Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. theundertaker dedi ki:

  Türkiye’de, ölçülen en yüksek sıcaklığı Ekim ayı içerisinde ölçülmüş olan tek şehrimiz Samsun’dur. 9 Ekim 2003’te Samsun 38,4 C’ydi. Bu veriler son 36 yıla göredir.

  1

  http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=SAMSUN

 2. KARDANADAM dedi ki:

  Ben yılbaşı sistemiyle ilgili modellerin düzeleceğine ve sistemin geleceğine inanıyorum. Sizin düşünceniz nedir acaba?

  • Havadelisi dedi ki:

   Ben bir şeye inanmıyorum. Sistemin gelme ihtimali azalmıştır. Zaten Moda’da yağmur yağdı, ve şu an bir şey yağmıyor. Daha fazla üzerime gelmeyin 😀

   • Ankaragücü dedi ki:

    Şimdi bazı forumlarda modellerin değişimini Noel tatiline bağlayan geyikler dönmeye başlar. 🙂

   • ozan DENİZ ETKİSİ dedi ki:

    Buna benzeri yorumları yayımlamıyordun hani Ozan? Yoksa yasaklar sadece bana mı işletiliyor bu sitede?

    • Havadelisi dedi ki:

     Hayır, sen iyi niyeti kötüye kullandığından dolayı kurallar senin için asla esnetilmiyor. Çünkü “yapma lütfen”den anlamıyorsun. Bir örnek vereyim. Sırf herkes anlasın diye arayıp buldum:

     1

     • ozan DENİZ ETKİSİ dedi ki:

      Ben şu zaman bu zaman kar yağacak, kasırga olacak demedim ki. Modeller değişecek dedim ve değişti de o gece, eğer biraz izlediysen.. Bugün yine değişti. Bu seneye benzer çok sene var geçmiş yıllar içinde. Ancak bu kötü şartlar Şubat sonu kırılabilmiş. Şu an görülen Ocak ayı da Aralık gibi geçecek. Bunu söylüyorum.

      Kurallar esnemeyecek. – Ozan

 3. grh dedi ki:

  Bir sorum olacak dünden beri WMS radardan Bursa’yı izliyorum, Uludağ’da hiç yağış göstermiyor fakat tipi şeklinde kar yağıyordu dağda. Bunun nedeni radar Uludağ’ı görmüyor mu acaba?

 4. 23-12-2011 günü toplam yağış Sarıyer’de 45kg iken, Kartal ve Samandıra’da 18kg civarında. Arada 2.5 kat fark var. Zavallı Anadolu Yakası

 5. kocaeli dedi ki:

  yılbaşı sisteminde kocaeli için bitti galiba ne düşünüyosunuz acaba?

 6. huseyin dedi ki:

  İlk yorumu ben yapayım dedim, İstanbul Şişli – Esentepe’de hafif ama pek de ufak taneli olmayan bir kar yağışı var, sanırım Ekim’de yüksek yerlere düşün kar’ı saymazsak İstanbul için mevsimin ilk kar’ı hepimiz için hayırlısı olsun. 🙂

 7. Semih dedi ki:

  Burada Eminönü Beyazıt’ta 5 dakikada bir güncellenen meteoroloji istasyonu linki var.

 8. Alper TÜKEL dedi ki:

  Bugün Çanakkale’ de hafif şekilde yağan kar biraz yükseklerde böyle görüntüler oluşturdu 🙂

 9. ALKIM dedi ki:

  Yılbaşı sistemi de patates olma yolunda ilerliyor. Önce öteleme, şimdi sıcaklıktan kırpma. GFS’in yarattığı kaçıncı hayal kırıklığı olacak bu son iki sezondur. Neyse çıkmayan candan umut kesilmez ama ECMWF yüz vermiyor. Pek umutlu değilim açıkçası.

 10. Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

  İstanbul bölgeye bağlı istasyonların toplam yağışı… (tıklayınca büyür)

  1

 11. El NiNo dedi ki:

  1

  olabilir mi olabilir mi gerçek olabilir mi 😀

 12. Tarık dedi ki:

  Öncelikle şunu belirteyim aşağıdaki resmi havaturka’ya atacaktım ama vazgeçtim. Birilerine sebep olurum diye korktum Allah korusun. ( Kalp krizi, tansiyon, çarpıntı vs.) Gecenin şakası … (Keşke gerçek olsa)

  1

  • tankut dedi ki:

   sabah sabah gerçek sandım nasıl da içim umut doldu bir an! yapılacak şey mi bu! 🙂 hayır bunları okumayı da daha yeni yeni öğreniyorum, belki bilen için imkansız bir şey ama ben öyle algılayamadım! 🙂 olabilir mi böyle birşey gerçekten istanbul için?..

   • Havadelisi dedi ki:

    İstanbul için gerçekleşebilecek en aşırı durumlardan biri…

    • tankut dedi ki:

     bu şekilde bir durumu geçmişten bir sisteme benzetebilir miyiz? örneğin 2004 ocak, grafiksel olarak bundan daha az mı çılgındı acaba? 🙂

     • Havadelisi dedi ki:

      2004 Ocak değil ama 2004 Şubat diyagramda herhalde böyle görünürdü, ama hatırlamıyorum… Zaten -15 girdi o sistemde (850 mb’da)

    • ihsan dedi ki:

     Bu sefer olacak gibi. Sanki 1979 Ocak 4’ü nün kopyası bir sistem. İstanbul’da yaşadığım o geceyi ve ertesi günü unutmam mümkün değil.

     • Havadelisi dedi ki:

      Ben doğmadan 19 gün önce İhsan abi … Az farkla kaçırmışım 🙂

      • ihsan dedi ki:

       16 yaşında bir lise öğrencisiydim. O gecenin gündüzü esen sert lodos havayı sanırım 16-17 derecelere kadar çıkarmıştı. Yeşilköy sahilinde deniz üç katlı eski ahşap yalıların çatılarına kadar çıkarıyordu suları. Meteoroloji soğuk havanın geleceğini akşam saatlerinde bildirmişti. Tek kanallı siyah beyaz televizyondan. Akşam saat 17 gibi havanın kuzeye döndüğünü, saat 21 gibi de kar yağışının başladığını hatırlıyorum. Ancak, uykusuz gözlerim daha fazla dayanamadığında kar durmuş sadece hafif bir beyazlık oluşturmaya yetmişti gücü de. Bu sırada saat çoktan 00 geçmiş neredeyse 1 e geliyordu. Eh, işte hepsi bu kadar İstanbul kışı da bu zaten deyip moral bozukluğuyla yatağa girdim. Sabah 6 gibi annem uyandırmıştı beni. Dışarısı inanılmazdı. Evimizin her zaman buğulanan camları buzdan kristal yapraklar haline gelmiş dışarısı seçilemiyordu. Daha da uyumadım zaten. Termometrem -8 dereceyi gösteriyor, dışarıda fırtına ve tipi tüm şiddetiyle devam ediyordu. Saat 8-9 gibi E5 kenarında kayıp sağa sola savrulan araçları seyrettiğimizi de çok iyi hatırlıyorum. Neyse, sanki hiç yaşanmamış gibi iki gün sonra hiç bir şey kalmamıştı geride. Çok sert bir havaydı. Belki de o güne kadar gördüklerimin en serti. Ancak kısa sürmüştü…

       • gvm dedi ki:

        iyiymiş 🙂

        1

       • İşte o kar yağmış, ertesi gün Aydos’un güney eteklerinde yürüyorduk. Hava hafif keşişlemeye dönmüş karlar yumuşamıştı, 10-15 cm den fazla kar vardı. Uludağ’ı işte o zaman gördüm ufukta ilk kez, dedeme sorduğumu hatırlıyorum.

      • Commandouz dedi ki:

       Vay hocam ben de 23 Ocak’ta doğdum:)

 13. faseay dedi ki:

  İki gündür takip ediyorum yazmayayım uğuru kaçmasın dedim yine dayanamadım. Her modelde güçlenen bir sistem var. Hem de en güçlü olduğu zaman 1 Ocak saat 00:00. Oltaya balık bu sefer yakalandı bence inşallah kaçmaz

  1

  • Orcun Bostancı dedi ki:

   Ozan bey bakın bu olmadı 🙂 sistemler bilindiği gibi ne kadar az konusulursa o kadar etkili oluyorlar Türkiye’deki biz hava delilerinde ve kar asıklarındaki batıl inanış böyle :)) dediğinız gibi her güncellemede giderek kararlı bir hal alan oluşum mevcut aman susalım da kuzeye Altay dağlarının ardına kaçmasın 🙂

   • Havadelisi dedi ki:

    O batıl inanış bende de var, başka bir arkadaşın yorumunu bu sayfaya taşıdığım için ilk önce ben gibi gözüktü yorumu yapan ama değiştirdim 🙂 Sayfayı güncelleyin.

    • Ankaragücü dedi ki:

     Ben kendi adıma tam yılbaşı gecesi kar yağan Ankara’da en fazla 1-2 sistem hatırlıyorum. Ama hemen takip eden günler genelde hep tam anlamıyla kış şartlarının başladığı günler oluyor. Bu sefer yılbaşı sistemi için sinyal güçlü görünse de ben tarih yaklaştıkça öteleneceğini düşünüyorum. Sanki 2-4 Ocak tarihlerine kayacak gibi..

     • welbane dedi ki:

      ECMWF ötelemiş zaten. Ben de kendi adıma yılbaşını ılık geçirip 2’si gibi gelen sağlam bi sistemi tercih ederim. Tarihsel sebeplerden ötürü…

 14. northwest dedi ki:

  Sanırım koca kurumda kimsenin farkına vardığı yok ancak aylardır, belki de başlangıçtan beri, DMİ, il ve ilçe rüzgar tahmininde hep bir gün öncesini giriyor. Cuma gününe perşembe gününün, cumartesi gününe cuma gününün rüzgarı. Yakışmıyor. Bir işi ya tam yapmalı ya da hiç yapmamalı.

  • ALKIM dedi ki:

   Görüp de farkına varamamak bu olsa gerek. Bu garipliği ne zaman rüzgar şiddetine bakma ihtiyacı hissetsem görürdüm ama 1 gün gecikmeli olduğunu uyarınız üzerine farkettim. Haklısınız, her yer için aynı durum.

 15. Alper TÜKEL dedi ki:

  Soğuk ve şaşırtıcı şekilde deniz seviyesinin hemen birkaç yüz metre üzerine kar bırakan ekim aylarından sonra gelen kış aylarının ılık geçtiğini gözlemlemiştim. Ayrıca nispeten ılık ve nemli geçen kasım ve aralık aylarından sonra (bol lodoslu ve sağanaklı olmak şartıyla) Çanakkale ve marmarada Ocak ayının üçüncü haftası şiddetli kar fırtınaları ile geçiyor. Çünkü akdeniz kaynaklı nemli ve ılık hava, balkanlar, orta avrupa veya sibirya kaynaklı soğuk havanın üstüne tırmanıyor. Donan yağmur denen ilginç hava olayını çanakkale de böyle zamanlarda yaşıyoruz. Hatta kar saatlerce gökgürültüleri ile yağıyor. Belki saçma diyebilirsiniz ama Çanakkale için böyle bir gözlemim var. Ayrıca eğer kasımın üçüncü haftası ya da aralık ayının ilk veya son haftası kar görülürse veya bu aylar soğuk geçerse, o sene sık sık ama normal veya nispeten az düzeyde karlı günler oluyor. Ama çok soğuk geçiyor. Çünkü akdenizden gelen ılık ve nemli hava Çanakkaleye kadar sokulamıyor. bütün yükünü orta ve güney ege ile akdenize bırakıyor. Bu sene aralık bol lodoslu ve sağanaklı geçiyor. Kasım ise kurak ve ılık geçti. ekimin ilk haftası ise çanakkalenin yükseklerine kar düştü. diğer yıllardan çok farklı. Ocak ayı üçüncü haftası yine bol karlı olur mu ki? Bu sene akdeniz kaynaklı ılık ve nemli hava Çanakkale’ ye sık aralıklarla sokulabiliyor. Eğer bu ılık ve nemli hava eskiden olduğu gibi yine ocak ayının üçüncü haftası buralarda olup da kuzeyden gelen soğuk havanın üzerine çıkmayı başarırsa özlediğimiz kar fırtınalarına şahit olabiliriz gibi geliyor bana. Gözlemlerim amatörce ama uzun yıllara dayanan gözlemler. Bilmem ki ne kadar temeli sağlam. Siz profesyonellere anlatmak istedim. selam ve sevgiler hepinize.

  • ALKIM dedi ki:

   Alper Bey merhabalar. Ben de Çanakkaleliyim ve anlattıklarınızı yaşamış birisi olarak gözlemlerinize katılıyorum. Aslında Çanakkale iklimsel olarak İstanbul ile benzer özellikler gösterse de rüzgarlılık anlamında İstanbul’dan biraz ayrılıyor konumu itibariyle. Güneyli ve kuzeyli hava akımlarının kavşak noktası olması ve boğaz ilginç kılıyor Çanakkale’yi. İlgili başlık altında 2004 ve 2006 kışlarında Çanakkale’deki gözlemlerinizi anlatmışsınız. Ben birebir yaşamadım ancak ailemden ve arkadaşlarımdan duyduklarım sizi doğruluyor. Özellikle 2004’te kökünden sökülen ağaçlar ve kar fırtınası, 2006’daki yer yer 1 metreye ulaşan kar yağışıyla ilgili bir çok fotoğraf da gördüm. Şanslısınız, Çanakkale’nin keyfini çıkarın. Selamlar.

  • Alper Tükel dedi ki:

   işte yine meteoroloji yağmur dedi fakat çanakkale’ ye şu an kar taneleri düşmeye başladı… Bu arada Çanakkale’ li arkadaşım. Selamlar.

   • volki dedi ki:

    Selamlar Alper, sanırım İstanbul’a göre biraz daha şanslıyız. Tabii bu yağış devam eder mi bilinmez. Otoritelerimiz daha iyi bilecek.

    • Havadelisi dedi ki:

     Tadını çıkarın, azalarak bitecek…

     • ihsan dedi ki:

      Hocam, Çanakkale için haklı olabilirsiniz ancak, İstanbul için bu gece sabaha doğru yağışın KKY ve sabah saatlerinde kara dönüşme ihtimali var bana göre. Üstelik kar yağışının İstanbul’un bir çok semtinde sanki yarın akşam saatlerine kadar hafif olarak da olsa görülme olasılığı da sanki hiç az değil, ne dersiniz diye merak ediyorum. Sıcaklığın bu gece şehir içinde 1 dereceye kadar düşebileceğini yarın için en fazla 4 dereceye kadar çıkabileceğini düşünüyorum ayrıca.

 16. bulut75 dedi ki:

  Ozan hocam bak burada sana son gulfstream verisi ve 2008 yılına ait bir gulfstream veri görüntüsü veriyorum. Akıntının en hızlı olduğu yerler beyaz ile en yavaş olduğu yerler ise mavi ile gösterilmiş. Aradaki renkler de bize akıntının hızı hakkında fikir veriyor. 22 gündür akıntı 13 Aralık görüntüsü ile aynı görüntüde devam etmekte. Polonyalı bilimadamlarının 1000 yılın soğukları önermesinde bile bu şekilde kesinti yoktu. Gerçi o önerme fiyasko çıktı. Zaten gulfstream akıntısındaki kesintilerin (kalıcı olmak şartıyla) etkileri öyle hemen olmuyormuş. Yani gulfstream’deki 20 gündür devam eden bu kesinti ve akıntı yavaşlaması nedeniyle bu kış soğuk olacak diye bir şey olmuyormuş. Bu akıntı kesintisi ve debi düşüşünün uzun süreli ve kalıcı olması gerekiyormuş. O takdirde de komple ve topyekün Avrupa kıtası doğusu ve batısıyla, kuzeyi ve güneyiyle çok sert kışlar yaşarmış. Ve bu da öyle birkaç yıl değil onyıllarca olurmuş. Zangari amca öyle söylüyo 🙂

 17. faseay dedi ki:

  Merak ettim arkadaşlar açılış sayfalarınız neler sizin? Benim DMİ İstanbul radarı mesela. Eve gelen misafirim nete girmeye çalışınca, “bu ne” diye de sorunca normal olmadığım anlaşılıyor.

  • Burak S dedi ki:

   Benim yer imlerine eklediğim onbeşe yakın siteyi görenler soruyor normal karşılamıyor ama ben doğruyu söylüyorum

 18. arda dedi ki:

  herkese merhaba. yazı ve yorumlarınızı ilgiyle takip eden, 31 yaşında halen kar peşinde koşan –bana göre normal — etrafımdakilere göre ise anormal biriyim 🙂

 19. grhc dedi ki:

  Biz kar’ın k’sını bulamıyoruz, millet kar’dan kaleler yapıyor.

  http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/kumdan-degil-kardan-kaleler.html?position=0

  • havadelisitimur dedi ki:

   daha hele kışın başı ne olacağı belli olmaz ocak’ta şubat’ta, son gülen iyi güler

 20. El NiNo dedi ki:

  şimşek ve yıldırım için sadece kümülonimbus mu gerekli ve deniz önemli mi ?

 21. Karsavuran dedi ki:

  Kara çeviresim var 🙂

 22. Berat dedi ki:

  MGM doğu bölgelerimizdeki oluşumu fark edememiş…

  doğu

 23. Ankaragücü dedi ki:

  Moskova’da tam anlamı ile “heavy snow show” yaşanmaya devam ediliyor. Şu linkten izleyebilirsiniz.

  • Erdem dedi ki:

   Valla şu an baktım Moskova süper gözüküyoor süpeeer, ne şanslılar yaaa, Artık yeter canımıza tak etti, 2 senedir adam gibi kar yüzü göremedik, açız aç, bu sene doymamız lazım keza ben 1 sene daha bekleyemem…

 24. çihiro dedi ki:

  Haha 😀 İşten geldim, üstümü başımı değişir değişmez modellere sarıldım. İçeride herkes yemeğe başladı, bas bas beni çağırıyorlar ama ekrana kilitlenmiş hiç bir şey duymuyorum. Biraz sonra içeri girdim ve olaylar gelişti:
  Dayım: Nerdesin sen? (Çok sert birisidir kendisi)
  Ben: Hiiiiiç!
  Kardeşim: Havaya bakar nolcak! Hava delisi ya!
  Dayım: Hava delisi değil o sopa delisi!

  Bu da böyle bir anımdır 😀

  • Havadelisi dedi ki:

   Ahaha 🙂 Bu muhabbetler hiç değişmez, dün anne-baba, yarın dayı, ertesi gün hanım… “O bilgisayarı kırıcam” diyo benimki…
   http://www.skiciyiz.biz/hava-delisi-1-a-3838.html

   • KRAL dedi ki:

    Aynı muhabbetler bizde de var. Modeller yüzünden akşam yemeklerini hep soğuk yiyorum :))

  • Berat dedi ki:

   Bir anımı da ben paylaşayım 🙂 Anne-Baba-Kardeş yemeğe çağrıyorlar ve tamam tamam geliyorum deyip sallıyorum
   Baba: oğlum ne yapıyor bu abin?
   Kardeş: Havaya bakıyor, baba deli bu abim ya !! 🙂
   Anne: Şu şalterleri indir de gelsin :)… Babam gelsin diye şalterleri indiriyor elektrikler gitmiş ben halen pc’de araştırma yapıyorum dalmışım 🙂 ama benim pc kapanmıyor neden? GÜÇ KAYNAĞI var da ondan… 🙂 o anda ailecek gülme krizine girmiştik 🙂

 25. Santiago dedi ki:

  2011 Aralık ayının ilk 19 gününün ortalama sıcaklıkları ve bunun uzun yıllar ortalamasıyla karşılaştırması..

  1

  İçinde bulunduğumuz ayın ilk 19 günün ortalama sıcaklık değeri 10,6C. Bu değer 1975-2010 arasındaki yılların ilk 19 günündeki ortalama sıcaklıklardan 2,2C daha sıcak.

  Geçen Kasım ayına bak bir de bu aya. İnanması güç ama 2011 Kasım ayında ortalama sıcaklık 9,6C olmuştu (DMİ’ de daha düşük).

  Neyse ki bu hafta sonundan itibaren sıcaklıklar azalacak da rekor tazeleme falan olmayacak. Şimdilik istatistiklerden bahsetmek istemiyorum, ay sonuna doğru bir güncelleme daha yaparım.

  • çihiro dedi ki:

   Gelecek olan soğuk hava bu ayın ortalama sıcaklığını normallere ya da altına çeker mi?

   • Havadelisi dedi ki:

    Hep soğuk giderse hafta sonundan sonra -az ihtimalle- normale çekebilir… Ama zor

   • Murat Duman dedi ki:

    GFS’nin şu anki ortalama sıcaklık tahminlerinin 31 Aralık 2011’e kadar tutacağını ve son 2 günün mevsim ortalamasında gittiğini varsayarsak ay sonuna kadar kalan 10 günde ortalamanın 1.5C altında olacak sıcaklıklar. 19×2.2 + 10x(-1.5) = 26.8 / 31 => Yaklaşık +0.9C daha sıcak bir aralık yaşamış olacağız

 26. Havadelisi dedi ki:

  Bu arada, Bulgaristan cidden kara gömülüyor yarın… Ne coşuyordur şimdi oradaki hava delileri…

 27. Havadelisi dedi ki:

  Arkadaşlar, havaya, suya, dağa, taşa, toprağa, kısacası tabiatın herhangi bir kısmına samimi bir ilgi duyan tüm blog yazarlarına sağ sütunda “Öteki Hava ve Doğa Delileri” kısmında link vermek istiyorum. Bildiklerinizi bana bildirin, teşekkürler.

 28. ALKIM dedi ki:

  Geçenlerde bu sitenin ECMWF’i baz alarak tahmin yaptığını söylemiştim. Sizlerden de öyle olmayabileceğiyle ilgili yorumlar gelmişti. 1 haftadır takip ediyorum. Herhangi bir modelle ilişkilendirilebilecek bir tahmin söz konusu değil ne kısa ne de uzun vadede. “Data provided by NOAA” demişler. Açıkçası sallamasyon. Kendilerini kınıyorum.

  • Santiago dedi ki:

   Cumartesi günü İstanbul’a minimum 7,2C vermiş. Saçmaladığı buradan belli.

 29. Havadelisi dedi ki:

  Sevgili dostum Ali Değer Özbakır’ın yeni yazmaya başladığı ve 1-2 yıl içinde konusunda efsane haline gelmesine uzmanların kesin gözüyle baktığı DağDelisi isimli blogundan ilginizi esirgemeyiniz.

  http://dagdelisi.wordpress.com/

  Ali, blogumuzda yayımlanmış olan Van Depremi, Faylar ve Yanardağlar isimli yazıyı da kaleme almış idi…

 30. Murat Duman dedi ki:

  4 Ocak 2002 sabahı yağış başlamadan önce gördüğüm bir bulut formasyonu bu sabah yeniden oluştu. Gökyüzünün bir bölümü tamamen bulutsuzken, ufukta sanki sıradağlar gibi kesintisiz, altı kurşuni gri, üstü pamuk beyazı bir bulut kümesi. Bu bulutsuz / bulut ayrımı bir sıcaklık farkı yani cephe midir ? Bulutlar hangi kategoridir. Derinlik mevhumu olmayan cepten çektiğim fotoda göstermeye çalışıyorum aşağıda.

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Anlayabildiğim kadarıyla dün akşam güneyden kuzeye doğru geçip giden kümülonimbüslerden arta kalanlar tepedeki beyaz çıkıntılar… Altındaki tabakayı seçemedim. Cepheyle ilgili olduğunu sanmam. White Fox iyi biliyor bulutları, o daha iyi cevaplar sanırım.

   • Santiago dedi ki:

    White Fox’dan gelen son verilere göre bu bulutlar 500 hPa vorticitydeki aşırı dikey hızlar sayesinde oluşmuş ve diverjans içeren, thickness’ı yer yer 1500 gpdm’ye kadar inen bir mezosiklonik durağan cephe sayesinde oluşmuş stratiform cumulus congestus bulutlarıymış. Ayrıca ortamda dinamik konveksiyon ve gizli bir ULL olmasından da şüphe ediyormuş. Müsait olunca Skew-t analizi yapıp yaş termometre ve kararsızlık endekslerini inceleyip bizi aydınlatacakmış.

    İyi niyetine sığınarak bu şakayı yapıyorum, seviyoruz White Fox’u 🙂

  • White Fox dedi ki:

   00Z balon ölçümüne göre yoğunlaşma depresyonunun 2’nin altına indiği bir seviye ve o seviyede 235 derece açıdan esen bir rüzgar var, bunlar buluta stratiform karakteri veriyor. (yani katman bulut– Ozan)

   1

   Ayrıca 00Z’de havanın kararsız olduğu ve belli bir CAPE enerjisinin varlığı dikkat çekiyor, bu durum da bu buluta kümüliform bir karakter veriyor bu yüzden tepesinde kabarcıklar var ve serbest konveksiyon 676 mb’da sona eriyor.

   2

   Bu iki özelliği göz önüne alırsak, bu bulut büyük olasılıkla bir melez – stratiform hem de kümüliform özellikleri taşıyor. Yani stratokümülüs bulutu olabilir. CAPE olmasaydı, belki de stratus olurdu.

   Kümülonimbustan arta kalan demek de doğru sayılır.

   • Havadelisi dedi ki:

    Yalnız o bulutlar epey uzakta gibi, dikey profilin İstanbul’dakiyle aynı olacağını varsaymak doğru olur mu? Atmosfer özellikle böyle parça parça kararsızlıkların olduğu havalarda yatay eksende büyük farklılıklar gösterir.

   • White Fox dedi ki:

    Ama Ozan Hocam beni böyle sorularınla zor durumda bırakıyorsun. 😦

    Hem ufukta olduğu için, hem de 00Z analizi ile konuştuğum için sonuca göre stratokümülüs olabilir dedim ama türünü tespit edebilmem için başka dayanacağım veri de yok. Çünkü 06Z ölçümü yok ve GFS modelinde zaten böyle durumlar pek çözülemiyor. 😦

    İstanbul’u pek bilmiyorum, eğer o bulutlar Karadeniz üstündeyse güneybatı yönden esen rüzgarla ölçüm balonu Göztepe’den oraya süreklenmiştir ama balon ölçümleri hiç bir zaman bir noktanın tamı tamına dikey profili değil. Çünkü her zaman rüzgarla ölçüm balonu sürekli yatay olarak sürükleniyor. Şöyleki, tepemizde ULL alanı, trof – cephe geçisi gibi farklı koşullar yaratacak durumlar yoksa ve hava kütlesi dağ sırası üzerinden geçmiyorsa, yer seviyesinden yukarı doğru çıkıldıkça yatay olarak böylesi mesafelerde sıcaklık ve nem oranı yerdeki gibi çok da fazla değişmiyor. Sadece yer seviyesinde nem oranı ve sıcaklık durumu yerel olarak değişiklik göstereceğinden, senin deyiminle parçalı konveksiyon oluşturabilir ve yere yakın yerdeki dikey profil ve buna bağlantılı olarak termodinamik kararsızlık sonuçları değişebilir, ama yine de yukarı atmosfer profili resimdeki bir mesafe için hemen hemen aynıdır. Bu yüzden orası için de varsayabiliriz.

    Melik Ahmet Hocaya soralım bir de… geçen kendisi Van’daki enverziyonu tespit ederken Erzurum’un balon ölçümünü kullanmıştı, bu da benim yukarı seviyede yatay olarak sıcaklığın belli uzaklıkta yatay mesafede fazla değişmediği düşüncemi güçlendirmişti.

    • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

     Bulut cinsiyle ilgili yorumlarınız süper, yakın plandaki bulut Stratocumulus (Sc), uzaktakilerde TCU (kule kümülüsü) ve Cb (kümülonimbüs). Bu resim Avusturalya’da çekilmiş ama İstanbul’dan farkı yok. Orda da Sc ve Cb kombinasyonu var 🙂

     Ozan hocam Cb’nin altında gibi görülen (ama değil) ve sanki tabaka bulutu hissi veren yapıda; cb den daha yakın olan Sc’lerdir büyük ihtimal.
     Mehmet Can öncelikle Skew-t yorumun bu kadar da profesyonel olamaz dedirtecek kadar güzel. Konvektif ve stratiform yapıyla ilgili verdiğin Skew t örnekler ordan yola çıkarak yaptığın bulut cinsi tahminleri ders niteliğinde. Ben Van’la ilgili Erzurum soundingini kullanırken yukarı seviyelerdeki sıcaklıkları vs kontrol etmiştim, birbirine yakın diye kullandım. Eğer haritalar ve modellerde sıcaklık ve nemlilik değerleri birbirine yakınsa yer verilerini kendin girerek yüzde yüz doğru olmasa da bir fikir edinebilirsin..

     Son olarak bugün sabah saatlerindeki uydu görüntüsü. Şu memlekete bakın yahu, her çeşit bulut var. Allahtan Ozan hocam White Fox şunları bir yorumla demedi 🙂

     1

   • Murat Duman dedi ki:

    SkewT hakkında internetten okuma yapıyorum, ancak sizin tecrübenizi sadece okuyarak elde etmem çok zor. CAPE enerjisinin varlığını lacivert, kırmızı veya pembe çizgilerin şeklinden mi, yoksa pembe ile turuncu arasındaki taralı alandan mı anlıyorsunuz ?

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Murat Bey ben yukarda ne demek istediğinizi anladım ama doğru kullanım açısından söylüyorum basit tanımıyla cephe; iki farklı hava kütlesini ayıran farazi bir çizgi olduğu için gözle görülmez.
   Cepheler yer kartına atılır ve atarken yer sıcaklıkları, yağış, rüzgar yönü, 850 mb adveksiyonları, tandans (basınç değişikliği) gibi değerlere bakılır. Eğer bu değerler keskin olarak birbirinden ayrılıyorsa cephe atmak biraz daha kolay olur ama genellikle keskin ayrışma olmaz. Bu nedenle her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır misali, farklı kişilerin veya meteoroloji ofislerinin cephelerinin tam olarak aynı noktada olmadığını görürsünüz.
   Cepheyle bulutlarda her zaman aynı noktada olmazlar, cephenin bulutluğu cephenin cinsine göre önünde veya arkasında olabilir.

 31. Havadelisi dedi ki:

  Al buyur, durup dururken Bartın kopuyor…

  1

 32. Havadelisi dedi ki:

  Rize’de nem oranının bir Aralık gecesinde %6’ya düştüğünü söyleseler, “yanlış ölçüm” derdiniz belki. Ama öyle değil işte. Fön bu fön. 2 saat içinde (belki de daha kısa sürede) sıcaklık 13 derece fırlayıp 24 dereceye çıkmış.

  1

  • El NiNo dedi ki:

   Hiç sormayın ya bir Rizeli olarak fönden çok çekiyoruz. Havayı çok ılımanlaştırıyor. Özellikle Kafkas dağları 🙂 Kafkaslar orada olmasaydı bence doğu karadeniz özellikle Trabzon, Rize, hopa gibi yerler daha soğuk olurdu.. kuzeydoğudan gelebilecek olan sistemlere soğuk rüzgarlara set oluşturuyor. zaten rize ve çevresinde mikroklima alanı var yoksa çay, kivi, turunçgilleri yetiştirebilmemizi neye bağlicaz. ayrıca fön etkiside var tabii ki batum gürcistan’daki düzlük alanları sıcak havayla dolduruyor o havanın gideceği yer yok..

   1

   270 km filan 🙂

   Kafkasların fön rüzgarı denizi aşıp oraya kadar gelemez, dar alanda etkili olan bir rüzgardır. gvm, vostok ve ariftarif, yorumlarınız için sağ olun, arkadaş ısrarcı biraz… Teşekkürler. – Ozan

 33. Uğurcan dedi ki:

  1
  2

  DMİ Kocaeli’ye 4 derecede kar ihtimali verirken, Çatalca’ya 2 derecede yağmur yağdırmış… Melik Bey, acaba bu veriler oto mu yoksa manuel mi giriliyor?

  • Havadelisi dedi ki:

   Manuel giriliyormuş…

  • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

   Manuel giriliyor ve maalesef çok sık hata oluyor. 2000 değerin manuel girilip hata olmaması da çok zor. Şu an izinliyim, iznim bittiğinde daire başkanıyla konuşup buna bir çözüm bulmasını isteyeceğim. Artık kontrol sisteminimi güçlendirir, programa yazılım eklenerek sıcaklık değerleriyle hadisenin uyuşmadığı zaman uyarı vermesi mi sağlanır, başkanımız kendisi karar versin.

 34. El NiNo dedi ki:

  Bu sene görür müyüm böyle bir manzara? Fotoğraf çekilen yer Rize/Çayeli rakım 340 metre, 26.01.2010

  1

 35. El NiNo dedi ki:

  1

  güzelim ülkemde ne güzel orografik farklılıklar var 80-100 km’de 34 derece farklılık 🙂

  • Havadelisi dedi ki:

   Doğu Karadeniz kıyılarında fön var. Doğu Anadolu da hem yüksek, hem de üstüne enverziyon var. Sonuç böyle oluyor. Şu haritaları kullanmanı öneririm (sağ sütundan ulaşılıyor), daha ayrıntılı bilgi verir.

   Mesela şu an Trabzon Havaalanı’nda sıcaklık 23 derece, nem ise % 8 ! Trabzon’da 2 saat içinde sıcaklık 9 derece birden fırlamış, rüzgar dağlardan ve sert esiyor. Erzurum Horasan’da ise sıcaklık -20 derece, fark 43 derece, mesafe yaklaşık 220 km.

   1

   • liman dedi ki:

    evet sahillerde hafif esen fön 250 rakım ve üstünde fırtına şeklinde esti saat 12.30 civarında da durdu…

 36. sef dedi ki:

  evet daha iyi olmuş hemen orada dikkat çekiyor.

 37. Havadelisi dedi ki:

  1992’nin çok soğuk Ocak ayı ile ilgili hatıralarınızı yazmanız için şu sayfayı açtık:

  https://havadelisi.com/hava-tarihi/1992-ocak-ayi/

 38. Commandouz dedi ki:

  Hocam dün gece Göztepe’de 17 metrede 2.6 derecelik fark ve kapalı bir havada.Size inandırıcı geliyor mu?

  2

  • Havadelisi dedi ki:

   Olabilir kirliydi hava dün akşam bir ara, çok sığ bir enverziyon gözlenmiş. Balon ölçümleri ciddi yapılıyor, sanmam ki hata olsun.

   • ALKIM dedi ki:

    Akşam 11-11:30 civarı Göztepe E5’ten geçerken müthiş bir sis/pus vardı.

 39. Santiago dedi ki:

  Hans akşam modelinde 192 saatten sonrasını cetvelle çizmiş.. Kontrol modeli bile daha mantıklı..

  1

  • havaankara dedi ki:

   Hocam, hemen ECMWF ile karşılaştır. O da soğukçu olmuş. Bize yeni bir ılıkçı model lazım! 🙂

   • ALKIM dedi ki:

    Ben de şaşkınlık içerisindeyim. 240 saatlik dilim için GFS ve ECMWF büyük ölçüde hemfikir. Neyse 21-31 Aralık arasını kapatmıştım ben zaten bir hafta önce. Görmüştüm yani bu sistemleri. 🙂 Önce iç kesimleri tatmin ediyoruz, sonra İstanbul’u. 🙂

 40. Berat dedi ki:

  Peşi sıra gelecek olan sistemlerden birinin tahmini de bende olsun 🙂

  1
  2
  3
  4
  5

  • Havadelisi dedi ki:

   Güzel bir çalışma ama bu ayrıntı düzeyindeki analizler olayların görülmesine 1-2 gün kala yapılır. Çünkü yağış alanları ve türleri henüz değişime çok açık. Bu model çıktılarının epey değişmeyeceğini garanti edemezsin.

   • Berat dedi ki:

    ben de aslında tam ona değinecektim… uzun süredir aynı şekilde yansıdığı için ayrıntı verdim… pek fazla ayrıntılı değişeceğini sanmıyorum ama sizin dediğiniz doğru, ters tepen değişimler olabilir…

   • çihiro dedi ki:

    Bu akşam bugüne kadarki en zorlandığım tahmini yaptım. Yine oynak bir sistem bizi bekliyor. Bakalım risk haritası nasıl şekillenecek.

 41. Semih dedi ki:

  Sizce önümüzdeki sistemde Kadıköy, Tuzla, Pendik gibi semtlere kar yağma olasılığı nedir ?

  • Havadelisi dedi ki:

   Modeller henüz çok oynak, şimdiden bunu net söylemek mümkün değil. Ama bence Kadıköy’e, tutmasa da net kar yağma olasılığı %51 😀

   • gvm dedi ki:

    üstad bu gelen sistemde bizim bahçeye de kar yağar mı? 😀

   • Semih dedi ki:

    Ah şu kar düşmanı Kadıköy… 🙂 Eskiden kışları Moda’da kalırken nasıl delirirdim kar yağmıyor diye 😀 Neyse ki artık kışları da Tuzla’dayım 😀 Şehir ısı adası çevrelere göre epey az olduğundan daha şanslıyız kar açısından.

    • tankut dedi ki:

     Peki, İstanbul’un daha iç kesimlerinde yer alan, yüksekliği 100-110 metre civarı bir yer için ne diyebiliriz?

     • Havadelisi dedi ki:

      Arkadaşlar bu tür soruların sonu yok, ne siz yorulun ne beni yorun, tartışmaları ve model çıktılarını takip edin… Tabii ki 100 metredeki bir yerin şansı daha fazladır, havada kar görürsünüz en azından.

      • tankut dedi ki:

       yaşasın!..:) şaka bir yana, kadıköy’den çekmeköy’e doğru ilerledikçe bazı zamanlarda ciddi ciddi sıcaklık farkları oluşuyor, araç termometresi ne kadar doğruysa artık, 3-4 derece fark olduğu zamanlar oluyor.. havanın açık olduğu zamanlarda sabaha karşı buz kazıdığımı biliyorum arabanın üzerinden, o sıralarda kadıköy’de böyle bir durumla yakından uzaktan ilgisi olmuyor tabii sıcaklığın.. kısa mesafelerde bu denli farklar bana ilginç geliyor gerçekten.. okul kayışdağı’ndaydı, pendik’te otururken bazen gerçekten neyle karşılaşacağımı hiç bilemiyordum “dağ”da!..:)

 42. Havadelisi dedi ki:

  Aşağıdaki yorumunun çok güzel olmasının yanında, bu şarkının sözlerini İstanbullu kar severler yazsaymış da olurmuş gibi 🙂 Ada sahillerinde bekliyoruz…

  “Her zaman sen yalancı ben kani
  Her zaman orta yerde bir mani
  Her zaman sen uzakta ben müştak
  Her telakkide bir hayalin berrak”

  kani: ikna olmuş, kanmış mani: engel, müştak: hasret çeken, özleyen, telakki: anlayış, görüş, düşünüş

 43. Thunder dedi ki:

  nem

  nem2

  Ozan Hocam siz bir yerlerde(blogda) nemlilik % 100 olursa sis oluşur demiştiniz.Fakat burda aynı durum yok. Nemliliği % 100’e yakın yerlerde dahi sis yokken nasıl bu yerlerde pus,sis oluşuyor?

  • Havadelisi dedi ki:

   Ayrıntılı listeden bak, bütün sisli yerlerde nem %98. O kadar oynama olur. 69 yazan yer komşu istasyon. Benim haritalardan bir daha bak. Ama bi ara Çihiro’ya “%99 bile olmaz sis için %100 olacak” dediğimi hatırlıyorum 🙂 Bulsana hadi o yorumu, neden öyle dedim acaba? Pek doğru olmamış.

   • gvm dedi ki:

    hava sıcaklığı düştüğünde sis oluşmuş, sonra hava sıcaklığı tekrar artmış olabilir mi? bağıl nem %100 olduğunda fazla su hemen yoğunlaşır, ama su aynı hızda tekrar buharlaşmaz.

   • çihiro dedi ki:

    İşte burada.
    https://havadelisi.com/serbest-kursu/comment-page-2/#comment-889
    Görüş mesafesi 1 km’nin altında ise “sis” vardır. Yani sis hadisesi için nemin %100 olması gerekmez. %99 yetebilir. %100 nem demek “su” demek. Ortamda %100 nem varsa nesnelerin üzerinde “su” görülür. Benim fikrim bu.

    • Havadelisi dedi ki:

     Bilgilerimi pek kontrol etmeden eksik bilgi verdiğim anlaşılıyor, illa %100 olacak diye bir şey yok dediğin gibi, yakın olmalı. Ama yeter şart da değil demek ki %99 olması (senin gözlemin için). Biraz daha ayrıntılı okuma yapmak lazım.

    • White Fox dedi ki:

     Nem ölçütünden ziyade, yoğunlaşma depresyonunu esas almak daha doğru olur. Depresyonun büyüklüğü 2’nin altındaysa kolaylıkla sis oluşur, 5 değerine kadar sis oluşabilir ama bir hayli olasılığı düşer.

     • Havadelisi dedi ki:

      Yine aynı kapıya çıkmıyor mu? Yoğunlaşma depresyonu (sıcaklık eksi işba (dew-point) sıcaklığı) sıfır ise, yani bunlar birbirine eşitse nem de %100 oluyor. Çok ilgili olmayan birisi işba sıcaklığını takip etmeyeceği için neme bakmak daha kolay gelecektir.

 44. Santiago dedi ki:

  Sn. SKIRON Modeli’ne balıklama dalan soğukçuların dikkatine,

  Model 22 Aralık Perşembe 00Z’de Akdeniz üzerinde yer yer -10C, Ege’de -8C, Marmara’da ise -6C sıcaklık öngörmüş. İstanbul ise -2C civarında. Hey yavrum hey, model hatalı, nasıl düştünüz bu tuzağa, bütün saatler hatalı üstelik, skaladan mıdır nedir 🙂

  Döndürmeyin Santiago’yu…. Eyvah…. 5-0 oldu 😀

  ski

 45. Thunder dedi ki:

  trip
  Ben de diyorum,neden SKIRON kar göstermiş.Sıcaklıklara baksanıza yahu,İzmir’de -3 derece göstermiş.Ben hiç hatırlamıyorum bu kadar indiğini.Hatta Girit ve Rodos’a bir bakın hele. Ayrıca modelde mi bir yanlışlık var,Tripoli’nin İngilizcesi Trablusgarp değil miydi (tam tersini demek istediniz sanırım?editör) ? Yoksa ben bu zamana kadar Trablusgarp’ı Kuzey Afrika’da mı sanıyor muşum? 🙂

  Tripoli Trablusgarp’ın Avrupalılarca kullanılan adı ve evet Kuzey Afrika’da, yanlış bilmiyorsunuz.
  Ama iki tane Tripoli daha var, biri Lübnan’da, diğeri Yunanistan’da. Lübnan’daki Trablus(şam), Yunanistan’da olanın ise Türkçede bir karşılığı yok. – editör

 46. Thunder dedi ki:

  Merhabalar, hocam. Az önce DMİ’nin sayfasına baktığımda Ankara’da hafta sonu için kar yağışı gördüm. Tam da cumartesi günü Ankara’ya gidecektim. Ne diyorsunuz görebilir miyim 2011’in son karını?

  • Havadelisi dedi ki:

   İstanbul’dan gidersen yolda kar ziyafeti çekerdin, İzmir’den gideceksen de görürsün gerçi hem yolda hem Ankara’da, ama aynı tadı vermez….

 47. gvm dedi ki:

  GFS, 06z güncellemesinde cumartesi gecesi ve pazar günü için 850hpa sıcaklığını -6’dan -9’a çekmiş. İlk 120 içine girdikten sonra da değişirse artık üzerimizde bir lanet falan olduğunu düşünmeye başlayacağım.

  • Havadelisi dedi ki:

   Oo yee, şimdi gördüm 🙂 Ha gayret…

   • gvm dedi ki:

    o değil de, bu DMİ’nin tahminleri neden böyle? cumartesi günü 850hpa sıcaklığı -6/-8 derece, 850hpa seviyesi ise 1450 m civarı. bu durumda yer seviyesi sıcaklığının 1 ile -1 derece arasında olması gerekmez mi? ki yağış da olacak. (hayır böyle doğrudan bağlantılar yok, başka faktörler de var işin içinde – Ozan)

    dmi kocaeli ve yalova’ya kky 4/2, bursa’ya kar 3/-2 vermiş, istanbul’a ise yağmurlu 7/4 (işte bu saçma, tutarsız, bir defa İzmit merkez’in böyle bir sistemde İstanbul’dan fazla soğuması ancak yağış anında, İstanbul’da yağış yoksa mümkün – Ozan) benim bilmediğim bir şey mi var? ecmwf de benzer bir görüntü göstermiş, baktıkları başka bir model falan mı var ki? bu görüntüye göre -ısı adasını hesaba katsak bile- hava sıcaklığının 3-4 derecenin üstüne çıkması zor değil mi?

    acaba “şimdiden kar/kky gösterirsek de yağmazsa madara oluruz, 2-3 gün kalsın o zaman gösteririz” falan diye mi düşünüyor dmi? yoksa bizim ılıkçılar dmi’ye de mi sızdı? 🙂

    • Havadelisi dedi ki:

     İsabetsiz tahmin başka, tutarsız tahmin başka. Marmara Bölgesi’nin iklimini, yöresel farkları bilen bir tahminci yukarıdaki tahmini yapmaz, bu bence son derece tutarsız bir tahmin. İsabetsiz demiyorum bakın, tutarsız diyorum (bence ikinci sözcük birincinin yerine yanlış kullanılıyor). Başka model kullanırsın, güncel modeli kullanmazsın, ya da genel olarak havanın bu mevsimde bu şartlarda o kadar soğumayacağını düşünürsün, o ayrı, o zaman İstanbul’a 7, Yalova’ya 7 ya da 8, İzmit’e de 8 verirsin, bu tutarlı bir tahmin olur. İsabetli olmayabilir, ya da olabilir, o başka.

     • Melik Ahmet TAŞTAN dedi ki:

      Hocam izinli olduğum için arakadaşların tam olarak neye dayanarak o değerleri verdiklerini bilmiyorum. Yalnız şöyle bir şey olabilir; hava tüm Marmara’da kapalıyken sistem doğuya doğru hareket eder ve İstanbul’da öğleden sonra hava açarsa, güneşlenme etkisiyle sıcaklık o değerlere ulaşabilir.
      Bu şartlar ışığında düşünürsek çok da “tutarsız” bir tahmin sayılmaz.

      • Havadelisi dedi ki:

       Evet haklısınız, sonradan bu benim de aklıma geldi ama… Yukarıdaki Çatalca-Kocaeli tahminlerini yapan arkadaşın bu sizin düşündüğünüzü düşündüğünü hiç sanmıyorum…

    • gvm dedi ki:

     850 hpa sıcaklığının direkt olarak yer seviyesi sıcaklığını vermeyeceğini biliyorum, işin içinde yağış, nem, ısı adası, bulutluluk, kar örtüsü, enverziyon falan gibi faktörler de var. Ama 850hpa sıcaklığını ve seviyesini biliyorsak sonra her 200 m’de 1 derece düşürerek (tabii bu yağış anında geçerli değil galiba) gerçekleşecek sıcaklığı aşağı yukarı tahmin edemez miyiz? Tabii ki her zaman tutmaz, ama en azından bize bir fikir vermez mi?

  • Havadelisi dedi ki:

   Yağış erken çekiliyor gibi gözüküyor ama bu görüntü değişmezse Cumartesi günü bir Aydos turu yapılabilir! Organize etsek ya!

   • gvm dedi ki:

    bir hans klasiği: gfs -9’dan -6’ya çekmiş sıcaklığı yine. lan! 😦

    • Havadelisi dedi ki:

     Nişanlısı içerde, sanırım “çıkarın ağzımdaki bandı” diyor, ben de dedim ki Almanca’m çok iyi değil İngilizce konuş, hemen “North Atlantic Oscillation neutral” filan diye geveledi ama öyle ucuz kurtulmak yok, o sistem ya inecek ya inecek.

 48. El NiNo dedi ki:

  İstanbul’a kar yağması için 850 hpa’da kaçla girmesi lazım sistemin. İstanbul’daki insani faktörler daha yoğun olduğu için diğer bölgelere göre değişiklik göstermesi gerekmiyor mu ?

  • Havadelisi dedi ki:

   Evet binaların yoğun olduğu yerlerde karın yere düşmesi ve tutması zorlaşıyor. Tecrübelere göre 850 mb’da -5’ten -10 dereceye kadar birçok değerde kar yağabilir, öteki şartlara bağlı, yer sıcaklığına bağlı. Mesela Şunu oku.

 49. carcass dedi ki:

  SKIRON ne yapmış öyle ya?? 🙂 Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece için kar tahmini :

  1

  Kıyı Ege’ye bile doldurmuş mübarek. 😀

  • El NiNo dedi ki:

   değişir ama sistem öyle bir yol izliyor ki şu anki görünümü kastediyorum ben şaşırdım nerelere gidiyo öyle

  • ALKIM dedi ki:

   Bariz bir şekilde saçmalamış. Böyle bir ihtimal yok perşembe gecesi için. Önümüzdeki 60 saat içinde de atmosferde böyle bir değişim küçük çaplı bir mucize olur.

  • Havadelisi dedi ki:

   Yok doldurmamış aslında, kar gösterdiği yerler modelin yüksek rakımlı olarak algıladığı yerler… Yer sıcaklığını biraz düşük almış anlaşılan, bence de değişecektir ama çok da abartılı bir görüntü değil.

   • carcass dedi ki:

    Evet hocam, çözünürlüğe göre tabii ki kar alanları biraz fazla gözüküyor olabilir, kıyı şeridini de yükselti gibi görüyor galiba çünkü Aydın kıyıları (Kuşadası civarları ve Bafa Gölü çevresi) kar olarak gözükmüş (bu şartlarda imkansız). Diğer modellere göre kıyasladığımda imkansız buldum. Birazcık da ifadede mübalağa yaptım, doldursa 25-30 cm’den aşağısı kabul görmezdi 😀

   • anemodulion dedi ki:

    Emin misin Ozan?
    kar
    Mısır’a da kar yağdırıyor 😀

   • ALKIM dedi ki:

    Hocam 6’şar saat ileri çalıştırdığında İstanbul’u da içine alacak şekilde hafif kar vermiş. Ayrıca dikkat edersen Ege Denizi’ndeki adalarda da kar göstermiş. İstanbul’da Cuma sabahı beklenen yer sıcaklığı 7-8 derece civarı. Bence görüntü abartılı.

    • Havadelisi dedi ki:

     Haklısın, ikna oldum 🙂 Ne acaba problem, soğukçular SKIRON’a baskın yapıp grafikçilerini ölümle tehdit etmiş olmasın?! Ah bu soğukçular ah. Hans’ın da nişanlısını kaçırıp “çabuk NAO’yu nötr yap yoksa karışmayız” demişler diye duydum… Ilıkçılık gibisi var mı, biz son derece barışçıyızdır 🙂

     • ALKIM dedi ki:

      Baskın yapılan tek yer Skiron olmasa gerek, GFS’in 06Z çalıştırması da yağışı arttırıp yer yer -8, -9lar getirmiş. Yalnız 500 hPa -30ları göremiyor, hatta -25, -26larda kalıyor. En soğuk senaryo olduğunu da atlamamak gerek. İç kesimlere kaymaklı kadayıf geliyor yine. Bu arada 15 Aralık’ta yapmış olduğun 25 Aralık’ta kar neden yağmasın yorumunu bir kaç güne kadar manşete taşıyacağım. O zaman manidar bulmuştum bu çıkışını. Sen de her zamanki mutevazılığınla dekoder lazım filan deyip konuyu kapatmaya çalışmıştın ama biz soğukçular sinyali aldık. Üstat olmak böyle bir şey işte. 🙂

      • Havadelisi dedi ki:

       En soğuk çıktı mı? 😦 Görmemiştim, gene şimdigörücülüğe fena dalmışım 😦 Gerçek bir kar manyağı gibi anında atlayıp Aydos’a gezi mezi önerdim yukarıda bir yorumumda… Neyse, kimseye söylemeyin, Hans’ın nişanlısı hala bizim arka odada rehin, benim hanım duruma isyan etmezse bu sistem geliyor 😀

       • Murat Duman dedi ki:

        Meteoroloji tahmini ise 4 – 7C … En sıcak GFS modelinden bile daha sıcak, ECWMF modelini mi kullanıyorlar ?

       • Murat Duman dedi ki:

        “Olabilir, hem daha var.”

        Bu yanıt aslında kafamdaki diğer sorunun temelini oluşturuyor. Resmi meteoroloji servisleri ne sıklıkla tahmin güncellemeliler ? Çok sık değişen modellerin hepsini ilan etmeleri elbette mantıklı değil ama algımda bir seçicilik oluşmamışsa kışın “ılıkçılığa”, yazın “o kadar da ölümcül sıcak yokçuluğa” doğru bir temayül var. Yanılıyor muyum ?

        • Havadelisi dedi ki:

         Bunun böyle olduğunu (aşırılığı söylemekten kaçınma) söyleyen başka arkadaşlar da oldu. Ben de gözlemliyorum zaman zaman böyle bir eğilim, ama kasten mi yapılıyor orasını bilemem.

         Resmi meteoroloji servisleri, bence, ve batıda gördüğüm örneklere göre, DMİ’nin de yaptığı gibi genel tahminleri her gün belli saatlerde güncellemeliler… Ama şiddetli hava olaylarında, anlık tahminlerde (şimdigörü) ve hesapta olmayan durumlar ortaya çıktığında bu rutinin dışına çıkılmalı. Çok sık değişen modellerin hepsi ilan edilemez, modeller çok değişiyorsa mesela “5. gün için tahmin isabet şansı %55′dir” filan diye not düşülebilir, İsviçre’de gördüğüm buydu. Ama Türkiye’de insanlar bunu doğru anlamaz ve “neden %100 değil ne biçim meteorologsunuz siz kardeşim” diye sorarlar. Zor işler……

 50. Mamii dedi ki:

  Arkadaşım Sarajevo’dan (Saraybosna) resimler yolladı, darısı bizim başımıza.

  1

  2, 3, 4

Yorumlar kapatıldı.