Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

 1. Semih

  Tuzla’da bu yılın en yüksek gece sıcaklığı yaşandı. Gece sıcaklık 18,6 derecenin altına inememiş ! 😀
  Ayrıca, Balmumcu: 17,1- Kartal: 17,5- Göztepe: 17,9- Atatürk Havaalanı: 18,4 derece gibi yüksek sıcaklıklar görülmüş.

 2. Storm Forecast

  – silindi – doğrudan siyaset konuşmak eğer hava olaylarıyla, iklimle, iklim bilimiyle, blogu doğrudan etkileyen bir şeylerle ilgisi yoksa bu blogda yasak – Havadelisi

  Burası neden “Atış Serbest”? Atış serbest deyince insanın aklına kafadan uydurmak serbest gibi bir şey geliyor 🙂 🙂

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Ana sayfadaki konu başlıklarında sadece o konuyla ilgili konuşulduğu için burada hava ve iklimle ilgili her konuda “atış serbest”.

 3. Storm Forecast

  Ömrümde böyle yağış görmedim sürekli şimşek, yıldırım ve ceviz-fındık büyüklüğünde şiddetli dolu ve şiddetli sağanak yağış ve bu bulutlar çok kısa sürede oluştu. Bahçedeki küçük fidanların çoğu kırıldı sanırım rüzgar da 7 boforu geçmiştir.

 4. Storm Forecast

  İzmir’de hava aniden kapandı, oraj başlamış durumda. Cama tap tap tap diye vuran buz parçalarının sesini duyuyorum. Yere düştüğünde orası beyazlaşıyor, bilmesem dolu ya da donan yağmur diyeceğim ama bu sıcaklıkta donan yağmur olması mümkün değil gibi. Yağmur ise çisenti türünden değil, çok hacimli bir yağış. Böyle ani sağanak patlamalarına gene başladık yaz gelmiş demektir 🙂

  1. çihiro

   Kırkikindi yağmurları bu sene özellikle Ege bölgesinde etkili oluyor. Şanslısınız.

 5. Timur

  1

  Birkaç gündür bu haritayı inceliyorum ve şimşek olaylarının genellikle Ege’nin batı tarafında olduğunu görüyorum. Peki Ege’nin batısında yağmur ve şimşek varken bizim tarafta neden şimşekler o kadar sık olmuyor?

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Senin orada illa ki şimşek olacak diye bir şey yok. Konvektif aktivitite bir sürü etkene bağlıdır.

   Bu arada, “yukle.tc” sitesini kullanma lütfen.

   1. Storm Forecast

    Resim upload için,”yukle.tc” çok sorun yaratıyor ama “imageshack” da açmıyor bildiğiniz bir site var mı?

 6. Santiago

  Efsanemiz yolda galiba? 🙂 Şimdiden Arktik Okyanusuna dayanmış baksanıza..

  1

  1. Storm Forecast

   Efsane dediğiniz de ne oluyor? Yoksa şu İzlanda’da ki yanardağ mı?

   Eski yazılarda Afrika’dan geleceğini söylemişsiniz, Arktik Okyanus’u ne alaka?

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Efsane yok, biraz geyik yaptık sadece 🙂 Ta kuzeye kadar sıcak göründüğüne göre bu bir efsane olmalı, demek istedi Santiago.

    1. çihiro

     Arkadaş haklı. Önce Afrika dediniz şimdi Arktik diyorsunuz. Duygularımızla oynamayın! 😀 Bik bik bik üstada selamlar. Kendisini tanımıyorum ama adını sevdim 🙂

     1. Santiago

      Bu yazın trendi bu Çihiro, polar sıcak hava dalgaları tüm Avrupa’yı kasıp kavuracakmış. Son gelen veriler bu yönde 🙂

 7. Storm Forecast

  Merhaba ben bugün bana çok ilginç gelen bir olay yaşadım. Hayatımda ilk defa bir kümülonimbus bulutunun aynı anda kaybolup tekrar oluştuğunu gördüm. Bunun sebebi nedir? (Bulutlar dikine adeta fışkırmıştı, ama kaybolur kaybolmaz tekrar oluşuyordu ve bulutları iyi gözlemlediğimde bulutların resmen yukarıya doğru açılıp geri kapandığını görüyordum) Şimdiden teşekkürler.

   1. Storm Forecast

    White Fox derken?

    1-)Ben “White Fox” değilim.
    2-)Meteoroloji’de öyle bir olayın “White Fox” olup olmadığını bilmiyorum.

    Ayrıca ben bu olayı size sordum Ozan Bey.Soruya soruyla karşılık 🙂

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     White Fox, Ankara tahmincimiz Mehmet Can Tanyeri. Kendisinin konvektif meteoroloji bilgisi benden fazladır. Biz bir takımız. Selamlar.

  1. White Fox

   Belki o sırada hava sıcaklığı gerekli olan konvektif sıcaklık (Tc ) sınırına çok yakın bir değerde olabilir. Bulut altına gölge oluşturduğu zaman (ve kümülonimbus olduğu için muhtemel olarak altına da yağış bıraktığı için), sıcaklık, konvektif sınırın altına düşüyor, gölge kalktığı zaman bu sınırın üstüne tekrar çıktığı için tekrar bulut oluşuyor olabilir.

   Burada konvektif sıcaklık tespiti ile ilgili yazım var 🙂

   1. Storm Forecast

    Çok sağ olun, ben bu blogu uzun süredir takip ediyordum. Çok iyi tahminler yapıyorsunuz. Bana konvektif aktivitenin sağlam olması için nem, d.s.s.(deniz suyu sıcaklığı) ve havanın aşırı derecede sıcak olması gerektiği öğretildi.Ama bakıyorum da Ege kıyılarında Haziran-Temmuz aylarında çok sıcak olduğu halde konvektif yağış ortalaması çok düşük. 12-19 Ekim arasını hatırlar mısınız bilmem ama bana göre o zamanlarda ki yağışlarda aşırı sıcak felan da yoktu. Bu benim kafamı karıştırıyor. Ayrıca DMI ile GFS’nin yaptığı tahminler neden çoğu zaman tutmuyor?

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Türkiye’nin yaz musonu büyük ölçüde kurudur, çünkü gerçek muson bölgelerindeki yükselici hareketler Türkiye’deki alçalıcı hareketlerle dengelenir, bu da yükselim (konvektif) yağışlarını engeller. Onun için yazın Ege-Akdeniz kıyılarında yağmur yağmaz.

     Şu yazımı da dikkatlice okuyun, ayrıca bu yoruma da bakın.

  1. Ozan Deniz

   Müthiş bir kış bizi bekliyor olmalı. Bu arada deniz suyu marmarada halen 13 c:)

  2. İsmini Vermek İstemeyen İzleyici

   Geçen sene de aynı dönemde bir yanardağ patlamıştı. Günlerce yaşanan uçuş aksamalarını hatırlarsınız. Bunun üzerine serince bir yaz geçirebilceğimizi söyleyen kişilerin sayısı azımsanmıycak derecede fazlaydı. Sağolsunlar son 170 yılın en sıcak yazını yaşamıştık 🙂 Yine bu kadar sıcak bir yaz endişesindeyim. Uyutmuyor lanet sıcak 🙂

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Bu yazın İsviçre’de ve Batı Avrupa’da çok sıcak olacağı konuşuluyor (kaynak neresi bilmiyorum), öyle olursa Türkiye çok sıcak olmayacaktır… Görelim bakalım.

    1. Storm Forecast

     İnşallah sıcak geçer de biz fırtına delileri de sağlam konvektif aktiviteler görürüz ama bunu zaman gösterecektir. Açık olmak gerekirse ne konuşulursa konuşulsun bunlar sadece bir tahmin sonuçta. Dediğim gibi zaman gösterecek…

 8. White Fox

  Çarşamba günü için Devlet Meteoroloji İşleri, gökgürültülü sağanak tahmini yapmış. Şahsi analizlerime göre, İç Anadolu genelinde kararsızlık durumu fena değil, fakat oluşabilecek fırtına kütlelerini radarda seyrederek beklemesi çok sıkıcı olacak gibi. Çünkü fırtına kütleleri saatte 11-18 km arasında bir hızda hareket ediyor. Bu nedenle örneğin Ankara’da fırtına bekleyen birisinin Eskişehir’de ya da Afyon’da oluşan bir fırtınanın kendisine gelmesini beklemeyi seçmesi, zamanını heba etmekten başka bir şey olmaz, bunun yerine hemen yakınlarda oluşabilecek bir fırtınayı (mesela Polatlı gibi) beklemesi daha makul olur…. Zaten bu yavaşlık neticesinde oluşabilecek bütün fırtınaların tek hücre (ordinary cell ya da single-cell) olacağını söylemek isabetli olur.

  Gelelim Skew-T görüntülerine
  Önce Ankara/Bilkent’ten başlayalım.

  1

  38 K indeks değeri çok oldukça iyi bir değer, fırtınaların tek hücreli olcağını da hesaba katarsak, Ankara radarının yüzünde bol bol sivilce çıkartan ergen kızları andıracağını söylemek mümkün. Yani küçük küçük bir sürü kütle oluşacak.

  Zaten skew-t görüntüsünde mavi çizgi (dewpoint) ile kırmızının (sıcaklık) yakın durması da yukarda yoğunlaşma depresyonunun düşük olduğunu gösteriyor. Lifted indeks fena değil, Ankara’ya zaten 200 CAPE yetiyor… ama şiddetli bir hava olayı da olmaz.

  Gelelim Konya’ya

  2

  Çihiro, senin bu Konya’da ilginç bir durum var.
  Aşağıda rüzgar çok az yukarda birden artıyor. Konvektif bulutların tabanı ile yukarısı arasında konumsal olarak açık bir farklılık göze batabilir. Yani bulutun tepesi tabanının 4-5 km doğusunda kalabilir.
  Demek istediğim aşağıdakine benzer birşey ama mesafe daha fazla olabilir.

  3

  Konya’da da tek hücre var ama Ankara’daki kadar yoğunluk olmayabilir.
  Yarın gece durum daha çok netleşecek, görünen durum bence şimdilik budur…

  1. çihiro

   Yorumun için teşekkür ederim. Sıcaklıklar artık 20 derecenin üzerini görmeye başladı. Mayısın ilk yarısı serin hava nedeniyle şimşek bakımından kısır geçti. Önümüzdeki günler çok hareketli geçeceğe benziyor. Yalnız üst seviyedeki kuvvetli bir rüzgar yükselim hareketini engellemez mi? Engellemese bile resimde görülen türden bulutlar ciddi fırtınalara yol açmıyor gözlemlerime göre. Kule gibi yükselen bulutlar daha tehlikeli değil mi?

  2. White Fox

   Hayır, aksine fırtınanın ömrünü uzatır.
   Nasıl uzattığını anlamak için aşağıdaki resme bak.
   1. resim tipik tek hücrelerim doğum ölüm evrelerini gösteriyor ve rüzgar hareketlerini….
   Isınan hava yukarı yükseliyor, soğuduktan sonra aşağı doğru iniyor ve böylece fırtına bulutu yok oluyor.
   Eğer rüzgar yukarda daha çok eserse;

   1

   2

   Bu durumda bulutun bir bölgesindenyerden yükselen sıcak hava gelirken, ayrı bir noktadan soğumakta olan hava aşağı iner.. bu durum ayrı yerlerde olduğu için fırtına saatlerce ömrünü sürdürebilir. Üst seviye de rüzgar olması bulutu daha da tehlikeli kılar, ayrıca dolu yağma ihtimalini de arttırır.

   Bu arada Konya’da durum biraz bozulmuş bugün 😀

   1. çihiro

    Evet, pek hareketlilik yoktu bugün. Anlatmak istediğini anladım sanırım. Eğer üst seviyede güçlü rüzgar yoksa hava yükselir, doyar, olduğu yere yağış olarak iner, bu iniş yükselim hareketini durdurur, fırtına biter. Eğer rüzgar varsa hava yükselir, üst seviyedeki rüzgar yüklü havayı estiği yöne doğru götürür ve o yöndeki bölgede yağış düşer, yükselim hareketi de engellenmemiş olur ve uzun süre bu böyle devam eder. Doğru anlamışım değil mi 😀 (Sanırım anlattığın şeyi aynen yazdım ama emin olmam lazım tabi :D) 2. resim tipik tek hücrelerin doğum ölüm evrelerini gösteriyor sanırım. 1. değil. Updraft-Downdraft olayını anlatmış şurada, resimlerden anladığım kadarıyla.
    http://www.extremeinstability.com/storminfo.htm
    Bu arada gözlemlerim neticesinde bir kümülonimbusun dolu getirip getirmeyeceğini anlayabiliyorum. Anvil denilen, kümülonimbusun tepesindeki bulutlardan. Eğer anvil derli topluysa dolu vardır, daha dağınık bir yapısı varsa (sirüs bulutları gibiyse), dolu yoktur. Görsellerle anlatmaya çalışacaktım ama uygun bir şeyler bulamadım. Belki kafanda canlandırabilmişsindir ne demek istediğimi.

    1. White Fox

     Ben son yazdığın iddiaya katılamayacağım. Çünkü eğer rüzgar yön değişimi (directional shear) fazlaysa anvil de düzensiz görünebilir. Bu az ise düzenli görünür. Süper hücrelerde bunun fazla olduğunu unutmamak lazım. Özellikle az yağışlı (LP Super cell) dolu yağışları ile ünlü, hatta ABD’de golf topu büyüklüğünde doluları ile ünlü…
     Dolu için gereken şartlar varsa her zaman için olabilir.

     Dolu şartları;
     1- Rüzgarın yön değişimi atmosferin farklı tabakları boyunca fazla olmalı
     2- CAPE değeri yüksek olmalı, özellikle 2000′den büyük olduğu değerlerde ceviz kadar dolu yağma olasılığı büyüktür.
     3- PW (Predictable Water) değerinin 3.8 cm’den az olması gerekir. Fazla su yüklemesi işi zorlaştırır.
     4- Dolu yağabilmesi için sıfır seviyesinin (freezing level) yer yüzüne yakın olması lazım (650mb ve üstende). Ancak rakımca yüksek yerlerin, sıfır seviyesine daha yakın oldukları için her zaman daha fazla olduğunu unutmamak gerek
     5- Atmosferin orta seviyelerinin nispeten kuru olması ıslak termometre sıcaklığını sıfırın altına düşebileceği için dolu olasılığını arttırır. Kuruluk tespiti için skew-t diyagramındaki mavi çizgi ile kırmızı arasındaki aralıkları kontrol et 🙂

  3. çihiro

   “Ankara’ya zaten 200 CAPE yetiyor” ne demek? CAPE için yapmış olduğun “<300 = Hiç veya çok az konvektif potansiyel" tespitin coğrafi konuma göre değişir mi?

   1. White Fox

    Evet, yer şekillerine göre değişiklik gösterebiliyor.
    Makaledeki bilgiler standart olarak deniz seviyesine göre 🙂

 9. mtngrnlr

  şu anda İstanbul semalarında ALTOCUMULUS LENTICULARIS şenliği yaşanıyor.İstanbul’daki bulut gözlemcileri duyurulur.. 🙂

 10. Storm Forecast

  Bu da neydi böyle? Aniden İzmir’i Kümülonimbus(Cb)b ulutları kapladı. Tam da “Yarından Sonra”yı izliyordum. Oraj çok kuvvetli, DMI basmış uyarıyı. Arada hafif hafif graupel de geliyor. Radar’da ise sarı-turuncu-kırmızı görünümü var. Sözü size bırakıyoruz 🙂

    1. Storm Forecast

     Joe Bastardi Accuweather’dan gittiğine göre bir süre rahatız demektir 🙂

  1. ALKIM

   CNNTürk’ün Bünyosu var ama bu alanda çıkış yapmak isteyen bir kanal için harika bir fikir olabilir. İthal meteoroloji mühendisi. Bi de güzel paketleyip pazarlarsın onu. Tutar valla.

 11. Semih

  Tuzla’da yılın ilk şimşekleri görülmeye başlandı. Yalova tarafında şimşekler yoğun olarak görülüyor. Gökgürültüsü de uzaklardan duyulmaya başlandı. Bursa, Yalova çevresinde konvektiflik söz konusu. Konvektif bulutlar Anadolu Yakası üzerine doğru geliyor. Hadi hayırlısı 😀

  1

 12. Semih

  Kuzeyli rüzgarın azizliğine uğrayan, Sarıyer, Kumköy ve Şile.. Diğer yerler ise 25-26-27 derecelerde geziniyor.

  1

   1. Semih

    Evet. Nem oranları arasında da epey fark var. Karadeniz nemini belli yerlere hapsetmiş.

    1

    Bunun dışında İstanbul genelinde rüzgar kuvvetlenmeye başladı. Sıcaklıklar düşme eğiliminde. Saat 15.00’da Tuzla’da 28.6 derece olan sıcaklık, rüzgarla birlikte 26.5 dereceye düştü.

  1. ALKIM

   Bugün için en yüksek sıcaklık tahminleri 23-24 derece civarıydı. 4-5 gün içinde en yüksek sıcaklıklar 10-12 derece yükseldi. 3 gece önce kombi yakıyorduk. Bugün gündüz klimaları açtık. Bir anda “off bu ne sıcak” sesleri yükselmeye başladı işyerinde.

 13. havadansudan

  kırkikindi yağmurları sadece iç anadolu’da görülür diye öğrenmiştik küçükken. ancak bu kırkikindi yağmurları aslında her yerde görülebilir, öyle değil mi? neticede bildiğimiz konvektif yağış işte.
  mesela adana’da nisan-mayıs ayları ben kendimi bildim bileli bol yağışlı geçerdi. bu sene de öyle geçiyor. 2011 nisan ayında 14 gün yağış kaydedilmiş. 2011 mayıs ayında da şu ana dek 5 gün yağışlı geçmiş. bu yağışlar çoğunlukla öğleden sonra patlayan fırtınalar şeklinde, cephesel olduğu söylenemez. eskiden de böyleydi.
  hatta adana-pozantı yolunda 1400 metre rakımda tekir yaylası vardır, çok popülerdir çukurova’da. pozantı-adana otoyolu tam ortasından geçer bu yaylanın. neyse. küçüklüğümde her yaz buraya giderdik. 2-3 ayım orda geçerdi. yazın adana kavrulurken burda hemen hemen her gün öğleden sonra fırtına patlardı, çoğunlukla akşam güneş batarken sona erir, bazen de ertesi sabaha kadar yağış bırakırdı. ilginç bir şekilde bu fırtınalar hep aynı noktada oluşmaya başlardı. öğle saatlerine doğru ilk bulutlar belirirdi. sonra bulutlar artar, renkleri koyulaşır, sonra da gök gürlemeye başlardı, sonrası da bardaktan boşalırcasına yağmur. bazen bu yağış sadece tekir yaylası ile sınırlı olurdu, öyle ki, 14 km ötede 780 metre rakımlı pozantı’da boğucu ve güneşli bir hava olur, tek bir yağmur damlası düşmezdi.
  eğer yolunuz düşerse o taraflara ulukışla-akçatekir arasında coğrafyanın dramatik değişimine gözlerinizle şahit olmanızı şiddetle tavsiye ederim. adım adım iç anadolu’nun çıplak topraklarından gitgide artan biçimde yeşillenen toroslara doğru tırmanmak çok keyiflidir.

 14. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Toros hocam Sarıveliler’de kar filan var mı? Yağış olan yerlerde çok düşük sıcaklıklar gözüküyor…

  1

  1. beberto(ömer gül)

   Ozan hocam size katılıyorum şu an Konya Hadım’da da sıcaklık (dmi verisidir) 4.3 derece kar olmasa da ilçe merkezinde sulu kar görülüyor. Rakım olarak 1400 metre civarı

  2. toros70

   Ozan hocam perşembe gecesi çok güzel yağmur vardı. Sabahleyin de 2000 rakımlı tepeler bembeyazdı. Belki biz uyurken sulu kar atmıştır.

   1. ALKIM

    Birazdan NTV’ye çıkıyor Cemal Hocam. Heyecanla bekliyorum neler anlatacak acaba!

    1. ALKIM

     Cemal Hocam kesin kızmıştır. Konuşturmadı doğru dürüst. Hocamın 4 saksı, 3-5 çileğini gösterip lafı tıktı ağzına. Ayıp ettin Can Dündar madem canlı yayına çıkartıyorsun saygı duy bilimadamına. Yeterli zamanı ayırabileceksen çıkar, ayıramayacaksan çıkarma. Biz şu forumda iki hoca tanıdık. Biri Cemal Hoca biri Ozan Hoca. İkisine de toz kondurmam diyecem ama Cemal Hocam tozu sever, bol bol kondurmalı o nedenle. Evet arkadaşlar napıyormuşuz. Yağmur suyunu mümkün olduğunca biriktirmeden taze taze içiyormuşuz. İçindeki aminoasitlerden şifa buluyormuşuz. Ayrıca en kocaman çilek ve en uzun otlar sahra tozu toprağında yetişir. Güneyli yönlerden gelen bulutlar ve rüzgar da bu tozların gümrük vergisi vermeyen ithalatçısıdır. Değerini bilmeliyiz.

 15. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Dün Antalya’ya 45, Kaş’a 44 mm (kg) yağış düşmüş. Bunlar Mayıs için çok yüksek değerler… Antalya’nın Mayıs ayı toplam yağışının uzun yıllar ortalaması 32 kg imiş…

  1

  1. beberto (ömer gül)

   Kolay gelsin ozan bey şu an zaten soğuk cephenin merkezi antalya üzerinde ilerleyen saatlerde yoğun yağışlar oluşucak gibi akdeniz’de özellikle iç kesimlerde toroslarda beklenebilir.

 16. mehmet torun

  Giresun’da saat 17 civarı oraj başladı .Rüzgar poyrazdan orta kuvvette esiyor. Yağış güneybatı yönünden geldi. Rüzgar ile yağışın birbirine zıt olması ilginçti!

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Elmadağ 5 derece gözüküyor, radar da feci, DMİ de uyarıyı basmış. 1998 Haziran’ında ODTÜ’deki yurt odamdan benzer bir olayı izlerken hemen ötedeki merkez mühendislik binasının tepesine düşmüştü yıldırım, ben de epey tırsmıştım 🙂

   1

  2. White Fox

   Fırtına nihayet sona erdi…
   İşte benim tırsmama neden olan olayın merkezi şimdi bu halde, yamaç sisi çöktü. Son sıcaklık 8.6 Beytepe’ye göre….tabii o tepe daha soğuk olabilir.

   1

 17. Santiago

  Bugün öğle saatlerinde Muğla Radarı PPI görüntüsündeki kırmızılığa bakın, hortum bile oluşmuş olabilir.

  Öte yandan GFS gayet isabetli bir tahmin yapmış aynı saatler için..

  2

 18. White Fox

  Yarın için İç Anadolu’nun kuzeyinde özellikle kuzeyinde kararsızlık ve konvektif enerji oraj oluşması için son GFS çıktılarına göre uygun durumda…

  Yer kartına göre ise İç Anadolu’nun ortasından geçen (iki gün önce kuzeyden oluşup inen bir soğuk cepheydi) bir “trof” var. Yani trofun kuzeyinde kalan bölümler son derece müsait gibi.
  1

  Şimdi; Konya (trofun güneyi), Ankara/Bilkent’i ve İstanbul’u kararsızlık açısından karşılaştıralım.

  Ankara/Bilkent

  2

  K indeks kendini bu sefer aşmış görünüyor. 2011’in en yüksek değerinde 35, orta-yüksek şiddette konvektif potansiyel var. Yani aralıklarla yağmur etkili olabilir, yer seviyesinde enverziyon olmaması da bu indekse güvenebileceğimizi gösteriyor. Lifted indeks ise -4, bu da gayet iyi… Lifted indeksin -4 ve daha düşük olduğu durumlarda, oluşabilecek orajların kuvvetli olma ihtimali de vardır. Bilkent’in skew-t diyagramına göre, donma seviyesi 700 hpa’ya yakın (650 mb’den yüksek olması nedeniyle) bu nedenle şayet yukarda rüzgar fazla olursa, dolu ihtimali de var. Ankara radarının da abarttığını hesaba katarsak, yarın akşama doğru Ankara radarında bol bol kırmızı alanlar görülebilir. 🙂

  Gelelim Konya’ya, aynı saatte nasılmış…

  3

  Tüh… 😀 çihiro

  K’nın 24 olması zayıf konvektif potansiyele yani, konvektif yağışların tek tük olmasına (isolated) işaret eder, zaten lifted indeks 0 kalmış. Diyor ki ben ne kararlıyım ne kararsız…. hani belki, trof akşama hayatta kalabilirse, ve Konya’ya gelirse bir şeyler olabilir… Umutlu olmamak lazım.

  Gelelim İstanbul’a… Ben Pendik’i seçtim, trofa daha yakın diye

  4

  Durum berbat gözüküyor. Bunun nedeni enverziyon (negative lapse rate), yer seviyesinde sıcaklık skew-t diyagramına göre, önce sola doğru gitmiş, yukarı seviyeye çıktıkça sağ doğru gitmeye başlamış(yani sıcaklık yukarda artmaya başlamış), bu da yer seviyesinden yükselen bir sıcak hava parselinin orda yükselemeden işe yaramaz hale gelmesi demek, bu yüzde lifted çok kararlı bir sonuç çıkarmış…öte yandan mavi ile kırmızı arasında boşluk çok olması yoğunlaşma depresyonunun büyük olması demek bu nedenle K indeks de sıfırlamış…

  Yani yarın saat 17:00 gibi Ankara şanslı, İstanbul sakat…

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Bu mevsimde deniz kıyısındaki yerler alttan soğuduğu için konvektif aktivite zor oluyor. Konuyla ilgili geçen sene yazdığım yazı.

   Üstüne üstlük, devam eden anormal derecede serin havalar nedeniyle Karadeniz’in batısında deniz suyu normalden çok daha soğuk. Normalden fark NOAA’ya göre 2 derece civarında….

   1

   Bu sabah Kilyos’ta 9 derece deniz suyu sıcaklığı ölçülmüş. Deniz hidrografi-oşinografi dairesi başkanlığının kayıtlarına göre, 2002-2007 baz alındığında anormallik 3 dereceden de fazla…

   2

   Bu, konvektif aktiviteyi daha da zorlaştıracaktır.

   Klimatolojinin meteorolojiye faydaları saymakla bitmez 🙂

   1. Santiago

    Kendi gözlemlerime göre İstanbul için yoğun şimşek görme ihtimalimiz Haziran başı – Kasım sonu arasındadır, benim bu tarihler dışında fazla bir beklentim yok zaten.

  2. White Fox

   Bu da DMİ’nin sabah raporu 🙂
   İç Anadolu için aynen beklediğim gibi, Konya sınırda… zaten benim bugün de fikrim dün ile aynı…İstanbul’da akşama doğru bol bol sirrüs, sirrostratus gibi yüksek bulutlar oluşabilir, DMİ bundan havayı kapalı vermiş olmalı…
   1

   Fakat, İzmir’e kadar kuvvetli yağış gereksiz gibi alanı çok fazla geniş tutmuşlar.
   3

   İzmir’de oraj olma ihtimali en fazla %55 …yukarda rüzgar organizasyonu bile yetersiz düzeyde, o civarda oraj olsa da kısa ömürlü tek hücre (ordinary cell) bir şey olur.

  3. çihiro

   SkewT beni çok zorluyor. Beynim kısa devre yapacak 🙂 Hangi gündü hatırlamıyorum. LI -5, CAPE 1200 küsür idi ama o gün parçalı az bulutlu geçmişti hava. Bugün için ben de çok umutlu değildim. Öğleden sonra iş yerinde, atelyenin küçük pencerelerinden sirüs bulutlarını gördüm. Dedim etrafta bir kümülonimbus var 🙂 Güneybatı-Güney yönlü hareket eden bir kümülonimbus 15 dakika kadar orta kuvvette yağmur ve 5-10 arası şimşek ile etkili oldu. İlkbaharın ilk etkili orajıydı diyebiliriz. Hava o kadar soğuk gitti ki Mayıs ortasında yeni yeni şimşek görüyoruz. Bu arada White Fox, LI’in -5 olduğu o gün bulutlar kuzeybatıdan geliyordu ve gözlemlerime göre Konya’ya kuzeybatıdan giren hiç bir bulut yağış getirmiyor. Sence sebebi ne olabilir?

   1. White Fox

    Gördüğüm kadarıyla yazında K indeksten hiç bahsetmemişsin 🙂
    Ona da baktın mı ? Ona da bakmaktan evvel, kırmızı (sıcaklık) ile mavi(çiğ noktası) arasındaki mesafelere de bakman gerek. Genel olarak çok boşluk varsa, o kararsızlıkta birşey oluşmayabiliyor.
    CAPE ve Lifted tek başına yeterli değil.

 19. BURAK

  Arkadaşlar bu linkteki programı indirip kurun masaüstü arkaplan resmi dünyanın uzaydan canlı görüntüsü oluyor ve her 1 dakika veya 15 dakikada bir yenileniyor bulutlar ve şehir ışıkları da var tabii ki

 20. havadansudan

  bu ısınmak bilmeyen hava artık benim tahammül sınırlarımı zorluyor. londra istanbul’dan daha güneşli ve sıcak, keza moskova ve helsinki… hayatımın en depresif baharını yaşıyorum 🙂 hemen hemen her gün gri bir gökyüzüyle güne uyanmak, mayıs ayında hâlâ yünlüleri giymek çok dokunuyor bana. ya hava ısınsın ya yağmur yağmasın. ikisinin aynı anda gerçekleşmesinden vazgeçtim, ikisinden biri olsun hiç değilse. yok , yok… bize bu zamanda bıkmadan, yorulmadan soğuk indiren yüksek basınç bütün kış ona ihtiyacımız varken nerelerdeydi? çok kızgın ve kırgınım 🙂

  1. sappokinowa

   Söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum, maalesef bahar gibi olmayan daha doğrusu ne olduğu belli olmayan garip bi durum. Tüm kış hasretle beklediğimiz ama bize zırnık koklatmayan y.b saçmasapan bi zamanda tüm haşmetini üzerimize boşalttı ve devam da ediyor, kışı kış, baharı da gerçekten bahar gibi yaşayan yerlere imrenir olduk yahu. Her ne kadar anormallik olsa da, bu duruma mevcut basınç yerleşimlerinin neden olduğunu unutmamak lazım, belki esas soru şu olmalı neden özellikle kış ayları başlangıcında lodos, güneyli akımlar (kuzey afrika vs ) bu kadar aktif oluyor, belki de böyle olmasından dolayı o çok meşhur laf olan denge teoremi devreye girip bi anormalliği başka bir anormallikle kapamaya çalışıyor, ama soru açık neden kış ayında bu kadar çok lodos, ve ardı ardına kırılan kış sıcaklık rekorları, hemen bir çıkarıma varmak için gerçekten çok erken gene de son 3 seneye ait bu anomalilerin artık rutine bağlanması bazı soruları da beraberinde getirmeli…

 21. White Fox

  Bir soru soracağım. 🙂
  2D MAP (PSPLOT) ile 2D MAP (NCAR GRAPHICS) modellerinin farkı nedir bilen var mı ? Her ikisi de GFS çıktısı ama farklılar kesinlikle…

  2

  3

 22. havadansudan

  arkadaşlar, beşiktaş’tan bildiriyorum;
  az evvel öyle bir gökgürültüsü duyuldu ki kalbim yerinden fırlayacaktı az kalsın. bahar artık resmen gelmiştir benim için 🙂 gözümüz gönlümüz doysun şimşeğe , gökgürültüsüne. önümüzde hareketli bir gün var.

 23. Santiago

  Dikkat çamur var! Bugün arabanızı yıkatmanız, sabah yola küfür ederek çıkmanıza yol açabilir 🙂

  1

 24. Semih

  Bugün Tuzla’da bu yılki en yüksek sıcaklık değerleri görülüyor. Saat 13.20 ve sıcaklık 25 derece sınırlarına dayandı. Şu anda sıcaklık 24.3 derece.

   1. Semih

    25.2 dereceye kadar ulaştı saat 16.00 sularında.
    Ayrıca ‘wunderground’ sitesindeki İkitelli istasyonundan takip ediyorsanız, o istasyon güneşte kalıyor ve sağlıklı bir bilgi vermiyor.( Kafadan 2.5 derece fazla veriyor. )

  1. gvm

   2010-2011 kışı için mevsimlik tahminler batı avrupa’da sıcak ve kurak; doğu avrupa ve balkanlar içinse soğuk bir kış öngörmüştü. peki ne oldu? batı avrupa ve iskandinavya rekor soğuklar yaşarken biz ocak sonu-şubat başında 18-20 dereceler gördük.

 25. çihiro

  Daha önce bahsetmiştim ‘yükselim karı’ndan. Nerede bahsettiğimi bulamadım tabii 🙂 12 Nisan Salı günü tam olarak bahsettiğim şey oldu. Kümülonimbus tarzı bulutlar, güneş ve havada uçuşan kar taneleri. Şuna benziyordu:

  1

  Akşam uydu görüntülerine baktım ve çok şaşırdım. Anadolu üzerinde bulutlar, deniz üzerinde açık hava. Bilmesem “ısınan havanın yükselmesiyle öğleden sonra oluşmuş bahar bulutları” diyeceğim ama hava çok soğuktu, kar vardı. Ne dersin?

  http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/?subset=AERONET_TUBITAK_UZAY_Ankara.2011102&altdates

  1. White Fox

   Aslında bahar aylarında oluşan konvektif yağışların bir çoğu yukarıda kar şeklinde başlıyor. Çünkü yağışlı havaların radyosonda incelemelerine göre, çoğunlukla, kümülüs tipi bulutların tabanları bile 0 derecenin altında kalıyor ve sıfır seviyesi yeryüzüne çok yakın oluyor.

   Sounding boyunca, yeteri kadar CAPE alanı ve bunu frenleyecek CIN/CAP alanı oluşmadığı sürece o bulutlar her sıcaklıkta oluşabilir. Bence özellikle Mart ve Nisan ayında görülmesi çok alışılagelmiş bir durum…

   Yukarda koyduğun resimde microburst bile oluşmuş. Ne güzel. 🙂

 26. karcı hakan

  Balkanlar ve Türkiye’de Konvektif hareketlilik etkili olmaya başladı.Şimşek haritası da en güzel kanıtı.

  1

  2

  İstanbul’da 1 Mayıs akşam ve gece saatleri ile 2 Mayıs sabah saatleri arasında şimşekli sağanak yağışlar görebiliriz. Kararsızlık şartları, şimşek oluşturacak seviyeye geliyor. Ozan hocam, siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ?

     1. karcı hakan

      Hocam, aslında tam olarak demek istediğim şu; yukarıdaki diyagramda surface ve 850 mb için değerler var. Hangisini referans almalıyız? Ben üstteki tahmini 850 mb (1500 metre) seviyesini baz alarak yaptım.

      1. Havadelisi Yazıyı Yazan

       Yer seviyesine bakmalıyız bence. 850 mb seviyesi “en kararsız” diyor ama o bizi ilgilendirmez. Mehmet Can’a da sormak lazım öte yandan.

  1. White Fox

   CAPE değerinin sıfır olduğu yerde, hiçbir kararsızlık indeksini incelemeye gerek yok. İsterse, lifted indeks -5 olsun, CAPE değeri sıfır olursa bunu ciddiye almayın.

   Yukarıdaki Skew-T diyagramında “Most Unstable” olarak gösterilen veriler, o gün içinde oluşan en kararsız koşullar, yani tam 01.05.2011 18 GMT’nin durumu değil. CAPE o sırada sıfır, bunun tabloda gri kalın çizginin kırmızı kalın çizginin tamamen sol tarafına geçmiş olmasından anlayabilirsiniz. (Buraya gözat CAPE ve CIN alanlarının çok kısa bir gösterimi var son resimde: http://skewtakademisi.wordpress.com/2011/04/13/parsel-sicaklik-degisiminin-onemi-ve-skew-t-uzerinden-hesaplanmasi/ )

   Ozan Hoca doğru demiş, her zaman “Surface” kısmına bakmak lazım 🙂

 27. toros7070

  Ozan Bey 12 Nisan’da Burdur’a da kar yağmıştır umarım.Buraya(Karaman-Sarıveliler 1400 Rakım) yağan kardan birkaç resim: Hayırlı teskereler

  1

  2

  3

   1. toros7070

    Burdur’da ben de 2005 yılı Ağustos ayında 18 gün konaklamıştım. 1.Bölükte kalmıştık ve iki gün geceleyin çok güzel yağmur yağmıştı. Gölün manzarası daha güzeldi tabii ki. Neyse geçmiş olsun Ozan Bey.

 28. White Fox

  Bugün uyduda çok ilginç birşey farkettim.

  Kafkasların kuzeyinde cephe falan yok, fakat bulut yoğun o kadar düzgün ve hızlı bir şekilde azalmış ki, sanki makasla biri kesmiş gibi gözüküyor. Hava birden açıveriyor. Bunu görünce, Rusların hava durumu ile oynadığı komplo teorileri aklıma geldi.

  1

  Başka verileri de kontrol ettim, her yerde bu duvar var.

 29. Semih

  İstanbul’da konvektif yağış ne zaman görebileceğiz? Şöyle şimşekli falan..

  1. tayfun

   Konvektif yağıştan ziyade, ben gözü tam İstanbul üzerinde olacak bir siklon yağışını bekliyorum.. Uzaktan gelişini izlemek çok zevkli oluyor..

   1. farkil

    bence ona razı ol. inan koşmaktan ya nefret edersin, ya da maratoncu olursun. ya da benim gibi önce nefret eder, sonra maratoncu olursun. sanırım bizim gençlik bundan dolayı spor yapmıyor. 1500 mt rakımda 15 ay boyunca haftada 20 km koşmak bana bunu yaptırdı. siz bu kadar şanslı olamazsınız 🙂 keyfini çıkar her dakikanın

   2. farkil

    evet, askerliğin yarısı ayakta beklemektir.diğer yarısı duruma göre değişir. sen şanslısın kısssacık bir süre ordasın. askere gideceklere spor yapın ,hazırlanın diye öğütlüyorum. 1 sene evvelinden koşu yaparak zıpkın gibi asker olabilirsiniz diye. ham vücut çok acı çekiyor eğitimde. bir de 20’li yaşlar daha avantajlı. spor yapmayan bi de geç yaşta gidenin vay haline.

 30. White Fox

  Bugün, İç Anadolunun Orta ve Kuzey kesimlerinde, mevsime göre oldukça verimli konvektif hareketlilik mevcuttu.

  1

  Aşağıdaki sounding analizini incelediğimizde;

  2

  Çeşitli seviyelerinde yer yer enverziyonlar olduğunu görebilirsiniz, bu da bir cephe organizyonu olduğunu sonucuna varabiliriz.

  Soundingteki bir husus ise marjinal bir kararsızlık durumuna rağmen, bugün bir kaç saattir, Ankara çevresinde aralıklı gökgürültülü yağışlar etkili oldu. Bunu da, rüzgarın sounding analizinin sağ tarafında da görüldüğü gibi, rüzgarın çok fazla olmamasına rağmen, farklı katmanlarki etkin yön değişiminin, fırtına kütlelerine etkili rotasyon(döndürme) etkisi yapmış olabileceğine dayandırabiliriz.

 31. faseay

  10 Nisan 850 hpa Marmara’ya -8 yönelmiş denize yağmasa da bi kartepe yaparım tabi daha çok çok erken ))

 32. White Fox

  Dün ve bugünün ilk saatlerinde, hava koşulları gözlem açısından, batı bölgelerde oldukça keyifli bir hal aldı.

  1

  1

 33. carcass

  An itibariyle Eskişehir yıkılıyor!! Konvektif aktivite hat safhada! Kararsızlık adam boyu yani 😀 Saniye başına şimşek, şiddetli yağmur, yer yer fındık büyüklüğünde dolu… Kış bitti diye boşa atmayın hava olaylarını derim

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Konvektif aktiviteleri Pazar gününden itibaren mümkün olabildiği ölçüde Burdur 58. piyade eğitim alay komutanlığından bildireceğim 🙂

   1. carcass

    Tamamdır Ozan hocam, tekrar hayırlı tezkereler diliyorum. Burdur’dan nowcasting’leri bekliyoruz 🙂

   2. çihiro

    Tam zamanında tam yerine gidiyorsun kanımca 🙂 Dün de Konya’nın doğusunda şimşek şov vardı.

 34. BehLüL

  Kutuplar yeşillendi.

  Güney kutbunda yaz mevsiminin etkisi ile bazı yerlerde bu tür oluşumların olması normal değil mi? Şu an her iki kutupta aynı kar ve buz tabakasının olması mümkün müdür? Kutuplardaki buz seviyesini takip etmek mümkün mü her ikisini de…

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Zamanım olmadığı için asıl makaleyi okuyup yorum yapamayacağım ama klasik bir küresel ısınma haberi gibi…

   Her iki kutuptaki buz miktarını şuradan takip edebilirsin. Sağ sütunda aşağıdaki linki de değiştirdim.

 35. mehmet torun

  Hocam kısa bir soru,meteorolojik olarak sis bir yağış şekli midir?

 36. Santiago

  Papazın kar manyaklarına isyanı 🙂

  1

  “Her kim kar için dua ediyorsa lütfen dursun”

 37. farkil

  arkadaşlar. sizden bi ricam olacak. tam tarihini bilemiyorum 1981 82 veya 83 yıllarında ortaokula gidiyordum.1 veya 2. sınıf hangisi bilemiyorum. sanırım sonbahardı ve o gün istanbulda fırtına geleceği haberiyle resmen alarm durumu verildi ve okulumuz öğlen saatlerinde tatil edildi. o gün hava çok güzeldi. öğleden sonra hava bulutlanmaya başladı akşam müthiş o kadar da korkutucu sanki kasırga gibi bir sistemdi. gece karanlığına büründü ortam, şiddetli yağmur rüzgar …ki ben üsküdarda boğaz’ı eminönü’nden boğaziçi köprüsüne kadar gören bir yerde oturuyordum. kuzeybatı tarafından gelen fırtınayı çok net izleyebildim. o gece kar da yağdı çok az da olsa.. ama daha öyle bir olay da yaşamadım bu güne kadar. hep aklımdadır bu olay. sizden ricam bu olayın tarihini ve gelişimini araştırmanız. 30 senedir zihnimde silik bir anı bu. beni bilgilendirirseniz çok sevineceğim.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Çok geniş bir tarih aralığı vermişsiniz, en azından hangi sene ve hangi ay olduğunu hatırlayın ki bakabilelim…

   1. Ozan Deniz

    Sanırım 15-16 Kasım 1981’deki sistem olabilir. O zamanlar bu uyarı alarm halinin verilmesi ve okulların tatil edilmesi çok ilginç geldi bana. Böyle bir teknoloji yoktu bence. 1987 Martında bile bu yapılamadı. Arkadaş bir kaç durumu karıştırmış olabilir mi?

   2. farkil

    milliyet arşivde bununla alakalı olabileceğini düşündüğüm iki haber var.biri 31.10.82 diğeri 10.11.81 tarihli, 81 tarihli haber daha makul .öğleden sonra çıkan fırtınayı ve o ayda kar yağışını normal saymayan bir haber.

    bize fırtına geleceğini ve bu nedenle evlerimize gitmemizi söylediler. vardı.saat 17 gibi çıkardık fakat ogün 2 -3 saat erken bırakıldık.akşamda fırtınayı beklenen saatte yaşadık ama korkulan rüzgar olmadı.demekki DMİ eksik teknelojiyle ozamanlar daha iyiymiş.

    zaten benim unutamadığım nokta öyle bir talimatın verilmesi.ben daha öyle bir olay yaşamadım bilmiyorum siz yaşadınızmı ? insanlara önceden işlerini okullarını bırakıp evlerine gönderilmeleri.keşke uydu fotoları ve sayısal değerlerini görebilseydim
    zaten benim unutamadığım nokta öyle bir talimatın verilmesi.ben daha öyle bir olay yaşamadım bilmiyorum siz yaşadınızmı ? insanlara önceden işlerini okullarını bırakıp evlerine gönderilmeleri.keşke uydu fotoları ve sayısal değerlerini görebilseydim

    1. Ozan Deniz

     Doğru 10-11 kasım 1981’de Karayel fırtınası var… bunu farkettim ama buna benzer çok harita var.

  2. faseay

   Ben İstanbul’u bilmiyorum ama 1985 yılı diye hatırlıyorum Kocaeli Çayırova’da akşam üzeriydi yağmur yağmamıştı ama yarım saat süren çok şidetli bir rüzgar vardı yer kuruydu ve etraf çöldeki kum fırtınasında oluşan bulutla kaplanmıştı hiç unutamam tamamen toz bulutu

  3. Cemal

   İlkokula gidiyordum. Öğleden sonra öğretmenimiz sinirli bir biçimde sınıfa girmiş fırtına çıkacakmış bizlerin evlere gitmesini söylemişti. Okul evime 15 -20 dk yürüyüş mesafesindeydi. Havaya baka baka biraz da ürkek bir şekilde eve koşturmuştum. O akşam kuvvetli bir yağmur ve biz yatmadan az önce babamın kar başladı dediğini hatırlıyorum. Ertesi gün her yerin bembeyaz olduğunu hatırlıyorum. Bir de geçmişte (1980’li yıllar) İstanbul için karlı sistemlerde Meteorolojinin en çok kullandığı tahmin sıcaklığı gece -3 gündüz 3 derece olarak geniş bir aralık bıraktığını hatırlıyorum.

  4. unal isbakan

   81 sonbaharı olması lazım. 11 yaşındaydım Darüşşafaka Lisesi Hazırlık sınıfındaydım.Güneşli ve sakin bir öğleden sonrası sınıfın kapısı açıldı ve müdür yardımcımız çocukları zemin kattaki salona alıcaz dedi saatlerce pencerelerin yanına yaklaşmamamız konusunda uyarıldık. Akşama doğru kuvvetli bir yağmur başladı, Beyazıt kulesinin önce yeşil sonraları kırmızıya döndüğünü hatırlıyorum

 38. White Fox

  Balkanlarda bugün şenlik var.
  1
  Görünüşe göre, sarı-beyaz-turuncu renkler çoğunlukta olduğuna göre, tek hücre tipi orajlarda çoğunlukta gibi gözüküyor.
  2
  Haftasonu, özellikle İç Ege, Göller yöresi ve Konya düzlüklerinde bu tür bir görüntü görmemiz muhtemel, kararsızlık indeksleri özellikle pazar günü yeterince iyi durumda…

  1. çihiro

   İnşallah hocam. Şöyle bir gece yaşamadan ölmek istemiyorum 🙂

   1. havadansudan

    böyle geceleri ege ve akdeniz kıyılarında sık sık yaşamak mümkün 🙂 ama konya için biraz daha beklemek lazım sanırım, yer iyice ısınsın…

    1. White Fox

     Kesin olarak söylenemez. Ben birkaç kez böyle fırtınalar gördüm ve hepsi de tek hücreydi, fırtınanın dikkat çeken en önemli özelliği şimşeklerin büyük bölümünün çok yüksekte çakmaları….(ilginçtir, benim gördüklerim, yaptıkları gürültü kadar yağış da bırakmadı, yerleri ıslattı geçti)
     Şimşek yoğunluğunu etkileyen faktörleri incelemek yeni bir araştırma konusu olabilir. 🙂

     1. carcass

      Size katılıyorum. Ömrümün ilk 18 yılını geçirdiğim Muğla-Milas’ta böyle olaylara tanıklık ettim fazlasıyla. Küçükken daha fazla oluyordu, lisedeyken 1 veya 2 kez tanıklık etme şansı buldum. Ama yağış olarak da hepsi mükemmeldi! Değişik karakterler gösterebiliyor demek. Dediğiniz gibi araştırmaya açık bir konu.

     2. White Fox

      Buldum sebebini;
      Standart olarak CAPE değerinin 3.000 j/kg ve üstünde olduğu,
      Çiğ noktasının alçak seviyelerde 18 dereceden fazla olduğu ve PW (Predictable Water) değerinin 5.1 cm’den fazla olduğu zamanlar böyle elektirik fırtınları muhtemel olabiliyor.
      Kaynak: http://www.theweatherprediction.com/habyhints/286/

      Demek ki, havanın sadece sıcak olması değil ayrıca, çok da nemli olması da şart, bu kadar yüksek çiğ noktasına ulaşması için…

    2. çihiro

     Bana da imkansız gibi geliyor ama Allah’tan ümit kesilmez 🙂 🙂

   2. sirocco

    Böyle bir hava olayını 2005 yılıydı galiba – emin değilim tarihten -, Dikili’de, bir Ağustos gecesinde yaşamıştım, gökgürültüsü ve ışıktan sabaha kadar uyuyamamıştık.Ama öncesindeki günlerde de acayip şeyler olmuştu, yazın ortasında ilk defa (benim bildiğim) denizden karaya yoğun bir sis çıkmıştı ve akşam 8 gibi olan bu olay, sabah 9 gibi sona ermişti.

  2. White Fox

   Konya’nın bugün öğle saatlerindeki kararsızlık durumu hodograf ve Skew-T Log-P diyagramına göre mükemmel, gri olan parsel sıcaklığı, kırmızı sıcaklık eğrisinin diyagram boyunca sağ tarafına geçmiş, ama yoğunlaşma noktası olan mavi çizginin kırmızı çizgiye uzak oluşu (başka ifadeyle, yoğunlaşma depresyonunun büyük oluşu) ve PW (predictable water) değerinin (yani dikey olarak toplam nemin) 1 cm’den az oluşu bulut oluşumunu sıkıntıya sokuyor.

   1

   Fakat, öğle saatlerinde yağış oluşabilirse, Konya ve çevresinde büyük ihtimal gökgürültülü sağnak olur.

   Yalnız bugün, Ege bölgesinde şimşek haritaları dolabilir 🙂 PW değeri genel olarak iyi oralarda…

   1. çihiro

    Tam isabet. Birkaç kümülonimbus tarzı bulut vardı. Yağış yerel ve hafifti. Kümülüs bulutları daha çoktu. Hani tam kümülonimbusa dönüşememiş bulutlar vardır ya onlardan vardı.

   2. çihiro

    21 Mart için hodograf umut verici. 19’undan daha güzel gözüküyor. Yarın akşam rapor veririm 🙂

  3. White Fox

   Kararsızlık koşulları son 2 günde biraz bozulmaya başlamasına karşın, günün neticesi de iç kesimlerde böyle oldu…

   1

   Ankara semalarında halen şimşek görülüyor.

Yorumlar kapalı.