Cemile Bahar


Salı, Saat 19.15: Son gelen bilgilere göre özellikle Ankara’da olmak üzere İç Anadolu’da kar ulaşımı şehir içinde bile felç etmiş durumda. Gerekmedikçe yola çıkmayınız.

——————-

Bu akşamdan itibaren ülkenin batı ve orta bölgelerini etkilemeye başlayan yağışlı ve soğuk hava dalgası Cemile Bahar‘ın bundan sonraki tartışmalarını ve şimdigörüsünü bu başlık altında yapacağız.

Zamanım olmadığı için herhangi bir ayrıntılı tahmin yapmıyorum. Santiago’nun İstanbul’la ilgili gün içinde yaptığı yorumları buraya alıyorum, söylediklerinin hepsine katılıyorum. Diğer bölgeler için de öteki kıdemli hava delilerinin tahmin başlığı altında yaptıkları değerli yorumlardan ve bu başlığın altına yapacakları yorumlardan faydalanabilirsiniz.

Ben 7-10 Mart 2011 sistemini 4-5 Ocak 2002 sistemine benzetiyorum, 850 hPa sıcaklıkları ve sinoptik görünümleri aşağıda belirttim. Özellikle basınç yerleşimlerinde inanılmaz bir benzerlik var, sistemin akış yönü de neredeyse aynı. Tek fark 850 hPa sıcaklıklarında. O sistemde İstanbul takribi -10C ile sistemi karşılamış, -12C ile kalbine dalmış. Büyük bir değişim olmazsa 7-10 Mart aistemini -8C ile karşılayacağız ve yaklaşık -9C ile sistemi yaşayacağız. Görünen o ki -10C psikolojik sınırı yine aşılamayacak.

Peki 2002 sistemi nasıl bir sistemdi? Akdeniz’de konumlanmış olan siklon 4 Ocak 2002 sabahı Karadeniz’e doğru yükselir ve herşey o anda başlar. Kar başladığında hava sıcaklığı -1C idi ve İstanbul’da 24 saatte 25cm. kar yapacak kadar kuvvetliydi. Sistemde yağışın “tümü” 0C ve -2C arasında kar olarak düşmüştü ve poyraz 60km civarında esmişti. Hatırladığım kadarıyla çok ıslak bir kar yağışı olmuştu ve sıcaklık 2C daha yüksek olsa tutmayacak cinstendi. O tarihte deniz suyu şimdikinden tahminen 3C-4C daha sıcaktır ve Havadelisi’nin bahsettiği gibi güneş ışınlarının etkisi minimaldi.

Bu sistem nasıl olabilir? Önce yağmur ile başlayacağını hepimiz biliyoruz zaten. Muhtemelen hava, dengesini belli bir sıcaklıkta bulacak ve tipik İstanbul kimliğine bürünüp o değerde çakılıp kalacaktır. Avantajımız kuvvetli poyraz ve sistemin Karadeniz’in en soğuk olduğu döneme rastlamasıdır. En büyük dezavantajımız ise güneş ışınlarının karayı çok çabuk ısıtabilmesi ve 850 hPa’daki soğumanın yetersizliğidir. Bu sabahki modelleri incelediğimizde Akdeniz’deki siklonun Karadeniz’e hareketi salı öğle saatlerinde başlıyor perşembeye kadar konumunu koruyor. Yani Doğu ve Güney Marmara için bu sistemin asıl başlangıcı Salı öğle saatleridir ve en etkili olacağı periyod salıyı çarşambaya bağlayan gece olacaktır. Perşembe günü ise enteresan şeylere gebe, 850 hPa sıcaklığı azalsa bile fırtına karayele dönerek devam edecek gibi görünüyor. Karayel ne demek? Balkanlardaki soğuk havayı tüm Marmara Bölgesine yaymak demek. Bir de yağışla çakışırsa tadından yenmez. GFS 06Z modeline göre “freezing level” yani donma seviyesi İstanbul için salı öğleden sonra 200 metre civarına düşüyor, kıyılarda örtü olması için zor bir kriter. Umarım Ozan Deniz arkadaşımızın söylediği olur ve yer sıcaklıkları modellerin öngördüğünden daha düşük gerçekleşir. Donma seviyesi karayel sayesinde Çarşamba gecesi iyice düşüyor ve şimdilik karkoliklere uykusuz bir gece vaadediyor 🙂

Kendinizi her türlü şarta hazırlayın ve ne yağarsa yağsın bu kusursuz fırtınanın tadını çıkarmaya bakın 🙂

2002 sistemi:

GFS 06Z çıktısı:

ECMWF 00Z çıktısı:

UKMO 00Z çıktısı:

Yeni yorumlarınızı buraya tıklayarak yapabilirsiniz, cevaplarınız için lütfen cevabı vermek istediğiniz yorumun altındaki ‘Cevapla’ düğmesine tıklayın. Teşekkürler.

Reklam

Cemile Bahar” üzerine 706 düşünce

 1. Ersin Yazıyı Yazan

  Bursa’da Mart karından birkaç hatıra.
  Paylaşmak istedim. İnşallah Ocak sonu-Şubat başı gibi daha güzellerini yaşamak dileğiyle.

  1
  2
  3
  4
  5

  Cevapla
  1. Santiago

   Gerçek bir havadelisinin vazgeçilmez objelerinden biri; sokak lambası 🙂 Kar da süper yağıyor yalnız..

   Cevapla
 2. Santiago

  Geç de olsa bir video paylaşıyorum. Konu başlığının gülü olarak kalabilir 🙂

  Başakşehir’de 10 dakikalık bir sea effect bandı ortalığı beyaza bürüyüp yoluna devam ediyor. Günlerden 8 Mart Salı, sıcaklık yağış anında 1.5C-2C civarında. Sağlam ve sürekliliği olan bantların sıfırın altında sıcaklıklarda neler yapabileceğini bize tekrar hatırlatıyor.

  1

  Cevapla
 3. Semih

  Tuzla’da an itibariyle kuvvetli bir kar yağışı var. Çok çok ince taneli fakat hiçbir tanesi boşa gitmiyor ve tutuyor. Çatılar, arabalar ve çimler bembeyaz şuanda. Ayrıca bugün Gebze’nin Kadıllı Köyü’ne gittim. Kar tam 26 cm idi.

  Cevapla
 4. Mami

  Bu akşam evime giderken ( Kocaeli – Bahçecik ) kar nedeniyle yolda kaldım. Yolların açılması için yarım saat bekledim. Bir resim ekliyorum buraların son durumunu anlatmaya yeter sanırım.

  1

  Cevapla
 5. sirocco

  Sabah vaktim yoktu, video çekemedim, saat 3’ü çeyrek geçe evimin 150m ilerisindeki koruluk alanda biraz dolaştım, sabahki gibi değildi ama yine de tatmin ediciydi.

  Cevapla
 6. emre

  Ankara yardı attı…

  Artık kıştan tamamen ümidimi kestiğim için bu siteye dahi bakmıyordum. Efsane olacak bir yağış oldu Ankara’da. Böyle efsanelerin bir daha olmayacağına artık yavaş yavaş ikna oluyordum ki yağış hakkaten doyurdu bizi, gözümüzü doyurdu, ayaklarımızı kara doyurdu. Ankara’nın en az kar alan muhitlerinde dahi hayat durdu. Güzel bir sistemi geçirdik. Bu arada İstanbul’luların durumunu görünce de inceden gülüyorum, zenginin malı züğürdün çenesi… diyerek.

  Kışı güzel noktaladık, artık önümüzdeki “kırk ikindi” yağışlarına bakacağız. Onlar da efsane olur Ankara dolaylarında.

  Cevapla
  1. sappokinowa

   Valla biz sizin için sevindik siz de bi zahmet gülmeyin artık, tüm samimiyetimle sevindim ama bize yağsaydı size piyango vurmasaydı aynı şekilde düşünmezdim, kar güzelliktir burada yaşanmasa bile başka yerlerde problem yaratmadan yaşanması da bana keyif verir, gelecek senelerde ne olacağını bilemeyiz aynı şeyi siz de yaşayabilirsiniz (umarım da yaşamassınız pek keyifli bi durum değil) bence şu sistemin özelliğini, güzelliğini ankaralılar saf bi şekilde yaşamalıdır, sonuçta gayet ekstrem sayılabilecek bi durumdur…

   Cevapla
   1. Fortesla

    Bu sistemin özeti “Ankaranın İstanbula geri dönüşünü seven İstanbullular” için yazılmış bir Ankara türküsü olmasıdır. Genelde Ankara hor, çirkin görülür sahil insanı tarafından Türkiye’de. Ankaralılar ne kadar tersini anlatmaya çalışsalar da bu muhabbet devam eder. Arada böyle olması iyi, bizler yerine beyaz karlar anlattı Ankaramızı.

    Cevapla
 7. White Fox

  DMİ’nin Ankara için bugüne yaptığı tahminine itiraz ediyorum. Hafif kar yapmışlar, sağnak hafif kar yapmalılar, sıcaklık 0’ın üstüne Bilkent gibi yüksek semtlerde bile çok rahat çıkacağını düşünüyorum.

  Cevapla
 8. Santiago

  Gece 04.00’te uyandım, uykulu halimle penceremdeki sticker’ı kar birikmiş sandım sevindim kalktım bi baktım 2-3cm yağmış, ama Florya’da sabah tüm caddeler jilet gibiydi, sıcaklık saat 07.00’de -1C’ydi, en azından buzlu kar gördüm 🙂 Şirkete geldim, Başakşehir’de yaklaşık 8-10cm kar var, sıcaklık -2C civarıydı..

  Şu an radarda yaklaşan kütleler var, aferin onlara, gece kaybolsunlar gündüz ortaya çıksınlar 🙂

  Cevapla
 9. ALKIM

  Yükseklerde epey birikim yapmış dün gece yağan kar. Kadıköy rıhtımda çatılar hariç beyazlama yokken Dudullu’da 5-10 cm civarı kar tutmuş yerler. Tahminen daha doğu kısımlarda epey örtü oluşmuştur. Şu anda yağış hafif-orta şiddette devam etmekte. Sezonu bitiriyoruz artık. Ne acıdır ki ocak veya şubatta gelse İstanbul için de efsane olmaya aday 2 sistemi Aralık ve Mart aylarında aldık. Böyle olunca da iç kesimler coştu, İstanbullular olarak tatmin olamadık. Buna da şükür diyelim artık. En azından kar gördük. Önümüzdeki sezonlara bakıcaz artık. 🙂

  Cevapla
 10. Candar

  Kastamonu Merkezde kar kalınlığı 23-24 cm civarında. Kuzey ilçelerimizin çoğunda okullar tatil edildi..

  Bu arada wordpress bloglarında bir rekor kırdık mı naaptık 🙂

  Cevapla
 11. havadansudan

  an itibariyle ufak bir gece yürüyüşünden gelmiş bulunmaktayım. beşiktaş’ta sokaklar inanılmaz derecede boş, sanırsınız yerde 30 cm kar var , millet o yüzden çil yavrusu gibi dağılmış evlerine 🙂 neyse. sessiz sokaklarda kar altında yürüyerek bu gecenin tadını çıkardım. beşiktaş iskelesi’ne kadar yürüdüm, ordan geri dönüp abbasağa parkı’nın en yüksek noktasına kadar çıktım . tahminimce orası 80-85 metre civarında bir rakıma sahip. benim balkonun rakımı taş çatlasa 20-25 metre. beşiktaş çarşısı içerisinde ve sahilinde kesinlikle tutma eğilimi yok. sadece bazı arabaların tavan ve camlarında lekeler halinde ıslak kar birikintileri var. abbasağa parkı’nda ise ağaçların duldasından uzak bulunan çimler, banklar ve parke taşların üzeri 2 cm kadar kar tutmuş. hemen gittim üstüne bastım 🙂 eğer ki yağışın şiddeti artarsa, bence yarın sabah da bu sabahki gibi bir sabaha uyanacağız. belki de daha iyisine.

  Cevapla
 12. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Çok ilgilenemedim bu akşam kusura bakmayın. Yarın sabah 7.45’te uçağım var Zürih’e. İstanbul’daki alçak yerler için bu sistem de ne yazık ki fiyasko olarak tamamlanacak gibi. Gerçi baştan beri böyle olacağını tahmin etmiştim ama, yanılırım diye de ümit ediyordum… Sabah kalktığımda şaşırmayı hala istiyorum. İyi geceler herkese.

  Cevapla
 13. vkaynar

  saat:23:45 anadolu yakası maltepe sahile yakın bir yerde oturuyorum ve kar lapa şeklinde yağıyor daha yeni evlerin çatıları beyazlamaya başladı rüzgarda yavaşladı sizce ozan bey yağışın artması için karayelin kuvvetlenmesi gerekir?

  Cevapla
 14. mert

  hala kar görmek isteyenleri beylikdüzüne davet edelim.su anda 10 cm civarı bir kar örtüsü var sıcaklık sıfırın altında iki derece….190 metre de bunlar yaşanırken hemen biraz kuzeyde hadımköy bölgesindede pek farklı değil ordada 8-10 cm kar var;beylikdüzünün doğusu ve batısı büyükçekmecede 2-3 cm;doğusu haramidere ve avcılardada yine 2-3 cm civarı kar var.bu arada örtü görmek isteyen arkadaşlar için beylikdüzünde son 48 saattir zemin karla örtülü…istanbulun bu en soğuk bölgesinden aktarcaklarım bunlar

  Cevapla
  1. Cemal

   Beylikdüzü’nde ısının oldukça düşük olmasından dolayı yere düşen kar birikim yapıyor.Yaklaşık 12 yıldır bu semtde oturuyorum.Eğer İstanbul’u kar sınırlarında bir sistem etkiliyorsa ve yağış yeterli ama sıcaklık derecesi sınırdaysa bu tarz sistemlerde Beylikdüzü çok şanslı olabiliyor.

   Cevapla
 15. ALKIM

  Bir saat kadar önce dışarıdan geldim. Ataşehir’e gidip tekrar Kadıköy’e döndüm. Giderken kararlı bir yağış vardı ve hava soğuma eğilimindeydi. Dönüşte tutmakta olan karların eridiğini gördüm. Her yer su birikintisi. Bu gecenin beklenilen etkiyi yaratacağından şüpheliyim. Açıkçası dün geceden daha iyi olmasını umuyordum.

  Cevapla
    1. Santiago

     Halihazırda bir çok semtte örtü oluşmuş durumda ama çok fazla değil. Lapa lapa doğru dürüst yağsa iyi tutacak ama yağış bir türlü kuvvetlenemiyor.

     Ben sabaha karşı sıkı bir yağış hayal ediyorum 🙂

     Cevapla
     1. nehrk

      Sistem beni tatmin etme duzeyine ulasti. Artik radara bile zirt pirt bakmiyorum. Zaten su siralar iyi yagis aliyoruz daha yogunlasmasa da olur, hayal da etmiyorum ama olsa ne ala. Kim istemez ki sistem son bir surprizle guzel bir veda yapsin. Bu arada su an radara baktim ve Istanbul’un kuzeyindeki cisim sea effect kokuyor 😀 Hayalini gerceklestirebilir..

      Cevapla
     2. okito

      Santiago bana kalırsa soğuk sıkıntısı beklentimizdan daha iyiydi. Özellikle bugün İstanbul’da sürekli yağış olduğu için sıcaklıklar 3 derecelerin üzerine tırmanamadı. Kanaatimce aslı sıkıntı yağışın azlığı ve geniş aralıklarla etki göstermesinden kaynaklanıyor. Kaldı ki 2 gün içinde büyüyen ve neredeyse (Güneydoğu hariç) tüm Türkiye’yi kaplayan alçak basınç İstanbul’da kararsız ve sert rüzgar nedeniyle lokalize oldu ve şehrin tümünde etki gösteremedi. İsmail ve Cemile anlaşamadı. Bu evlilik bu gece sonlanıyor. Yarın yıldırım davayla boşanırlar. Bu gece bir sürpriz yapar diye bekleyenlere bir sürprizden bahsedeyim; yarın yağmur görebilirsiniz 🙂

      Cevapla
 16. bursalı deli

  Bursa’dan son durum:
  Şehir içi tüm yollar buzun üstüne yağan kar ile buz pateni pisti gibi. Özellikle yüksekteki semtlere gidiş gelişlerde sıkıntı var. Belediye kesinlikle hiçbir çalışma yapmamış-yapmıyor. Şehirlerarası yollarda da hatıra sayılır miktarda kar var. Yağış mesai saatinden sonra şiddetlenmeseydi Ankara benzeri bir durum yaşanabilirdi. Ancak sabah saatlerinde sıkıntı olması kuvvetle muhtemel. Yağış tüm hızıyla sürüyor. Şehir içinde yükseltiye bağlı olarak -1 ve -2 arasında değişen sıcaklık var.

  Cevapla
  1. bursalı deli

   Bu akşam çektiğim birkaç foto. Kar kalınlığı telefon kulübesi üzerinde 25 cm civarıydı.
   Cevapla
 17. ahmet_Gs48

  Trafik kameralarında sürekli takip ediyorum ayrıca, radar görüntülerinden de takip ediyorum fakat sanırım Tuzla sahil lanetlenmiş,gözlemim her yerde örtü varken avrupa yakası vs diğer ilçeleri o kadar uzağa gitmeyede gerek yok Tuzla sınırları içerisinde bulunan akfırat’ta ki yükseltisi baya fazla 15 cm kar varken,malesef bir türlü özlenen kar yağışına tanık olamadık hasretle bekliyoruz.

  Cevapla
  1. ahmet_Gs48

   radardan takip ettiğim kadarıyla bir cisim yaklaşıyor sanki anadolu yakasının üzerine 🙂

   Cevapla
  1. serdarg

   başka bir ülke var mıdır? bağlı olduğu bakanın fotoğrafını homepage’e koysun. Ayrıca bu sistemin detayları konusunda gümlemişlerdir. Örn: P.tesi ve salı için İstanbul’a yoğun yağış uyarısı vermişlerdi.

   Cevapla
 18. mertist

  bir anda radarda istanbul avrupa yakası yemyeşil oldu hadi bakalım hayırlısı inş şöyle 1-2 saatlik kuvvetli sağanak görürüz 😀

  Cevapla
  1. Santiago

   sea effect başladı galiba, sistem iyice manyaklaştı, kütleler kuzeydoğu-güneybatı gidiyor yine 🙂

   Cevapla
   1. karcı hakan

    Rüzgarın yönü karayel ama,kütleler güneybatıya ilerliyor.Herkes Anadolu yakasının coşmasını beklerken Avrupa yakası coşuyor.Çok ilginç!!

    Cevapla
      1. Santiago

       Kuzeybatı – Güneydoğu yönünde hafif sea effect bantları da görülebilir radardan..

       Cevapla
 19. sirocco

  Beylikdüzü’nde tuzlanmayan ara caddeler, sokaklar, buz tuttu, virajlara hızlı giren arabalar, şov yapıyor.

  Cevapla
 20. nehrk

  Ismail Hadimkoy’e guzel bir kiyak geciyor. Kalinca bir buz tabakasinin ustunde 8-10 cm lik bir ortu var ayak degmeyen yerlerde. Subat 2010’dan beri ilk kez boyle bir manzara kismet oldu.

  Cevapla
 21. sessiz çoğunluk

  Sizleri yaklaşık 5 aydır takip ediyorum ve paylaşımlarınızı ve bu paylaşımlardaki seviyeyi (hem teknik hem de kültür olarak) takdir ediyorum.

  Bugün saat 15:30 Denizli Köyü Gebze rakım 250 m. cetvelle ölçmeye gerek duymadım 30 cm garantisi var. akşam 19:00 gibi dönüşe geçtiğimde yağış hız kaybetmeden devam ediyordu. Samandıra’ya döndüğümde gördüğüm iki santim kar bana az geldi.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s