Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Semih dedi ki:

  Meşhur 2004 kışının Tuzla’dan bir karesi.

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   12-14 Şubat mı?

   • Semih dedi ki:

    Hangi sistem olduğu hakkında bilgim yok fakat 2004’te en çok kar bırakan sistem olduğu belli.

  • Karcı Hakan dedi ki:

   Aydos’ta bunun çok daha fazlası yağmıştı (her iki sistemde de). Arabalar karla kaplıydı ve görünmüyordu. Ama yine de müthiş bir kıştı. Bu fotoğrafı Google earth’ta da gördüm ama, tam tarihi yazmıyor ve sadece 2004 diye bahsediliyor. Tuzla sahile yakın bir nokta galiba (Google Earth’a göre sahilin dibi). Tabii Semih daha iyi bilir.

   • Semih dedi ki:

    Evet, aynen dediğiniz gibi ordan aldım ve sahile yakın.
    Bu arada Aydos’ta çok daha fazla olması gayet doğal 🙂 Her kışta İstanbul içinde resmen bambaşka iklim yaşıyor oralar, bence çok şanslısın. Ama çok iyi biliyorum bu sistemde Tuzla sahilde Pendik sahilinden daha fazla kar vardı (şahit oldum).

    • Karcı Hakan dedi ki:

     Evet, doğrudur. Pendik sahil beton yapıların epey fazla olduğu bir bölge. Hal böyleyken ısı adası gibi faktörler devreye giriyor.

 2. Ömer Gül dedi ki:

  Selam arkadaşlar yarınkı skew-t diyagramına bakar mısınız yarın istanbul’da kuvvetli oraj ihtimali var özellikle Ozan abi ve Mehmet Can sizden yorum bekliyorum İstanbul için ?

  1

  • White Fox dedi ki:

   Her zaman şunu söylerim, yan taraftaki değerlere her zaman güvenmeyin, grafiği de yorumlayın diye 🙂
   Yan taraftaki değerlere bakacak olursak, İstanbul’da gerçekten güzel bir oraj potansiyeli var gibi gözüküyor ama öyle mi gerçekten de, yoksa bu bir balon mu ?
   Verdiğin 15:00 GMT çıktısı üzerinde birkaç işlem yaparak aşağıdaki hale getirdim.

   1

   Skew-t diyagramında gri çizgi parsel sıcaklığını, kırmızının çevresel sıcaklığı gösterdiğini, gri çizginin kırmızının sağında kaldığı alanların da negatif konvektif engelleme alanı olduğunu söylemiştik. Yan taraftaki CIN (Convective Inhibition – Konvektif Engelleme) değeri 50 gösterilmiş fakat CIN değeri bu tablodaki bütün negatif alanı kapsamıyor. O Sadece LCL çizgisinin üstündeki negatif alanın hesaplamasıdır. (Sarı ile belirttim)
   Negatif alanın geri kalan parçası LCL’nin altında, CIN işte onu hesaba katmıyor. (Göz kararı baktığınız da, aşağıda nerdeyse sarı alan kadar gri alan var, yani normalde negatif alanın 100’e yakın değeri var aslında) Bu durum, her ne kadar indeksler ve CAPE yüksek olmasına rağmen konvektif bulutların oluşmasını gün içinde engelleyebilir. (100 değeri sınır değer)

   Negatif alan 18 GMT çıktısında daha da kötü bir hal almış ve 900-950 mb arasında enverziyon gelişmeye başlamış.

   2

   İkinci kötü faktör ise, yukarıda yoğunlaşma depresyonu çok büyük (yoğunlaşma depresyonu sıcaklık ile çiğlenme noktasının sayısal farkıdır), ben yukarda bazı seviyelerdeki yoğunlaşma depresyonun değerini yazdım. Ancak ideal olması gereken 3 derece ve altıdır. K indeks 35 göstermiş ama o 500 milibar seviyesi ile ilgili hiçbirşeyi hesaba katmaz. 35 değeri tamamen burda balon değer… Bu durumda havanın genel olarak az bulutlu ve açık olmasına neden olabilir.

   Uzun lafın kısası, şu an için yukarıdaki iki nedenden ötürü çok fazla büyük ümitlere girmemelisin.

  • Ömer Gül dedi ki:

   Teşekkür ederim yanıtın için Mehmet Can.

 3. White Fox dedi ki:

  Ankara İçin Şimdigörü (Nowcasting)

  1

  Ankara’da şu sıralar açık olan hava akşam saatlerinde bulutlanıcak gibi duruyor. (Dayanak : yukarı seviyelerde sıfıra yakın yoğunlaşma depresyonu)

  Ankara’nın güneyde kalan bölgelerinde (%55-70 ihtimal) bu akşam saatlerinden sonra ve yarın ilk saatlerde “gökgürültüsüz” hafif sağanak yağış geçişleri olabilir. (Dayanak : LI < 2 SI < 2 çok küçük yoğunlaşma depresyonu, PW değeri diğer skew-t çıkatılarında güneye doğru çok hızlı artıyor )

  Yağış kütleleri radar görüntüsünde Haymana-Çubuk istikâmetinde paralel ilerleyecek gibi duruyor. (Dayanak: 500 mb rüzgarı )

 4. Semih dedi ki:

  Bugün Tuzla’da sıcaklık 3. kez 35’in üzerini zorluyor. Saat 14.40 ve sıcaklık 35 derece. Bugün maksimum 36 dereceyi görebilir bence. Her zaman olduğu gibi şu anda da çevresine göre sıcak.

 5. Ozan Deniz dedi ki:

  21 Temmuz’da Marmaris’ten Çorlu’ya geçtim.. Bu yolu yaz aylarında 15 kez geçmişimdir ömrüm boyunca. Ve ilk kez bu kadar serin bir kıyı Ege gördüm. Saat 1 sıraları Aydın 30 c idi (o gün Aydın en yüksek 34.5, Bodrum 36.8 olmuş… Yalıkavak 32.5 olmuş -Havadelisi) Ozan bunu tamamen meltem olarak yorumlamış (öyle bir şey yok, o gün önceki günlere nazaran genel bir serinlemenin olduğunun ben de farkındayım, meltemin varlığıyla ilgili yorum yapınca “tamamen meltem olarak yorumlamış” mı oluyorum? 🙂 – Havadelisi) ama Trakya’da ve özellikle Çorlu civarlarında yağış yapan bir serin hava sarkışının bu serinlemede etkisi büyük. İlginç olan bu serin havanın nasıl bu kadar güneye sarkabildiği ((hemen her sene sarkıyor, Yalıkavak’ta rüzgar coşuyor ve sıcaklık sadece meltemin serinlettiği günlerden daha da düşük oluyor – Havadelisi)

  İİginç bir gözlemim var. Haziran ayından beri 850hpa sıcaklıkları çok yüksek değildi buna rağmen zemin değerleri oldukça yüksekti. Ve ilginçtir ki Gfs 2 m haritalarında ve diyagramlarında sıcaklık tahminleri ile gercek ölçülen arasında çok büyük fark var. GFS maximum sıcaklıkları 26-27 c verirken İstanbul için o gün ölçülen değerler 35 c yi bile buldu.

  Bu arada Rus ve İsveçli arkadaşlarla Marmaris’te kar ve soğuktan konuştuk ve özellikle bu kıştan. Her ne kadar sıkılsalar da bu konudan çok ilginç bilgiler aldım.

 6. White Fox dedi ki:

  Yaklaşık 1 milyon 338 bin kişinin yaşadığı İran’ın Ahvas şehri, ben 39’u görünce psikolojik olarak hararetlenirken, adamlar 50’lere alışık olmalı !

  1

  • havadansudan dedi ki:

   ben de ortadoğu’yu takip ederim her yaz (arap yarımadası ve iran’ın güney kıyılarını). yaşamak için berbat bir coğrafya. suudi arabistan’ın batısındaki dağlar, yemen’deki dağlar ve umman’ın güneybatı kıyıları ile doğusundaki dağlık bölgeler hariç, katlanılabilecek bir iklim değil asla.
   eğer suudi arabistan’da yaşıyor olsaydım abha’ya ya da tebük’e, umman’da yaşıyor olsaydım salalah veya saiq’e, yemen’de yaşıyor olsaydım sana’a’ya yerleşirdim 🙂

 7. Mehmet Torun dedi ki:

  Giresun’un Dereli ilçesinde sel nedeni ile 2 kişi kayıp, Keşap ilçesinde şehir içinden geçen derenin taşması sonucu çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Giresun şehir merkezinde çok sayıda ev iş yeri su altında…..

 8. Trakyalı dedi ki:

  Dün akşam haberlerde Giresun’daki aşırı yağış görüntülerini izledim, 2.5 saat boyunca çok şiddetli yağış olduğunu söyledi belediye başkanı. Bu sabah kontrol edeyim diye DMİ sayfasına girdim, hiç yağış göstermemişler. Yine bir aksama var herhalde bilgi işleme konusunda.

  • havaankara dedi ki:

   Gayet doğal. Salı günü Adana-Kozan’a 2 saatten fazla yağmur yağdı ve oldukça etkili idi. Ne kadar yağdığı ile ilgili tahmin yapsam “abartma” dersiniz diye bir şey demiyorum 🙂 Ama tepeler görünmez olmuştu yağmurdan. Daha sonra DMİ’den baktım. 0 (sıfır) gösteriyordu. Şaşırdım çünkü yereldi ama o kadar da yerel değildi. Çok fazla da şimşek vardı ama şimşek haritasından onu da göremedim. (acaba o neden). Bir ara gıcı denilen küçük dolu bile yağdı. Ama DMİ’nin ne tahmininde vardı bu ne de daha sonra yağış olarak gösterildi. Bu yağışı uzun uzun anlatmak istiyordum ama böyle oldu.

 9. faruk dedi ki:

  Istanbul sıcak fakat nemsiz olduğu zaman harika oluyor. Cuma günü nem çok düşüktü. Saatlerce yürüdüm ama hiç terlemedim. Manzara fotografı çekilesi bir gün idi. Kuzey rüzgarları ve nemsiz hava İstanbul’u daha da güzel yapıyor. 20 km net, 40 km görüş mesafesi vardı. Yani Kabataş’tan Adalar net Yalavo biraz puslu görünüyordu. Nem olmasın bu aylar 40 dereceye razıyım.

 10. mtngrnlr dedi ki:

  Dün Atlantik Okyanusu’nda ortaya çıkan Tropikal Fırtına CINDY, doğu-kuzey-doğu yönünde saatte 46 km hızla Britanya’ya doğru ilerliyor. Fırtınanın merkezdeki rüzgar hızı ise 90 km/s’ye ulaştı. Okyanus sıcaklıklarının fırtınanın ilerlediği yönde azalmasına paralel olarak yarın Tropikal Depresyon seviyesine gerilemesi ve merkezi hızının 60 km/s’ye inmesi bekleniyor. Pazartesi günü İngiltere’ye ulaşması beklenen fırtınanın Avrupa’daki hava koşullarını hangi yönde etkileyebileceği de ayrı bir tartışma konusu..

  http://www.wunderground.com/tropical/tracking/at201103_sat.html#a_topad

 11. lithium dedi ki:

  Son birkaç gündür A.B.D’nin ortası ve doğu kıyıları son yılların en dikkat çekiçi sıcak hava dalgalarından birine maruz kalıyor. New York’taki sabah 06:50 güncellenmesinde sıcaklık 29 derece ve %74 nem var. Philadelphia’da aynı saatte yine 29 derece sıcaklık ve %84 nem var. Dew point (çiylenme noktası) tam 26 derece! Bizim İstanbul’da o çok bunaldığımız gecelerde bile dew point en fazla 22-23 derecelerde oluyor. Philadelphia’da bugün beklenen en yüksek hissedilen sıcaklık değeri 46 derece.

  Amerika nasıl bir ülkedir?!? Oluşabilecek bütün hava olaylarının en ekstremlerini yaşayabiliyorlar.

  Kuzeyinde fazla dağlık olmayan geniş bir kara kütlesi + güneyinde ve doğusunda bol bol okyanus = Zıt karakterli hava kütlelerinin hava delilerini daha da çıldırtan muhteşem kapışması…

  • Havadelisi dedi ki:

   Aynen dediğiniz gibi, klimatolojik aşırılıklar bakımından bulunmaz bir coğrafya. Teşekkürler haberdar ettiğiniz için, ben takip etmemiştim.

   • mtngrnlr dedi ki:

    yani bu; Türkiye’de deliysek,Amerika’da zırdeli oluruz anlamına mı geliyor 🙂

 12. mehmet torun dedi ki:

  Mesajınız gelmemiş – Havadelisi

 13. Snowlover81 dedi ki:

  IRI tahmini sinir bozucu degil daha da ötesi. Batı ve Orta Avrupa donacak sizse tv’den bu manzaraları izliyeceksiniz der gibiler. Umarım degisir. Yorumları bekliyorum.

  Ekim-Kasım-Aralık sıcaklık

  1

  Kasım-Aralık-Ocak sıcaklık

  1

  Kasım-Aralık-Ocak yağış

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   1) Mevsimlik tahminlerin tutma ihtimali, hele de süre uzunsa düşüktür. (burayı da okuyun)

   2) Bu tahmin tutsa bile Türkiye için ılık dönem daha çok sonbahar gibi gözüküyor. Ocak’ı da kapsayan dönemde ılık olasılığı zayıflamış.

   3) Önemli olan modelin bu çıktılarına yansıyanın hangi fiziksel olgular olduğunu anlamak. Sıcaklığa bakıldığında Aralık-Ocak döneminde Kuzey Atlantik Salınımı’nın (bilgi için burayı okuyun) negatif fazının etkili olabileceği anlamı çıkarılabilir, ama yağışa bakıldığında böyle bir sinyal gözükmüyor, daha doğrusu hiçbir sinyal gözükmüyor. Santiago’nun bana (özel mesajla) hatırlattığı üzere, IRI çoğunlukla “sıcak” tahmin eden bir kurum, dolayısıyla Avrupa’nın -batısında da olsa- önemli bir kısmında soğuk tahmin edilmesi, kıtanın en azından bir kısmını etkileyebilecek soğukların kapıda olduğunu da işaret ediyor olabilir…

   4) Öteki mevsimlik tahminlerin çıktılarını da ilgilenen arkadaşlar snowlover’ın yorumuna cevap olarak eklerlerse belki daha bütüncül bir resim görebiliriz mevsimlik tahminlerin şu anki genel durumu hakkında. Teşekkürler.

   5) Bekleyelim görelim, en zevklisi o 🙂

  • Karcı Hakan dedi ki:

   Geçtiğimiz kış mevsiminde, modellerde 180 saat içinde bile inanılmaz değişimler olurken mevsimlik tahminlere güvenmek de neyin nesi. Hem de 5 ay varken. Ayrıca,IRI’nın uzun zamandır bizi soğuk bölgede gösterdiğini görmedim. Yanlış hatırlamıyorsam 2006 ve 2008 gibi uzun yıllar sıcaklık ortalamasının biraz altında geçen kışlar için bile normallerin hafif üzerini göstermişti (tam emin değilim)

 14. çihiro dedi ki:

  17 Haziran 2011’de çektiğim bir resim. Kırmızı oklar bulutların yönleri. Konya’da bir süper hücre. Müthiş şimşekler çakıyordu o gün.

  1

 15. White Fox dedi ki:

  Ankara’nın bir çok yeri 36 dereceyi aştı, hatta Beypazarı 39.4, ODTÜ bile 35.6 (Beytepe istasyonu şuan veri yüklemiyor.) Tek bildiğim şuan yandığımız! Benim yurt odam güneybatıya bakıyor. Güneşin ve çalışan bilgisayarların etkisi ile odamda sıcaklık 32.5 derece oldu. Perişan haldeyim.

  • Semih dedi ki:

   Benim memleketim Ankara(Etlik). 2 yılda bir yazları giderim. Ama oranın sıcağı beni etkilemiyor. Sıcak rahatsız edici gelmiyor insana İstanbul’dan sonra 🙂 Kuru en azından. İstanbul hem sıcak, hem nemli. Yine de Allah kolaylık versin sıcaklara karşı 🙂

  • çihiro dedi ki:

   Bugün lodos vardı Konya’da. Hava bulanıktı çöl tozları nedeniyle. Avrupa’daki sistem yüzünden lodos ile Sahra sıcaklarına mı maruz kalıyormuşuz neymiş. Öyle bir şey işte 🙂

  • White Fox dedi ki:

   Yöntemi buldum. 🙂 Odadaki iki kalın perdeyi banyoda soğuk suda ıslattıktan sonra hiç suyunu sıkmadan yerine astım. 10 dk içinde önce odanın zemininde muhteşem bir serinlik oluştu, yarım saat sonra termometre 30’un altında indi. Önerililir. 🙂

   • Santiago dedi ki:

    Uyguladığın yöntem Eski Mısır’da evlerin kapısına ıslak kilim asılarak yapılırdı. Bilimsel adı evaporatif soğutmadır. Günümüzde evaporatif klimalarla 40C ve %10 nem içeren havayı 23C’ye soğutmak mümkündür. Hem de gazlı klimalara oranla 5-6 kat daha tasarrufludur. Doğru bir iş yapmışsın tebrikler 🙂

   • Karcı Hakan dedi ki:

    10 dakika içinde odayı sel bastı 🙂

   • White Fox dedi ki:

    Ben yöntemi daha da geliştirip, sistemi perde meltemine çevirdim. Odam güney batıya bakıyor ve rüzgarda 2 gündür gündüzleri lodostan esiyor. Hem güneş perdesini hem de kalın gece perdesini ıslattım ve ikisini de çamaşır odasından yürüttüğüm mandallarla kalorifere sabitleyip camı açtım, dışardan gelen hafif hava akımı 2 perde tabakasından geçerken hızla ısı kaybediyor, bu daha çok daha etkili oldu, hem de oda aşırı nemlenmiyor. Şuan içeri 23.9 derece, oda arkadaşım başta deli olduğumu söyledi, şimdi kendisi ıslatıyor perdeyi, o da delirdi 🙂

 16. Semih dedi ki:

  Tuzla, İstanbul içinde bambaşka bir iklim yaşıyor şu anda! DMİ’nin son durum sıcaklıklarına baktığımda Kartal 30.4, Gebze ise 29.1 derece gözüküyor. Ama Tuzla şu anda tam 34.2 derece!! Rüzgar kuzeybatıdan hafif esiyor. Bence yine rüzgar etkisi…

  • Havadelisi dedi ki:

   Bir şekilde deniz etkisine uzak senin bulunduğun yer, denize yakın olduğun halde.

   • Semih dedi ki:

    Sahil de aynı durumda. Yorumunuzdan sonra hemen bisiklete atladım ve sahile indim. 1-2 dakikada gittim. Bizim evin bulunduğu yerden pek bir farkı yok. Ama haliyle rüzgar biraz daha kuvvetli… Ayrıca şu anda sıcaklık 32.5 dereceye geriledi ve düşme eğiliminde.

 17. yigit dedi ki:

  Oturduğum yerde Tekirdağ/Çorlu’da ilginç şeyler oluyor vesselam

  1

  • Karcı Hakan dedi ki:

   Ben de tam bunu paylaşacaktım. O kütle Silivri istikametinden genişleme eğiliminde. İstanbul merkeze gelmeden dağılacak mı bakalım.

 18. ersin dedi ki:

  Birkaç derecelik serinleme radarı hareketlendirdi İstanbul’da. Merakla takip ediyoruz.

  1

 19. Semih dedi ki:

  İstanbul’da da bugün deniz meltemine benzer (havayı serinletme açısından) bir rüzgar etkisi görülüyor. Saat 11 civarları en yüksek sıcaklıklar görülmüş ve ondan sonra rüzgar etkisiyle hızlı düşüşler olmuş (Balmumcu kayıtlarından görebilirsiniz). Aynı şekilde Tuzla’da saat 11 sularında 34-34,5 derece olan sıcaklıklar şu anda 31 derecelerde geziniyor.

  • Havadelisi dedi ki:

   Söylediğin gibi. Bakalım ilerleyen saatlerde ne olacak, Balmumcu kayıtlarına göre denizle kara kavgaya tutuşmuş:

   1

   (güncelleme: Yoksa Ersin’in yukarıda gösterdiği radar resminde olanlar mı sebep sıcaklıktaki düşüşlere?)

   • Semih dedi ki:

    Hayır değil. Ben Balmumcu kayıtlarını ilk gördüğümde radara da baktım. Hiç yağış gözükmüyordu.

   • Santiago dedi ki:

    Kuzeydeki soğuk cephe kıyısından bize de giriş yaptı..

    1

    2

   • havadansudan dedi ki:

    saat 13:00’teki düşüşün sebebi yağış olmalı. çünkü ben beşiktaş’tayım ve burada bir saat kadar önce 5-10 dakika süren, yerleri ıslatacak kadar bir yağış oldu. bayağı iri damlalı ama seyrek yağdı.

 20. Trakyalı dedi ki:

  Bu masa üstü hava istasyonlarındaki ana ekranda 12-24 saatlik hava tahmininin çalışma prensibi nedir? Tahmini neye göre yapıyor? İki gündür şakır şakır yağmur gösteriyor, ne burada ne de çevrede havada bulut bile oluşmadı. Tutarlı olduğu bölgeler veya mevsimler var mı?

  • Havadelisi dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla hava basıncının eğilimine göre çalışıyor, onun için yazın hiç dikkate almayın. Kışın fikir verebilir, o zaman bile çok sağlıklı olmaz.

   • Trakyalı dedi ki:

    Ben bulut bile oluşmadı dedim ya, hemen 20 km ötemde çörekleniverdi, bu aletten korkulur 🙂

    2

    Tekirdağ’ın Muratlı ilçesindeyim şu anda, yağış da kuzeydoğu ve doğu istikametinde buraya göre. Ve doğuya doğru yayılıyor.

    • Havadelisi dedi ki:

     Yine de aletin tahminlerine çok güvenmeyin. Yalıkavak’taki meteoroloji istasyonu neredeyse her gün “çok bulutlu, yağışlı” yazıyor.

 21. Semih dedi ki:

  Saat 00.50’de Atatürk H.L 30 derece!! Bu saate göre çok çok yüksek bir değer.

  1

  Ayrıca ekleyeyim saat 1.30 itibariyle Tuzla 27,7 derece.

  • Havadelisi dedi ki:

   Evet sıcak bir gece olmuş ama rekor kıracak kadar değil… İzmir’in rekoru 30 derece mesela (gece için)… Aşağıda dün gece ölçülen en düşük sıcaklıklar var…

   1

 22. Semih dedi ki:

  Bu hava nasıl bir havadır! Saat 20.40 ama Tuzla’da sıcaklık hala 29 derecelerde geziniyor. Birkaç yıldır ilk defa bu kadar bunaltıcı bir hava görüyorum. Aynı 17 Ağustos 1999 gecesi gibi…

  • Havadelisi dedi ki:

   Gereksiz endişeye yol açacak yorumlara gerek yok. Geçen yıl da çok bunaltıcı günler olmuştu bildiğim kadarıyla. Ayrıca 1939’daki büyük Erzincan depremi olduğunda (büyüklüğü 7.9) kışmış ve hava çok çok soğukmuş.

   • Semih dedi ki:

    Endişe anlamında demedim zaten. O gece aynen böyleydi, o an aklıma geldi.

 23. fikret dedi ki:

  site harikaymış!
  ellerine sağlık Mert abi.
  sevgiler…

 24. ersin dedi ki:

  Birkaç gündür yazlığın bulunduğu Sinop’a ( Gerze ilçesi ) gitmediğim için pişman olup duruyorum. Sürekli şiddetli yağmur haberleri geliyordu, bu gece şimşek haritasını kontrol edeyim dedim bu manzarayla karşılaştım, biz de İstanbul’da oraj açısından bu bereketsiz yazı geçirmeye devam edelim.

  2

  • Havadelisi dedi ki:

   Harika görünüyor.

  • White Fox dedi ki:

   Benim gördüğüm kadarıyla şimşek haritasının bu şekilde olduğu tarihte (2011-07-18) tam o bölgede yukarı seviye alçağı (Upper level low – ULL) vardı.

   2

   • havadansudan dedi ki:

    bu arada uydu görüntüsünde iskenderun civarından başlayıp israil’e kadar uzanan bölgedeki dağların batı yamaçlarında günün ilerleyen saatlerinde bulutlanmalar oluyor. acaba yamaç yağışı düşüyor olabilir mi oralara?

   • White Fox dedi ki:

    Benim yamaç yağışları hakkında pek fazla teknik bir bilgim yok, ama benim gözlemlediğim kadarıyla o bölgede kararsızlık koşulları fena da sayılmaz. Deniz üzerinde (su sıcaklığından dolayı) konvektif engelleme daha etkiliyken, hemen sahilden başlayarak dağlara kadar uzanan bölgede ise konvektif engelleme zayıf kalıyor da olabilir. Son günlerde 500 mb seviye rüzgârı batılı yönlerden esmesi de, dağların özellikle batı taraflarında bulut yoğunluğunu arttıran faktör olabilir. Çünkü yamaç boyunca yükselen havada konvektif enerji artabilir.

    İskendurun’un skew-t çıktısı
    1

    Burdaki pembe çizgi, yerden ısınarak yükseldiği varsayılan hava parselinin atmosfer seviyeleri boyuncaki sıcaklık eğrisi, kırmızı ise normal çevresel sıcaklık, mavi ise çiğ noktası sıcaklığı… şimdi bu tabloda parsel sıcaklık çizgisi, kırmızı çizginin solunda kalırsa, parsel sıcaklığının çevresel sıcaklıktan daha soğuk olduğu anlamı çıkıyor ve hava parseli soğuk olduğu için yükselmiyor, hatta yer seviyesine doğru tekrar batıyor. CIN alanı içindeki siyah yatay çizgi ise “LCL – Lifted Condensation Level” yani yükselen havanın doygun hale gelmeye başladığı seviye (876 milibar – 1210 metre), o siyah çizginin üstü ile kırmızı ile pembenin arasındaki taralı alanın matematiksel hesaplanmış değeri CIN’in sayısal değeridir. CIN, yani o negatif alan rasyonel olarak 100 değerinden büyükse, fırtına oluşma kabiliyeti düşer. Tabloda CIN değeri |-116| konvektif yağış potansiyeli yok. Zaten bu negatif alan yüzünde yerdeki sıcak hava yukarı seviyelere bugün öğleden sonra yükselmeyecek. Hatta İskenderun’da bugün hava çoğunlukla açık olacak gibi… ama dağlarda durum farklı olabilir tabi…

    Her neyse teknik anlatıma devam edelim. Ordaki dağlar kaç metre bilmiyorum ama o bölgede oluşan bulutların taban seviye yüksekliğini aşağı yukarı tahmin edebiliriz.

    Şimdi farzedelim ki o negatif alan yok, parsel de yukarı doğru yükseldi. Konvektif bulutlar hangi seviyede oluşacak ?

    Basit bir yöntem;

    3

    Skew-t diyagramındaki mixing ratio olan çizgileri kahverengi ile gösterdim. Çiğ noktası sıcaklığının yer seviyesinden başladığı noktadan mixing ratio çizgisine paralel biçimde kırmızı sıcaklık çizgisini kesene kadar yukarı doğru çizim yapıyorsunuz. Kırmızıyı tam kestiği nokta, konvektif bulutların taban seviyesidir yani CCL kısaltması ile yazılan Convective Condensation Level’dir.

    Ben bunu 2065 metre civarında buldum, ayrıca 2065 metre de 18 derece civarında… şayet İskenderun civarında bu kadar büyük konvektif engellemeye rağmen kümülüsler oluşursa tabanları bilin ki 18 derece civarında olucak. (Tabii dağların orda da konvektif engelleme var mı ayrı incelemek lazım) İskenderun 2065 metrede bulut oluşturabiliyorsa, doğusundaki dağların rakımı 2065’ten büyükse batılı rüzgarlarla yığılma yapıyor olabilir… Yani yamaç yağışı da diyebiliriz galiba 🙂

    • White Fox dedi ki:

     Yaptığım küçük coğrafik incelemeye göre, Hatay’daki Nur dağlarının en yüksek noktası 2265 metreymiş. Yer seviyesindeki nem oranı artarsa, CCL çok daha alçak seviyelere iner. Sabah ve gece saatlerinde nem oranının yüksek oluşu yamaç yağışına daha fazla ihtimal verir, şunu da gördüm, İskenderun’un doğusunda kalan dağlar 2000’nin altında, gibi bugün öğleden sonra dağların üstü çoğunlukla temiz olur bence…

     • Havadelisi dedi ki:

      Çok teşekkürler teknik anlatım için. Yamaç yağışlarının ve sea effect’in hastasıyım 🙂

     • White Fox dedi ki:

      Şansa bakın!

      Dostum Fahri_Meteorolog (Alper Zeybek), Hatay’ın Dörtyol ilçesinde tatilde bulunuyor. Dörtyol, İskenderun’un kuzeyinde kalıyor, ve coğrafik olarak Nur Dağlarının (Amanos Dağlarının) en yüksek noktası olan Bozdağ veya Mığır Tepesi hemen Dörtyol’un doğusunda kalıyor, rakımı 2262 metre…

      Kendisinden resim istedi, cep telefonu ile çekip mailime gönderdi.

      1

      Tam da düşündüğüm gibi, bulutlar çok alçak gözüküyor. (2065 metre hesaplamıştım) Arka planda ise rakımın yüksek olduğu zirvede yığılma yapıyor.

 25. Trakyalı dedi ki:

  Arkadaşlar sensörlü termometreyle ideal ölçüm yapabilmek için en ideal ortam nedir? Balkonda, terasta, camın hemen dışında veya bahçede, yağıştan ve güneş ışığından korumak için herhangi bir düzenek kuruyor musunuz, yoksa sadece kuytu gölge bir yerlere yerleştirmek yeterli mi?

  • Havadelisi dedi ki:

   Güneş görmeyen, ayrıca rüzgarın ve yağışın doğrudan etkilemediği bir yerde durmalı sensör.

   • Trakyalı dedi ki:

    Hatırladığım kadarıyla İstanbul Göztepe’deki meteorolojinin bahçesinde beyaz ahşap gibi kenarları kısmen açık kutular vardı yerden 1-2 metre yükseklikte. Onların içinde ne ölçümü yapılıyordu? Bulunduğum yer gün içinde farklı yerlerden güneş aldığı için 2-3 sensör kullanmam gerekecek bu durumda.

    • Havadelisi dedi ki:

     Onların içinde sıcaklık ölçümü yapılıyor bildiğim kadarıyla.

     • Trakyalı dedi ki:

      Bizim de basitçe öyle bir şey yapabilmemiz mümkün mü, denediniz mi?

      • Havadelisi dedi ki:

       Ben denemedim ama deneyin, neden olmasın. Ama sensörü güneşe koymadıkça ve fırtınaya da maruz bırakmadıkça aşağı yukarı doğru bir ölçüm yaparsınız zaten.

       • Trakyalı dedi ki:

        Çok teşekkürler, deneyip diğer ölçümlerle sağlamasını yaptıktan sonra güzel bir sonuç alabilirsem bilgilendiririm yeniden.

 26. Semih dedi ki:

  Yaz gelmiyor gelmiyor dedik tam geldi mübarek! Bu ne nem yahu. Tuzla’da sıcaklık 34,2 derece, nem ise %44!

 27. ALKIM dedi ki:

  Deniz suyu sıcaklıkları çok hızlı yükseldi son 1 ay içerisinde.

  1

  İTÜ’nün sayfasında bugün için 26 derece verilmiş ki bu Antalya’daki deniz suyu sıcaklığına eşit. Elbette mümkün ancak ben önceki yıllarda İstanbul’da 26 derece ölçüldüğünü hatırlamıyorum. DMİ’nin sayfasında da Tekirdağ için aynı değer var. Karadeniz deniz suyu sıcaklık haritası da bu değerleri onaylıyor gibi. Üstelik en yüksek değerlere ulaşacak olan ağustos ayına henüz girmedik. Her şey bir yana bu yüksek deniz suyu sıcaklıkları sea effect yağışlar açısından eylül ayı için beni gerçekten endişelendiriyor.

  • White Fox dedi ki:

   Bu İstanbul’un hangi tarafındaki deniz suyu sıcaklığı, adalar mı, boğaz mı yoksa Karadeniz tarafı mı ?
   Bence tehlikenin doğması için DMİ tarafından 22 gösterilen Kumköy taraflarınında iyi ısınması lazım.

  • İsmini Vermek İstemeyen İzleyici dedi ki:

   Geçen yıl yine Marmara denizinde deniz suyu sıcaklığı 28 dereceyi görmüştü. Onun dışında hatırladığım 2007 yılında da 28 dereceye ulaşmıştı deniz suyu sıcaklığı.Bu yıl da bu şekilde devam ederse Ağustos sonlarında bana bu değerleri rahat görürüz gibi geliyor. (Bahsettiğim Marmara denizi değerleri, DMİ sayfasındaki Tekirdağ deniz suyu sıcaklığı)

 28. mtngrnlr dedi ki:

  Sıcaklıklar Avrupa Yakası’nda tavan yaptı;

  17:20 itibariyle Bakırköy 35 derece,Kartal 33 derece,K.Çekmece(kendi termometrem) 35.9 derece..

  • Semih dedi ki:

   Tuzla’da gün içinde en yüksek sıcaklık 36,0 derece oldu.

   • uğurcan ÇELİK dedi ki:

    Aynen, ben de Küçükçekmece’de oturuyorum. Evdeki termometre bile 30-32 derece gösteriyor. Salıdan başlayarak bu hafta daha da sıcak olacakmış. 40 dereceyi bulacak neredeyse…

 29. Semih dedi ki:

  Saat 15.20 itibariyle Tuzla’da sıcaklık tam 35 derece! Nem ise %34.

 30. White Fox dedi ki:

  Başkent çevrelerinde pazartesi günü potansiyel bir tehlike var. Şu an için potansiyel diyorum çünkü hem durum netleşmedi, hem de GFS ve diğer modeller yağış harita çıktılarında Ankara’ya yağış vermemiş (SKIRON da Ankara’nın bazı ilçelerine yağış vermiş) ama GFS’nin skew-t log-p çıktısına göre özellikle Pazartesi akşam saatlerinde şiddetli konvektif durum söz konusu…

  Şu aşağıdaki Ankara çıktısı, Amerikalıların “Loaded Gun” dedikleri özel bir duruma benziyor. Dikkat edin, 700 mb değerinin üstünde enverziyon bile oluşmuş. Ayrıca 700 mb seviyesinde havanın bir anda nemlendiği belli oluyor çünkü kırmızı ve mavi birbirine çok yaklaşmış. (hydrolapse durumu) Öte yandan aşağıda havanın kuru olması convective gusts denilen bora tipi rüzgarların da oluşmasına olanak verebilir.

  1

  Akşam için ise durum bu halde;

  1

  Totals Totals indeks (55) ve Sweat Indeks (302) şiddetli fırtına değerinde

  NOAA’nın sunduğu GFS kaynaklı skew-t log-p çıktıları bu yıl kez Ankara için 302 gibi yüksek bir değerde Sweat değeri gösterdiği için bu beni heyecanlandırdı, değişiklik olmazsa Pazartesi öğle saatlerinden itibaren radarda muhteşem fırtına kütleler görmek mümkün olabilir.

  NOT: Çözünürlüğünden emin olmadığımız UKMET modeli 18 Temmuz gecesi için Ankara’ya -6 lifted ve 1671 CAPE değeri vermiş bu Ankara şartlarına göre son derece aşırı…

  Takip edelim bakalım 🙂

  • havadansudan dedi ki:

   gerçekleşmesi hâlinde, fotoğraflarını bekliyoruz 🙂 orda olmak isterdim ! istanbul’da bunaldık sıcaktan.

  • White Fox dedi ki:

   Öğleye kadar kadar keşke bu oraj potansiyeli var diye blogda yazmasaydım, çok iddialı oldu diye diye korkmaya başlamıştım. Ne Skiron ne de diğer modellerin yağış çıktıları da dediğimi destekliyordu. Öğleye kadar başkentte bir tek bulut dahi yoktu ve ben daha da korktum. Sonra yarım saat içinde, Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde 30 km alana yayılan bir oraj gelişti, arkasında Ankara bulutlandı…. Şu an da Ankara’nın kuzeydoğusunda bir kütle var. Bulunduğum yerde (Bilkent) o kütleden dolayı kuvvetli rüzgar çıktı, hava da biraz serinledi. Kütle Ankara’nın büyük bölümünde havayı kapattı.

   Bu arada Beypazarı çevresinde bir kaç saattir zaman zaman şiddetli kütleler oluşuyor, birkaç saat önce 35 derece olan Beypazarı son ölçümlere göre 19.8 derece oldu. (Belli ki yağmış)

   1

   Yalnız batıdan gelen kütlenin uzantılarının gökyüzünü çok sıkıcı yaptığını söylemeliyim

   2

 31. White Fox dedi ki:

  DMİ Ankara’yı 30.2 derece gösterirken, Beytepe istasyonu 24.6 gösteriyor. Hatta benim termometrem 24.2 gösteriyor. Ben bu kadar farkı ilk kez görüyorum

 32. çihiro dedi ki:

  Bugün Konya’da kısa süreli oraj etkili oldu 😉

 33. mtngrnlr dedi ki:

  Google Chrome tarayıcısı kullanan havadelileri için son derece güzel bir program tavsiye edebilirim;

  http://weather.weatherbug.com/labs/weatherbug-weather-window-for-google-chrome.html

  Weather Bug’un mayıs ayı içerisinde kullanıma açtığı bu program 6 mb büyüklüğünde ve üstteki linkten ücresiz (free) olarak bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Uluslararası düzeyde mahalle ve sokak bazında lokasyon tanımlamasına sahip programdaki lokasyon bölümüne yaşadığınız mahalle ve sokağı bile yazmanız halinde programa tanımlanan posta kodları sayesinde bu lokasyona ait anlık meteorolojik verilere ulaşabiliyorsunuz. Programın göze çarpan en önemli özelliği sayfanın tam ortasındaki pencereden istediğiniz lokasyona ait yerdeki hava durumunu animasyon olarak izleyebilmeniz. Eğer hava durumu verilerini öğrenmek istediğiniz lokasyona ait tanımlanmış bir web kamera varsa, sistem direkt olarak en yakın anlık web kamera görüntülerini bu pencereye aktarıyor ve dünyanın herhangi bir yerindeki bir kullanıcı bir lokasyona ait görüntülere çok kısa bir zamanda kolayca ulaşabiliyor. Ben programı yükledikten sonra Avustralya’da yağışlı bir lokasyon görüntülerine ulaşmak için bu yerin ismini sisteme girdim ve buraya ait anlık webcam görüntüleri sayesinde çakan şimşekleri ve kümülonimbüsleri(cb) saniye saniye takib ettim.

  Programa dilediğiniz sayıda lokasyon tanımlayıp kaydedebiliyorsunuz. Sayfanın sağ tarafındaki güneş sekmesine tıkladığınızda lokasyona ait meteorolojik veriler yeni bir sekmede ekrana geliyor. Bu sekmede anlık, en yüksek ve en düşük sıcaklıklar, hakim rüzgar yönü ve hızı, hava durumuna ait ikon, nem,çiğ noktası sicaklığı, basınç değeri, aylık ve günlük yağış değerleri, gün doğumu ve batımı saatleri gibi verilere ulaşabiliyorsunuz. Yine sağ taraftaki şemsiye sekmesine tıkladığınızda lokasyona ait haftalık hava tahminlerine ulaşabilirsiniz. Ve yine sağ taraftaki dünya sekmesine tıkladığınızda lokasyona ait sıcaklık, nem, basınç, rüzgar gibi haritaları görebilirsiniz. Eğer lokasyona ait webcam görüntüleri mevcut ise pencerenin sağ tarafında otomatik olarak kamera sekmesi çıkıyor ve sekme sayesinde kamera görüntülerine erişebiliyorsunuz.

  Program son zamanlarda online uluslararası hava durumu programları arasında çok popüler diyebilirim.Fakat İngilizce (chrome kullananlar için zaten sorun değil çünkü google chrome tarayıcısında otomatik çeviri mevcut) ve sadece google chrome tarayıcısı kullananlar bu programdan faydalanabilirler.

  • Havadelisi dedi ki:

   Metin çok teşekkürler, yalnız şunu hatırlatmakta fayda var: Program her zaman girilen lokasyona en yakın yerde bulunan meteoroloji istasyonunu referans alacaktır, bu istasyonlar da Türkiye için sanırım sadece büyük klima ve havalimanı istasyonlarını içeriyor. DMİ sanırım kendisine ait otomatik (insansız) istasyon verilerini uluslararası kullanıma açmıyor.

 34. snowlover81 dedi ki:

  Endonezya’da yanardağ faaliyete geçmiş halk büyük panik içinde evlerini terk ediyormuş. Kışa etkisi olur mu bilmem ama yanardag faaliyetleri arttı, mini buzul çağına dogru gidişat devam ediyor.

 35. White Fox dedi ki:

  Batı Karadeniz tarafında günün ilk yarısı, yukarı seviye alçağı vardı. Sonra bozuldu ama bozulmadan evvel merkezinde orta ölçekli konvektif sistem [mesoscale convective system (MCS)] oluşturdu.

  GFS- 500 mb rüzgâr durumu

  1

  GFS – Yer Basıncı

  2

  Uydu Görüntüleri

  3

  • Havadelisi dedi ki:

   Süpermiş. Yer seviyesine neden inememiş olabilir sence?

   • White Fox dedi ki:

    Bence bunun başlıca nedeni süre… Dünkü yukarı seviye alçağı, günün küçük bir dilimi varlığını etkin olarak sürdürebildi, sonra dağıldı. Eğer uzun süre varlığını koruyabilseydi, yer seviyesinde de saat yönünün tersine olan sirkülasyonu devam ettirebilir ve böylece yer basıncı haritasında çift merkezli alçak basınç oluşabilirdi (double barrel low pressure system) Bir ara Jeff Haby’nin makalelerinden birinde böyle birşey okumuştum.

    Zaman zaman Atlantik’in kuzeyinde gördüğümüz çift merkezli, alçak basınçların oluşum nedeni yukarı hava alçaklarının yer seviyesi ile bağlantı kurmasından kaynaklanıyor da olabilir. Yukarı seviye alçaklarının oluşumu normal alçak basınçtan bağımsız olabiliyor, bazen dağ sıralarının üstünden geçen hava akımları ile bazen belli bir alanda yukarı seviyedeki, şiddetli dikey hava hareketleri gibi faktörlerde oluşturuyor. Daha ayrıntılı incelenmesi gereken bir konu…

    Bu arada Ankara/Bilkent tahminini yaklaşan sıcaklardan dolayı güncelleme gereği
    duydum.

    https://havadelisi.com/2011/01/13/ankara-icin-5-gunluk-hava-tahmini/

 36. snowlover81 dedi ki:

  Ufak bir çalışma yaptım ve hemen sizinle paylasmak istedim. Bu kış için bir çok uzmanın görüşü Weak LaNina (hafif) olacağı yönünde. Kısa bir bilgi: -0.5 ile -0.9 arası Weak LaNina (hafif), -1.0 ile -1.4 arası Moderate LaNina (orta) -1.4 ten daha da düşükse strong LaNina(güçlü) dır. Bende bir araştırma yaptım naçizane o da : Hafif LaNina yılları şudur; 1950-51 /1956-57/1962-63/1967-68/1971-72/1974-75/1984-85/1995-96/2000-2001 . Bende bu yıllara istinaden wetterzentrale sitesinden bu yılları arşivlerden bulup nasıl kışlar geçirmişiz bir arastırma yaptım ancak 70li yıllara kadar inmedim 1984-85/1995-96/2000/2001 yıllarını inceledim. Sonuç: 1984 Aralık kotu kar ve soguk anlamında. 1985 Ocak 12-13 kısa bir soguk ve kar olmuş. Şubat 5-6 /15-16 iyi soguklar ve kar. Ancak asıl şov 19 subattan 2 marta kadar olan kısımda hiç kesıntısız en az eksı 10(850de) en fazla eksı 20ye kadar ulkemıze ınmıs, kar da cabası muthıs bır kış bitişi olmus. Ancak 1995-96 ve 2000-2001 yılları için bu sekılde yorum yapamayacagım ufak tefek sıstemler haric fiyasko kış ayları olmuş. Yani hala efsane diye adlandırdıgımız sıstemler maalesef El Nino zamanlarına denk düşüyor. Sonuç olarak Türkiye için Enso nun cok cok buyuk onemı yok NAO AO , Sibirya ve basınc yerlesımlerının onemı cok buyuk biliyorum. Sadece ENSO ya gore ufak bir çalışma yaptım. Bu sekılde kışa kadar ufak arastırma ve calısmalar yapacagım,ustadın da ıznı ıle. Kalın saglıcakla 85 kışına benzer goruntuler olması dılegı ile 🙂

  • çihiro dedi ki:

   Bu kış da kuvvetli La Nina vardı sanırım. Mart’ta Anadolu için efsane sayılabilecek kar yağışları oldu. Dediğin gibi Enso’nun çok çok büyük önemi yok 😉

   • Karcı Hakan dedi ki:

    1929 kışı da La Nina’ydı. Aşırı yoğun şiddetli kuvvetli bir kış bekliyorum. NASA’dan veriler geldi bana. Bence şimdiden kaçacak delik arayın. Korna çala çala, hem de kamyon kornası çala çala geliyor 🙂 Şakayı bir kenara bırakırsak; ben Çihiro arkadaşımın dediğine katılıyorum. Hatta konu ile ilgili şurada bir yorumda bulunmuştum.

 37. snowlover81 dedi ki:

  Şimdi ilk konu mini buzul çağından bahsediliyor.İkinci konu ise; İngiliz forumlarında yine konusulan durum şu: NAO negatif olacak ve soguk bize akacak ard arda 4. soguk kış gelecek diyorlar. Şimdi mini buzul çağı olursa kuzeybatı avrupanın cok daha fazla etkilenecegi aşikar cunku gecmişte böyle olmuş. O zaman İngiltere ile bizim aramızda ters orantı olduguna gore , o zaman boyle bır durum soz konusu olursa, bize etkisi ılık kışlar olarak mı degerlendırmelıyız yoksa butun avrupa mı aynı anda soguktan etkılenır? Bi rde bu kış için İngiltere soguk kış bekliyorsa o zaman bu beklenti cıkarsa bız de tam ters orantı ile yine kar yagamayan ama nıspeten soguk bir kış mı bizi bekliyor? Dostlar ve ustad yorumlarsa sevınırım.

 38. Mamii dedi ki:

  Bugün Kocaeli – Bahçecikte kısa süreli ama kuvvetli yağışlar görülüyor, aynı anda İzmit’in güneşli olduğunu görebiliyorum. Burada şimşek su baskını gibi hadiseler yaşanırken yakındaki bir yerin bu kadar farklı olması ilginç.

 39. Trakyalı dedi ki:

  Arkadaşlar bilgisayara aktarımı da olan bir istasyon kurmak istiyorum, bana önerebileceğiniz marka veya modeller var mı? Yazın çok can sıkıcı bir atraksiyon olmuyor, sıcaklıklar bile hep aynı. Hiç değilse sonbahar-kışa bir hazırlık yapalım.

  • Semih dedi ki:

   Davis’in her türlü modelini öneririm. Bu dışında Oregon’da harika bir markadır. Bu iki marka arasında bir model kararı vermenizi öneririm.

  • mtngrnlr dedi ki:

   Ayrıca bence, yaz aylarında kış aylarına göre daha fazla atraksiyon(!) var. Konvektif yağışlar ve bunlara bağlı olarak yıldırım ve şimşekler, hortum(tornado)lar ve bunların açık ve güneşli havada gerçekleşen diğer bir tornado çeşidi (dust devil), konvektif hareketlere bağlı olarak gerçekleşen sağanaklar ve dolu(hail)yağışları ve en önemlisi kuzey yarımkürede başlayan kasırga sezonu (2011 Hurricane Season)
   http://www.wunderground.com/tropical/
   bütün bunlar bence yaz aylarını kış aylarından daha aktif kılıyor. Kış aylarında Atlantik’ten gelecek bir siklonu beklemektense, yaz aylarını konvektif hareketlerle dolu dolu yaşamak daha güzel gibi geliyor bana.

 40. BehLüL dedi ki:

  http://gundem.milliyet.com.tr/uc-ay-kavrulacagiz-/gundem/gundemdetay/12.07.2011/1413426/default.htm

  hocam kış yine gecikecek mi 😦 yoksa bizi ılık bir kış serin bir ilkbahar mı bekliyor bi fal bakar mısın….:)

  • Havadelisi dedi ki:

   üç vakte kadar bi dudağı yerde bi dudağı gökte bir kumulonimbüs peydah olacak…

  • hava ankara dedi ki:

   Hocam, daha önce de burda söyledik. Medyamız abartma medyası. Yapabildikleri en iyi iş abartmak. Bu da öyle bir durum. Ayrıca sıcaklıkların ortalamalardan 1-2 derece daha yüksek olacağı beklenen yerler Kıyı Eger, Marmara ve Batı Karadeniz kıyıları. Diğer yerlerde ortalamalara yakın bekleniyor. Ne kadar tutarlı bir tahmin olur orası da zaten ayrı konu.
   Başka bir konu da, Ankara için bahsediyorum, şu ana kadar zaten çok sıcak günler yaşamadık. Önümüzdeki dönemde büyük ihtimalle yaşarız bundan daha sıcak günleri. Onun için abartmamak gerekir diye düşünüyorum.

 41. White Fox dedi ki:

  İngilizce bilenler için mükemmel bir kaynak, uydu görüntülerinden nasıl hava tahmini yapabileceğinizi, ne anlamanız gerektiğini buradan öğrenin. Böylece radarlar bozulduğunda, öğrendikleriniz işinize yarayacak.

 42. bulut75 dedi ki:

  Bugün güneşin son fotoğrafına baktığımızda 4 leke görünüyor. Yanlış hatırlamıyorsam bir süre devam eden 2 leke vardı. Ayrıca sol üst köşede yeni bir leke var. Ozan ne diyorsun bu konuda. Ben mi yanlış gözlem yaptım. Eğer yanlış gözlem yapmadıysam, bu durum geçen günlerde bilimadamlarının dillendirdiği güneş aktivitesindeki yavaşlama düşüncesinin tekrar sorgulanması anlamına mı geliyor.

  • Havadelisi dedi ki:

   Daha önce de söylediğim gibi, aktivitenin günlük değişimleri bir şey ifade etmez. Önemli olan, mesela, önümüzdeki 3 yıl içindeki aylık ortalama leke sayısıdır.

 43. Commandouz dedi ki:

  Avrupa yakasındaki bütün istasyonlar sahil şeridinde. Sarıyer’de tam 3 adet istasyon var. Ancak nüfusun yoğun olarak yer aldığı iç kesimlerde (örn.bayrampaşa) 1 tane istasyon. Bu bölgelerde de istasyonun olması istanbul’un iklimi hakkında daha iyi bilgilere sahip olmamızı sağlamaz mı?

  • Havadelisi dedi ki:

   Sağlar tabii ki.

  • İsmini Vermek İstemeyen İzleyici dedi ki:

   Güneyden kuzeyine doğru gidildikçe içinde çok farklı hava koşullarını barındırdığını bariz şekilde anlıyacağınız koskoca İstanbul Boğazı’nı bir tek boğazın kuzey taraflarındaki Sarıyer-Kireçburnu verilerine bakarak sıcaklık haritasını çizen DMİ gibi bir kurum varken normal karşılıyorum bunu. Onlar gitsin bakanın memleketine köy köy istasyon kursunlar.

 44. Semih dedi ki:

  DMİ’nin ”En Düşük Sıcaklıklar” tablosunda İstanbul’da ”Bebek” istasyonu görünüyor. Sanırım yeni bir istasyon kurulmuş. Fakat ”Son Durumlar” bölümünde gözükmüyor.

  1

 45. Semih dedi ki:

  Rüzgarın etkisine bir örnek. Saat 15.00, Tuzla’da sıcaklık 32.1 derece. Kartal’da 30.2, Gebze’de 29 derece. Tuzla’da rüzgar, şu anda diğer yerler gibi kuvvetli esmiyor.

 46. snowlover81 dedi ki:

  Çok ilginç bir haber, araştırma yaparken rastladım, ilginizi çekeceğini düşündüm. Ayrıca bir haber daha buldum o da bu.

  İzlanda’daki bir yanardağ patlamaya hazırlanıyormuş ve Avrupayı yine çok etkileyecek durumlar söz konusu olabilirmiş. Yeni haberlerle gorusmek uzere 🙂

  • sirocco dedi ki:

   Cidden enteresan, yıllarca Atacama çölü dünyanın en kurak çölü diye öğretildi.

  • havadansudan dedi ki:

   80 cm kar gerçekten efsane! aslında oraya kar düşmesi şaşırtıcı değil bence. çünkü orası yüksek bir bölge. ancak bu kadar fazla kar düşmesi gerçekten ilginç.

 47. çihiro dedi ki:

  Çiğ noktası sıcaklığının hava sıcaklığına en yakın olduğu an bağıl nemin en yüksek olduğu an mıdır?

 48. White Fox dedi ki:

  Antalya’nın son haftalardaki sıradışı günlük sıcaklıkları;
  1

  Freemeteo’daki arşivlere göre buna en çok benzeyen durum tam 19 yıl önce yaşanmış ve hava sonra birden ısınmış.
  2

  Modellere göre yarından sonra hava yine 1992’dekine benzer şekilde aşırı ısınıyor gibi…

Yorumlar kapatıldı.