Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

    1. White Fox

     Görünüşe bakılırsa, tek hücreymiş ve muhtemelen hemen hemen aynı yerde doğup, büyüyüp, ölmüş. Geriye de anvil kısmında arta kalanlar gözüküyor.

     1. mtngrnlr

      Ben de dikkat ettim bu günlerde Avrupa Yakası’nda bu tür konvektif oluşumlar, (kümülüs kongestuslar) ısınarak kolayca bir kümülonimbüse dönüşebiliyorlar fakat yağış bırakacak kadar güçlenemiyorlar. Bunda Marmara Denizi ve Karadeniz’in etkisi büyük galiba. Yani ısınarak yükselen hava için gerekli olan kararsızlık sağlanamıyor.

      1. Ömer Gül

       Selam arkadaşlar en son yorum yapan arkadaşım dün avrupa yakasında esenler’de sağlam bir oraj oldu bayağı da şimşek çaktı yağış 10 dakika sürdü 8 km ileride atatürk havalimanı’nda ise güneş vardı.

  1. White Fox

   Benzer durumlar şu sıralarda Ankara’da da oluyor.
   Bilkent’ten kuzeyde ve çukurda kalan Ankara’nın görünümü ve ilerdeki tek hücre:

   1

   Bu da radar görüntüsü, güneybatı-güney yönünden başkente gelmekte olan kütleleler de var.

   1

 1. çihiro

  7 Temmuz Perşembe günü için GFS Göller yöresine ve Konya’ya da çok az bir yağış öngörmüş.

  Konya meteogramı:

  1

  DMİ ise hiç yağış vermemiş:

  1

  Ben de Konya’nın Skew-T diyagramını inceledim ve kısa süreli, hafif bir gökgürültülü yağış olabileceği kanısına vardım:

  1

  PW, CAPE, LI değerlerimiz biraz düşük olsa da “Parsel sıcaklık değişimi” çizgisinin atmosfer sütunu boyunca “sıcaklık” çizgisinin sağında kalması ve CIN’ın sıfır olması gökgürültülü yağış ihtimalini arttırıyor. White Fox’a sorum: Şu tabloya göre güçlü bir gökgürültülü fırtına ihtimali var. Ancak PW vb. değerlerin düşük olması fırtınanın güçlü olmasını engelliyor değil mi?

  1. White Fox

   2.50’den PW değerlerinde az yağışlı sayılabilecek fırtınalar oluşuyor. Her zaman şunu söylerim, sakın yan taraftaki değerlere bağlı kalmayın diye, ters köşe yapabilirler. 🙂

   Bence ortada ciddi bir kaç engelleyici sorun var ve bu sorunları dikkatli inceleme sonucunda görebilirsin.

   Buradaki 38 olan K indeks değerinin tamamen balon olduğu düşüncesindeyim. Nedenine gelince; K indeks = (T850 – T500) + (Td850 – Tdd700)

   Formülde görüldüğü gibi, K indeksin yoğunlaşma depresyonu olarak hesaba aldığı tek yer sadece 700 milibar seviyesi, skew-t diyagramına bakarsan, sıcaklık (kırmızı olan) ile çiğ noktasının (mavi olan) birbirine yakınlaştığı, yani yoğunlaşma depresyonunun küçüldüğü tek yer 600 mb – 700 mb arası olmuş. Bu da K indeksi 38 gibi yüksek değere çıkartmış.

   Bence bu 600 – 700 mb arasında güzel güzel, cumulus fructus bulutları oluşur. Ama bunların evrim geçirip, cumulus congestus olup daha sonra da cumulonimbus’a dönüşmeleri sorunlu gözüküyor. Çünkü;

   500 mb seviyesine kontrol edersek, çiğ noktası yaklaşık olarak -17, çevresel sıcaklık ise -8 derece civarında, hatta görmen için aşağıda görsel yapıyorum.

   1

   500 milibar seviyesinde, yoğunlaşma depresyonunun büyüklüğü yaklaşık 9 derece, normalde ideal olan 3 derece ve altıdır.

   NOT: Kümülonimbusların anvil kısmının oluşması 500 mb seviyesinin yoğunlaşma depresyonu ile alakalıdır.

   Yan taraftaki rüzgarlara da bak, 700 milibar seviyesinde 6-8 knot değerinde poyraz var, ama 500 mb seviyesine bakınca lodostan esmekte, rüzgarın açısı neredeyse 180 derece dönmüş, lodos olmuş. Böylesi yoğunlaşma depresyonunun büyük olduğu durumlarda bu iki yakın seviyenin rüzgar açısı 60 dereceden fazla değişmemeli, ancak yüksek CAPE değerinin olduğu süper hücreler bunu aşamabilir. Yani durum aslında sıkıntılı gözüküyor. Hani belki, yerel çok kısa süreli sağnaklar olabilir ama fazla umutlu olmamak lazım.

   Çizmiş olduğum CCL, konvektif bulutların taban seviyesi; EL ise oluşabilecek kümülonimbusların tepe seviyesi (tabi oraya bu şartlarda büyüyebilirse), LCL ise yükselen hava parselinin doygun hale geldiği seviye…. bunların çizimini burdan ve burdan okuyabilirsin. CCL’ye göre, bulut tabanı 5 dereceye yakın, sıfır izoterm çizgisi 650 milibar seviyesinin üstünde ve rüzgarda o seviyelerde az olduğundan, kesinlikle dolu olasılığı da yok.

   1. çihiro

    Sonuç: Az gelişmiş cumulus congestus bulutları dışında bir şey görülmedi 🙂

 2. Snowlover81

  Santiago dostum biraz once arşivlere bakıyordum da, sıcak kasım soguk kış tezinle alakalı bir yazı vardı onu buldum tekrar okudum. Sana sorum bilmiyorum erken mi ama serin yaz soguk kış mı demek? 🙂 Bu konu ile alakalı bir çalışma yapacak mısın? Bana diyeceksin ki daha yaz bitmedi belkı de yine sıcak yaz olacak ama bu sekılde giderse pek olacak gibi degil.

  1. Santiago

   Kasım sıcaktı ancak kış umduğumuz gibi geçmedi (Not: Buna rağmen 2011 kışı, 2009 ve 2010 Ocak-Şubat ortalamalarından daha serindi).

   İki-üç haftadır boş vakitlerimde benzer bir konu üzerinde çalışıyorum. Tamamladığımda Ozan Hoca da uygun görürse paylaşabilirim.

 3. Trakyalı

  Arkadaşlar meteorolojinin bu sabahki son 24 saatlik yağış haritasında İstanbul Pendik civarı kopmuş görünüyor. İşin aslı astarı nedir?

  1

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Harita yanlış veriyle çizilmiş. Hava olayları umurunda bile olmayan memur arkadaş da tabii “lan acaba İstanbul’da dün bu kadar yağış oldu mu?” diye merak bile etmemiş. Sonuç bu işte.

   Tablo halindeki veriler hatalı değil.

 4. havadansudan

  az evvel beşiktaş’ta kısa süreli (en fazla 5 dakika) fakat şiddetli bir yağmur geçişi oldu. şimdi ise hava açtı.

 5. Semih

  Bu yıl Tuzla’da sıcaklık 2.kez 30 derecenin üzerine çıktı. 31.4 dereceye kadar yükseldi.

  1. Santiago

   Hislerimize tercüman olduğunuz ve sürekli dışlanan biz ılıkçıları bir çatı altında topladığınız için size minnettarız hocam.

  2. farkil Yazıyı Yazan

   sırf merakımdan tıkladım, kısa yol yapıp aradım ,bütün arama motorlarını kullandım. yok yok. http://www.ilikciyiz.biz …. sahte arkadaşlar kandırmaca 🙂 benim gibi safları ayıklamak için düzenlenmiş.

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Bu yeni siteyi kurarken “akıllı site” teknolojisinden faydalandık. Sistem, soğukçuları otomatik olarak tespit ediyor ve başka siteye yönlendiriyor. Bu konuda yapabileceğim bir şey yok.

    1. havaankara

     Biz doğuştan ılıkçıyız Hocam 🙂
     Ondan dolayı tıkladım ben de zaten. İlk önce herhalde yanlış tıkladım diye düşündüm ama nafile.
     Hep istiyordum bizim de bir sitemiz olsun diye.
     Sevinmiştim bizim de bir sitemiz oldu diye.
     Ama bizi sükut-u hayale uğrattın Hocam. 🙂 🙂 🙂

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Gözlemini doğrulamak için, seçtiğin bir istasyonun son 2 ila 5 yıldaki Haziran (ya da Haziran-Temmuz) ayı sıcaklıklarının daha önceki 10 yılın ortalamasından düşük, Eylül’ünkilerin de (ya da Eylül-Ekim) daha önceki 10 yılın ortalamasından yüksek olduğunu göster bakalım 🙂

   1. çihiro

    Yaptığım araştırmanın sonuçları ürkütücü. Her şey normal 🙂 Yanlış gözlem 🙂

  2. havaankara

   Haziran ayı ortasında yayınladıkları Temmuz ve Ağustos tahminleri de şöyleydi:


   Daha 15 gün önce yapılan bir tahmin.

  3. Santiago

   Tutma ihtimali %90 olan bir tahmin.

   DMİ’nin bu uzun vadeli tahmini neden yaptığını, ve neden %90 oranında tutma ihtimali olduğunu belgeleriyle beraber ilerleyen saatlerde açıklayacağım.. Telegol’ü kaçırmayın..

 6. Karcı Hakan

  Gfs’ye göre İstanbul’da bu gece de yağış bekleniyor. Skiron ise hiç yağış öngürmüyor.

  1

  Bu geceyi Skew-T Log-P diyagramına göre yorumlayayım (bakalım az da olsa çakmış mıyım). K indeksi 26’nın üzerinde, yani gökgürültülü yağış oluşabilecek düzeyde. Total Totals oldukça yüksek seviyede 51 civarında bu da tamam. Lifted İndex -2 civarında. Bildiğimiz gibi bu değer az da olsa kararsızlık durumu (gökgürültülü yağış kapasitesi doğmuş durumda). Yalnız CAPE biraz düşük görünüyor, 365 civarında. Ama o da az da olsa elverişli. Kısacası İstanbul’da bu gece kısa süreli gök gürültülü sağanak yağmur görebiliriz diyorum. Sizler ne düşünüyorsunuz?

   1. Karcı Hakan

    Hocam MM5 ve Skiron gibi mezo ölçek kullanan modeller neredeyse hiç yağış göstermiyor. Gfs ise 3-5 kg civarında yağış olabileceğini tahmin ediyor. Şimdi ne diyeyim bilemedim 🙂

  1. çihiro

   CIN’ı hesaba katmamışsın. 73 diyor! Şimşek görme ihtimaliniz çok çok düşük. Bakalım hangimizin dediği çıkacak 🙂

   1. Karcı Hakan

    Konvektif engelleme meydana gelecek diyorsun yani. Olabilir, ben yağışın olup olmayacağından bile şüpheliyim açıkçası.

   2. White Fox

    Hemen CIN 74 diye umudu da kırmamak lazım, CIN 100 değerine kadar her zaman için şans vardır, yukarıdaki veri 04.07.2011 00.00 GMT tahmini, yani gece verisi… bunun için konvektif açıdan güçlü tetikleyici (trigger) faktörler olup olmadığında (örn, öğleden sonra, tahmin edilenden daha düşük CIN değeri varsa, CAPE daha yüksekse, kararsızlık daha fazlaysa gibi…) , günde iki defa yayımlanan, RAOB analiz verilerinden kontrol etmek lazım. Eğer öğle RAOB analizi model tahmininlerinden, daha fazla konvektif tetikleyici faktörlerin olduğuna işaret ediyorsa, modeldeki 74 CIN değeri yüksek bir engelleme öngörmüşse de, ihtimali arttırabilir.

    Öğle RAOB analizine akşam burdan ulaşabilirsiniz. http://weather.uwyo.edu/upperair/europe.html

    1. Karcı Hakan

     Anladım Mehmet Can. Yani CIN 100 olmadıktan sonra pek de önemi yok. Şöyle bir ifade doğru olur mu acaba? ”CIN’ın şiddetli hava olayları ile olan korelasyonu diğer indekslere göre daha düşük.”

  2. White Fox

   Acaip duygulandım şimdi, Skew-t diyagramı üzerinden konuşmaya başlayan insanların sayısı artıyor.

   Daha geniş çaplı yorumlamalar yapabilmeniz için hazır gelmişken küçük bilgilendirmeler de yapayım. Genel olarak;
   K 26’dan küçükken, Türkiye koşullarında pek oraj oluşumuna rastlanmıyor. Olursa’da radar da bir yerler de tek bir tane kütle görmek mümkün, olasılık %20-40 civarında

   26-30 arasında ise olasılık %40-60 civarına yükseliyor, radarda çok geniş aralıklarla kütleler görmek mümkün. (%40 ihtimal mi var yoksa %60 ihtimal mi var, bunun için diğer faktörleri incelemek lazım mesala CIN gibi)

   31-35 değerinde ise olasılık %60-80’ne kadar çıkıyor.
   35-40 arasında ise %80-90, 40’dan büyük ise %100’e yakın bir olasılık var. K indek tek hücre tahminlerinde daha başarılı… Kışın ise K durup dururken 40’a yakın bir değerde ise, oraj olmadan şiddetli bir yağış durumunun belirtisi olabilir. Yalnız şu var ki, K indeks, oraj tahmini yapılırken noksan olduğu durumlar var, örneğin enverziyonları hiç hesaba katmaz. (Enverziyonlar CAPE’i azaltır, CIN’i yükseltebilir.) Ya da yukarıda yoğunlaşma depresyonu hava kararlı olduğu halde küçükse K değeri yüksek çıkabilir. Bunları da Skew-t incelemesi yaparken gözönünde bulundurmak lazım.

   Blogumu da arada takip edin. http://skewtakademisi.wordpress.com/ 🙂

   1. Karcı Hakan

    Ben çok fazla yağış olacak demedim ki. Gökgürültülü bir yağış olabilir demiştim 🙂

 7. carcass

  Son dakika… An itibari ile (15 dk’dır devam ediyor) Eskişehir yıkılıyor. Arka arkaya 5-6 yıldırım düştü az önce. Kaldırım hizasına kadar sokaklar su ile doldu. Nerede bu DMİ nerede bu SKIRON?? 😀 😀 Tahminler nakavt oldu minimum 10-15 kg düşmüştür metrekareye…

   1. carcass

    Bu arada DMİ nasıl ölçüm yapıyor anlamış değilim. Eskişehir’in dört bir yanından aldığım ve de radar ile doğruladığım yağış miktarı DMİ’ye göre sadece 4.4 kg!!! Sadece bu olayda değil bundan önceki olaylarda da sürekli düşük ölçümler ile karşılaştım Eskişehir için. Lokal olarak değişkenlik gösterir tamam , ama bu kadar da olacağını sanmıyorum. Şehrin her yerinde sokaklar nehre dönüştü ya daha ne olsun! Kısa zamanda yağdığı için minimum 10 kg düşmüştür, eksiği yok fazlası vardır. Bir sonraki olayda yine takipçisi olacağım bu durumun.

 8. Semih

  Yeni istasyonlar buldum !
  Bodrum Gümüşlük:
  http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IMUU011F2
  Bodrum Merkez:
  http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IBODRUM1
  Alanya Kargıcak:
  http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IALANYAK2
  Ankara Mogan Gölü Yakınları (İncek):
  http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IANKARAA4
  İstanbul Durusu (Yeniköy):
  http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IGAZIOSM2

 9. mehmet ulu

  herkese selamlar…tayinim giresun’dan bursa’ya çıkmıştır. osmangazi’ye bağlı soğukpınar köyündeki ahmet hamdi gökbayrak anadolu öğretmen lisesine, yani bi bakıma uludağ’a çıktı denebilir tayinim. nasip olursa kar yönünden sıkıntı çekmeyeceğim bir yere gidiyorum, gerçi ulaşımda sıkıntı oluyormuş kar yağınca ama katlanacağız artık… görüşmek üzere…

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Bence şahane bir haber, çok stratejik bir bölgeden rapor alabileceğiz 🙂 Hayırlı uğurlu olsun hocam.

  2. onur sertel

   hayırlı olsun… soğukpınar uludağın güney yamacında yaklaşık 950 mt. rakıma sahip bir belde. kısıtlı bilgilerime dayanarak diyebilirim ki; bursa şehir merkezine göre kar bakımından çok daha şanslı olacaksınız ama kuzey yamacında aynı yükseklikteki bir noktadan daha az kar alacağınızı ve karın yerde daha kısa kalacağını zannediyorum. orografik yağıştan ve marmara üstünden deniz etkisiyle yağıştan nasiplenemeyeceksiniz. ayrıca güneşlenme ve lodos karın yerde kalma süresini azaltabilir. ama bir avantaj: 29 ocak 2011’de olduğu gibi akdenizden sarkacak bir alçak basıncın uygun koşullar altında kar bırakması kuvvetle muhtemel…

    1. mehmet ulu

     teşekkürler arkadaşlar. bugün gittim soğukpınar’a ve göreve başladım, hayırlısı inşallah. bu sene kar haberleri benden 🙂

 10. Semih

  Tuzla’da kendi sıcaklık ölçümlerimle yaptığım grafik (Haziran Ayı).
  Bu ay sıcaklık sadece 1 kez 30 derecenin üstüne çıkabilmiş! (33,2).

  1

  1. Trakyalı

   Tekirdağ – Muratlı ilçesinde de, daha karasal bir iklim olmasına rağmen yine en yüksek sıcaklık 33 derece (09 Haziran) ve 30 dereceyi geçen gün sayısı sadece 3.

 11. ALKIM

  Son güncellemelerde GFS çıktılarına göre cuma gecesi Temmuz ayı için sıradışı bir yağış olacak gibi İstanbul’da.

  1

  Oysa ki Skiron neredeyse sıfır yağış öngörüyor.

  2

  Tersi olsaydı şaşırmazdım, sonuçta Skiron’un çözünürlüğü yüksek. 48 saat kala tahminlerdeki bu fark ilginç geldi. Yarın sabah hangisinin dediğine geleceğiz bakalım.

  1. White Fox

   Ben de UKMET modelini bu yarışmaya sokayım, bakalım hangisinin dediğine gelecek 🙂
   1

   Bu da GFS
   2

   En fazla kararızsızlığı UKMET vermiş. GFS ve özellikle UKMET verileri potansiyel olarak çok hücreli oraj oluşma sinyalleri veriyor. Skiron’a en zıt giden model burada UKMET, GFS gene marjinal bir kararsızlık sunuyor. Ama UKMET dolu ihtimali görmüyor, şu da var hem UKMET hem de GFS şiddetli olabilecek bir potansiyel de sunmamışlar.

   Ozan Hocam, UKMET’in çözünürlüğü nasıl ?

  2. ALKIM

   Orta yol bulunmuş sanırım. Hafif, belki gece lokal etkili yağışlar görünüyor.

   1. Karcı Hakan

    Pendik şu anda yıkılıyor. İstanbul radarı da tam bozulacak zamanı buldu yani. Mecburen Balıkesir radarından takip ediyorum.

  3. White Fox

   Bence yarışmayı şuan itibariyle açık bir şekilde UKMET ve GFS ikilisi kazandı, kararsızlıkta özellikle de UKMET… Çünkü GFS’nin akşam güncellemesi UKMET’in dün verdiği değerlere yeni ulaştı.

 12. çihiro

  Eskişehir – Çifteler’de “27.06.2011 06:00 – 28.06.2011 06:00 (UTC) Arası” ölçülen en düşük sıcaklık 2 derece! Uludağ-Zirve’de ölçülen sıcaklık bile 2.7 derece. Bu ilçenin ortalama rakımı 875 metre. Yüksek bir konumda da değil. Bu tarihte böyle sıcaklık inanılır gibi değil. İlginç olan kış mevsiminde, ayazın bol olduğu günlerde, genelde en düşük sıcaklıklar bu ilçe ve çevresinde ölçülüyor. Neden acaba?

  1

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Çok iyi gözlem, benim de dikkatimi çekmişti. Işıma yoluyla (radyatif), yani hava açıkken soğumaya çok açık bir yer sanırım.

 13. havaankara

  Hocam, küresel ısınma var mı yok mu bilmem ama bu yıl da küresel olarak çok ısınmışız galiba. Ama geçen yıla göre iyiyiz. 🙂

  1) Ocak Ayı: 1880’den bu yana en sıcak 17. Ocak’ı yaşamış dünya. Makale, Anomali haritası

  2) Şubat Ayı: 1880’den bu yana en sıcak 17. Şubat’ı yaşamış dünya. Makale, Anomali haritası

  3) Mart Ayı: 1880’den bu yana en sıcak 13. Mart Ayını yaşamış dünya. Makale, Anomali haritası

  4) Nisan Ayı: 1880’den bu yana en sıcak 7. Nisan’ı yaşamış dünya: Makale, Anomali Haritası

  5) Mayıs Ayı: 1880’den bu yana en sıcak 10. Mayıs ayını yaşamış dünya. Makale, Anomali Haritası

  2010 yılı 1880’den bu yana en ılık yıl olmuş ortalama olarak. Makale, Anomali Haritası

  2010 yılı, ortalama sıcaklıkların, 20. yy ortalamasından yüksek olduğu üst üste 34. yıl olmuş. Anlaşılan, çok ciddi değişiklikler olmazsa, bu yıl 35. yıl olacak. Ama şimdilik görünen, 2011 en sıcak yıl olmayacak gibi. Geçen yıla bakacak olursak, (aynı aylara ve dönemlere göre) Aralık (2009) – Şubat dönemi en sıcak 5. dönem, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayları 1880’den bu yana en sıcak aylar, Haziran-Ağustos dönemi en sıcak 2. dönem, Eylül en sıcak 2. ay, Ekim en sıcak 8. ay olmuş. 2011’de ise, Ocak 17, Şubat 17, Mart 13, Nisan 7, Mayıs 10 olmuş. Yani korkacak bir durum yok. Haziran’dan itibaren de inşallah ortalamalara daha yakın sıcaklar görürüz küresel olarak.

 14. Santiago

  Fransa ve İspanya yanıyor… Ancak Fransa’nın batısından itibaren yeni bir soğuk cephe giriyor..

  1

  1

 15. havaankara

  Dün Mountain Forecast sitesinden Himalayalardaki bazı dağlar ne kadar yağış alıyor şu anda bakayım dedim. Muson yağışlarının etkili olduğu bu dönemlerde bu dağlara ne kadar kar yağıyor acaba diye biraz araştırma yaptım ve tahminleri yüklüyorum. 390 mm kar kaç cm eder onu da Ozan Hocama soruyorum. Gerçi kaç metre eder diye mi sormak gerekiyor acaba 🙂 Bazı en yüksek noktaların 9 günlük kar tahminleri… Nasıl yağıyordur acaba ???

  Saipal 300 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7625.png
  Baruntse 317 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7646.png
  Api 333 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7656.png
  Chamlang 336 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7659.png
  Changste 339 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7673.png
  Jannu 384 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7683.png
  Chomo 391 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7696.png

  Bir de en çok yağmur alan yerlere bakayım dedim, tahminlerde gördüğüm rakamlar müthişti. Ben mi abartıyorum bilmem ama… Sadece 3 günlük yağış tahminleri.

  Bomdila 603 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7728.png
  Santa Cruz 608 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7793.png
  Panbang 617 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7876.png
  Mongar 636 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7885.png
  Udalguri 850 mm http://i1106.hizliresim.com/2011/6/26/7903.png

  Tahminler gerçekleşir mi bilmem ama hiç de az yağış değil. Sadece 3 gün içinde. Muson yağışlarının yağdığı yerdekilere Allah yardım etsin. Başka ne diyelim…

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Valla 300 mm yağmur 3 m kar eder aşağı yukarı… Sıcaklık düşükse daha da fazla eder… Müthiş sayılar

 16. BAHADIR

  Tekirdağ merkezde arabaları suların içinden çekiyorlar 45 dakika inanılmaz bir yağış vardı.İnsanlar arabaların üstüne çıkıp kurtuldular. Tekirdağ- İstanbul yolu 1.5 saattir kapalı

 17. Santiago

  4 Temmuz civarında yeni bir sistem belirebilir.. Kaynak: Türk Duygusallığı 🙂

 18. Flytek

  Okulda yazları Kuzey Afrika ya da Basra’nın etkili olduğunu öğrenmiştik. Bu yaz doğru düzgün sıcak göremedik. Ben şahsen hangisi etkili kestiremiyorum. Siz bu konuda ne dersiniz. Bu yaz Türkiye’de Basra mı etkili yoksa Kuzey Afrika mı ?

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Sorunun cevabını kendiniz vermişsiniz, henüz adamakıllı sıcak olmadığına göre ikisi de etkili değil…

 19. Behlül

  Türkiye’yi etkileme ihtimali olan çok uzaktaki hava hareketlerini izleyen meteoroloji uzmanlarının” tahminlerine göre… Santiago dostum yeni ünvanın da pek uzun ve havalı olmuş 😀 (TEİOÇUHHİMU bunun kısaltılmışı bile yeterince uzun) 😀 …

 20. Santiago

  Küresel ortalama sıcaklığın, güneş aktivitesi ve fosil yakıt kullanımıyla orantısını gösteren iki grafik..

  Güneş aktivitesi ve ortalama sıcaklık doğru orantılı görünse de son yıllarda orantı şaşmış görünüyor. Düşük solar aktivite de küresel sıcaklıkları düşürmeye yetmiyor..

  Bunun fosil yakıt kullanımının artışıyla beraber görülen sera etkisiyle bir bağlantısı olabilir mi? Yanlış hatırlamıyorsam sera etkisi nedeniyle güneş ışınları atmosferde hapsoluyor.. Bu da sıcaklığın azalmasını önlüyor olabilir belki?

  1

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Evet tam söylediğin gibi. Bu tartışma zaten bayağı önemli bir tartışma. Yani, acaba sera gazları mı küresel ortalama sıcaklığı daha çok etkiliyor yoksa güneş aktivitesinin de içinde bulunduğu diğer faktörler mi? Tartışma, hem küresel ortalama sıcaklığı gösteren verilerin hem de güneş aktivitesi verilerinin tarihte geriye doğru gittikçe güvenilmez hale gelişinden olumsuz yönde etkileniyor. Ama işi heyecanlı yapan da bu, belirsizlik var ve belirsizlikleri azaltmanın tek yolu gözlemlerin artmasını, yani yılların geçmesini beklemek…

  2. bulut75

   Santiago geçenlerde başka bir sitede bu konuyla ilgili bir soru sormuştum ve cevap olarak güneşin gün içinde belli bir bölgeye olan ısı gönderisinden bahsedilmişti. Günün en sıcak anları öğleden sonraki akşam üstüne doğru olan vakit, günün en soğuk anlarının gecenin bittiği sabaha karşı olan vakitler demişti. Belki de güneş aktivitesinin azalmasının etkilerini aynen gecenin sabaha karşı olan vakitleri gibi belli bir sene sonra yaşamaya başlayacağız. Ama buna ömrümüz yetmezse neyleyim güneş aktivitesindeki azalmayı.

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Cemal Hoca’nın bahsettiği ölçüde değişimlerle “küçük buz çağı” denen art arda soğuk kışlar birbirinden farklı, bu da önemli bir nokta.

     1. bulut75

      Yani hocam şu andaki gündem küçük buzul çağı. Ve Cemal hoca’nın bahsettiği buzul çağı ile farklı olan küçük buzul çağı şimdi gündemde olan buzul çağı şekli. Ve senin, santiago’ya olan, bu mevzunun hafiften üstüne gider inatçı cevabından, sanki senin de pek fazla büyütmeden ve kimseye çaktırmadan, küçük buzul çağı ile ilgili kuvvetli bazı emareler edindiğini hissediyorum. Hatta bu son mesajından küçük buzul çağının aşağı yukarı, tam nokta tarih olmasa da 10 yıllarla tabir edilcecek bir zaman dilimi için tahminin bulunduğunu düşünüyorum.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   🙂

   Ana sayfada, gelme ihtimali bulunan sistemle ilgili bir özeti Santiago yaptı. İlginçtir, gönderdiğin linkteki tahmini yazan muhabirin kullandığı “İskandinavya – Balkanlar rotasını izleyerek…” ifadesi Santiago’nun sözleriyle aynı, ayrıca Batı Karadeniz’deki şu an “sıradışı” gözüken yağışa da Santiago değiniyor… Takip ediliyoruz.

  2. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Bu arada kehanetimsi tahmin dediğin şeyin kaynağının burası olması da şahane oldu 🙂 Çok da kehanet değil yahu, ön uyarı gibi… Yoksa kehanet mi? 🙂

   1. ALKIM

    Ben haberin kaynağının burası olduğunu, hatta Santiago olduğunu bilsem kehanetimsi der miyim 🙂 Kendim de 1 haftalık öngörülerde bulunmuştum daha önce sıklıkla ancak ben doğal bir önyargıyla “Türkiye’yi etkileme ihtimali olan çok uzaktaki hava hareketlerini izleyen meteoroloji uzmanlarının tahminlerine göre…” şeklinde başlayan cümlenin 5-6 gün sonrasına işaret ettiğini farkedip pek ciddiye almayıp kehanet olarak niteledim. Şimdi bu cümleyi yazan arkadaşın havadelisinden alıntı olduğunu belirtmemesi ve bu delilikle bağlantılı olduğunu düşündüğüm o giriş cümlesi de ayrıca irdelenmeli. Sonuçta pek bi sevindim ortaya çıkan ironik hadiseye ve sanırım Santiago turnayı gözünden veya yanağından bir yerlerinden vurdu. Hepimiz sebeplenelim.

 21. onur sertel Yazıyı Yazan

  selamlar… bu siteyi tesadüfen gördüm ve size birkaç soru sormak istiyorum izninizle. konu hakkında popüler yayınlarda okuduklarım ötesinde bilgim yok.

  wikipedia’da solar cycle 24 başlığında şöyle bir ifade mevcut : “It is predicted that Solar Cycle 24 will peak in May 2013 with about 58 sunspots. This would make it the least active cycle since solar cycle 6, which ended in the year 1823”. Referans verilen nasa bağlantısında ise “The current prediction for Sunspot Cycle 24 gives a smoothed sunspot number maximum of about 69 in June of 2013… The predicted size would make this the smallest sunspot cycle in over 100 years.”

  wikideki kısım mart ayında yapılan güneş döngüsü öngörülerine dayanarak yazılmış ve güneş aktivitesindeki durgunluk eğilimi daha güçlü görünüyormuş o zaman. oysa nasa bağlantısındaki öngörü haziran ayında güncellenmiş ve şimdi azalmanın o boyutta olmayacağını iddia ediyor. yine aynı sayfada, içinde bulunulan döngü ile ilgili en güvenilir tahminin en son dip noktasından üç yıl sonra verilebileceği yazılı ki buna göre birkaç ayımız daha var. o halde, yeni bir güncellemede cycle 24’ün hem ilk hem şu anki beklentilerimizden daha yüksek pik yapma olasılığı bulunuyor diyebilir miyiz?

  1823, dalton minimumu diye adlandırılan dönem içinde… o dönemin (1790 – 1820 ) sıcaklık anomalisi haritalarında avrupa’nın büyük bölümünde 1979-2000 ortalamalarına göre sıcaklıklar epey düşük görünüyor. ama aynı haritalarda anadolu ortalamalarda hatta biraz (+0,5) üzerinde görünüyor. yanlış yere bakıyor veya yanlış okuyor olabilirim. örnek 1, örnek 2. Yine meşhur 1816 yaz haritasında da benzer bir durum söz konusu…

  1

  cevaplar için şimdiden teşekkürler…

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Hoş geldiniz. Sorularınız çok iyi ve güneş fiziği ile klimatolojinin şu an tam olarak çözüm bulamadığı problemlerle ilgili. Öncelikle, 24. Güneş Döngüsü (solar cycle 24) ile ilgili en güncel verilerin tartışıldığı forumun linkini vereyim:

   http://solarcycle24com.proboards.com/index.cgi?board=general

   Bu forumda konunun en tanınmış uzmanlarından yaşlı bir Danimarkalı profesör de dahil olmak üzere (Leif Svalgaard) yorum yapan epey bilgili insanlar var, 24. Döngü ile ilgili veriler ve tahminler güncellendikçe onlar da yorumlar yapıyorlar. İngilizceniz de iyi sanırım, tavsiye ederim. Yalnız bu forumda güneşteki etkinliğin iklime etkisinin tartışılmasına izin verilmiyor, çünkü o konu spekülasyona çok açık ve bilimsellikten kolayca sapılabiliyor.

   Döngü 24 ile ilgili Wikipedia’da bilgiler her zaman güncellenmiyor olabilir. NASA’nın web sitesine güvenmek daha yerinde olacaktır. Ayrıca dediğiniz gibi, bu döngüde gariplikler de olduğuna göre, döngünün zirvesindeyken görülecek güneş lekesi sayısı da şimdiden çok sağlıklı tahmin edilemeyebilir. Öte yandan, bir süredir bu döngünün çok az güneş lekesine sahne olacağı konusunda bir konsensüs var.

   Dalton Minimumu’nun iklime etkisi için söylenenler ve yapılan analizler de yukarıda bahsettiğim şekilde biraz spekülatif olmak zorunda, çünkü, mesela gösterdiğiniz haritadaki sıcaklık anomali dağılımının gerçekten bu şekilde olup olmadığı oldukça tartışmalı… Gösterilen dağılımların önemli bir kısmı, özellikle de Doğu Akdeniz – Anadolu – Rusya bölgesindekiler termometre ölçümlerine dayanmıyor; eğer o bölgeden bir çalışma varsa, ağaç halkaları gibi doğal arşivlere dayanıyor… Ayrıca ağaç halkalarının ya da öteki doğal arşivlerin (mesela mağara dikitlerinin) sıcaklığı sağlıklı ölçüp ölçmedikleri de tartışmalı. Benim doktora tezimin 3. bölümüne bakarsanız, Anadolu’da kış sıcaklıklarının 1580-1850 arasında genelde normalin altında seyrettiğini göreceksiniz, ama tabii tek tek yıllar için durum farklı da olabilir ve mağara dikitleri tek tek yılları değil daha ziyade 5-10 yıllık ortalamaları yansıtıyor.

   Bu bilgiler ışığında, güneş etkinliğindeki azalmaların bölgesel bazda nasıl etkileri olduğunu kesin olarak söylemenin şu an mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Şu makalede varsayılan sıcaklık dağılımını ve ona bağlı hipotezi doğru kabul edersek, o zaman güneş aktivitesindeki azalmaların bütün Avrupa’yı ve Doğu Akdeniz’i içine alan bir sıcaklık düşüşü yaratmadığını, ancak negatif NAO tarzında bir şeylere yol açtığını kabul etmeliyiz. Yok eğer benim tezimdeki hipotezi doğru varsayarsak (ki daha güncel veriye dayanır), o zaman sıcaklık düşüşünün Doğu Akdeniz’i de içine aldığını ve negatif NAO’dan ziyade geniş ölçekte bir soğumayla ilgili olduğunu düşünebiliriz…

   1. bulut75

    Ozan, Onur Sertel ile yaptığınız bu değerlendirmede biraz kafam karıştı. Onur bey güneş aktivitesindeki düşüşün, yapılan son değerlendirmelere göre tahmin edilen boyutta olmadığını mı söylüyor? Ayrıca Onur beyden bir alıntı yapıyorum: “yine aynı sayfada, içinde bulunulan döngü ile ilgili en güvenilir tahminin en son dip noktasından üç yıl sonra verilebileceği yazılı ki buna göre birkaç ayımız daha var. o halde, yeni bir güncellemede cycle 24′ün hem ilk hem şu anki beklentilerimizden daha yüksek pik yapma olasılığı bulunuyor diyebilir miyiz?” diyor Onur bey. Bu paragrafta Onur beyin ne demek istediğini açıklar mısın Ozan hocam.

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Ana fikir şu: Veriler geldikçe içinde bulunduğumuz güneş döngüsünün aktivite seviyesi hakkında daha sağlıklı bilgi sahibi olacağız. Yani şunun gibi düşün, 3 gün sonrası için olan GFS çıktısı 5 gün sonrası için olandan daha güvenilirdir.

     1. havaankara

      Veya şöyle diyebiliriz belki: 10 gün sonrasının tahmini için 3 gün sonraki GFS çıktısı bugünkü çıktıdan daha güvenilirdir. 2013 maksimumu konusunda tahmin yapmak için de bugünkü verilerden birkaç ay sonraki veriler daha güvenilirdir. Anladığım kadarıyla beklenti biraz yükselmiş durumda maksimum sayısında, ve birkaç ay sonraki veriler maksimum sayısının daha yüksek olabileceğini gösterebilir.
      Kısacası tahmin konusu GFS gibi, biraz daha zaman geçsin, daha güvenilir tahminler alırız.

      İşimle kıyısından alakalı olduğu için söylüyorum, geçen yıl maksimumum çok yüksek olabileceği söylenmişti. (Tabi hava durumu ile ilgili olarak değil, başka konulara etkisi nedir, bu bizim için önemliydi). Şu anda çok düşük olacağı söyleniyor. Zamanı geldiğinde görürüz artık nasıl olacağını 🙂

 22. ALKIM

  Gerçek hava delisi düğün gününde bile comment yazar. Duymayanınız varsa haberdar edelim. Ozan Mert hocamız geçtiğimiz pazar günü evlendi. Az önce de pistte oynayıp duruyordu. Pek bi keyifliydi. Ömür boyu mutluluklar diliyorum kendisine.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   2020 sembolik bir yıl bence… Yani demek isteniyor ki şu anki genel olarak düşük güneş aktivitesi devam ederse yaklaşık 10 yıl içinde daha soğuk bir dünya olabilir… Daha önce olur ya da sonra olur demek için yeterli bilimsel veri yok elimizde…

 23. sirocco


  Sabah camdan dışarıya bakıyordum, ufak bulut benzeri bi şeyler döne döne yukarıya çıkıyordu, elektrikler kesik olduğundan radara da bakamadım kayda alayım dedim, sonra ilginç şeyler oldu, 1:50’den sonra olay arttı. İlk başa da radar görüntülerini koydum o anki.

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Zaten kimse hortum da demedi. Hortum, funnel cloud’un yere değen versiyonu. Çok da farklı değil. Öyle değil mi Mehmet Can?

     1. White Fox

      Bulut ile kütle arasında bir bariz boşluk var. En azından, kesin birşey söylemek için bulut tabanındaki görüntünün; ters dönmüş bir piramiti andırmasını veya ters dönmüş koni gibi gözükmesi gerektiği düşünüyorum. Burada çok dağınık gözüküyor ve boşluklar sürekli devam ediyor.

      1. sirocco

       Aslında video’yu çekerken hata yaptım, telefon düşük kalitede videoya ayarlıymış, hd olarak çekseydim ayrıntıları çok daha iyi görebilirdiniz.

       Zaten ilk dikkatimi çeken, ufak bulut gibi birş eyin döne döne yukarı çıkması ve bulutlara katılmasıydı, ondan sonra belki bir şey çıkar diye, aldım telefonu çekmeye başladım.

       Zaten videoda gördüğünüz gibi fazla uzun sürmedi, hemen dağıldı, oluşan şey. Eklemek istediğim birkaç şey var ama, bu oluşurken yağmur yağmıyordu ve dışarıya çıktığımda, yine her yer kuru olmasına rağmen, yer yer bu tarz oluşumlar vardı, yağmur yağmış olsa yağmur sonrası sisi diyeceğim ama kuru havada ilk kez rastladım.

 24. Semih

  Şu anda Tuzla’da şiddetli gökgürültüsü duyulmaya başlandı. Denizin üstünde yıldırımlar dans ediyor. Şimşekler bomba gibi!

 25. Storm Forecast

  – yorumun ilk kısmını ana sayfadaki yazının altına yazmalıydın – Havadelisi

  Ozan Bey, “Türkiş Muson” adlı konuda yanılmış olamaz mısınız? Ege Denizi’nde kaç gündür sağlam kütleler oluşuyor. Çok ilginç ama sabah açık olan hava acaip derecede kapanıyor. Tıpkı şunun gibi:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Funnel_cloud

  Çok ilginç ama kuzey ilçelerde göz bile oluşmuş.Radar kıpkırmızı görünüyordu.ESSL’de dolu ve tornado verilmiş ama Skew-t için öyle bir şey söz konusu değil.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Tabii ki yanılmış da olabilirim ama neden yanıldığımı anlayamadım 🙂 Yerel muson hücrelerinin mekanizması daha farklı, onlarda kara yüzeylerindeki ısınma üst seviyelerdeki soğumadan daha büyük rol oynuyor.

 26. sirocco

  Bugün İzmir radarından alınan görüntüler.Şehir merkezine pek yağmamış ama özellikle Menemen’de sel oldu diyorlar.

 27. pashateksas

  izmire yağan yağmur ve doluda bulunduğum bölge gram yağış almadı, bursa’nın doğu ilçelerinde sellere yol açan yağışta bulunduğum bölge gram yağış almadı, balıkesir’in dağ ilçelerinde olan selde ve doluda bulunduğum bölge gram yağış almadı, bu ankara yağışlarının bulunduğum bölgeyle bi alakası yok ama yine gram yağış almadı son bir aydır ne bi damla yağış ne bi şimşek gürültüsü duyduk, üstüne fb şampiyon oldu, bjk kadroyu yeniledi, gs a.madridin yarısını aldı, trabzon takımı değiştirdi hala bulunduğum bölge gram yağış almadı nedir bu böyle anlamadım

 28. Timur

  Saat 10:00…İstanbul’a 2 tane parlak yıldırım düştü arkasından ise harıl harıl yağmur yağmaya başladı…

  1. ersin

   Üsküdar olabilir, sabah çok iyi yağmur yağdı buraya, Selimiye tarafları diyelim.

 29. bulut75

  Buzul çağlarında genel olarak Avrupa’nın ortasından kuzeyine kadar olan bölüm buzul oluyor. Daha güneyde kalan Avrupa ülkeleri ise normalden soğuk yazlar, normalden soğuk ve karlı kışlar yaşıyor. Balkanlar ve Türkiye hemen kuzeyinde kalan buzul bölge sebebiyle çok soğuk rüzgarlara maruz kalıyor. Avrupa’nın kuzey ve batısı doğrudan; güney ve doğusu ise dolaylı etkileniyor. Bazı makalelerde bilim adamları bu durumun (buzul çağının) el nino, la nina’dan bağımsız olduğunu, kendi başına özgün bir durum olduğunu belirtiyorlar. Aşağıdaki link de gayet güzel. Avrupa buzul çağlarıya ilgili benzer link ve haritalar bulabilirsiniz.

  http://higheredbcs.wiley.com/legacy/college/levin/0471697435/chap_tut/chaps/chapter15-05.html

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Evet “gerçek” buzul çağları için söylediklerin doğru, ama o durum en son yaklaşık 11 bin 500 yıl önce sona erdi ve tarım devri (Holosen) başladı. “Küçük buz çağı” lafı peş peşe gelen soğuk kışları ve serin yazları tarif etmek için kullanılıyor, öyle Avrupa’da kara buzulu filan olmamış yani (dağlar hariç).

   1. bulut75

    Küçük buzul çağında avrupa’da sadece dağlarda buzul oluyor. Doğru mu anladım. Eğer doğru anladıysam, küçük buzul çağı olsa bile biz bundan etkilenir miyiz?

     1. yigit

      ömrümüz vefa etse de görsek şu mini buzul çağı nasıl bi şeymiş diye 😀

 30. ALKIM

  İstanbul Anadolu yakasında GFS ve Skiron model çıktılarında yer almayan lokal ve ara ara kuvvetli yağışlar görülmekte. Salı günü de Avrupa yakasında benzer bir durum söz konusuydu. Bunlara çok şaşırmıyorum ama çevremdekilerin her lokal yağıştan sonra “Havalar ne zaman ısınacak, yaz ne zaman gelecek?” soruları var ya işte bunlara deliriyorum.

  1. Santiago

   Alçak basınç yağışına da benziyor. Infrared uydu görüntülerinde izmir merkezli siklon/depresyon gibi bir şey görünüyor.

 31. bulut75

  Güneş aktivitesindeki yavaşlama ile ilgili ajanslara düşen haber çok ilgimi çekti. Ozan hocam biliyor bu konudaki hassasiyetimi 🙂 Gulfstream hızlarını güncel olarak gösteren bir site var. 6 aydır orayı her gün düzenli olarak takip ediyorum. 2010 yılı ve bu senenin şubat ayından yaklaşık bir ay öncesine kadar gulfstream hızlarında kaydadeğer yavaşlama olmuştu. Fakat son bir aydır ufak bir toparlanma görüyorum. 2010 yılından sonraki bu yavaşlama gözlemime ise 2000’li yılların başlarındaki gulfstream hızlarına bakarak ulaştım. 2000’li yılların başları ile arada çok büyük fark vardı. Hatta şu an ufak toparlanmalar olsa bile 2000’li yılların başları ve daha öncesine göre akıntı hızında yavaşlama var. Güneş aktivitesindeki yavaşlama ile ilgili yabancı bir bilimadamı korkmadığını fakat çok merak ettiğini söyledi. Cemal hocayla telefon konuşmalarımızda o da buzul çağı gibi bir hadiseye denk gelmemizin o anı yaşayanlar için küçümsenmeyecek bir tecrübe olacağını, ve ilgi çekici bir durum olduğunu söylüyor. Sizlere gulfstream hızlarını güncel olarak gösteren sitenin linkini atayım. Güncellenen gün bir hafta öncesinin hızını veriyor. Akıntı hızlarını ise şu şekilde anlayabiliyorsunuz: Akıntı üzerinde bulunan beyaz renk akıntının en hızlı olduğu kısmı gösteriyor. Sırasıyla kırmızı, sarı yeşil ve mavi olarak devam ediyor. Akıntının en yavaş olduğu yer mavi renkteki yerler. Sarı biraz daha hızlı olduğu yerler. Kırmızı daha hızlı olduğu yerler. Beyaz ise en hızlı olduğu yerler.

  http://rads.tudelft.nl/gulfstream/

  Ayrıca gulfstream hızlarını güncel olarak gösteren şema için şunu belirtmek istiyorum. Akıntının normal hızı dikdörtgen şekil olan şemanın sol alt köşesinden, sağ üst köşesine kadar kesintisiz olması gerekiyor. Yani meksika körfezinden çıkan akıntının, şemanın sağ üst köşesine kadar kesintisiz olması gerekiyor. Fakat göreceksiniz ki artık kesintiler var.

  Ozan hocam hayırlı olsun. Görüşelim inşallah.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Bulut75 kardeşim, NASA tarafından yapılan birçok açıklamada Gulf Stream’in hızında iklimde herhangi bir değişikliğe yol açacak bir azalmanın olmadığı söylendi, söyleniyor. O meseleye gereğinden fazla takılma derim. Güneş meselesi daha ilginç, en azından veriler sağlam ve güneş aktivitesinde iklime de etki etmesi olası bir azalma var.

   1. bulut75

    Açıklaman için teşekkür ederim. Güneş aktivitesiyle ilgili veriler sağlam diyorsan sana güvenim sonsuz. Öyle boşa konuşmazsın sen. Yalnız Ozan geçen gün güneşte bir faaliyet olmuştu sanırım. Hatta dünyaya dönük yüzünde olmadığı için daha az etkilendik. Bu hareketlilik faaliyetinin azalmasını engellemez mi?

 32. Santiago

  İki gün önce 2011/2012 kışıyla ilgili mevsimlik tahminleri araştırırken güneşin döngüsüyle ilgili bir takım bağlantılar gördüm. Biraz okudum bilgi sahibi oldum ama çok derin bir mevzu, bilimadamları bile dünyayı nasıl etkilediğini çözememişler henüz. Aşağıdaki güneşle ilgili paylaşımları görünce bende yazayım dedim.

  “http://www.exactaweather.com/UK_Long_Range_Forecast.html” bu sitede James Madden Britanya için 2011/2012 kış tahminini yapmış. Gulf stream akıntısı ve güneşteki sunspot (güneş noktası) sayısının azalmasına bağlı olarak gelecek kışla ilgili olarak kesin konuşmuş. 2011/2012 kışının Britanya’da soğuk geçen son 3-4 kışa benzeyeceğini ve hatta en sert kışın bu sene yaşanabileceğinden bahsetmiş. İngilizce bilenler şu videodan da James Madden’in tahminini izleyebilirler.

  Ayrıca güneşteki aktiviteleri gösteren aşağıdaki diyagrama göre son buzul çağı ile şimdiki durumu karşılaştırdığımızda arada hayli ciddi bir fark olduğunu görebiliyoruz. Hatta 1900’lü yılların başından sonra inanılmaz bir tırmanış olmuş. (Dünya nüfusunun artışı da bence savaşların sona ermesinin yanı sıra bu ısınmayla da alakalı olabilir) Bu döngüler gereği bir gün yeniden mini bir buzul çağına girilebileceği kesin olsa bile bunun “Yarından Sonra” filmindeki gibi 10 dakika içinde değil, yüzyıllar alacağı da bir o kadar kesindir.

  1

  Ama yaşımız yeter de ufak döngülerden birini yakalayabilirsek (1850 ve 1900 yılları civarı) o zaman sağlam kışlar görme ihtimalimiz olabilir. İstanbul’a ait iklim verileri de bu döngülerdeki soğumayı destekliyor.

  Son olarak “Osmanlı’da Küçük Buzul Çağının Biyolojik Sonuçları” isimli bir sunumu paylaşayım. Ozan Hoca’nın belirttiği gibi soğuk ancak çok kurak bir dönemmiş.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Soğuk ve karlı kışların özellikle Karadeniz etkisine açık olmayan Batı Anadolu’da normalden kurak olduğu biliniyor, yani bence paylaştığın sunumu hazırlayan Sam White’ın bahsettiği kuraklık “karsızlık” anlamına gelmiyor. En azından ben böyle düşünüyorum. Doktora tezimi şu linkten indirip 3. Bölüm’de (Chapter 3) konuyla ilgili görüşlerimi okuyabilirsiniz, fikirlerim Antalya Kocain mağarasından alıp kendi ellerimle analiz ettiğim bir dikitin izotop kaydına dayanıyor.

   1. ALKIM

    Bilgisayarda okumaktan gözlerim mahvoldu. Neyse ki paraya kıyıp kendime bir kindle aldım. Pdfleri oradan okuyorum artık. Tezine şimdilik bir göz gezdirebildim ve kısmen anlayabileceğime kanaat getirdiğimden 25-29 Temmuz arası tatildeyken okuyacağım. Ayrıca tez konundan bağımsız olarak bir kez daha sormak istiyorum: “Why Turkey?” 🙂

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     🙂 🙂 🙂 Bağımlısı olmuşuz bu memleketin be hocam. Atsan atılmaz, satsan satılmaz (yoksa satılır mı? 🙂

    2. Santiago

     Survivor’da Nihat Doğan’ı izledikten sonra memlekete dönmeye karar verdi Ozan 🙂

  2. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Bu arada Sam White’ın doktora tezi iklimle ilgili tarihsel belgelerin nefis bir dokümantasyonu niteliğindedir, kendisi bana tezinin bu yaz kitap olarak yayınlanacağını söylemişti, sanırım kitap henüz çıkmadı, ama doktora tezi olarak şuradan indirebilirsiniz.

   1. Santiago

    Çok teşekkürler bu paylaşımlar için. Ayrıca üst yorumda belirttiğin “karsızlık” kelimesine ben de katılmıyorum. Tarihi kaynaklara göre Haliç’in, Boğaz’ın buz tutması ve kuvvetli kış buna işarettir. O zamanlar ne sea effectler olmuştur Karadeniz’de kimbilir, Ege ve Akdeniz ne siklonlar koparmıştır 🙂

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Sana ödev olarak bunun çevirisini vermeli ama hadi neyse… 🙂

   ABD hem kuraklık hem aşırı yağış bakımından rekorların kırıldığı bir ilkbaharı geride bırakmış…

   1. çihiro

    Bana çok ödev verdin böyle ama ben yapamadım pek 🙂 Teşekkürler yorumun için. Demek ki tuhaflıklar orada da var.

  2. havaankara

   Haberin aslı:
   http://www.noaanews.noaa.gov/stories2011/20110615_globalstats.html

   2011 Nisan’ın 1880’den bu yana dünyanın en ılık 7. Nisanı olmasından sonra, 2011 Mayıs ayı da en ılık 10. Mayıs ayı olmuş dünyada. Ama yine ilginç bir şekilde Türkiye Mayıs ortalaması, uzun yıllar ortalamasının biraz aşağısında olmuş.

   1

   Okyanusların ortalama sıcaklığı bakımından en sıcak 11., kara sıcaklığı açısından en sıcak 6. Mayıs olmuş. La Nina etkisini kaybetmiş. Mart-Mayıs ayları arasında deniz ve kara yüzey sıcaklığı ortalamanın 0.53 derece üstünde imiş. Deniz ve kara yüzey sıcaklığı Ocak-Mayıs 2011 arasında ortalamanın 0.46 derece üzerinde. Kutup buzulları açısından da, 1979 dan bu yana buzulların en ince olduğu 3. Mayıs ayı imiş. (Küresel ısınma geliyor 🙂 🙂 🙂 )

   Avustralya ve en doğusu hariç ABD, ortalamaların oldukça altında bir Mayıs geçirmiş. Türkiye, Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrikanın Akdeniz kıyısındaki orta kesimleri ortalamanın altında imiş. Onun dışında çevremiz ortalamanın üzerinde.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Beklenmedik şekilde çünkü genelde 11 yıllık döngüler epey mükemmelen gidiyordu ama birkaç zamandır bir gariplik var… Göreceğiz bakalım… Aşağıda da cevap verdim…

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Çok ilginç, bu olay ne zamandır tartışılıyor ve ben de yaklaşık 2 yıldır takip ediyorum. Hatta geçen sene bir yazı da yazmıştım. Görelim bakalım neler olacak, ömrümüz vefa etsin de 🙂

   1. Ozan Deniz

    Bize etkisi ısınma şeklinde olur bu olayın. Mesela Avrupa -40 ları yaşarken basınç durumuna bağlı olarak biz de +30’ları görürüz. Bknz 2010 Kasım-Aralık. Bizde şans böyledir işte. Şimdi bunlar bilimsel temellere dayalı değil falan filan diye kimse kaprislenmesin. Kaç yıldır bunu yaşıyoruz.

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Kapris filan değil, bilimsel tavır senin şu söylediğini hiç dikkate almamayı gerektirir. Bilimin yöntemleri bellidir. Yaparsın bir analiz, sebep sonuç ilişkisini ortaya koymaya çalışırsın. Tüm dünyada böyledir, Çorlu’da değişmez 🙂 Öyle 3 seneye bakıp işte Avrupa’yı soğuttu bizi ısıttı denmez. Zaten güneş enerjisindeki değişmelerin iklime etkisi zaman alır, öyle pat diye olmaz.

     Ayrıca benim doktorada yaptığım çalışmaya göre Avrupa’da etkili olan ve yine bazı bilim insanları tarafından güneş etkinliğindeki azalmaya bağlanan küçük buz çağında Türkiye de çok soğuk ve karlıymış. Makalesi bu sene çıkar. Şimdilik bu kadar söyleyeyim 🙂

     1. Ozan Deniz

      Haklısın ama sen de birkaç ay içinde İsviçreli mantığından Türk duygusallığına geçeceksin. Yine özlediğimiz Ozan olacaksın:) Güzel bir haber bu söylediğin. Doktora tezi yazan biri olarak doktora tezini çok başarılı ve kaliteli buldum. Yeniden çok tebrik ederim.

   2. Behlül

    Hocam tebrikler bilim adamı dediğin böyle olur medya yönlendirmeleri ile gaza gelen değil kimselerin dikkatini çekmeyen ama bilimsel yönleri kuvvetli olan olayları görebilmek.. o yazı ve öngörü çok müthiş…

 33. BAHADIR

  Ozan hoş geldin dostum öncelikle doktoran hayırlı olsun, İnşallah Türkiye’de aradığın ortamı ve huzuru bulursun. Tekirdağ’da yarım saat süren yağmur afete dönüştü arkadaşlar.. Otobüsler yarım saattir yolların açılmasını bekliyor, 1 metreye yakın su var yollarda.

 34. Semih

  Aşağıdaki resim, İkitelli istasyonunun ölçtüğü verilerin tablosu.

  Saat 11.37’ye kadar hiç yağış yokken, 11.37-12.00 saatleri arasında yani 23 dakikalık arada tam 21.3 kg. yağış kaydedilmiş. Bu da neredeyse dakika başına 1 kg. yağış demek. Anlaşılan güzel bir yağış olmuş.

  1

   1. Santiago Yazıyı Yazan

    İstasyona göre 1 saat içinde 33 kg. civarı yağış düşmüş. (Sağda üstte görülebilir). Bu rakam doğru olabilir diyorum, yağış çok şiddetliydi. Hatta geçen sene Haziran’dan beri böylesine şiddetli yağış görmemiştim. Gökgürültüsü, şimşekler falan her şey vardı.

    Ayrıca enteresan şekilde rüzgar yer seviyesinde lodostan eserken bulutlar kuzeyden güneye hareket ediyordu.

     1. Santiago

      Yağış kıyılara pek inemedi. Çatalca-Büyükçekmece ve Çorlu daha dehşet görünüyor.. DMİ’ni de tebrik ediyorum, radarda damla yokken İstanbul Avrupa yakasında kuvvetli yağış uyarısı vermişti..

      1. Ozan Deniz

       Ben Çorlu’da yaşıyorum. Çorlu’ nun doğusunu vurdu yağış. Yani Havaalanından başlayarak Seymen Köyü civarı ve Silivri’ye kadar olan bölgede ciddi yağış oldu. Arabayla yağışa daldım ama tırsıp geri döndüm. Tahminimle 40 kg civarı yağış aldı o bölge . Fakat istasyon bulunmuyor o arada. Çok daha az yağış alan Çerkezköy için 17 kg verilmiş düşen yağış miktarı.

     2. yigit

      bügün çorlu’da da buna benzeri oldu
      hava sıcaklığı 11 civarında 22 23 dereceyken saat 13:00 da 16 dereceye düşmüştü radara bi baktım istasyonda kırmızı kütleler ben gökyüzüne baktığımda kara kara bulutlar falan güzel yağış bıraktı çorlu’ya..
      daha da bırakıcak gibi haziranda 🙂

      1. Semih

       İstanbul’da çok yerel yağışlar görüldü. Tuzla’da oturduğum yere bir damla yağmur düşmezken, 200 metre ilerdeki İçmeler’de uzun süren şiddetli bir yağmur varmış. Kafadan 5 kg. yağış düşmüştür diye tahmin ediyorum.

Yorumlar kapalı.