Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

 1. SpanK

  Herkese selam bakü’de tatildeydim istanbula geri döndüm yeni sezon herkes için hayırlı olsun sevgili yardım sever hocalarıma ve diğer arkadaşlara tekrar selam veriyorum hercanlıyım 😀

  1. White Fox

   Aman orada kalsın bütün soğuk hava istemiyorum.

   Dilerim negatif NAO’lu ılık ve bol yağmurlu bir kış geçiririz.

   1. Santiago

    Bence sen başka bir şehre ve üniversiteye geç 🙂

    Hatta yüksek lisansını da Las Vegas’ta yap.

    1. White Fox

     Hahahahay gitmeme ne gerek var, 2010 kışı gibi bir kışa razıyım. Hani Ankara’ya doğru düzgün kar yağmadığı yağmurlu kış var ya ondan 🙂 İstanbul iki kar görcek diye kışın -20’lerle biz boğuşuyoruz sonra 🙂

     1. mehmet göktuğ

      Hocam yapmayın. Ne güzel işte -20 derecenin üzerine Akdeniz’in nemi gelirse ne güzel şeyler olur yani…

  1. Trakyalı

   ECMWF bu kez ısrarından vazgeçti, 00Z’de yağışı iyice azaltmış Marmara için.

 2. Kar avcısı

  Havalar öyle güzel bir kıvamdaki şu an keşke hep böyle kalsa 😀 Tuzla’da 24.5 derece şu an ve hava kapalı. Gündüz vakti dışarı hırkasız çıkarsınız üşüyorsunuz rüzgarın etkisiyle. Geceleri zaten çoğu yerde hırkasız dolaşılmıyor. Kısacası çok iyi 😀

 3. White Fox

  SON DAKİKA!

  ECMWF ve GFS arasında gizli ittifak kurulduğu istihbarat birimleri tarafından tespit edildi.

  500 mb’daki dağılım hemen hemen aynı! (ensemble verileri)

  ECWMF blöf yapıyor olabilir!

  1. White Fox

   Son 24 saatte ECWMF’deki trofun bile karakteri değişti. Doğuya doğru bükülüyordu, çok daha kararsızdı. Şimdi nötr bir trof olmuş.

 4. ALKIM

  Yarının Dünyası isimli bir belgesel. CNNTürk’de cumartesi akşamı izledim. Ana konu küresel ısınma, etkileri, önlemler olmakla birlikte ilginç detaylara yer verilmiş. Deniz suyundaki yükselmenin 8-10 metreleri bulabileceği, Bangladeş’in büyük bir kısmının sular altında kalabileceği gibi çok önceden beri dile getirilen senaryoların yanında hayvancılığın ulaşımda tüketilenden daha fazla sera gazı salınımına ve küresel ısınmaya yol açtığı, yapay ağaçlar, karbon emilimi sağlayan plastikler, güneş santralleri, İzlanda Reykjavik’teki jeotermal enerjinin bir çok alanda kullanımı, hidrojen bazlı yeni nesil yakıtlar vb. bir çok gözleme yer verilmiş. Tavsiye edilir. Programın linki burada. http://tvarsivi.com/yarinin-dunyasi-belgesel-08-09-2012-izle-e_65772.html

  1. çihiro

   Ben de izlemiştim. Güzel bir belgesel. Geçmiş yıllardaki atmosferdeki karbondioksit miktarını tespit etme yöntemleri çok ilginç: Buzulların içindeki hava kabarcıkları.

 5. Santiago

  Bugün 00Z modelleri itibariyle hazırladığım multimodel diyagram.. Modeller ikiye ayrılmış..

  1. ALKIM

   GFS 06Z ile birlikte dik durmaya devam ediyor. Yağış vermiyor. Serinlemeyi pazartesiden önce öngörmüyor. ECMWF oynak bir görüntü sergiliyor. Yağışı cumartesiden pazara erteledi. Ardından da ciddi yağış öngörüsü var. GFS geçtiğimiz yıl tecrübe ettiğimiz geç ve ani dönüşlerine bir yenisini ekleyecek mi göreceğiz.

 6. devrim

  Bu Yunanistan’ın batı kıyılarının beklentisi.

  Bu da bizim batı kıyıların beklentisi.

  nasıl da canlar sıkılmasın.

 7. White Fox

  Aha da bitirdiniz yazı!
  Az önce ekmek almaya çıktım! Ellerim kulaklarım buz tuttu! İçimde atlet olmasa titrerdim.Sıcaklık 13 derece rüzgar en az 25 km saat ediyor, kısaca ben şimdiden 35 dereceyi özledim, 27 derecedeki %60 nemi de özledim. 😦

  1. carcass

   Aman White Fox, neler duyuyoruz senden öyle?? 🙂 2012 kışı seni epey bıktırmış belli. Eee dile kolay, 3-4 ay boyunca yerden kalkmayan kar/buz örtüsü… Lakin daha sonbahara yeni girdik.
   Not: 35 derece ve 27 derecedeki %60 nem, eğer yazın gördüğün maksimum değerler ise elbette özlenebilir. 45 derece veya 35 derecedeki %40 neme ne dersin White Fox? 😀 Anemodulion’un dediği gibi, neler çektik biz neler! Bitmek bilmedi.

   1. White Fox

    Şurda 15 güncük sıcak hava görüyoruz. Ama 80 günden fazla da 8 derece altını görüyoruz, beni de anlayın 😦

  2. Ankaragücü

   Güney Ege’de halen sıcakla boğuşuyoruz. Gündüzleri 35 – 36 derece. Akşamları bile evde klimasız oturamıyoruz.. Canım ülkem benim.

 8. Mamii

  Erzurum-Şenkaya İsmini bilmediğim bir yaylada çektiğim fotoğraf. 2700-2800 arası tahmin edilen rakımlı bir yer. Hiç ağacın yetişmemesi de bunu doğruluyor sanırım.Bulutların olduğu yer Allahuekber Dağlarının başlangıcıymış. Çok soğuktu, kışın İzmit-İstanbul’da yaşadığım soğuklardan farkı yoktu. Resmin güzel olduğunu düşündüğüm için paylaşıyorum 🙂
  http://ompldr.org/vZmZ6Yg

 9. Commandouz

  Nasa Facebook sayfasında İstanbul’dan bir gece görüntüsünü paylaşmış.Mükemmel.

  Bunu da siteyi kurcalarken buldum:)

 10. chnphlvn

  Herkese iyi günler… Haftasonu tahmini için daha erken mi acaba; batı yağışlı gözüküyor da MGM’de…

   1. Santiago

    Ben sistemi kafamda bitirdim, gelecek 🙂

    GFS artistlik yapıyor.. İtalya’da kapalı alçak basınç öngörmüş, diğer modellerle bağdaşmıyor. Özellikle ECMWF Modelinin ensemble ortalaması ve ana modelinin uyumlu olması bana göre noktayı koyuyor. Yalnız soğuma ve yağış miktarı ile yağışın konumu için henüz erken, dediğin gibi 1-2 gün, hatta 3 gün daha beklemek lazım (Şu durumda yağış için en ideal modeller UKMO ve GEM, soğuma içinse ECMWF. GFS çok berbat).

    Şu yorumda da GFS’in öngörüsünün tutmayacağını benzer bir yöntemle göstermiştim.
    https://havadelisi.com/serbest-kursu/comment-page-72/#comment-31262

    GFS o gün de görünen sistemin önünü hayali bir yüksek basınç ile kapatmıştı. ECMWF çok abartmış, GEM ise özellikle İngiltere-Almanya-Fransa üzerindeki yüksek basınç merkezini 168 saat öncesinden çok iyi yakalamış.

    7 Eylül Cuma günü 00Z basınç yerleşimi aşağıdaki gibi olmuş.

    1. faseay

     Ben GFS den yanayım.Bu ayı kapattım yağış falan göremiyorum.Hatta hafta sonu yaz sıcakları geri dönüyor.

     1. Santiago

      Bu diyagram 12Z verileri ile hazırlanmış. 00Z’de işler yine karışmış.

      1. Trakyalı

       00Z’de yine ECMWF 16-18 Eylül arasında Marmara’da güzel yağış vermiş. Dünkü 12Z’de yağışı neredeyse sıfırlamıştı. Sistem papatya falına döndü üç gündür 🙂

     1. El NiNo

      Troposferi delebilmesi için. Troposferin üstüne çıkamayan hiçbirşey uzun sürede havada kalamaz.

  1. White Fox

   Yer kartları parmak izi gibidir, analizi yapan kişiye göre değişir. 🙂
   Bak bu da benimkisi, aynı modelin aynı saate yönelik ürününden:

   Bence hava tahminini zevkli kılan da bu parmak izi gibi farklılık olması

   1. mehmet göktuğ

    Evet tam da dediğiniz gibi… Yer kartlarının hepsi aynı düşünceye göre aynı şekilde çizilseydi hava tahmini yapmanın bir zevki kalmazdı. İnsanlar hep aynı ya da benzer hava tahmini yaparlardı. Bu arada size bir kaç soru sormak istiyorum.
    1) O çizdiğiniz kesik çizgiler yukarı seviye troflarını mı temsil ediyor?
    2) Sanırım siz cephe analizi yaparken 700 hpa nispi nem haritasından daha çok 850 hpa sıcaklık adveksiyonu haritasını kullanıyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

   2. White Fox

    1) Evet 🙂
    2) Birincil olarak eşdeğer sıcaklığı ve ikincil adveksiyonu baz alarak atıyorum cepheleri, çok karmaşık durumlarda 700 mb nem oranından da yararlanıyorum. Oklüzyon çizerken özellikle adveksiyon haritasını kullanmalısın çünkü mavi-kırmızı-mavi olarak arada sandviç gibi görünür oklüzyon.

    Atlantik’deki alçağa oklüzyon atmadım, çünkü onu çok taze buldum.

    Yer kartlarında 2 tip model var, ben ağırlıklı olarak Norveç modeline göre çizerim.
    http://ompldr.org/vZmZpNw
    Arada Akdeniz’de oluşan sistemlerde ikincisine göre çizim yaptığım da oluyor.

 11. oguz

  Fethiye`de ilginç şeyler oluyor. Radara bakın, bunu mgm niye görememiş.

 12. Mehmet Torun

  İzniniz olmadan açmış olduğunuz bazı başlıkları Facebook’ta paylaşmış olduğum için, 35 yaşındaki bir esnaf olarak tüm Hava Delisi ailesinden özür dilerim.Çok pişmanım

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Paylaşmanızın bir sakıncası yok ki? Facebook’ta link vererek paylaşabilirsiniz tabii ki, içeriği kopyalayıp kaynak göstermediğiniz sürece mesele yok.

 13. oguz

  Eskişehir Kütahya çevrelerinde güzel kütleler oluşuyor. Benim için sürpriz oldu.

 14. timur fırtına

  Arkadaşlar Merhaba,
  Uzun bir aradan sonra siteyi yine takip etmeye başaladım ama bir sorum var. Ben tam bir rüzgar delisiyim ve bunu evimizin boğazın yanında olduğuna(Anadolu Hisarı) borçluyum. Boğaza yaklaşık 2 km mesafe var .5 yıldır bu böyle ama bu yıl ailem Alemdağ’a yani İstanbul’un iç taraflarına taşınma kararı aldı. Şimdi soruma geleyim. Alemdağ Anadoluhisarı’na göre daha az mı rüzgar alır? Daha az ise ne kadar? İstanbul’a gelen fırtınalardan doğrudan zevk alma şansım var mı? Cevaplayana şimdiden teşekkürler.

   1. timur fırtına

    Cevap için çok teşekkürler.Alemdağ’ın rakımı 150-200 metre.Anca etrafında 250-300 metre yükseklikte dağlar var.İnşallah dediğiniz gibi olur.

 15. mehmet göktuğ

  GFS model çıktılarını kullanarak sonunda kendi cephe analizimi yaptım. Çok mutluyum. Aylardır cephe analizi yapabilmek için uğraşıyordum ve sonunda başardım. 🙂

  1

  İş fazla zorlaşmasın diye haritayı İskandinavya’dan itibaren kestim. Umarım bu kış iyi cephesel sistemler görürüz ve kendimi geliştiririm.
  (Bu konuda çok yeni olduğum için hala çok eksiğim var. Bu yüzden öneri, eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum.)

  1. White Fox

   Yüksek basıncın içine Karadeniz’de soğuk cepheyi uzatmışsın. Yükseğe cephe atmamaya çalış, ben de eskiden böyle hatalar yapardım. 😀
   Benzer hata İskoçya’nın kuzeyinden geçen sıcak cephe için de geçerli.Polonya’nın kuzeybatısı için de aynı durum var. Bence ordaki sıcak cepheyi haritaya hiç atmamalıydın.

   1. anemodulion

    Neden White Fox?
    Kısaca, benim anlayabileceğim bir şekilde açıklar mısın?
    Aynı bir gerizekâlıya laf anlatır gibi , tane tane 😀

   2. mehmet göktuğ

    850 hpa sıcaklık adveksiyonu ve 700 hpa nem haritalarında gördüğüm için yükseğe cephe atadım. Bundan sonra daha dikkatli olurum. Bu arada Polonya’nın kuzeyindeki sıcak cepheyi mi atmamalıydım? Peki niye atmamalıydım?

  2. White Fox

   En basit ifadeyle cephe sistemi farklı yoğunluklara sahip hava kütlelerini birbirinden ayıran sınırdır. Yüksek basınç alanları Kuzey Yarımkürede saat yönlü ve alçalıcı hava hareketlerinin haricinde nem bakımından kıt hava koşullarına sahiptir.

   Şöyle olabilir, mesela bugün yerdeki basınç dağılımından bağımsız olarak üst seviyede bir trof vardı. Yüksek basıncın içinde trof varsa veya bir yukarı seviye alçağı bulunursa, yüksek basınç da bulut ve yağış yapabilir. (Trof ve cephelerin tam olarak nasıl mekanizmalar olduğunu anlamak için burayı okuyabilirsin http://skewtmaster.com/2012/07/26/500-mb-haritasi-yorumu-troflar-ve-digerleri/ )

 16. faseay

  1

  Buna bir nazarboncuğu takmak lazım, öğlen güncellemesinde kaçmasın diye. Hans gece içkiyi fazla aldı heralde.

  1. çihiro

   Ohh gözüm gönüm açıldı yemin ederim ama bozulmuş akşam yine 😀

  1. White Fox

   Kesinlikle evet
   2012 kışında benim Bilkent’te kardan bıktığım gibi … 26 Aralık 2011’den 27 Mart 2012 kadar kar hiç kalkmamıştı yerden.

  2. anemodulion

   Sıkılır Ozan ya. O kadarı çok mesela benim için .
   Ama Japonya’nın daha güney kesimlerinde, Pasifik’e bakan kıyıda , şöyle tayfunlara açık bir noktada yaşamak mükemmel olurdu!

   Kışın kardan-soğuktan geçilmiyor, yazın musonun, sonbaharda tayfunun var! Oh ne âlâ 🙂

   Ben mesela Sendai’da yaşamak isterdim.
   http://en.wikipedia.org/wiki/Sendai,_Miyagi

  3. Santiago

   Orası sıkar bence de.

   Ben Saint John’s diyorum. Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyelatinde. Ülkenin en doğusunda bulunan büyük şehir. Kanada’nın hava şampiyonu.

   http://en.wikipedia.org/wiki/St._John's,_Newfoundland_and_Labrador#Climate

   Atlantik İklim Merkezinden bir alıntı..

   Türkçesi; Kanada’nın tüm büyük şehirleri baz alındığında St. John’s, en sisli (124 gün), en karlı (359 cm), en yağışlı (1514 mm), en rüzgarlı (24,3 km/h), en bulutlu (1497 saat) şehir. Ayrıca, diğer şehirlerden daha çok donan yağmur ve ıslak havaya sahip.

   Çılgın bir hava delisi için ideal bir şehir, yok yok.

   İşte bakın, şu anki modellere göre çarşamba günü merkez basıncı 960-970 hPa arasında tahmin edilen bir siklon şehri delip geçebilir. (Yorumu yazdıktan sonra fark ettim, bu siklon Leslie Kasırgasıymış 🙂 )

   1. anemodulion

    Ama orda da gerçek bir yaz yaşanmıyor Santiago. Seninki daha çok sıkar bence 🙂 Çünkü güneşlenme süresi de az. Sapporo’nun hem güneşlenme süresi daha fazla, hem yazı gerçek bir yaz. Ha ben Sapporo’yu da sevmedim, o ayrı. O kadar kara gerek yok. İnsan yere basmalı ara sıra 🙂

  4. çihiro

   Ben sıkılmam. Kuru soğuktan nefret ederim. Böyle bol bol kar yağacak kışın. Bahar ve yaz bol bol oraj. İcabında rüzgar esecek. Haa güneş açmayacak mı? Açacak 🙂

 17. tolgamemet

  2013’te sıcaklıkların yüksek beklendiği çokça dillendiriliyor güneşteki patlamalar nedeni ile şimdiden üzülelim mi yoksa tersi gerçekleşebilir mi?

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Kastedilen “küresel ortalama sıcaklık”. Türkiye de sıcak olacak diye bir kural yok, ama tabii dünya ortalamada sıcak olacaksa bizim de sıcak olma şansımız artıyor.

 18. cerkez

  Geçen sonbahar’da Çanakkalede çekmiş olduğum fotoğrafı unutmuştum siteye eklemeye şimdi aklıma geldi 🙂

  1

  2

 19. Drummer

  SKIRON’daki “Cloud Fraction” olayını bizim WRF’ye uygulamak zor mudur?

  1. anemodulion

   Ben açıkçası İtalya tipi Akdeniz iklimine imreniyorum. Daha doğrusu genel olarak Batı Akdeniz Havzası’ndaki Akdeniz iklimine. Çünkü bizim kadar uzun süreli kavrulmuşlukları olmuyor pek.

   1. El NiNo

    Buna katılmıyorum. Özellikle İspanyanın güneyindeki Valencia ve murcia bölgeleri yıllık 300-500 mm hatta altı yağış alıyor. Bu durum İspanyanın çoğu bölgesinde geçerli. Hatta su borsası var sular açık artırmayla satılıyor.

    1. anemodulion

     Senin bahsettiğin çok yerel bir hadise. Hem, bir havadelisi olarak benim bundan haberim olmayacağını nasıl düşünebilirsin? 🙂 Ben genel tablodan bahsediyorum.

     1. El NiNo

      Yerel hadise mi ? O zaman Yarı Kurak Ziraat Coğrafyası dersinde yanlış bilgiler veriyorlar.

    2. Havadelisi Yazıyı Yazan

     El Nino’cum, elbette İberya’nın da iç kesimlerinde ve doğu kıyılarında bizim İç Anadolu’da olduğu gibi yarı kurak yerler var. Bunlar “değişiklik göstermiş/karasallaşmış Akdeniz iklimi” diye de sınıflandırılabiliyor. Neye itiraz ettiğini ben pek anlayamadım. Yani Anemodulion sanki yaz sıcaklarının şiddetiyle ilgili konuşmuştu. Neyse.

     1. anemodulion

      Evet, aslında kastettiğim oydu. Ama El Nino yağış deyince konu dağıldı. Benim demek istediğim orda sıcakların bizdeki kadar uzun soluklu olmaması, önünde sonunda illâ ki Atlantik’ten bir sistemin bölgeye doğru yol alarak sıcak havaya galip gelmesiydi.

      1. El NiNo

       İspanya’nın güneydoğu kıyılarına sistemler sokulamıyor. Hatta hurma bile yetişiyor. İspanya’nın Cebelitarık Boğazı’na yakın bir yerleşim yeri (adını unuttum) 200 mm altı yağış alıyor resmen çöl. Ayrıca Sahra çölünden rüzgarlara açık ancak atlantikden gelen sistemlere kapalı diye biliyorum.

       1. anemodulion

        E iyi, ben de oralara gitmek istemiyorum zaten. Biliyorum çünkü oralardaki kör noktaları. Ben genel tablodan bahsetmiştim, yine tekrar edeyim ısrarla. Benim gözüm İtalya’da, en başta dediğim gibi.

   2. White Fox

    İtalya ve çevresinin tropikal benzeri ve tropikal fırtınalarla sabıkası çok fazla…

    Akdeniz’de NOAA tarafından tarihte ilk defa hem tropikal fırtına olarak sınıflandırılan ve bir de isim verilen sistem Kasım 2011’deki “01M” idi.
    Tabi daha önceki tarihlerde adlandırılmamış tropikal fırtınalar var. Mesela Ocak 1995’teki, gerçekten çok seksi görünüyor ama bir adı yok.
    http://ompldr.org/vZmR5aA

    Bunun haricinde Eylül 2006’da, Ekim 1996’da, Eylül 1983’te, Ocak 1982’de İtalya civarında tropikal siklon olarak tanımlanan sistemler mevcut, ama adları yok.

    Akdeniz çukurunun bölgede genişlemesinin çok büyük bir payı olduğunu düşünüyorum. Suyun yüzey alanı artıyor, tabiki de İtalya ve çevresindeki durum El Nino’nun söylediği Valencia ve Murcia civarlarından çok farklı oluyor. Çünkü direkt Fransa üzerinden akan polar alçaklar sıcak deniz üstünde bölgeyi kudurtabiliyor ve işin ilginç tarafı İtalyan tropikal depresyonları Atlantik’teki kasırgaların aksine 16 derecelik su sıcaklığında bile faal olabiliyor.

    Kaynaklar
    http://www.tethys.cat/node/331
    http://books.google.com.tr/books?id=-tBa1DWYoDIC&pg=PA227&dq=cold+core+low+book&hl=tr#v=onepage&q=cold%20core%20low%20book&f=false

    1. anemodulion

     Seksi siklon! 😀
     Ben tapıyorum İtalya’ya ya! Çok güzel bir coğrafya, iklimsel çeşitliliği de fazla. Kültürü, tarihi de çok zengin bizim Anadolu kadar olmasa da.

     Düzeltme: Ya düşündüm de kimi kandırıyorum ben 😀 Anadolu kadar zengin değilmişmiş…Anadolu’dan daha zengin bile olabilir tarihî eserlerin daha iyi korunmuş olması sebebiyle. Sadece Venedik, Trieste ve Bologna’da bulundum İtalya’da. Hepsi de çok etkileyiciydi.

     1. ersin

      Ben de bayılıyorum İtalya’ya, hem tarihine hem de coğrafyasına, sıcağı yağmuru karı ne ararsan var. Milano’dan Napoli’ye kadar 🙂

      Ama yine de Antalya’nın Muğla’nın günlük 300 kg yağış bırakan fırtınalarını, Karadeniz’in 15 gün gökyüzünü kapatıp yılda 4000 mm’ye kadar ( Rize rekoru mgm’ye göre ) yağış bırakan bulutlarını, Doğu Anadolu’nun – 45 derecelik soğuklarını, İç Anadolu’nun kırkikindi şenliklerini ve tabi İstanbul’un her sene bizi delirten havasını hiçbir şeye değişmem 🙂

     2. ersin

      Tam olarak hava durumuyla alakalı olmasa da, ( birkaç saniyelik bir şey var gerçi ) İtalya meraklıları için birebir video, kendimden geçtim izlerken 🙂

  2. White Fox

   İtalya’yı vuran siklon daha gelişme aşamasındayken Katalonya’nın doğusundaki Balear Takımadalarında bir dizi hortumlara da sebep olmuştu. Mallorca’da zeytin ağaçları sökülürken:

   Bu da İtalya sağanaklardan benim seçtiğim bir video:

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Ahaha ilk videoyu çeken tam bir hava delisi 🙂 Acayip zevk alıyor belli, ölüm riski olmasına rağmen 🙂

   2. Onur

    Bunlar hortum mu yoksa “toz seytani” mi? Hortum icin funnel cloud gerekmiyor mu?
    Aciklarsaniz sevinirim.

    1. White Fox

     Vorteksin bulutla bağlandığı yeri videoda göremediğimiz için bu konuda biz net birşey diyemeyiz. Yalnızca videoyu çeken adamın buna hortum demesine ilave olarak yukarıda kümülonimbusun olmasını hortuma bir karine olarak kabul edebiliriz.

 20. faseay

  1

  O üzücü gecedeki yağış.Düşündürücü.Demek ki takip eden sadece biz değiliz.Bu açıdan modellerin önemi büyük.

  1. Hüseyin Avni Camadan

   Arkadaşım bu haritaları nerden aldın linkini rica edebilirmiyim?

 21. bulut75

  Güneşte patlamaların olması normal. Fakat maksimuma yaklaştığımız bu zamanlarda normalden çok az patlamalar oluyor. Yani daha çok patlama olması gerekir. Her gün aktiviteyi takip eden biri olarak bunu söylüyorum. Güneş fizikçiler patlamaların azlığına dikkat çekiyorlar. Zaten bu da güneşin normal maksimum değerine yaklaşırken ürettiği aktivitenin yarı değerinde olmasından kaynaklanıyor. Yani kısacası bu patlama görünüşte normal fakat aktivite gereği daha yoğun patlamaların olması gerekir bu dönemde. Yeterince açıklayıcı olmuştur umarım. Vereceğim linki tamamen dikkatlice okuyun fakat özellikle yazının en son cümlesine dikkatinizi çekiyorum. http://solarphysics.wordpress.com/2012/02/14/kuresel-sogumanin-nedeni-gunes-olabilir-mi/

 22. faseay

  Cuma gecesi yağışı yine zayıflamış. Modeller bir türlü karar veremiyor herhalde sürpriz olacak.

  1

  1. Drummer

   Ben bu yağışların Marmara’da ve özellikle İstanbul’da bir görünüp bir kaybolmasından sıkıldım açıkçası. Kışın provasını şimdiden yapmaya başladık bile. Neler olacağı belli. Meşhur 850 hPa’da -15, -20 geliyor, 500 hPa’da -40 oldu, Trakya’dan giriş yaptı, aaa! Silivri’de şimşek çaktı falan derken bitti! yok teğet geçti, -15 geldi ama hava birden lodosa döndü, yok rüzgar yön değiştirdi, yeterince nem yoktu, yok sadece İstanbul’un kuzey kesimleri etkilendi… Bizi yine nafile umutlar, sevinçler bekliyor anlaşılan. Tamam İstanbul’da oturuyoruz, Marmara Denizi, Karadeniz, boğaz falan ama olmuyor yani… (Karamsar günümdeyim. Yazdıklarıma etkisi olmuş olabilir.)

   1. Drummer

    Vallahi yukarıda yazdığım maddelerin arasına White Fox da yazacaktım ama gönderdikten sonra aklıma geldi. Doğrusu “Bizi yine nafile umutlar, sevinçler ve White Fox bekliyor anlaşılan” olacaktı. 😀

 23. tolgamemet

  bu aylar eylül-ekim iç anadolu’da kurak geçiyor ama napalım alışacaz haziran’daki yağışlarla teselli olacağız.

     1. çihiro

      Hocanın unuttuğu bir şey var. Döngü 24 son 80 yılın en zayıf Güneş döngüsü olabilir.

 24. ali

  Arkadaşlar Cuma gününe dikkat.Cuma özellikle Marmarada Bursa başta olmak üzere ve İstanbulda dahil şiddetli yağış olabilir.Modeller bunu diyor.

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Wetter3 sitesindeki GFS modeli çıktılarına baktınız. Cuma akşamı/gecesi için olan görüntü aşağıda.

    1

    1. Trakyalı

     Bu arada Wetter 3’ün de hala Yugoslavya’lı, SSCB’li, Çekoslavakya’lı Avrupa sınırlarını kullanması da ilginç olmuş 🙂

 25. faseay

  Şu basınç yerleşimlerini etkileyecek bir bomba icat etsem ve olmadık bir anda hava yağmaya başlasa siz havadelileri de şaşırsanız.Modeller göremedi deseniz.Ben de sizin yorumları okusam keyifli keyifli. Yine yüksek basınç dokundu galiba bir doktora görünmem lazım.

 26. Drummer

  29 Ağustos’ta “Burak” isimli arkadaşımızın yüklediği fotoğrafı ben de ilk önce Photoshop sanmıştım. Meğer değilmiş. Ben de güncel uydu fotoğrafıyla birleştirdim ve sonuç aynı. Trakya’da ağaç kalmamış. http://i.imgur.com/X6Pai.jpg

   1. Murat Duman

    O fotoğraf %99 ihtimalle fotoşop ve sosyal medyada bir süredir geziyor. Dikkatlice bakarsanız 1977’den bu yana yapılan baraj gölü havzaları son tarihlerde yok.

   2. Drummer

    Eski tarihli olanların orjinalini bilemiyorum ama son görüntü böyle. 30.08.2012 tarihli uydu görüntüsü.

    1

    Direkt ekran fotoğrafı çektim. Photoshop falan yok.

  1. Commandouz

   Şanlıurfa Haziran,Temmuz,Ağustos ve Eylül toplamında ortalama 8,6 kg. yağış alıyor.
   Onu bile geçmiş 🙂

   1. faseay

    Hocam burada neden bahsettiniz anlamadım.Benim bilgisayarın açamadığı bir görüntümü var acaba cevap vermişsiniz.

 27. Commandouz

  Türkiye bu sabahki uydu görüntüsü.

  Doğu Karadeniz günlerdir güneş yüzü görmüyor 🙂
  Çatalca-Kocaeli yarımadası ve Çanakkale’de ki bulut koridorları da tam gaz devam.

  1. El NiNo

   Evet haklısın Rizedeyim 30 saattir aralıksız yağıyor sabaha kadar çok yağıyoru ama sabahtan sonra çise şeklinde.

   Acaba bu görüntüyü nerden alıdınız.

 28. Mamii

  Erzurum/Şenkaya’dan yazıyorum. Havalar soğuk, 3 gündür aralıklarla yağmur yağıyor. Rakım 1900m civarı. Özellikle geceleri soğuk oluyor. Allahuekber dağlarına çıkıp kar görme umudunu taşıyorum tabii ki eski karları. Bu sene yaz gelmedi diyorlar. Daha ben de göremedim.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Rapor için teşekkürler Mamii. Bu seneki büyük sıcaklarda Tunceli filan 40 dereceye vurmuştu yanlış hatırlamıyorsam, oralara gelmemiş mi? İlginç.

   1. Mamii

    Hocam sıcak günler olmuş ama uzun süreli değil. Sürekli yağmur yağdığı için ekinler de büyümemiş. 2 gün Kars’da kaldım gündüzleri sıcaktı, Şenkaya’da 3 gündür kalıyorum her gün yağmur, geceleri yorganla yatıyoruz. Son yıllarda yazları daha serin kışları daha ılık geçiyormuş eskiye göre.

 29. Commandouz

  Ağustos Ayı İstanbul Meteorolojik Verileri (İmgur resmin kalitesini yerle bir etmiş.)

  1

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Çok teşekkürler. Birçok resmi bir araya getirince böyle olması normal, ben olsam parça parça koyardım.

   Bir de bazı haritaların üzerinde “Temmuz” ibaresi var?

   1. Commandouz

    Mgm bir önceki ayın aylık sıcaklık ve yağış değerlendirmelerini bir sonraki ayın 15-16’sı gibi yayınlıyor.O yüzden resimdeki şablona göre Ağustos ayı verileri daha çıkmadığı için Temmuz ayının verilerini koydum.Bir önceki ayda da Temmuz verilerinin olduğu resimde Haziran’ı koymuş,ayın 15’inde de güncelleyip Temmuz’u koymuştum.

Yorumlar kapalı.