Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Bu kar yağışı Atış Serbest’i beyazlatamaz da rakımı yüksek olan not defteri gibi kesimleri beyazlatır diye tahmin ediyorum. 🙂

 2. Şu an kar yağmakta olan, son halini aşağıda görebileceğiniz eski memleketim Bern’de (İsviçre) bu akşamdan itibaren 30-50 mm arası yağmur bekleniyormuş. Bu durum sık sık olurdu, anılarım canlandı 🙂

  1

  2

  Öteki İsviçre görüntüleri: http://www.kaikowetter.ch/berneroberland.html

 3. Arkadaşlar, Enka Balmumcu sayfasında, şu şekilde tahminlerde belirtilebiliyor. “Forecast for next 12 hours : Mostly cloudy and cooler. Precipitation likely. Windy with possible wind shift to the W, NW, or N. ”
  Yağış tahminini barometredeki değişimlere göre yapıyor olmalı cihaz fakat rüzgarın hangi yönden eseceğinin tahminini nasıl yapıyor sizce. Otomatik hava istasyonu bunu yapabilir mi, yoksa manuel olarak birisi mi yazıyor bu bilgileri.

 4. Geçtiğimiz ay Milliyet’in ardından bu hafta da Habertürk İstanbul’a ilk kar yağışını düşürdü. Gözler bu açıklamalardan sonra NTV ve CNNTürk’e çevrildi.
  http://www.haberturk.com/yasam/haber/799849-istanbula-ilk-kar-dustu

 5. Bu kış süresince İstanbul’da bulunma durumum olabilir. Şu ana kadar hep dalga geçtiğim İstanbul havası beni yakından ilgilendirecek gibi. Annem hep “büyük lokma yut, büyük söz söyleme” derdi.. Al bakalım. 🙂

 6. Arkadaşlar internette dolaşırken Alan Watts yazdığı ve çevirisini M.Engin Sözen – Gökhan Abur abimizin yaptığı ‘’ANINDA HAVA TAHMİNİ’’ isimli bir kitap buldum. Güzel bir kitaba benziyor.
  http://tahminmaltepe.wordpress.com/ bloğumda bir bölümünü yayınladım ilginize.

 7. Trabzon son 32 yılın aralık ayı sıcaklık rekorunu kırmak üzere en son 1980 de 26.4 olarak ölçüldü ve şu anda 25.4 rekora az kaldı 😀

 8. 8 Aralıkta – 4, -5 görülüyor ama yağış nerede ise sıfıra düşüyor. 12 Aralık uzun yıllar ortalamasına göre tüm Aralık ayının en soğuk günü. Oysa hemen, hemen tüm çıktılar bu tarihte ısınma öngörüyor. Benim hatırladığım nice 12 Aralık kar yağışı, saatli marif, uzun yıllar ortalaması – istatistik bilimi, v.s bu yıl işe yaramayacak gibi görünüyor. 🙂
  Havada kararsızlık had safada. Buna da anlaşılan Avrupa kıtasındaki çok sayıda ab merkezi neden oluyor. Bu hep söylenirdi ama bu yıl Aralık ayında bunu modellerin kararsızlığında adeta uygulamalı ders olarak görüyoruz. Orta ve uzun vadeli tahmin yapmanın nerede ise mümkün olmadığı bir ay var sanki önümüzde. Bu süreçte batı bölgelerde yerde kar ancak Batı Karadeniz yüksekleri ve Bilkent civarında, o da kısa süreli olacak gibi. Bir dayanağım olmasa da kararlı ve sert soğukların ancak Ocak ortasından sonra yaşanabileceğini düşünüyorum kendi adıma.

  • Bence kararsızlık kelimesi yerine istikrarsızlık kelimesi daha uygun olur. Kararsızlık mezoölçek meteorolojisinde başka anlamlara geliyor çünkü

  • Evet biz atmosferdeki düşey kararsızlığa, konvektif potansiyele “kararsızlık” (instability) demişiz, onun için diyagramlardaki kararsızlığıa “belirsizlik” (uncertainty) demek belki daha doğru olur.

   Öte yandan mesela kimyada, “stable” Türkçe’ye “duraylı”, “unstable” da “duraysız” diye çevriliyor… Mesela karbon-13 karbonun duraylı (stable) bir izotopudur.

   “Duraysız atmosfer” de hiç fena gelmiyor kulağa…

 9. Her ayı bir sistemle kapatıyoruz!!

 10. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m) dedi ki:

  Kasım ayı İstanbul’da nasıl geçti diye merak ediyorsanız bloğumda yeni paylaştığım grafik ve tablolarla süslenmiş yazıyı okumalısınız 🙂

 11. ECMWF ve GFS sizi her çıktıda ters köşeye mi yatırıyor? Sabah çıktısında kar verip öğlen çıktısında güneş mi gösteriyor? Artık bu demode modellere mahkum değilsiniz.
  Siz hava delilleri için hazırladığımız, ECMWF ve GFS’den çok daha başarılı ve güvenilir hava tahmin mdeli DFFS yakında hizmetinizde.
  Daisy Fortune Forecast Sistem (Papatya falı tahmin sistemi) ile artık her çıktıda ters köşeye yatmaya son.

 12. Gidişat hiç iyi değil… Yakında Bilkent’e kar yağacak gibi gibi duruyor 😦
  Neyse ki en azından yerde çok kalacak gibi şartlar yok 🙂

  2

 13. Havadelisi resmi medya paylasimcisi gibi hissediyorum kendimi:

  Kameralarimiz dun Talinn’deydi:

 14. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Galiba yağışın yeni merkezi İstanbul’un da bulunduğu koridor olmuş:

  1

  2

  Eğer yağış zayıflamazsa akşam bayağı hareketli geçebilir. Cuma akşamı olması itibariyle daha büyük sıkıntı da olabilir, sonuçta trafiğin durumu belli. Daha da kötüsü geceyarısına doğru sel ve baskın haberleri bile gelebilir. Dikkatli olmakta fayda var.

  Zaten DMİ de uyarısını yapmış:
  http://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=12011023y
  http://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=12010523y

 15. Şu Ankara’nın kuzeyinde keşke 110 km uzunluğunda kare şeklinde kışın soğuk günlerde 25-30, yazın 40-45 derecelik su sıcaklığına sahip volkanik bir göl olsa, ben kışın bile arada tşört şort giyip gezebilsem, kar ne hiç bilmesem yılın her mevsimi ve hemen hemen her günü göl etkisiyle oluşan büyük hatta mega büyüklükte kümülonimbus bulutları Bilkent’i dövse ne keyifli olurdu!

 16. Moskova sezona hizli girmis

  30 santimi bulmuslar daha da bi 15 cm yolda gibi.

 17. extemporaneous139 (Kadıköy/İST, 28m) dedi ki:

  Resimler ilginizi çekebilir: Listverse:10 Amazing Rare Cloud Formations In Images

  http://listverse.com/2012/11/24/10-amazing-rare-cloud-formations-in-images/

 18. Bak bu cok muazzzam iste:

 19. Kışa has minimum sıcaklık tablosu yerleşmeye başladı. 10 derecenin üzerinde kalan yer nerdeyse yok gibi 🙂

  1

  • İyi ki saklamışsın. 2-4 derece az fark değil, Karadeniz’de.

   • Ayvalıkta hatalı ölçüm olabilir 5 derece fark var güneyinde izmir’de 1-2 derece

    • Orada akıntılar da fark yaratıyor olabilir.

     • Ayvalık-Assos hattı üzerinde birbirine yakın 3-4 farklı noktadan ölçüm yaptığınızda anormal farklılıklar görebilirsiniz Kaz dağlarından gelen soğuk su kıyıya yakın farklı noktalardan denize karışıyor. Deniz yüzeyiyle dip nokta arasındaki sıcaklık farkının en yüksek olduğu orjinal bir bölge o kesim.

      • Kesinlikle öyle. Bunun için hassas ölçüm yapmanıza gerek bile yok. 20 yıldır yazlarım Küçükkuyu – Altınoluk bölümünde geçmekte; denize giren bir insan bile 50m² içerisinde birçok farklı sıcaklık hissedebilir. Bunun en büyük nedeni de sizin belirtmiş olduğunuz kaynak sulardır.

     • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

      Orası çok enteresan bir bölge. Deniz kenarında nemin hissedilmediği veya çiğin görülmediği başka da bir yer var mı bilmiyorum doğrusu? Birkaç defa gitmişimdir özellikle Küçükkuyu’da (rakım 0) yazın boğucu nem yok onu gördüm. Acaba neden olabilir?

 20. Seçtiğimiz şehrin diagramını değişik modellerin tahmini ile kıyaslayabileciğimiz bir site vardı. gfs, ecmwf, mms ve benzeri seçenekleri vardı. Bu siteyi hatırlatabilecek olan var mı acaba? Teşekkürler.

 21. Ana sayfada yeni başlık açılmıştır. Çılgınlar gibi tahmin yapabilir, heyecanlanabilirsiniz. 🙂

 22. Bir kaç gün önceden öngörülen senaryolar gerçekleşiyor ve önümüzdeki günlerde kuzeyimizde mevsime göre kuvvetli sayılabilecek soğuklar toplanıyor. AO ve NAO da ideal konumda, inişler çıkışlar var. Fakat 5 Aralık gibi araya bir İzlanda siklonu dalıyor ve Azor Adalarından Norveç’in kuzeyine kadar uzanan yüksek basıncı parçalıyor (NAO pozitife geçiyor). Aslında bize 4-5 Aralık sistemini iten de bu hareket, fakat benim gözüm İskandinavya’daki pırlantada 🙂

  Yine de takip edelim, o tarihten sonra da soğuklar bir müddet kuzeyde kalacak gibi, NAO da yeniden negatife meyil ediyor, yani Kuzey Atlantik’te yeni bir yüksek basınç merkezi oluşuyor. Bütün iş o yükseğin İzlanda-İskandinavya civarına çıkıp biraz doğuya kaymasına bakar. Hareketli bir Aralık ilk yarısı bizi bekliyor.

  • Çok heyecan verici bir durum takip ederken gözlerimden yaş akıyor 🙂

  • Santiago hocam güzel yazı teşekkür ederim. Yalnız hatırlıyor musunuz kasımın ilk haftası da bunun gibi olmasa da o zamana göre kuvvetli bir soğuk hava gelmişti. Arkasından tüm kasım ayı sakin geçti umarım aralık ayı öyle olmaz 🙂

  • Ağzından bal damlamış. topu, topu 2-3 cm kar yağışımızda gözü olanlara (İsim vermeyeceğim, kısaca Bilkent ahalisi diyelim) “tokat” gibi bir cevap olmuş. 🙂

   • Aslında Bilkent gibi iç Anadolunun kurak ve çorak bölgeleri büyük anormaliteler sonucunda son 2 3 senede mantık dışı kar alınca buradaki yaşayanlar biraz şimardılar. Normalde bahar yağışını çıkardığımızda 50 kg ı zor görecek bu bölge yine kaktüslerine kavuşacaktır diyorum:))

    • “İç Anadolu’nun kurak ve çorak bölgelerinden” mi Bilkent ? ? Büyük bir yanlış içindesin. Bizi Tuz Gölü’nün güneyi, Konya Ereğli dolayları ile karıştırdın galiba, Bilkent’in yağış açısından Edirne’den pek aşağı kalır yanı yok.

     • Yapma yahu. Normal bir yılda 500 mm’yi bile görmüyordur bence.

     • Bu sene ilkbahar(mayıs hariç) alışılmışın dışında kurak geçti, ilkbahar yağmurları doğru düzgün yağmadı. Kırk ikindi yağışlarının en yoğun olması gereken haziranda sadece 1 mm yağdı. Nisan da 22 mm ile normalin çok altında geçti, Eylül bir fiyaskoydu 5.6 mm yağdı. Ama şu anda kuraklığa rağmen kırk ikindi yağmurları en az yarı yarıya az olmasına rağmen yıllık yağış 400 mm’yi geçti. (Ankara çukurunun uzun yılların yıllık yağış ortalaması 400 mm civarında)
      Böyle olmasaydı kesinlikle şimdi 450’yi geçmiştik. Muhtemelen Aralık sonunda kırkikindi yağışları çok az düşmüş olmasına rağmen tahminimce yine 450 değerine yakın biter. Aralık süpriz yaparsa toplamda 80-100 mm yağdırırsa 500’ü geçeriz.
      Geçen sene 548 mm almıştık. Ondan önceki sene 661 mm. Bu yüzden hiç de öyle kurak sayılmayız.

      Ozan deniz bizi öyle bir tarif ediyor ki sanki 300 mm altı yağış alan çöl bölgesi gibi ama son 10 yıl da Ankara’da kış yağışlarının çok belirgin şekilde arttığını vurgulamalıyım. (.Eğer Ankara’nın son 15 yıllık ortalaması ile uzun yılların yağış ortalaması dikkate alınırsa durum çok farklı çıkar, Ankara’da artık kış yağışları ilkbahardan daha fazla)

  • Hatırladığım bütün büyük sistemlerde 180 sonrasında sistem kendini belli etmemiştir. Hatta çoğunda 200 lere baktığımda moralim bozulmuştur . Fakat genelde belirli bir soğuk ve anlamsız haritalar görmüşümdür. Belirli belirsiz yüksek bir anda güçlenir ve o an şok eder ve bir anda sinyali alan model inanılmaz bir çıktı vermiştir. Daha sonraları her çalıştırmada soğuk ve yağış kırpılsa da o sistem gelir ve kara doyurur bizi. Haritalara baktığımda da yine o belirsizlik gözüküyor. İskandinavya’da bir yüksek var ama gelişemiyor. Siklonlar soğuğu aşağı indiremiyor. Fakat belki bu gece belki yarın bir anda 2004 yada 2006 da gibi olmasa da hepimizin heyecanlanacağı bir senaryo her an ortaya çıkabilir. Çünkü her şey buna uygun.

  • GFS 06Z, Ankara icin 5 Aralik’ta 20 cm’ye yakin bir miktarda kar tahmininde bulunmus 😀 Saglam bir baslangic olacak gibi. Umarim cok bir degisiklik olmaz da yilin ilk kar yagisi hepimizin yuzunu guldurur.

   • “Yüksek kesimlerde kar” demek o terim.

    • Tesekkur ederim duzeltmeniz icin Santiago. Acemiligimi mazur gorun. Kendi capimda birseyler okuyarak, sitenizi ve cesitli siteleri takip ederek, kendimi gelistirmeye calisiyorum. Ankara’nin merkez rakimi 850m oldugunu dusunursek “yuksek kesimlerde kar”dan kasit tam olarak nedir? Yildiz, Or-An gibi bolgeler mi, yoksa yerlesimin (isi yayiliminin) olmadigi daglik alanlar mi?

 23. Çok fazla ab var bu sistem son gün bile değişebilir o yüzden heyecanlı bir bekleyiş bizi bekliyor 😀

 24. Trakya’nın yüksekleri menzile girdi. Görüntü 450 metre rakımlı Dereköy / Kırklareli’den:

  1

 25. Sabah modeli soğukçulara bir tokat gibi 😀 😀 😀

 26. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Bence 5 Aralık sistemiyle ilgili bir başlık açılabilir artık. Çok mu erken söylüyorum bilmiyorum ama Batı Karadeniz’de (özellikle Karadeniz’e bakan dağların yüksek kesimlerinde) gerçekten harika şeyler olabilir gibi… White Fox sea-effect için gerekli şartlar sağlanıyor mu? Bence sea-effect için takip etmek lazım bu sistemi Batı Karadeniz’de…

 27. Ege’ye yaklaşmakta olan kuvvetli lodos ve yağış var, başlık açılacak mı?

 28. Sistem geliceği kesin ama nasıl geliceği belli değil 🙂

  Ozan abi yeni başlık açsana herkesin içi kıpır kıpır modeller canlandı ya 😀

  Hem başlığa girip değerli hocalarımızın çalışmlarını tahminlerini okur bilgimizi artırmış olurduk.

 29. Sıcak havaları hiç bir zaman sevmemişimdir ama ayaz kadar kötü birşey yok ya 😦 şuan -2 c sıcaklık dışardan geldim dondum.Dün gece -5 lere indi,bugünse -6/-7 yi görecek.

 30. Sıcaklık şu an da tam 6 derece. Fakat çevreler buradan oldukça ılık. Az önce arabayla Kartal’dan geliyordum. Tuzla tersane civarından itibaren sıcaklık anında 3-4 derece artıyor. Aşağı inince azalıyor ve sisin içine dalıyorsunuz. Geçen senede bu zamanlarda benzer hadise olmuştu.

 31. Güzel şeyler görüyoruz birkaç gündür, Hans veriyor coşkuyu, yeni konu açılır diye umuyorum yakında. Bir de sanırım ya burada ya da Havaturka’da Santiago’nun çalışmasına dayanarak aralık ayında ortalamaları düşürecek bir soğuk atağının önemli olduğu yazıyordu, belki bu aralık başında çıkarabiliriz bir şeyler diye umuyorum. Bu arada Santiago’nun çalışması şahane gerçekten, amatör ruhunu ayakta alkışlıyorum.

 32. DMİ kayıtlarına göre Kırklareli’de en yüksek kar kalınlığı 30 cm ile 8 KASIM 1995 tarihinde ölçülmüş. Bu daha önceden dikkatimi çekmemişti. Rekor denilecek bir kar kalınlığı için çok erken bir tarih ve çok da eski değil. Bu tarihi hatırlayan var mı aramızda?

 33. Gece sıcaklık 3.8 dereceye kadar düştü. Gebze 4.7 olmuş. Belli ki enverziyon da gerçekleşmiş.

 34. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Çok önemli olduğunu düşündüğüm birşeyi sormak istiyorum: Genellikle hangi şartlarda Orta ve Doğu Avrupa’ya bize soğuk inmesini kolaylaştıracak şekilde bir YB yerleşiyor? Bunu tahmin etmeyi sağlayan herhangi bir data var mı? Ayrıca Avrupa’nın çok soğuması böyle termik bir YB’nin oluşmasına neden olur mu? (Gerçi 2010’un muazzam soğuklarında böyle oluşmamıştı sanki…)

  Bu YB oluşumu gerçekleşirse sanırım kar için gereken soğuklar da bize gelebilecek… Bu açıdan merak ettim. Cevaplayabilen olursa sevinirim…

  • Avrupa kıtasının termik yb oluşturacak bir gücü yok. Bizi etkileyen yalnızca iki termik yb var civarımızda. Sibirya ve Grönland. Asıl sorunuzun cevabına gelince Santiago ana sayfada kış tahmininde bu konuyu olabilecek en güzel şekilde anlatmış.

  • Aslında her kara kütlesinin termik yüksek basınç oluşturma potansiyeli vardır. Anadolu bile kışın bir diverjans bölgesi haline gelir (yani yüksek basınç oluşur ve çöken hava dışarı doğru gitme eğilimindedir). Fakat tabii Avrupa ve Anadolu gibi batısında kendilerine göre büyük denizler olan yerlerde bu termik yükseklerin ömrü uzun olmaz. Antibiyotik Abi’nin kastettiği bu olmakla beraber, Orta Avrupa’da ortaya çıkıp blok oluşturan yüksekleri küçümsememek gerekir.

   Diyorsun ki peki bunları nasıl tahmin edeceğiz? Zor, çok zor. Şöyle ki, bu bizim istediğimiz yükseğin oluştuğu yeri merkez alan patern EA/WR (ya da NCP, araştır)’nin tahmini zor ve bu patern, kuzey yarımkürenin sirkülasyonunda NAO/AO kadar baskın ve ısrarcı bir mod değil… Kafasına göre ortaya çıkıyor.

   • Doğru Ozan Bey. Oldukça yanlış ifade kullanmışım. Özellikle “Sibirya yüksek basıncınıın kudreti ile kıyaslandığında” demeliydim. Orta Avrupa’da ortaya çıkan, Azor ve Sibirya yükseklerini birleştirerek blokaj oluşturan yüksek basınçların termik kökenli olduğunu bilmiyordum açıkçası.

   • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

    Bu patternlerden ilk defa haberim oldu. Doğrusu istatistiksel olarak el nino- la nina- nao-ao-ea/wr-ncp vs. hepsini inceleyip aradaki korelasyonu tespit etmek lazım. Biraz baktım hepsini birden değil ama bazılarının bağlantısına bakanlar olmuş. Birşey çıkar diye umut ediyorum böyle olursa; hiçbir şey kafasına göre ortaya çıkmıyor sonuçta. Etki-tepki olayı hep var.

    • Elbette kafasına göre çıkmıyor canım 🙂 Bağlantı bulmak kolay değil anlamında söyledim.

     • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

      Bir ara vaktim olsa da en azından SPSS’de falan uğraşsam diye geçmedi değil aklımdan ama maalesef… Aslında Derslik kısmında bu patternlere de yer versen çok güzel olurdu bence. Mesela Santiago’nun yazısında bahsettiği iki yıllık döngüler falan da iyi olabilir derslik kısmında. Çünkü 10 senedir amatör olarak meteoroloji ve klimatoloji ile ilgileniyorum ama yine de hiç duymamıştım. Çok şey öğreniyorum, başkaları da öğrenebilir…

 35. Bu nedir böyle kasırga gibi. İzobarların sıkışıklığı dehşet verici.

 36. gfs yine öteledi.hep olumsuz yönde değişimlere alıştık ama yine kar beklentimiz devam ediyor aralık baya güzel geçecek gibi.

 37. Hep biz mi yiyeceğiz kafayı, biraz da Ruslar yesin 🙂 Igor bir şişe votkayı devirir bu akşam ve şunu der: “Ne şanssız bir yerdeyiz kardeşim, soğuma girse yağış azalıyor, yağış artsa soğuma azalıyor!” 🙂

 38. GFS öğlen çıktısı tek kelime ile harika 🙂 Yağmur,kar,fırtına daha neolsun inşallah gelir.En azından Aralık 3-5’lerdeki sistem büyük ihtimalle gelecek gibi artık.

 39. Gördüğüm en komik yer kartı:

  1

  Yılbaşı ışıklandırması gibi, Kanarya adalarının oralardan Hazar denizine kadar basınç dizilimlerine aykırı saçmalık ötesi bir çizim…

 40. Ankara’nın birçok yeri yeri gece sıfırın altında fakat Bilkent – ODTÜ hattı donmuyor.

  Bu gece ODTÜ 0.9, Beytepe en düşük 1 derece olmuş. Ben ağaçlarda donma belirtileri de görmedim. Bütün soğuklar çukura akıyor. 🙂

 41. Hans’ın gece çalışan elemanı birayı fazla alınca sonuç bu oluyor.Öğlene zor düzeltiyorlar model çıktısını:)

 42. atlantisemre55 dedi ki:

  öncelikle araştırma yap diyen kardeşim zaten kendim için araştırma yaptım bu blog başka sitelerden araştırdım çeşitli sunu word kaynaklarını aldım hatta sizden arkadaşlar kaynak bulmamı sağladı sağolsunlar ancak şunu söylim bana böyle derken siz neden benim bunları dememdeki sebebi araştırmadınız…. diğer kardeşim benim mgm ile alakam yok ancak yetiştirme konusunda haklısınız eee böyle diyeceğinize kardeşim şu kaynağı al oku sende bu işi yaparsın desen ne olurdu .. vele ki ben sizden bunu istememim sebebi iki gün sonra sınav var bizim arkadaş tanzanyalı türkçe desen az biliyor 6-7 dersi alttan benim sınavdan 20-30 almam önemli hatta 90 almam daha kötü bu konuları bilmedikçe şunu da belirtmek isterim çok teşekkürler böyle dediğiniz için içimdeki azmi çıkardınız yarın bir gün bu konuları ben size anlatırım birde elinizde sade anlatımlı bu konular için kaynak varsa isterim saygılarımla yorumlar iyiydi 🙂 konular cephe sistemleri yer kartı yorumlama 500hpa da dahil bu kadar laf ettiniz kaynak dosyası göndermezsiniz ayıp edersiniz.

  • Sevgili “kardeşim”.. Bizim derdimiz bağcı ile değil, üzüm yemekle. Okuyan, okuduğunu anlayan, algısı yüksek öğrenciler görmek gibi bir hayalimiz var. Ama yaklaşımınızı, hadi onu da geçtim, imlanızı gördükten sonra bu hayal yalnızca hayal olarak kalacak gibi geliyor bana.

   • Bu neslin kültürünü en iyi yansıtan şarkılardan biri, biraz eski de olsa şudur:

    “ÖSS ÖYS, biri cevapları söylese…”… Bu örneğe uyarlarsak… Soğuk cephe-sıcak cephe, biri yer kartını benim için yorumlasa…

    20 yaşında adamın kim olduğunu bilmediği insanlara “kardeşim” diye hitap etmesi ise… Paha biçilemez!

 43. Benim için kışın başlangıç göstergesi olan 850 hpa da 0 derece çizgisi (arşivlerin hepsini incelemedim ama belki vardır) ilk defa Sonbahar’da aşılmamış oldu.Aralık başı itibarıyla da aşılmamış olacak.Bunu kendi bulunduğum konum için söyledim ama Trakya anlık da olsa işi bozmuş tabi.

 44. Yalnızca yer kartı analizi doğru tahmin yapmanı engelleyebilir bunun yanında 500mb analizini de incelemende fayda var.

 45. Emre Köse dedi ki:

  Arkadaşlar 02,10.2012 yer haritasının yorumlamasını yaparmısınız? Sınav için yabancı uyruklu öğrencilere vericem kendim az da olsa biliyorum.http://atlantisemre55.files.wordpress.com/2012/11/76415_4115703326151_1514762583_n.jpg

 46. Emre Köse dedi ki:

  Arkadaşlar sinoptik coğrafyadan sınavım var sınıfca sıkıntıdayız hocam 20 sayfalık döküman verdi ve çok karışık konu sadece cephe sistemleridir ağır bir anlatım vardır içtenlikle yardımınızı bekliyorum verdiğiniz bilgilerden 40 kişi faydalanacaktır. saygılarımla

  • Emre Köse dedi ki:

   arkadaşlar sizden ricam alta bulunan linkdeki yer haritasını yorumlamanızdır ben kendim az da olsa yorumlayabiliyorum ancak acil olarak sınav vakti yaklaştığı için sınıftaki yabancı uyruklu arkadaşlara yorumlanmışını vermem lazım bilen biri haritayı yorumlarsa çok iyi olur şimdiden teşekkürler

   1

 47. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Bu yaz oldukça sıcak bir yaz geçti ve sonbaharı da tam olarak yaşadığımız söylenemez. Gördüğümüz kadarıyla da en az 1 hafta-10 gün kadar daha sıcak ortalamalarla devam edeceğiz gibi.

  1

  Ekim ve Kasım’ın ortalamalardan yaklaşık 4 C kadar daha sıcak geçmiş olmasının deniz sıcaklıklarına da büyük etkisi oldu tabii ki. Daha önceden de yazdığım gibi, Karadeniz haddinden çok fazla sıcak kalmış durumda. Şuradan da gördüğümüz üzere 25 Kasım 2012 itibariyle Karadeniz, ortalamalardan 4 ila 5 C kadar daha sıcak bir durumda.

  2

  Çok iyi kar yağışı alınan geçen senenin aynı zamanlarıyla karşılaştırdığımızda ise 5 C’den fazla bir farkın olduğunu görmemiz mümkün.

  2

  Peki soğuk havalar ne zaman gelebilir? Diyagramlarda yakın gelecekte böyle bir ihtimal görünmüyor… Fakat başka bir ihtimal daha mı var dersiniz? Santiago’nun da daha önce dediği gibi Sibirya’nın kuzeylerinde bir YB oluşumu bekleniyor ve böylelikle de kuzeyimizin artık ortalama kış değerlerine geçiş yapması hatta biraz daha altına da inmesi mümkün görünüyor. NOAA’nın mevsimlik tahminlerine baktığımızda da artık pek de uzun bir vade olmayan Aralık ayı içerisinde Avrupa ve Avrasya’nın tamamıyla soğuk beklendiğini görebiliriz.

  2

  Türkiye nisbeten sıcak görülse de mevsimin Aralık olması itibariyle normallere yakın bu sıcaklıklarda çoğu yerde kar yağışı beklemenin de normal olduğunu vurgulamak lazım.

  Peki, en kilit noktalardan birine gelelim şimdi de. Acaba soğuklar gelirse kar yağışı meseleleri nasıl olabilir? Öncelikle her sıcak deniz suyu değerlerinin çok yağış demek olmadığını biliyoruz. Fakat, uygun sinoptik koşullar da oluştuğunda İstanbul’un (özellikle hakim rüzgar yönünün kuzeydoğu-güneybatı olduğu ve sık sık kuzeyli sistemler geldiği düşünüldüğünde) ne tür yağışlarla karşı karşıya kaldığını da biliyoruz. Şuradaki tartışmaya da bakıldığında sıcak deniz suyunun kar yağışlarına engel olabileceği düşüncesi eğer sağlam bir soğuk gelirse devre dışı kalabilir. Çoğu zaman kuzeybatıdan gelen ve kara üzerinden hızla ilerleyen soğuk hava, deniz etkisini devre dışı bırakan bir faktör olarak da gözlemlenebilir.

  Bunun ne türlü etkilerinin olabileceği ile ilgili çok şeyler konuşulabilir. Ama ben size şu makaleyi öneriyorum. Sonuç olarak bence İstanbul için direk olmasa da Batı Karadeniz için kar kalınlığı rekorlarının kırılması veya çok ciddi seviyelerde kar yağması söz konusu. O yüzden özellikle Aralık ayının birçok yerlerde gök gürültülü kar tufanlarını sevenler tarafından dikkatle takip edilmesinde fayda var. Hele hele Aralık’ın ilk veya ikinci haftası çok şeylere gebe olabilir. Tek bir sisteme ve uygun sea-effect koşullarına bakar…

  Ha unutmadan, yazı bitmeden bombayı patlatayım bari. Herkese bol heyecanlar…

  2

 48. Ozan hocam, Akdeniz Üniversitesindeki kaydımı dondurdum. Tekrar İstanbul’dayım ve yine Küçükçekmece sorumlusuyum. 🙂 Gelişim şerefine kar yağsaydı fena olmazdı. 😀 Neyse yağmurda olur. 😀

Yorumlar kapatıldı.