Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

Reklamlar

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. *sessizlik dedi ki:

  acaba bu sabaha karşı izmir’de havada bile olsa kar görebilme ihtimali nedir? hava soğuma eğiliminde ve nem oranı gayet iyi rüzgar günbatısı…?

  • Havadelisi dedi ki:

   Oradan oraya uçan birkaç tane… Neden olmasın 🙂

   • devrim dedi ki:

    Her ne kadar merkeze yağmasa da yüksek yerlere gece kar yağmış. Aralıkta yağan kadar olmasa da Evka 4 ün üstü beyaz.

  • *sessizlik dedi ki:

   hocam lütfen kar kadar temiz duygularımızla oynamayın 🙂 bugün enteresan bir şey dikkatimi çekti. ilk defa buz gibi lodos estiğine şahit oldum garibime gitti açıkçası…

 2. BAHADIR dedi ki:

  Tekirdağ merkezde kar kalınlığı deniz kenarı kumsalda 10 cm, yağış gün boyu sürdü. Saat 5’ten sonra olay koptu ve hala orta şiddette devam ediyor.

  • sirocco dedi ki:

   İstanbul’da da lapa lapa yağmur yağıyor, ne kadar keyif verici anlatamam 😀 Ayrıca TEM Çanta 1 kamerasında etraf bembeyaz.

   • nehrk dedi ki:

    Istanbul-Tekirdag il sinirina kadar sokulup direkten donen milyon sistemden sadece biri. Her zamanki gibi avcumuzu yaladik.
    En azindan beklentimiz yoktu, bu yuzden de ogleden sonra yagan lapa lapa ‘kar’ a sevinebildik. Onumuzdeki sistemlere bakacagiz artik, baka baka bir hal olduk.

    • huso dedi ki:

     Belki de sabaha bir süprizle karşılaşabiliriz belli mi olur? Sürprizle karşılaşmamız ısının bi kaç derece düşmesine bakar, hiç belli olmaz 🙂

 3. huso dedi ki:

  bir sorum olacak akşam üzeri İstanbul’da hava sıcaklığı 2 dereceyken şimdi 5 dereye yükseldi gece vakti bu işte bir terslik mi var? yani ölçümlere hatalı mı yapılıyor yoksa akşam olunca bütün şehir ısınmak için doğal gaz, soba, ısıtıcı gibi şeyleri açıp şehrin ısısını mı yükselttiler ne dersiniz? güneş yokken sıcaklık neden artar?

 4. Semih dedi ki:

  Tuzla’da kuvvetli sayılabilecek şekilde sulu kar başladı. Arada kar taneleri görülebiliyor. Sıcaklık 2.9 derece.

 5. toros7070 dedi ki:

  Ozan hocam burada (Karaman-Sarıveliler) yarın okullar tatil oldu.15-20 cm civarı kar var hala yağıyo. Bu sistem gelmeden önce ortam bayağı soğuktu. Üzerine gelince yine iyi kar yağdı. 2009 yılında da böyle olmuştu. Çoğu yerde kar yokken ben cetvelle 65 cm kar ölçmüştüm. Darısı İstanbul’un ve Bern’in başına….

 6. Ozan Deniz dedi ki:

  Şu an Çorlu İnanılmaz. 2008 18 Şubat’ına benzer bir durum var. Rüzgarlı yağdığı için süpürtmeli yani geçenlerde Newyork’ta gördüğümüz sahneler burada var 🙂 Karın yığıldığı yerler 15 cm’yi buldu ama ortalama 5 -cm. Bu arada tahminimle hafta sonu gelen sistem biraz daha batılayacak ve siklon oluşturacak. Bu çok daha iyi olur.

  • Santiago dedi ki:

   Tekirdağ -1C, Çorlu -2C, Çerkezköy’de o civarlardadır. Radara göre özellikle Tekirdağ şehir merkezi şu anda kopuyor olmalı. Yine en çok karı Trakya kaptı, bir kaç saat daha süreceğe benziyor 🙂

 7. Santiago dedi ki:

  Manzaraya bak, müthiş! Hocam İngiltere – İzlanda arasındaki o şey ne öyle? 🙂

  hghg

 8. Semih dedi ki:

  Az önce Tuzla Orhanlı’da oturan bir arkadaşımdan haber geldi. Lapa lapa kar yağıyormuş. Çatılar beyazlamış, arabaların üzerinde ince örtü oluşmuş bile.

 9. Santiago dedi ki:

  Ozan Deniz arkadaşımızın keşfettiği ve literatüre “Çorlu Boşluğu” olarak geçen hadise bugün tekerrür edeceğe benziyor 🙂
  ökök

  Ekim ayında benim de dikkatimi çekmiş, yorum burada. Eğer teori doğruysa İstanbul’un batısındaki kütle İstanbul şehir merkezine doğru kayacak, Marmara Denizi ve Tekirdağ üzerindeki kütle ise zamanla buhar olacak. Takip edelim..

  • nehrk dedi ki:

   O boşluk kesinlikle Hadımköy-Büyükçekmece civarlarında da var. Bu civarlarda oturanlar iyi bilirler. 25 Ocak 2010 günü İstanbul’da Sea Effect almayan tek yerdi. Batı’da Çatalca’ya kadar, doğuda Avcılar’a kadar her yer kar aldı. Bizim buralarda gökyüzü Antalya’dan bir Temmuz öğlen vaktini andırıyordu. Hatta blogun ilk başlıklarından birinde o sistemin değerlendirmesi var. 25 Ocak gününün radar kayıtlarına bakarsanız görürsünüz, inanılası değil, oraya bir göz oturmuş, İstanbul’da ise her yer yıkılıyor. Sadece akşam 2-3 saatlik rüzgarsız, tipisiz ama güzel bir kar yağışı olmuştu. O da sistemin bir sus payı falandı herhalde, bütün sistemi Çorlu gibi -5 -6′ larda ama yağışsız geçirmiştik.

   • Santiago dedi ki:

    Oluyor bazen böyle hadiseler. Sea effect tam bir piyango, nereye vuracağı belli olmuyor. Çatalca’da da etkili olabiliyor Pendik’te de.

 10. eRCaN dedi ki:

  Dün akşam Havaturka’da paylaştığım yazım: “Modellerde bir şeyleri keşfettim. Ne kadar doğru ne kadar saçma bilmiyorum. Bu konuda bende ilk defa kendimi sınamış olacağım. Aslında buna hepimiz geçen yıl şahit olduk. 20 ocak sonrası, yani 25 ocağın modellerde 3 gün kala soğukları artırması. Hatırlarsanız geçen günlerde modellerde azorun yardımıyla (azorun istediğimiz konumda olmasıyla) ve yukarıdaki soğuk çekirdekli siklonların bize doğru nasıl hücum ettiğini… Çok kararlı gösterdi ve çok kişiyi sevince sevketti. O günlerde modeller 30 gecesi ve şubat 1’i arası için bu soğumanın ilk ataklarının başlayacağını gösteriyordu (yani -10lar) sonrasında daha güçlü soğuklar bize giriyordu. Bugünlerde geçtiğimiz günlere göre modeller bozuldu sayılır. Ama en azından basınçlarda büyük değişiklikler yok.. Şimdi son güncellenen modellere bakalım.. Akşam run’ında 30 gecesi ve 1’i arası o soğuklar tekrar çıktı ve -10lar giriş yaptı.. Her güncellemeyi birde bu noktadan dikkat ederek takip edelim. Sadede gelirsek modellerdeki basınçlar istediğimiz konuma gelebilir ve zaman yaklaştıkça o tarihlerdeki soğukları güçlendirerek tekrar süprizzzz ben burdaydım zaten diyerek ortaya çıkabilir.(mi)bakalım…”

  Ve bu yazımdan sonraki dün gece modellerinde -12 lerin girmesiyle dediğimin yavaş yavaş gerçekleştiğini gördüm.. Son olarak bu akşamki modelde de bu istikrarı -15’leri, trakyaya -17’leri sokarak gösterdi. Bir süre daha takip etmek lazım. Kesinlik yok. Bakalım ne olacak. Bu keşifin sonucunda şu çıkıyor; modeller Havadelisi’nin de dediği gibi 200’den sonra daha dikkatsiz ve hızlı güncelleniyor, dolayısıyla daha gelişi güzel sıcak-soğuk ataklar yapıyor..(uç noktalara sürüklüyor,aşırı soğuk ya da fazla sıcak gibi.) Ancak altını çizeyim bu durumlar yb’ların daha geniş alana hakim olduğunda bu senaryo gerçekleşiyor ve bir süre daha istikrarlı oluyor.(4 gün öncesinde güncellemenin 200’den sonrasında bir kaç run’ın soğukları istirarlı göstermesi gibi). Ama 250’den sonrası da çok daha bozuk ve tamamen sallama versiyon olduğuda bir gerçek.. Oraya hiç girmeyelim. Modellerin 200’den öncesinde ise daha ince eleyip sık dokuma devreye giriyor. Basınçlarda büyük değişiklik olmadığı takdirde 200’den sonrasında gösterdiği gelişi güzel atakları bu sefer 200’ün içine alıp ince eleyip sık dokuyarak tekrar gösteriyor. Şunun da altını çizeyim;bu olay kasım yada aralık ayında gerçekleştiğinde soğuklar güç kaybederek geliyor ancak ocak ve şubat ayında soğuk açısından lehimize gelişiyor ve hatta güncellemenin 180. sayfalarında -10’ları gösterirken 100’ün içine girdiğinde beklenenden bir parça daha soğukları göstermeye başlıyabiliyor..

 11. hasso dedi ki:

  belki 10-15 güncellemedir marmara için -10 her defasında giriyor enteresan olan sistemin giriş yönü ya karadeniz üzerinden ya da balkanlardan her defasında değişiyor ..ama -10 bir şekilde giriyor. 1 şubat gibi bir şeyler olacak herhalde..

  • Havadelisi dedi ki:

   Arada girmediği de oldu ama genelde giriyor evet. Gidişat iyi.

   • Ozan Deniz dedi ki:

    Biraz daha batıdan inmeli ve siklon yaratmalı. Önce bir siklonu yiyelim zemin falan dolsun (Çorlu için gerekli gibi), sonra 1 hafta sea effect snow var 🙂 Bantlar arada yolunu şaşırır ve gelir buraya da. (Şu an Çorlu inanilmaz) 🙂

 12. Havadelisi dedi ki:

  Şerefsiz Hans heveslendirmeye devam ediyor, son GFS’ye göre İstanbul’da 1 hafta kesintisiz sea effect kar var 1 Şubat’tan itibaren… Yazık değil mi şu insanlara Hans? O kar gelmesin basarız “Zentrale”yi, götürürüz “merkez”e haberin olsun…

 13. White Fox dedi ki:

  Dönem tatilimi geçirmekte olduğum memleketim Kırşehir’de, bulunduğum yerde son 2.5 saattir aralıksız kar yağışı devam ediyor. Kar 4-5 cm civarında örtü oluşturdu, gece de yağacağına dair karineler var, bu arada dikkatimi çeken bir şey daha var.

  Hatırlarsanız, geçenlerde, Tuz gölünden gökgürültülü kar yağdıran kütleler geldiğini söylemiştim. Kar şu anda lodosla yağıyor. Kütleler de güneybatıdan geliyor. Tuz gölündeki lifted index durumu da bu… (yer seviyesinde de pek farklı değil ben 700 hPa’da göstermeye başladım resimde) Bu akşam bir ihtimal Tuz gölü çevresinde gökgürültülü kar oluşabileceğini düşünüyorum.

 14. Havadelisi dedi ki:

  Balmumcu-İstanbul’un son 24 saatlik sıcaklık ve yağış kayıtları, üstte sıcaklık altta yağış. Gördüğünüz gibi yağışın arttığı zamanlarda sıcaklıkta düşüşler meydana gelmiş ama yağışın zayıflamasıyla tekrar toparlanmış sıcaklık. Arka planda ise (noktalar) soğuk hava kütlesinin ilerlemesinden kaynaklanan gerçek soğuma çok yavaş biçimde devam ediyor…

  1

  • Santiago dedi ki:

   Normalde yağışla beraber sıcaklıkların yükselmesi gerekli. Atmosferde dikey hareketler falan mı oluyor acaba?

   • Havadelisi dedi ki:

    Evet, yukarının soğuğu aşağıya iniyor, 10 Aralık’ta da İstanbul’da cephe geçişinde yoğun yağıştan dolayı birdenbire soğuma ve kar görülmüştü, sonra tekrar ılınmıştı hava. Bu arada “yağışla beraber sıcaklık yükselir” kuralı her zaman geçerli değil, yağışın geldiği yönden ılık hava da geliyorsa, ya da bulutlanmadan dolayı karasal soğuma azalıyorsa olur ancak.

    • havaankara dedi ki:

     Galiba bugün Ankara’da olan da buydu. Yağış durumuna bakılırsa sıcaklık düşüşü yağışın yoğun olduğu döneme denk geliyor. Balgat’ta ilk olarak çok güzel kar yağdı. O dönemde sıcaklıklar düşmeye devam ediyordu. Sonra KKY ve yağmura döndü yağış. Zamanla da sıcaklık yükseldi.

    • power dedi ki:

     İstanbul’da yağışla beraber sıcaklığın düşüşü çocukluğumdan beri takip ettiğim bir gerçektir. Bazen 3-4 dereceye varan düşüşler olur. Özellikle’de sea effect geçişlerinde.

     • Akureyri dedi ki:

      Evet yagisla beraber sicakligin azalmasi benimde cocuklugumdan beri takip ettigim bir Istanbul gercegidir. 15 seneden uzun bir suredir kendi termometremden bu gercegi gozlemliyorum. Ozellikle Istanbul’un kiyi semtlerinde yilin en dusuk sicakliklari, bulutsuz gecelerde degil, ( istanbul’un kiyi semtlerinde zaten ayaz olmuyor denilebilir) kar yagdigi esnalarda olculuyor.

     • Havadelisi dedi ki:

      Aynen öyledir.

 15. Ayberk456 dedi ki:

  Ozan Hocam İzmir bugün yıkıldı resmen dolu yağışı çok şiddetliydi ayrıca şimşek de vardı. Bir de sizin için bir mahsuru yoksa tam bir havadelisi arkadaşıma bu blogu önereceğim ve o da tahminlerini, görüşlerini İzmir’den size sunacak ne diyorsunuz?

 16. santiagonowcast dedi ki:

  Karadeniz’den gelen yağış kütlesinin İstanbul’u adım adım istilası. Avrupa Yakası yükseklerini 3 saattir tipi şeklinde etkiliyor. Arnavutköy’de çatılar bembeyaz, İkitelli’de de arabaların üstünü hafiften örttü. Bu kütle eksili derecelerde gelseydi unutulmaz bir gün yaşardık.

  hyhy

 17. mehmet dedi ki:

  Havadelisi, DMİ’nin renkliliği artırılmış uydu görüntülerinde hangi renk neyi ifade ediyor? Eğer, yeşil ve kırmızıya yakın görüntü yağışsa bizim buralar (Karadeniz-Giresun) tamamen yalan. Mesela şu anda kırmızı ama yağış yok, hava kapalı bile değil… Teşekkürler…

  • Havadelisi dedi ki:

   Uydu görüntüsünden yağış tahmini yapmak sakattır. Uydu görüntüsü her türlü bulutu görebilir, renklerin ayrıntılarını da bilmiyorum. Radarı bekleyeceksiniz 🙂

 18. santiagonowcast dedi ki:

  850mb’de -5C Avrupa Yakasına giriş yapmış olmalı.

  jjjj

  • Semih dedi ki:

   Anadolu Yakası’na da giriş yaptı. Tuzla’da hava 10 dakikada 1.2 derecelik düşüş gösterdi. Saat 16.50 itibariyle, sıcaklık 4.0 derece, nem %90.

 19. baran güven dedi ki:

  Bayrampaşa – Yıldırım’da çok güzel bir kar yağışı başladı….. Umarım artarak devam eder….

  • urcn dedi ki:

   Küçükçekmece’de de başladı kar yağışı. Camın önünden ayrılamıyorum, duracak da bir daha göremeyeceğim diye korkuyorum 😀 O kadar özlemişim yani düşünün artık 🙂

   Not: İlk yorumumda kar haberi vermek nasip oldu 🙂

 20. huso dedi ki:

  Arkadaşlar kameralardan Sultançiftliği Mah. ve Arnavutköy’e bakın. Arnavutköy beyazlamış, Sultançiftliğinde de kamera karla kaplanmış görünmüyor 🙂

  http://tkm.ibb.gov.tr/yoldurumu/kameralar.aspx

 21. santiagonowcast dedi ki:

  Hem cephe yağışı geliyor hem sea effect. 5 dakikadır İkitelli’de inanılmaz bir tipi başladı.

  jujuju

 22. sirocco dedi ki:

  Evet DMİ sonunda İzmir radarı MAKS görüntülerinde diğer radarlarla aynı skalayı kullanmaya başladı, artık gereksiz yere panik vs. olmayacaktır. Artık pembe ve mor görürseniz sığınağa girebilirsiniz 😀
  lolo

 23. anil dedi ki:

  beylikduzunde havada ucusan kar taneleri gozukmeye basladi.

  • santiagonowcast dedi ki:

   İkitelli – Başakşehir’de de kar atıyor. Sea effect başladı, kuzeyde müthiş bir kütle var, aşağı inecek galiba.

   • grhc dedi ki:

    Sabahtan beri radardayım çok yavaş hareket ediyor, neredeyse Edirne-Kırklareli-Çanakkale’ye çakılmış durumda. Bursa’ya doğru inmesini bekliyorum ama geceyi bulacak bu gidişle.

  • sirocco dedi ki:

   Beylikdüzü’nde kar başlarken.

 24. santiagonowcast dedi ki:

  Arkadaşlar Ozan Hoca çok yoğun olduğundan dolayı bugün yorumları ben onaylayacağım. Kendisine olan sorularınızı müsait olunca cevaplandıracaktır.

 25. White Fox dedi ki:

  Kar yağışı Bilkent’te öğleden sonra değil, öğleye doğru başladı. Ankara Bölge ile sıcaklık farkı 2 derecenin üstünde. Ezber bozan bir durum da söz konusu…

  Kar yağışı kuzeyli bir rüzgarla gelmedi. Sürekli orta ve hafif kuvvette lodos esiyor. Aynı şekilde, Konya’da da keşişleme oldukça kuvvetli eserken, 2 derece kar yağışı başlamış. Konya’da rüzgarın lodostan keşişlemeye dönmesi, soğuk cephe geçişi ile açıklanabilir. Ancak, Bilkent’teki “lodos karına” açıklık getiremiyorum.
  Bugün öğleden öncesi için, sayfadaki tahminimde lodos dediğim için öğleden önceyi de tüm yağmur gösterdim, lodosla kar başlamaz diye… Sıcaklık sabah daha yüksekti. Hatta lodosun hızı bir ara 40 km saati aştı… Fakat, lodos esmesine rağmen, sıcaklık düştü ve lodosla kar yağmaya başladı.

  Dün akşam da, bugün için öğleden sonraya kar beklediğim için, rüzgarı lodos yönlü göstermemek için, acaip görünüyor diye, yuvarlak bir simge uydurdum karışık rüzgar diye…

  Lodos karı tabu yıkıyor bu konuda fikri olan var mı?

  • Ankaragücü dedi ki:

   Elbette lodos ile kar yağar. Önemli olan sıcaklık. Mesela 28-29 gibi Ege üzerinden beklenen sistemde Ankara’da kar yağışının bir kısmı lodoslu rüzgar ile görülecek.

   • White Fox dedi ki:

    Ama bu aynı türden değil, yani soğuk lodosla süpürülürkenki kar yağışı değil. Sabah 07:00’de 4 dereceydi lodos vardı. Saat 12:00’de de lodos vardı 0.4 dereceydi ve yağmurdan kara dönüştü. Şu anda da lodos var ve sıcaklık 2.6 oldu. Bahsettiğim bugünkü durumda rüzgar sabah 07:00’den veri lodostan hiç dönmeden hava soğudu ve kar geldi.

    • Ankaragücü dedi ki:

     Üst seviye soğuk hava önemli rol oynuyor. Alt seviyede ise rüzgar güneyli olabilir. Öğlen saatlerinde Ankara’nın güney doğusundaki alçak basınç biraz daha derinleşti ve güneyli akımlar kuvvet kazandı. Bu nedenle sıcaklıkta artış meydana geldi. Soğuk cephe bir miktar geriledi ki zaten gfs modelleri de bunu öngörüyordu. Şu an (17.00) sıcaklık tekrar düşme trendine girdi. Ancak Ankara’da olmadığımdan yağış durumunu bilemiyorum. Uydudan izlediğim kadarı ile daha yoğun olan sıcak cephe yağışı bir saate kadar tamamen kesilebilir. Soğuk cephe yağışı ise gece geç saatlerden sonra başlayacak gibi görünüyor.

    • Havadelisi dedi ki:

     Yağışın şiddetiyle de ilgili olabilir, dikey hareketlerden ötürü soğuma hızlı gerçekleşebiliyor yağış şiddetliyken. Ama emin değilim.

  • White Fox dedi ki:

   Galiba cevabı buldum….

   Jeff Habby diye bir meteorolog var. Bu adam kendi sitesinde 850 hPa sıcaklıklarından tahmin yapmanın bazı sakatlıklarını ele almış bir makalesinde. Bu makalesinde dediğine göre, rüzgar hafif olduğu zaman 850 hPa sıcaklıkları tahmin edilenden daha yüksek, rüzgar fazla olduğu zaman tahmin edilenden daha düşük olabiliyormuş. Bugün İstanbul’da rüzgar genel olarak kuvvetli, kimi arkadaşlar -4C 850 hPa sıcaklığında kar tuttu hayret falan diyor. Benzer şekilde sabahleyin ve öğleye doğru Beytepe’de de kuvvetli rüzgar oldu. 46.7 km/sa olarak istasyon kayıtlarına geçmiş. Belki rüzgarın hızı yukarıyı tahmin edilenden daha düşük yaptı.

   • santiagonowcast dedi ki:

    Çok güzel bir bilgi, İstanbul’daki kar yağışına belki sea effect’in de etkisi olmuştur. Güneyden cephe ile beraber gelen yağış 850mb’de daha ılık bölgeden geçiyor, ancak kuzeyde 850mb daha soğuk olduğu için yağış kar olarak inebiliyor. Saçma olabilir, sadece bir fikir. Ozan hocam ne düşünür acaba? 🙂

    ffrfr

    • Havadelisi dedi ki:

     Yüzeyde ne olup bittiği de önemli, Trakya epey soğuk ve yüzeyden güzel soğuk girişi var İstanbul tarafına, deniz suyu sıcaklıkları da artık yüksek olmadığı için çok fazla engelleyemiyor. Ocak sonu bu hiç şaşmıyor, -8 girseydi her yer bembeyazdı şimdi belki de.

     • Santiago dedi ki:

      Geçen sene şubat başında bu seferkine çok benzer bir sistem gelmişti. 850mb’de -8C, -9C civarı bir giriş olmuş, sıcaklıklar Florya’da -1,5C’ye kadar inmiş, zayıf bir yağışla 4cm. kar yapmış. Lafın özü, bu sefer top direkten döndü 🙂

      1

   • Havadelisi dedi ki:

    Bu da olabilir ama İstanbul’daki durumun denizin artık sıcak olmamasıyla da ilgisi olabileceğini düşünüyorum.

  • çihiro dedi ki:

   Maalesef bugünkü tahminim elimde patladı. Ne şiddetli bir rüzgar vardı (sabah biraz kuvvetliydi o kadar) ne de 8 dereceye kadar çıkan bir sıcaklık. Öğleye kadar etkili yağan kky ve kar öğlen birkaç saatliğine yağmura döndü. Sonra yine yoğun kky ve kar. Yağış tamamen kara dönmeden kesildi akşam. Açıkçası hiç bir şey anlamadım bu işten.

   • White Fox dedi ki:

    İşte tahminci dediğin böyle olmalı, adam dediklerinin arkasında yanılgısına da, başarısı kadar sahip çıkıyor! Alkışlıyorum seni 🙂

   • Havadelisi dedi ki:

    Ben de alkışlıyorum. Her yaştan insana örnek olması gereken bir davranış.

 26. Yağmurcu dedi ki:

  dün gece izmir – muğla kıyı hattında harika olaylar yaşandı. ama öyle efsanevi bir durum olmadı, ben kuşadası’nda bütün akşam ve gece evimin balkonumdan muhteşem bir şimşek şov izledim, batı-lodos fırtınası da müthişti ama yere çok yüksek miktarlarda yağış düşmedi bunu bugünkü raporlarda da görebiliyoruz, mesela kuşadası sadece 9,5 kg. yağış almış, söke 22kg, izmir 18kg., seferihisar 15kg, selçuk 14kg…yani ozan hocam durum o kadarda abartılacak gibi değildi, soğuk cephenin hızlı geçmiş olmasının bunda bir payı olsa da acaba radar kırmızıları ve morları bize sunarken yere düşen yağış niye bu kadar azdı? Yani biz radarı yanlış mı analiz ediyoruz yoksa radar doğru bilgiler vermiyor mu?

  • Havadelisi dedi ki:

   Hem kütleler hızlı geçti galiba hem de radar abartılı göstermiş olabilir, ki bugün skalayı değiştirmişler 🙂

   • Yağmurcu dedi ki:

    vay be okudular demek ki yazımı 🙂 hemen ayar çekmişler, o zaman buradan onlara sesleniyorum neden artık kuşadası – güzelçamlı’da yağış ölçümü yapmıyorsunuz? hocam güzelçamlı meteorolojik açıdan çok önemli bir yer, yani takip edenler bilirler günlük yağışta çoğu kez ege birinciliğini elde etmiş bir yerdir, müthiş orografik oluşumlara sahiptir yani her ne kadar elimde dmi sayesinde yeterli veri olmasa da yıllık yağış ortalaması tahminimce 900 – 1000 kg. civarındadır, yani bu nasıl hizmet anlayışıdır ey dmi? (sizce yarın rapor gelir mi hocam?);)

 27. Behlül dedi ki:

  Ozan Hocam, gerçek olamayacak kadar uzak ama bir o kadar da güzel bir tablo. Yalnız şubat başı ilk hafta için çok ekstrem oluşumlar ısrarla gfs runlarında görülmeye devam ediyor, tamam 25 -26 sisteminde görülmüştü patladı ama bu sefer biraz farklı gibi ciddi bir şeyler var sanki… Orda bir sistem var uzakta gelmese de görmesek de o sistem bizim sistemimizdir… 🙂

 28. Semih dedi ki:

  Soğuk hava İstanbul’a girmeye başladı. Avrupa yakasında sıcaklıklar 2-3 derece düşüş göstermeye başladı.

 29. mehmet dedi ki:

  ah be memleket, ah be Uşak… sen bembeyazken ben 1000 km uzaktan, internetten seni seyrediyorum…

 30. çihiro dedi ki:

  Konya şu anda 2 derece ve batıdan yağış geliyor. Etkili bir kar yağışı olabilir.

 31. ALKIM dedi ki:

  Trakya’da dün geceden bu yana kar yağışı olduğu malumunuz. İlginç olan(bence olmayan) Trakya harici ilk kar haberinin Çanakkale’den gelmesi. Bu durumu her zaman olduğu gibi Skiron yakaladı. DMİ sabah tahmininde bunu göremedi. Genellikle yaptığı gibi öğle tahmininde şimdigörüden faydalanıp değiştirecektir. Belge koymaya fırsatım olmadı. Tembelliğim ve zamansızlığımın kusuruna bakmayın.

 32. çihiro dedi ki:

  Gfs, Dmi, çihiro (ben 🙂 ) Hepsi yanıldı. Şu an Konya’da çok güzel “kar” yağıyor. Bizde kıvırmak yok, yanıldıysak yanılmışızdır 😉 Neden böyle olduğunu ise anlamadım. Yarın bir değerlendirme yapacağım.

 33. havaankara dedi ki:

  Ankara’ya yağmur yağar, karla karışık…… Karı ayıklar, yağmur kokuları alırım…
  Şu an Ankara/Balgat KKY var. Yükseklere kar yağıyordur. Hacettepe 0.4 derece imiş.

 34. serhat dedi ki:

  Yarım saattir ankara/bilkentte kar yağıyor. 🙂 sürpriz oldu biraz.

  • havaankara dedi ki:

   Bu yorum yayınlanmadan sormuştum. Cevabını şimdi aldım. Ama orda da yağış kesildi galiba.

 35. carcass dedi ki:

  Evet, dün akşamın Muğla raporunu almış bulunmaktayım. Gece Muğla’ya yaklaşan kütle feci şekilde ortalığı kasıp kavurmuş, şimşeklerin ardı arkası kesilmemiş-fakat elektrikler anında kesilmiş 🙂 – sanki gece değil de gündüz yaşanıyor kadar aydınlık sürekli bir hal almış şimşeklerden dolayı. Tabii aşırı yağış ve dolu da cabası… Rapor Milas’tan gelmekte, öyle tahmin ediyorum ki il geneli aynı olaylara tanıklık etmiştir.

 36. faseay dedi ki:

  GSF çıktılarıyla yeni ilgilenmeye başladım 2004 şubat 850 hpa yı görünce şok geçirdim. Bunlar sanırım tahmin değil olmuş oluyor değil mi? Resmin birinde -18 i gösteriyor. Yerde -8 değil mi bu? Diğerinde en sıcakla en soğuk neredeyse öpüşmüş. Bu arada 1 Şubat 850 hpa çökmüş durumda.

  • Havadelisi dedi ki:

   13 Şubat öyle bir efsaneymiş ki 21 Şubat 2004’ü hatırlamıyorum bile. Evet bunlar gerçekleşen değerler. Yani modelin çıktısı değil, modele baştan veri olarak girilen şeyler, modelin girdisi.

   1 Şubat 2011 ise ben bu satırları yazarken tekrar hortluyor. Maç tam anlamıyla ortada. Biraz ruh, biraz mücadele görmek istiyoruz 🙂 Neyse ben yatıyorum, herkese iyi sabahlar.

   Şu sea effect’in güzelliğine bak…

   1

 37. huso dedi ki:

  ben şişli esentepe’de oturuyorum burada kar yok henüz yağmur damlaları iri iri yalnız.

 38. fordes dedi ki:

  Hocam Denizli’de de şimşekler eşliğinde yağmur başladı.

 39. Ayberk456 dedi ki:

  Bana ilginç gelen bir şeyi paylaşmak istiyorum…

  DMİ’nin haritasında artvin 7 derece, ardahan -7 gösterilmiş bana açıkcası biraz uydurma gibi geldi birde size sorayım dedim.

 40. Havadelisi dedi ki:

  Sanki Türkiye’de yaşıyormuşum gibi GFS’nin güncellenmesini bekliyorum şu an heyecanla. Allah bana akıl fikir versin.

  • Ayberk456 dedi ki:

   Bazı kişiler tahminlerimden bana dolayı deli diyorlar (fakat %75 doğru çıkıyor) size de diyorlar mı Ozan Hocam?

  • Santiago dedi ki:

   Gizli kaynaklardan gelen verilerimiz de yok ki önceden yardımcı olalım hocam 🙂

 41. Santiago dedi ki:

  Saat 20.00 itibariyle uydu analizi.. Ege kopuyor..

  1

  Hocam Marmara’nın güneyindeki sıcak cepheyi anlayamadım, soğuk girmiyor mu Balkanlar’dan?

 42. Santiago dedi ki:

  20.50 itibariyle “36-42” Paraleller arası yurt boyu yağış 🙂

  1

  2

 43. Ozan Deniz dedi ki:

  Çorlu’da kar başladı 🙂 Çorlu gene kritik bir noktada. 20 cm ile 0 cm arası her şey mümkün.

  • Havadelisi dedi ki:

   Senden nefret ediyoruz şu an blogcana, Bern’de bile kar yok yahu 🙂

  • Santiago dedi ki:

   Mümkünlü köyündensin galiba 🙂

   • Ozan Deniz dedi ki:

    Çorlu’da rakımı 210 m’lik bir yerdeyim. Çorlu’nun genel rakımı 160 m civarı ve şehrin en kalabalık kısmından uzak olduğum için ısı adası etkisi de yok. Çorlu’nun nüfusu 250 bin bu arada.

    • Havadelisi dedi ki:

     Evet 2008 Şubat’ında SKIRON’un tam olarak tahmin ettiği Karadeniz’den uzanan o “monster” sea effect bandı seni vurmuştu değil mi doyumsuz Ozan 🙂

     • Santiago dedi ki:

      Gerçekten Çorlu’nun konumu çok iyi. Hem karasallık var hem de Karadeniz’den yağış alabiliyor. Hatta gözlemlerime göre Çorlu-Çerkezköy-Kıyıköy hattı çoğu kez sea effectte sınır olmuştur; doğusu kar, batısı ayaz.

      • Havadelisi dedi ki:

       Doğru ama, bazen de adamı hasta edecek derecede sea effect’i ucundan kaçırıyor Çorlu, Ozan Deniz’e sor ağlasın sana 🙂 Tam kuzeyli sea effect’ler Çorlulu kar sever için kabustur, oraya poyraz yarıyor.

       • Santiago dedi ki:

        Hazır yağışı yakalamış şimdi anıları deşmek olmaz, Ozan arkadaşımız şimdinin tadını çıkarsın, biz daha kar yüzü göremedik 🙂 (Rakım’da iyiymiş Çorlu’da, 1C kafadan indirir)

     • Ozan Deniz dedi ki:

      Çorlu boşluğu vardır bir de. Bazen tam Çorlu’nun üstü 1 gün boyunca boş kalabilir radarda. Yağış batıdan Tekirdağ’a kadar gelir, kuzeyden Çerkezköy’e kadar ve doğudan da Silivri’ye kadar gelir. Yaşadığım en büyük işkencedir bu. Her yerden bembeyaz arabalar gelirken şehirdeki arabaların üstü bomboştur. 2005 2 Şubat’ta bu abartı derecede yaşanmıştı.

 44. karcı hakan dedi ki:

  Muğla radarının ”PPI” versiyonuna (uzun menzilli) göre Muğla’ya çok ciddi bir yağış yaklaşıyor.

  1

  Bunu GFS de görüyor. Bu yağış Menteşe dağları ile karşılaşınca daha da delirebilir. Allah Muğlalıların yardımcısı olsun.

  • carcass dedi ki:

   Haklısınız… İl genelini etkileyecek gibi gözüküyor, özellikle Gökova körfezi boyunca ilerleyip Marmaris’te tam delirir bu kütle her zamanki gibi…

  • Ankaragücü dedi ki:

   Şu an yağış sınıra dayandı. (Marmaris) Aralıksız şimşekler çakıyor ve gök gürlüyor. Hafif bir yağış başladı. Çok kısa süre içinde muhtemelen yıldırımlar tepemize düşmeye başlar. Deli bir yağış bekliyoruz.

   • Ankaragücü dedi ki:

    Ve koptuk… Yıldırımlar, şimşekler her yönden etrafımızı sardı.. Benden 1-2 saat sonra haber alamazsanız Akut’a haber verin. 🙂
    Şaka bir yana muhtemelen bu yıldırımlar yakında ne elektrik ne de internet bırakır.

   • karcı hakan dedi ki:

    Radar ve şimşek haritası çok etkileyici görünüyor.

    • Ankaragücü dedi ki:

     Fırtına ve dolu da başladı… Kopuyoruz ki ne kopmak… Rüzgar cephe geçişi ile anında kuzeye döndü…

     Fındık hatta ceviz kadar dolu yağışı başladı..

     • karcı hakan dedi ki:

      Muğla radarına yıldırım düştü galiba.

      1

     • Santiago dedi ki:

      Desene Havaturka kurtuldu senden 😀

      • Ankaragücü dedi ki:

       Yıkılmadım ayaktayım… 🙂 Tahmin ettiğim gibi son mesajımdan kısa süre sonra tüm ilçede elektrikler gitti… Radar da o yüzden devre dışı kalmıştır..

 45. serdar dedi ki:

  şu an sökede yer yerinden oynuyor. şimşek gök gürültüsü fırtına dolu ne ararsanız var. radarda bunu kanıtlar nitelikte zaten. ayrıca güllübahçe beldesinde ceviz büyüklüğünde dolu yağışı olmuş telefon görüşmesi yaptım biraz önce teyzemlerle. gerçekten izmir ve aydın tarihi bir gece yaşıyor…

 46. nehrk dedi ki:

  Akşam modellerini şöyle bir yorumlayacak olursak; ayın 30-31’i gibi yüksek basıncın uygun konumu sonucunda istediğimiz şartlar oluşuyor, 3-4 Şubat’a kadar varlıklarını sürdürüyorlar. Ama bu tarihlerden itibaren yüksek basıncın çok doğuya genişleyip, önce balkanlara sonra da üstümüze kadar gelmesi sebebiyle 5-6 Şubat gibi gelmesini öngördüğümüz soğuklar rotalarını yurdun doğusuna çeviriyorlar. Böyle bir durumun sonucunda da ekmeği Orta ve Doğu Karadeniz yiyor. Doğru mudur ?
  Sadece serbest bir atış yaptım, modellerini onlarca takla daha atacağını biliyorum.

  • Havadelisi dedi ki:

   Yorumlama tam olarak doğru. Ama dediğiniz gibi, daha çok değişir. Güzel olan, üst üste birkaç soğuk akınının halen gözükmesi. Son runda 174. saatteki sea effect oluşumu çok hoş. -10 da var 850’de. Hiç değişmeden gelse birçok kar severi tatmin eder o, ama daha çook var.

   • nehrk dedi ki:

    Gelecek, gelecek hepsi gelecek.

    • mehmet dedi ki:

     evet, inşallah gelir… giresun’da pusuyu kurduk 🙂 uzun süre bırakmayacağız ama bir gelse işte…

 47. excratarius dedi ki:

  Ben ilk defa böyle bir radar görüyorum, ama bu yeni radarlar biraz daha hassas herhalde bu kadar da durum fena değildir.

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Çok şiddetli yağışların olduğu haber veriliyor, ama evet biraz kalibre etmeleri lazım çünkü en yüksek seviye hortuma filan karşılık gelmeli. Mor en yüksek skalada. Bence morla gösterilen kırmızıyla gösterilebilir.

   • Ayberk456 dedi ki:

    Ozan Hocam İzmir’de radardaki morluklar sizin de dediğiniz gibi hortumlara denk gelmeli. Bir de az önce bir gökgürültüsü vardı sonra balkona çıktım arabalar bağırmaya başladı bence DMİ tüm İzmir için uyarı yapmalı. Bir de gece gözlemlerimi sunacağım eğer radar yanlışsa bile bugün gelişen konvektif bulutları gördüm ve sanırım bu yağış sabaha kadar süreceğe benziyor.

   • sirocco dedi ki:

    Diğer radarlarda kırmızı renkte dolu yağıyor. Diğerlerinde mor renk görürsek işte o zaman korkmak lazım.

    • Havadelisi dedi ki:

     Ceviz büyüklüğünde yağmış yalnız (tabii doğruysa)…

     • sirocco dedi ki:

      Olabilir tabii her şey mümkün ama, yıllardır radarları takip ediyoruz, ben İç Anadolu’da bahar sonundaki en şiddetli dolu yağışlarında bile koyu kırmızının ötesinde görmedim. DMİ diğer radarlardaki gibi skalayı geniş tutmalı bence.

     • Ayberk456 dedi ki:

      Nerede?

      Eğer İzmir’de ise tam bilmiyorum burada graupel olmuş olabilir fakat şimdi sadece hafif sağanak var(23:55).

  • *sessizlik dedi ki:

   izmir yıkılıyo. dolu, fırtına, şiddetli yağmur, yıldırımlar. inanılmaz dakikalar yaşanıyor şu anda…

   1

   • Havadelisi dedi ki:

    radardaki o renk boşuna değil demek!

    • karcı hakan dedi ki:

     Şimşek haritası da fena vaziyette.

     • Ayberk456 dedi ki:

      Şimşek haritasına bakınca birden 14 Ekim 2010 Perşembe günü aklıma geldi o gün İzmir’de olanlar bilir belki muhteşem bir şekilde şimşek-yıldırım-gökgürültüsü-aşırı yağış vardı. Şimşek haritası neye bağlı olarak çalışıyor radar mı uydu mu yoksa şimşeklerin yol açtığı bulutlara göre mi tahmin yapılıyor?

      • Havadelisi dedi ki:

       Uydularla algılanıyor şimşekler. Cümülonimbüs rumuzlu arkadaş anlatmıştı ama eski sayfalarda kaldı, kimbilir nerde o yorum.

    • carcass dedi ki:

     Aynen öyle!! 1 haftalığına Milas’taydım bu sabah geldim Eskişehir’e tekrar. Radarları da bugün gördüm, tam anlamıyla hakkını veriyor renkler ya böyle yağmur olamaz Milas’tan başladı, Aydın-Söke arası sakindi, Nazilli’ye doğru tekrar başladı şiddetli yağmur. Denizli’den sonra resmen yağmurun karakteri değişti usul usul yağmaya başladı sanırım DMİ’nin “sağanak yağmur” ile “yağmur” ifadesi arasındaki fark bu… Yeri gelmişken hemen değineyim, Muğla radarı bazı yağış kütlelerini atlıyor görüş açısı uygun değil herhalde dağlardan dolayı…

    • Ayberk456 dedi ki:

     O renkleri DMİ’nin abartmadığını düşünüyorum artık çünkü ne zaman radar sarılaşmaya başlasa gerçekten de her yer yıkılıyor fakat diğer yerlerde MAKS radarları daha hassas olmayabilir.

  • havadansudan dedi ki:

   şu an Ege’de olmak isterdim ! şimşek haritası mükemmel!!!

 48. gvm dedi ki:

  DMİ’de kayak merkezlerinin hava tahminini yapan abi ilkokul 4 fen dersinden kalmış galiba…

  1

 49. Havadelisi dedi ki:

  Önceki sayfa: Sol alttaki Older Comments düğmesinde…

Yorumlar kapatıldı.