Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

 1. Storm Forecast

  Bir sorum olacak. DMİ’ye göre “Dünya” hava durumlarında Kuveyt 46-47 C yazıyor (malum Arabistan sıcağı). Nemlilik de büyük oranla 80’i geçiyordur (hayır, dünyada çok az yerde yüksek sıcaklıklar yüksek bağıl nem oranına eşlik eder, çünkü sıcaklık yükseldikçe havanın nem tutma kapasitesi artar, yani bu kapasitenin tamamının su buharı (nem) tarafından kullanılması zorlaşır, yüzdeyle ifade edilen bağıl nem de düşer… Mesela ben bunları yazarken Kuveyt’te sıcaklık 39 derece, nem sadece % 9’du. – Havadelisi). Fakat ne zaman baksam hava açık yazıyor. Bunun sebebi nedir? O kadar sıcakta konvektif aktivite neden olmuyor?

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’da yaz musonu yağışlarının ulaşmadığı yerlerde alçalıcı hava hareketleri yükselici konvektif hareketleri engellediği için. Şurayı oku.

 2. havadansudan

  dünün yağış rekoru osmaniye’de; 98 kg.
  ikinci sırada incirlik istasyonu var; 61 kg.
  adana içindeki dmi istasyonuna ise 22 kg yağış düşmüş.

 3. Storm Forecast

  DMİ daha bu sabah uyarı vermişti, yağış için. İzmir’de tüm gün hava az bulutlu zaman zaman da parçalı bulutluydu. Ben yağış görmedim. İlçelerde de olmamış. DMİ neye dayanarak bu uyarıyı verdi anlamıyorum. Uydu görüntülerinden tahmin yapmak çok da doğru değilmiş anlaşılan.

  1. White Fox

   Benim bu konuda diyebileceğim tek şey kümülatif olarak konvektif indeks değerlerini dikkate almamaları olabilir.
   Hemen aşağıdaki grafik, İzmir’in öğleden sonraki balon ölçümleri neticesinde ortaya çıkan sayısal sonuçlar;

   1

   Burada ilk dikkati çeken şey, Sweat İndeks‘in (SWET) çok küçük bir değerde olması; İzmir için uyarı vermeyi çok havada bırakmış.

   İkinci bir faktör ise; Convective Inhibition (CINS) yani konvektif engellemenin -57 değerinde olması, açıklayıcı ifadeyle yukarı atmosferde sıcak havanın yükselmesini önleyen orta güçte negatif bir tabakanın varlığına işaret etmesi ve bunun kırılabilmesi veya etkisiz kalması için dikey rüzgarların da güçlü olması gerekir. Ama ne yazık ki, dün CAPE değerinin 800’lerde kalmış olması orta seviyede bir konvektif potansiyel enerjiye işaret ettiğinden, yukarıdaki bu negatif alanı etkisizleştirememiş.

   Üçüncü bir faktör ise, lifted indeks’in -4’ten büyük olması DMİ’nin uyarısını gereksiz kılıyor. Çünkü yapılan bilimsel gözlemler neticesinde -4 ve bundan daha düşük değerlerden itibaren şiddetli orajların oluştuğu gözlemlenmiştir. Kaldı ki burada; LIFT -2.03, hafife yakın orta seviyede atmosferik kararsızlık demek.

   Dördüncü desteklemeyen sayısal bir veri ise; Vertical Total (VTOT) değeri; bu da basitçe 850 mb sıcaklığı ile 500 mb sıcaklığının düşey farkı ile hesaplanan bir indeks değeridir. Bir bölgede oraj oluşabilmesi için bunun 28 ve daha büyük değerlerde olması gerekir. Ancak yukarı da bu da ne yazık ki 27.3 , bu sınıra çok yakın bir değer ama DMİ’nin uyarısı gerçekten ilginç olmuş, çünkü bırakın uyarının gereksizliğini orajın oluşması bile zordaymış. 😀

   Beşinci duruma gelince; Total Totals Indeks (TOTL) değerinin şiddetli bir fırtına oluşabilmesi için en az 53 olması lazım, 44’ten küçük değerlerde zaten oraj oluşamıyor. Burdaki TOTL ise 47.

   Bir de şunu hatırlatayım, örneğin yukarda TOTL 59 olsaydı veya lifted indeks -6 olsaydı yine hemen şiddetli bir durum olacak diye düşünmek yanlış olurdu çünkü bu indekslerin hepsi birbirini onaylaycı olması gerekir. İndekslerle ilgili şuradaki makaleyi okuyun.

   Neyse ben beş tane sebep saydım, diğer olabilecek nedenleri Ozan Hoca söylesin. 😀

  2. sirocco

   Dün uçakla İzmir’den dönerken havaalanına çok güzel yağdı. Yağış Spil dağının arkasından (çiçekli köyü), Belkahve, Kemalpaşa, Nif dağı, Havaalanı hattı üzerinde etkili oldu. Meteorolojinin verilerine bakarsak havaalanına 16,8 kg yağış düşmüş, yağışın merkezinde değildi ama gayet iyi bir rakam.

 4. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Saat 14.30 gibi İzmit’te feci bir gökgürültülü sağanak vardı, otobüsle İstanbul’a doğru yola çıktım yağış hemen kesildi. Şu an Kadıköy’de hava günlük güneşlik.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Doğrudur, orası bir de yüksek bir tepe, orografik etki (dağların nemli havayı daha da kaldırıp soğutması ve bulut yoğunluğunun artmasına yol açması) de söz konusudur. Süper.

 5. Timur

  Bir tek İstanbul yok aralarında 😦 İnşallah çok geçmeden İstanbul’u da o galeride görürüz. Paylaşım için sağ olun 🙂

 6. Ozan Deniz

  ‘İstanbul’da kar bekleyene Bern’den sansür’ adlı yazımı yakında burada yayınlacağım 🙂

 7. Storm Forecast

  Ozan Bey, siz deniz suyu sıcaklığı aniden inip çıkmaz demiştiniz ama dün Çeşme 26 C’ye kadar çıkmıştı. Bugün 25’e düşmüş. Ayrıca Çeşme’de ani bir yükseliş oldu, 18C iken birkaç günde 23-24 olmuştu. Bunu nasıl yorumlayacaksınız 🙂

 8. White Fox

  Başkent’ten yarım saat evvel tam bir Dereço geçti. Zaman zaman fındık büyüklüğünde dolu ile beraber, kuvvetli rüzgar ve yağış etkili oldu. Özellikle Ankara’nın kuzeyde kalan semtleri bundan çok etkilendiği için su baskınları olduğuna eminim.
  Fırtına gelmeden ön taraftaki raf bulutu görülmeye değerdi. Radara bakmadan dışarı çıkıp fotoraf makinamı almadığım için bin pişmanım. 😦

  Ama görüntüsü aynen de buna benziyordu.

  1

  1. Storm Forecast

   Anlamıyorum, iç kesimlerde değil de kıyı yerlerde böyle fırtınaların olması gerekmez mi? Çünkü nem kıyı kesimlerde daha fazla oluyor ve bu da demektir ki daha çok bulut. Ankara’da nasıl oluştu ki?

   1. White Fox

    Hayır, öyle bir durum söz konusu değil. Koşullar oluştuğu takdirde bütün düzlük alanlarda oluşabilir.

    Birleşik Devletler’de özellikle düzlük olan iç kesimlerde daha çok daha sık görülüyor. Yeter ki önünde dağ engelleri olmasın, dereçolar her yerde oluşabilir. Dağlar dereçoların rüzgar mekanizmasını bozdukları için, mesela Amerika’da Kayalık dağlarının bulunduğu Utah’da, Colorado’da pek oluşmuyormuş. İç Anadolu’ya bakarsak, geniş düzlüklerin bulunduğu bir alan, özellikle Konya, Kırşehir, Aksaray, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, hatta Çorum böyle sistemlere bolca gebe kalabilir.

    Yukarı atmosferin fazlaca kararsız olduğu (Mesela Sweat İndeksin 250’den büyük olduğu, Lifted İndeks’in -3.9’dan düşük olduğu gibi), K indeksinin 35’in yukarısına çıktığı ve rüzgarın yukarda kuvvetli ve hemen hemen aynı yönlü estiği durumlar da dereço oluşabilir.

  2. havadansudan

   offf, orda olmak isterdim !
   İstanbul’da hiç görmüyoruz böylesi güzellikleri.

 9. Storm Forecast

  Türkiye:

  DMİ başmış uyarılarını,tamı tamına 6 tane.

  1

  2

  3

  Gösterdiğim resimlerde büyük ihtimalle dolu belki de hortum bile oluşabilir. Deniz suyu sıcaklıklarına bakılacak olursa aniden bir yükseliş var (deniz suyu sıcaklığı öyle aniden inip çıkmaz – Havadelisi) ve basınç bazı yerlerde düşmeye başlamış bile. Hayırlısı olsun, 2 haftadan sonra ilk defa gökgürültüsü duyucaz sanırım 🙂

  Dünya: Adrian Kasırgası, Doğu Pasifik’te gittikçe güçleniyor. NWS(National Weather Service)’ye göre, Saffir-Simpson ölçeğine göre 4. kategoriye ulaşmış durumda. İnşallah zarar vermeden etkisini kaybeder.

 10. gurhan

  Şu anda Bursa doludan yıkılıyor, Kestel ilçesinde bir sağanak ve ardından dolu şeklinde yağış var

 11. Semih

  Saat 10.00 civarları Tuzla’da gökgürültüsünün sesiyle yatağımdan zıpladım. Ardından kalktığımda yağmur yağmıyordu ama 5 dakika sonra delicesine yağmur başladı. Halen azala çoğala yağıyor. 20 saniye arayla çakan şimşekler de yağmura eşlik ediyor.

  1. ersin

   Evet, bayağadır hasret kaldığımız uzaktan hafif hafif guruldayan göğün sesi:) İlerleyen saatlerde boğaz taraflarına da uğrayacak gibi, şimdilik Pendik civarında… Bu arada Ozan hocam tebrikler 🙂

 12. trakya (korhan) Yazıyı Yazan

  Dünün sıcaklık şampiyonu Devrek (Zonguldak):38.3, Karabük:38.1 Sakarya: 37.8 Balikesir-Bursa civarları 36-37 ‘li değerler. Fön etkisi yaşanmış.

 13. White Fox

  Şu anda yaklaşık 1 saattir, her 5 dakikada bir, Beytepe istasyonuna göre istikrarlı biçimde basınç 0.1 mb azalıyor. Ben böyle bir azalış daha evvel görmemiştim. Radar da son 1 saatte kütlelerle dolmaya başladı. Hatta VIL görüntüsünde pembe renkler var.

  1

  Bu arada, yarın Ankara ve çevresinde şiddetli hava olayları patlak verme ihtimali yüksek görünüyor. Radarda yarın muazzam görüntüler oluşabilir. Akşam modellerini görmeden ayrıntıya girmek istemiyorum. Şimdilik böyle bir ön değerlendirme yapalım.

  1. White Fox

   Gelelim akşam modelinin teknik değerlendirmesine;

   1

   Yarın Ankara’da şiddetli fırtına potansiyeli var. Ankara civarlarında ani su baskınları olabilir. K 39 değeri çok yüksek, radarın gün içinde tıka basa fırtınalarla dolmasına da alamet. Bir ara Sweat İndeks değeri(SW) 250’nin üstüne bile çıkıyor. Şiddetli konvektif potansiyel var. Ayrıca fırtınalar öyle kısa ömürlü de değil. Rüzgar yukarı da gayet iyi, fırtına kütleleri 100’lerce kilometre yol alabilir. Radar da kırmızı renk çokça görülecek. Ben olsam yarına Ankara şimdiden ikaz verirdim.

   İstanbul’da bile yarın muazzam bir kararsızlık var. Yukarıdaki nemlilikte fena değil. Siz İstanbul’dakilerin de yarın oraj görme şansı var.

   1. Santiago

    “Ocak ayından şubat ayının 15’ine kadar kar yağışı görülebilecek” –> Kar ne zaman yağar diye bir ilkokul çocuğuna sorsan Ocak ya da Şubatta der zaten. Ayrıca geçtiğimiz kış en etkili sistemlerin 12 Aralık ve 8 Mart olduğunu da hatırlatırım.

    Demek ki veriler sıradan olsaydı vay bizim halimize 🙂

 14. Semih

  Birkaç gündür Tuzla’da gözlemlediğim bir durum var. Sıcaklık, saat 14 sıralarında ani bir yükselişe geçiyor ve çevrelere göre daha sıcak oluyor. Ondan önceki saatlerde sıcaklık çevre yerlere göre düşük oluyor. Mesela dün saat 13, Kartal’da sıcaklık 27 derece civarlarında ve Tuzla 23.8 derece. Aynı şekilde Göztepe’nin sıcaklıklarında da bunu gözlemledim. Saat 14 oldu ve Tuzla’da sıcaklık hızla yükselmeye başladı, 27.7 dereceye kadar çıktı. DMİ’nin son durumlarına baktığımda Kartal’da sıcaklığın aynı olduğunu gördüm. Acaba bu yerel bir şey midir? Yoksa rüzgarla ilgili bir şey mi?

   1. Semih

    3 saattir sıcaklık asılı kaldı. 26 derece arasında kaldı. Zinhar ve katiyen yükselmiyor.

 15. Storm Forecast

  Bir süredir yorum yapmıyordum çünkü İzmir’de gelişme yoktu. Az önce DMİ’nin web sitesine girince şok oldum resmen. Daha Temmuz gelmeden Haziran’ın başında Çeşme’de deniz suyu sıcaklığı 25 C’ye fırlamış. Ne oluyor böyle? Ağustos’a kadar koruyabilirse bu sıcaklığı, sonbaharda sağlam yağışlar alırız bence. Herkese selamlar.

  1

 16. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Yahu ne sıcak var bugün İstanbul’da, 4 senede unutmuşuz 🙂 Daha Haziran’ın başında içime fenalık geldi hafiften, yaz iyicene gelince ne halt yiycez bakalım…

  1. Semih

   Aslında sıcak değil, havalar birden ısınınca öyle geliyor 😀
   Ama bu sıcaklık yazın olsa ohh ne güzel serin deriz.

  2. Behlül

   Türkiye’ye hoş geldiniz! Davulun sesi İsviçre’den nasıldı? Bir de kışın kar beklerken yorumlarınızı alalım…!!!! 🙂

   1. Semih

    Bir ara kameralara göz atmıştım ama kameraların olduğu noktalara denk gelmiyordu yağış. Fakat bir ara TEM Silivri 5 kamerasında yağışı yakaladım. Çok çok iri taneyliydi. Kameradan pek belli olmuyordu ama dolu olabilirdi.

 17. carcass

  Merhaba Ozan Hocam. Yaklaşık 2 aydır yoğunluktan dolayı aranızda bulunamadım. Bu arada askerden dönmüşsünüz, sanırım şimdi doktora tezi ile haşır neşirsinizdir 🙂 Kolay gelsin… Size bir sorum olacaktı. Sizin de Bilim Teknik dergisindeki çıkan, 2-9 Eylül 2009 olayını incelediğiniz yazınızda NASA’nın tropikal bölgelerdeki yağış olaylarını inceleme misyonuna sahip TRMM uydusunun verilerinden yararlandığınızı biliyorum. Yaptığım araştırmalarda TRMM’in Türkiye ile ilgili çok az sayıda çalışma olduğunu farkettim. Bir Ocak 2004’te Ege Denizi ile ilgili, bir de Aralık 2002’de Antalya ile ilgili yağış olaylarını ele alan çalışmaları görüp okudum. Ayrıca Kıbrıs odaklı ve genel olarak Akdeniz Havzası’nı ele alan çalışmalara rastladım. Acaba TRMM ile ilgili ve Türkiye odaklı başka çalışmalar mevcut mu? Varsa bunlara nereden ulaşabilirim? Sizin TRMM konudaki görüşleriniz-varsa-nelerdir? Vaktiniz olursa ilgilenirseniz çok sevinirim

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Hoş geldin Carcass. Doktora bitti, doktor oldum 🙂 TRMM verilerini kullanarak Türkiye üzerine kimler çalışma yapmış ben de bilmiyorum açıkçası ama bakmak lazım, çok önemli bir veri seti o… Aklımda bulunsun ben d bakayım, özellikle istasyon verileri ile karşılaştırmak gerekir kalitesini test etmek açısından. Bu konu aklımızda olsun, teşekkürler gündeme getirdiğin için.

   1. carcass

    Tebrik ederim Ozan Hocam, not defteri kısmında yazınızı gördüm, duygularımı orada da belirttim, burada da tekrar tebrik edeyim dedim. TRMM konusunda bir çalışmada yer alıyorum. İstasyon değerleri ile TRMM değerleri arasında bazen derin uçurumlar söz konusu olmakta (özellikle kış aylarında-sanırım kardan dolayı). Bazı yurtdışı çalışmalarda buna benzer farklılıklara yer verilmiş. Sizin de belirteceğiniz ileri bir tarihte tekrar bu konu hakkında konuşmak isterim hocam, teşekkürler.

 18. Semih

  16 Mayıs’tan itibaren Tuzla’da gerçekleşen en yüksek, en düşük ve ortalama sıcaklıkları grafiğe aktardım. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. {16 Mayıs-31 Mayıs}

  1

  1. Santiago

   Eline sağlık Semih.

   Ortalama sıcaklık hesabında bildiğim kadarıyla günün en yüksek ve en düşük sıcaklığı baz alınıyor, daha sonra bu ikisinin ortalaması hesaplanıyor. Ancak bu yöntemde bariz bir sıkıntı var bence.

   Örneğin en yüksek 30C ve en düşük 10C sıcaklık ölçelim, ortalaması 20C eder.

   Fakat diyelim ki o gün içinde kabaca;
   30°C 2 saat,
   25°C 10 saat,
   20°C 8 saat,
   10°C 4 saat boyunca sürdü.
   Hesabı bu şekilde yaptığımızda ise ortalama sıcaklık 22,9°C çıkıyor. Yani ortada bir yanlışlık var.

   Günün her saati okunan sıcaklıkların ortalaması alınırsa daha sağlıklı bir değer çıkacağını tahmin ediyorum. Ama dünya genelinde (Maks+Min)/2 kullanılıyor. Ya da bana öyle geliyor 🙂

   Ek: Aşağıdaki resim 10.12.2010 Florya otomatik istasyonunun sıcaklık grafiği. Ortalama sıcaklık klasik yolla 9C civarında, ancak günün dörtte üçü 2°C ile 4°C arasında geçmiş. Gerçek ortalama sıcaklık 6°C civarında.

   Hatalıysam düzeltin lütfen.. Herkese iyi hafta sonları..

   1

    1. Santiago

     ENKA da (Max+Min)/2 yapmamış. Bu meteoroloji istasyonları “DAVIS” marka, muhtemelen kendine göre bir algoritma hesabı var.

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Günlük ortalama hesaplanırken (max+min)/2 yapılmıyordu sanırım ama dünya meteoroloji örgütü standardını bulamadım… onu bulmak lazım.

    1. Santiago

     İki kaynak buldum,
     Link 1, Link 2.

     Ortalama sıcaklık birçok şekilde hesaplanabiliyormuş, ancak WMO gerçek ortalama sıcaklığı (true mean temperature), bir gün içinde 24 eşit zaman biriminde toplanan sıcaklıkların ortalamasının alınması ya da daha az zaman aralığında toplanan sıcaklıkların kombinasyonun alınması şeklinde tarif ediyor. Gerçi ((Min+Max)/2) de halen kullanılan bir yöntemmiş fakat en sağlıklısı WMO’nun önerdiği tabii ki.

     DMİ buna uygun yapıyordur herhalde?

     1. White Fox

      Beytepe istasyonu da gerçek ortalama sıcaklığı hesaplıyor ama her 5 dakikada ölçüm yapan bu istasyon, her 5 dakika ölçümlerinin ortalamasını da alıyor olabilir.

 19. Storm Forecast

  Son Dakika! İzmir’in deniz suyu sıcaklığı an itibari ile 23 C 🙂 🙂 🙂

  1. Ozan Deniz

   Yeni bir haber daha. Dün Çorlu’ya 5 dk’da 10 kg daha yağış düştü 🙂

 20. Santiago

  DMİ Genel Müdürü Mehmet Çağlar açıklama yapmış. Burada bulabilirsiniz.

  Haberden bir bölümü buraya aktarıyorum:

  Dünya Meteoroloji Örgütünün, 25 Ocak 2011 tarihinde, La Nina etkisinin (Batı Pasifik Okyanusu’nda görülen okyanus akıntısının normalden ılık olması) son yüzyılın en önemli seviyesinde olacağını açıkladığını anımsatan Çağlar, şunları söyledi:

  ”Ülkemiz Marmara ve Kuzey Ege kıyıları dışında bol yağışlı bir bahar mevsimi geçiriyor. Yağışlı sistemlerin Akdeniz üzerinden gelmesi, atmosferin üst seviyelerinde yurdumuzu etkileyen kuzeyli hava akımlarının soğumaya neden olması ve bu soğuk havanın uzunca bir süre ülkemiz üzerinde blokaja uğraması sonucu ısınmaya bağlı kararsızlık yağışlarının güney, iç ve doğu bölgelerde etkili olması meteorolojik açıdan yağış fazlalığının en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

  Dünya Meteoroloji Örgütünün açıklamasında La Nina etkisinin, mayıs ayını da içine alacağı ve yaz başlangıcında yavaş yavaş azalacağı öngörüsünde bulunulmuştu. Bu nedenle Haziran ayının ortasından itibaren meteorolojik şartların mevsim normallerine döneceği tahmin ediliyor.”

  Şimdi;

  1) Dünya Meteoroloji Örgütü’nün 25 Ocak 2011 ENSO bildirisini burada bulabilirsiniz. Mehmet Çağlar’ın beyan ettiği gibi “son yüzyılın en önemli seviyesinde olacağı” gibi bir şey göremedim ben. Yazıda, atmosferik verilerin yaşanan La Nina periyodunun, son yüzyılın en güçlülerinden birisini gösterdiği söylenmiş. Bariz bir tercüme hatası var.

  2) La Nina’nın küresel sıcaklıkları düşürdüğü aşikar ve Türkiye’ye henüz yaz gelmemesi La Nina’ya bağlanıyor. O zaman ben de şunu sorarım, aşırı sıcak geçen Kasım 2010’da La Nina yok muydu? Nisan ayı boyunca Batı Avrupa’da sıcaklık 30C’lere kadar tırmanırken La Nina neredeydi? Bu olaylar atmosferin kendi bünyesinde gerçekleşen sıradan döngüler olamaz mı? (basınç yerleşimlerine bağlı olarak)

  Üstadımız ulu manitu bik bik bik’in ve sizlerin görüşlerini beklerim 🙂

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Şekilde, şu makaleye göre belirlenen Türkiye’nin iç bölgelerindeki istasyonların (hangileri olduğu burada) mart-nisan-mayıs aylarındaki ortalama yağışının uzun yıllar içindeki seyri var. La Nina yıllarını da belirttim. Sayın Çağlar’ın kendinden emin olarak bahsettiği sebep sonuç ilişkisi bakın bakalım gerçekten var mıymış? (şekli tıklayarak büyütebilirsiniz)

   Ne demiştik, koyunun olmadığı yerde

   1

   Şunu da ekleyeyim, 1955, 1973, 1975, 1988-89 yıllarındaki La Nina “güçlü” imiş. Ne hikmetse bahar yağışları hemen hepsinde normalin altında. Sadece birinde normal.

  2. havaankara

   Bu arada, küresel sıcaklıklar ortalamanın altında değil. Türkiye sıcaklıkların ortalamanın altında kaldığı bir bölgede kalmış sadece. NOAA’ya göre 1880’den bu yana en sıcak 7. Nisan ayını yaşamışız. Haberin linki burada.

   Ve küresel sıcaklık anomali haritası:

   1

   Avrupa ve Rusya gayet ılık bir Nisan geçirmiş. Türkiye ortalamalardan daha serin olan Güneybatı-Kuzeydoğu yönlü bir hatta kalmış.

   Mehmet Çağlar sanki La Nina sadece Türkiye’yi etkiliyormuş gibi aşırı bir genelleme yapmış.

   Bir de Ankara için verdiği yağış ölçümlerini hangi istasyonlara dayanarak veriyor tam olarak bilmiyorum ama Hacettepe şu anda 120 mm’yi gösteriyor Mayıs için. Hacettepe kar miktarını ölçmüyor diye biliyorum. (Yanlışsa düzelt hocam). Karı saymazsak kabaca %35 fazla yağış almış Ankara 1 Ocak 31 Mayıs arasında, Hacettepeyi baz alırsak. (Kabaca ortalama 210-gerçekleşen 270). Eğer tahmin ettiğim gibi kar miktarını ölçmüyorsa Hacettepe, %35 – %50’ye yaklaşacaktır, belki de geçecektir diye düşünüyorum.

    1. ALKIM

     Sizden korkulur valla. İşlerin adam gibi yürüdüğü bir memlekette yaşıyor olsak adamı koltuğundan edersiniz diyeceğim ama kimbilir hangi çarıklı mühendisine yaptırttığı bu çalışma sayesinde koltuğuna daha bir yapışıyordur değerli bürokratımız. Göbekten sallamak adetten nasılsa.

  3. White Fox

   En önemlisi, benim dikkatimi çeken şu! Üst seviyelerde ağırlıkla rüzgâr kuzeyden esmiyor! Bakın konvektif yağışlardan fazlasıyla etkilenen Ankara’mızın Skew-T Log-P analizleri… (şekli yine de açıklasan iyi olur, skew-t hala birçoğumuz için üç boyutlu integraller kadar zor 🙂 teşekkürler – Havadelisi)

   1

  1. çihiro

   “Konya’da dün akşam saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden sağanak yağış nedeniyle yaklaşık 50 ev ve işyeri sular altında kaldı. İtfaiye ekipleri suları tahliye etti.” İş arkadaşımın evini de su basmış. Yağış batıda kalan semtlerde etkili olmuş. Benim bulunduğum bölge çok az yağış aldı. İlginç bir akşamdı.

 21. çihiro

  Supercell mi Ultracell mi bilmiyorum ama Konya’da yaklaşık 45 dakikadır 3 saniyede bir şimşek çakıyor. Gök gürültüsü hiç durmadı. Hafif yağmur var. Muhteşem bir şey. İlk defa görüyorum bunu. Gece olduğu için ayrıca bir güzel. Kelimeler yetmez. Şimdi izlemeye devam edeyim, iyi akşamlar 🙂 🙂 🙂

  1. White Fox

   Ben nereye gitsem orda şansıma fırtına çıkıyor! 😀
   Dün finallerin bitmesi ile memleketim Kırşehir’e döndüm. (Yaz okulumda tekrar Ankara’ya geleceğim yine) İkinci gün, şehrin doğusunda iki çekirdekli süper hücre oluştu. Bulut mükemmel şekilde dönüyordu!

   Eve gelene kadar fırtına kuzeybatı kuzey yönünde hareket ederek uzaklaştı. Resim çekme fırsatım olmadı ben de bu resmi kaydedebildim.

   1

 22. Behlül

  Ozan hocam Ankara uzun yıllardır bu kadar bol yağış almamıştır herhalde ayrıca sıcaklıklar hala mevsim normalleri altında sanki acaba bu yaz ısınıp deniz görebilecek miyiz? 2011-2012 kışına şurda ne kaldı ki 🙂 6 ay acaba önümüzdeki kış nasıl geçeçek bizi soğuk ve bol karlı bir kış mı bekliyor? 🙂

  1. White Fox

   Beytepe istasyon ölçümlerine göre bu ay şu ana kadar 116.6 mm yağış aldık. Ankara’nın mayıs ortalaması ise 48.2 mm 🙂
   Yarın da 8-15 mm yağış alabiliriz.

    1. havaankara

     Ben de ne zamandır acaba kaç katına çıkacak diye bekliyordum. Şimdilik %132 fazla ortalamalardan. Bakalım yarının sonunda ne olacak. Bugün benim olduğum yere hiç yağmadı. Ankara’nın batısından müthiş yağışlar geçti öğle civarında. Bilkent, takip edebildiğim kadarıyla, kıyısında kaldı bu yağışların, yer yer de daha batıdan geçti yağışlar güney-kuzey yönlü olarak. Ona rağmen 5.2 mm yağış olmuş. Yarın daha fazla görünüyor yağış. DMİ’ye göre kuvvetli yağışın kıyısından dışındayız. GFS 12Z’ye göre kıyısının içindeyiz. Gerçi Kuzey Doğumuz ile Güney Batımız kuvvetli yağış alacak, Ankara Merkez ortada kalacak gibi yarın yine. Hayırlısı, bekleyip görelim.

   1. havadansudan

    adana/incirlik istasyonu da 119 mm yağış almış 2011 mayıs ayında, ki normali 40-50 mm civarıdır. dmi’nin ölçüm yaptığı istasyonun güncel verilerine nasıl ulaşabilirim bilmiyorum. incirlik’teki istasyon ile aralarında sanırım 8-10 km mesafe var. bu kısa mesafede bile yağış miktarı çok değişken oluyor. hatırlarım, benim lisemin olduğu kentin kuzey kesimlerindeki 100 m rakımlı tepelerde sular seller akarken incirlik’e damla düşmediği günler olurdu ya da incirlik’te şakır şakır yağmur yağarken bizim orada sadece şimşekler ve uzaktan duyulan gökgürültüleri olurdu.

   2. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Ankara’da bugüne kadar kaydedilen en yağışlı Mayıs 122 mm ile 1961 Mayıs ayı imiş. Sanırım 2011 rekoru egale ediyor, ya da kırıyor. Yağış lokal ölçekte çok değişken bir parametre olduğu için çok da önemli değil bu. En yağışlı Mayıslardan biri yani…

    Veri burada: http://climexp.knmi.nl/data/pa17130.dat

    Bu verilere nasıl ulaşıldığını şurada anlatmıştım.

    1. havaankara

     120.4 mm ile tamamlandı Mayıs Ayı Hacettepe’ye göre. Rekor egale edilemedi belki ama bol yağışlı bir ay oldu. Hayırlı olsun.

 23. Storm Forecast

  İzmir’de havada bulut yok, DMİ 12:00-18:00(Öğleden Sonra) için gökgürültülü sağanak göstermiş. Nasıl iş anlamadım açıkçası. Saat 11’den beri bekliyorum bulutların oluşmasını ama etraftaki cirrus tipi yüksek bulutlardan başka bulut yok.

 24. Storm Forecast

  İzmir’de hava az bulutlu fakat DMİ ise öğleden sonra gökgürültülü sağanak yağış göstermiş. Bir kümülonimbusun bu kadar hızlı gelişmesi bu deniz suyu sıcaklığıyla biraz zor gibi. Şimdiden herkese hayırlı olsun 🙂

  1. White Fox

   21-22 derece su sıcaklığı var. Bu bakımdan çok da sıkıntılı bir durum yok bence. Asıl sorun, yoğunlaşma depresyonunun üst seviyelerde büyük olması. Şu K indeks değeri 30’un üstüne çıksın bak gör sen o zaman…
   Bu arada rivayetlere göre Gaziemir’de bugün gökgürültülü sağanak yağış olmuş.

 25. Storm Forecast

  1

  Ozan Bey, sanırım DMİ bu siteyi takip ediyor. Dün skalanın düzenlenmesi için konuşmuştuk, bugün ise skalayı ayarlamışlar 🙂

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Birisi mail atıp uyarmış da olabilir. DMİ çalışanlarının bir tanesinin bile burayı merak edip takip edecek kadar havaya meraklı olduğunu sanmam. Ey DMİ çalışanları, burayı okuyorsanız bu yazdıklarıma cevap yazıp beni mahcup edin 🙂

   1. Storm Forecast

    Uyaran biri olduğunu sanmıyorum çünkü kimse uğraşmaz bile radarın hassaslığıyla. Bence DMİ’de çalışan memurlar değil de, üst düzeydeki müdürler takip ediyor olmalı 🙂

   2. White Fox

    Salı günü Ankara’nın skew-t log-p diyagram verilerine göre şiddetli fırtına potansiyeli var. Bakalım bu sefer skalası düzeltilen radarımız nasıl bir görüntü sergileyecek.

    1

   3. sirocco

    İzmir radarında olduğu gibi buna da uyarı mail’i attım, ama İzmir radarı kadar hızlı düzeltilmedi, yani benim maille mi düzeltildi bilmiyorum, üzerinden 2 hafta geçti.

 26. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Aşağıdaki görüntü iç kesimler için normal, ama kırmızıyla gösterdiğim bölge için neredeyse Haziran ayında olduğumuz şu günlerde normal değil. Datça 41 kg yağış almış!

  1

 27. Storm Forecast

  Ayrıca Ege’de kararsızlık mı var, nedir? SKIRON modelleri ile DMİ birbirine uyuşmuyor. Çünkü SKIRON’a göre 28 Mayıs 2011 Cumartesi günü İzmir için sağanak yağış gösterirken, DMİ ise parçalı,çok bulutlu göstermiş.

  1. White Fox

   Yukarı atmosfer analiz verileri ne diyor bu duruma ve bakalım İzmir için kim daha isabetli tahmin etmiş. 🙂

   1

   Görünüşe bakılırsa, sadece parçalı çok bulutlu olur demek yanlış olurmuş. K indeks 29 olsa da, kararsızlık lifted indeks değerinden de anlaşılabileceği gibi çok olmasa da var, rüzgar şiddeti (wind shear) çok fazla değil, yani cumartesi günü tek hücre potansiyeli varmış.

   DMİ’nin en azından mevzii sağnak gösterse iyi olurmuş.

   SKIRON 1 – 0 DMİ 🙂

 28. Storm Forecast

  Ozan Bey, hiç DMİ’nin Gönüllü Meteorolojist’i olmayı düşündünüz mü? 🙂

 29. Timur

  Şöyle bir sorum olacak:

  1

  Şekilde görüldüğü gibi Karadeniz’in ortası 16-17 derece iken Karadeniz kıyıları neden 8-10 derece oluyor?

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Aşağıdaki şekil aynı saat için Karadeniz’deki akıntıları gösteriyor. (tıklayıp büyütebilirsiniz, ayrıca bu adresten tuzluluk ve akıntı verilerine ulaşabilirsiniz)

   1

   Gördüğün gibi senin gösterdiğin bölgeden kuzeye doğru güçlü bir yüzey akıntısı var (nedenini bilmiyorum). Kıyıdan açığa doğru sürüklenen suyun yerini, kıyının güneyinde su olmadığı için dipten gelen su dolduracaktır (upwelling), o su da çok soğuk bir su.

 30. Storm Forecast

  1

  Bir aralar İzmir Radarı ile aynıydı. Eski yazılarda ve resimlerde max. seviyenin 45-48 olduğunu görmüştüm hatta Ankara Radarı 3-4 ay arızalıydı. Bu radardaki hassaslık eğer gerçek olacak olsaydı Ankara’ya aşırı yağış, tornado, şiddetli dolu gibi yağışların olması gerekirdi.

  1. sogukar

   Eksi sozlukte bugun Ankara’da hortum vardi diyen kisiler var, radar abartili olsa da bugunku hava olaylari da cok abartili olmus belli ki, 20 dakika dolu yagdi diyenler var, ayrica hortumun Konya yolu uzerinde oldugu soylenmekte, radar goruntusune de baktigimiz zaman kirmizi ve mor renkler sehrin o tarafinda, Ankara’da olanlara sormak lazim…

   1. White Fox

    Benim buraya Beytepe istasyonuna göre metrekareye 10 kg civarında düştü. Yalnız ilk vuran fırtına görünüş ve nitelik açısından, tam bir “az yağışlı süper hücre” (LP Supercell) örneğine benziyordu. Yer ile bulut arasında elektrik boşalması da pek olmadı ama üst seviyelerde durmadan şimşek çakıyordu. Onun tam benim buraya değil ama yakınlara dolu yağdırmış olabileceğini düşünüyorum. Buraya kısa bir ara 35-40 km esen rüzgarına rağmen pek bir şey yağdırmadan bir 21 dereceden 12 dereceye çekti. Eğer o bahsettikleri yerlerde de bu tip fırtınalar çıkmışsa olabilir.

 31. Storm Forecast

  Bu resimde üzerinde oynanmış bir uydu görüntüsü var. Bana da arkadaşım yollamıştı o hangi sitede buldu bilmiyorum ama bu bir suç değil mi?

 32. doğan Yazıyı Yazan

  izninizle bir sorum olacak.. mayıs ayı için istanbul ve marmara bölgesi için normallerin üzerinde yağış olacak dendi.. fakat istanbula günlerdir yağış düşmemekte.. ege,iç anadolu yeterince yağış almakta.. ülkemize sistemler geliyor fakat ege, akdeniz, marmara’nın güneyi, iç anadolu’ya doğru uzanıp doğuya kayıyor.. bu ne kadar böyle devam edebilir. yoksa kuru bir yaz mı yaşayacağız.. saygılar.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   1) Uzun vadeli tahminlere çok değer vermeyin.

   2) Bu mevsimdeki yağışlar genelde konvektiftir, yani atmosferin alt ve üst seviyelerindeki ısınma farkının fazla olmasından kaynaklanırlar. Bu yüzden de genelde kış yağışlarının aksine batıdan doğuya bir rota izlemezler. Ayrıntılı bilgi için geçen sene yazdığım şu yazıyı okuyun.

   Aşağıda da görebileceğiniz gibi dünkü yağışlar da -genelde- denize uzak yerlerde oluşmuş.

   1

   3) Marmara ve Karadeniz’de su sıcaklığı artınca yağış olasılığı da artacaktır.

   1. kar delisi

    Dikkat edin su sıcaklığı tabii ki önemli fakat her iki Boğaz civarı nedense az yağış alıyor (İstanbul belki Çanakkale). Eskişehir Sivrihisar’ın aldığı 50 kg herhalde bir rekor olmalı

  2. bulent

   istanbul bi dolu bir boş alıyor. bu yağış kıtlığına rağmen barajlar %94 doluymuş.

  1. Storm Forecast

   Ozan Bey, ben İzmir’de olmama rağmen iş nedeniyle bugün Aliağa’ya gittim. Asit yağmuru vardı yüzüme düşen yağmur damlaları hem cildimi yakıyor, hem de sildiğimde kahverengi-açık siyah lekeler çıkıyordu. Bir araba (ticari oto) üstüne örtü örtmüşlerdi, yağmur 2 dakikada siyah siyah noktalar açtı.

   Gökgürültülü sağanak nedense bir süredir sabahları havanın açık olması ve birden kapanmasıyla başlıyor. Konvektif aktivite olsa bile bu kadar hızlı gelişmesi bence normal bir şey değil, inşallah sera etkisi artmaz diye düşünüyorum doğal dengeyi çok bozuyor.

   Uydu görüntülerine göre İzmir’de ilginç bir şekilde dolu var.Nasıl desem sanki dolu değil de resmen havadan zıplayan top gibi yere düşüyor. Bir kere kafama isabet etmişti kafam 15 dakika zonklamıştı 🙂

   1. sirocco

    Olay çok çabuk geliştiği için sadece bu kaydı alabildim.Bostanlı Yasemin cafedeki kamera.

    1. Storm Forecast

     Evet, sis çok fazlaydı sanırım yağışın kuvvetli olmasındandı. Tam gözükmüyor fakat dolu yağışı yok gibi. Zaten DMİ dolu yağışını lokal yazmış ama bulut örtüsünün aynı olduğu yerde aynı yağış olması gerekmez mi?

     1. Havadelisi Yazıyı Yazan

      Yağıştan kaynaklanan görüş uzaklığı kaybına sis denmiyor bildiğim kadarıyla. Ayrıca hayır, bu tip olaylarda yağış yoğunluğu kısa mesafelerde çok değişir.

     2. sirocco

      Aslında daha öncesini de izledim ama kayıt almak aklıma geç geldi. Bu videoda sadece tek tük seken dolu taneleri var, daha öncesinde şiddetli bir rüzgar ve dolu vardı.

     1. Storm Forecast

      Lütfen rastgele bir “cevapla” düğmesine basıp soru sormayalım! Teşekkürler. – Havadelisi

   1. Storm Forecast

    İyi gelişmiş kümülonimbus bulutları şüphesiz. Bulutların görünümüne bakılırsa bu bulutların oluşması için çok zaman geçmemiş yanlışım varsa affola.

  1. Storm Forecast

   2100 yılında +3.3 olarak sıcaklık artışını gösteriyor. Sanırım sınır +4.9 olacaktı. Gerçekten korkunç bir varsayım.

Yorumlar kapalı.