Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Havadelisi dedi ki:

  Şile 91 kg. Sarıyer 51 kg. Maslak’a geldim sabah, İTÜ kampüsünde etraf çamur deryası. Feci şiddetli yağmış.

  1

  2

 2. White Fox dedi ki:

  Sabah yatağımda yarı uykulu şekilde yatıyordum kafamı da güneş ışığından yastığın altına sokmuştum, sonra birden sırtımın üstünde bir hayvan yürümeye başladı ilk başta büyük bir akrep, örümcek gibi böcek sandım. Muhtemelen camdan girmiş.

  1

  Bunun tam olarak ne olduğunu da bilmiyorum. Uçamayı beceremeyen bir yavru… bahçeye bıraksam aklım çevrede gezinen kediler de kalacak. Ne yapmalıyım ?

  ABD’deki gibi yabani hayvanlara ilişkin kuruluşlar olsaydı öyle bir yere teslim ederdim.

  • anemodulion dedi ki:

   Anası civarlarda bir yerdedir Mehmet. Sizin binanın çatısına yuva yapmış olabilir. Pencereye koy bence. Gelip alsınlar onu.
   Benim kedim var evde. Mutfağın kapısını hep kapalı tutuyoruz o yüzden. Geçen yaz uyandım bir sabah, çıktım odamdan, baktım bu çok heyecanlı, mutfak kapısının altından patilerini uzatmaya çalışıyor, mutfağa girmek istiyor, miyavlıyor filan. Dedim herhalde bir böcek filan var. Çünkü kediler böyle avlanacak bir şey gördü mü, bir ses duydu mu çıldırıyorlar. Neyse. Baktım bir gölge düşüyor kapının altından. Orda duran irice bir şey var. Dedim herhalde besili bir böcek girmiş mutfağa ve yerde duruyor. Ben de çok iğrenirim böyle börtü böcekten. Bana değmesin de nerde olursa olsun 😀
   O yüzden mutfağın kapısını araladım, benim kediyi saldım içeri, kapıyı hemen örttüm. Kedim tam bir böceksavar 😀 Dinliyorum, bir şey yok. Benimki ancak miyavlıyor. 2-3 dakika geçti, merak ettim ne oldu diye. Açtım kapıyı, kafamı uzattım ne yapıyor bu benim kedi diye. Bir baktım benim böcek sandığım ve üstüne kedi saldığım şey meğerse bir serçe yavrusuymuş ! Allah’ım , nasıl pişman oldum 😀 Hemen kovdum benim kediyi, aldım elime serçeyi. Bu da nasıl korkmuş, zavallı. Titriyor. Biraz sevdim, sakinleştirmeye çalıştım ama o kadar küçüktü ki. Ne yapsam ne yapsam diye düşünürken karşı binadan benim mutfak penceresine dönmüş avaz avaz bağıran bir serçeyi gördüm. Hemen aldım yavruyu pencere önüne koydum, mutfaktan çıktım. O bağıran serçe gelip aldı onu.

  • White Fox dedi ki:

   Dediğini yaptım, saatlerce orda hareket etmeden durdu, hava kararınca tekrar içeri aldım. Yani kuş elimde kaldı. 😦 Cuma günü İstanbul’a geliyorum. Bu kuşu napacamı bilmiyorum. Belki bunu da getiririm.

   Çevredekiler saka yavrusu olduğunu söylediler, sonradan kafa ve tüyleri renklenecekmiş.
   http://tr.wikipedia.org/wiki/Saka_ku%C5%9Fu

   Evde bir iğne buldum babamım dolabından iğnesini çıkartıp şırıngayla su damlattım ağzına bir de ölü kurtçuklardan oluşan balık yemi(protein alsın diye) ve haşlanmış buğday taneleri yedirdim, ölmez inşallah…

   • anemodulion dedi ki:

    Hay Allah :/
    Oralarda bir yuva filan olmalı mutlaka. Ne sorumsuz anası varmış 🙂
    Orda mutlaka bir hayvan barınağı, yaban hayatı destekleme vs. türünden kuruluşlar olmalı aslında. Onlara danış. Bence İstanbul’a getirme. Orda kalsın. Kafese hapsetme. Onun yeri orası çünkü.

   • İvii dedi ki:

    Ben de yem kıracağı vakit gelene kadar annesi ölmüş yavru muhabbet kuşu beslemiştim.Minik kuşu şırınga yardımıyla ılık suyun içinde hafif akışkanlık sağladığınız cicibebe bisküvisiyle besleyebilirsiniz.İçinde 7 vitamin 12 mineral olduğu yazıyor,iyi besleyebiliyor.Ya da marketlerde 3-6 ay arası bebekler için satılan, katı-sıvı arası bir kıvamda olan kavanoz mamaları var.Onların sebzeli olanlarıyla da besleyebilirsiniz.Eğer annesi etraflarda yoksa lütfen dışarı bırakmayın.Muhtemelen 1 aylık olunca saka yemi(aspur) kırabilir.O zaman bağımsızlığına kavuşacaktır.

   • okito dedi ki:

    Saka değil o Mehmet İspinoz yavrusu ve gördüğüm kadarıyla ayaklarında fiziksel özür var. Bazı kuş türleri bunu yapar, kötü geni ayıklar içinden. İspinoza o türlerden birisi mi bilmiyorum ama şayet öyle ise elinde kalmış olabilir 🙂

   • White Fox dedi ki:

    Bugün de denedim sonuç aynı, nereye koysam koyduğum yerde aynen duruyor. Ben de aldım içeri geri, rüzgar çıktı burda.

    @Okito, Sakalar da ispinozgillerdenmiş, [Wikipedia’ya göre – ben anlamam kuş türlerinden zaten) Yani ispinozlar nazi gibi mi, arı ırk yapmaya mı çalışıyor ? 😀 Kuşun elimde kaldığı kesin, zaten beni o buldu.

    @İvii, canlı böcekleri ve kuru üzümü çok seviyor. Ama özellikle canlı böcek/sinek/kelebek vermeye çalışıyorum çünkü salacağım için doğadaki şeylere alışmalı diye düşünüyorum. Bu arada bugün su içmeyi öğrendi.

    @anemodulion, hayvan barınağı, yaban hayatı destekleme vs. Kırşehir’de ne gezer. Babamın veteriner bir arkadaşına götürdüm, kuşun 3-5 gün sonra uçabileceğini söyledi.

    @ Ozan şiir güzelmiş.

  • Havadelisi dedi ki:

   yeşil bir kuştum bir zamanlar
   nasıl bir yeşil biber yeşili
   şimşekli göklerde uçardım
   sadece rüzgarla ilgili

   anlarsa halimden kuşlar anlar
   artık uçamamaktan kederli
   sıcak denizlerde bıraktığım
   umutsuzluktan handiyse deli

   ömründe bir kere olsun uçanlar
   bir daha yeryüzüne dönmemeli
   ya güneş yakmalı ya yıldırım
   ya sıcak yağmurlarda erimeli

   kuşları boşlukta bir hiç sayanlar
   hiçten fazla mıdırlar çok şüpheli
   bulutlardan şöyle bir göz atarım
   yer benek benek onlarla kirli

   Attila İlhan

 3. akureyri dedi ki:

  Göztepe İstasyonu yağiş ölçümü kesinlikle hatalı çünkü bu sabahki DMİ yağış raporuna göre, 0 kg yağış düştü gözküyor, halbuki en az 20 kg düşmüş olmalı, en azından 0 olmadığı kesin. Benim anlamadığım bozuk olduğunu bilmiyolar mı, biliyorlarsa neden ölçümlerini internette yayınlıyorlar.

 4. Alper Tükel dedi ki:

  12.08.2012 saat 09:45 civarı Çanakkale Erenköy (İntepe) altında bulunan Karanlıkliman bölgesi 300-400 metre açıklarında deniz üzerinde (Boğazın Ege girişine yakın bir bölge) su hortumu oluştu. Ancak bir kaç dakika içerisinde karaya doğru ilerlerken dağıldı.

 5. anemodulion dedi ki:

  Uludağ soğumuş. Saat 22:00 civarları ;
  ul

 6. Kar avcısı dedi ki:

  Tuzla’da yine kuvvetli yağmur başladı. Açık yeşil renkli kütlenin altındayız.

 7. Commandouz dedi ki:

  7 dakikada 4.8 kg.bıraktı ve yoluna devam ediyor. 🙂

  1

 8. Uğurcan dedi ki:

  Küçükçekmece’den bildiriyorum. 😀 Ben hayatımda böyle bir yağmur görmedim. 😀 Sokağın başını göremedik görüş mesafesi inanılmaz düştü rüzgarın da etkisiyle. Telefonlar çekmedi, elektrikler gitti, bodrum katları su bastı. Şimşekler, gök gürültüleri falan her şey kusursuzdu.

  • Mert dedi ki:

   Sefaköy’den bir bildiri ben yapayım 😀 Saat 15’te tam dışarı çıakcağım sırada rüzgar-gök gürültüsü-şimşek-yağmur kombinasyonu muhteşemdi cidden bunu özlemişim.

 9. Mamii dedi ki:

  Gördüğüm en kuvvetli fırtınalardan biriydi. Bahçedeki bütün ürünler mahvoldu, üzerine bir de dolu her şeyi yıktı maalesef. Kocaeli-Bahçecik
  Fırtınanın başlangıcı.

  Bu da sonlara doğru en şiddetli zamanı.


  Ve fırtınadan geriye kalanlar.
  http://ompldr.org/vZjJ2Yg

 10. anemodulion dedi ki:

  Önce kara bulutlar belirdi ufukta;
  1
  2
  3
  sonra rüzgâr şiddetlendi , en sonunda da yağmur bastırdı.

  Yağmur şiddetli rüzgârla birlikte savrularak yağdığından balkon göle döndü, ben de sırılsıklam oldum. Mecburen içeriye girdim.
  Harika bir fırtınaydı, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz 😀

 11. BAHADIR dedi ki:

  Evet Tekirdağ merkez nasıl yağış kaçırılır ve hüsrana uğranır dersini bir kez daha radardan bize anlattı. Kışın kaçan bütün soğuk sistemlerden sonra ilkbahar ve yaz yağışları nasıl teğet geçiliri bir kez daha öğretti. Son yıllarda bu kadar kötü bir yıl görmedim Tekirdağ merkezde.

 12. Kar avcısı dedi ki:

  Tuzla adeta yıkılıyor şu an. Mayıs’taki doludan beri en kuvvetli yağış bu harika!!

 13. Havadelisi dedi ki:

  Boğaz çevresi ve Anadolu tarafı nispeten daha az etkileniyor gibi (ona rağmen şu an Moda’da seller akıyor). Çatalca – Bağcılar arası yıkılmış olmalı.

  1

  2

 14. oguz dedi ki:

  Bugün müthiş yağmur yağdı Eskişehir`de işaretli yerin tam ortası Eskişehir merkez.

  1

 15. anemodulion dedi ki:

  Marmara Denizi’ndeki kütle kuzeydoğuya doğru hareket ediyor.
  Beklemedeyiz!
  md

 16. iklimancero dedi ki:

  Beşiktaş’ta dolu mu bu yağmur bu derken yavaş yavaş dindi,şimdi hava sıcaklığının düşmüş olması yağışın normal seyrinde devam edeceğini mi gösterir? Sanki şiddetinden arınmış gibi?

  • iklimancero dedi ki:

   Arınmış gibi:) Bazı soruların cevaplarını yaşayarak alırmışız.Ne yağdı mübarek.

 17. kar aşığı orçun dedi ki:

  suadiye-erenköy civarında yağmur yok,nem%51.
  Sabah denize girdim,deniz dışarıdan daha sıcak:)

 18. oguz dedi ki:

  Eskişehir`i sel alıyor.http://imgur.com/9dm6h

 19. Semih dedi ki:

  Tuzla’da şiddetli gökgürültüsüyle birlikte orta kuvvette yağmur var. Asıl yağış 15.30’dan sonra gelir diye düşünüyorum.

 20. oguz dedi ki:

  Şu anda Eskişehir`de her yerden gök gürültüsü sesi geliyor. 3saniye arayla gök gürlüyor. İnşallah yağışta bu sefer gelecek. Zaten yağmazsa mucize olur. http://imgur.com/ReLzL

 21. anemodulion dedi ki:

  Beşiktaş’ta aralıklarla şiddetli sağanaklar etkili oluyor. Bugün duyduğum gökgürültüleri de her zamankinden daha şiddetli.

 22. Erdekli dedi ki:

  Balıkesir’in Erdek ilçesinde inanılmaz bir fırtına ve yağmur var…Hava günlük güneşlikti birden fırtına başladı…

 23. bursali deli dedi ki:

  Dunden bu yana Biga’dayim. Yarim saat once ruzgarin ani bir sekilde guneyli olmasi ve siddetlenmesinin ardindan simdiye kadar yasadigim en siddetli yagisi tecrube ettim ve hala etmekteyim. Sistemin yonu, kuzey-kuzeydogu gibi gorunuyor. Aman Istanbul’da bir sey olmaz insallah. Dolu da eslik ediyor yagisa, kuvvetli bir soguk da barindiriyor sistem. İnsallah Marmara uzerinden gecerken daha da kuvvetlenmez.

 24. devrim dedi ki:

  gol olur…

  2

  • ihsan dedi ki:

   Umarım gol olur ama, o kitlenin yönünün kuzey-kuzey doğu istikameti olduğunu radardan görünce İzmirin her zamanki gibi yine bu Ağustosda da sıfır yağış çekeceğini düşünmeye başladım.

 25. devrim dedi ki:

  gecenin bu vakti adana ve çevresine bakar mısınız?

  1

 26. Kar avcısı dedi ki:

  Tuzla’da kuzey yönde acayip şimşekler çakıyor. 3-4 saniyede bir oluyor ve çok güçlü. Gökgürültüsü yok.

 27. mehmet ulu dedi ki:

  Uşak’ta görsel bir şölen var şu anda. Şimşek ve gök gürültüsü ardından yağışı bekliyoruz.

  1

 28. EsBeRaT dedi ki:

  Yerinde gelişmekte olan kümülüs kongestus sağanakları… Ankara merkeze doğru ilerliyor… Islanacak gibiyiz….

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Kongestus olduğunu nasıl bildin?

   • mehmet göktuğ dedi ki:

    Hocam Berat’a sormuşsunuz ama cevap vermek istedim. Konveksiyonla oluşmuş yağış bulutları=Kümülüs kongestus veya Cb… Aralarında Birkaç tane tam gelişememiş Cb ler de var Elvankentte 3 gökgürültüsü duydum.

   • EsBeRaT dedi ki:

    Yukarı seviyelerdeki termodinamik kararsızlığın ve tepe enverziyonun yukarı seviyelerde kalması sonucu oluşan bulutlardır…Üst seviyelerdeki rüzgarında hızlı olması bu yağışların kısa süreli olmasını sağlıyor…

  • White Fox dedi ki:

   Bizce buradan kesin olarak nerede ne olduğu anlaşılamaz, MGM’dekiler kesitlere bakarak nerelerde ne olduğunu anlayabilir.
   Verdiğin skew-t radardakinin kongestus olduğuna kanıtlayıcı değil.
   Ama radarı yorumlayarak anlatmayı deneyebilirsin, Berat.
   Mesela şöyle:
   Yukarıda Berat’ın verdi radar görüntüsünde Ankara’ya en yakın kütle kümülonimbustur çünkü örs kısmı radarda kenarlarda koyu yeşil görünüyor zaten şimşek görüldüğüne göre bu da artık onun kongestus değil kümülonimbus olduğuna açık delildir. Bununla birlilte Polatlı’nın batısında Eskişehir – Ankara arasında yeşil bölge büyük oranda stratiform (katman) bulutlardır ve 1 saat sonra büyük oranda eriyecektir. [Sebebi: Her kümülonibus ölürken katman buluta dönüşerek enkaz bırakır ve radarda reflectivity düşer ve bu enkaz hızla erimeye başar. Bkz * son görüntüde eridiği gibi http://ompldr.org/vZjJrNg ]

   • EsBeRaT dedi ki:

    Kule yapan kümülüs kongestus, yeteri konveksiyon ile gelişmeye devam ederse kümülonimbus bulutuna dönüşür… Ve öyle de oldu… Kümülonimbus bulutlarının yanında rüzgar da olunca fırtına koptu kümülonimbus bulutları daha da etkili olmaya başladı… Hepsi kongestus’un yeterli konveksiyon ile gelişmeyi devam ettirmesinden ibaret… Arşivlerden bugünün oluşmuna bakarsanız anlarsınız.

 29. oğuz dedi ki:

  Bugün Eskişehir`in sağından solundan o kadar kütle geldi geçti biriside merkeze uğramadı. Bu kadarda şanssızlık olur mu ya

 30. Onur dedi ki:

  Çok üşüyoruz Ozan Bey, bu konuda bir başlık açar mısınız? MCan Bey de bi inceleyiversin zahmet olmazsa.

  1

 31. Kar avcısı dedi ki:

  Yağış İstanbul’un hangi kesimlerinde daha çok etkili olur?

 32. mehmet göktuğ dedi ki:

  Pazar günü Marmara ve Batı Karadeniz bölgesinde kuvvetli yağışlar görülebilecek. Fakat Ankara’nın durumu çok sınırda… Ankara’da şu an için yapılacak en iyi uygulama son saatleri bekleyip nowcasting yapmak.

  1

  Orta seviyedeki nemlilik ve rüzgar koşulları bence mükemmel fakat termodinamik konveksiyonda kıtlık var. Atmosfer orta seviyelerden itibaren kararlı bir yapı sergiliyor. Modeller ne kadar değişiklik gösterse de dinamik unsurlar da şimdilik mükemmel… GFS Ankara üzerinde dün dikey hızı çok güçlü verirken bugün biraz azaltmış ve soaring indeksi arttırmış. ECMWF modelinin dikey hız ürününü buldum o da Ankara üzerinde negatif ama yine de güçlü alanı doğuya kaydırmış. Ama yine de şartlar iyi… Aynı zamanda Bölgede PVA (pozitif vortisite adveksiyonu )var (PVA=Dikey hareket). Ankara üzerinde konverjans alanı var ve parsel derinliği de fazla yani konvektif bulut oluşumu görülebilir (bunu White Fox demişti). Eğer Cape 200 değerini geçerse (CAP olmadan) ve en azından 300-350 mb seviyesine kadar parsel yükselirse güzel şeyler olabilir. (Yarın şehir dışına çıkacağım için bir şeyler olsa da ne yazık ki göremeyeceğim :S)

  ECMWF modeli dikey hız ve diğer ürünleri için: http://www.weathercast.co.uk/latest-model-forecasts/ecmwf-po pup/archiv/Turkey/omega700/2012081100/nothumb/on/39/ch/8e982 7e58b82ed95fac96d76d5bf3ad2.html
  *Skew T diyagramını EsBeRaT’ın hazırladığını gördüm ve ondan aldım.

  • White Fox dedi ki:

   Yalnız bu skew-t’deki değerler deniz seviyesine göre baz alınarak hesaplanıyor.
   Diyagram açılınca sağ tıklayın, küçük bir kutu açılacak. Şöyle:
   http://ompldr.org/vZjJmYg
   Celcius olarak değiştirip, ışba sıcaklığını ve ve sıcaklığı girin, bunları girdikten sonra tahmin yapmak istediğiniz yerin rakımının feet yüksekliğine ordaki tablodan bakın.
   O da şöyle: Diyagram üstünde sola basılı tutarak yakınlaştırmak istediğiniz alanı diktörgen ya da kara içine alın aşağıda benim dikdörgen kırmızı renkli
   http://ompldr.org/vZjJmZw
   Sonra o kırmızı kutu otomatik yakınlaşacak:
   http://ompldr.org/vZjJmZg
   Sonra fareyi kırmızı çevresel sıcaklık üstünde gezdirin. Sıcaklık değerleri feet cinsinden yüksekliğe, basınca göre otomatik olarak çıkacak. Mesela Ankara Bilkent’in denizden seviyesinden yüksekliği 3526 feete denk geliyor. Bilkentte sıcaklık modele göre 19.8 ve basınç 890.6 mb (bu deniz seviyesine indirgenmemiş gerçek basınç değeri ayrıca)
   Aynı işlemi ışba sıcaklığını okumak içinde mavi çizgi üzerinde tekrar edin.
   http://ompldr.org/vZjJmaA
   Işba sıcaklığı da 13.2 çıktı.
   Şimdi ilk resimdeki küçük tabloya dewpointe 13.2’yi, temperature’a 19.8’i ve basınca 890.6’yı giriyorum.
   http://ompldr.org/vZjJmaQ
   Bu da yeni sonuç:
   http://ompldr.org/vZjJmbA
   Yukarıda kırmızı kutu içine aldığım değerler modelin tam Bilkent’e göre olan değerleri oldu. Lifted index değerini grafiğe bakarak çıkartıcaksınız. 500 mb sıcaklığının parsel sıcaklığında farkını alarak… bu tabloda pembe çizgi olarak eklenen 3. çizgi Bilkente göre çizdiğimiz parsel sıcaklık profili oluyor. 500 mb seviyesinde kırmızının üstünde duruyor. Demek ki değer olarak 0 civarında…

   Böyle şeyler işte 🙂

   Berat’ın grafiğini 2923 feet seviyesini (891 metre) baz alarak çizdirmek lazım…

   • mehmet göktuğ dedi ki:

    Açıklamanız için çok teşekkür ederim. Evet o değerler doğruyu yansıtmıyor ama ben şu anda resmini koymasam da sizin yaptığınız yöntemle parseli genelde yükseltiyorum. Hatta farklı model çıktılarının sıcaklığına ve çiğ noktasına göre veya son sıcaklık ve çiğ noktası sıcaklığına göre diyagram üzerinde yükselttiğim oluyor. Sıcaklık ve çiğ noktası sıcaklığı konusunda en iyi modellerden biri bence GFS(Kararsızlık açısından da)… Fakat en iyisi 00Z balon sonucuna göre sıcaklığı hesaplamak(Eğer durumu değiştirecek kadar adveksiyon yoksa). İlk olarak 850 hpa seviyesinin yüksekliğini buluruz ve metre cinsine çeviririz. Daha sonra bulunduğumuz yerin yüksekliğini bulup metre cinsine çeviririz. Bunları birbirinden çıkarırız. Mesela 850 hpa seviyesi 1460 m olsun bulunduğumuz yer 860 m… 1460-860=600 demek ki aramızda 600 metre varmış. Bilindiği gibi her 1000 m’de yaklaşık 9,8, pratikte 10 derece sıcaklık düşüşü gerçekleşir(kuru hava için geçerli). Eğer 1000 m’de 10 derece sıcaklık düşüşü oluyorsa 600 m’de 6 derece sıcaklık düşüşü olur. Varsayalım ki 850 hpa sıcaklığı 20 derece. Bu durumda yer sıcaklığı 26 derece olur. Şehirsel etkiyi, toprağın havaya göre daha fazla ısınmasını da göz önüne alırsak 27-28 derece olur.
    NOT=HİÇBİR ZAMAN GECE BALON SONUCUNUN ÇİĞ NOKTASI SICAKLIĞINA GÖRE KONVEKTİF SICAKLIK TAHMİNİ YAPMAYIN. KESİNLİKLE MODEL SONUÇLARINI GÖZDEN GEÇİRİN. HATTA ÇİĞ NOKTASI SICAKLIĞI ZAMAN ZAMAN BÜTÜN MODELLERİN GÖSTERDİĞİNDEN DAHA DÜŞÜK ÇIKABİLİYOR. BU DURUM YANLIŞ TAHMİN YAPMANIZA YOL AÇABİLİR.

   • White Fox dedi ki:

    Metreye çevirmek sağ elle sol kulağı kaşımak gibi olur ve bence boşa zaman kaybedersin, Mehmet.
    Her 1000 feet mesafede 3 derece sıcaklığı arttırarak yap bu dediğin yöntemi, böylece uzun yoldan gitmene gerek kalmaz. [Skew-t diyagramında kuru adyabatlarda her 1000 feette 3 derece değişir.]
    Yalnız o dediğin yöntemi rüzgarlı, bulutlu ya da yağışlı havalarda kullanılamaz. Çünkü bu yöntem yalnızca doymamış haldeki hava kütlesi için uygulanabilir.

 33. oğuz dedi ki:

  Yarın ve pazar günü Eskişehir’de yağmur olasılığı var mı?

 34. mehmet ulu dedi ki:

  Cumartesi başlayacak yağışlar cephe yağışı mı? Cephe yağışıysa biraz erken değil mi? Bu arada baba evi Uşak’ta tahminlerde hiç olmamasına rağmen cuma namazı sırasında gök gürültüsü eşliğinde kısa süreli yağış oldu…

  • Havadelisi dedi ki:

   Cephe yağışı denebilir, kıyı kesimlerde yer yer deniz etkisi de eşlik edecektir. Erken değil, Ağustos ayında normaldir (kuzey kesimlerde özellikle).

   • mehmet ulu dedi ki:

    Teşekkürler…Uşak’ta hava tekrar kapandı ve gök gürlüyor.Radara göre güzel yağış alacağız gibi gözüküyor.

 35. White Fox dedi ki:

  Pazar günü öğleye doğru İstanbul:

  1

  CAPE 1870 ve lifted index -8

  Bulutun yukarı çekiş hızı çok fazla çünkü:

  I) 1870*2 —> 3740
  II) √3740 —> 61.16 metre/saniye maksimum dikey çekiş hızı —> “çok yüksek”
  Bulut tepe yüksekliği bölgede 15 km’yi rahat bulur.

  • Ömer dedi ki:

   yani bulut hızlı mı hareket edecek

  • iklimancero dedi ki:

   Ekstrem bir durum yaşanabilir mi?

  • White Fox dedi ki:

   @Ömer, yukarıdaki sisteme bağlı gelişebilecek fırtına içindeki olabilecek maksimum dikey yükselim hızıydı. Diyagrama göre, radardaki sarı bölgelerin hızı 18-20 km saat hızda, sarıdan yeşile dönecek kütlelerin hızı da 25-30 km saat arasında…
   Pazar günü özellikle öğleden sonra İstanbul radarında iki tip kütle görebiliriz. İlk olanı Karadeniz ve Karadeniz’a yakın yerlerde bazı kütleler kuzeydoğudan güneybatıya doğru hareket ederken (bunlar doğrudan deniz etkisi ile oluşan yüksekliği 2.5-3 kmyi bulan bulutlar ve bu sığ bulutların hızları 12-16 km saat), ikinci tip kütlerler de yukarıda hızlarını verdiğim sisteme bağlı olarak gelişip ve tamamen Karadeniz’deki kütlelerin hareketine zıt olarak güneybatıdan kuzeydoğuya doğru hareket edecek… Tabii yukarıda tepe enverziyonu olmadığı için deniz etkisi yağışlarının belli bir büyüme sınırı da yok ve sistem yağışları ile karışıcak. Bu yüzden pazar gün içinde tam bir deniz etkisi(sea-effect) değil, deniz etkisi ile kuvvetlenen (sea-enhanced) sistem yağışları göreceğiz.

   @iklimancero, şiddetli yağışlar gelişebilir.

 36. faseay dedi ki:

  Giresun Yağlıdere’den bildiriyorum internet buldum sonunda 10 gündür buradayım her gün yağmur her gün sis şu an ortalık yıkılıyor. Yağmur çok şiddetli. Yorganla yatmaya devam 🙂

 37. samet1634 dedi ki:

  Nur topu gibi bir su hortumumuz oldu an itibarı ile en kısa zamanda video paylaşacağım. Zonguldak’ tan hepinize selamlar. Hatırı sayılır bir yağış da var yaklaşık yarım saattir. Selamlar.

 38. Trakyalı dedi ki:

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25372971/
  Filipinler’de muson yağışları etkili olmuş.

 39. iklimancero dedi ki:

  Anemodulion Beşiktaş’ta yine bir sürpriz olacak mı dersin? 🙂

  • anemodulion dedi ki:

   Radar tertemiz maalesef 🙂

   • Havadelisi dedi ki:

    Radar takılmış, saat 9.24’ü gösteriyor. Şimdi dışardan geldim, bir bulut epey hareketli gözüküyordu yukarı doğru 🙂

    • storm_chaser dedi ki:

     Radar için MGM ‘yi aradım. Bugün bakımdan dolayı ara ara kapattıklarını söylediler. İstanbul radarına bugün pek güvenmeyin derim. Zonguldak radarından Kocaeli ve Sakarya çevreleri görünüyor, sabah o bölgedne geçen bir kütle yarım saatte Cengiz Topel meydana 20 kg yağış bırakmış.

    • iklimancero dedi ki:

     Güncellenmiş. Şimdi eskisinden daha temiz 🙂

 40. hava35 dedi ki:

  İzmir’de Nem düşük ancak , gece saat 1 ve termometre 33 ü gösteriyor… 3 gündür yaklaşık değerler var İzmir’de en düşük sıcaklıkta yükseklik rekorları gelebilir…

 41. Ömer dedi ki:

  istanbul bayrampaşa’da yarın yağmur olasılığı var mı bilgilendirirseniz sevinirim

 42. iklimancero dedi ki:

  http://www.ntvhava.com/konum/istanbul/3-gunluk-hava-tahmini

  Ntv hava durumu sitesinde de üç ayın üç günü için tahmin yapılmış:)

 43. iklimancero dedi ki:

  Mgm de yarın için İstanbul’u gökgürültülü sağanak yağışlı ikonuyla gösteriyor fakat tahminlerinde parçalı bulutlu diyor. Aslında ne demek istiyor?

  • ALKIM dedi ki:

   Kafası karışmış olabilir MGM’nin. ECMWF az biraz yağış göstermiş. MGM de öğle saatlerinde yağış öngörmüş İstanbul’da. Benim pek umudum yok ama yine de lokal olarak bir iki noktada olursa şaşmamak lazım.

 44. devrim dedi ki:

  dmi 12 ağustos pazar’a izmir için yağış vermiş. izmir’de olmadığım bir gün 😀

 45. Semih dedi ki:

  Her yeri sis kapladı yeniden Tuzla’da 😀

 46. iklimancero dedi ki:

  Sevgili havadelisi; Batı Karadeniz sahilinde (Abana-İnebolu) bir kamp düşünüyoruz,önümüzdeki günler için yağmur göstermese de Mgm, hiç de emin olamadık ortalığı dağıtacak kuvvetli yağmurların altında kalmayacağımızdan.Tahminin nedir?

 47. Havadelisi dedi ki:

  Bu Spil Dağı da hep serin, ne güzel…

  1

 48. Semih dedi ki:

  Tuzla’da çok değişik bir sis görülüyor. Yerden yüksekliği 5 metreyi aşmayan biçimde sis var yerlerde. Camdan bakınca üstünü rahat görebiliyorum 😀 Bu yıl bunuda yaşadım.

 49. Kar avcısı dedi ki:

  Tuzla’da her yeri sis kapladı 😀 Kendimi kışta zannettim bir an.

 50. Havadelisi dedi ki:

  Arkadaşlar uydu görüntülerini animasyon olarak kaydetmenin bir yolu var mıdır? Mesela buradaki : http://sat24.com/tr

  Acil cevap lütfen! Teşekkürler.

Yorumlar kapatıldı.