedim. Sevgiler…

  Cevapla
  1. anemodulion

   Benim memlekete sökmez lodos 😀 Sadece gecenin en düşük sıcaklığını biraz etkiler, o kadar… O etki de zaten önceki gece oldu, 2-3 dereceden 8-9 dereceye çıktı gecenin en düşük sıcaklığı.

   Cevapla
 6. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Twitter’da “Antalya yağmur” diye arattım bunlar çıktı. Bu şerefsiz Finliler neden durdurttu radarı Melik hocam ya, biz onu Türk usulü çalıştırırdık, sigortasına tel bağlardık iş görürdü 🙂

  1

  Cevapla
  1. carcass

   Ekimde 300 kilo yağarken de muhtemelen aynı şeyler yazılmıştır 🙂
   Muğla civarı da fena değil, Milas’tan gün boyu yağış ve fırtına haberleri aldım. Marmaris tarafı malumunuz zaten… Yağmurlar harika, sıra İç Ege-İç Batı Anadolu’daki kar yağışlarına geldi…

   Cevapla
  2. Melik Ahmet TAŞTAN

   Hocam Finli eleman radarı kapatın eğer bişey olursa günah benden gitti demiş. Akşam resmen yalvardım radarcı arkdaşlara herif görmez en azından gece yarısından yarın öğlene kadar çalıştırın dedim. Onlar da risk alamadılar maalesef.
   Bu arada Muğla radarını da Allah korudu resmen, Ankaragücü’nün söylediği hortuma yol açan bulut tam üzerinden geçti. Eyvah dedim bu da gidecek, çok şükür gitmedi ama görüntüler geç geliyor, küçük çaplı da olsa bir sorun var o radarda da…

   Cevapla
 7. vkaynar

  radarın son haline göre muğladan istanbul’a kadar olan batı anadolu üzerinde bir yağış bantı oluşmuş yanılmıyorsam doğuya doğru ilerliyor ozan hocam?

  1

  Cevapla
 8. Semih

  Nasıl bir fırtınadır bu böyle! Tuzla’da uzun zamandır ilk defa böyle şiddetlisini görüyorum. Yüzde yüz eminim ki rüzgar hamlesi 90-100 km/h hızı buluyordur. Yağış yok, sıcaklık 16.3 derece.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Moda sahilde yürüdüm 1 saat kadar önce, keşişlemeden sert rüzgar vardı ama çok abartılı değildi, yağmur da büyük taneli olarak atıyordu arada. Nefis bir hava bence. Sadece kar sevmeyen hava delisi olmak güzel şey, tavsiye ediyorum karcılara 🙂

   Cevapla
 9. bahattin bakırcan

  Balıkesir merkezde yağış ve lodos kuvvetli ama radara bakılırsa 2 saate yagıs kesilicek gibi duruyor yanılıyor muyum hocam?

  Cevapla
 10. hergunkaryagsın

  Yarın Türkiye’nin en sıcak ve güneşli yeri Samsun olacak. Zaten birkaç günden beri bahar havası vardı burada. Ehhhh artık bizde deniz kenarına pikniğe gideriz, belli mi olur denize bile girebiliriz.!!!!

  Cevapla
 11. Devrim

  Izmir; fırtına yağışla sürüyor, yağış fırtına kadar etkili olmasa da soba kullananlar sobalarının iyice sönmesini beklemeden yatmasınlar. Nasıl da püskürüyor mübarek

  Cevapla
 12. Onur

  Hani yazmayım diyorum, tutamıyorum. Üstüste modeller o kadar sinir bozuyor ki, bir gün önce 30 cm kar vardı Ankara’da. Şimdi havada anca göreceğiz.

  Uzun vade konuşmayalım, zaten başından beri bunu diyoruz. Ama arkadaş 5 gün içine girmiş bir kar bu kadar değişiyorsa bu modeller neden var?

  Yahu İç Anadolu Sisi’ni hatırlayın. 24 saatten uzun süren sisi, sis varken bile göremedi model. (düşünün Input’ta sis var, model 6 saat sonra dağıtıyor, gerçekte 24 saat devam ediyor. Ve bu birkaç kere tekrarlanıyor)

  Modellerle ilgili bildiğim tek şey bana eğilim bildirdikleridir. Onlarca yıldır takip etmediğim için eskiden nasıldı bilemiyorum.

  Öte yandan cidden delilik bu. Sadece White Fox’un blogda ve burada hergün tüm çalıştırmaları kontrol eden 20-25 kişi var.

  Tek bildiğim yarın Ankara’ya yağmur yağacak.
  Pazar ne olacağıyla ilgili yarın tek satır yazarım. Beni dikkatli takip edin!!!

  Cevapla
  1. Huseyin

   Valla hocam sizin gibi uzman değilim, 3 sene kadar İzmir Karşıyaka’da yelkencilik yaptım, oradan kalma hava tahmini tecrubelerim var, şu an İstanbul’da yaşıyorum tahminim bu kadar düşük basıncın, kuzeyde ki soğuk havayı vakum gibi üzerimize çekeceği yönündeydi aslında, İstanbul’a bile kar yağar diye düşünüyordum ama modellerin hiç birinde öyle birşey yok, tabi sizin bilip benim bilmediğim onlarca dinamik vardır ve muhtemelen bilmediğim etkilerden dolayı gerçekleşmiyordur tahminim.

   Cevapla
 13. Melik Ahmet TAŞTAN

  Güney Ege’de çok güzel squall line oluştu. Amerika’daki örnekleri kadar kuvvetli olmasını beklemiyorum ama ilerleyen saatlerde daha da gelişebilir. 1-2 saat sonra Muğla kıyılarına ulaşıp kısa süreli kuvvetli yağış, hamleli rüzgar ve deniz hortumu yapma riski var. Genellikle soğuk cephelerle birlikte hareket eden squall line ile ilgili detaylı bilgileri burdan alabilirsiniz.

  1

  Cevapla
 14. çihiro

  Kazığın en büyüğü Konya’ya. Önce bol bol verdiler yağışı modeller, şimdi de üç beş damla kırıntı veriyorlar. Çukurda kalmak ile yağışın azalması arasındaki bağıntıyı hala anlayamıyorum ve sinir oluyorum 😦

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Olma. Modellerin, düşük çözünürlüklerinden ötürü göremediği soğuk hava cepleri olacak Anadolu platosunda (yer şekilleri arasına sıkışmış), Pazartesi gecesi iyice birikecekler. Şu anki görünüme göre Salı günü herhangi bir ısınma olamadan batıdan tekrar yağış giriyor. Kuzeye doğru yağışta azalma gözükse de, soğuk ceplerin olduğu yerler çok şanslı olacak, sadece yağışın kar olarak kalmasına değil, artmasına da yarayacak bu. Ne kadar soğuk, var olan nemin o kadar etkin yağışa dönüşmesi… Çok heyecanlı günler geliyor… Keşke ben de oralarda olsam.

   Cevapla
   1. snowmoon

    bir arkadaşa ankara için önceki yorumları okumasını söylemişşiniz ama hazır konya -anadolu platosu demişken ankara hakkındaki görüşlerinizi de alabilir miyiz ?

    Cevapla
     1. snowmoon

      tabii ki değil (!) ancak konya ve ankara kışın konumları itibariyle kısa sürede çok fark gösteriyor

      Cevapla
   2. Berat

    Bu yorumunuza dayanarak… Ankarada pazar öğle saatlerinden sonra gelişecek hava olaylarına da şaşırılmamasını istiyorum… 🙂

    Cevapla
   3. çihiro

    Pastanın en büyük dilimini İç Ege yiyecek. Konya ovasında yağış çok çok az. ‘Soğuk cepler’ yağışı orta kuvvete çekecek kadar etkili olur mu?

    Cevapla
 15. SpanK

  havadelisi hocam lütfen beni aydınlatın istanbul’da neden yağmur yok bu sistemin merkezi marmara değil mi? merkez olunca yağış olmuyor mu nasıl oluyor bu olay lutfen anlatın öğrenmek ıstıyorum lütfen.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Hayır merkezi Marmara değil. Basınç haritalarını incele, siklon merkezi Ege Denizi’nin kuzeyinde. Orta enlem siklonlarının doğu taraflarında böyle bir bölge olabilir (sıcak sektör), orada yağış az olur ya da olmaz. Siklon kuzeye ilerleyip soğuk hava onun altından doğuya kayınca yağış başlar.

   Cevapla
   1. Santiago

    Hocam bence bu alçak basınç merkezi aslında Türkiye’ye yaramayan tipten. Siklon canavar haldeyken Balkanları etkiliyor, ülkemize canı çıkmış, gücünü kaybetmiş halde giriyor.

    Ama çok derin, geniş ve batısında kuvvetli sayılabilecek soğuk olduğu için (500 hPa’da -30C) Kıyı Ege ve Akdeniz’de dağları görünce tüm yüklenmiş nemini yükselip soğuyarak oraya boşaltıyor. Göller yöresi ve İç Ege’de bu yağışların arta kalanlarından faydalanıyor.

    Yanlış olabilirim, düzeltebilirsin..

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Haklısın, yer şekillerinden ötürü oluyor. ULL’ler de oluşuyor. White Fox olsaydı görürdük günümüzü, “ne yer şekli ulan” derdi 😀

     Cevapla
     1. Santiago

      Aynen. Diverjanstan girer vorticity’den çıkardı 🙂 Geride ambale olmuş beyinler 🙂

      Cevapla
   2. SpanK

    hava delisi hocam sorun soğuk hava mı yani ben fazla bılmıyorum ama heveslıyım öğrenmek için.

    akdenız’de ege’de soğuk hava mı var yağış oralarda cunku? istanbul oralardan daha soğuk yani trakya’da var ıstanbul’a neden gelmıyor bu yağış hala anlayamadım lütfen hocam analatın 🙂

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Evet sorun soğuk hava diyebiliriz basitçe, çünkü soğuk hava yoksa nemin buluta dönüşmesi de zordur, akdeniz’de ege’de başka sebepler var orada yer şekilleri ve denizden buharlaşmanın daha etkin olması var, ayrıca cephe de ilerliyor artık.

     Cevapla
     1. SpanK

      teşekkürler hocam bugün sabah 6’dan beri şemsiye ıle dışarıda gezıyorum tüm gün ha yagdı ha yagacak derken gece 12’de yagmaya başladı istanbul’da 😀

      Cevapla
 16. Reha Aşık

  İzmitte havada yağış yok şu anda. Ama rüzgâr var tabii. Komşu çatılarda gürültüler duyuluyor. Ben kar görmek istiyorum, kar.

  Cevapla
 17. mehmet ulu Yazıyı Yazan

  fırtına çok berbat bir hal aldı bursa’da. komşu evlerin çatılarından sacları uçuruyor, pat küt ses geliyor sürekli.

  Cevapla
 18. Ankaragücü Yazıyı Yazan

  İlk defa Marmaris’te hortum gördüm!!!! Çok ters bir yerdeydim resmini çekemedim. 😦
  Kısa sürdü.. Deniz üstünde oluştu. Antalya’da defalarca gördüm ama Marmaris’te benim için bir ilk.

  Cevapla
  1. Melik Ahmet TAŞTAN

   Ahh hocam ah keşke çekebilseydin. Ben de tam Marmaris radarında takip ediyordum 16:23 görüntüsü ki bize bu 16:35 de geldi sağlam bir yapı göstermiş. Sonra zaten dağılma aşamasına geçti. Radarın hız datalarını inceledim, sanki microburst gibi ani hava boşalımı gibi duruyor. Uzaktan hortum gibi de algılanabilir bu olay. Tahminen ne kadar sürdü bu oluşum?

   Cevapla
   1. Ankaragücü

    Hocam ben iki bina arasındaydım. Oluşumunu tam görmedim. Ama sanki yeni oluşmuş gibiydi. En fazla 2-3 dakika sürdü. Yalnız Antalya’da gördüklerimden farklı olarak bulutlar oldukça alçak ve denize yakındı. Bulut rüzgarla önden gidiyor, hortum ve kuyruğu arkadan 45 derecelik açı ile geliyordu. Zayıflayıp tekrar, tekrar güçlendi bu kısa süre içinde. Şimdi eve gelince DMİ’nin deniz hortumu uyarısını okudum.

    Cevapla
  2. TheQuestioninman

   Deniz suyu sıcaklıklarının yüksek olduğu yerlerde denizde, sonbaharda ve kışın çıkan hortumlara sık sık rastlanıyormuş. Bu denizde çıkan küçük hortumlara Water Spout deniyormuş. Genellikle karaya çıktıklarında hızla ortadan kayboluyorlar. DMİ’ye göre Marmaris dolaylarında deniz suyu sıcaklığı 17-18 derece civarında, bu da muhtemelen water spout oluşumlarına rastlamak için yeterli. Antalya körfezinin doğu kıyıları ve İskenderun Körfezi, kıyılarımızda deniz suyu sıcaklıklarının en yüksek olduğu yerler olduğu için hortum sıklığında rekora koşuyorlar. Bu hortumlar suyun henüz sıcak olduğu sonbaharda deniz açıklarında görülüyor ve turistlerin ilgisini çekiyor. Alanya’da çıkan hortumlarla ilgili Youtube’da bir sürü video var. İşin ilginç tarafı water spoutlar bezen ikili bazen de üçlü olabiliyor. Marmaris’ten Akdeniz siklonu takip etmek bambaşka bir keyif olsa gerek. 🙂

   Cevapla
 19. Ankaragücü

  Şu an itibariyle fırtına ve şiddetli yağış Marmaris’i tamamen etkisi altına aldı. Hava karardı, görüş son derece düştü. An itibariyle ilk gök gürültüleri duyulmaya başlandı. Ancak yağışın en etkili bölümü muhtemelen gece yarısı başlayacak.

  Cevapla
  1. Melik Ahmet TAŞTAN

   Hocam Marmaris’te 16:40 gibi asıl kuvvetli yağışı merkezin doğusunda olan sağlam bir oraj geçişi oldu. Tahminen o bölgede 35-40 kg civarı yağış bırakmıştır. Merkezde de fena yağış yapmadı, takip ettiğim kadarıyla kısa sürede 15 kg civarı miktar bıraktı.

   1

   Yalnız siz henüz rüzgarı almadınız, ilerleyen saatlerde rüzgarla birlikte dahada etkisini arttıracak yağış. İnşallah gerekli önlemler alınmıştır.

   Cevapla
   1. Ankaragücü

    GFS çıktılarından izlediğim kadarı ile en etkili bölümü 24.00 – 09.00 arasında olacak.

    Cevapla
 20. Hakan

  Denizli’de bu sabah şiddetli rüzgar vardı şu an biraz yavaşlamış durumda hava bir ısınıyor bir soğuyor bakalım pazar ve pazartesi kar yağışı bekliyoruz umarım geçen yıl olduğu 12 şubat ve 14 mart’taki gibi bol kar yağar gelişmeleri paylaşırım.

  Cevapla
  1. welbane

   O değil de sayfaya bayıldım, bilgisayarımdan erişebilsem hiç iş yaptırmaz bana o derece..

   Cevapla
 21. Emre

  Ankara’da hava dünden çok daha ılık ve güneşli. Sıcaklığın yükseleceğini biliyorduk tabii ama sanırım ölmeden, hava soğukken bir daha hiç ılıma olmadan direkt kar yağdığını göremeyeceğiz bu memlekette. Çocukluğumuzda olurdu halbuki…

  Batıkent’ten bildiriyorum, aksilik olmazsa bildirmeye devam edeceğim.

  Cevapla
  1. Ankaragücü

   Öğlen güncellemesi de günümü berbat etti. Ankara için daha 1 gün önce cepte görülen bol kar riske girdi.

   Cevapla
   1. welbane

    DMİ’nin görece iyimser tahminiyle avunucaz artık. Pazartesi’ye kadar her şey olabilir..

    Cevapla
    1. Ankaragücü

     Maalesef o noktada Murphy kanunları devreye girer.. “Eğer bir durumun daha kötüye gitme olasılığı bulunuyorsa, mutlaka kötüye gidecektir.”…..
     Eğer DMİ beklentilerden daha sıcak bir tahmin yaptıysa o tahmin mutlaka tutar.
     Eğer DMİ beklenenden daha soğuk bir tahmin yaptıysa o tahmin hiç bir zaman tutmaz..
     Tecrübe ile sabittir.. 😦

     Cevapla
    2. welbane

     Maalesef o iyimserliğin de Ankaralı bir hava delisinin temennisi olduğu anlaşılıyor. Hem Ankara’yı salı çarşamba Bolu, Eskişehir hatta Yozgattan daha soğuk vermişler ki Ankara’nın hepsinden daha soğuk olması imkansıza yakın hem de şehir içi ciddi farklılıklar var, bu akşam ya da yarın düzeltirler (bozarlar).

     1

     Cevapla
     1. Ankaragücü

      Pazartesi, salıdan itibaren sıcaklıkta sorun olacağını hiç sanmıyorum. Yeter ki salı günü şu Akdeniz’den gelen ab kuzeye tırmansın.. Başka bir şeye ihtiyaç yok.

      Cevapla
      1. çihiro

       ECMWF 6 Ocak Cuma 00 UTC güncellemesinde yağış en fazla İç Ege’de. Özelikle Konya lanetlenmiş gibi yağışsız! Ankara’da ise yağış az gözüküyor şimdilik.

       Cevapla
 22. Ankaragücü

  Çok ilginç.. Ankara diagramları yalnızca 1.5 gün sonrası için tamamen ikiye bölünmüş durumda.. Sanırım bu noktada Akdeniz üzerinden gelen alçak basıncın ılık cephesinin ne tarafında kalacağına dair bir belirsizlik var modeller arasında..
  İstanbul diagramları ise daha kararlı görünüyor. 11 Ocak sonrası – 8 görülecek gibi…

  Cevapla
 23. TheQuestioninman

  Bir Akdeniz Siklonu daha kapıda, bir Akdeniz Siklonu delisi olarak büyük bir heyecan içinde yağışların başlamasını belkiyorum. Çok yakında Batı Akdeniz ve Güney Ege’yi vuracak olan bu yağışlı sistem Muğla ve Antalya dolaylarında deyim yerindeyse tufana yol açacak. Muğla olaylarında en çok yağışı muhtemelen her zamanki gibi Marmaris ve Köyceğiz alacak. Modeller Antalya civarında Kemer ve Alanya yakınlarında aşırı yağış bekliyor. Uzun yıllardır yaz tatillerinde Datça-Marmaris yöresine gider ve taşlı çorak topraklarında büyüyen kızılçam ağaçlarının kokusunu içime çekerim. Akdeniz Bölgesine yağışlı dönemde gitme şansını hiç yakalayamadım. Marmaris ve Datça’ya ne zaman gitsem Temmuz güneşinden bunalıyorum. Oralar mükemmel yöreler yıllık yağış miktarının yarısına yakını Ocak ve Aralık aylarına ait. Her siklondan sonra suların taştığı bu bölge yaz kuraklığını da fazlasıyla yaşıyor. Bölgenin ekstrem özelliklerine hayranım. DMI’nin anasayfasındaki MM5 modelinin haritasında felaket yağış öngörülmüş. İstanbul’da oturan birisi olarak Marmaris ve Antalyalılara özenmiyorum desem yalan olur. Son yıllarda fark ettiğim ayrıntı bu sistem için de geçerli. Modellerin kuvvetli yağış öngördüğü bölgenin sınırı Çatalca hizasından doğuya; Gebze hizasından batıya geçemiyor. Kütleler Marmara denizi üzerinden geçerken eriyor. İstanbul’un ikliminden nefret ediyorum. Akdeniz siklonlarından azıcık, Karadenizden gelen Sea-Effectten azıcık yağış alıyoruz. Zaten havada kar görmek bile mucize. Bırakın havadaki karı iri taneli yağmura bile hasret kaldım. Umarım bu sistemde kuvvetli yağış alırız. Gerçi en güvenilir yağış modeli BOLAM bile kuvvetli yağışı Trakya’nın ortasından doğruya geçirmemiş. İşte İstanbul böyle dostlar, ne adam gibi kar alıyoruz ne de kuvvetli siklon yağışı. Varsa yoksa kışın sisli sabahlar, yazın nemli sıcak hava….

  Cevapla
 24. mehmet ulu

  bursa’da lodos başladı, kar durumu ne olur sizce? dmi dün pazar ve pazartesi için kar derken bugün yağmura dönmüş…

  Cevapla
   1. mehmet ulu

    lodos uçuruyor bursa’da… ama bana tam lodos değil de biraz keşişleme gibiymiş gibi geldi

    Cevapla
 25. a cemal saydam

  Cumartesi ve Pazar için Batı Akdeniz Marmaris-Anamur arasında beni asıl endişelendiren deniz kabarması (SWELL) denen olay. Beklenti 3 metre 3.5 metre. Yani deniz 3 metre yükselecek ve bence bu bile felaket için yeterli. Google’a girince ülkenin sera merkezi Kumluca’ya bakınca seraların yarısı suyun altında kalıyor, bir de 4-5 metre dalgayı da bunun üstüne koyarsak, bir de 100 kg yağışın getireceği ve de denize boşalamayacak nehir suyunu da eklersek ne Kumluca kalır ne de marinalar. Tekneniz marinada ve de Göcek’te swell 3 metre… ne olur düşünemiyorum.. rıhtımların üzerinde gezen tekneler… ben onca sene hava durumu yazarım onca sene de denizlerde dolaştım ama böylesini hiç görmedim, Tanrı yardımcımız olsun

  Cevapla
  1. çihiro

   Bu kadar şiddetli olmasının nedeni sistemin Türkiye’yi ‘en taze’ haliyle vuracak olması diye düşünüyorum. Şu saatlerde bizi vuracak alçak basınç İtalya üzerinde yeni yeni oluşmaya başladı. En güçlü halinde iken üzerimizde olacak. Alışmıştık yaşlı, cansız sistemlerin üzerimizde yok olmasına.

   Cevapla
  2. Melik Ahmet Taştan

   Hocam bu swell konusunda bizi bilgilendirirseniz sevinirim. Ben bundan daha kuvvetli sistemler geldiğinde bile 3 , 3,5 metre denizin yükselip kıyıları içeri aldığı tsunami gibi bir olayı Akdeniz’de görmedim. Bu sistemde rüzgar hızı 100 km/saat, dalga yüksekliği 5-6 metreyi bulabilir, dalgalar 20-30 metrede içeriye girebilir ama açıkcası seraları etkileyecek şekilde yüzlerce metre içeri girecek deniz suyu olacağını sanmıyorum. Burdan yanlış anlaşılma olmasın seralar bu sistemden etkilenmeycek demiyorum. Aşırı yağış ve rüzgar çok zarar verebilir dediğiniz gibi akarsular denize ulaşamadığı için taşabilir ama deniz suyunun seralara kadar ulaşması ancak tsunamiyle olur diye düşünüyorum.

   Cevapla
 26. tolgamemet

  kızılcahamam’danım. ankara’nın yükseklerine yine c.tesi gecesi kar gelecek gibi ama asıl sistemin uzun soluklu olması güzel. takip edeceğiz

  Cevapla
 27. Wind Chill

  Akşam modelinde, 10 Ocak sisteminde YB’nin Batı Anadolu’ya doğru genişlemesi nedeniyle AB, Antalya Körfezi’nden kuzeye yönelerek İç Anadolu’ya yerleşmek yerine Akdeniz’e doğru hareket etmesi sonucu İç Anadolu’nun batısında ve İç Ege’de çok zayıf yağışlar öngörüyor. Ayrıca öğle modeline kıyasla AB’nin merkez değeri biraz daha yükselmiş.

  Cevapla
 28. Yasin

  Abi Eskişehir için bu hafta ve önümüzdeki hafta tahminini alabilir miyim? Teşekkürler.

  Cevapla
 29. toros7070

  Ozan hocam rekor yine bizden gelecek merak etme. Ben öğrencilerime bugünden söyledim “Haftaya tatil var” diye. Halihazırda yerde 20 cm’lik bir kar örtüsü var. Rakım 1350 m. Artık bu yağışlarla kaç cm olur Allah bilir. Ama modellere bakarsak bu bölgede (Alanya buraya 70 km uzaklıkta) bayağı bir ekstrem hava olayı yaşanacak gibi. Elektrikler kesilmezse (ki kesilir) sizi haberdar ederim, resim paylaşırım. Bu hafta bir havadelisi için bulunmaz fırsat. Bunun tadını doya doya çıkaracağız. Karaman-Sarıveliler-Civler köyünden selamlar.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Toros hocam Konya’nın Hadim ilçesi size kuş uçumu 40 km filan gözüküyor, yalnız biraz daha içerde ve yüksekliği 1500 metre civarı. Sizin orayla fark çok oluyor mu? DMİ’nin orada otomatik istasyonu var, en azından sıcaklığınızı iyi kötü oradan takip edebilir miyiz diye merak ettim. Yağış sizde biraz daha fazla oluyordur diye düşünüyorum.

   Cevapla
   1. toros7070

    Hadim bizden daha yüksek hocam ama arada bir de Taşkent diye ilçe var orası her zaman daha fazla kar alır. Ayrıca orası bizden daha soğuk bir bölge. Bizim bulunduğumuz yer de oldukça dağlık o yüzden Akdeniz üzerinden gelen AB’lar da soğukla kesiştiğinde çok iyi kar alıyoruz. Bakalım göreceğiz kısmet…

    Cevapla
 30. tahmin-akdeniz

  bu salı günkü alçak basıncın sizce antalya körfezi’nden yukarı doğru girmesi olasılığı mı daha yüksek yoksa doğu akdeniz üzerinden güneydoğuya kayması mı? Çok önemli cevap verin bana ıspartalıyım ben işin ucunda yarım metre kar var 😀

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Model çoğunluğu ne gösteriyorsa onun olma olasılığı yüksek, siz de bakmasını biliyorsunuz, bakıverin 🙂
   Bahsettiğiniz iki durum da geçmişte gerçekleşmiş olduğu için, ikisi de olasıdır. Kısmet artık.

   Cevapla
 31. tankut

  ben istanbul olarak umudu kesmeye başladım, bütçe ayırıp kartepe, uludağ, artık neresi olursa gidip görme vakti! 🙂 şehirde kar ayrı bir tat oluyor ama, o bilindik grinin beyaza bürünmesi, örtünün gittikçe artması yolların beyazlaması falan..aah ah! 😦

  Cevapla
 32. KRAL

  Güneydoğu’ya yağış bu gece giriş yapacak. 1 haftalık süre boyunca yükseklerde ve Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman, Siirt gibi şehirlerde kky ve kar geçişleri olabilir. Akdeniz ve Ege’deki kadar yoğun yağışlar Güneydoğu Anadolu’da olmayacak.

  Cevapla
  1. havaankara

   Hocam, Antep’te kar bekleme fazla. Ben burdayım. Ankara’daki arkadaşlar da çok güzel kar bekleyebilirler, çünkü Ankara’da değilim. 🙂
   KRAL hocam, şaka bir yana, bir önceki yağışlarda Gaziantep’te kar göremedik. O zaman şartlar daha elverişliydi. Şu anda ise şartlar kar için önceki kadar elverişli değil maalesef. Freemeteo KKY gösteriyor fakat şartlar o kadar uygun değil maalesef hocam. Geceleri ve sabah saatlerinde KKY belki olur. Buradan takip et bir de: Ama buraların yerel şartlarını sen daha iyi bilirsin. İnşallah kar görebiliriz ve ben yanılırım.
   Ankara’daki arkadaşlar, şu anda hala yağış konusu net olmamakla birlikte çok güzel birkaç gün yaşayacaksınız büyük ihtimalle. Çünkü, dediğim gibi, ben Ankara’da değilim. 🙂

   Cevapla
   1. Melik Ahmet Taştan

    Yok hocam kar yağışının seninle alakası yok çünkü 2 sistemdir sen yokken bile yağmadı. Şüphelendiğim biri var ama açık açık söyleyemem… Mehmet’le başlıyor Can’la bitiyo adı 🙂

    Cevapla
    1. havaankara

     Hocam, ben burdan ODTÜ’de yağan karı izledim ve içim gitti. Evin rakımı 1055 ve son iki kar yağışında o çevreler hep kar aldı. Dediğim gibi, bir önceki kar yağışını burdan ODTÜ kameralarından izledim. Ondan öncekinde Antep’e geldiğim gece kara çevirmişti. Mart ayındaki efsanede yurt dışındaydım. KRAL hocam geçen hafta kar göreceğiz dedi Antep’te göremedik. Şimdi de KKY ve kar olabilir diyor ama olmaz hocam. Baş harfi Mehmet olan arkadaşımızda da vardır bir iş ama bende de ters bir durum olduğu kesin. Önümüzdeki hafta da burdayım, sonraki hafta Ankara’dayım. Uzun vadeli tahmini buna göre yapabilirsiniz. Önümüzdeki hafta Ankara bol kar yağışlı, burası yağmurlu. Sonraki hafta Antep’e kar gelebilir ama Ankara’da olsa bile çok fazla olmaz. 🙂

     Cevapla
   2. KRAL

    Açıkcası yarın erken saatlerde saat 5-6 gibi kar beklentim var. Zayıf bir yağış olacak zaten yarın için. Geçen sefer soğuma daha azdı.(Yılbaşı sisteminde) Bu sefer hem 500 hpa hem de 850 hpa sıcaklıkları daha uygun. Ben açıkcası yarın sabah erken saatlerden öğlene kadar kar yağışı bekliyorum. Ama bu yağış fazla olmayacak .Örtü olma şansı çok az. Havada görsek yeter bana 🙂

    Cevapla
    1. KRAL

     Gaziantep’te kky başladı. Yağışın zaman zaman kara ve yağmura dönerek devam etmesini bekliyorum…

     Cevapla
 33. iklimanjaro

  palmiye saçlarının bir o yana bir bu yana dalgalandığı bir gün olacak, poyrazı kucaklarım, lodosa imtina ile yaklaşırım, yerde tek başına savrulan yalnız poşetler görücez hüzünlü, kırık şemsiyelerse fotograf albümüne ölü şemsiyeler sergisi adıyla girecek.

  Cevapla
    1. Melik Ahmet Taştan

     Antalya radarında sorun var. Görüntüler öğle saatlerine ait.

     Evet Melik hocam ben de şimdi fark ettim. – Ozan

     Cevapla
     1. Melik Ahmet TAŞTAN

      Antalya radarının dün kabulü vardı, Finlandiyalı firmayla son kez kontrol yapılırken firma yetkilisi elektrik arızası tesbit etmiş ve radarın bu şekilde çalışmasının çok ciddi zararlara yol açacağını söyleyip kapatılmasını istemiş.
      Maalesef bir süre radardan görüntü alamaycağız, bu kadar önemli bir sistemi de takip edemeyeceğiz…

      Cevapla
 34. Emre

  Sistem Akdeniz üzerinden geliyorsa gözlerimi dört açarım ben! Umarım Ankara üzerinde bir kar patlaması yaşanır, umarım soğuk cephe nem yüklü sistem geçtikten sonra gelmez…

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Ankara da iyi görünüyor ama asıl patlama Afyon-Burdur-Isparta’ya olacak gibi önümüzdeki hafta içi… Gerçi var daha belli olmaz

   Cevapla
   1. Ankaragücü

    Pazartesi günü gözler White Fox’a çevrilir artık. 🙂
    Hocam ona fazla mesai yaptıralım hafta başından itibaren.

    Cevapla
   2. carcass

    11 Ocak akşamına bilet aldım Eskişehir’den Milas’a, sanırım yolda kalıcam eyvah eyvah 😀 Umarım güzel bir kar deneyimi yaşarım. Şu anki tablo bunu göstermekte. Dediğiniz gibi hocam, daha var, beklemedeyim… 11 Ocak akşamına kadar Eskişehir nowcasting’i benden her zamanki gibi.

    Cevapla
 35. SpanK

  ozan bey istanbul’da yağış orta kuvveti geçmiycek mi kar yağmıyor madem yağmur yağsın onu da izlemek çok zevklı

  Cevapla
 36. tengizman

  İstanbul-Küçükçekmece’de oturan biri olarak, cumartesi gecesinden itibaren tek gözümü kısarak sokak lambası nöbetlerine başlayacak olmanın tarifsiz heyecanını yaşıyorum…..

  Cevapla
  1. gvm

   Uludağ’a günübirlik gezi: 75 tl
   Erzurum’da kiralık bir ev: 500 tl
   Sokak lambasından kar yağışını izlemek: paha biçilemez

   😀

   Cevapla
   1. SpanK

    çok iyi 😀

    keşke ben de lamba izleyebilsem evin onunde guvenlık var adam benı deli sanıyor her soguk havada camdan bakıyorum o da bana bakıyor güvenlık yüzünden camdan bakamaz hale geldım 😦

    Cevapla
     1. Dev

      Hahahah! Annem bana komşu kızını mı gözetliyorsun derdi 😀 O zamanlar İstanbul’da kara doyduğumuz günlerdi..

      Cevapla
  2. cihan kara

   dostum senle benim kaderim bu belki sen daha şanslısın benden istanbul bazen daha soğuk oluyor. benim giresun’a bir iki kere yağış düşer o da senesine düşerse, yağmazsa iş seneye kaldı bekleyelim bakalım lamda altında pencere dibinde

   Cevapla
 37. welbane

  Bayağı hareketli bi döneme giriyoruz, haftaya perşembeye kadar bu başlık altındaki yorum sayısı 1000’i rahat geçer herhalde. Önumuzdeki en mühim hadise malum yağmur ve fırtına. MGM’miz sisteme ilişkin ciddi emareler gormedi galiba ama epey yuksek rakamlar gormemiz olası. Cumartesi sabah ve pazar sabah olcumleri ve iki gunun toplamı için rekora aday merkez bahislerini açalım o zaman:
  Cumartesi sabah:Soke; Pazar sabah: Koyceğiz; Toplamda: Kaş…

  Cevapla
  1. Ankaragücü

   Hiç tartışmasız Marmaris tulum çıkarır.. Söke sıralamaya bile zor girer. Kemer Kaş’ı ikiye katlar.

   Cevapla
  2. carcass

   Muğla merkez ve Marmaris yine favorilerim. Milas’ı da yabana atmayın ama birinci olamaz toplamda.

   Cevapla
  3. rainmann

   Bir tahmin de benden…Cumartesi sabah değerlerine göre Aydın-Nazilli, Pazar sabah Finike

   Cevapla
  4. ersin

   Cumartesi sabah 146 kg Köyceğiz. Bir gün farkla bilmişsin 🙂 Yalnız radara baktım şimdi yine Muğla sapsarı olmuş, bakalım ne olacak.

   Cevapla
 38. Ankaragücü

  Bu arada konu başlığını protesto ediyorum!!! 🙂 Ne demek “sulu kar”? Yalnızca İstanbul’lular mı var burada efendim? 🙂
  Lütfen iç bölgeleri unutmayalım “kar” ve hatta “yoğun kar olasılığı” ibaresini ekleyelim. 🙂
  Şimdiden teşekkürler Ozan Bey. 🙂

  Cevapla
  1. çihiro

   Bu sistem iç bölgeler için ‘sulu kar’lı bir sistem olacak bence. Önümüzdeki hafta ortası gelecek sistemi ayrı bir başlıkta değerlendirmek daha iyi olurdu. O sistemin başlığına da düşündüm: “Are You Ready?!” 😀

   Cevapla
   1. Ankaragücü

    Büyük konuştuk böyle oldu.. 😦
    Akşam güncellemesi Ankara’ya 10 – 14 Ocak arası 1 – 2 cm kar ancak, onu da lütfen verdi… 😦

    Cevapla
   2. Melik Ahmet Taştan

    O sistemden önce Konya’da Cumartesi günü fırtına etkili gibi … Benim tahminim hızının 80 km/saat’i geçebileceği yönünde.. Konya tahminlerine baktım kaçırmamışsın, bravo…

    Cevapla
 39. vkaynar

  bu sistemlerden istanbul kıyıları için havada da olsa kar görme ihtimalimiz var mıdır acaba?

  Cevapla
 40. SpanK

  12 ocak gibi çok güclü soğuklar gozukuyordu haftalardır kararlı şekılde -10’lar ıstanbul uzerındeydı ne olduysa bırkaç gunde tepetaklak oldu artık bu kıştan beklentım de kalmadı her gorulen güzel sıstem bıze gelmeden 1 hafta once eriyor

  DMİ hala uyarı vermemiş Akdenız ıcın bu kadar rezil bır kurum gormedım son gun uyarı mı verılır

  Cevapla
   1. Ankaragücü

    Biz Marmaris’te bugün hafif yağış beklerken şu anda sıkı bir yağmur var. Resmi göndereyim hemen.

    1

    Cevapla
     1. Ankaragücü

      Hatta “ahmak ıslatan” bile denilebilir. 🙂 Aslında öğle saatlerinden beri fena yağmadı. Bakalım yarın neler getirecek.

      Cevapla
   2. Ankaragücü

    Muğla Meteoroloji Müdürlüğü uyarıyı yerel basına duyurdu;

    “Muğla ili bugün akşam saatlerinden itibaren orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine girecektir. Yağışlı sistem yarın (06.01.2012) öğle saatlerinden itibaren Lodos Fırtınası ( 70 ila 100 Km/Saat ) ile birlikte daha da kuvvetlenecek ve etkisi Pazar (08.01.2012) günü öğle saatlerine kadar devam edecektir. Kuvvetli yağış ve fırtınanın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı (Sel, Taşkın, Su hortumu, Yıldırım, Çatı uçması, Ağaç ve direklerin devrilmesi gibi) vatandaşlarımızın ve yetkililerin tedbirli olmaları gerekmektedir.”

    Cevapla
   3. Melik Ahmet Taştan

    Biz nöbet usulu çalıştığımız için her gün işyerinde değilim. 3 ekip çalışıyor hepsinin şefi ve şef yardımcısı var. Kendi ekibimde uyarı işleriyle ilgileniyorum ama diğer ekiplere şunu yap bunu yap deme durumunda değilim… Çok bariz hata yapıldığında telefon açıp düzeltmelerini söylüyorum onun dışında yaptıkları tahminlerine vs karışmam doğru olmaz.. Sonuçta şef ve şef yardımcıları yaşça da büyük insanlar ve tecrübeleri de fazla… Ayrıca uyarı da yayınlanmış.

    Cevapla
 41. welbane Yazıyı Yazan

  5 Ocak 06 Z çıktısı göz yaşartıcı, 11-13 Ocak arası Ankara’ya bir 8 Mart 2011 daha yaşamaya var mısınız diyor adeta. Varız diyoruz, hatta kutumuzda büyük hissediyoruz…

  1

  Cevapla
  1. Ankaragücü

   Maaşallah diyelim, maaşallah.. hayal kırıklığından o kadar korkuyorum ki… Ama öte yandan alçak basıncın konumu, sıcaklık, yağış miktar ve süresi 8 Mart 2011’e gerçekten çok benziyor.. Hadi attım ağzına, girsin çipuranın boğazına.. 🙂

   Cevapla
    1. Ankaragücü

     Vallahi İstanbul için bir yorum yapamıyoruz. 🙂 Ancak şöyle bir temennide bulunabiliriz;
     “Nazar etme ne olur, karasal yerde otur senin de olur”.. 🙂

     Cevapla
  2. snowmoon

   yağış iyi diretk kar da başlayabilir ama ankara insanı kanser eder allah korusun yine sıfır eksi 1’lerde dolanıyor bakalım ne olacak artık bir kış da direkt -5 ile kar başlasa hep risk hep risk 🙂

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s