Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. klimancero dedi ki:

  İstanbul için yarın (18 Mayıs) ve devamında görülecek yağışların 15 Mayıs yağmurlarından karakter olarak farkı var mı? Rüzgarın yön değiştiriyor olması daha serin bir havada , daha kararlı yağış alma ihtimalimizi yükseltecek mi ne dersiniz?

 2. anemodulion dedi ki:

  Dünden beri İstanbul civarında gördüğümüz sağanaklar niye böyle “deniz etkisiyle kar” gibi bölük pörçük ? Hâlbuki bir tane iyi organize olmuş büyük kütle geçse üzerimizden bundan daha iyi yani. Hiç tatmin etmedi bu havalar beni :/

  • Santiago dedi ki:

   Neredeyse Haziran ayına geliyoruz. Bence buna da şükür. Mayıs ayı İstanbul’un en az yağışlı aylarından birisi. Erdek’ten denize çıkan devasa kütlelerin Marmara Denizinde eriyip bittiğini çok gördüm bu aylarda.

   • mete10 dedi ki:

    Erdek’te bu yağmurlar hiç tatmin etmiyor kısa süreli fakat kuvvetli uzun süreli olsa daha iyi olurdu…

 3. EsBeRaT dedi ki:

  Ne güzel bir görüntü… Sanki Akdeniz’in etkisi Ankara’da 🙂

 4. SpanK dedi ki:

  Herkes yazmış bende yazayım:)

  Bugün Fındıkzade’de saat 3 gibi hava karardı rüzgar hızlandı gökgürledi 3-4 kere ortalama 10dk yağmur yağdı.Daha sonra akşam 7:30 gibi gökgürültüsüz orta şiddette 20 dk yağmur yağdı.

 5. El NiNo dedi ki:

  Galiba Şimşek açısından yoğurdun kaymağını Kuzey Ege yedi.

 6. Rainydayslover dedi ki:

  Bostancı kozyatagi tarafları tam anlamıyla koptu yaklaşık 45 dakika boyunca. Mayıs’ın basından beri 1 damla yağmur düşmedi buralarda ama bugün saat 15.00 civarında asırı bir yağmur rüzgar ve simsek başladı 45 dakika ara vermedi. Gercekten muthisti günlerdir yağmayan yağmur butun yükünü bugün boşalttı galiba

 7. anemodulion dedi ki:

  Beşiktaş’ta durmaksızın gök gürlüyor son 20 dakikadır ama hafif-orta kuvvette bir sağanak var. Hiç tatmin olmadım 😦

  • klimancero dedi ki:

   Bence tam kararında yağdı:) Şu anda güneşli , bundan sonrası da şiddetli olmayacak gibi.

 8. Kar avcısı dedi ki:

  Tuzla’da aniden hava karardı ve acayip yağmur başladı. Fırtına müthiş bir boyuta ulaştı!

 9. Semih dedi ki:

  Tuzla’da gökgürültüsü ve şimşek eşliğinde müthiş bir yağmur var!

  • Semih dedi ki:

   Ben son senelerde böyle yağdığını hatırlamıyorum.

   • faseay dedi ki:

    O yoğun yağışta Dilovası’ndaki işyerimdeydim. Kendi kendimi yedim orada olamadığım için.Saat 17:00 de eve geldiğimde yollardaki su birikintileriyle avundum.Ama dün yazmıştım büyük bir birikim var iyi bir enerji boşalacak diye.

 10. Kar avcısı dedi ki:

  Tuzla merkezde 2 dakikalık muazzam bir sağanak geçişi oldu. Sıcaklık 26.5 derece ve şu an güneşin açmasıyla hava aşırı boğucu oldu.

 11. faseay dedi ki:

  Kaç gündür kuzey Marmara’ya yağmayan yağmur bakalım yarın yağacakmı.Cephe özelliği nedeniyle yağacağını ümit ediyorum.Sanki iki haftadır yağmayan bu bölgeye bu birikim nedeniyle daha fazla enerji boşalacak gibi geliyor bana.

 12. tengizman dedi ki:

  Bosna Hersek’in başkenti Sarayevo’da dun geceden beri yagan yogun bir kar varmis, arkadasim fotolari gonderdi…


  1


  2

  3

  Ve bu sabah…

  4

   • Havadelisi dedi ki:

    Bir yandan da kuşlar ötüyor!

   • anemodulion dedi ki:

    Bu nasıl olabilir yahu? Nedir bunun açıklaması ?

    • White Fox dedi ki:

     Ben çözemedim olayı, zorlama yorum da yapmak istemiyorum.

     Bosna-hersek, Arnavutluk, Kosava, Makedonya veya Karadağ’da doğru düzgün meteoroloji alt yapısı yok, (hatta bazılarının halihazırda meteoroloji teşkilatı bile yok) bu yüzden elde sağlam analiz verileri de mevcut değil. Benim varsayımımım Saraybosna, Podgarica, Tiran, Priştine ve Tetovo’nun kuzeyinden itibaren yukarı seviyede civarında ayrı bir soğuk hava kütlesi var olabilir. Modellerde 500 mb -18, 700 mb -4, 850 -1.5 derece ve bu değerler pek de kar değeri değil. (Hiçbir model o kar yağışını desteklemiyor)

     Orada 4 merkezde RAOB verisi olsa olay netlik kazanacak ama yok işte…

     • trakya(korhan) dedi ki:

      anlaşılan kuvvetli bir düşey hız oluşmuş ve oluk gibi 850 hpadaki -1 şehrin üzerine akmış.

    • Havadelisi dedi ki:

     White Fox sağ olsun meteorolojik şartlardan bahsetmiş, sanırım sen iklimsel bakımdan da sormuştun, yani bu mevsimde buna benzer şeyler olmuş mu daha önce orada diye… Bunlara bakmak lazım, ben de bilmiyorum. İsviçre’de benzer rakımda (500-600 metre civarı sanırım) Mayıs sonunda dahi sulu kar yağdığı oluyor, ama burası daha güneyde ve yağan kar İstanbul’a Aralık’ta bile nadiren yağıyor!

     • anemodulion dedi ki:

      Yok ben meteorolojik şartları sormuştum. White Fox nokta atışı yaptı soruma verdiği cevapla 🙂

     • Onur dedi ki:

      Ankara’da 19 Mayıs törenlerinde kar hatırladığını söyleyen birkaç insan biliyorum. Olasılıksız değil.

      • baki dedi ki:

       Sene 1992, o zaman Kütahya’da lisede yatılı okuyordum.19 mayıs genel provasının olduğu gün, yani 17 mayıs 1992’de sabah saatlerinde bir saat kadar kar yağışı olmuştu. Hatta çatıları ve arabaların üstünü ağartmıştı.O gün ameliyat olduğum için tarihi net hatırlıyorum.Annemgilde ameliyat olduğum için Denizli’den Kütahya’ya gelmişlerdi,Yolda Dumlupınar mevkiinde dozerlerin yol açtığını söylemişlerdi.

     • White Fox dedi ki:

      Benim memlekette de (Kırşehir) 1986 Mayıs’ının ortasında kavakların tüy döktüğü bademlerin olgunlaştığı bir dönemde yumurta büyüklüğünde kar yağdığını, bunun yollarda dahil her yere tuttuğunu aile büyükleri iddia ederler. Hatta, 1990 Haziran başında da şehir çevresindeki tepelere de kar yağdığından bahsediliyor. Ama ben günlük arşiv bulamadım.Bu yüzden bunlar hep rivayette kalıyor.

      • El NiNo dedi ki:

       Mısırlar baş verdiğinde 50-60 cm kar yağdığını söyleyen büyüklerim var. Köye gittiğimde dedemin 25-30 yıllık gündelik oalrak tuttuğu hava durumu kayıtlarından araştırırım 🙂

   • Batu71 dedi ki:

    Harika görüntüler. Bu yıl Saraybosna süper kar aldı. Oradaki kar delileri fazlasıyla doymuştur 🙂

  • White Fox dedi ki:

   Yazık ağaçlara hep kırılmış.

  • canadame dedi ki:

   Birisi gerçekten de açıklayabilir mi bu olayı bence çok ilginç! Geçen 2 gün önce 30 derecelere kadar çıkmış sıcaklık.2 günde nasıl bu kadar fark edebiliyor.Oranın özelliği nedir? Rakımı da yüksek değil .En son 11 mayıs 1953 de yağmış Sarajevo ya böyle bir kar.

 13. Semih dedi ki:

  Tuzla’da ahmak ıslatan yağmur var. Çok sık ve sis tabakası çökmüş gibi duruyor.

 14. oğuz dedi ki:

  Bu oluşum ne kadar ilerleyebilir. Ankara’ya kadar gelir mi? http://i.imgur.com/kFTtD.jpg

 15. SpanK dedi ki:

  Sevgili hocalarım istanbul ne zaman yağış görücek kaç hfta oldu hep aynı hava bunalıma girdim 😦

 16. faseay dedi ki:

  İnanamıyorum ya! Bulutlar yön değiştirmiş ama mucizevi bir şekilde yine İstanbul Kocaeli hattında bir şey yok Gerçekten çok ilginç.Bu bir mucize.Nereye dönerse dönsün yine tık yok.White Fox birde şu olayı incelesen bu mucizenin nedeni ne?

  • White Fox dedi ki:

   Şöyle izah edeyim:
   Aşağıda bugün öğleden sonra uçurulan balon ölçüm sonuçlarına göre oluşturulan 500 mb analiz haritası var.

   Genellikle yağış kütleleri 500 mb jeopotansiyel yükseklik konturlarına paralel yönde hareket ederler. Çünkü 500 mb rüzgar dağılımı da bu şekildedir. (Kırmızı oklarla rüzgar dağılımını gösterdim.)
   Bugün Ankara üstünde trof vardı. Doğal olarak saatin tersi yönlü bir dağılım oluştuğu için İstanbul’da bulutlar yön değiştirdi.

   • faseay dedi ki:

    Analiz için teşekkürler.İlerleyen günler bizim için de yağışlı günlerin geleceğini gösteriyor hatta hava bayağı bir serinleyeceğe de benziyor.Bekleyelim görelim.

 17. White Fox dedi ki:

  Son 24 saatte Bilkent’te 27.7 mm yağış düştü. Bu toz fırtınasından bu yana görülen kayda değer tek yağış miktarı… yani kuraklık son buldu. Sabah zaman zaman sis de görüldü.Nem öğle saatleri olmasına karşın halen %90 civarlarında sıcaklık 14 dereceyi bile bulabilmiş değil.

  Bugün negatif trofun da tam altında olmamız nedeniyle kararsızlığa bağlı olarak yine konvektif yağışları görmemiz mümkün…

  • oğuz dedi ki:

   DMİ Eskişehir için 2 gündür kuvvetli yağış tahmini yapıyor ama daha çok kış aylarında görülen orta kuvvette 2-3 saatlik yağmur yağıyor. Bugünde hava kapalı, puslu sıcaklık da çok fazla yükselemediği için oraj mevcut değil, ilerleyen saatlerde kuvvetli, bol yıldırımlı, yerel bahar sağanakları ve dolu görülme ihtimali var mı? Ben havada öle bir oluşum göremiyorum.

  • Cumulonimbus dedi ki:

   Ankara’da şu sıralar aralıklarla sağnak yağış oluyor ve yağış bırakan bulutlar oldukça alçak ve yaygın kümülüs kongentuslara benziyor. Şimşek gözlenmiyor. Bu sene kayda değer yağışların (genellikle kar) çoğunlukla doğu – kuzey doğudan gelmesi de ilginç bir durum.

   • White Fox dedi ki:

    Hava çok nemli olduğu için bulut tabanı da yere yakın rüzgar yukarıda da çok zayıf olduğu için kütlelerinde aşağı yönlü ve yukarı yönlü hava akımlarının olduğu bölgeleri ayrışamıyor. Bulut yağmur bırakmaya başladığı zaman gelişmesi de yavaşlıyor ya da duruyor.

   • EsBeRaT dedi ki:

    Şimdi güney doğudan kuzey batıya doğru bir hareketlenme var… Ankara’ya akşamın son darbesi geliyor sanırım

 18. anemodulion dedi ki:

  Dikkatimi çekti de , son birkaç gündür bulutlar hep doğudan batıya, güneyden kuzeye akıyor. Anadolu’nun güneyinde oluşan fırtınalar gün sonunda Karadeniz ve Marmara kıyılarına dayanıyor. Maalesef sönmüş bir balon olarak tabii ki.

 19. çihiro dedi ki:

  Günün görüntüsü:

 20. faseay dedi ki:

  İstanbul boğazı Asya ve Avrupa’yı birbirinden ayırmakla yetmiyor.Yağışlı sistemleride itiyor.Mübarek kaç gündür ortalık yıkılıyor burada hala tık yok.Üzerimizde sanki bir manyetik alan herşeyi yutuyor ve itiyor.Böyle bir bölge başka nerede var acaba.Tabi bu dediklerim yaz yağmurları için geçerli.

 21. EsBeRaT dedi ki:

  İşte Ankara’nın en sevdiğim havalarından biri… Kapalı, gök gürültülü…

 22. çihiro dedi ki:

  Konya koptu, coştu, çıldırdı. Akşam 7’den beri durmaksızın şimşek çakıyor. Çok ağır ilerleyen bir fırtına akşamdan beri doğudan ilerleye ilerleye yeni ulaştı bize. Müthiş yıldırımlar, gök gürültüleri kusursuz bir fırtınaydı.

  Bahçede gözümü kırpmadan şimşek izledim. Sonra tam gözümün önünde müthiş bir yıldırım düştü. Abartısız anlatıyorum 5 saniye kadar gözüm karardı. Kör oldum sandım. Daha da gece şimşeği izlemem arkadaş 😀 Bak hala o yıldırımın çizgisi gözümün önünde. Yapışmış gibi. Yağmur bekliyordum da bu kadarını beklemiyordum. Her hava delisinin yaşaması lazım böyle bir fırtınayı 🙂

 23. SpanK dedi ki:

  İstanbul dışında her yerde yağış var istanbul da neden yok garip geliyor bana mgm bakıyorum istanbul un dört bir yanı yağmur sadece istanbul da bulutlu bu nasıl oluyor 😦

 24. İsmail Ozan dedi ki:

  Ozan Bey merhabalar,

  Finans sektöründe çalışmama rağmen meteorolojiye karşı ilgim var. Sitenizi ve yazılarınızı büyük bir dikkatle takip ediyorum. Öncelikle ufku genişleten bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.

  Bugün araç kullanırken rastladığım ve ilginç bulduğum meteorolojik bir hadiseyi sizinle paylaşmak istiyorum.

  İstanbul Bahçeşehir yakınlarında, haritada “1” ile belirttiğim yerden -tıpkı bir nehrin akışı gibi- sis bulutunun “2” deki vadiye doğru aktığını gördüm.

  1

  Vadide gördüğüm sis alışık olduğumuz durgun bir şekildeydi, fakat “1” no’lu yerdeki sis çok dar bir lokasyonda (yaklaşık 20-30 mt) genişliğinde ve çok hızlı akıyordu.

  İlginç olanı ise bu bölge haricinde, yakın bölgede hiçbir yerde sise rastlamamış olmam.

  Bu oluşumla ilgili bende merak uyandıran bazı sorular var. Sınıflandırma konusunda yanlışlık varsa lütfen beni düzeltin.

  Yamaç sisi oluşması için 200 metre gibi az bir yükseklik yeterli midir? Yamaç sisinin oluşumu için gerekli şartlar var mıdır?

  Yamaç sisinin bir nehrin yatağındaki kadar dar bir alanda oluşması ve hızlı akışı normal mi?

  Sis oluşumunu tahmin etmek için gerekli bir formülasyon veya meteorolojik harita varmıdır?

  Bir fotoğrafını çekmeyi çok isterdim, fakat seyir halinde olduğumdan bunu gerçekleştiremedim.

  Ekte bölgenin topografik haritasını ve uydu görüntüsünü gönderdim.

  Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

  Teşekkürler,

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Zamanım olmadığı için İsmail Bey’in sorusuyla ben hemen ilgilenemeyeceğim.

   Bu konuda çalışmaları olan White Fox’tan rica edelim, zamanı varsa biraz kafa patlatsın 🙂

   Ama enteresanmış. Nereden çıktı acaba o sis? 🙂

  • White Fox dedi ki:

   Benim de daha önce karşılaşmadığım bir durum, elde o bölgenin detaylı meteorolojik verilerinin olmaması ve çok dar bir lokasyon da görülmüş olması yüzünden ancak farazi olarak değerlendirme yapabilirim.

   200 metrelik tepe de elbette yamaç sisi için uygun olabilir ama ama nem oranının oldukça yüksek olması gereklidir. Örneğin yükselmekte ya da yükseltilmekte olan doymamış halde ki hava kütlesi her 304 metrede 3.05 derece soğur. 200 metrelik bir tepe yamacı boyunca yükselen bir hava kütlesininde aşağı yukarı 2 derece civarında yoğunlaşma depresyonu olmalı (Yoğunlaşma depresyonu = Sıcaklık ile ışba sıcaklığının[dewpoint] farkı) Farazi olarak söylüyorum ki, siz orada geçerken hava sıcaklığı 16 ise 14 derece de dewpoint değeri olmalı yani nispi nem oranı en az %88 olmalı…

   Yamaç sisi vadiye ya da alçak bir yere akarak orayı doldurmaz çünkü bu sefer de yamaçtan inerken süreç tersine işleyecektir. Hava ısınacak ve tekrar doymamış hale geçecektir.

   Vadideki sis adveksiyona bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. (Geceden hava açık ise radyasyon sisi olma ihtimali de var.) Eğer vadi çukuru soğuk havaya sahip olursa nemli ve daha sıcak hava kütlesi oranın üstünden geçerken yoğunlaşabilir. Yani o gün hem yamaç sisi de hem adveksiyon(ya da radyasyon) sisi bir arada görmüş olabilirsiniz. Bu yüzden vadideki sis durgun halde, yoldaki hızlı akan görünümündedir.

   Tabi bu açıklamam tümden varsayım.

  • çihiro dedi ki:

   Şurada radyasyon sisinin nasıl tahmin edilebileceğine dair çok güzel bilgiler var.
   http://skewtmaster.com/2011/10/02/radyasyon-sisinin-tahmini/

   • engin44 dedi ki:

    İsmail bey o bahsettiğiniz sis bulutunu şileden gelirken gördüm benimde tuhafıma gitti fakat etrafın orman oluşundan önemsemedim fakat sen şimdi anlatınca benimde tuhafıma gitti

 25. Cumulonimbus dedi ki:

  Batı Toroslar’da, Kazdağ’da ve Trakya’da sanki yanardağlar püskürüyor ! Mayıs güzelliği 😉

  • faseay dedi ki:

   Bu animasyon nasıl yükleniyor acaba? Ben beceremedim bir türlü

   • Cumulonimbus dedi ki:

    Daha kolay yolu vardır eminim ama ben tek tek resimleri “print screen” le alıp gif formatında animasyon haline getiriyorum.

 26. oguz dedi ki:

  Bu olaydan haberiniz varmıydı. Çam ağaçlarını devirdiğine göre epey güçlü bir hortum olmalı. http://www.cnnturk.com/2010/turkiye/06/24/eskisehirde.hortum.2.bin.agaci.devirdi/581156.0/index.html

 27. Commandouz dedi ki:

  Bugün İstanbul’un birçok yerinde maksimum sıcaklık ancak 22-26 derecelere çıkarken Bayrampaşa’da 32.1 dereceye kadar çıktığını gururla bildiririm.
  🙂

  • SpanK dedi ki:

   Fındıkzade’de çok sıcaktı 😀

  • çihiro dedi ki:

   Bak Havadelisi. İstanbul’u hala Skiron’dan takip edenler var 😛

   • Commandouz dedi ki:

    :D:D
    Bugünde aynı olay gerçekleşti.

    Tabii ki bu olaylar kabataslak çizilen yıllık ortalama sıcaklık, yağış vs. haritalara sanırım yansımıyor.

 28. mehmet torun dedi ki:

  Hocam, Samsun ve Trabzon’a kurulacak olan radara ne oldu?

 29. çihiro dedi ki:

  Konya’ya yaklaşık 16 km uzaklıkta, güneybatımızda yer alan 2000 metre rakımlı adını bilmediğim dağda hala kar var. Şehir merkezinden rahatça görülebiliyor. Burada daha erimediyse doğu Anadolu’da, Toroslarda yaza kadar erimez herhalde 🙂

  • carcass dedi ki:

   Denizli Honaz Dağı’nın (2571 metre ile Ege’nin en yüksek noktası) kuzey yamaçlarında da geçtiğimiz haftalarda tahminimce 2000 metrelere kadar inen kar örtüsü vardı. Yaza kadar durduğunu da 2009 Haziran ayında bizzat gördüm. Bu sene de rahat kalır. Hatta Nisan ortasında Doğu Menteşe Dağları’nda bile hala kar öbekleri görülüyordü (artık en kuytu yerinde bile kalmamıştır 🙂 ). Bu kış yağış oldukça iyi olduğu için epey kar birikti dağlarımızda. Özellikle batı ve iç bölgelerdeki yüksek noktalarda Doğu Anadolu’dakilerden bile daha kalın kar örtüsü biriktiği için bu kadar sıcağa rağmen hala bitmediler. 🙂

  • fatih dedi ki:

   beyşehir de anamas dağında (2918 rakımlı olması lazım) yazın dahi kar erimiyor çok az da olsa kalıyor ve erimeden birdaha ki yılın ilk karı düşüyor.

 30. devrim dedi ki:

  herkes ne güzel heyecanla anlatıyor. peki biz izmir olarak ne yapalım? belki ekim ayına kadar sürecek sıradan günler başladı.

 31. Mamii dedi ki:

  Daha önce paylaşıldıysa kusura bakmayın. Alev girmiş hortum 🙂

 32. faseay dedi ki:

  Arkadaşlar arasıra sosyal medyada bu tip videolar seyrediyorum.Bu konuyla ilgili yazılar da okudum ama bir karar veremedim.Spreyleme konusundaki yorumlarınız nedir doğrumudur bu sizce?

  • çihiro dedi ki:

   Spreylemenin bir silah olduğu iddiası bana saçma geldi. O çıkan duman su buharından başka bir şey değil. Diyelim ki virüs yayan bir sprey. Peki kim yapıyor bunu? Amerika mı? İsrail mi? Onların ülkelerinin üstünde de bir sürü uçak uçuyor. Hatta Amerika’da hava açık olsa bile uçaklardan çıkan buhar yüzünden gökyüzü parçalı bulutlu bir hal alabiliyor. Hastalıklar konusunda haklı olabilirler. Bir çok virüs üretilip bunlar silah olarak kullanılabilir.

 33. faseay dedi ki:

  Yok abi bizi cephe sistemlerinden başkası mutlu etmiyor.Yok yine yok yine yok. Etraf kümülonimbüslerle dolu bizede koskocaman bir boşluk.Kanal İstanbul Yerine şu Marmarayı doldursalar daha iyi olur bence.

  • klimancero dedi ki:

   Bir kümülonimbüs karşı evin çatısına oturmuş ama dur bakalım.

 34. Havadelisi dedi ki:

  WRF’ye göre bugün yağışın yayılmayacağı yer yok gibi… Çözünürlük farkının yerel yağışlara olan etkisini de aşağıdaki üç çıktıdan görebilirsiniz. 9 km çözünürlüklü Türkiye çıktısında (3 saatlik) İstanbul civarına 1 mm’den az yağış gözükürken, 3 km’lik Marmara çıktısında 3 mm, 1 km’lik İstanbul çıktısında yerel olarak 6 mm yağış gözüküyor. Tabii önemli olan gösterilen yerde yağıp yağmayacağı, yoksa istersen çözünürlüğü 50 metre yap, tutturamadıktan sonra 🙂

  Bir de, MGM neden yararlanmaz bu çıktılardan anlamam. Bana itimatları mı yok 🙂 Ağlarım bak.

  1

  2
  3

 35. klimancero dedi ki:

  Beşiktaş’ta şimşeği var yağmuru yok, hiç bir yerde bugün için yağış gözükmüyordu,üstelik Ntv ‘de yağış ihtimali % 0 🙂

  • anemodulion dedi ki:

   O şimşek de uzaklarda çakan şimşek 🙂 Hava çok durgun olduğundan hareket etmedi pek denizdeki o kütle. Benim açıklamam bu 🙂

  • SpanK dedi ki:

   Fındıkzade’de şimşek gördüm ve hafif yağmur çisentisi vardı.

 36. Santiago dedi ki:

  Elimde çayım terastan izliyorum, Beylikdüzü tarafına dakika bir yıldırım iniyor. Bakalım Florya-Bakırköy taraflarına gelebilecek mi Marmara Denizindeki kütleler.

  • Uğurcan dedi ki:

   Geldi bile 😀 Küçükçekmece’de yağmur başlamış durumda.

  • Uğurcan dedi ki:

   Hemde ne geldi ya 😀 Şimşekler ve gök gürültüsü harika. 😀

  • anemodulion dedi ki:

   Koskoca MGM şunu görmüyor ya, helâl olsun.

   • Storm Chaser dedi ki:

    Çok lokal ve tahmin edilmesi de zor bir yağış bence. MGM yağış vermediği zaman bile böyle haberler (http://haber5.com/guncel/meteorolijiden-pazar-gunu-uyarisi) yapılırken, yağış verseydi ne olurdu acaba…

    • anemodulion dedi ki:

     Valla MGM tarafından tahmin edilemeyen bu yağış weatheronline sitesinde öğle saatlerinden itibaren gösteriliyordu.

    • çihiro dedi ki:

     MGM son günlerde resmen çuvalladı. Cuma günü kuvvetli yağış uyarısı yapmalarına rağmen iç bölgelerde bir kaç merkez dışında kuvvetli yağış olmadı. Ancak dün için parçalı bulutlu dedikleri Konya’ya akşama kadar şakır şakır yağmur ve dolu yağdı. Radarda kütleler cirit atarken MGM günlük tahminlerinde 18-00 ve 00-06’yı yağışsız gösteriyordu. Gece bir uyandım yine şakır şakır yağmur! Tahmin edilmesi zor ne demek yahu MGM için? Milyon dolarlık teknolojiler nerede? WRF, GFS bol bol yağış verirken MGM görmüyor bunları. Bakın bugün hıdrellez. MGM iç ege, göller yöresi ve Konya’ya yağış vermemiş. Eminim bugün o bölgelere yağmur yağacak. İşte buraya yazıyorum.

     • carcass dedi ki:

      Başladı bile… Eskişehir civarında hareketlilik söz konusu şimdiden.

      1

      Fakat MGM öğle saatlerinden itibaren İç Ege için olmasa bile Eskişehir civarı için yağış tahmininde bulunmuş.

      2

      Dün akşam saatlerinde de durum buna benziyordu. Kütahya’dan Eskişehir’e doğru lokal bir oluşum vardı. Şehir merkezinin güneyinden teğet geçti, o nedenle ölçülen yağışlarda gözükmüyor bu durum. Tahminlerde vardı yanlış hatırlamıyorsam.

     • çihiro dedi ki:

      Konya’da hava kararmaya başladı.

      3

      • faseay dedi ki:

       Arkadaşlar MGM ne yapsın GFS’ye güvenerekten bugün Kocaeli’de de yağmur bekliyordum ama şu an itibarıyla yağış falan yok olmayacak gibi de görünüyor. Bence özellikle yazın nokta atışı tahmin beklemeyin derim. Bu işi bence tam anlamıyla tutarlı hiçbir birim yapamıyor.

 37. faseay dedi ki:

  Üzerimde bir bulutun yükselerek yağmur yağdığı çok nadir bir bölgedeyim.Ya yağmış bitmiş bir bulutun posası geçer üzerimden yada ileriye yağacak ve patlayacak bir bulutun taze oluşumu vardır.Bölge olarak yaz yağmurları açısından çok kurak bir yer, İstanbul Kocaeli hattı. http://i.imgur.com/PQnUN.jpg Buda kanıtı

 38. welbane dedi ki:

  Ankara’da dün beklediğimiz yağış bir güzel pertledi, Kızılcahamam (13mm) haricinde doğru düzgün yağış yok. Ankara’nın kurak nisanı geçen seneden 4,5 ve uzun yıllar ortalamasının 3,5 derece sıcak geçmiş, yağış da normalden % 50 daha az (25 mm). Eh normalden soğuk bir Ekim-Mart arası ve bol yağışlı geçen bir kıştan sonra böyle bir düzeltme normal de, fazla uzun sürmez inşallah.

 39. Kar avcısı dedi ki:

  1

  İBB Ulus kamerasından boğazın sisli görüntüsü 🙂

 40. SpanK dedi ki:

  İstanbulda güneşi bile göremedik bugün havada sis gibi birşey var toz değil sanırım nemmi bu ? karadenizden gelen buhar mı ? nedir bilgisi olan varmı

  • faseay dedi ki:

   Tek görebildiğim bir haftadır Batı Karadeniz ve Kocaeli açıklarında gündüz saldırı planı yapıp gece hücuma geçen bir sis bulutu var.Ayrıca Anadolu’ya yağan yağmurun posası mevcut üzerimizde. Suyu sıkılmış bulut kurusu.Çok monoton bir hava

 41. oğuz dedi ki:

  Eskişehir ve Kütahya çevrelerinde kuvvetli sağanaklar var, radardan da görüldüğü gibi kızardı oralar.

  • EsBeRaT dedi ki:

   Fenerbahçe’nin yenilmesiyle ULL de yerini şaşırdı ve sonuç 🙂

  • White Fox dedi ki:

   Espri mi yaptın ?
   ULL’nin yeri falan değişmedi.

   • EsBeRaT dedi ki:

    O zaman Bolu’da kuvvetli yağış olmadı, Ankara’nın güneyi neden kuvvetli yağış almadı da İç anadolunu batısı ve iç ege aldı?… Halbuki Ankara ve güneyinde kuvvetli yerel yağışlar bekliyorduk… MGM de bekliyordu… Konya ,Isparta ve Afyona kadar haklıyız fakat asıl bomba Kütahya ve Eskişehire patladı… http://i.imgur.com/kqRSL.png

    • White Fox dedi ki:

     İç Anadolu’da en fazla yağışı ULL’nin hemen güneyinde 27.8 mm ile Niğde aldı. Zaten Bolu’nun da olmadığı gibi, Ankara’ın da ULL ile pek de alakası da yok. Kütahya, Afyon, Eskişehir ayrı olarak kısa dalga trofunun da etkisindeydi ama Niğde-Aksaray-Nevşehir üçgeni kadar yağış alamadılar. Bu yüzden bomba Kütahya’da-Eskişehir’de patladı diye bir şey yok.

    • White Fox dedi ki:

     Sırf olayı amacından çarpıtıp futbola saptırırken, kendi kendine önce haberleri takip et.
     Yozgat’ta sel
     http://www.haberler.com/bogazliyan-da-sel-sulari-karayolunu-trafige-3592412-haberi/
     Nevşehir’de de sanayi bölgesinde su baskını olmuş.
     http://www.haber61.net/news_detail.php?id=112897

    • Havadelisi dedi ki:

     Evet Berat, dikkat et de genç hukukçu White Fox’un gazabına uğrama. Çünkü espri yapma, dalga geçme, “nihahaha” diye gülme hakkı tüm mahkeme ve meteorolojik tartışma ortamlarında sadece ve sadece ona aittir. Ayrıca o hiçbir zaman yanılmaz, “ULL şurada olacak” derse orada olur, eğer başka bir yerde yağış olduysa ya da olmadıysa onun illa ki başka bir sebebi vardır, sebep aynı bile olsa White Fox’un kendi isimlendirmeleri vardır ve önemli olan da odur.

     Not: Fenerliyim 😀

     • çihiro dedi ki:

      Bence haksız bir eleştiri olmuş bu. White Fox’un üst atmosfer konusundaki bilgisine güveniyorum. Burada MGM’nin bile tahmin edemediği pek çok hava olayını tahmin ettiğine hepimiz şahidiz. Eğer bir görüşü savunuyorsa kanıtlarıyla savunuyor. Şu tartışmada EsBeRaT sadece radara, yağışa bakarak ULL’nin yerinin değiştiğini söylüyor. Model arşivlerinde böyle bir şey görmedim ben. Tabi eleştiri değil de şaka olarak yaptıysan bu yorumu o başka 🙂

      • Havadelisi dedi ki:

       Yarı şaka yarı ciddi yazdım tabii (sondaki Fenerliyim muhabbetinden anlaşılmıştır diye umuyorum). Bu son olayı incelemedim bile, White Fox yüzde yüz haklı da olabilir, ama mevzu bu değil. Takınılan tavır bazı durumlarda daha önemlidir. Ben ne söylediğimi biliyorum, anlayan anlar diye düşünüyorum.

    • oğuz dedi ki:

     Eskişehir merkezde çok kuvvetli yağış yoktu daha çok güney ve kuzey ilçelerinde vardı kuvvetli yağış, ama güzel oraj vardı. Asıl yağışı Niğde Aksaray tarafları aldı, Ankara beklenen yağışı alamadı. Sonuçta bahar yağmuru, mahalleden mahalleye bile farklılıklar olabilir.

 42. anemodulion dedi ki:

  Şu güzelliğe bakın;
  uydu

 43. White Fox dedi ki:

  İç Anadolu, özellikle de Ankara cuma gününü iple çek!
  Nihayet doğru düzgün alamadığımız gökgürültülü o aralıklı bahar sağanaklarını alacağız! 🙂
  Şartlar mükemmel üstelik atmosferin üst seviyeleri de oldukça nemli, radarda tek tük değil yaygın halde kütleler oluşacak.
  Özellikle Ankara’nın güneyinde radarda içi kırmızılı kütleler görebileceğiz. Sadece İç Anadolu da değil, Uşak’tan-Kars’a kadar, Kastamonu’dan Şırnak’a kadar çok geniş bir alanda kararsız koşullar var.

  • oğuz dedi ki:

   Bu yağışlar Eskişehir’de etkili olur mu? Daha doğru düzgün yağmur göremedik gök gürültüsü duyamadık

  • çihiro dedi ki:

   Kopacaz! Şu diyagrama bak. Harika gözüküyor. Söylediğin gibi nem oranı oldukça iyi. Dolu ihtimali yüksek. Yalnız şu 700-750 mb arasında bir CAP alanı oluşursa bak sen rezalete. Oluşur mu?
   http://ompldr.org/vZGxoNw

   • White Fox dedi ki:

    Oluşacağını sanmıyorum

   • White Fox dedi ki:

    Özellikle şu tip profiller potansiyel olarak tehlikeli:
    http://ompldr.org/vZGxsag
    Burada hava normalde de konveksiyon olsa da olmasa da yağmur yapmaya zaten kendiliğinden müsait, yanı katman bulut(stratiform) oluşturmaya uygun şartlar var. Bir de bunun üstüne konveksiyon eklenince, her ne kadar 643 j CAPE ve -2 lifted sıradan gözükse de olabilecek yağış miktarca fazla olabilir. Eğer yukarı seviyelerde rüzgar giderek kuvvetlenseydi tipik bir şiddetli hava profili olabilirdi ama şu görüntüsü ile Konya’nın 2012’deki en güzel konvektif günü de diyemem çünkü yağış bulutlarının hızı saatte 6-7 km hızda anca ilerliyor. Bu yavaşlıkta ilerleyen kümülonimbusların aşağı yönlü hava akımının olduğu bölgesi ile yukarı yönlü hava akımının olduğu bölge birbirinden ayrışmadığı için kümülonimbusların ömrü kısa sürüyor, çünkü yağışla beraber sıcaklık düşerken aşağı yönlü hava akımı bir süre sonra dikey rüzgarı dengeler sonra da baskın çıkar. Ama yoğunlaşma depresyonuda küçük olduğu için kümüliformdan stratiform tipi bulutlara dönüşerek radarda yeşil renkte uzun süre varlıklarını yağış yaparak gösterebilecek türden dönüşümlü süreçler zinciri…kesin olan şey bol yağışlı bir durum olduğu… CAPE ve rüzgar burada aslında dolu için çok da uygun değil. Biraz daha aşağı katmanların nem oranı düşük olmalı ki ıslak termometre sıfır seviyesi yer seviyesine yaklaşabilsin…bir de dikey rüzgar hızı çok değil…

    • çihiro dedi ki:

     Çok güzel açıklama teşekkürler. Bazen de her şey uygun olmasına rağmen fırtına oluşmuyor. Örneğin bugün doğru düzgün bir kümüliform tipi bulut görmedim. Çok güzel oraj bekliyordum bugün. Anlamadım niye böyle oldu.
     http://ompldr.org/vZGx3bQ

    • White Fox dedi ki:

     eee çihiro, göstermiş olduğun model ürünü zaten 1237 metreden hesaplıyor ve yer sıcaklığını (surface temperature) 21.1 almış. Fakat bugün Konya’da en yüksek sıcaklık 21 bile olmamış.Hal böyle olunca CAP oluşmuştur. Her zaman yer koşullarını da göz önüne al ve gerekirse model senaryolarını kafanda tamamen sil.

     • çihiro dedi ki:

      1) Senin kullandığın, senaryolar üreten program gibi bir şey vardı. Mesela yer sıcaklığını değiştiriyordun, o programda o sıcaklığa göre yeni bir skew t diyagramı çizip veriyordu. Bu bizim ulaşamadığımız yurt dışı bağlantılarından mıydı 🙂
      2) Burada yine konvektif sıcaklık konusu geldi aklıma. “Konya’nın o günkü konvektif sıcaklığı 20,1 dereceden yüksekti demek ki” diyebilir miyiz?

  • welbane dedi ki:

   Kurak Nisan’ın ardından nihayet bahar yağışları belirdi. Bugün de o bunaltıcı sıcak gitmiş, hafif üşüten bir serinlik almış yerini. Ankara için mont beni günleri…

   1

  • tolgamemet dedi ki:

   ankaranın kuzeyi kızılcahamam için durum nasıl acaba .ayrıca meteogramlarda hiç bişey olmaması ilginç değilmi

 44. Drummer dedi ki:

  Sat24’ün Marmara Denizi’nin ortasında gösterdiği + işareti şimşek midir? Havada bulut yokken bu neyi gösteriyor?

  sat24

 45. Commandouz dedi ki:

  Keşke bizimde bu kadar çok istasyonumuz olsa 😦

 46. anemodulion dedi ki:

  MGM önümüzdeki 5 gün Doğu Akdeniz’de gökgürültülü sağanaklar bekliyor ama Hatay Radarı bozuk 😦

  Göremeyeceğiz o sarıları-turuncuları, morarmaları filan :/

  Bu da Adana tahmini;

  ada

 47. Commandouz dedi ki:

  İstanbul’da gerçekten son yolların en ilginç Nisan ayını geride bıraktık.
  Nisan ayı meteorolojik verilerine buradan bakabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.