Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

 1. Semih

  Arkadaşlar ilk defa böyle bir şeye rastgeliyorum 😀 Dakikalar içinde sıcaklık 25 dereceye fırladı Tuzla’da 😀 Denizin kudreti böyle bir şey.

  1. El NiNo

   denizle ne alakası var. deniz şu an soğuk sıcaklığı arttırmaz azaltır…

   Denizin etkisinin ortadan kalktığı anlarda havanın bu kadar ısınması da denizin soğutma kudretini (bu mevsimde) göstermiyor mu? Semih de bunu kastetmiştir. – Ozan

   1. El NiNo

    Ama bunu bilmeyenler için direk bakınca öyle görünmüyor. Semih’in yazdığında deniz ısıtıyor gibi görünmüş.

    Bu kadar tartışmadan sonra doğrusu anlaşılıyordur. 🙂 – Ozan

 2. Kar avcısı

  Dünkü olay yine gerçekleşiyor. Tuzla 24.3 derece! Pendik E-5 ise 26 diyor! Halen sıcaklık yükseliyor. Bu öyle bir şey ki 10 dakikada 3-4 derece birden artıyor!

  1

 3. Fortesla

  Felipe hocam aşağıdaki cevaplar çok sağa doğru kaydığı için bunu ayrı bir yorum olarak yazdım, hem Ozan hoca da akademik bir referans istemiş. Eğer İngilizceniz varsa güzel bir kaynak buldum dinamik ve termodinamik kaldırma mekanizmalarını anlatan. Link aşağıda
  http://www.theweatherprediction.com/habyhints/164/

  Şu kısmını çevirdim aslında güzelce özetliyor;
  “Parcels of air do NOT necessarily rise from the surface when uplift mechanisms such as vorticity, jet streaks, isentropic lifting or frontal lifting is involved.”
  “Hava parselleri, vortisite, jet akımları, isentropik veya !CEPHESEL! kaldırmalar işin içindeyse genellikle yüzeyden kaldırılmazlar.” (burayı ‘genellikle yüzeyden kaldırılmazlar’ değil ‘illa ki yüzeyden kaldırılacaklar diye bir şey yoktur’ diye çevirmeliyiz bana kalırsa. – Ozan)

  Bu ne demek? şöyle ki; termodinamik olayın en bariz ayıracı zaten hava parselinin ısınan yer ile temasından kaynaklanan ısı transferi sonucu yer seviyesinden yükselmesi yani termodinamik bir olay, yukarıda bahsedilen mekanizmalarda hiç termik sözcüğü var mı? Isıyla alakalı bir şey yok hepsi dinamik etkenler. Yani aslında literatürde de dinamik ve termodinamik kaldırma ayrımı yapılıyor ve var. Bu yüzden bu mevsimde deniz kenarlarında görülebilecek orajlar termodinamik değil dinamik sebeplerden oluşurlar (soguk cephe gibi), bunlara kırkikindi yağışları demek mümkün değil.

  1. Fortesla

   Aslında çevrilmesi gereken kısım şu, sorularımızada cevap veriyor;
   “Convection that begins from the surface is termed thermodynamic convection or surface based convection. Convection originating from other means such as lifting from vorticity maximums, the cool side of fronts or jet streaks is termed dynamic convection.”

   Hah, bu iyiymiş. Ben çevireyim: “Yüzeyden başlayan konveksiyon termodinamik ya da yüzey temelli konveksiyon olarak adlandırılır. Öteki faktörlerden, mesela vortisite maksimumları sonucu oluşan yükselmelerden, cephelerin soğuk taraflarından ya da “jet streak”lerinden kaynaklanan konveksiyon ise dinamik konveksiyon olarak adlandırılır.”
   Felipe’den “dinamik konveksiyon”un tanımının geçtiği bir kaynak istemiştim, böylece bulunmuş oldu. Teşekkürler. – Ozan

  2. Felipe

   Ne güzel, verdiğiniz kaynağın en son paragrafında dinamik konveksiyon ve termodinamik konveksiyonun kullanımı da açıklanmış.

   Sizin tartışmada hata yaptığınız iki durum var.

   Birincisi ben aşağıdaki hiç bir yorumumda İstanbul’da bu aylarda görülebilecek gökgürültülü yağışlara “kırkikindi yağışları” demedim. Bunu tartışmada ben öyle diyormuşum gibi sunuyorsunuz. Aşağıdaki yorumlarıma kendimden bile şüphe ederek tekrar tekrar baktım, İstanbul için “kırkikindi yağışı” ifadesi kullanmadım.

   İkincisi yukarıda verdiğiniz kaynak da benim dediğimin tersini söylemiyor, cephelerde ben dinamik unsurları hiçbir zaman reddetmedim, bu yüzden bunu bana sunmanızın bir anlamı yok. Hatta aşağıdaki şu yorumumun ilk paragrafında bunu açıkca söyledim. Siz ilk yorumunuzda elevated convection termodinamik saymadınız ve ben buna karşı çıktım. Zaten tartışmamızın (benim tartışmamın) temel nedeni de bu… (Ama Jeff Haby, sadece yüzeyden kaynaklanan konveksiyona termodinamik diyor, bu durumda siz tanımı değiştirmiş oluyorsunuz, yükseltgenmiş (elevated) konveksiyona da “termodinamik” diyorsunuz çünkü. – Ozan)

   Siz galiba Ankara’da yaşıyordunuz. Ben de Ankara’dan anlatayım.
   Varsayalım ki 886 mb değerindeki 900 metrede konveksiyon için uygun koşullar var. Hava parseli yer seviyesinden 290 mb seviyesine kadar yükselebiliyor. Aynı gün ve aynı saatte Elmadağ’da 842 mb değerindeki 1697 metrede bulunan bir noktadan da hava parseli yükselebiliyor. Yani 842 mb seviyesinde de hava yükselme kabiliyetine sahip…(Hatta 790 mb’da bile sıcaklıktan hava yükselebiliyor) 1 saat sonra kuzey batıdan bir soğuk cephe ve yaklaşıyor ve sıcaklık hızla düşmeye başlıyor.

   Soğuk ağır olduğu için (yoğunluğundan dolayı) soğuk cephe geçerken alçaklarda enverziyona neden olmaya başlayacak ve 900 mb seviyesinde hava sıcaklığı düştüğünden hava kararlı hale gelecek. Fakat cephe geçisi sırasında, cephesel enverziyonun üstünde bulunan, 842 mb’da ya da 798 mb’da hava parseli yükselmeye devam etmeyecek mi? Sizin mantığınıza göre kararsız havanının altında soğuk girdi diye yani enverziyonun üstünde kaldığı için bu konveksiyona üvey evlat muamelesi mi yapacağız? (Üvey evlat muamelesi yapılmıyor, adının değiştirilmesine karşı çıkılıyor. Sizin de güvendiğiniz Jeff Haby de yüzeyden başlamayana termodinamik dememiş. – Ozan)

   1

   Ben bu yüzden diretiyorum. Bütün cephe hatlarını “dinamik unsurlarla” değerlendirecek olursak, soğuk cephelerin hepsinde stratiform bulutların oluşması gerekli , yani nimbostratus, altostratus gibi bulutlar. Çünkü izentropik yükselme gibi yükselme biçimleri sadece ve sadece stratiform bulut yapar, kümüliform tipleri yapmaz. Çünkü hava parseli yavaş yükselir ve oluşan bulutlar bütün gökyüzünü örtü gibi kaplar ve basık olur. Dikey gelişim fazla olmaz.

   Ki zaten ben dinamik konveksiyonu reddetmedim. Siz ve Ozan Bey beni anlamadınız ! (Sizi anlamadık, kalbinizi kırdık! 🙂 Şurada toplasan 10 kişinin ciddiyetle okuduğu bir tartışmayı böyle mesele haline getirmeyin sayın ve sevgili Felipe 🙂 – Ozan) Soğuk cephede dinamik yükselme olmasa Ankara’da kışın soğuk cephe geçerken nimbostratusla kar yağmazdı. Peki neden Ankara’da kışın soğuk cephe geçerken gök gürlemiyor ya da belirgin kümüliform bulut tipleri oluşmuyor. Çünkü soğuk cephenin termodinamik bileşeni ya çok zayıf oluyor ya da olmuyor ama olduğu zaman cephe boyunca şahane kümülonimbus hattı oluşuyor. Yeter ki (cephesel) enverziyonun üstü kendiliğinden kararsız olsun… Kısaca şartlara göre soğuk cephe geçişi sırasında önemli bir bileşen termodinamik kararsızlık da olur, olmayabilir de… Sırf dinamik mekanizmalarla soğuk cepheyi değerlendirmek bu yüzden hatadır ve tartışmamızın nedenidir.

   İşte bu yüzden elevated convection da bir termodinamik konveksiyondur. (“İsimlendirme” meselesi, daha önce de belirttiğim gibi, son analizde öznel (subjektif) olmak zorundadır, bu sebeple bu kadar mesele haline gelmemelidir. Bahsettiğiniz şeylere karşı çıkan yok, ama sizin önerdiğiniz biçimde adlandırılması konusunda ısrarcı olmanızın bir manası da yok! Meteoroloji kantitatif bir bilimdir, isimler değil süreçler önemlidir. Önemli olan, olan biteni doğru anlamak, hangi ismin verildiği değil. Siz olan biteni gayet iyi anlıyorsunuz, isimlendirilmesine değil, doğru anlatılmasına ve diğer insanlar tarafından doğru anlaşılmasına özen göstermenizi tavsiye ve rica ederim. – Ozan)

   Umarım ki kendimi ifade ettim bu sefer…

 4. Semih

  2 gündür time lapse denemeleri yapıyorum. Gayet güzel oluyor ama hızlandırmada sorun yaşıyorum. Movie Maker yetersiz kalıyor hızlandırmada. Onur, sen hangi programı kullanıyorsun?

  1. okito

   Semih bu gibi işler için Adobe Premiere CS5 kullan, istediğin tüm esnekliği tanıyan bir program. SFX ya da VFX konusunda da önüne geniş bir yelpaze koyuyor.
   Apple kullanıcısı isen, aynı şeyleri Final Cut da sağlayabilir. Ancak ben her iki durumda da sana Adobe Premiere CS5 öneriyorum.
   Yüksek ihtimalle profesyonel olmayan el tipi (hatıra makinesi olarak da tabir edilir) bir makine kullanacaksın. Bu yüzden ‘render’lardan sonraki son çıktılarında, flicker (titreme) olmaması açısından “interlaced” ve “progressive” kavramlarını iyice araştır.
   Yükledikten sonra bir göz at, Nasıl yapılır noktasındaki tüm sorularını cevaplamaya çalışırım..
   Not: Onur kusura bakma, direk sana sorulan bir soruya cevap vermiş oldum.

   1. Semih

    Gerçekten çok teşekkür ederim. Ben çekimleri laptop kamerası aracılığıyla yapıyorum. Çünkü daha net ve daha hızlı görüntüler elde ediyorum. Tavsiyelerin için tekrardan teşekkürler 😀

    İnternette araştırdım ama bu dediğin program için indirme linki bulamadım. Lisanslı ürün olduğu için internetten indirilmiyor 😦 Bildiğin başka, amatör yani sadece istediğim kadar hızlandırma yapabileceğim bir program var mı?

 5. ALKIM

  Gelibolu’ya otomatik gözlem istasyonu kuruluyormuş.

  http://www.haberler.com/gelibolu-ya-otomatik-gozlem-istasyonu-kuruluyor-3472211-haberi/

  Ha şöyle ya. O civarda, Avrupa yakasında, Çanakkale-İstanbul istikametinde İpsala’ya kadar istasyon yoktu. İsabetli bir seçim olmuş. Gerçi hemen karşı yakada (kuş uçuşu 5 km’yi geçmez) Lapseki istasyonu var ama arada da deniz var. Balkanlardan gelen sistemlerde çok işe yarar bu istasyon Çanakkale için özellikle.

 6. Kar avcısı

  Tuzla 16.30 itibariyle 22 derece! Saat 16.00 son durumlarda Kartal-Göztepe civarı 16 dolaylarında. Çok belirgin farklar var. Pendik E-5 ise 24 derece diyor. Ümraniye kavşağı 22 ve 2-3 km ötesi 17 derece. İstanbul çok garip yer 😀

  Kilyos ve Tekirdağ’da deniz suyu halen 6 derece! Çok normal, soğuk hava şehri çepeçevre sarmış durumda, fırsat bulduğu yerlere dalıveriyor. – Ozan

 7. Mayhart

  Başta Ozan hocam olmak üzere, tüm hava ve kar delilerinin meteoroloji gününü kutlar, bol karlı, DEKli, siklonlu, orajlı, fırtınalı güzel günler dilerim. 🙂

 8. Aslı

  İyi akşamlar. Havalar hızla ısındı. Bu normal midir? Eğer böyle giderse, yaz sıcaklıklarını düşünmek bile istemiyorum. Yazın nasıl gececeğine dair, sizin bir öngörünüz var mı?

  Tamamen normaldir merak etmeyin. Şimdiki sıcaklar yaz sıcaklarının derecesi hakkında bir bilgi vermez. Mevsimlik tahminleri şuradan inceleyebilirsiniz. – Ozan

  1. Havaİzmir

   Ben de ilk başlarda öyle düşünüyordum ama 1 ayda 10 derece ısındıysa 2 ayda 20 derece ısınır gibi bir varsayım çok yanlış olur. Ozan Bey’in dediği gibi hava sıcaklıkları normaldir. Ayrıca, şimdiden yaz sıcaklıklarının tahminini yaparsanız o tahminin tutma derecesi çok düşük olacaktır. Benden söylemesi.

 9. El NiNo

  Mevsimler insanı çok değiştiriyor bunu gördüm kendimde :). Kışın model güncellemelerini sabırsızlıkla beklerdim şimdi hiç ilgimi çekmiyor. Bu siteye hergün yüzlerce kez girerdim artık sabah öğle akşam gibi bir şey oldu.

  1. tolgamemet

   aynen ben de öyle modeller acayip durgun napalım bahar yağmurlarını bekleyecez

 10. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Hangi renk skalası daha iyi?

  İlki, şu an kullandığımız (tıklayınca büyür)

  2

  Aşağıdakinde ise sıcaklık farkları daha belirgin ama yeşiller sanki kolay seçilmiyor. Ne dersiniz?

  1

  1. Felipe

   Aslında ikincisi daha iyi ama bu haritaya uygun değil.

   En alçak yerler beyaz, dağlar da gri tonlarda gösterilse ikinci derim.

   Fena fikir değil, bir bakayım, teşekkürler – Ozan

  2. Trakyalı

   İkincisi bence daha iyi farklılıklar daha açık görünüyor, ama özellikle koyu yeşil olanlar biraz zor okunuyor, büyütülse bile.

  3. Mayhart

   Şu örnekte bir kaç noktada gösterdiğim gibi daha görünür hale getirilebilir mi acaba? (tıklayın)

   1

  4. Onur

   Ben daha önce 2.si gibi olmasını önerdiğim için yazmayacaktım fakat bu mail olayından dolayı yazıp yazamadığımı görmek için yazıyorum. Kim bu mail ile hesap aldı Ozan?

   Bilmiyorum Onur, bu kontrol edilemiyor. Garip bir durum. – Ozan

 11. Kar Delisi

  Gözümüz aydın. Bugün leylekler de geldi. Normalde 11 Nisan’da gelmeye başlamaları lazımken, tam 21 gün önce geldiler. (Giderken de normalden erken gitmişlerdi ve kışın nasıl geçtiği malum. )
  Kızılçam ağaçları da silme kozalak dolu. Oldukça sıcak ve kurak yaza hazır olun… 😦

 12. faseay

  Salı günü gelecek soğuk sistem ben de varım demeye başladı. Bununla beraber ben, Nisan ayının ilk veya ikinci haftası da karlı bir sistem gelmeden baharın tam anlamıyla geleceğinden emin olmam. Gebze’ye yağan 16 Nisan ve 7 Nisan karını unutamadığımdan (16 04 1997 ve 07 04 2003 olabilir yıllardan emin değilim) olsa gerek…

  Tarihleri ben ve Alkım düzelttik, bu şekilde doğru, özellikle Nisan 97 efsanedir. 10 Nisan 1997 sabahı İzmit merkez de bembeyazdı. – Ozan

 13. Semih

  Saat 16.10’da Tuzla’da sıcaklık 13.2 dereceydi. 16.30 sıraları çok çok ani olarak 18.3 dereceye fırladı ve gün içindeki en yüksek sıcaklık oldu. Şu an saat 16.55 ve sıcaklık 12.8 derece. Bu kadar hızlı ve ani değişimin nedeni ne olabilir?

 14. Commandouz

  Can sıkıntısından ne yapacağımızı şaşırdık.Bende bi potbori yapayım dedim:D

  2000-2011 ilk 4 ay Max .Sıcaklıkları:
  2000-2001-2002-2003-2004–2005-2006-2007-2008–2009-2010-2011
  Ocak= 11.4–17.0–15.4–16.2–15.0–16.8–17.0–16.0–13.5–17.5–18.4–15.4
  Şubat= 13.6–18.0–18.2–15.6–19.4–16.5–16.3–15.6–17.0–17.2–19.2–17.2
  Mart= 24.0–22.4–21.0–14.4–21.6–17.4–20.0–24.3–20.2–21.0–20.9–19.6
  Nisan= 25.0–25.2–22.2–23.1–25.0–26.0–26.0–21.8–27.0–25.5–24.2–19.2

  İstanbul’un en fazla yağış alan yeri olan Bahçeköy’ün 1990-1999 yılları arasındaki meteorolojik verileri:

  İstanbul’un en az yağış alan yerlerinden biri olan Florya’da ki 1990-1999 yılları arasındaki sıcaklık verileri:

  İstanbul geneli 1990-1999 yılları arası sıcaklık ve yağış verileri:

  Bugünkü en yüksek sıcaklıklar:
  Bakırköy-16.1
  Göztepe-17.3
  Pendik-18.1
  Samandıra:17.3
  Sarıyer-17.9
  Şenlikköy-16.1
  Kilyos-19.0
  Kartal-18.1
  Şile-21.0
  Çatalca-17.3
  Eminönü-17.7
  Balmumcu-17.6
  Acıbadem-20.3
  Beyazıt-15.2
  Kemerburgaz-18.6
  Ömerli-19.8

  Buda İstanbul’daki en yüksek mahalle:Gülensu-Maltepe:348 metre

  Buda Aydos’un tepesinden Adalar(Google Earth)

  Ve son 3 günün görünümü:

   1. Burak S(Tuzla)

    Üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadada bulunduğu için olabilir

  1. Kar avcısı

   İstanbul’da da şöyle baharın geldiğini müjdeleyen şimşekli, gökgürültülü ve fırtınalı bir yağış olsa süper olacak 😀

    1. ersin

     Kırkikindi tarzı diyorsan doğru tabi ama nisandan sonra İstanbul’da da görülür gümbürtülü yağışlar.

  2. Felipe

   Baharda İstanbul güneyden, batıdan veya kuzeybatıdan gelebilecek yağışlarda şimşek görebilir. Hatta konveksiyon yerden 200-400 metre yukarıdan da başlayıp soğuk denizin etkisini kırabilir.

   1. Fortesla

    “Elevated convection”dan bahsediyorsan o bahar yağmurlarında daha farklı bir durum, benim kastım saf termodinamik konveksiyondu ve İstanbul’da deniz yüzünden termodinamik konveksiyonun bu aylarda deniz yüzünden görülmesi zor, cephesel geçişler sırasında kaldırılan hava termodinamik konveksiyon değildir.

    1. cihiro

     “cephesel geçişler sırasında kaldırılan hava termodinamik konveksiyon değildir.” Yüzde yüz doğru bir cümle değil. Kışın geçen soğuk cephelerde şimşek aktivitesi nadiren gözlemledim Konya’da ama yazın geçen soğuk cephelerde müthiş şimşek aktiviteleri gözlemledim. İkisi de aynı soğuk cephe. Şimşek bakımından neden çok farklılar? Termodinamik konveksiyon! Az ya da çok termodinamik konveksiyonun etkisi var diye düşünüyorum.

   2. Felipe

    Kara üzerinden sıcak hava deniz üstüne yeterince taşınabiliyorsa üst seviyeden başlayan konveksiyon da saf termodinamik konveksiyon olabilir. Sadece yoğunluk farkından dolayı soğuk hava yer seviyesinde çökmüş şekilde bulunur ama bu da bir termodinamik konveksiyondur.

    1

    Demişsiniz ki:
    “Cephesel geçişler sırasında kaldırılan hava termodinamik konveksiyon değildir.”

    Bu verdiğiniz bilgi ışığında bir soğuk cephe geçerken oluşan kümülonimbuslar termodinamik konveksiyonla oluşmaz o zaman ! ? Peki sıcak hava yukarı yükselmiyor mu ?
    Burada bir yanlışınız olduğu düşüncesindeyim. Bu mevsimde Trakya’dan sokulan bir soğuk cephe yukarıda çizdiğim gibi önündeki sıcak hava taşınımıyla 9-10 derecelik deniz üstünde de termodinamik konveksiyona bağlı fırtına bulutları yapmaması için bir neden yok.

    1. Fortesla

     Sayın Felipe, termo ve dinamik sözcüklerinin anlamlarını bir kez daha düşünmelisiniz. Soguk cephe önünde varolan kendisine göre sıcak havayı kaldırır ki bu hava da kışın genelde sıcak cephelerle gelen havadır. Güneşin kara parçalarını ısıtmasıyla, havanın temas yoluyla yüzeyden ısınmasıyla oluşmazlar. Termodinamik konveksiyon güneşlenme ile birlikte kıştan bol nemle çıkan topraktan buharlaşan nemli ve sıcak hava parselinin üst seviyelerde varolan kıştan kalma soğuk hava içinde yükselmesidir. Deniz etkisi bu tür yağışların oluşumunu inhibe eder. Ve evet soğuk cephe geçerken oluşan kumulonimbuslar termodinamik nedenlerden değil sadece dinamik nedenlerden oluşurlar!?

     Şunu da eklemek isterim ki enverziyon çizgisinin üstünde bulunan hava parseli tamamen sıcak hava nasıl oluyor bunu da anlamış değilim? Orası da enverziyon bölgesi olmasın?

     1. Felipe

      Soğuk cephe geçerken ve geçmeden önce sıcak havayı yukarı yükseldiği için bu da termodinamik bir konveksiyondur. Cephe geçişi sırasında dinamik konveksiyon da olabilir buna benim bir itirazım yok.

      Sizin dediğiniz örneğe bakalım, “güneşin kara parçalarını ısıtmasıyla havanın temas yoluyla yüzeyden ısınmasıyla oluşan” kümülonimbuslarda aslında başlı başına yerel bir soğuk cephe alanıdır. Sadece sinoptik ölçüde büyük cephe hatları değiller.

      Mesela şöyle bir senaryo üretelim.
      Dikey rüzgar dağılımının aynı açıdan estiği bir noktada öğleden sonra oluşan çok hücreli (multicell) bir fırtına kütlesi şerit şeklinde gelişip ilerlerken de hiç yoktan bir soğuk cephe oluşturabilir. Sabah yer kartı analizinde hiç gözükmez ama akşam analizinde ortaya çıkar.

      Bu şerit halindeki fırtına sistemi yağışla geçtiği yerdeki havayı soğutur rüzgar da aynı yönde estiği için soğuk adveksiyon da bunun akabinde takip eder. Bu soğuk hava da önündeki sıcak havayı da aynen klasik soğuk cephe tarifindeki gibi yükseltmeye başlar ve konverjans da fırtınanın olduğu yerde yoğunlaşır. Aslında soğuk cephe bir bakıma termodinamik konveksiyonun organize olmuş halidir. Aşağı yönlü hava hareketi yani fırtınanın downdraftı soğuk adveksiyon tarafındadır. Yukarı çekişli(updraft) bölümü cephe önü veya cephenin geçmeye başladığı yerdir.

      Bazen + mavi üçgen şeklinde oluşmakta olan soğuk cephe hatları atılır(Özellikle MetOffice haritaları böyle). 12 saat sonra +mavi üçgenli soğuk cephelerin bir çoğunu bir daha harita da göremessiniz. Çünkü güneş battığı için o cepheleri var eden termodinamik etkide ortadan kalkmıştır.

      ————————–
      Enverziyon olayına tekrar dönersek:
      Sıcak hava az yoğun olduğundan soğuk havanın üstüne karışmadan kayıyor. Karada ısınan hava kütlesi soğuk deniz üstünde böylece ısısını kaybetmeden yol alabilir. Bunun en güzel deneyini cam bir akvaryumla yapmak lazım araya sıvı geçirmez bir panel koyun bir tarafını su ısıtıcısı ile kaynatılan kırmızı sulu boyalı suyu koyun. Bir tarafına buz dolabından çıkarılan mavi sulu boyalı suyu koyun sonra paneli kaldırın. Hem soğuk cephedeki gibi kırmızı bölge mavinin üstüne çıkar, denge kurulunca dipdeki mavi bölgeyi enverziyon olarak varsayın.Renkler karışmayacak.

      İstanbul’da rüzgar kuzeyden esmemeli yani Karadenizden eserse dediğiniz gibi zor ihtimal ama batıdan, batıkuzeybatı veya kuzeybatıdan eserse İstanbul’da bu mevsimde kümülonimbus alabilir.Hatta İstanbul Başakşehir’de yükselmeye başlayan hava kütlesi rüzgarla sürüklenerak soğuk Karadeniz’de kümülonimbus oluşturabilir veya enverziyonun üstünde ısısını kaybetmeyen ve ısınan karadan sürüklenen hava parseli….. Benim anlatmaya çalıştığım budur.

      Bu durumda nasıl termodinamik konveksiyonu inkar edebiliriz ?

      1. Fortesla

       Hocam yanlış anlamayın ama yazdıklarımı okumadan cevaplıyorsunuz gibi geliyor bana, soğuk cephe geçerken hava parselini ısıtan ne var hocam kış günü? ne ısıtacak canı olmayan güneş mi?. Ben soguk hava sıcak havanın altına dalarak kaldırır “dinamik” olarak diyorum siz yok o da termodinamik konveksiyon diyorsunuz, yetmiyor fırtına bulutularını kendi karakteristiğinden gelen downdraftları soğuk cephelere benzetiyorsunuz termodinamik konveksiyon yapar diyorsunuz. Termodinamik bir olayda bir ısı kaynağı gerekir. Hava parselini yükselmeye zorlayan güneştir.Soğuk cephe ise hava parselini ondan daha soğuk olduğu için yükselmeye zorlar. Onu ısıttığı için değil.Ha ısrar ediyorsanız deniz kenarlarına kırkikindiler icat ediyorsanız onu bilemem. Ankara ve İstanbul radarlarını birlikte takip edelim o zaman bakalım İstanbulun kırkikindileri var mıymış?

       Fortesla’ya katılıyorum. Zaten ilk başta vurgu yapılan, İstanbul’daki soğuk denizin, gün içinde güneş ışınlarına bağlı olarak oluşan termodinamik konveksiyonu engellemesi idi. Bunu da zaten buradaki herkes biliyor (basit anlatımını şuradan da okuyabilirsiniz). Yoksa kimse ilkbaharda ya da yazın İstanbul’da zinhar gökgürültülü yağış olmaz filan demedi yani. Sanki böyle denmiş gibi “illa ki olur” diye tartışmayı uzatmanın alemi yok diye düşünüyorum. Tabii ki cepheler ya da yerel hava hareketleri konvektif aktivitenin yerini İstanbul’a hatta denizin üzerine doğru kaydırabilir (Felipe’nin şemasında görüldüğü üzre). Yani ortada “yanlış” anlaşılan, uzun açıklamalarla düzeltilmesi gereken bir durum yok. – Ozan

    2. Felipe Yazıyı Yazan

     Eğik yazılanlar bana aittir. – Ozan

     Ben olayın teorik boyutuna takıldım sizler ise konuyu kırkikindi mekanizması ile sınırlandırdınız ve termodinamik konveksiyonun kapsamını daralttınız. Tartışma da burdan doğdu. Ben yorumu yazdığımda Ersin’in 12:44 saattinde yazdığı mesaj daha onaylanmamıştı. (Valla biz bir şeye takılmadık, ortada yanlış anlaşılan ya da anlatılan bir durum olmamasına rağmen siz bence “yanlışınız var” diye tartışmayı başlatan taraf oldunuz. Oysa sizin bahsettiğiniz mekanizma ile yağmurun yağması, Fortesla’nın bahsettiği denizin konvektif aktiviteyi azaltması olayı ile çelişmiyor. “Deniz konvektif aktiviteyi azaltır, keser” demek “deniz soğukken asla konvektif yağış olmaz” demek değildir, sizin tartışmayı yürütme tarzınız sanki böyle bir şey söylenmiş izlenimi yaratıyor. Ayrıca, eğer tarif ettiğiniz olaylara sizin verdiğiniz ismin verilmesi ve sınırlarını çizdiğiniz kapsamlara uyulması konusunda ısrarcı olursanız bu tür tartışmaların çıkması da normaldir. Bunu White Fox, Ankara’da görülen DEK yağışları için yapıyordu, böyle yapılınca bence tartışma zenginleşmiyor.)

     Ben sadece:
     “Baharda İstanbul güneyden, batıdan veya kuzeybatıdan gelebilecek yağışlarda şimşek görebilir. Hatta konveksiyon yerden 200-400 metre yukarıdan da başlayıp soğuk denizin etkisini kırabilir.” dedim. Hatta Çihiro’nun GFS animasyonunda İtalya’nın güneyinde denize sarkan bahsettiğim şey olabilir.

     Ben de İstanbul ile ilgili konuştum ve yorumu yazdığımda konu “kırkikindi yağışları”na kısıtlanmamıştı sadece İstanbul’da bu mevsimde gökgürültülü yağış olabilir mi teması vardı. Tartışmaya ben sürüklendim ben yanlış anlama ile başlatmadım.
     Daha sonradan tartışma bana yöneltilen cevaplarla dinamik konveksiyon-termodinamik konveksiyon tartışmasına dönüştü. Bence tartışmanın da bir sakıncası yok. 😛
     Kısaca termodinamik konveksiyon nitelememi bunun kapsamını Fortesla gibi daraltmıyorum, tartışmada bu görüş ayrılığından dolayı ortaya çıktı. Bence gayet hoş bir tartışma 🙂 Ozaaan niye güzel tartışmamıza the end koyuyorsun! ? 😛

     Mesela Fortesla yukarıda şöyle yazdı:

     “Termodinamik konveksiyon güneşlenme ile birlikte kıştan bol nemle çıkan topraktan buharlaşan nemli ve sıcak hava parselinin üst seviyelerde varolan kıştan kalma soğuk hava içinde yükselmesidir. ”

     Bence bu yanlış değil AMA çok eksik bir tanım, termodinamik konveksiyonu bu çerçevede görürsek ekvatordaki konvektif yağışları açıklayamayız ya da Ağustos’ta görülen yağışları açıklayamayız. Soğuk cephe termodinamik konveksiyon ile de haydi haydi bağlantı kuramayız. (Sadece bir bölgedeki spesifik bir olay tartışılırken niçin termodinamik konveksiyonun tam bir tanımı yapılmak durumunda olsun ki? Mantıksız bir talep bana kalırsa. Ayrıca burası bir blog, ansiklopedi ya da akademik bir dergi değil. – Ozan)

     Tartışmayı tetikleyen unsur, “termodinamik konveksiyon olmaz” teziydi.
     Bunun genelleme olduğunu düşündüğüm için ben de doğrudan termodinamik konveksiyon ile oluşan multicell fırtınaların nasıl soğuk cephe yapabileceğini anlattım. Ben dinamik unsurlar olmaz demiyorum ki, sadece açıklamada genellemeyle ya da daraltmayla atlanan tiplere argümanımda ağırlık veriyorum. 😛 Hem sadece kış için konuşmuyorum. Mesela Fortesla ayrıca dedi ki, “termodinamik konveksiyon için bir ısı kaynağı gerekir.” Evet bence de doğru.

     Fakat bir önceki mesajında da demiş ki:

     “Soğuk cephe önünde varolan kendisine göre sıcak havayı kaldırır ki bu hava da kışın genelde sıcak cephelerle gelen havadır. ”

     Bu iki ifade de çelişki değil mi? Sonuçta sıcak hava da yatay olarak güneyden gelen sıcak cephe ile taşınan bir havadır. Sıcağın kaynağı sıcak deniz suyu da olabilir (mesela Akdeniz), ya da Afrika’da olabilir. Ama bu sıcaklığın da bir kaynağı var sonuçta… bu da dolaylı da olsa güneş…termodinamik konveksiyon sadece doğrudan güneşle ısınan kara üstünde yükselen hava ile dar anlamda tutulmak zorunda değil ki… (O zaman her şeye termodinamik diyelim, çünkü bütün ısının (atmosferdeki ve denizlerdeki) ve buharlaşmanın kaynağı en başta güneştir!? Çok mantıksız buldum bu açıklamanızı, sizin dediğiniz doğru olsun diye yapılmış zorlama bir genelleme…)

     Hatta lifted indeks, K indeks veya total totals gibi kararsızlık birimleri sırf termodinamik konveksiyonu değerlendirmek için var. CAPE de öyle, bunun 0′ın üstünde olduğu bütün durumlarda termodinamik konveksiyon da mutlaka vardır. Soğuk cephenin önünde CAPE her zaman az da olsa 0′ın üstüne çıkıyor. (Bunlar kastedilmiyor ki! Teoride kaybolmak diye tam da buna denir. İlk baştaki tartışmaya dönelim: Soğuk deniz İstanbul ve civarında özellikle bu mevsimde ısınmayla oluşan konvektif yağışlara ket vurur mu vurmaz mı? Vurur değil mi? Olay budur.)

     Mayıs’ta yukarıda anlattığım gibi salt termodinamik bazlı çok hücreli fırtına sistemlerinden yoktan var olan soğuk cepheleri yakalayıp burada paylaşırım.

     Son olarak: Dinamik ve termodinamik konveksiyonu ayırıp tanımlayan bir iki akademik referans verir misiniz? Ben bulamadım. Teşekkürler. – Ozan

  3. Felipe

   Sayın Ozan Mert,

   Gerçekten de hala tartışmayı benim başlattığımı mı düşünüyorsunuz ? 🙂 Rica ediyorum yukarıdaki yorumlara özellikle başlangıca bir daha göz gezdirin. Tartışma “elevated convection” Türkçe’siyle yukarı seviye konveksiyonu termodinamik konveksiyon değildir yaklaşımı ile Fortesla tarafından başlatıldı! Benim yanlışınız var ifadem buna cevaben geldi ve “bence yanlışınız var” demekle “o öyle değil” demek arasında hiç bir fark yok.

   Kaldı ki ben ilk yorumumu (200-400 metrede de konveksiyon olabilir böylece soğuk deniz etkisi kırılır argümanını) İstanbul’da bu mevsimde gökgürültülü yağış açısından genel bir senaryo olarak sundum ve o yorumu Fortesla’ya cevap olarak bile yazmamıştım. Ona cevap verseydim zaten ersin gibi direkt onun mesajında cevapla sekmesini kullanırdım. Buna rağmen hala benim tartışmayı başlatan taraf olduğumu düşünerek politik yaklaşıyorsanız, öyle olsun. 🙂 🙂 🙂

   Tartışmayı kimin başlattığı da bence önemli de değil (ama ben kesinlikle başlatan değilim!)

   Herhangi birisi sizin argümanınıza karşı çıkarken veya onu çürütmeye çalışırken elbette ki karşı taraftan karşı çıktığı kavramları “tanımlayarak” argümanında neden sorusuna cevap vermesini beklersiniz. Benim tarzım böyle ve ben hala baştan tartışmayı başlatan elevated convection termodinamik konveksiyon değildir ifadesinin akabinde gelişen bu tartışmalya bana yöneltilen hiç bir yorumdan ikna olmadım! Bu blogun ansiklopedi veya akademik dergi olup olmaması ile ilgili değil.

   Tartışmaya tekrar dönecek olursak; 🙂
   Yabancı literatürde daha çok termodinamik ve dinamik yağış mekanizları thermodynamic and dynamic precipitation mechanisms var. Dinamik yağış dinamik yükselme olarak da geçiyor.

   Size göre hem zorlama bir genelleme bir genelleme yaptım hem de teori içinde kayboldum. Lakin benim yorumumu hatta yukarıdaki bütün yorumlarımı bütün olarak değerlendirdiğinizde size göre zorlama genellemem ile hiç de bütün yağışları termodinamik olarak göremeyeceğim nettir. Teori içinde kaybolurken(!) CAPE, lifted indeksi anlatarak ben kararsızlığa dikkat çektim ve bunu termodinamik mekanizmanın bir unsuru olarak değerlendirdim.

   Nitekim Jeff Haby demiş ki:
   Convective precipitation is also known as thermodynamic precipitation. While dynamic precipitation only needs saturated air and lift, convective precipitation requires an additional component called instability. Uplift due to instability release occurs when the air rises on its own after being lifting to a certain point in the troposphere. Instability is commonly assessed by examining the Lifted Index (LI) and CAPE (Convective Available Potential Energy).

   Bakınız Jeff Haby de teoride kaybolmuş! Üstelik tartışmaya neden olan elevated convectionda da kararsızlık vardır.

   http://www.theweatherprediction.com/habyhints/336/

   Somut örneği:

   Yerde enverziyon var ve hava kararlı ama 600 mb’da hava kendiliğinden yükseliyor CAPE 600 mb’ı baz alınca 37 çıkıyor.

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Yorumunuzu onaylıyorum ama tartışma benim için ne ilgi çekici ne de ikna edici. Amacınızı da anlamış değilim.

    Jeff Haby dinamik ve konvektif yağışlardan bahsediyor. “Dynamic(al) convection” diye aratıyorum, bir şey çıkmıyor.

    Sağlıcakla.

 15. Semih

  Saat 22.40 ve Tuzla’da sıcaklık halen 10 derece 😀 Gündüz 17.7 dereceye kadar yükseldi. Yarın 20 dereceyi görürüz belki de. Hoşgeldin bahar 😀

  1. Kar Delisi

   Evet, maalesef bahar geldi. Her ne adar artık soba yakmasam da, param cebimde kalacaksa da, Kışı şimdiden özledim. 😥 8 ay nasıl geçer, off…

 16. vostok

  Kardeşim dün bir fotoğraf yolladı bana. İstanbul’da 31 Ocak gecesi yağan kardan bir enstantane. Bu fotoğrafı gördükten sonra bu seneyi kaçırdığım için gerçekten çok büyük bir pişmanlık ve üzüntü yaşadım.

  http://ompldr.org/vZDJnYw

 17. Commandouz

  İstanbul 23 Ekim’den beri 146 gündür 20 dereceyi göremedi.


  Bu durum 148 gün sonra son bulabilir.

  Birde acaba hangi günlerde kar yağmış diye merak edenlere COMAS’tan ücretsiz hizmet:)

  1. Commandouz

   Prova Şile’den.

   Bu arada 25 derecenin üzeri 162, 30 derecenin üzeride 182 gündür görülmedi.

 18. El NiNo

  Rize/Çayelinde süper kar yağışı varmış. Kameralardan izliyorum gerçektende öyle. Elime fotoğraf geçtikçe buraya atarım.

  1. genc akın

   El NiNo çok şey kaçırdın…Benim ev denizden 50 metre yüksekte ve orada 14 cm kar var.Büyükköyü sen düşün ne kadar vardır orada hatta yükseklerde iki gündür yağıyor..

   Gece boralar şeklinde öyle kuvvetli yağdıki anlatılmaz görmen lazımdı o derece..
   Kısaca yılın en güzel yağışını kaçırdın..
   Bu fotolar senin için…


   Gün ağarırken Çayeli…

   1. El NiNo

    Ben merkez kalıyorum kar yağınca köye çıkıyorum 🙂 Orda olsaydım büyük ihtimal merkezde olurdum. hatta gece 2 de filan dışarı çıkardım. Evet kar çok yoğunmuş. Büyükköydeki dayımla konuştum 3 karış(60-65 cm) yağdığını söyledi. Yani gerçekten güzel kar yağışı olmuş.

 19. ertuğrull

  Espiye de an itibariyle çok yoğun bir kar yağışı var.Her taraf bembeyaz oldu.

 20. Kar Delisi

  Bu sabah İstanbul/Kınalıada’da saat 06:00’da hava sıcaklığı 1 derece iken, saat 08:00’da 4 dereceydi.
  Saat 09:00’da Büyükadadaydım. saat 09:15 gibi sıcaklık kaç dereceydi bilmiyorum ama birden çok fazla bir soğuma ile yaklaşık 15 dakika hafif şekilde, küçük taneli kar yağışı oldu. Kar yağışı İstanbulda süpriz yapmaya devam ediyor.

 21. vostok

  Bugün internette MGM’nin sitesine girmeye çalışırken yanlışlıkla linkin bir kısmını sildim. Sonrada silindikten sonraki linke gittim ve MGM’nin sanırım internet sitesinin deneme sürümünü buldum. Sanırsam internet sitelerini yenileyecekler.

  Buyurun; http://mgm.gov.tr/sondurum/_turkiye.aspx

 22. Black

  Bir not düşelim.

  MGM ve Freemeteo’nun Ankara için yaptığı yağış tahminlerini uzun ve kısa vadede yaklaşık 1 haftadır karşılaştırıyorum. Dün hariç (ki o da kısa süreli, etkisiz kar sağanaklarıydı – mgm iki yıldızlı kar ikonu koymuştu) mgm freemeteo karşısında açıkça başarısız tahminlere imza attı.

  Not düşelim…Bir günden iki günden bahsetmiyoruz.

 23. Kayserili

  Şu an Kayseri’ye lapa lapa kar yağıyor.Ama geçici sanırım.MGM’nin tahminlerine göre 2-3 gün sonra sıcaklık 12 dereceye kadar çıkacakmış.Bahar geliyor yani.

 24. ertuğrull

  Espiye’de (Rakım 10 mt.) an itibariyle lapa lapa kar yağıyor. Sabaha kadar böyle kar yağarsa 20 – 30 cm olur.

 25. Cumulonimbus

  Bu arada DMİ, Ankara için dün, yağışın merkezde akşama kadar yağmur olacağı, bugün ise akşama doğru kar yağacağı yönünde oldukça isabetli tahminler yaptı.

 26. Kar Delisi

  Vapurla, Heybeliada’dan Burgazada’ya doğru giderken, 17:35’te lapa lap kar yağışı başladı. Ama vapur Burgazada’ya yanaştığında kar durdu. Yani sadece bir 10 dakika kadar yağdı. Şu an Kınalıada’da 4 derecelik bir sıcaklık var ve yağış yok. 😦

 27. Gökhan

  Ankara Eryaman’da saat 17:00’dan beri etkili graupel ve kar yağışı var rüzgarla birlikte tipi şeklinde yağış söz konusu. Toprak çimlik alanlar beyaz örtüyle kaplandı. Şu an daha hafif şekilde kar sürüyor. Şehir merkezindan 20 km kuzeybatıdayız ilk kütle merkezi teğet geçti gibi radardan göründüğü kadarıyla.

  1. Havaİzmir

   Aynen öyle,bir arkadaşım orada oturuyor ve aralıklı olarak iri kar ve buz yağdığını söyledi.

 28. Dev

  Şu an Kırıkkale’de çok sert rüzgarla birlikte bu senenin en yoğun kar yağışı var, resmen sea effect yoğunluğunda müthiş bişey!

 29. faseay

  Çayırova’da kar şiddetini bir ara arttırdı. Hayatımda ilk defa bu büyüklükte kar tanesi gördüm. Flaşta yansıyanları görüyor musunuz? Çapları 5,6 cm civarıydı

  1

  1. Kar avcısı

   Aynen, Tuzla’da şu ana kadar gördüğüm en büyük çaplı kardı 😀 Kimisi abartısız 9-10 cm’i buluyordu.

 30. Semih

  Az önce Tuzla’da hayatımdaki ”en büyük taneli” kar yağışını gördüm. Anlatılamaz bir şeydi. Sıcaklık eksilerde olsaydı neler olabileceğini düşünmek bile çıldırtıyor 😀 Şu an çimlerde beyazlık söz konusu. Halen hafif olarak devam etmekte.

  1. anemodulion

   Sanırım sıcaklık eksilerde olsaydı bu kadar büyük taneler görülmezdi…Ben öyle anladım geçenlerde. Hava ısınma eğilimine girdiğinde taneler büyürmüş diye 🙂 Ama yanlış biliyor da olabilirim…

   1. Semih

    Onu ben de duydum, sıcaklığa bağlı tane büyüklüğü oluyormuş. Ama eksi sıcaklıklarda da iri taneliye çok defa rastgeldim.

    White Fox’un paylaştığı çok güzel bir grafik vardı bununla ilgili, sanırım kendi blogunda idi, burada da paylaşırsa ya da biriniz bulursanız güzel olur! – Ozan

 31. oğuz

  Dün sabah Eskişehir’de oluşan örtüden bir kare. Gerçekten güzel yağdı. İlçelerde yarım metre kar varmış Eskişehir’den 10 km dışarı çıkınca zaten müthiş örtü var.

  1

 32. White Fox

  An itibariyle Bilkent şiddetli kar sağanağının etkisi altında, son 10 dakika da 2 cm kar örtüsü oluştu ve radara göre Tuz gölü üzerinde kar kümülonimbusları tomurcuklanmaya başladı. 🙂

  1

  1. Cumulonimbus

   Kar sağanağı geçerken – Çankaya / Ankara. Bu sene karla ilgili uzun zamandır görmediğimiz bir çok hava olayını gördük. Özellikle kar sağanaklarına ne oldu, nereye gittiler diye merak ediyordum yıllardır, bir yere gitmemişler 🙂

   1

 33. gvm

  levent’te sıcaklık şu an 1.4 derece. lapa lapa bir kar yağışı var.

 34. ALKIM

  Saat 16:30 ve Dudullu’da karla karışık yağmur ve kar yağışı söz konusu. Lapa lapa kar eğilimi göstermekte. Sıcaklık 2 derece civarı.

 35. tolgamemet

  radarda bolu’dan ankara’ya doğru gelen sistemler görünüyor bulut seviyesi yüksek galiba

 36. ömer

  Bolu Bartın Zonguldak kar değerlerine düşmüş ankara 5 derece olmaz böyle şey ya …

  Haklısın, soğuk Afrika’dan geldiği halde Ankara’yı nasıl es geçmiş ben de anlamadım. – Ozan

 37. tolgamemet

  bahar geldi diyoruz ama 24-25 i gibi gene bi dalgalanma var.yarın ankarada yine ciddi bi kar yok bence

 38. El NiNo

  Tam Doğu Karadeniz sistemi geliyor ben İstanbuldayım :((

  Rize,Trabzon, Artvin, Giresun, Ordu kara gömülecek gibi

 39. Blance

  Ankara Merkez ve yükseklerinde etkili bir şekilde kar yağışı başladı ve sürüyor. Yağış sulu kar şeklinde ve hızlı yağıyor. Dakikalar ilerledikçe incelip, daha kuru yağdığı izlenimine hakimim…
  Yerdeki 2.5 aylık kar örtüsü Nisan’ı çıkarabilecek mi dersiniz?
  Takipteyiz bakalım…

Yorumlar kapalı.