Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Önümüzdeki 10 – 15 günlük süreç ile ilgili kısa bir değerlendirme:

  Şubat ayına girmemiz ile birlikte özlediğimiz ve yolunu gözlediğimiz Azor Yüksek Basıncı, Atlantik Okyanusunda artık ipleri eline almaya başlıyor.

  Bu süreçteki bir diğer önemli husus da, Hazar’ın kuzeyinde yer alan orta kuvvetteki başka bir yüksek basınç. Solda devasa Azor, sağda Hazar Yüksek basıncı, Avrupa kıtasına bol İzlandalı polar bir koridor açacak.

  Süreç ilk başta bizim açımızdan sancılı başlasa da (2 – 4 Şubat), bunun sebebi Azor’un Atlantiğe yeni çıkması ve İzlanda’dan anında darbeyi yemesi sonucudur.

  Fakat olaya genel çerçeveden bakarsak, İzlanda gibi Azor yüksek basıncı da karakter olarak Avrupa Kıtasına dalmayı çok sever. Aynı 2012 ve 2004 Ocak ayının başları gibi (Arşivlerden bakmanızı şiddetle öneriyorum), artık ibrenin yavaş yavaş lehimize dönmeye başlayacağını tahmin ediyorum. Azor Yüksek Basıncı devreye girdiği için bundan sonrasını artık biz değil, İspanyollar ve İngilizler kara kara düşünecek.

  Eğer ki Azor umduğumuz gibi zamanla biraz daha doğuya kayabilirse, ki merkezinde basınç değerinin 1040 milibara çıkması bu ihtimalin oldukça kuvvetli olduğunu söylüyor, kışın geri kalan günlerinde 1 – 2 tane polar atak alabiliriz.

  Ve eğer hala +1 seviyesinde olan NAO endeksi de nötre doğru inişe geçerse, bu Azor’un kuzeye tırmanması demek oluyor ve bu ihtimal de kuvvetli, o zaman inebilecek muhtemel sistemlerin gücü de artar.

  Umutlar yeniden yeşerdi, takipteyiz..

  2004 Ocak sistemi öncesi

  2012 Ocak sistemi öncesi

  ECMWF 216 saat sonrası

  NAO endeksi

  • Wishumaster(Balmumcu-IST / 85m) dedi ki:

   Ve umarım o hep bahsettiğiniz “EFSANE” yi görürüz…..

   • Şartlar artık normale döndü. 87 ve 85 gibi uzun süreli soğuklarla efsane olması bence zor. Ama siklonlu sağlam bir soğuk gelirse sistem bazında bu ihtimal her zaman mevcut.

   • Nostaljik(İstanbul-Ataşehir-130M) dedi ki:

    Ağzından bal damlıyor Anzer Balı hendehem de demakki.Demek ki 10 gün daha bekliyeyeceğizbekleyeceğiz başka bir sürpriz olmassaolmazsa tabiyitabii ki; ama bu sürpriz lerdesürprizler de olumlu olmalı hadi.Hadi bakalım rastgele.

    Lutfen yorumlarinizda yazim ve noktalama isaretlerine ozen gosteriniz. -Onur

  • Santiago, bu iyimser tahminlerinle kar delilerine yönelik bir terapi merkezi açmanı öneriyorum. Krize girenlere bu tahminler iyi gelir. Ben o kadar iyimser değilim. 10 Ocak civarı Ocak ayını kapatın demiştim. Gülmüştünüz.. Diyagramı hiç iyi görmüyorum. Şubat ayının ortalarına kadar hiç bir hareket olmayabilir.

   • 1) Ben de sana böyle afaki değil, belge ve bilgilerle uzun vadeli tahmin yapmanı öneriyorum.

    2) Dikkat edersen zaten ben de Şubat ilk haftasından umutlu olmadığımı söylemişim. Tahmin önümüzdeki 10 – 15 günlük süreç için.

    • Her şey belge, bilgi ile olmuyor. Bu olay şuna benziyor. Dışarıda arazidesin, havaya bakıyorsun kara bulutlar var, rüzgar sertleşiyor. Ne düşünürsün yağmur yağacağını ancak elinde belge, bilgi var mı ya da bir radar görüntüsü var hayır. Tek bilgi kara bulutlar.

     Ben de şimdi tek bilgi olarak kara bulutlar yerine diyagrama bakıyorum. Diyagramda -5’den aşağı senaryo yok ve kararsızlıkta kararsızlık da o kadar fazla değil. Sibirya’sız bir kış Türkiye’de böyle bir şey işte. Orada bir yüksek olmadan Azor yukarı çıksa da tutunamıyor. Soğuk birikmesi olmadığı içinde önemli soğuklar yaşanmıyor. Siz kutup girdabı ile ilgili çok şey paylaştınız ama olaylar beklediğimiz gibi gerçekleşmedi. Demek ki neymiş; her şey verilerle olmuyor, verilere ters durumlar yaşanabiliyor.

     Bu arada ben çocukluğumdan beri kar manyağıyım. Artık belli bir izlenimler yapabiliyorum. Ozan Hoca’nın şimdilerde millete öğretmeye çalıştığı cetvelle ölçüm işini 8-9 yıldır yaparım. Gece kalkar balkon kenarındaki karı ölçer ve silerdim ayrıca ölçtüğüm kar miktarını kağıda yazardım. Çünkü çok olduğunda devrildiğini, sabah ölçtüğümde gerçek sonuçlar vermediğini öğrenmiştim.
     (Bu olayları yaparken çok terlik yemişimdir)

     Bu kış için şanslı olduğumuz konu iki tane polar atak almamız. Onlarda Onlar da olmasaydı bu kış gerçekten fiyaskoydu. Tarih 28 Ocak, karasal iklimde 15 gündür sıcaklık sorunu var.

     Neyse yine çok yazmaya başladım. Suskun kalmak daha iyi. Maazallah çocuksu hareketler yaparım.

     • 🙂

      Ben Şubat’ın ilk haftasına kadar seninle aynı görüşteyim zaten. Fakat Azor’un o kadar güçlenmesinin ilerisi için olumlu olduğunu düşünüyorum. 3-4 gün sonra o diyagramların bir anda aşağı inemeyeceğini kimse garanti edemez.

      Kutup girdabı ve ani stratosfer ısınması ise halen devam eden bir gerçek. Fakat NAO nötr ya da hafif negatif olmadan (İngiltere-İzlanda-İskandinavya civarına yüksek basınç çıkmadan) bizi etkilemiyor, o bilgileri paylaşırken bunları da söylemiştim.

      Ve, meteoroloji bir bilim dalı olduğu için, maalesef her şey verilerle oluyor, burada tek bilgi kara bulutlar değil 🙂

      • Şimdi ben bu noktada pesimist tarafta yer alayım. Bugün ruh halim öyle. Yarın ne olur bilinmez. 🙂 Evet. Şeytanın avukatlığına soyunuyorum. Hukukçu (Kendilerini bilirler) dostlar kusura bakmasın.
       Sevgili Santiago hep somut, bilimsel veriler ile hareket eder. Bu çok güzel. Ama.. Sonuçta bunun bir denklemi yok. Haklı da çıkabilir, yanılabilir de. Baz aldığı pek çok veri bize Ocak ikinci yarısı için ekstrem olaylar olabileceğini söylüyordu. Ve verdiği detaylarda detaylar da son derece mantıklı aslında. Ama olmadı. Zaten belki de bizleri hava delisi yapan şey bu işin bilinmezliği. Kendimi bildim bileli bu işlere kafa yoruyorum, pek çoğunuz kadar profesyonelce olmasa da ölçüp tartıyorum ama.. Ol-mu-yorrr.. Fazla kaotik bu ortam. Kelebek etkisi gibi ucu açık noktalara gidiyor bir şekilde.. Zaten öyle olmasa 6 aylık detaylı tahmini alır, yerimizde oturur, takvime göre kar gelince pencereye giderdik. ECMWF dahil günde altı kez bilgisayar başında güncelleme beklemezdik. Bekliyoruz ama. Eminim pek çoğunuz da benim gibi güçlü sistem gelen yılların gidişatını hatırlayıp, arşiv ile kontrol edip, günümüz ile benzerlik kurmaya çalışıyordur.
       Her kış başlangıcı bizim için yeni bir umut, yeni bir beyaz sayfa. “Normallerinde” bir kış tahmini, soğuk salınımlar ile güçlü sistemler gelebilecek bir kış ifade ediyor bize. Oysa belki de “pek bir şey beklenmemesi gereken” olabilirdi.
       Pek çok ayağı yere basan sezon öncesi tahminde, ki, bende ben de buna dahilim, Sibirya’sız bir kış tahmini belki de şu ana kadar tutan tek tahmin olmuştur.
       Neyse. Kış sonunda geriye bakar, bilançoyu değerlendiririz. Santiago haklı çıkar bir efsane görürsek onu omuzlarda taşır, haksız çıkarsa hıncımızı doğa anadan veya doğaüstü güçlerden çıkartamayacağımıza göre onu taşlarız. 🙂

     • Son cümlelerinizle yapmış oldunuz zaten yeterince. Kimse sizi burda bir şeyler yazmaya zorlamadığı gibi sizden burda sessiz kalmanızı da istemiyor. Yaptığınız bu çocukça alınganlıkların bu güzel ortamda gerginlik ve huzursuzluk yaratmaktan başka hiçbir anlamı ve işlevi olmadığını da söylemem gerek.

   • 2003 – 2004
    18 Aralık – 7 Ocak – 23 Ocak – 13 Şubat – 21 Şubat

    2012-2013
    20 Aralık – 7 Ocak – 27 Ocak – ??? – ???

    • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

     Santiago iyice duygusallaştın bence. 22 Ocak 2004 sistemiyle 27 Ocak 2013’teki ne olduğu belli olmayan beyaz döküntüyü (ki sadece Avrupa Yakası’nın batısında ve yükseklerinde görüldü o taneler de…) karşı karşıya koyup bir çıkarım yapıyorsan karsızlık başına vurdu demektir 🙂 Öte yandan koyduğun GFS modellerinde Azor güçlenmiş olsa da İngiltere’ye bile girememiş. Ancak dediğin gibi eğer güçlenirse Sibirya ile birlikte bir şeyler görmek mümkün oluyor.

     Efsane efsane diye diye kuruttunuz zaten Ozan Deniz’le İstanbul’u 🙂 Daha Ocak yeni bitiyor, Şubat’a girerken yok diyagramlarda görünmüyor yok geçen sene şöyleydi demek gerçekçi değil. Böyle dayanaksız sallayacağımıza bekleyip görelim diyagramlarda görünecek bir sistem var mı diye. Hava bu belli mi olur, bir bakmışsın harika bir sistem gelmiş tepemize talih kuşu gibi. Henüz sistem gibi bir sistem olmadı bu kış. Şubat ayı da İstanbul’un en sert dönemi oluyor genelde. Sadece bekleyip görmek lazım.

     Kutuplarda YB oluşuyor diye yeri göğü inletip beklenti yükselttiniz. Millet de kışı beğenmiyor. 3 gün kar tatili olmuş, iki defa da kısa süreli de olsa güzel kar yağmış şimdiye kadar. Şubat’ta bir-iki sistemle al sana klasik İstanbul kışı. Efsane beklentisine girmeden normal kar beklemek en iyisi. Arkadaşların da dediği gibi Sibirya önemli bir faktör kış için. Karayel olmadan soğuk bize inmiyor, Sibirya olmadan da bizde kalmıyor.

     Şöyle bitireyim bari yorumumu:
     “Ana gibi yar,
     İstanbul gibi diyar,
     Balkansız ve Sibiryasız da kar olmaz!!!”

    • penkhy dedi ki:

     13 Şubat – 25 Şubat – ???

     2 artıyor aynı kalıyor, 4 artıyor aynı kalıyor, 6 artıyor ??? 🙂

  • Çok güzel bir değerlendirme olmuş, çok teşekkürler. Demişsiniz ki “NAO endeksi de nötre doğru inişe geçerse, bu Azor’un kuzeye tırmanması demek oluyor…” Azor, İzlanda Alçak Basıncı’ndan güçlüyse endeks pozitif çıkmıyor muydu? Bu da Azor’un kuzeye tırmanması demek olmaz mı? AO ve NAO’nun Ankara ve İstanbul’un sıcaklık ve yağış ortalamaları üzerindeki etkileriyle ilgili bir çalışma yaptım kış başında, daha yazısını bitiremedim. AO ve NAO’nun oluşumunu yanlış anlamış olabilirim bu durumda.

   • NAO İzlanda ile Azor arasındaki basınç farkı ile hesaplanıyor. Azor civarında güçlü bir yüksek basınç ve İzlanda civarında güçlü bir alçak basınç olursa buna pozitif NAO deniliyor, fakat İzlanda civarında yüksek basınç, Azor civarında alçak basınç varsa buna da negatif NAO deniliyor. Ama işin içinde bir sürü başka kriter daha var, evdeki hesap çarşıya uymuyor her zaman.

    Bizim için bu endeksin alacağı en iyi konum -0,5 ile +0,5 arasında oluyor. Özellikle dalgalanma varsa sistem garanti gibi olur. Mesela şöyle düşünelim, NAO hafif pozitifte şu an, ve çok sağlam bir yüksek basınç var Azor’da, endeksin hafif negatife inmesi halinde, Azor kendi bölgesinde zayıflayıp yukarı doğru çıkmaya başlar, bu sefer onun boşalttığı yere de dönüş hareketiyle beraber yukarı enlemlerden soğuk hava gelir. Bunun gibi bir sürü varyasyon olabiliyor.

    Bilmemiz gereken şey, aşırı negatif NAO soğukları kıta içinden İngiltere civarına çekerken, aşırı pozitif AO ise Atlantiğin ılıman havasına kıta içine basıyor. Nötr civarında olursa da Azor yukarı doğru genişleme fırsatını her zaman elinde tutuyor.

    • Şimdi çok iyi anladım, teşekkürler. Bu arada yaptığım çalışmaya göre İstanbul’da özellikle Ağustos, Ekim ve Kasım sıcaklık ortalamalarıyla o aylardaki NAO değeri ortalamaları arasında kuvvetli bir negatif ilişki tespit ettim (ki beklenen bir sonuçtu). Diğer aylarda da az da olsa negatif bir bağıntı olduğu ortaya çıktı. Önümüzdeki günlerde toparlayıp sunacağım. Tekrar teşekkürler.

 2. Bu sene birşey bir şey öğrendim, o da Sibirya olmadan, Türkiyede Türkiye’de adam gibi kar kış olmaz.

 3. Accuweather sitesindeki, uzun vade hava tahminlerine göre, Doğu Karadeniz Bölgesi sahil kesimi için, kış bitmiş gibi gözüküyor.

 4. Kar yağışından sonra ölçüm yaparken, ne kadar yağış düştüğünü hesaplamak için MGM nasıl bir yol izliyor biliyor musunuz? Ben haznenin içine düşen karı oradan toplayıp içeride eritip sonra tekrar cihaza boşaltmayı düşünüyorum. Ama MGM sürekli bununla uğraşır mı acaba? Yoksa kar olarak düşen ve erimeyen yağışı toplam yağışa ilave ederken kar kalınlığı değerini mi kullanıyorlar?

  • Bence özel derince bir tepsi hazırlayın, leğen de olur, boş ağırlığını tartın ve yüzey alanını hesaplayın. Kar yağdıktan sonra leğeni komple tartın, eritmeye gerek kalmaz. Ama ortada tipi ve savrulma durumu varsa o zaman işiniz çok zor. Ben olsam bahçemde eşit yayılmış bir yer bulurum, 20 cm x 20 cm (misal) bir alandaki karları toplar öyle tartar, daha sonra da metrekareye tekabül edecek şekilde orantılardım.

   MGM nasıl hesaplıyor bilmiyorum fakat bazen düzgün bazen alakasız yağış verileri hesaplıyorlar. Avrupa’da çok daha düzgün hesaplanıyor bu veriler.

   • Genelde eşit yağmış görünüyor, farklı yerlerde ölçüm yaptım savrulan kar yok gibi. Teşekkürler yöntem için, deneyeceğim.

   • Cetvel yönteminin ardından hassas terazi yöntemini de literatürümüze kazandırmış bulunmaktayız 🙂

    Boş ağırlık:

    Dolu ağırlık:

    Muratlı’da, Santiago’nun dediği gibi, 30 cm X 30 cm eşit dağılmış alandan karları topladım ve tarttım. 900 cm2 alan için 635 gram ağırlık elde ettim. 1 metrekareye (10000 cm2) oranladığımızda yaklaşık olarak 7 kg ağırlık ortaya çıkıyor.

    • Harika! 🙂

     Kabaca 7 kg yağış 7 cm kar demektir. Sizin dün ölçtüğünüz 5 cm kar kalınlığına dayanarak buradan şu sonucu çıkartabiliriz; kar yağarken yukarı seviyeler çok soğuk olmadığı için kar taneleri yeteri kadar genleşemedi, bu sebepten kar kalınlığı fazla yükselemedi. Başka bir deyişle Muratlı’ya ıslak kar (wet snow) yağmış.

     • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

      Mgm nasıl yapıyor bilmiyorum ama otomatik istasyonlar kar yağışlarını hesaplayamadığı için aylık tuttuğum hava tablosunda bana en yakın istasyon olan Florya’nın yağış değerlerini alıyorum mecburen. Dünde 3.4 kg. yağış kaydetmiş ancak pek güvenilir değil gibi. Çünkü yağışın çoğunun büyük ihtimalle yağmur olarak düştüğü Şile 11.6 kg. olarak kaydedilmiş.

      Kusura bakmayın şimdi yaptığım bir yanlışın da farkına vardım 🙂 Yaklaşık 2 hafta önce paylaştığım haritada Ocak ayının ilk 14 günü yağışları gözüküyor ancak 7-8 Ocak’ta yaklaşık 15 mm. yağış kar olarak düştüğü için otomatik istasyonlar bunu kaydetmedi ve haliyle aşağıda 30 mm. civarında yağış kaydettiler Ocak ayının ilk yarısında. Yani onlara kafadan 15-20 mm. yağış eklemek gerekiyordu. Yanlış yönlendirdiğim kusura bakmayın.

      O zaman aşağıda ki tabloda da Mgm dışında ki istasyonlar olan (Kandilli hariç) Balmumcu ve İstinye istasyonlarının uzun yıllar Ocak(özellikle) ve Şubat yağışlarının az olması bu yüzdenmiş 🙂 Onu hiç düşünmemiştim. Ancak diğer verilerin doğruluk oranları çok yüksek. Güvenle bakabilirsiniz.

     • Dün 5 cm ölçmüştüm ama bu sabah geldiğimde daha fazlaydı. 6 cm civarına yükseldi sabahki ölçümümde dün saat 15’ten akşam saatlerine kadar yağan kar ile birlikte. Ama yine de ıslak kar oranı daha yüksek olabilir.

   • http://www.mgm.gov.tr/genel/meteorolojikaletler.aspx?a=j Bu sayfada MGM ölçüm aletlerini tanıtıyor. Sayfa ortalarına doğru yağış ölçer bölümünün son cümlesinde termostatlı ısıtıcılarla eritildiği yazıyor.

  • Siz bu tartışmaları yaparken aklıma 1987’nin o muhteşem Mart ayı geldi. O dönem yine bu günkü gibi İstanbul’da kaç cm. kar var tartışmaları yaşanmıştı. “Malum internet üzerinden değil de genellikle TRT ye iletilirdi eleştiriler.” TRT’nin hava durumlarında açıkladığı rakamlar, “ki bu rakamları TRT o dönem DMİ den alırdı.” Epey bir tartışma konusu olmuştu. En son bir DMİ çalışanının TRT’de kar ölçümü için söyledikleri kulaklarımdan o gün bu gün gitmez. Onun söylediğine göre, kar yüksekliği ölçümü, karın en yüksek göründüğü yerdeki birikimle, en alçak göründüğü yerdeki birikimin ortalaması olarak değerlendirilirmiş. Bildiğimiz gibi rüzgar kar kalınlığının her yerde eşit olmamasını sağlayan en büyük faktör. Böyle olunca da o gün o çalışanın söylediği hiç de mantıksız gelmemişti bana. Ancak, bu gün düşünüyorum da, en alçak kolay. En fazla yağan karda bile rüzgara açık bir alanda 1cm. bile kar olmayabilir. Ancak, karın en yüksek olduğu yeri nasıl tespit edeceksiniz? 1mt. çıkan yerde olabilir, 2mt çıkan yerde. 2mt olan yer sizin ölçüm yaptığınız bölgeden 200mt uzak da herhangi bir yerde olabilir. Bu yüzden özellikle çok da rüzgarla birlikte yağıyorsa kar ölçüm işi hakikaten çok zor ve tutarlı olmayabilir.

   • Benim bildiğim MGM kendi istasyonlarında eritme özelliğine sahip yağış ölçer kullanıyor. Bir yerde okumuştum ama tam hatırlayamıyorum. Havanın yağışlı ve soğuk olduğu günlerde ısıtıcı devreye giriyordu sanırsam.

 5. Memleketim Adana adeta kurudu. Normali 100 mm olan aylık yağış , bu ayın bitmesine 3 gün kalmasına rağmen 40 mm’yi bile bulamadı. Skandal! Sürekli esen lodos Ege ve Batı Akdeniz’e çalıştı, başka da bir halta yaramadı. 😦 Kurak geçen 2013 Ocak ayı sebebiyle meteoroloji balonları yarıya indirilsin, ölçümler yapılmasın, istasyonlar kapansın! 2013 Ocak ayı (7-8 Ocak günleri hariç) benim zihnimde kocaman bir fiyasko olarak yerini almıştır!

 6. En ılık ve kurak mevsimim böyle olsun Santiago 🙂 En azından kar yok diye değil de az diye üzülüyorum 🙂

  Yarın yağmura dönmeden canlı canlı izleyiniz 🙂
  http://35.8.50.251/view/viewer_index.shtml?id=3468

 7. Eğer ikon kodlamada bir hata yapılmadıysa Ukrayna’nın Zaporijya şehrinde -1 derecede yağmur var.Dediğim gibi ikon yerleştirmede bir hata yapılmadıysa üst seviyede sıcak yer seviyesinde ise soğuk hava olmalı böyle bir durum için donan yağmurun tam tersi koşullar.

 8. ECMWF ve GFS uzun vade sinyalleri halen fena değil… Bakalım bir şey çıkacak mı çekilişten…

  • GFS 120-180 arasını bir türlü şekillendiremiyor son 2 gündür. Ona göre de orta-uzun vadede istikrarlı bir duruşu yok. Bununla birlikte Orta ve Batı Avrupa’ya mavi boncukları dağıtmaya başladı. Şaşırdım mı? Tabii ki hayır. ECMWF’e bakacağız artık.

 9. MGM’nin Ölçülen En Yüksek Sıcaklıklar, Ölçülen En Düşük Sıcaklıklar ve Ölçülen Toplam Yağışlar sayfalarında, Muğla, Antalya, Balıkesir gibi yerleri hadi geçtik diyelim, Isparta, Afyonkarahisar gibi illerden 9-10 tane istasyon varken, Çankırı’dan, Kırşehir’den, Kırıkkale’den bile 4’er 5’şer 6’şar tane istasyon varken, ülkemizin beş büyük ilinden biri olan Adana’dan ve Gaziantep’ten sadece 2’şer tane istasyon olması sizce ihmal değil mi?

  • Tabii ki ihmal, önemsemiyorlar.
   Konuyu daha önce tartışmıştık, hangi başlıkta ve ne zaman hatırlamıyorum. Aslında teknik bir sorundan kaynaklanıyor birçok istasyondan günlük maks-min sıcaklık ve yağış değerlerinin gelmemesi. Otomatik istasyonlar grup grup, ve bazıları bazı durumlarda veri yollamıyor. MGM de uzun zamandır bu problemi çözmüyor. Çünkü hiçbir denetleyici mekanizma yok. Hesap vermek zorunda değiller.

 10. Bugün hafta sonunu değerlendirip İzmit’te gezerken hava deliliğim ağır bastı ve Kartepe zirveye doğru çıktım. Fakat büyük hayal kırıklığına uğradım. Çünkü Kartepe’de kayak pistinde dahi kayak yapılabilecek kadar kar yoktu. Olan karlar da eski, kirli ve cıvıktı. Çisenti şeklinde hafif yağmur yağıyordu. Anlatacaklarım bu kadar. Bu da Kartepe’deki son durum.

  1

 11. Tahtali Dagi, Olympos-teleferik yolundayim su an. Fotograflari cekip yollarim :d

  • Maalesef ki teleferigi kapatmislar. Teleferik girisine kadar geldim ama seferlerin iptal oldugunu soylediler. Suan Şu an cok uzgunum. Iptal edildigini soyledikten sonra gorevli, tekrardan antalyaya Antalya’ya donmek uzere dolmus bekledim hemen yolun kenarinda, hicbir korunak yoktu ve resmen donuma kadar islandim affedersiniz. Muthis derecede kuvvetli bir yagis tam teleferik girisinde bekledigim yerde. Halada Hala da o yagis devam ediyor gibi radara gore. Ben eve donuyorum suan şu an maalesef. Şu islak halimle beni otobuse aldiklarina sukretmeliyim sanirim. Bugun kabus gibi oldu benim icin gercekten. Su deli gibi yagan yagmurun, dagin tepesinde nasil bir kar yagisina sebebiyet verebilecegini dusundukce kahroluyor ve teleferigi isletenlere lanet okuyorum…

 12. Modellerin son çıktılarında dikkatimi çeken ve beni sevindiren bir konu var. Hem ECMWF hem GFS kararlı bir şekilde Şubat ayı başından itibaren Azor’un Avrupa içlerine kadar sokulacağını ve bu durumun en azından bir süre kalıcı olacağını öngörüyor. Uzun zamandır Atlantik siklon üstüne siklon doğuruyordu ve bunun sonuçlarını Ocak başındaki sistemden sonra Ankara olarak acı bir şekilde yaşadık. 15 dereceli sıcaklıklar gördük üst üste. Umarım modellerin son çıktılarında görülenler değişmez ve Şubat ayında tam tersi bir durum yaşarız. Sistem üstü sistemli bir Şubat diliyorum herkese.

 13. 22 Ocak 2006’da televizyonda yayımlanan hava raporunu buldum. Ne kar yağmıştı o üç gün Ankara’ya, Beytepe’de dizi geçmişti.

  • Peki o videoyu yukleyen kim 🙂

   • Hahaha, insan bir bakar değil mi kim diye? 😀

    • Baştaki Meteorolojik Uyarı yazısı çıkınca aklımı yitiriyordum o zamanlar 🙂 Gittim hemen kaydettim. Meteoroloji arşivimin altın eserlerinden 🙂

     • Ben de o haftaki radar görüntülerini kaydettim diye hatırlıyorum ama bulamadım. Ne günlerdi, bir anda radarda güneyde yeşil kütleler görülüyor sonra aralıklarla ortalık yıkılıyordu. O zaman ilk ve son kez üç günlük tahmin haritalarının hepsinde İç Anadolu için “etkili kar” olacağı yazıyordu ve tahmin tutmuştu. Hatta o hafta kar yağışı perşembe de devam etmiş, cuma sabah yavaş yavaş kesilmiş ve güneş açmıştı.

   • Yıllardır merak ediyordum. Senmişsin meğer 🙂 Kışın her ılık döneminde bir kez paylaşılır bu video her yıl.

  • Ah o 2006 sistemi ah 🙂 4 gün boyunca bir saniye durmayan kar yağışı, sürekli sıfırın altındaki sıcaklık, poyraz fırtınası, kıyılarda bile 20-30 santim kar… O zaman tek kaynağım NTV hava durumuydu zaten, bu raporu izleyince yerimde duramamıştım bütün gün.

   • O zamanlar Eskişehir`e 35 km mesafedeki bir ilçede oturuyordum, kar kalınlığı 80 cm`yi geçmişti, arabalar tamamen kara gömülmüştü. Yağış kesildikten sonra Eskişehir merkez -28 dereceyi görmüş. Acaba Çifteler kaç dereceyi görmüştür çok merak ediyorum.

  • Atina dikkatimi çekti Çarşamba günü -1/-3 kar yağışlı :O

 14. MGM’den e-posta geldi. Yeni ürünleri varmış. Tebrik ederiz.

  http://yildirim.mgm.gov.tr/

  http://wms.dmi.gov.tr/radar.aspx?radar=cmp&urun=ppi&lat=39&lon=30 (bunu biliyordunuz sanırım zaten)

 15. Yeni başlık ana sayfada!

 16. İstanbul’da kış bitti daha olmaz falan diyenler var hala. Olmayabilir tabii ki ama geride 2 güzel sistem bıraktık. Hem de alışılmadık bir biçimde Ocak ayının ilk yarısında süper kar yağışı aldık. Bunun için kış bitse bile geçen senelerde yaşanmış kurak ve karsız kışlardan çok daha iyiydi. Sonuç olarak bu kış beklediğim gibi olmadı, kar alamadık falan diyenler nankör olmasınlar 😀 Kıyılarda dahi 10-15 cm üzeri alan yerler oldu. Kış için Mart ortasına kadar yolumuz var, ümidinizi kesmeyin derim.

 17. Pazar günü Trakya coşacak… Bi Edirne tava ciğeri turu mu düzenlesek ne?

 18. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Meteogreen tekrar güncellenmeye başlanmış.
  http://web.itu.edu.tr/kahramanab/index.php

 19. Dört beş gündür papatya falı misali geliyor gelmiyor dedirten modeller bugün itibariyle Trakya’da görülecek kar yağışı konusunda uzlaşmış görünüyor.

 20. 8 Ocak’tan beri o kadar acınası bir kış yaşıyoruz ki (ve bir süre daha kar alamayacağımız garanti gibi) GFS 00Z diyagramında tek bir senaryonun taa 5 Şubat civarı için gösterdiği -15 derece içimde ufacık bir umut kırıntısı doğmasına yol açtı. Şu düştüğümüz hale bak; kışın en sert olması gereken zamanında yaklaşık 20 güncellemeden beri ilk kez -12 ve altı bir senaryo çıktısı görüyoruz, o da 11-12 gün sonrası için!

 21. Modellere göre 27 Ocak sistemi sınırda kalıyor, Trakya güzel bir sistemi garantilemişken Istanbul için modellerde hala bir bilinmezlik hakim.
  Dolayısıyla bu sistem hakkında tahminleri olan arkadaşların bu sistem hakkındaki düşüncelerini öğrenmek isterim.

 22. Şiddetli rüzgar ile birlikte uzun soluklu bir yağış başladı. Yine gece mesaisi ve ben

 23. Bu arada İzmir’de bir uçağın motoruna yıldırım isabet etmiş.Yolcular muhtemelen çok korkmuşlardır.  http://webtv.hurriyet.com.tr/2/44456/0/1/havadayken-yildirim-isabet-eden-ucagin-motoru-alev-aldi.aspx

 24. enattendantlaneige dedi ki:

  Rüzgarın oluşturduğu kar ruloları

 25. http://www.mgm.gov.tr/sondurum/toplam-yagis.aspx?t=t&gun=&ind=&s=NM&f=#sfB

  Ben mi yağış miktarlarını göremiyorum, MGM’nin sitesinde mi sorun var?


 26. Böylesini şahsen ilkes ilk kez görüyorum.

  “ilkes” diye bir sözcük Türkçede yok!anemo

 27. siklonikkar dedi ki:

  Herkese merhabalar uzun süredir bu siteyi takip ediyorum. Karsız geçen günlerimin acısını diğer hava delileri ile paylaşmak için burdayım 😀 😀

 28. KarYagsin (EDİRNE, 41m) dedi ki:

  Selamlar, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uzun dönem (7 günlük) tahminlerine nereden ulaşabilirim?
  Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler..

 29. Az önce Bostancı’da sığırcıklar büyük gruplar halinde damlarda kümelenmeye başladılar. Sanırım biraz yorgunlar, ayın 21’ine yetişemediler ;-))

  Misafir İstanbullu
  Kadir Haldenbilen

 30. Haftasonu için artan kar deliliği levelimden dolayı kendimi ilk defa dağlara atmayı düşünüyorum. Fakat sizlere sormak istedim. Benim burada hala kullanabileceğim bir internetim, telefondaki hariç maalesef yok. Telefonlada kontrol edemiyorum. Sizce nereye gitmeliyim kar görmek için. En güzel göz zevki verecek yer neresi olacak? Cumartesi sağlam kar görülüyor buradaki dağlarda ama bilemiyorum hangi gün gideyim.

  Seçenekler;
  Davraz
  Saklıkent
  Olympos
  Yada boşver buraları çok pahalı olur buralar, sen bin otobüse git Afyon’a, Isparta’ya vs. 🙂
  (Otobus ile Kutahya’ya kadar gidebilirim) :d

  Bu soruları bana kar deliliğim sorduruyor. Deli diye gülüp geçmeyin, bana yardım edin :d

 31. İşte gerçekler ortaya çıktı! Geceleri tüm Havadelileri uykuya çekildiğinde, Misafir Odası adı altındaki kumarhanede toplanan kumarbazlar, sabaha kadar milyon dolarlık bahisler oynuyorlar. Ele başı da kendini afişe etti : NALKAPON SANTİ 😛
  Şaka bir yana, hukuki açıdan maddi tazminata gidecek bir yol var önümüzde. Ama bu işe sadece gülüp geçmek lazım. Ayrıca, havaların sakin geçtiği dönemlerde bu habere bakıp bakıp eğlenebiliriz. 😀

 32. Bahisle ilgili konular benimde cok canimi sikti ama ben bunda art niyet oldugunu dusunuyorum o da soyle. Yaklasik 10-12 senedir internet uzerinden bahis oynuyorum. Ogrenciyken de burolardan oynardim yurtdisinda. Bahisin her turlusune denk geldim alakasiz konularda ama hava ile ilgili bahise rastlamadim cunku boyle bir bahis turu olduguna inanmiyorum varsa ki Turkiye’yi bu konuya dahil edeceklerine ihtimal vermiyorum. Turkiye’de meyve veren agaci taslama diye bir gelenek var. Kim,neresi insanlara bir seyler ogretir faydali bilgi vermeye calisir orasi kotu olur. Cunku bir seyler ogretmemeye calisan insan ve kurumlara buralar her zaman engeldir. Sitelere karsi karalama kampanyasi oldugu apacik ortada. Nasil olur da bu tur siteleri kapatirizin pesine de duserler. Burasi Turkiye biliyorsunuz….

 33. wishumaster dedi ki:

  Sayın Havadelileri, aşağıdaki linkte Dünya’nın en soğuk köyü ile görseller ve ufak notlar var. Sizinle paylaşmak istedim.
  Selamlar,
  http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=65228&rid=2&p=1

 34. ABD’de bir nükleer santralden çıkan buhar, Pittsburgh civarlarında 3 cm – 5 cm civarında kar birikimine yol açmış.

  Bölgede oluşan enverziyon sayesinde, buhar atmosferin yukarı seviyelerine ulaşamadan yere paralel olarak hareket etmiş ve kar bantları oluşmasına sebep olmuş. Kar nükleer maddeler içermese de muhteviyatının tuhaf bir karışım olduğunu da söylemişler.

  http://www.accuweather.com/en/weather-news/power-plant-causes-unique-snow/4737970

 35. Haberi tekrar tekrar okuduğumuzda bizim için bir sıkıntı görünmüyor. Anlatım bozukluğu var haberde, bu yüzden bahislerin bizim sitelerde oynatıldığı gibi bir izlenim var. Fakat asıl demek istediği şu, haberde geçen kullanıcılar aslında uluslar arası bir bahis şirketinde oyun oynayanlar, bizim siteler de en çok zaman geçirdikleri, hava tahmini yapılan yerler. Bir nevi tüyo alınan yer gibi. Yarışma düzenleyen site ise Hava Forum. Onun adını da yanlış yazmışlar.

  Özenilmemiş, hatalarla dolu, okurların kafasını karıştıran ve bahisleri bizim sitelerin oynattığını ima ettiren bir haber olmuş.

  Bu vesile ile rumuzumu değiştirip ilk kuponumu yapıyorum az sonra. Yeni rumuzum da Nalkapon Santi 🙂

  • Bence yorum bile yapmamalı bu konuda. Bu sitenin ne olduğunu buradaki herkes biliyor.

   Sitenin kalitesi ortada. Fazla söze ve yoruma gerek yok.

  • Reklamın iyisi kötüsü olmaz mı diyerek bunu geçecek miyiz?

   Ortada Yeni Borçlar Kanununu 49. maddeye göre:

   – Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür.

   – Zarar verici fiili yasaklayan bir hukuk kuralı bulunmasa bile, ahlaka aykırı bir fiille başkasına kasten zarar veren de, bu zararı gidermekle yükümlüdür.

   Bu zararın maddi olması şart değil. Özensiz haber yapmak da bir kusurdur.

   • Ozan yok henüz, o gelsin bakalım.

   • Hadi daha iyi bir formül, Türk Ticaret Kanunundaki 54 ve devamı maddelere dayanarak haksız rekabet hükümlerine dayanarak dava açacalım. Böylece hem BK 49/2’ye de aynı anda dayanabiliriz(bu haksız fiile dayanan tazminat davasını da içerir.) ve daha etkili bir dava olur. Haksız rekabet davası açmak için illa ki 2 tarafın da ticari işletmelerinin bulunması da gerekmiyor, iki tarafın da tacir olma koşulu yok.

    Haksız rekabet filleri niteliği itibarı ile haksız fiil olduğundan ispat vasıtası olarak kanuni deliller aranmaz.Şahit, bilirkişi, keşif gibi takdiri deliller yeterlidir.

    Dava dilekçesinde şöyle bir ifade bulunur yeter…
    Sitemiz Türk kanunlarına göre ruhsatsız düzenlenmesi hukuka aykırı olan bahis işleriyle kesinlikle uğraşmamaktadır ancak davalının yayınladığı haberde böyle bir intiba uyandırılmış olması dürüstlük kurallarıyla bağdaşmamakta olup haksız rekabet teşkil etmektedir

    • Az evvel 4 arkaşımla olayı konuştuk, sonra haksız rekabette davanın reddedilme ihtimali olduğuna karar verdik. 2 arkadaşım haksız rekabette ısrar etti ama bende de haksız rekabet olmayacağı konusunda kanı uyandı. Zorlama olur gibi… Sitenin 10.000 civarında günlük hit alması düşünüldüğünde kabul edilme ihtimali de var ama risk almamak lazım. Eğer wordpress.org kullansaydık ve reklam alsaydık kesinlikle olurdu.

     Önceden benim dediğim gibi TBK 49. madde de dayanabileceğimize ve tazminat davası açılabileceğine karar verdik. Burada tereddüt oluşmadı.

     TCK 267’yi de tartıştık.

     TCK 267’de de “… basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği hâlde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idarî bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi” denmiş
     burda haberi kaleme alan kişinin “sitede kumar oynatılmadığından emin olması” lâzım. Bu da tam oturmuyor gibi somut olaya…

     Basın yayın hukuku ile ilgili hiçbirimiz seçmeli bir ders almadık bu konuda, ama oradaki özel hükümleri de elden geçirmeye çalışacağız…

     Şu anda Sabah gazetesinden ve diğerlerinden durumu ayrı bir sayfa tekzip etmesini isteyebiliriz, en kısa yol da bu bence…

   • Kardeşim ne inkar ediyorsunuz. Çıkın delikanlı gibi söyleyin. Vaktiyle Ankara’ya kar yağardı, yağmazdı mevzusuyla MGM çalışanlarından iskenderi ben mi götürdüm? Üstelik kamu çalışanları ve kurumları da bulaşmış durumda bu batağa. 🙂

  • “Bahisçilerin en fazla zaman geçirdiği siteler arasında ise gönüllü olarak hava tahmini yapanların ağırlıkta olduğu havaturka.com, havadelisi.com ve havayorum.com gibi adresler var. Bu sitelerde de ciddi yarışmalar düzenleniyor.” Bu cümle hiç masum bir cümle değil. Bu haberi yapan kişileri kınıyorum.
   Bu platformda ciddi emekler vererek tahminler yapan, yorumlarını ve bilgilerini bizlerle paylaşan çok değerli kişiler, arkadaşlar, dostlar var. “gönüllü olarak hava tahmini yapan” bu arkadaşlara ciddi haksızlık yapılmış. Çünkü bu site sadece tüyo alınan bir yer değil, yarışmaların düzenlendiği yerler olarak lanse edilmiş. Santiago hocam, evet belki anlatılmak istenen bu siteden sadece tüyo alındığı olabilir. Ama bu haberi okuyan ve bu siteye hiç girmeyen biri “havadelisi.com”a girdiklerinde “en son bahisler” diye bir bölüm göreceklerini zannedebilirler.
   Diğer taraftan, reklamın iyisi kötüsü olmaz. Şimdiye kadar bu siteden haberdar olmayan, niyeti de bahis olmayan kişiler siteyi gördüklerinde kalitesini ve farkını anlayacaklardır..

 36. penkhy dedi ki:

  Havadelisi kumarhane olmuş haberiniz yok 🙂

  http://www.takvim.com.tr/Ekonomi/2013/01/24/havadan-kumar

 37. 2007’den sonraki, Enen kötü kış ayını yaşıyorum( Bana göre )

  • 2007 ile karşılaştırılmayacak kadar iyi bir kış geçiriyoruz. 2007’de Alp’lerde kayak merkezleri açılamadı, Moskova bile uzunca bir süre kar görmedi. Halihazırda kuzeyiniz gayet soğuk ve potansiyel sahibi. Kışın bitmesine de 1,5 ay var. Paniğe gerek yok bence.

 38. Ben bugün bir haber aldım Ozan abi, bilmiyorum %99 doğru deniliyor, dün de yazdı gerçi, KIŞ, Sibirya’dan arkadaşımla konuştum. Kış bitmiş.

 39. Pazar günü Caddebostan sahilinde yüzme etkinliği mi düzenlesek netsek gençler? 🙂

 40. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Son 14 günün 13’ünde rüzgar güneyli yönlerden esmiş. 3-3.5 gün daha yine güneyli yönlerden esecek gibi. Yani 10-27 Ocak arası 16 gün güneyli rüzgar. Acaba geçmiş yıllarda buna benzer bir durum yaşanmış mıdır. Araştıralım.

  • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

   Ahl 2000-2013 arası hakim rüzgar yönünün güneyli (SE-S-SW) olduğu gün sayısı (2007’ye dikkat!)
   2000-8
   2001-15
   2002-11
   2003-15
   2004-14
   2005-13
   2006-10
   2007-23
   2008-11
   2009-14
   2010-12
   2011-12
   2012-13
   2013-19

 41. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Santiago’da aşırı yağış susuzluğa yol açmış 🙂
  http://www.trthaber.com/haber/dunya/asiri-yagis-susuzluga-yol-acti-72056.html

 42. Adamın biri kar görmek için Ankara’dan ABD Büyük Göller civarına taşınmış. Aaa, bir bakmış Ocak ayı ortasında +16 dereceler var. Tüh demiş yahu ben nasıl bir yere taşındım, sonra birden havalar soğumuş, heyecan tavan yapmış bu arkadaşta, bir gürültü bir patırtı. Sistem sistem üstüne, 850’de -30 mu dersin, Lake Effect mi dersin, yer seviyesinde -13 derece mi dersin. Bir artistlikler, bir radar ve uydu görüntüleri aman aman. Sonra bir gün adam sabah uyanır ve dışarıya bakar, ne görsün, vah vah vah… Kardan fare yapacak kadar bile kar yok dışarıda 😦

  Arkadaşlar, bir kampanya başlatalım, bulut tohumlama parası toplayıp ABD’ye gönderelim. Yardıma muhtaç durumdaki kar severlerin hevesleri kursağında kalmasın, çorbada bizim de tuzumuz olsun. Şu mübarek kandil günü haydi pamuk eller modellere 🙂 Ben de birazdan video hazırlayacağım, psikolojik destek olarak 🙂

  Lansing, ABD, Kutup Sınırı..

 43. Bu çok hassas bir dönem, Onur. Böyle beyanlar kar sürecini baltalayabilir.
  Ben istanbullu karseverlerin acılarına paylaşmak sürece katkıda bulunmak için buradayım. 😀

 44. O bu değil de, Nikaragua bu sene kışı kış gibi geçiriyor. Poyraz arkası keşişleme ile özlenen sistemlere kavuştular.

  • Isınmayla birlikte Akdeniz’de oluşan siklonların azalacağı ya da daha kuzeyde oluşacakları mı öngörülüyor? Nedir bu fikrin (bilgi mi emin değilim) kökeni? Altta yazan yorumlar da şahane bu arada 😀

  • Bizde ortası yok. Bir hafta buzul çağı getirir, diğer hafta tropikal ısınmayı servis ederiz.

  • Havalar 2 gün sıcak geçti ya, hemen üfürmeye başladı muhteremler. Genellikle yaptıkları tahminlerin tersinden tuttuğunu bildiğimiz için şimdiden Kahire’de yaşayanlara müjdeyi verelim. Antalya gibi olacaksınız…

  • Kadioglu ve Sen gibi adamlar yuzunden Turkiye’de dogru duzgun iklim degisikligi konusulamiyor maalesef. Bir kere de veriyle, rakamla konussalar ya, hava sicakligi yurt genelinde hangi yillarda, hangi yillara gore ne kadar artmis? Bu donemdeki yagis azligi -ki kuraklik analizine gore yok oyle bir sey- ne kadar, nereyi etkiliyor, ne derecede? Sen mesela denizlerimizde degisen balik populasyonlari gibi daha somut ornekler varken yazin Antalya’ya gidenin sicaktan beyni eriyecek falan dersen millet de hocam bi cay koy der mecburen…

 45. Sistem bence netleşmeye başlamıştır. İstanbul denen su kenarında güzel bir kar yağması Pazar günü çok zor görünüyor. Gördüğüm kadarıyla ECMWF, GFS’nin dediğine geliyor yavaş yavaş(nerdeyse her zaman olduğu gibi)…. Dün Avrupa yakasını kurtarıyordu, benim Halkalı’yı falan şimdi benim burası da yağmurluk olmuş ECMWF’ye göre pazar günü….

  Bir ihtimal kar Çatalca önlerine gelebilse de Karaköy, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz’da %65, tabii ki adlarını zikretmeme gerek yok gerçi ama Kartal, Tuzla ve Kadıköy’de pazar günü %85 ihtimal yağmur yağacaktır. Avrupa yakasında filmin sonuna doğru bazı yükseksi (170-300 metre yüksek falan değildir – yükseksidir) yerlerinde kar yağar gibi yapsa da Kadıköy’de Kartal’da ısrarla yağmur yağacaktır.

  Ben de Atış Serbest’te heyacanlı mesajlar görünce harbiden de pazar günü kar yağacak sanmıştım. Beni kandırdınız, duygularımla oynadınız.

  İstanbul’a gelerek kendi kendimin kış sezonunu kapatmışım meğer ki. 850’ye -4 çok rahat giriyor ama kar yağmıyor, benim Bilkent’imde +1 derece girince kar yağıyordu burası ne garabet bir yer beaa!

Yorumlar kapatıldı.