Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. mehmet göktuğ dedi ki:


  Uzun uğraşlarım sonucunda becerdim sanırım. Eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum.

 2. Commandouz dedi ki:

  Enka Balmumcu ve İstinye istasyonlarının Nisan ayı verileri.

 3. White Fox dedi ki:

  Blitzortung Türkiye açısından son derece başarısız. Çünkü Türkiye’de bir veri sağlayıcıları yok. Şimşeklerin çok büyük bir bölümü yakalanamıyor.

  Tespitlerime göre en sağlam yer burası: http://cirrus.meteo.noa.gr/forecast/lightning.gif Buranın kaçırdığı şimşekler var ama en az 10 kere daha başarılı…

  Ozan bence sen de bunu Blitzortung’u kaldırıp benim verdiğim kaynağı koymalısın bloga, sağ taraftaki “Şimşek Yıldırım” kısmına… Üstelik burada şimşeklerin hangi saatlerde çaktığı açık şekilde belli oluyor. Blitinzortung gibi 120 dakikadan sonra haritadan kaldırmıyor.

 4. KRAL dedi ki:

  Gaziantep 29 Nisan 2012 Şimşek ve Gök gürültüsü

  37.sn ve 1.48 saniyelere dikkat 🙂

 5. Kar avcısı dedi ki:

  Az önce Gebze/Mutlukent’te araba termometresinde 23 dereceyi gördüm. 100 metreden alçak yerlerde pusun henüz tam dağılmamasından ötürü sıcaklık aniden düşüyor. Şu an da Tuzla 17.3 derece 😀

 6. çihiro dedi ki:

  Güzel güzel 🙂 Wrf öğleden sonra Konya’ya da vermiş yağış. Takipteyiz.
  http://ompldr.org/vZGszZA
  http://ompldr.org/vZGszYw

  • El NiNo dedi ki:

   buna nerden bakıyoruz 🙂 Fransız kaldım takip edemedim.

  • fatih dedi ki:

   hemşerim inşallah yağış olacak da bir şey soracam ben o antalya radarını bulamıyorum göremiyorum nerden buldun yardımcı olur musun.

   http://uzal.dmi.gov.tr/ Sol sütunda “radar ürünleri” var, orada – Ozan

  • çihiro dedi ki:

   Ve öğleden sonra Konya’da 2012 yılının ilk bahar orajı etkili oldu. Mart ayındaki iki tane şimşeği saymazsak bu ilk gök gürültülü yağış. Tahminim de tuttu. MGM, ECMWF out GFS, WRF, Çihiro in 😀 Önümüzdeki hafta çok güzel gözüküyor. Vatana millete hayırlı olsun efendim.

 7. çihiro dedi ki:

  Bu sabahki GFS çıktısını görünce ağzım açık aldı. Konya’nın önümüzdeki 192 saatlik toplam yağışını 106.6 mm vermiş! Konya için çok yüksek bir miktar. Buna rağmen ECMWF’in yağış çıktılarına bakarsanız toplamda 10 mm’yi geçmeyecek kadar yağış var. Bu kadar devasa bir farkı ilk defa görüyorum. Bakalım bahar yağışlarında hangisinin borusu ötecek.

  1

  • mehmet göktuğ dedi ki:

   Bunu Ankara Elvankent için istiyorum. Mükemmel bir şey yaaa 😀 106.6 mm çok ilginç…

  • White Fox dedi ki:

   Hiçbir zaman konvektif yağışların olduğu dönemlerde bu çıktıları kaideye almayın derim. Bu gösterdiğinin ancak %30’su kadar da olabilir, yarısı kadar da…Yorum yoluyla kendi kafanızda kendiniz oluşturun yağış çıktısını… geçen sene de aynısı Konya’da en az 3-4 kez olmuştu ve gerçekleşmedi.

   • ALKIM dedi ki:

    Sıklıkla karşılaştığım bir yanlış kullanım olduğundan devreye girmek istedim. “Kaideye almamak” şeklinde bir deyim yok Türkçede. Doğrusu “kale almamak” http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.4f9dbdbeaed2e4.10075137

   • White Fox dedi ki:

    Neden yerel dilde olamaz mı ? Neden illa ki İstanbul Türkçesi konuşmak zorundayız.
    Ben kendi yerel dilimi araya vermem.

    • anemodulion dedi ki:

     Memo Can’cığım, bir konuşma biçiminin yerel ağız olması için geniş kitlelerce kullanılması gerek. Senden başka bunu bu şekilde kullanan en azından 5-6 yüz insan varsa, o zaman haklı olabilirsin. Fakat haklı olsan bile, yazı dili standarttır ve bir ülkedeki herkesi birbirine bağlayan unsurdur. O yüzden yazı dilinde yerel ağızlar kullanılmaz anlaşılır olabilmek, diğer insanlarla iletişim kurabilmek için.

    • White Fox dedi ki:

     Makina ve makineyi de doğru sayan kurumum “kaideye almak” yazımını da doğru sayması gerekli..

     Tamam geniş kitlelerce böyle kullanılıyor zaten, TDK’ya göre ise “yanlış” TDK gerçekten çok kıt bizim kullandığımız deyimlerin bazıları orada yok, olanlarında anlamları eksik. Mesela “nevrağı azmak” yok, “malamat olmak” yok… Ben neyleyim ben böyle kurumu!

     Ben günlük dilde “araya vermek” deyimini çok kullanıyorum. Boş boş bakıyorlar yüzüme bu Ankara’da! TDK sadece “yararsız bir işe harcamak” anlamını tanımış ama bu deyimin (zaten Ankaralı da İstanbullu da belli ki hiç bilmiyor), “boşa harcamak”, “ziyan etmek”, “yararlanamamak” gibi anlamları da var. Bizimki de Türkçe değil mi, hem Kırşehir’in yerli nüfusu ezici çoğunlukla Çepni, Beğdili Türkmenlerinden oluşmasına rağmen ?

     • Havadelisi dedi ki:

      Yanlış kullanımın yerel ağızla ya da “makine” ile hiçbir ilgisi yok. “Kaideye almak” düpedüz yanlış kullanımdır. “Kale” ile “kaideye” arasında hiçbir bağlantı yok çünkü. Yanılıyorsam diğerleri düzeltsin. “Araya vermek” yazdığında ise kimse “bu yanlıştır” demez, en fazla “işitmedim bu kullanımı” der.

      Hukuk okumandan kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir huyun var: Neredeyse her durumda haklı çıkmanın yolunu arıyor, kendine göre buluyor, ve “hakim”den (burada hakim, hava delileri kamuoyu) senin lehine karar vermesini bekliyorsun 🙂 Oysa burası mahkeme değil. Israrcı olmak bazı durum ve ortamlarda “manasız bir inat” izleniminden başka bir şey yaratmaz.

  • çihiro dedi ki:

   GFS 100 kg’lardan bahsederken MGM sadece pazartesi gününe yağış vermiş. Bakalım ne olacak çok merak ediyorum gerçekten.
   http://ompldr.org/vZGszMg

 8. Commandouz dedi ki:

  Avusturya 32, Moskova 25 derece. Berlin halkı mangal yapmak için parklara akın etti:)
  Orta ve Doğu Avrupa yanıyor.
  http://www.samanyoluhaber.com/dunya/Orta-ve-Dogu-Avrupada-rekor-sicaklik/748379/

 9. SpanK dedi ki:

  Fındıkzade’de bir tarafta yıldırlar gözüküyorken diğer tarafta bulut var ve orta kuvvetin üzerinde bir yağmur var şiddetli bir yağmur var ama yıldızlarda gözüküyor bana göre garip 🙂

 10. Akureyri dedi ki:

  White Fox sen gercekten bu isi biliyorsun, en bilimsel ve tutarli tahminleri sen yapiyorsun.

 11. White Fox dedi ki:

  Bu sefer hem hava olaylarını hem de ilginç bir şeyi takip edebileceğiniz bir kamera linki vereyim dedim.
  http://metobs.ssec.wisc.edu/aoss/cameras/hawkcam-flash.html

  Amerika Birleşik Devletleri Madison/WI

 12. SpanK dedi ki:

  Şuan istanbulda garip bir havaya şahit oluyorum hemen yakınımda kapkara bulutlar var ve şimşek çakıyor gök gürlüyor hafif ama iri aneli yağış atıştırdı üstüm ise masmavi hava açık

  radara bakıyorum sarı renkler var sağlam bir kütle umarım Fındıkzade dende geçer:)

 13. White Fox dedi ki:

  Akşam ULL merkezinin Çanakkale civarında konumlanacağından, 500 mb rüzgarları Bilecik-Eskişehir hattında trof ile gelişebilecek orajları kuzey-kuzeybatı yönünde yani Doğu Marmara/İstanbul çevresine sürekleyebilir 🙂 Bu yüzden bence Marmara’nın doğusunda oraj görülme ihtimali %70’tir, her ne kadar modellerin bir kısmı hiç yapış vermese bile…

  Şu sıralar ki Ankara’nın yer sıcaklığını gece temp sonucuna işlendiğinde kararsızlık durum gayet iyi durumda olduğunu da teyit etmiş olduk.Öğle balonu uçurulmadan evvel yağmur yağmassa muhtemelen değerler bu civarlara yakın gelebilir.

  • anemodulion dedi ki:

   Şu an gökyüzü kapkara bulutlarla kaplandı , iri taneli ama yavaş ve seyrek bir yağmur yağıyor Beşiktaş’ta.

   2 dk. sonra gelen düzeltme: Şu an derin ve çatlak bir gök gürültüsü duyuldu! 🙂

  • Ömer Gül dedi ki:

   Şu an esenlerde gökyüzünde şimşek şovu ve orta kuvvette bir yağış var. M.can canı gönülden seni tebrik ederim kardeşim.

  • Drummer dedi ki:

   On numarasın White Fox! Biraz önce Kartal’ın doğusunda kümülonimbüs görünce koşarak kaçtım 🙂 rüzgar sertleşti.

  • White Fox dedi ki:

   Noktasal isabete bak be! Bilecik hattından nasıl da İstanbul’a gidiyorlar!
   bl-ist

   • SpanK dedi ki:

    skiron yanıldı istanbulda yağmur beklemiyordu şile tarafta bekliyordu ama boğaz hattında beklenmiyordu benim için sürpriz dolu bir gün oldu sabahta yağmur yağdı o yağmurda yürümek çok hoştu.

 14. Eren Kismet dedi ki:

  Google Earth’te dolanırken 13 Şubat 2004’te çekilmiş bir fotoğraf buldum. Mekan Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal, Bostancı istikametine doğru bir açıyla çekilmiş. Benim açımdan 1987’den sonraki en efsane kar fırtınası olan 12-13 Şubat 2004 sistemiyle ilgili (22 Ocak fırtınasından bile üstün olduğunu düşünüyorum, en azından yaşadığım yer itibariyle) bulduğum güzel fotoğraflardan biri. Ekranın sol tarafında tipiyle yerden savrulan toz halinde kar taneleri İstanbul’un bu en ılıman semtlerinden birinde çok sık görebileceğimiz bir görüntü değil. Bana kalırsa kar dediğin böyle olmalı, kuvvetli bir siklon eşliğinde daha büyük bir alanı etkileyerek ve sürekli yağmalı. 15 Km öteme deli gibi kar yağarken öğle güneşinde şıpır şıpır eriyen karları izlemek kadar illet birşey olamaz çünkü.

 15. White Fox dedi ki:

  ULL alanı Marmara güneye inmeye başladı. 🙂
  http://ompldr.org/vZGl3bg
  Radarda da bantlar gözükmeye başladı. Gece saatlerinde ilerleye saatlerde Kıyıköy-Kırklareli hattında yağış yapabilir.
  http://ompldr.org/vZGl3cA

 16. Semih dedi ki:

  http://www.davis-tr.com/site004/

  Ataköy marina istasyonu çalışmaya başlamış, bilginize.

  • Mert Odyakmaz dedi ki:

   Çok güzel fakat sanki rüzgar yönünü yanliş gösteriyor. Enka Balmumcu ve İstinye , Kuzey ve Kuzeydoğu yönlü rüzgar gösterirken, Ataköy sabahtan beri sürekli güney güneybatıyı gösteriyor. Bana pek mantıklı gelmedi.

 17. Kar avcısı dedi ki:

  Tuzla an itibariyle tam 31.2 derece!

 18. White Fox dedi ki:

  SKIRON ne yaptın baba ya!
  Ankara’daki şu senaryo gerçek olsa var ya, Nisan kurak geçti demem asla…

  1

  Bu arada Cuma günü nur topu gibi bir yukarı seviye alçağı (ULL) Marmara Bölgesinden geçiyor. Konturları da bayağı sık, çekirdeği de oldukça soğuk sayılır.

  • El NiNo dedi ki:

   Nasıl sadece Ankara yağış alabiliyor ?

  • EsBeRaT dedi ki:

   Gerçekten gerçekleşirse nisan ayı son dakika golü atmış olur hocam…

  • Drummer dedi ki:

   Bu ULL neye sebep olabilir? Yağış mı? Soğuma mı?

  • ALKIM dedi ki:

   Pazartesi’den beri takip ediyorum Cuma akşamüstü İstanbul-Tekirdağ-Keşan-Gelibolu-Çanakkale hattındaki hava durumunu İstanbul’dan Çanakkale’ye doğru yola çıkacağım için. Hep bir belirsizlik söz konusuydu ama bu aylarda o hat üzerinde tecrübeli olduğum için bu ULL oluşumlarının ayda 2-3 kez görüldüğünü de biliyorum. Dolayısıyla kısa süreli bardaktan boşanırcasına sağanaklara hazırlıklıyım. Geçen yıl silecekler de yetişemediğinden kısa bir süre duraklamak zorunda kalmıştık Malkara-Keşan arası bir yerlerde. Öncesi ve sonrası ise günlük güneşlik idi. Muhtemelen yine benzer bir durum olacak. Bu arada MGM de günlük tahminde sabah periyodu için bu yağışı ( kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı ifadesiyle )yakalamış. Muhtemelen akşam güncellemesinde cuma 12-18 ve hatta 18-24 arasına da sarkıtacaktır. Skiron da öngörmüş zaten. Ben de hazırlıklıyım.

   Bu arada WRF’in de yakaladığını eklemem lazım. Henüz yağış gerçekleşmedi elbette. Dolayısıyla hangi modelin ne yakadığı net değil ancak mevcut veriler ışığındaki tahminleri takdir ettim.

 19. welbane dedi ki:

  İlkbahar rehaveti girince araya çok sık bakamadım o yuzden daha önce verildiyse kusura bakmayın.. MGM 2011 iklim değerlendirmesi yayınlamış (burada) Epey güzel bir çalışma olmuş, özellikle 1950’den bu yana NAO indeksi, sıcaklık ve yağış ortalamalarının verilmesi sevindirici. Beni sevindiren başka bir husus da serin geçen ilkbahar, yaz ve erken sonbahar’ın da katkılarıyla 2011 son 15 yılın en serin yılı olmuş… Ancak bu sene bahar pek parlak değil, Nisan ortalamaların epey üstünde sıcaklık ve altında yağışla kapanacak gibi.

  • El NiNo dedi ki:

   Mayıs ortalamaların altında olacak büyük ihtimal. ayrıca bu işler değişiyor geçen yıl 21 aralıka kadar sıcaktan yandık sonra öyle süper bir kışın olabileceğini kim biliyordu.

 20. El NiNo dedi ki:

  Amerikanın kuzeydoğusunu kar fırtınası vurmuş…

 21. White Fox dedi ki:

  Gözden kaçmış bir shortwave trough Marmara’nın batısında yağışlara neden oluyor.


 22. Commandouz dedi ki:
 23. Semih dedi ki:

  Bu fotoğrafı arkadaşım çekmiş. Tarihi hakkında bilgim yok ama 2 Şubat olma olasılığı yüksek. DEK giderken Tuzla sahil:
  tu

 24. SpanK dedi ki:

  Ozan abi neden Azerbaycan tarafa yağmur yağmıyor kıştan bu yana hem çok sıcak hemd e çok fazla kurak geçiyormuş hiç yağmur yağmıyor neden o kadar soğuk kıştan sonra böyle oldu biliyor musunuz hocam?

  Bilmiyorum. – Ozan

  • White Fox dedi ki:

   Apşeron yarımadası için az yağış normal değil mi ? Bakü zaten çöl gibi bir yerde(Yıllık yağış ortalaması 220 mm’nin altında), şehrin dışında nerdeyse ot bile bitmiyor. Kuzeydeki Zakatala, Quba, Gebele falan da mı yağış almıyor ?

   • SpanK dedi ki:

    Evet oralar yağış almıyor.Azerbaycan’ın genelinde yağış yok kıştan bu yana haberlerde izledim çiftciler kötü durumda.

 25. Ankaragücü dedi ki:

  Marmaris fırtına yaralarını büyük ölçüde sardı. Bugün itibariyle kum, moloz v.s temizliği en azından bizim adımıza bitti. Çok büyük hasar yok.. Hatta son fırtınadan karlı çıktık bile diyebilirim. Bir önceki fırtına iskelemizin iki tane ahşap paletini götürmüştü. Son fırtınada kumsalımıza 4 adet aynı ahşap paletlerden vurdu. 🙂 🙂 Kısmetse bir sonraki fırtınada sürat teknesi, yat, v.s sahibi olmayı arzu ediyorum. 🙂 Ankara – Elmadağ ve hemen burnumuzun dibindeki Datça tüm zamanların rüzgar hızı rekorunu kırdı. Marmaris’e ait bir bilgiye ulaşamadım. Ancak şunu söyleyebilirim ki 6 şubat tarihindeki fırtına daha kuvvetliydi.

 26. kar aşığı Orçun dedi ki:

  Uzun zamandır,mgm sitesinde en soğuk iller Bitlis ve Ağrı gözüküyor.Erzurum ve Kars’dan bile uzun zamandır daha soğuklar.Nedenini bilen var mı? Çok merak ediyorum.
  Selamlarımla…

  • Storm Chaser dedi ki:

   Bu 2 il en çok kar yağışı alan illerin başındaydı. Bitlis’te 3 metreye yakın kar vardı ve dün bakıtığımda (MGM sitesine göre) merkezde hala 6 cm kar görünüyordu. Karın geç erimesinden dolayı özellikle gece sıcaklıklarının düşük geçmesi ve geçtiğimiz günlere kadar bu 2 ilde baya bir sis (bazende stratus bulutu) görülmesi, dolayısıyla güneşdende yeteri kadar ısı alamamaları sonucu sıcaklıklar düşük geçmiş olabilir..

 27. faseay dedi ki:

  http://i.imgur.com/TPz2i.jpg Yağış var ama yerde yok hepsi virga.Yer seviyesi bukadarmı sıcak bu yağış yere düşmeden buhar oluyor.Bulutlar akıcı şekilde

 28. tolgamemet dedi ki:

  cumartesi meteogramlar ciddi bir yağış göstermiyor ama Denizli’de gündüz eğlence yapacaklarmış yağış olur mu diye sordular meteoroloji yağış vermiş ama kararsız kaldım yağma ihtimali var gibi ama sizce durum nedir varsa salona alacaklar

 29. çihiro dedi ki:

  Elmadağ’da rüzgar hızı 150 km/s ölçülmüş! Kasırga gibi! Türkiye’de bugüne kadar ölçülmüş en yüksek rüzgar hızı kaç bilen var mı?

  degerlendirme-19.04.2012.pdf erişimi için tıklayın

  • themuslim dedi ki:

   Meteoroloji kayıtlarında Tokatta 1.1.1978 de 176 km/sa hızla esen fırtına Türkiyede bugüne kadar ölçülen en yüksek rüzgar hızı.

  • El NiNo dedi ki:

   daha yüksekleri var illere teker teker bak hız rekorlarına

 30. Cumulonimbus dedi ki:

  Elmadağ radara 30 kilo kum yağmış :p

 31. grhc dedi ki:

  Sabah Twitter’a Meteoroloji Gen.Müd.Özgeçmişi ile ilgili ”Sadece Lise de Meteoroloji Okumuş” diye twit attım hemen takibe almışlar, sizce tırsayım mı bilemedim :))))

  Üzerinize hortum gönderebilirler – Ozan

 32. Drummer dedi ki:

  Muhteşem bir kümülonimbüs fotoğrafı

  1

 33. White Fox dedi ki:

  1050 metrelik Beytepe istasyonunda hamle hızı 93.3 km saat ölçülmüş. (Bilkent’in 1200 metrelik tepeleri daha fazla olabilir)
  Dün akşam toz fırtınasından arınırken, gökyüzünde bir kümülonimbus ve güneybatısı tarafında funnel cloud oluştu. (O sırada rüzgar hala çok şiddetli esiyordu ve bu şey dönüyordu)

  1


  Emin olamadığım için Avrupa Şiddetli Hava Olayları veritabanına funnel cloud olarak rapor etmedim.

  • Storm Chaser dedi ki:

   Sanırım bu fotoğraf saat 19 sularında çekildi, o saatteki uydu görüntüsüne göre (http://i.imgur.com/uPXid.jpg) bulut tepesi çok yüksek değil. Hortumun başlangıç aşaması olan funnel cloud için daha güçlü bir yapının oluşması gerekir diye düşünüyorum. Elazığ’daki hortum olayında süper hücrenin -60 dereceden düşük tepe sıcaklığı ve kilometrelerce uzanan örsü vardı.
   Benim tahminime göre bu görüntü; yer ve yere yakın seviyelerdeki sıcak güney_güneydoğulu rüzgarın bulutdan düşen yağmur damalcıklarını kurutarak yere düşmesini engellemesi sonucu oluşan virgadır. Virganın dönmesi veya öyle görünüyor olmasıda rüzgar shifti veya neredeyse 850 mb seviyesine inen alçak seviye jetinden kaynaklanıyor olabilir.

  • White Fox dedi ki:

   Evet dün akşam 19:54’te çektim. Resmi çekerken benim üstümde mammatuslar vardı, bulut tabanı yer yüzüne çok yakındı (en fazla 1000 metre belki). Yaklaşık 5 dakika boyunca hiç bozulmadan kuzeydoğu yönünde gitti, sonra kıl gibi inceldi yok oldu. Bir de bu şeklin resimde sol tarafında bulut tabanı sağ tarafına göre yüksek kaldığı için orada bir updraft bölgesi olduğunu düşünerek acaba funnel cloud mu diye tereddüt ettim. Biraz atıştırmak dışında da hiç yağmadı. Virga da olabilir tabii…

   Dünün uydu görüntüsüne nasıl ulaştınız?

  • White Fox dedi ki:

   Yalnız şöyle bir ihtimalde var, havadaki bir kümülüs kongestus’du ve o sırada soğuk cephe hattı geçiyordu. Hava kısmen de parçalı bulutlu ve bu kütle kesinlikle bir süper hücre değil. Cold-air funnel cloud olma ihtimali de var. http://en.wikipedia.org/wiki/Funnel_cloud

   • Storm Chaser dedi ki:

    Yayınladığınız resme dikkatli bakarsanız yan yana 2 tane sizin tabirinizle “funnel cloud” a benzeyen yapı var. Bu şekilde bir funnel cloud formu olamaz çünkü 2 ayrı mezosiklon bu kadar yakın mesafede oluşamaz. Ben virga tarzı bir şey olduğu konusunda ısrarcıyım. Wikipedia’da “cold air funnel cloud”la ilgili en sonda güzel bir bilgi vermiş. They are a common sight along the Pacific Coast of the United States, particularly in the spring or autumn. İlkbahar ve sonbaharda Amerikanın Pasifik kıyılarında daha çok görüldüğünden bahsediyor. Bu yapıya en uygun bölge bizim Akdeniz kıyılarıdır. Orda oluşan su hortumlarına bakacak olursak hem mevsim hem de oluşum mekanizmaları birbirine çok uyuyor.

   • White Fox dedi ki:

    Ben de funnel cloud olduğuna ısrarcıyım. Coğrafik olarak bir bölgede bir yaygın olması benim için bir şey ifade etmiyor. 2 gün önce görülen kum fırtınası da bizim için son derece atipik bir durumdu. “Yaygın” görülür diye olayların standartlaştırmaya doğru gitmesine sonuna kadar karşıyım. Yaygın çok esnek bir kelimedir. O cümle için Türkiye’de yaşayan birinin yalnızca söz konusu mevsimleri dikkate alması gerekir – biz de ilkbahardayız zaten

    The mixing of cooler air in the lower troposphere with air flowing in a different direction in the middle troposphere causes the rotation on a horizontal axis, which, when deflected vertically by atmospheric conditions, can become a funnel cloud.

    İkincisi cold-air-funnel cloud için güçlü bir fırtınanın olması şart değil veya dikine yeterince büyümüş mezoölçekli bir yapının şart değil çok sıradan bir kümülüsün altında da gelişebilir. Bu yüzden bunu o şiddetli hava olayları ile görülen klasik funnel cloud ile karıştırmamak, hele ki Elazığ’daki süper hücrenin koşulları ile karşılaştırmasını bile yapmamak lazım diye düşünüyorum. Zaten o gün radar çalışmıyordu, çalışsaydı da fark edilemezdi. ( http://www.erh.noaa.gov/iln/Gallery/Thunderstorms/storm16.html )

    12Z tempinde Ankara 500 mb da -14’tü ve bu oluşumun olduğu saatlerde Marmara merkezli bir yukarı seviye alçak basıncı(Upper Level Low) yukardan Ankara’ya kadar uzanan soğuk hava vardı ve yukarıdaki -22’lik bölgenin kararsızlık oluşturduğunu ve dağılımında Ankara üstünde ayrıca vortisiteye arttırmış olabileceğini düşünüyorum.Bunlar bunu açıkca destekler.

    1

    Wikipedia soğuk cephenin akabinde bunun oluşacağını yazmış, hatta şurada da ben bu olaydan önce burada hava birden çok soğudu rapor etmiştim.

    Çevresinde virgalar var ama böyle girdap yapan ve kıl gibi incelen sadece bir tane oluşum vardı, iki tane yok. Diğerleri(virga olduğundan şüphe bırakmayanlar) hantal yapılarını hiç bozmadı ne inceldi ne kalınlaştı ne de döndü. Virgalar zaman zaman bunun önüne geçti.

    Dahası bu kesinlikle su hortumu ile aynı olan bir durum da değil, ikisinin oluşum yapısı kesinlikle birbirinden farklı, su hortumları kışın da yaygın bunlar kışın yaygın değil. Bu cold air funnel cloud olarak özel bir mefhum.

    • Storm_Chaser dedi ki:

     Kendi verdiğiniz cümleyi skewt verileriyle karşılaştırıp noktayı siz koyun. “The mixing of cooler air in the lower troposphere with air flowing in a different direction in the middle troposphere causes the rotation on a horizontal axis, which, when deflected vertically by atmospheric conditions, can become a funnel cloud.”
     Benim gördüğüm orta troposferde mezosiklon ve funnel cloud oluşturabilcek rüzgar yön değişimi yok.
     Bakın bu akşam çekilmiş bir virga görüntüsü, neredeyse sizinkiyle aynı resim.

     1

     Bu arada cold air funnel’in oluşma şartlarına buradan bakarsanız, deniz hortumları kesinlikle farklı demezsiniz! “In the fall months, these most often begin as “cold air funnels”, being generated by a cold air mass passing over much warmer waters”. Zaten adamlar da Pasifik kıyılarında en çok görüldüğünü söylemiş.
     Şapkadan tavşan çıkarmak için çok uğraşmamak gerekir diye düşünüyorum, benim açımdan tartışma bitmiştir.

  • White Fox dedi ki:

   Waterspout olsa olsa cold air funnel cloud’un sık görülen bir alt kümesi olabilir. (Benim sınıflandırmam böyle) Çünkü her cold air funnel cloud sıcak su yüzeyinde vücut bulmuyor ya da waterspout için illaki yukarıda çok soğuk hava bulunmasına gerek yok. İşte bu yüzden bu Beytepe’deki ile Alanya’daki aynı olamaz.

   Benim yukarıda verdiğim linkte de cold air funnel cloud için:

   These phenomena are not totally understood by meteorologists, but usually occur when showers develop in the vicinity of an upper low and very cold air aloft.

   yazıyor.

   Sizin verdiğiniz kaynakta da:

   The exact definition of waterspout is debatable

   Yazdığına göre bu son derece tartışmaya açık bir durum ve bunu waterspout ile sınırlı tutmak, daraltmak bu açıdan bir ilerleme yolunda bir engel olur. Bu kutudan tavşan çıkarmak değil, kutunun içindekinin gerçekten tavşan olup olmadığının tespiti için kutu açmaktır.

   Ben virga ve funnel cloud yapısını ayırt edebilecek düzeyde bilgi donanımına sahibim, rastgele internetten bulduğunuz bir virga resmi ile benimkinin uzaktan yakından alakası yok. Evet, benim resimde de virga var hatta funnel cloud’un önünde de var. Fakat ben o öndeki virgadan bahsetmiyorum. Zaten ben fotoğraf makinasını çantadan çıkarıp çekene kadar izole halde bulunan funnel cloud’un önüne sonradan geçti. Yaklaşık 40 dakikadır aramalarım sonucu benimkine birebir aynı benzerlik gösteren bir funnel cloud videosu buldum. (Videodaki sağ tarafta bulunan şekil ve büyüklük olarak benim gördüğüm ile aynı)

   Saat 20:00 sularına ait bir balon ölçümü yapılmadığına göre, rüzgar yön değişimi hakkında net bir şey söylemek farazi olmaktan belki pek geçemez. Lâkin, bir soğuk cephe geçtiğine göre ve bu oluşumda cephe geçtikten sonra oluştuğuna göre, dikey düzlemde cephe sınırında elbette bir rüzgar yön değişimi vardır ve cephe yeni geçmiş olduğuna göre cephe sınırının funnel cloud’un olduğu seviyede olması da kuvvetli bir ihtimaldir.

   Benim için de tartışma bitmiştir.

 34. faseay dedi ki:

  1

  Bu sistemdeki bulutların hangi seviyede olduğunu söylermisiniz? Neden bu kadar soğuk tepe değerleri var? Çok alışık olmadığımız bir durum.Bu tip sistemlerde bunların siyaha yakın renklerini de hatırlıyorum.Sanki şişirilmiş balon gibi biri patlatsın artık şunu:)

  • White Fox dedi ki:

   Bulut tepe yüksekliği 8.679 metre (Ankara 19 Nisan 2012 00z balon ölçümüne göre)

   Ankara bulut tepe sıcaklığı -46.3 derece
   İstanbul 6.852 metre -32.1 derece
   Erzurum 11.749 metre -62.7 derece
   İzmir 4.072 metre -11.5 derece
   Isparta 8.848 metre -46.7 derece
   Diyarbakır 10.122 metre -49.5 derece
   Adana 2.430 metre 0 derece

 35. Onur dedi ki:

  Boyle hissediyorum:

  (Videodur)

 36. vkaynar dedi ki:

  bu da fırtınadan sonraki gökkuşağı istanbul’da çekildi

  1

 37. Kar avcısı dedi ki:

  Tuzla’da öğlenki fırtına gibi bir fırtına ve şiddetli yağmur var.

 38. Seyyah dedi ki:

  Bugün Gökçeada’da işlerim vardı ama geceden takip ettiğim modellerden bunu zor görüyordum çünkü ciddi bir sistem bize yaklaşmaktaydı.Rüzgar kısmını fazla incelemedim ancak alçak basıncın derinliği bile yeter dedim ,büyük ihtimal gidemeyiz derken sabah oldu ve sadece yağmur var Çanakkale’de.Fırtına diye birşey yok.Neyse arkadaşa söz vermiştim bir kere ,işlerin yürümesi lazım sonuçta.Denizde sakin,önce bir Gelibolu yarımadasına geçiş oradanda Kabatepe bölgesinden ver elini Gökçeada.Bu dediğim hat 30 kusur km bir denizyolu demek ve bilenler bilir Kuzey Ege’nin denizi çok sakat bir yer.Çok şükür adaya yarı gondol modunda vardık.Yine yağmur ve ara ara patlayan bir hava var adada.Ben sistemi iyide takip etmediğimden büyük ihtimal bir ara patlar ve geceyi adada geçirebiliriz modundayım.Ancak akşam oldu çok çılgın denebilecek bi havayla karşılaşmadık.Baktık gemide dönüş hareketi var ve gemiye atladık ancak karşı taraf çok buğulu ben yine tedirgindim.Bu sefer dönüşte adadan uzaklaştıkta gemi tam gondol moduna geçti.Denizde fazla dalga yok ancak alttan altta gemiyi sağa sola iyi eğiyordu.Deniz kabarması denen olay bu oluyor demek dedim.Gemimizde sağlam bir gemi yani öyle şu arabalı eski takalardanda değil.Neyse geminin orta lobi kısmında oturuyoruz arkadaşlarla cam kenarıda değil.Tam yolu ortaladığımız bu kocaman sağlam gemi kendini bir sağa bir sola vermeye başladı ki,ben cam kenarına 15metre uzakta ve deniz seviyesinden 10-15metre yüksekte olmama rağmen camdan geminin yardıgı dalganın köpüğünü görecek kadar yükseldi ve yatışında direk gökyüzünü izliyorduk.Bu arada büfedeki çay bardakları vs. yere şangır şungur yıkıldı.Gemi hemen rotayı kırdı ve yönünü kabarmanın sallandırmayacağı yöne verdi,tabi yolculukta baya uzadı.Ama o 2-3 dk. içinde öyle büyük geminin öyle feci yalpalaması bilmiyorum anlatılmaz yaşanır.Bütün gemide ciddi bir sessizlik oldu ve herkes telefonlara yapıştı:)Bilen bilir şu Discovery’de Kuzey Buz Denizi’nde yengeç avlayan psikopatları,insan bir an o belgeselin içinde buluyor kendini ya:))Çok şükür bugünde sağsalim evdeyiz:)

 39. SpanK dedi ki:

  Arkadaşlar istanbul fındıkzade’de geçen haftakinin 2-3 katı şiddette bir yağmur var ve son 1 saatir maximum kuvvete çıkmış radarda yeşile yakın gözüküyor ama inanın bu yağmur en az sarılık sanırım havadaki tozdan kaynaklanıyor bu denli şiddetli yağmasının sebebi?

  şimdiye kadar 7mm. yağış düşmüş beyazıt gözlem kulesinden aldım bilgiyi.

 40. çihiro dedi ki:

  Ankara’nın bugünkü 12GMT balon ölçüm sonuçlarına göre 700 mb’dan 250 mb’a kadar rüzgar hızının yer yer 90 knot’a (Saatte yaklaşık 170 km!) kadar çıktığı görülüyor.
  http://ompldr.org/vZGZhNw

 41. Black dedi ki:

  Bugün resmen afetlik bir gündü. Birilerinin ölmemesi şans…

  Önemli soruya gelelim! Takip edemedim ama MGM dün ne demişti bugün için? Ciddi bir uyarı yapmış olsalardı duyardık en azından diye düşündüm.

  … Silindi, siyasi göndermeli yorum yasak. – Ozan

  • White Fox dedi ki:

   Yer yer 70-90 km saat rüzgar beklediklerini dün harita tahminlerine yansıtmışlardı.(Ben gördüm) Gerçi onlar uyarıyı basmış olsa da olmasa da gerçek anlamda sokakta kaç kişi vardır bunu hakkaten önemseyen şartlara göre önlemini alan, asıl bu tartışılır.

  • trakya(korhan) dedi ki:

   Uyarı yaptılar bir gün önceden.

  • çihiro dedi ki:

   Takip etmezseniz duymazsınız tabi. Bak bugün olmuş hala açıp bakmamışsın MGM’nin internet sitesine.
   http://www.dmi.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=12020178e
   “…(60-80 zaman zaman 100 km/saat hızında esmesi) beklenmektedir…”

   • Black dedi ki:

    Çihiro efendi, önemli olan bir gün öncesinde uyarı vermek, takip etmediğimi söyledim, fırtına yaşarken verdikleri uyarıları gördük tabii ki. Soru soruyoruz, küfür etmişim gibi davranma.

    Takip etmediyseniz niçin “hani uyarı?” tarzı yorum yazıyorsunuz? Anlamak çok zor bu tavrınızı. – Ozan

    • Black dedi ki:

     Ne diyorum orada ben!?

     “Takip edemedim ama MGM dün ne demişti bugün için? Ciddi bir uyarı yapmış olsalardı duyardık en azından diye düşündüm.” demişim…

     Bu ne demek?

     Takip edemedim ama bu gibi bir durum için ciddi bir uyarı yapılmalıydı ve duymalıydım, yapılmış ama duymamış da olabilirim, büyük ihtimalle bu gibi bir durumu haber veren ciddi bir uyarı da yapılmamıştır (tahmin yürütüyorum) demişim…

     Anlamak zor olmasa gerek!!!

     Aman toz kondurmayın MGM’nize, yıpranır falan!!

 42. Kar Delisi dedi ki:

  Bugün çok ekstrem bir durum yaşadık. Fakat bir çok kişi “ben hayatımda böyle bir şey görmedim” diye yorum yapıyor. İstanbul için konuşacak olursam, 20 haziran 2010 tarihinde de akşam üstü hemen hemen aynı şiddette fırtına yaşanmıştı…

  Neyse şu an Kınalıada da basınç 982 hPa, hava sıcaklığı da 14 derece, nem % 65… Saat 20’den sonra da yaklaşık 40-45 dakika hafif yağmur yağdı…

  Hem kısa sürdü, hem de 26 Eylül 2008‘in yanından bile geçemez. Kandilli’de 140 km/h ölçülmüştü. – Ozan

 43. çihiro dedi ki:

  Az önce işten gelirken gördüğüm manzara müthişti! Konya-Aksaray kara yoluna paralel uzanan yüksek gerilim hattı direkleri devrilmişti! Aksaray tarafına doğru uzun bir araç kuyruğu vardı. Onun sebebini bilmiyorum. Onlarca tabela devrilmişti. Tel örgüler çöpten duvarlara dönmüş. Ve en müthişi de yerel kum fırtınalarıydı! Koca bir toz bulutundan çıkıp bir başkasına girdik. Sabahtan beri hava sapsarıydı. İş yerimde 3 kere elektrik kesildi. Ve daha neler neler… Şu an hava sanki hiç bir şey olmamış gibi sakin sakin uyuyor 🙂 Hafif yağmur yağdı.

 44. El NiNo dedi ki:

  MGMnin yer kartı oklüzyon ön görüyor yağış nerede ?

 45. White Fox dedi ki:

  Bilkent’te yarım saat içinde hava temizlendi ve hissedilir derecede soğudu sanki ! Kış gibi hava var şu anda ve temiz!

  1

 46. Cumulonimbus dedi ki:

  Tuz Gölü – Ankara arasına dikkat !

  1

 47. hasso dedi ki:

  Yalova’da afet boyutunda bir hasar var neredeyse tüm seralar parçalanmış durumda maddi kayıp çok büyük…

 48. SpanK dedi ki:

  Ozan abi neden İstanbul’da yağmur yağmıyor sabah 6 dan beri yağmur bekliyorum bulutlar öyle siyah ki yağmaması imkansız gibi ama aniden güneş açıyor buluttan eser kalmıyor.

  Daha sonra tekrar kararıyor hava daha sonra gene açıyor bugün 20 dk’lık fırtına dışında İstanbul’da pek birşey olmadı o kadar derin AB alanı İstanbul’a yağmur getirmez mi abi dünde o kadar toz vardı havada hepsi birleşip bize şölen yapar dedim ama hiçbir şey yok 😦

  radara bakıyorum ege’de balıkesir’de trakya’da yağış var ama istanbul’a gelemiyor sizin beklentiniz ne ozan abi neden gelmiyor öğrenmek amaclı soruyorum bana anlatabilir misiniz?

  Yağış alçak basınçların önünden ziyade arkasında görülür. Her kara bulut gelince yağmur yağacak diye bir kural da yok – Ozan

  • SpanK dedi ki:

   Cevap verdiğin için teşekkürler ozan abi.
   Neden arkasında olur onu da açıklar mısınız?

   Orada soğuma olduğundan bulutlanma ve yağış artar. – Ozan

 49. Cumulonimbus dedi ki:

  Bu arada Ankara’da toz tabakasının içinden görülen Güneş’in rengi maviye yakın görünüyordu, belki gözümüz sarı renge alıştığı içindir. Güneş tutulması olsa filtresiz gözlenebilecek kadar net görünüyordu Güneş. Şu an ya bulut geldi ya da toz katmanı kalınlaştı, hava daha da sarardı ve güneş görünmez oldu.

 50. Murat Demir dedi ki:

  Kastamonu, Bartın İlçelerinde elektrik kesintileri var. Sanırım yüksek yamaçlı köylerde sadece bulunduğum ilçede en az 10 adet binanın çatısı uçtu. Yüksek köylerde elektrik direkleri hasar gördü. Bazı işyerleri tabelaları uçtu. Halk arasında yangınların çıktığı haberi ve göçük sonucu ölü olduğu haberi de var. An itibari ile hava sapsarı oldu. Şu an çamur yağıyor.

Yorumlar kapatıldı.