Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. serdar dedi ki:

  radarda görünmedi ama denizden yine sağlam bi sistem geliyo söke kuşadası tarafına. demin yayınladığınız radar görüntüsündeki sistem 18,30- 19,00 arası felaket yağış yaptı. bu da onun gibi olacak sanırım. batı tarafında şimşekler çakıyo gök gürlüyor sanırım 10 dk. içinde sökeye ulaşacak yağış yeniden

  • karcım dedi ki:

   evet kuşadası’ndan bakınca izmir tarafında şimşekler görülüyor.

   • karcım dedi ki:

    şu anda izmir radarında acayip morluklar var max’ta. fakat max biraz fazla gösteriyor yağışı.

  • sirocco dedi ki:

   İzmir radarındaki görüntü,

   1

   Buradaki pembeliğe kanmayın, diğer görüntülerdeki turuncuya denk geliyor. Sadece İzmir radarının MAKS görüntüsüne özel bir durum.

 2. karcım dedi ki:

  arkadaşlar şu anda kuşadası’nın güneyinde süper bir yağış var. şiddetli yağış+dolu+gök gürültüsü, yer gök birbirine girdi yahu. saniyelerde yollar sel halini aldı .radarda da bu yağışı gösteriyor morluklarla.

  1

 3. grhc dedi ki:

  Bir sorum olacaktı, Bursa’yı İstanbul mu Balıkesir radarı mı daha iyi görüyor??

  • Flytek dedi ki:

   Güneyden gelen yağışları izlerken Balıkesir, kuzeyden gelenleri izlerken de İstanbul radarı daha iyi görür.

 4. Havadelisi dedi ki:

  Soğuk havanın ve yağışların birçok yer için sıradan olması, ayrıca işlerimin yoğunluğu nedeniyle 25 Ocak Salı – 26 Ocak Çarşamba tarihlerindeki hava olaylarıyla ilgili ayrı bir şimdigörü başlığı açmayacağım. Bilginize. Anlayışınız için teşekkür ederim. İlginç bulduğunuz hadiseleri atış serbest’e yazmaya devam edebilirsiniz.

 5. grhc dedi ki:

  Bıktım bu haberleri ve resimleri görmekten, el oğlu keyfini çıkarıyor, bize sadece kedinin ciğere baktığı gibi bakmak kalıyor.

 6. Karsavuran dedi ki:

  bu yaşanırsa neler olur yorumlarınızı alabilir miyim? Güzel olsun ama yorumlar 🙂

 7. Santiago dedi ki:

  Kontroll-Lauf gelsin Hans’a fıstıklı kuru baklava göndereceğim 🙂

  • grhc dedi ki:

   Bence baklavayı kendine saklayacaksın. Umut yok.

   • Santiago dedi ki:

    Endişelenme daha çok var o günlere, modeller kırk takla atar, baksana 25 Ocak sistemi nereden nereye geldi 🙂 Ne olur peki? En kötü ihtimalle deniz sezonu açılır ona seviniriz 🙂

   • havaankara dedi ki:

    Şimdiden 15 gün sonrası için ümit yok demek doğru olmaz diye düşünüyorum. (Bilimsel bakış) Bu kış yaşadıklarımızı dikkate alırsak, her gelen sistemin kilo vere vere gelip, bize kar zevkini yaşatamadığını, ve bunun bizlerde yarattığı karamsarlığı da göz önünde bulundurursak baklava kalacak gibi. (Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan, tamamen öznel ve duygusal bakış) 🙂

  • Behlül dedi ki:

   Santi arkadaşım; senin hans’ın Kontroll-Laufu’ öğle modeline kadarmış.. Başkaca yerlerde diyagramlara ayak uydurmayan gfs’in yola gelip çoğunluğu soğuk olan diyagramlara uyacağı yönünde söylemler var. Ben de diyorum ki genelde soğuk olan diyagramlar daha sonra ılık olan gfs’ye ayak uyduruyorlar 25-26sı için olan sistemlerde olduğu gibi. Şubat başı için bir şeyler var gibi ama çok erken bu hali ile gelmesi de çok zor sanırım biraz daha ılınarak gelecektir yine….

 8. toros7070 dedi ki:

  Sabahın yedisi ve Toroslarda (Sarıveliler, rakım 1400) müthiş bir kar yağışı başladı. Okula gitmeden yazayım dedim. Dmie karın “k sinden bahsetmemişti. Adam yüksek kesimler bari karlı der. Ama nerde…. Tam da alçak basınç cephesi üstümüzde iyi kar alacağız galiba…

 9. sirocco dedi ki:

  Bu arada canım sıkıldı, google earth’de İstanbul radarını buldum.Koordinatları 41°20’29.77″K, 28°21’22.23″E.Belki gereksiz ama can sıkıntısı işte.

  • Havadelisi dedi ki:

   Güzel kar alır, tam poyraza bakıyor, rakım 370 🙂

   1

  • sirocco dedi ki:

   Balıkesir radarı burada, 39°44’26.06″K, 27°37’7.70″E
   Ankara radarı da, 39°47’54.36″K, 32°58’17.18″E
   buradaymış.

   Zonguldak’taki görüntü çok bulanıktı ama muhtemelen
   41° 8’39.14″K, 31°44’26.91″E burada.

   İzmir radarını da araştırdım biraz, neden Çatalkaya’ya kurmuşlar pek anlayamadım. Zaten bölge askeri yapılar, radarlarla dolu, en yüksek tepeler kapılmış durumda. Radar 964 mt.de ve DMI’nin sitesinde görüldüğü üzere kuzeyde bir alanı kapsamıyor. Sebebi orada daha yüksek bir tepe var ve üzerinde de askeri radar var.

   İzmir radarı da burada 38°18’40.81″K, 27° 0’3.71″E

   Son olarak biliyorum yordum mesajları düzenleyeni ama, Muğladaki radarın olması gereken yerde de uçaksavarlar falan askeri bir yer var, .

   36°53’20.52″K, 28°19’41.37″E

   Bir de radarların yerini ararken, buna rastladım, okumak isteyen olabilir.

 10. eRCaN dedi ki:

  Bunların bir sebebi olmalı, nedir bilemiyoruz şu an. Araştırmak lazım. Cidden çok sinir bozucu bir durum. Üç gün sonrası bile bu kadar değişebilir mi yahu. Öyle bir şey oluşmalı ki, soğuğun çekirdeği 850 hpa’da -20 hatta daha düşüğü (mor renkli çekirdeğin) balkanlara kadar gelmeli ki sistem minimum düzeyde güç kaybetsin. Soğuk çekirdek ne kadar yakın bize o kadar soğuk akışı.. O yüzden şubat başı sistemini bu yönden daha iyi takip etmek gerektiğini düşünüyorum. İnanın her güncellemeyi takip etmekten, yorumlamaktan gına geldi .Geleceği varsa gelse de bitse şu işkence 🙂

 11. *sessizlik dedi ki:

  izmir-güzelyalı hadise gökgürültülü şiddetli yağmur. bilginize…

 12. ALKIM dedi ki:

  Ozan Hocam akşam run’larında sabah bahsettiğin tehlike ihtimali zayıflamış görünüyor ve bu da benim Şubat’ın en azından ilk haftasıyla ilgili beklentilerimin artarak devam etmesine neden oluyor. Ana senaryo ortalamalar civarında olmasına rağmen epey heyecanlandırıcı. İlk 180 saatlik dilime de 850 hPa’de -8 girmiş. Bu hafta içi hiç bir güncellemeyi kaçırmayıp yakından sistemi takip etmeli. 25-26 Ocak Trakya-Güney Marmara için fena değil gibi ama arkasından gelen güneyli rüzgarlar orada da kalıcı bir örtü bırakmayacak gibi. Ocak’ın son günüyle birlikte ise kuzeyden yatılı misafir geliyor. Dönüş biletini de almamış sanırım. 🙂

  • Havadelisi dedi ki:

   Güzel sinyaller devam etse de temkinli olmakta fayda var. Salı-Çarşamba (25-26 Ocak) soğuğunun başına geleni hepimiz görüyoruz. Cidden sinir bozucu. Daha 2 gün önce filan 850 mb’da -10 vardı, şimdi -8 bile yok.

   • Ankaragücü dedi ki:

    Muayyen dönemini yaşayan bayanlar gibiyim bugün… Çok can sıkıcı belirtiler.. Akşam run biraz daha düzelmiş olsa da diagramda bulunan tüm senaryolar içinde en soğuk olanı.. Şüpheli durumu yani. Biz İngiltere üzerindeki Azor çekirdeğinin çok uzak olduğundan şikayet ederken Azor alay eder gibi bir kaç yüz km daha batıya, Atlantik ortasına çekildi..

   • Santiago dedi ki:

    Hocam, dikkat edersen 850 mb’de -10C’den aşağı pek inemiyor sıcaklıklar, tarih yaklaştıkça buharlaşabilir olması da cabası. İstanbul açısından bana göre herhangi bir efsane kar durumu şu an için modellerde görünmüyor. Ukrayna ya da Balkanlara -20C girerse ancak o zaman sevinirim.

 13. Semih dedi ki:

  Sistemden umudumu kestim. GFS 850 mb’da sıcaklıkları -5 dereceye kadar çekti. Bu sistem de fos çıkacak galiba.

  • Havadelisi dedi ki:

   Evet fazla ümitlenme.

   • Semih dedi ki:

    Bir sistem de fos çıkmasa dişimi kıracağım!

   • Santiago dedi ki:

    Sistemler yaklaştıkça buhar olup uçuyor, enteresan. Şubat başında gelebilecek olası sistemlere de aynısı olmaz umarım.

    • Semih dedi ki:

     Umarım olmaz. Ciddi söylüyorum sırf şu kar yüzünden kar yağan bir ülkeye taşınacağım. Geçen seneden beri moda oldu sistemlerin fos olması. Anlaşıp mı geliyorlar anlamadım.

    • havaankara dedi ki:

     Abi inşallah olmaz ya. Her güncellemede sistem veya sistemler de sanki zoraki geliyorlarmış, bir sonraki güncellemede gideceklermiş gibi duruyor ama her güncellemede yine gözüküyor. Yine de buhar olma ihtimali var. Ne diyelim. İnşallah olmaz.

     • sirocco dedi ki:

      Gece run’ı çok kötü, sinir bozucu, bu kadar kararlı görünen sistem bu derece eriyebiliyorsa, şubattan da pek ümitlenemiyorum.

 14. nehrk dedi ki:

  Ozan Hocam, balonu patlamis gibi gozuken 25-26 Ocak sistemi icin tahmininizi gun icinde yayinlayacak misiniz ?

 15. Mami dedi ki:

  Dmi dün bir çok yeri karlı gösterirken bugün vazgeçmiş. Yarın yine değiştirir.

 16. havaankara dedi ki:

  (ANKARA)
  Dün geceki run ile sabahki run’ın 2. periyottaki yağış farkları. Meteostar direkt GFS çıktısını yayınladığı için GFS’ten bir farkı yok. Sadece çıktıları rakama döküyorlar. 2 run arasında bu kadar fark var. Birinde 61.5, birinde 5.5 mm kar gözükmekte. Bu kadar fark varken Ankara için çok fazla kar alacağız demek doğru değil. Alamayız demiyorum, ama şimdiden garanti görmek doğru değil. Ankaragücü arkadaşım, temkinli olmamız bundandır 🙂 . Merak etme temkinli olarak en doğru olanı yapıyoruz.
  Ama şunu da söylemem lazım. Dün gece çıktısındaki karın yarısını alsa Ankara, sıcaklıklar zaten ekside iken alıyor gözüküyor, o bile unutulmaz bir dönem için yeterli olur. Ama 10 da 1’ini bile alamama ihtimali varken şimdiden fazla sevinmemek lazım.

  06Z çıktısında 2.periyot yağış miktarı yükselmiş. Ama bunun neredeyse 20 mm si sınırda yani yağmur olarak düşecek. Demek ki şimdiden çok sevinmemek gerek. Sıcaklıkların kar seviyesinde olacağı bile garanti değil. Onu da yükleyeceğim birazdan. Yani 3 çıktıda Ankara için sıcaklık farklarını.

  NOT: Uzun vadeli tahmini göstermek için değil, uzun vadeli tahminlerin birbirinden ne kadar farklı olduğunu göstermek için gönderiyorum.

  • havaankara dedi ki:

   Bu da son 3 çıktının sıcaklık ve yağış karşılaştırması. (Belki de gereksiz bir çalışmadır ama yapmışken göndereyim diye düşündüm.). Dün geceki çıktıda sıcaklık hem kar seviyesinde hem de yağış var. (31 ocak ve 1 şubat için). Sabah çıktısında sıcaklık kar seviyesinde ama yağış yok. 06Z çıktısında ise yağış var ama sıcaklık kar seviyesinde değil. Yani 3 çıktıdan birinde Ankara çok güzel kar alacak gibi duruyor. Yani, Ankara’da unutulmaz karlar görebiliriz. Ama hayal kırıklığına da uğrayabiliriz. İyisi mi, biz yağış çok az olacakmış gibi düşünelim şimdiden. Çok yağarsa güzel olur. Hele bir de çok yağacak olan yağış kar olarak yağarsa dadından yenmez. :). Şimdilik beklemedeyiz.

   • Havadelisi dedi ki:

    Teşekkürler, ama 31 Ocak için bu derecede ayrıntılar sen de biliyorsun ki milyon defa değişir.

    • havaankara dedi ki:

     Haklısın abi. Daha çok değişir. Onun için yukarıya not düşmüştüm. Uzun vadeli tahminlerin ne kadar değişebildiğini göstermek için yapıyorum bu çalışmayı diye. Biliyorsun, kara gömülmeyi kesin görenler var. Daha çok onlar için yaptım bu çalışmayı. Temkinli olmak lazım. Yoksa yine hayal kırıklığına uğrayabiliriz.

     • Semih dedi ki:

      Şu tablo halindeki GFS’nin linkini verir misiniz? 🙂

      • havaankara dedi ki:

       Burada. Türkiye’deki il ve ilçeler için. İl veya ilçeyi seçtikten sonra International’ın yanından C (Santigrad)’ı seçiyorsun. Sonra da 16 Day Forecast’ı. Biraz incelersen farklı seçenekler de var. Kısayol olarak: ANKARA-Güvercinlik, ANKARA-Esenboğa, İSTANBUL-Atatürk.
       Ama maalesef bütün ilçeleri ve illeri vermiyor. Genelde yakın yerleri alıyor. Tuzla’ya baktım. Onu da vermiyor. (Listede var ama tıklayınca Adana çıkıyor 🙂 )

 17. Ayberk456 dedi ki:

  Bu merkez durağan cephe mi yoksa soğuk cephe mi?

 18. karcı hakan dedi ki:

  1929, 1985, 2004 diye diye sistemi eritecekler. Sabah modelleri kendinize gelin etkisi yaratmıştır. Ozan hocanın da dediği gibi ”Atlantik olaya el koyuyor”. Resimde görüldüğü gibi İzlanda civarındaki subpolar alçak basınç, White fox’un (Mehmet Can Tanyeri) makalesinde bahsettiği engelleme mekanizmasını bozuyor. Bu alçak basınç, Atlantik’ten aldığı ılıman havayı polar bölgeye taşıyor. Bu da polar vortex’in soğuğunu güçlü bir şekilde indirmesini engelliyor. Ayrıca haritada işaretlediğim bir başka alçak basınç (Portekiz açıklarındaki)B locking’in geniş alanlara yayılmasını engelliyor ve Azor yüksek basıncını baskılayarak kararsızlığın artmasını sağlıyor. Resimde görüldüğü üzere, diyagramlar da kararsızlığın 29 ocak’tan itibaren nasıl arttığını gösteriyor. Ancak diyagramlar şu haliyle bile gayet güzel. Sonuçta bu soğuk hava gelecek gibi ama,ne kadar kuvvetli olacağını yüksek basıncın azim ve kararlılığı belirleyecektir. Eğer engelleme mekanizması oluşursa bol karlı günler yakındır demek. Oluşmazsa da soğuk hava gelebilir ama,ne kadar etkili olacağını Allah bilir. 25-26 ocak meselesi ise hala çok karışık. Bir model de kar görebilirken, diğer modelde karın ”k”si yok. Ana Gfs modelinin diyeceklerinin olacağı zamana geldik sanırım. Eğer Ana Gfs modeli sıcaklığı bir miktar daha düşürürse, İstanbul’un yükseklerinin kar alma ihtimali mevcut görünüyor.

 19. Havadelisi dedi ki:

  GFS’nin sabah çalıştırmasının ileri bölümlerinde Atlantik olaya el koyarak İngiltere’deki bloku önce doğuya itti, sonra da ezip geçti. Maç hala ortada, çok gaza gelmeyiniz kar delisi kardeşlerim.

  • Ozan Deniz dedi ki:

   Ben de baktım ve kahroldum… Hans uyuya mı kaldı acaba diye düşünüyorum 😦

  • nehrk dedi ki:

   Su anki tabloya bile razi olmali, Istanbul semalarina yine -15’ler iyice yaklasiyor. Yeter ki yagisi olsun

   • eRCaN dedi ki:

    o senin bahsettiğin -15’i görüp hala nasıl buraya yazabiliyorsun inan kafam almıyor. – ……… –

 20. eRCaN dedi ki:

  Bilmiyorum bu yorumumu yayınlar mısın yayınlamaz mısın ama bu sitenin hep bu sakin duruşunu sevdim 🙂 Diğer siteleri de takip ediyorum o ayrı ama sistemler için kesin ibareler, şimdiden tarihi soğuklar geliyor abartıları, hayaller, 1 metre yarım metre kar, uyarılar üstüne uyarılar vermeye başladılar. İnanın midem bulandı. Daha durun be kardeşim ne oluyor Allah aşkına susun. Tamam olamaz demiyorum ama olabilir demenin ihtimali bile bugünlerde çok az.. İddialı konuşmaya başladığınız gün çuvallamaya başlıyorsunuz. Kardeşim sen hiç mi olumlu konuşmazsın derler belki bu yazımla, iyi de siz yıllardır olumlu konuştunuz da ne oldu. Yapamadınız bir türlü 87’yi, 85’i… Bu siteyi bu konuda diğer sitelerden çok ayrı tutuyorum. Bu konuda takdir ediyorum bu siteyi. Ayrıca geçen gün Santiago’nun paylaşımına tepkimin en büyük nedeni bu uzun vadeli tahminlerdir. Uzun vadeli tahminlere alerjim var.

  • Havadelisi dedi ki:

   Öyle deme, güreş ata sporumuz, uzun vade tahmincilik ise ata bilimimizdir 😀 Burası hep böyle kalacak merak etme.

   Santiago kırk yılın başı uzun vadeli çıktı paylaştı, tutup da her run’da ayrı rekor kırdıranlarla karşılaştırmak doğru değil sanırım.

 21. mrkdmr dedi ki:

  Merhaba. DMİ’nin sitesinde dolaşırken bir fotoğraf gördüm ve paylaşayım dedim. Ülkemizin doğu kesimlerindeki dağlarda bir miktar buzul olduğu hakkında bilgim vardı (Örneğin Cilo Dağı’ndaki) ancak Erzurum’da bu kalınlıkta buzul olduğunu bilmiyordum. Günün fotoğrafı bölümünde “8 metre yüksekliğindeki buzul” ibaresi var. Gerçekten etkileyici…

 22. Burak dedi ki:

  Cocukluktan beri hava delisi olan, meteoroloji muhendisi olmak isterken makina muhendisi olan biri olarak objektif ve bilimsel yorumlarinizi severek takip ediyorum, surekli sayfayi guncelliyorum yeni bir sey okumak icin, emeginize saglik. Sormak istedigim seyler ise su: GFS diyagramına bakip yagis miktarini nasil anlayabiliriz, ordaki veriler ne kadar saatlik, diagramlara bakip tahmini kar kalinligi veya yagmurun kilogramı nasil anlasilir, aciklarsaniz cok memnun olurum, iyi geceler.

  • Havadelisi dedi ki:

   Hoş geldiniz. Yağışı tahmin etmek için GFS diyagramını kullanmanızı tavsiye etmem. Yağış değerleri çoğunlukla yanıltıcıdır. Diyagram, daha uzun vadeye yönelik fikir edinmek amacıyla kullanılıyor, yani soğuğa mı eğilim var sıcağa mı, ya da kuru havaya mı yağışlı havaya mı, filan…. Yağış zaten tahmin etmesi zor bir hadise, modeller 2-3 gün sonraki yağış miktarlarında bile yanılırlar. Yağış için önümüzdeki günlerin model haritalarına bakıp oradaki değerlerden kendi tahmininizi yapabilirsiniz. Genelde haritalarda 6 saatlik toplam değerler gösterilir. Bu değerler de yerel olarak ve hadisenin tarzına bağlı olarak yorumlanmalıdır, bunu da baka baka zamanla öğrenirsiniz, kendi yorumunuzu katarsınız. Kolay gelsin.

 23. Semih dedi ki:

  Şu durum sea effect ile açıklanabilir mi?

 24. Ayberk456 dedi ki:

  Bir şey soracaktım mahsuru yoksa lütfen cevaplar mısınız?

  1) kuvvetli sağanak yağış ile kuvvetli yağmur’un arasındaki fark nedir?

  2) geceleri alçak seviye bulutlar neden gece sarı,gündüz bazen yeşil olur?

  3) supercell hangi şartlarda oluşur?

  4) yağışlar kuvvete göre mi yoksa kg’ye göre mi değişiyor?

  Cevaplarsanız sevinirim.

  • Havadelisi dedi ki:

   1) “Sağanak”, aralıklı olarak yağan (bir yağıp bir duran, arada güneş de çıkabilir) bütün yağışlar için kullanılır. Bazıları bunu “kuvvetli” manasında kullanıyor, yanlıştır. İngilizce’deki “shower”ın karşılığıdır sağanak. “Shower” duş demek, sürekli yağış da banyo demek, saatlerce küvette oturmak demek. Kuvvetli sağanak = aralıklarla yağan şiddetli yağmur. Kuvvetli yağmur = Sürekli yağan şiddetli yağmur. Bazen sağanaklar bulutun yapısı ve rüzgar durumu itibariyle uzun da sürebilir.

   2) Yerden bulutun üzerine yansıyan ışıkla, bulutun yapısıyla ilgili şeyler, ayrıntıları bilmiyorum.

   3) “Kümülonimbüs bulutu çok güçlenir, ortasında küçük bir alçak basınç alanı oluşur, bu alanın etrafındaki hava kütlesi dönmeye başlar, işte o zaman supercell oldu demektir. Kaçmak gerekir.” bkz: supercell

   4) Yağışın şiddeti birim zamanda düşen miktarla ilgilidir. 1 saatte 100 kg düşerse bu çok şiddetli bir yağıştır. Ama aynı miktar orta şiddette sürekli bir yağışla 48 saatte de düşebilir.

   • Ayberk456 dedi ki:

    Çok teşekkür ederim biraz araştırma yaptıktan sonra şu bilgileri buldum. Bulutların rengi sizin de söylediğiniz gibi ışınlar olabilir fakat yeşermesini tahminciler pek hayırlı karşılamıyorlar. İzmir’de 14 Ekim 2010 Perşembe gecesi alışılmadık şekilde ve kısa süre arasında bayağı şimşek, gökgürültüsü, yıldırım vardı ve bunun supercell olduğunu savunanlar var. Ayrıca “Fırtına Hücresi” adlı filmde konusu süper hücre(supercell)izlemenizi tavsiye ederim.

   • kartutkulusu dedi ki:

    kumulonimbus’un yeryüzüne bakan tarafında sürahi ve ızgara gibi oluşumlar yağış miktarıyla orantılı mı?

 25. havaankara dedi ki:

  Bu arada, akşam saatlerinde Ankara’ya sessiz sedasız yağmur yağdı.

  • White Fox dedi ki:

   Emin olmayarak dün ne olur ne olmaz diye “0.2 ± 0.1” diye Ankara tahminine yağış miktarı koymuştum. Bu yüzden de yağmazsa diye aşırı tereddüt ettiğim için, tahmin taslağında olmadığı halde kırmızı ile “yerel” yazısı eklemiştim. Beytepe İstasyonu da 0.2 mm diye rapor etmiş. Yağdığına çok sevindim.

 26. Murat DEMİR dedi ki:

  Yaşadığım bir takım olumsuzluklar vardı. Dolayısı ile stresli ve gergin bir haftanın içindeydim.. Siteye girdim yazılanlara şöyle bir göz gezdireyim dedim.. İnanın stres ve gerginlik sıfır seviyeye düştü.. Çok mutluyum.. Gece boyunca siteye yazılanları okuyup rahatlayacağım. Ne zamandır okumak istediğim yazılar mevcut. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim beni psikolojik olarak rahatlattınız..

 27. Ayberk456 dedi ki:

  Öncelikle merhaba. İzmir radar görüntülerinde hafif morlaşma var ayrıca gökyüzündeki bulutlar yeşil-sarı renge dönüyor bu nedir?

  1

 28. sirocco dedi ki:

  İzmir radarının MAKS görüntüsü yanıltıcı, yağışları daha kuvvetli hissi veriyor insana. Kenardaki “reflectivity” bölümüne baktığımızda 45 – >48 olduğunu görüyoruz, PPI ve diğer radarların MAKS görüntülerde bu 66 – >72, bu nedenle normalde turuncu olacak görüntüleri kırmızı hatta pembe olarak görüyoruz. Ben iletişim formu ile uyarı gönderdim, sizler de gönderebilirsiniz.

 29. nehrk dedi ki:

  her ne kadar cok uzun vadede, ufukta da gorunse bu tabloyu bu kis gorebilme ihtimalimiz oldugunu dusunmezdim.

  • Havadelisi dedi ki:

   Aslında her kış birkaç defa olur ama hep tek tek bağımsız runlarda… Şimdi ise üç run’ın ikisinde çıkıyor, önemli olan bu…

   • Ozan Deniz dedi ki:

    Artık 3’te 3 gibi:)

    • eRCaN dedi ki:

     Akşam modelleri bi miktar bozulmuş gibi, öğle diyagramlarıyla kıyaslayacak olursak.. Moral bozmak istemem ama korkulan umarım olmaz. Çünkü o tarihlere hala çok var.

  • İsmini vermek istemeyen izleyici dedi ki:

   Afedersiniz ama ben nedense ”img368.yukle.tc” adresinden gönderilen resimlerin hiç birini açamıyorum. Yazı gönderen birçok arkadaş bu siteden resim yolluyorlar. Ben hiçbirini göremiyorum. Biraz alakasız oldu ama konuya hep yabancı kalıyoruz Havadelisi hocam 🙂 Ayrıca ekliyim ne masaüstünden ne de laptopdan girebiliyorum bu sitedeki resimlere. Oysaki ikisinde de farklı internet bağlantıları kullanıyorum. Biri ev tipi modem, diğeri 3g modem ama ikisi de şu lanet sunucuyu bulamadığını söylüyor 🙂

 30. karcı hakan dedi ki:

  Bugün biraz fazla yorum atacağım gibi 🙂 Dün Marmaris yine coşmuş

  1

  Tam 88 mm yağış almış. Radardaki kırmızılardan belliydi. Radar’dan da görüldüğü üzere yağış halen devam etmekte ve bir süre daha devam edecek gibi. Buradan Ankaragücü’ne selamlar.

  • Ankaragücü dedi ki:

   Teşekkürler.. Bugün de ara sıra yağış aldı Marmaris. Akşam üstü ise hayatımda gördüğüm en güzel gökkuşağına şahit oldum.

   1

   Profesyonel makinem yok, iphone ile bu kadar oluyor diyerekten. 🙂

 31. karcı hakan dedi ki:

  Uzun vadede modeller ve diyagramlar çok güzel şeyler gösteriyor. Şubat’a bu kadar az kalmışken NOAA, özellikle Marmara ve Batı Karadeniz’i normallerin çok altında gösteriyor. COLA modelleri de uzun süreli soğuklarla mücadele edeceğimizi gösteriyor. Diyagramlar ise, kelimenin tam anlamıyla coşmuş. Resimde de görüldüğü gibi tüm modellerin ortalamasını gösteren ensemble (kalın-beyaz çizgi) ortalaması 1 şubat’tan sonra 850 hpa’da -5’in altına inmiş ve bu çizginin üzerine çıkamıyor. Eğer bu veriler değişmezse ”2011 Şubat ayı” kayıtlara ”Efsane” olarak geçebilir (Abartmış olabilirim 🙂 )Haydi hayırlısı…

  1

  Bu arada diyagramlar gerçekten çok iyi hocam. Şubat başı için şahane şeyler var. Tüm modellerin ortalaması olan kalın beyaz çizgi bile -10′a(850 hpa’da)düşmüş durumda. Umarım ilerleyen günlerde olumsuz yönde değişimler olmaz.

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   COLA da GFS çıktılarının ortalamasını yayınlıyor. Bütün veriler iyi yönde ama, haklısın.

  • Santiago dedi ki:

   NOAA mevsimlik tahmini uzun zamandır şubatı soğuk gösteriyordu, ilk defa tuttururlar umarım 🙂

   • karcı hakan dedi ki:

    Bir ara normaller civarında hatta hafif üstü sıcaklıklar gösteriliyordu. Yaklaşık bir haftadır normallerin bayağı altı gösteriliyor. Yağış ise normallerde. Hislerim tutacak diyor. Ama hislerle olacak olsaydı her sene bir kaç defa 1929’u getirirdik herhalde…

  • eRCaN dedi ki:

   NOAA’nın haritadaki tahmini çok saçma geldi bana.Türkiye’nin kuzeybatısını normallerin çok altında vermiş tamam ama
   kuzey enlemlerimizdeki ülkeleri normallerde ve hatta Norveç civarını normaller üstünde vermiş. Bu soğuk siklonlar Marmara bölgesinde mi oluşacak acaba :))Bilmiyorum bana mantıklı gelmedi.

 32. karcı hakan dedi ki:

  Ozan hocam, Skiron 25-26 ocak için inanılmaz şeyler göstermiş. Bunu görünce gerçekten şok oldum. Ayrıca son Gfs çıktısı da yağışı epey arttırmış. Şu anda görünen tek olumsuz durum sıcaklığın sınırda olması. Görüldüğü gibi Skiron coşmuş. GFS de ona ayak uydurmuş. Eğer önemli değişimler olmazsa yüksek kesimler bayağı şanslı görünüyor.

  • Havadelisi dedi ki:

   SKIRON direk Istanbul sea effect’i göstermiş, ki bence abartılı br çıktı. Çok ümitlenmemek lazım, SKIRON bildiğimiz gibi son 1-2 günde daha iyi.

 33. Havadelisi dedi ki:

  Amma korkutmuşuz yahu milleti, GFS’nin 10 gün civarı için üst üste güzel run’larına rağmen kimse bir şey yazmıyor 😀

  Diyagramlara da bakalım… ama İngiltere’nin doğusuna doğru şişen yükseğin kalıcılığı hemen her çalıştırmada; kutba yakın geçen bir siklonun arkasından güneye inen ve bahsettiğim yükseğin yanından Türkiye’ye gelen soğuk hava ise üç çalıştırmanın ikisinde mevcut. İşte böyle durumlarda biraz uzun vade tahmini yapmak bilimsel racona ters değil…

  1

  Güzel günler göreceksiniz gibi… Lütfen uzun vade için ayrıntıya (kaç derece olur, yağış ne olur gibi) girmeyelim, hepimiz biliyoruz ki gerçekleşme ihtimali gayet yüksek olsa da yukarıdaki görüntü bile tepetaklak olabilir.

  • eRCaN dedi ki:

   Uzun vadeli tahminlere her zaman karşıyım ama 30’undaki oluşumları görmezden gelmemek lazım. Hem de 30’una sadece 8 gün var. Değişme ihtimali az gibi olsa da umuda kapılmadan hayaller kurmadan takip etmeye devam edeceğiz. Bahsettiğimiz yerdeki yerleşimler salıya kadar bozulmadan devam ederse umudumuzu yükseltebiliriz. Önümüzdeki soğuk havanın hemen
   akabinde kuvvetli lodosla birlikte bir ısınma büyük ihtimal olacağa benziyor.

  • kemal sakarya dedi ki:

   evet haklısın tepetaklak olma ihtimaline rağmen sen bile 9 günlük gfs çıktısını paylaştığına göre güzel günler bize hiç bu kadar yakın olmamıştı…

   • Havadelisi dedi ki:

    Ben de sizin gibi düşünerek dedim ki kendime, yahu bunu ben bile paylaştıysam uzun vade tahminlerin harman olduğu sitelere yazan hava delileri kimbilir ne durumdadır… Düşündüğüm gibi, tüm kar ve soğuk rekorları şimdiden alt üst olmuş 😀 😀 😀

    • kemal sakarya dedi ki:

     ben uzun süredir o harman yerlerinden uzaktayım.. hatta bazen senden bile uzaklaşmak istedim.. yaşım 43. zaman eskisi gibi değil. veri çok fazla. artık daha az dışarı bakıyorum. daha çok bilgisyar başındayım, bu beni rahatsız ediyor. ilkokulda parmağımı ıslatıp camdan cıkardıktan sonra rüzgar yönünü yazdığım günleri, yağan karın şiddetine, erime veya erimeme durumuna göre sıcaklık tahmini yaptığım günlere dönmek istiyorum..

  • Santiago dedi ki:

   Hani sabah kalkarsın ya, kar yağmıştır, hala da sessizce ve lapa lapa yağıyordur, camdan dışarı bakmaya gidersin sokak ne durumda diye, bi bakarsın sokaktan adamın biri geçmiş güzelim karları ezmiş, düşünürsün bu adam sabahın köründe nereye gidiyor bu kar tipide. Aslında en baba hava delisidir karları ilk olarak çiğneyen o adam, belki gece hiç yatmamıştır kimbilir.. Bu sistemler zincirinde karları ilk sen ezdin hocam, sessizliği bozdun, işini biliyosun 🙂 Şaka bir yana, dersime çalışmaya başladım, nokta atışları yapacağız bu sistemde evelallah 🙂 Minimum iki sistem yolda, birincisi (25 Ocak) sistemcik olarak mı gelsem yoksa bir sürpriz mi yapsam diye tereddütlü, son 3-4 diyagramda gözle görülür bir düzelme vardı bu sistemle ilgili, 850mb’de -10C’lerin altına iniyordu İstanbul ama bu sabah itibariyle Hans yine tokadı yapıştırmış bize, ana model -7C’lerde geziyor. Son dörtyüzde yapılacak iş mi bu Hans? Öğle modelinde düzelir umarım. Diğer sistemler içinse konuşmak için erken, şubat başına doğru diyagramlar aheste aheste -15C’lere iniyor. Umarım eli ayağı düzgün bir sistem görürüz en azından. Oh be, uzun vade konuşmayı özlemişim 🙂

   1

  • Ankaragücü dedi ki:

   Ozan Bey bırakın 30 ocak sonrası inecek olan salınımı, 28 ocak gibi muhtemelen soğuk havanın üzerine giriş yapması beklenen Akdeniz’li ab nin durumu bile netleşemedi. Her run bu sistemi farklı resmediyor. Bazen kar sınırı aşılıyor bazen Ankara’ya 40 – 50 cm kar vaadediliyor. 🙂
   Bu yıl dilimiz çok yandı. 🙂
   O yüzden şöyle yapalım.. Sistemler gelsin, geçsin.. Biz elimize cetveli alıp kaç santim yağdı size söyleyelim…. 🙂

   • Havadelisi dedi ki:

    🙂 Kısa vadedeki ayrıntılar hep değişiyor ama benim uzun vade için bahsettiğim zaten soğuk sinyalin hiç olmadığı kadar güçlü olması. Ha tepetaklak olur, ya da ayrıntılar öyle bir hale gelir ki birçok yerde kuru soğuk olur yalnızca Karadeniz kıyıları coşar, onu bilemeyiz tabii ki…

  • havaankara dedi ki:

   Sabahki run’da soğuklar fazlasıyla var. Ama Ankara için yağışlar kaybolmuş. Benim için soğuktan daha önemli yağış. Onun için o kadar ümide kapılmak istemiyorum. Soğukların gelme ihtimali şu an için iyi yağış alma ihtimalimizden daha fazla. Dün 40 cm kar gözüküyordu Ankara için, bugün yok. Bu da beni daha fazla temkinli olmaya sevkediyor. Ama inşallah hem soğuklar gelir, hem de kışın geride kalanını bize unutturacak bir kar.

   • Havadelisi dedi ki:

    Tabii ki temkinli olmalısın, zaten yağış işi tamamen muammadır hele ki bu kadar uzun süre varken.. Şu an önemli olan soğuk sinyalin modeller tarafından ısrarla desteklenmeye devam etmesi.. Göreceğiz..

  • karsever81 dedi ki:

   Ozan ustad olusumlar harika nerdeyse her model guncellemesınde gozukuyor, umarım degısmeden gelır ve geç de olsa ozledıgımız kışa kavusuruz. Sevgiler…

  • KRAL dedi ki:

   Bi de öğlen güncellemesine bakın. Daha fena.. :))

  • Behlül dedi ki:

   Ozan Hocam gerçekten herkesi resmen tırsıtmışsın yahu şubat’ın ilk birkaç günü son 5-6 gündür tüm gfs runlarında çok kararlı ve sürekli müthiş hem de ne müthiş soğuklar göstermesine rağmen harbiden hiç yorum yok. yoksa herkes totem mi yapıyor 🙂 Hocam çok uzak yorumda yapmazsın ama yine de son ve kararlı bu göstergeler için bir öngörü ne dersin hayal mi görüyoruz karsızlıktan yoksa hans bize şaka mı yapıyor. 🙂

  • welbane dedi ki:

   Hocam tüm görünüm o kadar orgazmik ki degil yorum yapmak modellere bakmaya kıyamıyor insan. Hep arşivlerde gordugumuz goruntuleri onumuzdeki 10 gun içerisinde görme ihtimali herkesi ihtiyatlı bir sevince garketmiş olsa da bu saatten sonra olacak bir bozulma da bir o kadar mahveder. Sessizce beklemeye devam, ileride Ozan Deniz’in hikayeleştireceği gunler uzak değil…

   • havaankara dedi ki:

    Ben de kaç run’dır gözüken sistem ve karın bir anda kaybolmasından korkuyorum. Onun için hala ihtiyatlıyım. Hala bol bol kar alacağız diyemiyorum. Bir yerlerden bir şey çıkar da bu kadar beklentimiz boşa gidiyor diye korkuyorum. İnşallah birşey olmaz. Hatta inşallah her runda yağış artar ve unutulmayacak bir dönem yaşarız.

    • Ankaragücü dedi ki:

     Hah.. Sonunda benim ruh halimde birisini buldum. 🙂
     Bugünlerde çok mu karamsarım bilmiyorum ama hiç bir şeyi cepte göremiyorum.. Tamam gidişat güzel ama o dehşetengiz soğuklara daha 8-9 gün var.. Önümüzdeki 3-5 güne baksak pek çok şey sınırda görünüyor. 25-26 yağış sınırda, 28-29 sıcaklık sınırda..
     Geçmişle ilgili nacizane tecrübeler 28 gibi beklenen alçak basıncın hızlı hareketinde iç Anadolu’nun ısınmaya vakit bulamadan ve soğuk havanın çöreklenmesi ile güzel kar yapabileceğini söylüyor ama.. Ama işte.. Belki de son 3 yılın kötü deneyimleri bizi böyle yaptı..
     Yoksa alim Allah Ozan Bey’in korkusundan değil. 🙂 Demirden korksak havadelisi bloga girmeyiz.. 🙂

     • havaankara dedi ki:

      Daha 8-9 gün varken kimse korkmaya gerek yok diyemez zaten abi. Her run’da yağışla ilgili farklı şeyler çıkıyor. Onun için fazla karamsar değilsin. Sen karamsarsan, ben de karamsarım. 🙂 . Haklısın. Deneyimler korkmamız gerektiğini söylüyor. Son ana kadar da korkacağım. Karamsarlık mı? Bence hayır. Olması gereken. Temkinli olursak, yağmazsa çok üzülmeyiz. Yağarsa daha çok seviniriz. Bakalım, inşallah şu anda görülenden daha fazla yağar 🙂

 34. Ankaragücü dedi ki:

  Şu an Marmaris’te yer, gök, deniz birbirine karışmış durumda.. Yıldırım ve şimşekler de cabası… Radar’da minicik bir kırmızılık var yalnızca. O da yeni oluştu. Sanıyorum bulut seviyesi çok alçak şu an ve radar olayın tamamını yansıtamıyor.

  • Havadelisi dedi ki:

   Harika. Radar animasyonuna göre turuncu kütleler var. Ayrıca deniz üzerinde zayıf bu kütleler, karaya çıkınca sanırım dağlardan ötürü coşuyorlar. Bunları tarihte ilk kez gözlemliyoruz radardan, çok şanslıyız.

   • Santiago dedi ki:

    Hocam MAKS ürünleri yağışı abartı gösteriyor galiba. Ya da daha önce sunulmadığı için renklere alışmamız biraz zaman alacak. Sabah İstanbul’da hafif bir yağış geçişi oldu, PPI’a göre normaldi ancak MAKS’taki renkler fazla gibi geldi bana.

   • Semih dedi ki:

    Radar gerçekten harika.

 35. Mami dedi ki:

  Unutamadığım 2007 Kocaeli-Bahçecik şimdi yağmadı bari eskilere bakarak mutlu olalım 🙂

  Resim 1, Resim 2.

 36. havadansudan dedi ki:

  benim anlamadığım bir şey var. uludağ’da bir haftadır gündüz sıcaklıkları pozitif değerlerde olmasına rağmen kar kalınlığı hiç değişmiyor 🙂 erciyes’te ise kar kalınlığı gündüz sıcaklıkları negatif değerlerde olmasına rağmen azalıyor. nedir bunun açıklaması? mesela bugün +4 olmuş uludağ’daki en yüksek sıcaklık ama kar kalınlığı 1 haftadır 50 cm’nin üzerinde.

  • Havadelisi dedi ki:

   Güneşlenme, bulutluluk, nem oranı da kar örtüsü üzerinde etkilidir. DMİ’nin ölçümlerini yapan adamların Bursa’ya ya da Kayseri’ye telefon faturası yatırmaya gitmiş olma ihtimalini de unutmamak lazım 🙂

   • Ankaragücü dedi ki:

    Kayak merkezlerindeki kar kalınlık ölçümleri güvenilmezdir. Oteller ya kendileri şişirerek ölçüm veriyorlar ya da DMİ görevlilerini baskı altında tutuyorlar. Bir kayakçı olarak geçmişte çok şahit oldum bu rezalete..

   • Santiago dedi ki:

    Otel işletmecilerinin kar ölçümü yapılan yere gece kar yığması, ya da meteorolojiye beleş ski-pass ikramı olasılıkları da unutulmamalı 🙂

   • havadansudan dedi ki:

    ankaragücü ve santiago ben de aynı şeyleri düşünüyorum 🙂 muhtemelen şişiriliyor veriler, hele de böyle kar açısından kötü bir senede. yahu uludağ’da geçen günlerde +6 ölçülmüş, o kar nasıl erimez, taş olsa erirdi ! 🙂

    • havaankara dedi ki:

     Unutulmaması gereken bir konu da basınç farkıdır. Deniz seviyesinde buz 0 (sıfır) derecede erir. Fakat yükseklere çıkıldığında basınç azaldığı için buzun erime noktası yükselir. Ondan dolayı yükseklerde buzun veya karın erime noktası daha yüksektir.

     1

     (Bu yükselmenin çok az olacağı yazıyor araştırdığım yerlerde. Yine de çok teşekkürler bilgilendirme için. – Havadelisi)

 37. Storm dedi ki:

  Bir sorum olacak, arkadaş bu kırmızılıklar hayra alamet değil demişti doğru mudur?

  • Havadelisi dedi ki:

   Radarda kırmızılar genelde şiddetli yağış ve konvektif bulutlara işaret ederler, ama DMİ bu radarı nasıl kalibre etti bilmiyoruz, onun için bir iki kuvvetli yağış olayı yaşayıp radardaki hangi rengin az çok neye denk geldiğini anlamak lazım.

  • sirocco dedi ki:

   Şu an pembelikler bile var, ki üniversite için istanbul’a gelene kadar hayatımın tümü izmir’de geçti. Radarda bu tarz görüntüler beni hiç şaşırtmıyor, hatta ne zaman göreceğiz diye bekliyordum. Ege’nin yağmuru delidir, istanbul’da usul usul yağar. Özellikle yazın bu radar çok işe yarayacak, geçmişte ağustos ayında bir gece dikili’de ışık ve gürültüden uyuyamamıştım, 5 saniyede bir ya şimşek çakıyordu, ya da yıldırım düşüyordu ve inanılmaz yağmur yağmıştı. Ama Balıkesir radarı olan biteni göremiyordu.

 38. Dolucan dedi ki:

  “İstanbul’a kar gelebilir”

  Kar yağışının gerçekleşmemesi herkesi çıldırtmış zannedersem. Artık yağış olabileceği yüzdeli ifadelerle belirtiliyor. NTV meteoroloji editörü Dilek Çalışkan hanım salı günü İstanbul’da %40 ihtimalle kar yağışı beklediğini yazmış. Her an gelebilirmiş kar. Eli kulağında.

  Bünyamin Sürmeli ise ufukta kar görmüş. “İstanbul’a kar mı geliyor?” diye soruyor CnnTürk’ün sayfasında. ..:)

  güncelleme: ntvmsnbc’nin ana sayfasını güncellemişler. “Kar geliyor”… Kar kesin geliyor ama %40 ihtimalle yağar…:)

  • Havadelisi dedi ki:

   Karın belki yağması kesin. Ama kesin yağma ihtimali %40 😀 Hiç anlamıyorsun Dolucan ihtimal hesaplarından.

 39. faseay dedi ki:

  Bu Ankara’dan ötesi gavur memleketi mi? Radarlardan haberim yeni oldu batıyı gören 4 tane radar var. Doğudan bihaberiz. İzmirli arkadaşlar kızmasın ama Muğla hadi biraz daha güney için lazım İzmir’e koyacağınıza şu radarı Karadeniz’e veya Doğu Anadolu’ya koysaydınız iyi olmaz mıydı? Çok kızdım bu işe Dmi’yi buradan kınıyorum

  • Havadelisi dedi ki:

   Ayrımcılık olduğu konusunda hemfikirim. Otomatik istasyonların dağılımından da belli. Doğu Karadeniz en önemli nokta Türkiye’de sel yapacak kütleleri takip açısından. Ama Muğla’ya gerekiyordu bence.

   • çihiro dedi ki:

    Bence Doğu Karadeniz’e radar gereksiz. O bölgenin yağışları yamaç yağışı. Yani bir yerden gelen kütle olsa da radar onu yakalasa ve uyarı yayınlansa.

    • Havadelisi dedi ki:

     Öyle olmayabilir. Daha önce de tartıştık, yamaç sadece sea effect’in etkisini katlayan bir etken, ama asıl olay sea effect olabilir. Radar olsa öğrenirdik işte bunları. Sorular – Cevaplar 7. soru….

    • liman dedi ki:

     sabredin bakalım radar kurulma aşamasında dmi yoroz burnuna -onların demesi- radar koyacakmış, bize de beklemek düşer görelim bakalım

  • Flytek dedi ki:

   Bence Bitlis’e ve Doğu Anadolu bölgesine de radar gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda Muş vs. gibi yerlerde kar erimelerine ek olarak gelen yağmurun tahmini önemli. Herkes bilir Türkiye kar kalınlık rekoru 5 metreyle Bitlis’e ait. O 5 metre kar yağmasına neden olan muhtemelen Van Gölü efektidir. İzlemek şahane olurdu ki benzer oluşumlar her kış gerçekleşiyordur.

  • Ankaragücü dedi ki:

   Gönül her yerde radarımızın olmasını istiyor tabi… Özellikle Adana, Hatay tarafları, doğu Karadeniz mutlaka radar bulunması gereken yerler…
   Tabii şunu unutmamak gerekiyor.. Dünyanın dönüş yönü nedeni ile sistemler bize batı yönünden geliyor. Ve yine batımızda Ege denizi dolayısı ile Akdeniz bulunduğundan ilk riski karşılayan yerlere öncelik tanınması doğal.

  • çihiro dedi ki:

   Bir kaç radar daha kafileye eklenecek. Bir tanesi de Doğu Karadeniz’de olacak ama hangi il hatırlamıyorum.

 40. Santiago dedi ki:

  Kabus ve rekorlarla dolu 2010 yılının, sıcaklık anomalileri bakımından kabataslak özetidir.. Böyle bir seneyi bir daha yaşamamak dileğiyle..

  1

 41. Ankaragücü dedi ki:

  Gelecek hafta bozacak gibi görünen havalar öncesi diagramlarda ana gfs çıktısı istikrarlı bir şekilde diagram ortalamalarını aşağı çekmeye devam ediyor. Daha önceki sistemlerde olduğunun tam tersine.. Bakalım bu sefer döngü kırılacak mı..Daha dün 28 sonrası kararsız olan diagramlar bugün yönünü aşağı çevirdi… Her ne kadar 850 hpa da – 10 lar görülse de istanbul için beklemeli…
  Ankara çarşamba günü bu veriler ışığında örtü yapabilir. Soğuk girişine paralel yağışın artması şartıyla tabii..
  28 Ocak gibi kararlı şekilde çıktılarda görülen Akdeniz’li sistem tam iç Anadolu için biçilmiş kaftan.. Eğer alçak basınç Ege üzerinde çok fazla oyalanarak sürekli doğusunda havayı ılıtmazsa ve Azor soğuk havayı yeterince indirirse yıllar sonra tekrar güzel bir kar sevinci yaşatabilir. Son iki yıldır uzun vadeli tahminlerde şartların ne kadar değişken olduğunu yaşadığımız ve hayal kırıklığına uğradığımız için cekli ve caklı konuşmayıp beklemekte yarar var. Hem kahinlik yapmamış ve Ozan Bey’in prensiplerine ters düşmemiş oluruz. 🙂
  Ozan Bey tarzınız değil biliyorum ama sizin genel beklentilerinizi sorsam? Teşekkürler.

  • Havadelisi dedi ki:

   Salı-Çarşamba günü için olayın ayrıntıları şekilleniyor ve hem Ankara hem İstanbul için iyi görünüyor. Ama güzel işte, ekstrem, bomba değil. 28’i için ise bence henüz erken, Akdeniz’den çıkan siklonların ne yapacağı çok fazla değişkenlik gösteriyor.

   Pazar günü geç saatlerde ayrıntılı yazayım Salı-Çarşamba’yı, sonrasına da bakarız.

 42. excratarius dedi ki:

  Çarşamba günü kar verdi DMI Istanbul’a, salı ve çarşamba arasında siteler kar gösteriyor, sizce durum nedir, örtü yapar mı?

 43. themuslim dedi ki:

  Bir haber. NAO ve ılık kışlarla ilgili.

  • Havadelisi dedi ki:

   Türkeş hoca bu ihtimali daha önce de dile getirmişti ve burada ele almıştık. Yine güzel bir açıklama yapmış, dediklerinin hepsi bundan sonra da olacak diye bir kural yok ama gayet bilgilendirici olmuş açıklama. Teşekkür ederiz.

   Tek bir itirazım var: Petukhov “önde gelen” bir bilim insanı değil, sadece hipotezi “insan kaynaklı küresel ısınma”cıların çok hoşuna gittiği için, “öne çıkarılmış” bir bilim insanı. Burada değinmiştim.

 44. havaankara dedi ki:

  Netweather’in kış tahmini. (Daha önce yayınlandı mı bilemiyorum) Biraz geç oldu ama 🙂 Ne kadar güvenilir orasını da bilemiyorum. Tahminlerinin dayanaklarını da yazdıkları için göndereyim dedim.

 45. Semih dedi ki:

  Eski fotoğraflara göz atarken gözüme 2008 kışında Tuzla’da çektiğim fotoğraflar ilişti. Onları da sizinle paylaşmak istedim.
  Resim 1 …..

 46. sirocco dedi ki:

  Max radar verilerini de görmek varmış kaderde.

  1

  • Ankaragücü dedi ki:

   Bu arada Marmaris radarı da döktürüyor. İzmir ve Marmaris radarlarının devreye girmesi ile bundan sonra hava delileri özellikle Marmaris radarında hiç alışkın olmadıkları renkleri görebilecekler. Marmaris radarı ilçenin eteklerine kurulduğu 990 mt yükseklikteki Balaban dağında konuşlu.

 47. Santiago dedi ki:

  Radarlar tam yol olmasa bile güzel ilerliyor 🙂 Helal olsun DMİ’ye.. Ancak onlar da bu kadar iltifatı kaldıramayıp PPI görüntüleri dondurmuş 🙂

  1
  2
  3

  • Santiago dedi ki:

   Sözümü geri alıyorum, PPI görüntülere de enlem boylam ekleyerek geri yüklemişler 🙂 DMİ herhalde Guyana Radarı ile ilgili yorumumuzu okudu ki tüm hatlarıyla atağa kalktı 🙂

  • çihiro dedi ki:

   Hava delilerini iki kat delirtir bu görüntüler 🙂 Bir de e-postalarıma cevap verip Ankara radarına el atsalar tam süper olacak. PPI görüntüsünde gözüken Konya artık yok.

   • havaankara dedi ki:

    Ankara radarı için çalışmalar devam ediyormuş. En kısa zamanda (1 aydan fazla olabilir) arızanın giderileceğini söylediler.

 48. welbane dedi ki:

  gece modeli 384. saat ortalığı ateşe verir..

  • Havadelisi dedi ki:

   Hatırlarım bir keresinde 850 mb’da -20 Bursa’ya kadar gelmişti o saatte …. Hans arada Tarkan dinliyor bu çıktılar ondan oluyor…

   • eRCaN dedi ki:

    Sonunda ”ah yanar döner be acayipsinnn” der model :))

    • huso dedi ki:

     dediğiniz modelin ne olduğunu anlamadım ama http://wetter3.de/ ye göre ayın 25 inde istanbulda kar yağışı olacak gibi görünüyor, çok şiddetli olmasa da bu senelik göz zevkimizi tatmin edecek gibi duruyor 🙂

     • Havadelisi dedi ki:

      Evet, pembeler gözükmüş “niederschlagstaerke und form”da… Pembeleri giy de gel, Hans Hans diye ünle gel… Başlığı açarım hafta sonunda, sonra çıldırana kadar nowcasting, saebbaha gader gar…

      • Behlül dedi ki:

       modellerde -20’yi de gördük ya yağmasada gam yemem diyemeyeceğim 🙂 Ozan Hocam yorumunun sonundaki 3 kelimeyi anlayamadım hangi dilde ve ne demek ? 🙂 ya da bu üç kelime ile ne kadar çok şey ifade etmişsin öyle 🙂

      • gvm dedi ki:

       sabaha kadar kar demiş anlayabildiğim kadarıyla 😛

       ozan hocam, bu arada pazar-pazartesi bir nowcasting çalışması bekliyoruz senden.

 49. Havadelisi dedi ki:

  Önceki sayfa sol alttaki Older Comments düğmesinde…

Yorumlar kapatıldı.