Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. faseay dedi ki:

  25 ocak sistemi öncesinde Amerika’daki kuzenime salı günü buraya kar yağacak dedim. sistem o zaman öyle diyordu. O da bana buraya da yağacakmış hem de yarım metre dedi. Sonuç resimdeki gibi adamların metre hesabı bile tuttu biz de armut topladık kuzene de rezil olduk. kıs kıs gülüyor bana şimdi. Ulan Hans hep senin yüzünden (Longisland rakım 40)

  1

  • faseay dedi ki:

   Yukarıdaki resmi paylaştıktan sonra dedim bir de şu Amerika’nın 850 hpa’sına bakayım, yok böyle bir şey yahu. Almışlar arkalarına dev gibi bir sistem; sistem gire rmi? 3 gün sonra eri rmi? gibi sorular bile soramıyorsun. Gerçekten ilginç sanki başka bir dünya adamların soğuk havası bile kasırga görünümünde. 4 Şubat çıktısı.

 2. *sessizlik dedi ki:

  yani şimdi türkiye’de şubat başı havalar soğuyacak ama yağış olmayacak şeklinde mi bir yorum çıkaralım yoksa sıcak kurak mı olacak..?

  • Havadelisi dedi ki:

   Soğuk daha zayıf olarak daha doğuya doğru iniyor gibi gözüküyor ve doğru dürüst yağış şansı Karadeniz kıyıları hariç epey azalıyor, şu anki görüntü bu. Hava yine soğuk olacak.

   • mehmet dedi ki:

    evet,en çok bizim buralar-giresun- etkilenecek gibi ama bundan bile şüphe duymaya başladım…

 3. okito dedi ki:

  Ozan hocam yoğunluğunu durumunu bilmiyorum ama bir iki sorum olacak.
  1- özellikle 25 Ocak 2010’dan bu yana yaklaşan sibirya kökenli sistemler (balkanlar’dan geleni saymıyorum onların pek tadı yok) neden son 96 saat içine girdiği konu Türkiye’nin kuzeybatısı olduğunda çuvallıyor. – bunu gerçekten bilmiyorum.

  2- Bilimde tesadüfle açılanacak bir yan yoktur. Bilimsel yoldan aydınlatmak için bilinen değişkenlerden başka bunu araştırmak için nirengi noktamız ne olabilir. – şu olabilir: Modeller uzun vadede bir yöne doğru yapay eğilim gösterebiliyorlar, buna “model bias” deniyor. Fakat bu kadarcık gözlemden GFS’de bir “bias” (önyargı?) var mıdır bunu söylemek doğru olmayabilir. Zaten tespit edilen bias’lar düzeltiliyor. Bu da eğer tespit edilirse düzeltilecektir, ama dediğim gibi, tespit edilmesi gereken bir şey midir, bilmiyorum. Hiç zayıf başlayıp da güçlenen sistemler olmuş mu ona da bakmak lazım…

  3- (Duygusallıktan uzaktır) Son olarak hatırladığın bir sistem var mı? Böyle kararlı bir şekilde giderken son anda bitti derken tekrar canlanan. – hah işte yukarıda bahsettiğim. Valla “sea effect”li sistemler genelde görünenden çok daha fazla etki yaparlar. Soğuk inişlerinin giderek kuvvetlendiğini ise görmedim. Kuvvetli soğuk gelmişse 5-6 gün önceden hep görünmüştür. Yağış ise çok oynaktır, son 1 günde de her şey değişebilir. Ama soğuğun yerinde kalması şartıyla tabii. Mesela 2006 Ocak ayında son gün Akdeniz’de siklon türemiş güneyden kar pompalamıştı.

 4. Ozan Deniz dedi ki:

  1 haftadır hayat bir başka güzeldi. Aşık olmuş gibiydim. Şimdi ise terkedilmiş gibi hissediyorum kendimi. Aramızda imza toplayıp GFS’ye manevi tazminat açabilir miyiz acaba. Çünkü psikolojim çok bozuldu. Bu arada Ozan’a yazmıştım GFS GEM modeline yaklaşıyor bu da ilginç. Bozulmayı GEM vermişti ve GFS de gördü. Tamam zaten olacak olanlar olacağına varacak da, ya o zaman ümitlendirmesin bizi. Mesela ben Kartepe’ye gidecektim. Bu sistemleri görünce gerek yok diye gitmedim. Çevremdeki ve facebook’taki dostlarıma ihbarlar verdim. Şimdi ne diyeceğim.

  • havaankara dedi ki:

   Abi, son ana kadar ne olacağı belli olmuyor işte. Son çıktı Ankara’yı biraz ümitlendirdi yağış yönünden. Ama ben de terkedilmemek için hiç pas vermiyorum 🙂

  • ALKIM dedi ki:

   Katılıyorum. 48 saat önceki GFS tahminlerinde 180-360 arası dilimde 850 hPa’de -17, 500 hPa’de -44 vardı İstanbul için. Şimdi aynı saatlerde 6-7 dereceler var. Hadi onu geçtim, 48 saat önce -10,-15 arası sıcaklıklar 3-4 gün süreliydi. Şimdi -10 bir kaç saat girebiliyor. Siklon miklon da yok ortalıkta. Sıcaklık düşük olmayınca sea effect de yok. Bağıra bağıra geliyorum dedi, sessiz sedasız yok olmak üzere. Gerçekten anlamadım.

 5. *sessizlik dedi ki:

  erzurum kış oyunları açılışını seyrediyor musunuz.. ince ince kar yağışı var..
  böyle görüntüleri ülkemizde görünce gerçekten insanın tüyleri diken diken oluyo açılış çok hoş..

  • havaankara dedi ki:

   İzliyorum. Fena değil. Ama kar müthiş yağıyor şu anda. Orada olmayı çok isterdim. Şimdilik 1 hafta güzel kar yağışlı gözüküyor.

 6. karcı hakan dedi ki:

  Bizim ana gfs biraz fazla uçmuş..

  • havaankara dedi ki:

   Hiç iyiye işaret değil. Ana GFS çok fenadır. Diğerlerini ne yapar eder yanına çeker. Bkz. Santiago Hoca.

  • Santiago dedi ki:

   Ana GFS modeli tokatları birer birer her modelde yapıştırmaya başladı. Önce 1 haftalık sistemi 3 güne çekti, yetmedi -15C’leri -10’a çekti, o da yetmedi bu sefer de 3 günlük sistemi yarım güne çekmiş. Neler oluyor anlamıyorum. Bence 1 Şubat’a kadar olan kısımda artık çok büyük değişim beklememek lazım, 1 Şubat-3 Şubat arası ise bu gece belli olur. Gerisi arapsaçı..

 7. Ayberk456 dedi ki:

  Hocam bir kütle Ege’ye doğru ilerliyor DMİ “Gökgürültülü Sağanak” yazmış

 8. karcı hakan dedi ki:

  Akşam modeli ne yapmış öyle berbat ötesi. Bu kadar olur ancak. Biz balkanlara girip girmeyeceğini konuşurken İstanbul’u bile teğet geçiyor. Bakalım diyagramlar ne diyecek.

  • Havadelisi dedi ki:

   Durum hiç iyi değil… İnce ayrıntıları bırak, ben hiç bu kadar kararlı ve şekli güzel gözüküp bu kadar ucubeye dönen bir yüksek basınç görmedim, İngiltere’dekinden bahsediyorum. Hayret doğrusu.

   • karcı hakan dedi ki:

    Duygusal bir yaklaşım mı bilmiyorum ama, bence artık değişmez (iyi yönde). Eğer güzel bir sistem gelmezse tarihin en berbat kışlarından biri olma yönünde ilerliyor. Ya hocam bir şey soracağım. Hata olabilir mi sizce? Bir run’da nasıl bu kadar değişebilir anlamış değilim…

    • Havadelisi dedi ki:

     Aslında hafif hafif değişerek böyle oldu. Son adım biraz çok oldu. ECMWF’e bak, o da kötü, ki o da iyiydi. Valla çok üzgünüm ben de. Kalbim hep sizinle, ama gene olmuyor gibi… 😦 Hata yoktur, sanmam. Belki bu kadar kötü olmayabilir sadece.

     • karcı hakan dedi ki:

      Önümüzdeki sistemlere belki de önümüzdeki seneye bakacağız artık !

    • Havadelisi dedi ki:

     İnanılmaz yahu, çalıştırmanın ilerleyen bölümlerinde Atlantik’te kasırga düzeyinde siklonlar oluşuyor… Yok aga, bu uzun süreli hava tahmini işinde katedilecek çook yol var daha… Beni bile gaza getirebilen görüntüler resmen buhar oldu.

     • Santiago dedi ki:

      Hocam 150. saatte Tunus merkezli “alçak” basıncın sisteme olumsuz etkisi var mı? Varsa da kolay kolay kalkmaz ordan o bence..

      • Havadelisi dedi ki:

       Pek fazla yok bence. Bizi bitiren yükseğin aldığı garip şekil oldu. Enlemesine uzuyor. Ama tabii diyebilirsin ki o alçak da yükseğin şeklini bozuyor. Aman ne bileyim işte…

    • White Fox dedi ki:

     Ankara’nın ki ‘kısmen’ iyi yönde değişti bir önceki güncellemeye göre 🙂

     • Havadelisi dedi ki:

      Nesi iyi Can’cım? Siklon yok, soğuk doğuya kaymış.

     • White Fox dedi ki:

      Öğle modellerine göre, haftasonu yağış miktarı daha iyi.
      En azından yaptığım tahmine, hala 1 mm civarında yağış verme cesaretim var. Bu arada CMC’nin güvenilirliği nasıldır, Ozan Hocam ?

      • Havadelisi dedi ki:

       Hiç bakmadım CMC’ye…

      • havaankara dedi ki:

       Evet, oluşacak olan siklon biraz, çok hafif, kuzeye çıktı Ankara’ya doğru geldi. Yağış miktarı da arttı. Özellikle Güney ilçeler için iyi oldu. İnşallah her geçen yenilemede bu yağış sürekli artar da güzel yağışlar görebiliriz.

    • havaankara dedi ki:

     Bana da öyle geliyor. Son anlara girildiğinde bir bozulma başlıyor ve bir daha da pek düzelmiyor. Ama ben gene de EFSANE bir şubat yaşayacağımızı düşünüyorum. Müthiş olacak. Bekleyin. Modeller dediğime gelecektir. İnanın bana. Yarın gelecek sistem ve ay sonuna kadar aralıklı karlar göreceğiz. Unutamayacağınız bir Şubat olacak. 🙂 🙂 🙂

  • Santiago dedi ki:

   Bu saatten sonra diyagram işlemiyor, GFS ana modeli ne diyorsa hepsi ona gelecek büyük ihtimalle 😦

   • Semih dedi ki:

    Ne güzel -10 çizgisinde devam ediyordu neredeyse 10 gün boyunca. Şimdi 3-4 olmuş. 😦

    • karcı hakan dedi ki:

     Duygusal olmamdan dolayı gece modelini bekleyeceğim. Onda da bir şey çıkmazsa ümidimi keseceğim. Olmayınca da olmuyor işte diyeceğim…

    • nehrk dedi ki:

     Hocam biliyorum, duygusallığı sevmiyorsun forumda ama, yeri de gelmişken sizinle paylaşayım dedim.
     2002-2006 arasındaki efsane yıllarda hava durumunu DMİ’nin 3 günlük tahminleri ile Gökhan Amca ve Bünyamin Dayı’nın medyatik sunumlarına bakarak takip ederdim, hiçbir zaman 15 gün önceden beklentiye girmezdim. Kar geleceği zaman 3 gün önceden öğrenirdim ve yardıra yardıra, gümbür gümbür gelirdi :D.

     Şaka maka, bu modeller hakikaten kafayı yedirtir insana. Akşam akşam duygusal çöküntüye girdim, sanki hayatta daha önemli şeyler yokmuş gibi. Bu yüzden deliyiz işte. Resmen son 1 haftam bu sistem gelecek diye mutlu geçti, çevremdeki insanlara iyi davrandım.
     Canımıza tak etti be kardeşim.

     • Havadelisi dedi ki:

      Ne demek istediğini çok iyi anlıyorum. Başka şeylerle ilgilenmek lazım, yoksa insan daha da kötü hissediyor.

      • hasso dedi ki:

       bu durumdaki tek kişi benim sanıyordum başka delileri de görmek hoşuma gidiyor resmen bunalıma girdim bugün.

      • Akureyri dedi ki:

       Havadelisi, Istanbul icin GFS fali diyordun ya, gercekten de ozellikle 180 sonrasi icin kesinlikle oyle. Artik 5 gunden daha uzun vadeli hic bir tahmine itibar etmeyecegim. Insanda ruhsal cokuntu yaratiyor baska bir sey degil. TRT teletext 181. Sayfadan bir gunluk hava tahmini guncellemesini takip ettigim gunlerde her sey daha guzeldi.

       • Ozan Deniz dedi ki:

        Müzikleri ne ilginçti di mi:) Akşam 6 da güncellenirdi. Ben kar beklerken, Marmaranın batısı ve kıyı Ege dışında tüm yurt yağışlı geçecek dediğinde çöker ve ağlardım. Ama o zaman şöyle bir şey yazardı. İstanbul 0 1 Karlı. Tekirdağ -6 -3 parçalı çok bulutlu. Edirne -11/-6 az bulutlu. Bunları bile özledim 😦

       • okito dedi ki:

        ingiltere’den başlayıp enlemesine genişleyen, konulduğu kaba sığamayıp taaa bize kadar akışkan bir hâl alan yüksek basınca buradan en derin saygılarımı! sunuyorum. görünen o ki gece modelleri neredeyse 3/4’e düşen sistem ömrünü de sıfırlayacak. belki havada kar görürüz diye umutlanacağız.

        hızlı başlayan aşklar gibiydi… bir anda bitti ilginç!

  • welbane dedi ki:

   ah modelciler ahh, modeller 365 derece dönünce siz de döndünüz degil mi, dansöz ruhlular sizi 🙂

 9. Santiago dedi ki:

  Kaptan AO ile kaptan memonun geçiş töreni… Selam…… Dur!!…

  1

 10. Mert dedi ki:

  Herkese Merhaba,

  Öncelikle sevgili Ozan’a böyle düzeyli bir blogu bizlerle paylastigi icin tesekkür ederim. Yaklasik iki yil önce baslayan hava olaylarina olan merakim, tam gecmek üzereydi ki, bu blogu kesfettim.

  Basit bir sorum olacak, genel olarak GFS ciktisi ve modeller icin hep Wetterzentrale referans aliniyor. Avrupa bölgesi icin tek yetkin kurum bu mudur, baska alternatifleri var mi?

  • Havadelisi dedi ki:

   Bir sürü alternatif var, MeteoGroup, Wetter3… Wetterzentrale başka modeller de sunuyor, ayrıca gayet derli toplu, çok çabuk güncelleniyor, o yüzden oradan bakılıyor. Diğer alternatiflerde de tamamen aynı verileri bulacaksınız. MeteoGroup Türkiye’ye zoom yaptığı için iyidir, ama o da aynı verileri gösteriyor… Wetter3 de daha fazla sıcaklık konturu gösteriyor. Gerisi zevkinize kalmış.

   Üst menüden Tahminler’e girin, epey link var. Kontrol düğmesine basılı tutun linklere tıklarken, ayrı pencerede açılmıyor ne yazık ki.

 11. Santiago dedi ki:

  Çin’de çalışan bir dostum Pekin İklim Merkezi’nin son güncellemesini ele geçirmiş. Hatta duyduklarına göre Türkiye çok ağır kış şartlarına girecekmiş. Karadeniz donabilirmiş 🙂

  26 Ocak – 4 Şubat arası Çin Tahmini:

  1

  5 Şubat – 14 Şubat arası Çin Tahmini

  2

  İkinci hafta soğuk dalga Hazar Denizi ve İran civarına kaymış. Gizli kaynaklardan aldığım bilgilere göre İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad sevgililer günü kutlanmasın diye Çinlilerden bu görüntüyü özel olarak istemiş. Aslında soğuk bize gelecek de haberiniz yok, gizli kaynağınız yok, pehh 🙂

  • Havadelisi dedi ki:

   Ahahhaha :)) Bu Santiago’nun ajan olduğundan şüpheleniyorum, adamı bir de editör yaptık bakalım başımıza ne çoraplar örecek. Wikileaks’te çıkmazsak iyi.

   • Santiago dedi ki:

    Havaleaks kurmayı düşünüyorum. Sana bulaşmam Ozan hocam, çok sağlam ve yeterli sızıntı sağlayan kanallarım var. NOAA’da, Rusya’da, Çin’de her yerde 🙂

  • mrkdmr dedi ki:

   Santiago dur Allah’ını seversen sen de!
   Zaten ortalık karışık

 12. mertist dedi ki:

  son güncellemede soğuğun iki ileri bir geri yapmasının sebebi nedir acaba yani -10 bir giriyor bir çıkıyor?

  • Havadelisi dedi ki:

   Sebebini bilsek Nobel ödülüne aday olurduk 🙂 Maç ortada demek işte… Heyecan dorukta 🙂

   • Eda dedi ki:

    Peki, genelde maçı hangi taraf kazanıyor? Böyle bir genelleme yapılamaz herhalde değil mi?

   • mertist dedi ki:

    bu heyecanı seviyorum işte 😀 heyecanın sonu hayal kırıklığı olmasın da, mutlu son istiyoruz artık 😀

    • Havadelisi dedi ki:

     Aşırı beklentiye girilmediği takdirde şu sistem çok güzel bir sistem. Yazdığım gibi, usulca gelen o kar sağanağının zevki çok az şeyde vardır. 31 Ocak’tan itibaren bunu hatırlayacaksınız. Yeni radarı da (max) test edeceğiz. En ufak sağanağı enseleyeceğiz. Daha ne olsun.

 13. Santiago dedi ki:

  Bir diyagram hikayesi.. 25 Ocak sisteminin adım adım buharlaşması aşağıda animasyonda..

  1

 14. karcı hakan dedi ki:

  Trakya’dan bir diyagram (sınır civarında);

  1

  Trabzon diyagramı;

  2

  Gördüğünüz gibi ana gfs modeli Trakya için en sıcak, Doğu Karadeniz’deki Trabzon için en soğuk senaryoyu yayınlamış. Trakya diyagramlarına göre soğuma Trakya’dan girecek ve en çok Trakya’yı etkileyecek .Trabzon diyagramlarına göre en çok Trabzon’u(2 diyagram arasındaki karşılaştırmaya göre) etkileyecek. Balkanlar’daki diyagramlara göre de öğle modeli en sıcak senaryo. Bu çok ilginç bir durum.

  • Havadelisi dedi ki:

   Bence de. Çok iyi gözlem bu arada. Bu akşam ve gece GFS’si olayın şeklini belli eder artık (en azından soğuğun yönünü).

   • karcı hakan dedi ki:

    Hocam Nao nötr civarında olacak, Ao da +1’e kadar çıkabilir o tarihlerde. Acaba bu veriler doğudan girmesini sağlayabilir mi diye düşünüyorum. Biraz batıdan girerse Ege’de siklon oluşabilir ve İstanbul’un alacağı sea effect miktarı artabilir. Ama doğudan girerse kaymağı Karadeniz bölgesi yer.

    • Havadelisi dedi ki:

     Endekslerin temsil ettiği basınç değişkenliği de zaten yükseğin sağa sola oynamasıyla aynı şey bir bakıma…

   • Santiago dedi ki:

    Katılıyorum, dananın kuyruğu “en geç” yarın sabaha kopar.

 15. Santiago dedi ki:

  Sisteme son çağrımı yapıyorum, lütfen naz yapma artık, gel hadi 🙂

  Şarkı burada.

 16. Behlül dedi ki:
  • havaankara dedi ki:

   Dünya Savaşları’nı çıkaranları da çevreci olarak kabul edecek miyiz???? 2. Dünya savaşında da 73 milyon insan ölmüş.

  • okito dedi ki:

   Haha güzelmiş.
   Ne demek istiyorsun Behlül İstanbul’un nüfusunu mu seyreltelim 🙂

 17. Havadelisi dedi ki:

  1

  En üstteki çıktı GFS. Ondan sonrakiler SKIRON. 31 Ocak Saat 12.00. Gördüğünüz gibi GFS’de kaydadeğer bir siklon (alçak basınç) türememiş, bir tane T işareti var (Tief: Alçak) var ama çok geberik. Basınç Ege’de 1020 mb civarında. SKIRON’da ise Ege’de bariz bir AB var ve değeri 1006.

  4-5 gün için GFS daha güvenilirdir ama SKIRON’da böyle bir şey olduğuna göre siklon oluşma ihtimali sıfır değil. Bekleyelim bakalım.

  • Ankaragücü dedi ki:

   Umudumu Yunan’a bağlayacağımı hiç düşünmezdim. 🙂
   Hep beraber; Hellas, Hellas… 🙂

   • havaankara dedi ki:

    Ben de düşünmezdim ama ne yaparsın işte. Baktım, Ankara için fena değil. Tamam dedim, bırak GFS’i, Yunanlılarla ilişkileri geliştirmeye bak. 🙂 Bakalım SKIRON mu GFS mi?

  • serkan dedi ki:

   sevgili hocam en alttaki çıktıda sea effect ..yuvarlak içine aldığınız yerler bu tür yağışın olacağı bölgeyi mi gösteriyor?

   • Havadelisi dedi ki:

    Evet ama kabaca, ayrıntılar değişir.

    • serkan dedi ki:

     bu ayrıntılar rüzgarların yönü ile mi alakalı değişimler olur yoksa başka durumlar da olabilir mi ben biraz bilgisizim bu konularda kusuruma bakmayım hocam..şimdiden teşekkürler bilgiler için.

     • Havadelisi dedi ki:

      Sorular – Cevaplar bölümünü iyice bir oku bakalım o zaman.

      • serkan dedi ki:

       evet hocam şu ana kadar okuduğum bölümlerden anladığım kadarıyla sea effect yağışları kendince gerekli şartları ortaya koyuyor anladığım kadarıyla deniz suyu sıcaklığı o denizin üstünden geçen soğuk hava ve rüzgarlar önemli faktörler deniz suyu sıcaklığı ne olursa olsun mutlaka üstünden geçen hava soğuk olmalı ki nem artışı olsun mesela eksi dereceli bi hava şu an karadeniz üzerinden bize doğru gelirse deniz suyu sıcaklığı havanın soğukluğuyla oluşucak nem iyi kar yağışları bırakabilir rüzgar ise yönüne göre yağacağı bölgeyi seçer istanbul için konuşmak gerekirse bu benim kendimce düşüncem tabii ki bu tür yağış için poyraz rüzgarları istanbul için ideal rüzgarlardır.. daha eksiğim ama buraya kadar nasıl hocam?

  • Santiago dedi ki:

   Hocam, çok değişir daha, bundan sonra ince ayarlara başlayacak atmosfer. Ben şahsen GFS’in yağış tahminlerini son 2 gün ve daha sonrası için hiç kaale almıyorum, son sistemde kanıtlandı zaten. Skiron bile çuvalladı son sistemde, kim bilebilirdi Tekirdağ’ın bu kadar kar alabileceğini? Alçak basınç alanı oluşur mu oluşmaz mı bunu da kimse bilemez tabii ki, ama ben şu anda sadece 850mb’de minimum -12C’ye konsantre oldum, iki gün misafirimiz olsun yeter 🙂

   • tengizman dedi ki:

    Biraz once Moskova’da calisan bir arkadasimdan mail geldi. Kendisi sivaci olarak calisiyor. Ustabasiyla muhendisin konusmasina kulak vermis. Arada Turkiye laflari gecince dikkatlice dinlemis. Rusya Meteoroloji Mudurlugu Subat ayinin ilk haftasinda Turkiye’de siddetli soguklarin yasanacagini, Turk iscilerin ailelerini arayarak onlari uyarmasi gerektigini belirtmis. Turk insaat firmalarina da faksla bu bilgiyi gecmis. Arkadastan meteroloji mudurlugune ait gizli bilgileri de istedim, ogrenip maille yollayacak. Yersen:)

   • karsever81 dedi ki:

    Santiago yeni guncellenen diagramlara baktıgımızda ortalama 31 ile 4 u arasında eksı 10 ve bıraz altı. ozellıkle 31 ocak ve 1 subatta ortalamanın altında 20 senaryonun yarısından fazlası var, bu senın dedıgın gıbı eksı12 sansını da arttırıyor. umarım gerceklesır ama son AO verileri hic iç açıcı degıl ,uzun vadede artı3ler bu koskoca şubat ayını bitirebilir maalesef. bununda degısmesını umalım. Ayrıca Ozan ustadın bıraz oncekı paylasımını cok dıkkatlı takıp etmekte fayda var, bende AB olusacagını dusunuyorum,b u açıdaki AB soguk kutlenın gelme yönune bakarsak ,o sogugu yukarı itme şansı da yok gibi. Hersey istediğimiz gibi olsun . Sevgiler…

    • Santiago dedi ki:

     Herkes gerilmiş anlaşılan, avucumuzun içindeki sistemi kaybetmek üzereyiz. Ancak şunu net olarak söyleyebilirim ki AO ve NAO nasıl bir günde bu hale geldiyse tekrar eski haline gelebilir, oldukça değişken veriler bunlar. Birazdan bir animasyon göndereceğim AO ve NAO ile ilgili.

  • okito dedi ki:

   Bu konularda çok sizin ve ismini tek tek söylemeye gerek olmayan diğer arkadaşlar kadar net değilim. Ama kabaca fikrimi ifade edeyim. Kuzeyden kuvvertli bir yüksek basınç gelirken bu konuda mahir olan Doğu Akdeniz’in boş durmayıp yağışın miktarını artıracak alçak basınç alanları üreteceği yönünde.

   Ama asıl korktuğum: 2010’daki 25 Ocak sisteminden bu yana kararlı bir şekilde görünüp son 96 saatte sönümlenme trendine giren her kuzeyli sistem Türkiye sınırına yaklaştıkça tükendi. Bugün sabah ve öğlen modellerinde de görünen; bu sabahtan önceki tüm çalıştırmalarda neredeyse 7 güne yayılan etkili sistemin ömrünün kelebeğinkinden daha kısa olacağının sinyalleri. Ayrıca Türkiye’nin batısına kadar sokulan kuvvetli yüksek sistemdeki kararsızlığı artırıyor gibi.

   Bir de sorum olacak o da şudur: Güneydoğu Avrupa’da neredeyse bize kadar enlemesine genişleyen bu yüksek basınç sizce başımıza nasıl bir çorap örer?

   • Havadelisi dedi ki:

    Nasıl bir çorap öreceği az çok belli. Hep istedik ki doğuya genişlesin yüksek, böylece soğuk Türkiye’ye yönelsin. Bu sefer de aşırı genişledi… Soğuğu doğuya doğru yönlendirdi. Bir ortasını bulamadık.

 18. havaankara dedi ki:

  Modellerde ne kadar kararlı olursa olsun yağış miktarına güvenilmez didim. Son ana kadar, hatta yağıp geçene kadar yağışın ne kadar olacağını bilemeyüz didim. Ard arda 2 çalıştırma arasında 1 metre kar farkı var didim. Ve hatta didim ki, modeller ne kadar yağış verirse, son gün de olsa ben daha azını bekleyecem didim. Ama modeller Ankara için 0 (sıfır) yağış verdi. Bunun daha azı ne ola ki? Ben napiyim şimdi? Nerelere gideyim?
  🙂 🙂 🙂
  Gülücüklere kanmayın, moral filan kalmadı. Tamam, biliyorum değişebilir. Değişecektir de. 0 (sıfır) da olmaz ki. Hiç olmadı havada uçuşanı kaçışanı görürüz herhalde. Ama sinirlerim bozulacak ya? Yoksa bir bozukluk mu var GFS’te. Bana doğruyu söyleyin. Görecek miyim?……

  Londra ile dalga geçerken iyiydi değil mi 🙂

  • Santiago dedi ki:

   Haçlı seferi gibi oldu, Hans Londralıların acısını fena çıkardı 😀

 19. nehrk dedi ki:

  Ogle modelleri daha da beter. Istanbullular olarak aglamaya baslayabiliriz. Bu kadar da donek sistem mi olur, pes !

 20. karsever81 dedi ki:

  Son bir haftadır kararlı olan bır gorunum, son 2 guncellemedır bu hale geldi, işin garibi diyagramlar da ılerısı ıcın cok kotu bozuldu, demek neymiş son 24 saate kadar bu ulke ıcın cok buyuk degısımler beklemek komik olmıycak, gayet mantıklı olcaktır. Ne diyeyim denecek söz yok. Sevgiler.

 21. Gokko dedi ki:

  GFS bozuldu diyolla… Hep bizi mi bulur bu aksilikler??

 22. grhc dedi ki:

  NewYork kopmuş yine.

 23. Behlül dedi ki:

  Ozan hocam diyagramlarda gfs’yi gösteren kalın çizgi yok ne oluyo ki 🙂 ? yoksa…. 🙂 cevap :(teknik bir arıza olma ihtimali yüksek).Hocam vaktinizin olmadığını biliyorum ama hava durumu ile ilgili sık kullanılan yabancı terimleri çevirmeniz mümkün mü hani hevay snow terimin türkçe karşılığı (Moderate snow. Afternoon clouds. Chilly,Scattered flurries,Flurries early,schnee,im bergland schnee ……)

  • Havadelisi dedi ki:

   Hans sıra yeşil çizgiye geldiğinde “bi küçük su dökiyim geliyim” demiş sonra da unutmuş herhalde 🙂 Bakalım görürüz.

   heavy snow: yoğun kar, moderate snow: orta yoğunlukta kar, afternoon clouds: öğleden sonra bulutlu, chilly: soğuk, scattered clouds: dağınık bulutlar, flurries early: ilk saatlerde kar serpintili, schnee: kar, schnee im bergland: yüksek yerlerde kar…

 24. okito dedi ki:

  Bu kısım moderasyondan sorumlu arkadaşları bilgilendirmek amaçlıdır.
  Sitenizle ilgili olarak 2 gündür yaşanan bir sorun var.
  1- http protokolüyle girenlerin bazıları DNS ayarları olmadan sorun yaşayabiliyorlar. (Bu sitenin görüntülenmesi açısından ciddi bir problem. Siz ilk elden güvenlik protokolünü https yapabiliyorsanız sorun kolayca aşılabilir gibime geliyor.)

  2-Bu sorun ilkiyle direkt olarak ilintili mi bilemiyorum ama “Atış Serbest” bölümde zaman dizininin en tepesindeki “24 Ocak – Bugün” arası yazılanlar güncellenmiyor. Ancak sağ sütûndaki “Son 100 yorum” kısmına tıklandığında en güncelden daha eskiye doğru akış olarak görüntüleniyor.

  Vurdurarak çalıştırmamız gerekiyorsa bayır yukarı bile iteriz 🙂

  • Havadelisi dedi ki:

   Bilgilendirme için çok teşekkürler. İkinci madde bir sorun değil, cevap olarak yazılan yorumlar eski yorumların altında çıkabiliyor, onunla ilgili. İlki ise garip, yüce devletimizin illa bir bildiği vardır diye düşünüyorum. Burada insanlara iki satır bir şey öğrettik diye yapıyor olabilirler.

   • okito dedi ki:

    rica ederim ozan hocam. o kadar okuyup yararlanırken işleyişe de katkımız olsun.
    bu arada illuminati gibi oldu devlet iyice, kendisinden yana olmayanı anında ötekileştiriyor.

 25. Ozan Deniz dedi ki:

  Tek kelimeyle bozguna uğradık!!

  • nehrk dedi ki:

   Sabah modellerinden mi bahsediyorsunuz ?

  • havadansudan dedi ki:

   ya yapmayın ya 😦 ben kar görürüm diye memlekete gitmeyi bile erteledim. weatheronline +5 ve karlakarışık yağmur vermiş önümüzdeki hafta için 😦

  • grhc dedi ki:

   Bozgun kelimesi hafif kalıyor bence, Hans yaptı yapacağını yine.

   • Havadelisi dedi ki:

    Bir run’la bozgun olmaz, ama sinyal iyi değildi tabii…

   • nehrk dedi ki:

    10 run boyunca hic bozulmayan bir tablo vardi ortada, bir run bozuk cikti gereksiz bir umutsuzluga kapildik. Ogle modellerine de az kaldi. Biraz sabir !

    • okito dedi ki:

     10 gündür 850 hP2da -10 çizgisi kararlı bir şekilde kuzeybatıdan girip İç Anadolu’ya oradan da doğuya doğru yayılıyordu. son çalıştırmada biraz daha kuzeyden giriyor ve batımıza yerleşen yüksek basınçtan dolayı karadeniz üzerinden doğuya ilerliyor.

     açıkçası o yüksek benim canımı sıktı sonraki çalıştırmalarda da durumun çok değişeceğini sanmıyorum. ama bakalım henüz 4 günden fazla var her an her şey olabilir.

    • hasso dedi ki:

     öğle güncellemesi baharı getirmiş .anlamadığım konu bu kadar kararlı gözüken sistem bir anda nasıl eridi gitti özellikle marmara için..?

  • karcı hakan dedi ki:

   Yüksek basınç deli dana gibi genişliyor. Böyle olursa ”sea effect” de zor (İstanbul ve batısı için).

   • Havadelisi dedi ki:

    Karadeniz coşuyor ama. Poyraza dönerse güzel sağanaklar olur İstanbul’da da.

    • karcı hakan dedi ki:

     Bakalım önümüzdeki güncellemelerde şaşırtıcı değişimler olacak mı. Olmazsa İstanbul şanssız görünüyor. Hocam, rüzgar karayelden eserse İstanbul’un (özellikle Anadolu yakasının) ”sea effect” alma şansı var mı? Yıldızdan ve poyrazdan eserse İstanbul’da da güzel şeyler olabilir dediğiniz gibi.

     • Havadelisi dedi ki:

      Rüzgarın batı bileşeni arttıkça İstanbul’un şansı azalır. Ama az karayel de dediğin gibi Anadolu yakasına yarar.

  • gvm dedi ki:

   alacağın olsun hans, 3-5 santim karı bile çok gördün ya bize…

 26. Orcun Bostancı dedi ki:

  selamlar Barış Gökhan arkadaşımız fazlasıyla modellerin gazına gelmiş diyelim 🙂 tahmının içine hıslerını de katınca ortaya kanada’dan görüntüler yaratabilecek bir tablo çıkmış 🙂 her yazılan yorumu hakaret barındırmadıgı sürece yayınlamak zorunda oldugumuzdan çok fazla mudahale edemiyorum ama zaman zaman site içerisinde mesaj temizliği yapılmaktadır. Genç arkadaşların hevesini kırmamak adına kuçuk toleranslar gosterebılıyoruz zaten forumdakı birçok kişi elestırıde bulunmuş kendisine. Gereken ciddiyeti yakalayabılecegıne inanıyorum ne diyelim 🙂

 27. tengizman dedi ki:

  Hic ona dikkat etmedim Ozan ama cogu site yasaklanmis.Hatta senin siteye girerken yaziyi gordum dedim herhalde Ozan bilerek yapti protesto icin:) Megersem gercekten yasaklanmis:)Nereye girmek istesem cogunlukla bu yaziyla karsilasiyorum.DNS,vekil sunucu,cogunu denedim,ara sira giriyor ama cogunlukla yasakli bunlari yapmama ragmen:)

  • Havadelisi dedi ki:

   Bugün mü oldu peki bu?

   • tengizman dedi ki:

    Yok,yaklasik 6-7 gundur boyle.Ben sadece senin siteye mahsus zannettim ama cogu blog ve forumlari yasaklamislar.

    • Havadelisi dedi ki:

     E peki millet nasıl giriyor?! Çok garip…

     • Gürhan Salaçin dedi ki:

      Daha önce youtube vb. yasaklı sitelere girmek için dns ayarlarımı değiştirmiştim. Hiçbir sorun yaşamadım şimdiye kadar sitenize girişte. Sağolsun bir devlet büyüğümüz önermişti.))

     • leadri dedi ki:

      Türkiye’deki internet kullanıcılarının çoğu mecburiyetten dns ayarlarını değiştirdiği için sitelerin yasaklanması pek etki etmiyor.

 28. *sessizlik dedi ki:

  merhaba işten anca eve gelip yemek yiyebildim… bugün izmir çevresindeki dağların tepelerde çok güzel bir örtü vardı. ancak yağış akşam bizi terkettiği için sabah kar görebilme hayallerim suya düştü ancak tepelerdede görmek bizim için güzeldi 🙂
  bakalım artık şubat’a bağladım tüm umutlarımı kar gelecek o geceyi bekliyorum sabırsızlıkla…

 29. Ankaragücü dedi ki:

  Ben böyle bir şey görmedim. 🙂
  Özellikle son cümlede koptum… 🙂

  “Sonrası için (10 Şubat sonrasından bahsediyor) şimdiden yorum yapmak biraz sallama olur. Ancak şöyle bir ön tahmin yürütürsek fırtınayla beraber kar ve tipi etkili olacaktır.”

  • Havadelisi dedi ki:

   Açık kapı bırakmış, ama tipi kesin gibi 😀

   • Ankaragücü dedi ki:

    Asıl mizah.. 10 şubata kadar gün gün, saat saat tahmin yapmış arkadaşımız.. 10 şubata kadar sabah öğle akşam rüzgar hızı, yağış miktarı, kar yüksekliği……. 10 şubat sonrasında hızını kesmeyip devam edebilirdi. Ama insafa gelmiş ve devam ederse sallama olur demiş… Uzun vadeli tahminden kaçınmış yani. 🙂 Nasıl bir ironidir bu.. 🙂

    • havaankara dedi ki:

     Tabii 10 günden fazlası için bu kadar net tahminden kaçınmak lazım. Biraz sallama olur. 🙂 . Ama 10 güne kadar bu kadar ayrıntılı tahmin vermişken keşke ana hatlarıyla önümüzdeki birkaç ayın hava tahminlerini de verseydi. Yani ne kadar yağış alacağımızı söylemesine gerek yok, sadece hangi günler yağış alacağımızı söylese yeter.

    • serkan dedi ki:

     wow turkey sitesinden barış gökhan yılmaz adında lise öğrencisi olduğunu söyleyen meterolojiye düşkün bi kardeşimiz geçen seneden beri bunu hep yapıyo başlarda kızdık ama daha genç olması bu işe merakını yıpratmamak adına pek ses çıkarmıyoruz bu tahminleri yaparken babasından destek aldığını da belirtmiş ne diyelim umarım ilerde bu işi iyi yapar tabii ki bunun eğitimini alarak..

  • rainbowww64 dedi ki:

   Şu anda ist Kartal’da gökgürültüsü duydum. Ve 10 dakika sonra sağanak yagmur başladı.

 30. sirocco dedi ki:

  Beylikdüzü’nde değişik bir şey yağıyor şu an, sulu buz diye tarif edebilirim en iyi şekilde.Ufakken meybuz yerdik onun kıvamında bir şey, yerler arabaların üstü, ıslak bir buz tabakasıyla kaplandı.

 31. Ozan Deniz dedi ki:

  Çorlu sistemi sea effect mi?

  Hayır. Genelde daha önceki kışlarda bir sistem gelir dün geceki gibi kar yapar ve hava şiddetle soğurdu. Aslında şu an Çorlu’da -5 gibi bir sıcaklık ve ayaz olmalıydı. Fakat dün gece -2 ye kadar düşen sıcaklık öğlen -1 lerde iken akşam üstüne doğru ısınmaya başladı. Dikkat ederseniz yüksek basınç çok inceldi ve önüyle arkası birbirine değdi. Tipik bir oklüzyon oluştu aslında. Tabii ki Marmara’nın nemi önemli bu yağışta ama bu mekanızma çalışşaydı Çorlu bir kar şehri olurdu.

 32. sirocco dedi ki:

  Beylikdüzü’nde değişik bir şey yağıyor şu an, sulu buz diye tarif edebilirim en iyi şekilde. Ufakken meybuz yerdik onun kıvamında bir şey, yerler arabaların üstü, ıslak bir buz tabakasıyla kaplandı.

 33. Uğurcan dedi ki:

  Merhabalar ben bir soru sormak istiyorum bu siteye girerken “Engellenmiştir – Forbidden Erismek istediginiz sayfa savcilik karari ile engellenmistir. Access to this page has been blocked by law court decision.” yazısı ile karşılaşıyorum. Fakat adresi “https://havadelisi.wordpress.com/serbest-kursu/” bu sekilde yazınca problem olmuyor ve siteye bağlanabiliyorum. Yani http kısmına “s” ekleyip “https://havadelisi.wordpress.com/serbest-kursu/” yazmak gerekiyor. Bu sorun bir tek bende mi oluyor acaba ? Ve bunun nedeni ne olabilir?

 34. Ayberk456 dedi ki:

  Salı günü İzmir’deki hortumda dolu yağışı vardı. Biraz dikkat ettim bu dolular 45-50 saniye şiddetli yağdıktan sonra duruyor ve gene başlıyor. 2.-3. yağışlarda hafif yağarken fırtına azalıyor (ama sona ermiyor). Dolu çok şiddetli yağdıktan sonra yerler bembeyaz oldu ceviz büyüklüğünde yağdı. 5-10 dk geçtikten sonra herşey sona erdi. Birkaç sorum olacak.

  1) Uydu ve radarda hortum neden görünmüyor? (görünüyor, kırmızı-mor olarak. İlla hortum olacak diye bir şey yok.)

  2) Dolu yağışı fırtına sebebi mi? (Sıcaklık 4 derece) Dolu, kümülonimbüsten yağar. O bulutun içinde ve çevresinde sert rüzgarlar olur.

  3) Yağış esnasında sis oluşur mu/oluşursa neden? Oluşur, buradan precipitation fog‘u oku, İngilizcen ilerlesin.

  4) Neden hortum Ege’yi seçti? bilmiyorum.

 35. Havadelisi dedi ki:

  Son GFS çalıştırmasından da anlaşılacağı gibi, ayrıntılar (AB alanı oluşması, soğuğun tam olarak yönü, sea effect miktarı) gibi şeyler daha çok değişir. Bu ince ayrıntılar ancak 2-3 gün kala tartışılabilir, ki bazı durumlarda bu bile erkendir.

  200 saat sonrasının oluşumlarıyla ilgili ayrıntılı yorum yapılmasından ise kaçınmanızı rica ediyorum. Önemli olan İngiltere’deki yüksek basıncın oralarda olmaya devam etmesi, bu her zaman soğuğun Doğu Avrupa’ya meyletmesine neden olur.

 36. Santiago dedi ki:

  Hocam bu oluşum nerede oluşursa oluşsun, başta Ozan Deniz olmak üzere Tekirdağ-İstanbul il sınırına yakın yerde oturanları psikopat yapar 🙂 Thundersnow ilerliyor…

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Ozan Deniz mesaj attı 15 dakikada 5 cm kar yağmış Çorlu’ya (abartma payıyla birlikte 🙂

   Bu arada, denizin etkisi “de” olabilir, ama tamamen deniz etkisi değil sanırım…

   • Santiago dedi ki:

    GFS bu yağışı tahmin etmiş son modelde. Sıcak cephe mi acaba?

   • Ozan Deniz dedi ki:

    Abartmadım fakat süre 15-20 dk olabilir. Fakat ilerleyen sürede kar 0.5 c de şiddetli karla karışık yağmura döndü. Ve kendi yaptığını yok ediyor. Yerdeki karda ciddi yok olma eğilimi var. Bu arada İstanbul’daydım bugün. Giderken bundan 45 sene önceki durumu gördüm. Sahilden giderken yağmur yağıyordu fakat tepelerin zirveleri bembeyazdı. Yani 100 m’lik tepeler kar almış ama sahilde bir şey yoktu. İstanbul’da bahar havası vardı. Yaklaşık 7 c ve rüzgarsızdı İstanbul ve hiç üşümedim. Şimdi Çorlu’dayım ve kky yerini kara bırakıyor yeniden.

    Bir de otobüste gelirken düşündüm. En çok karı Tekirdağ merkez aldı. Bu nadir olur hatta olmaz. Neden ilk kez pekı, diğer yıllara göre ne fark var. Deniz suyu sıcaklığı halen çok yüksek. 9-10 C gibi . Sürekli yağış Tekirdağ Körfezi’ne sıkıştı. Sıcak deniz yüzeyi ve soğuk kara, 300 m lik tepeler ve kar.

 37. eRCaN dedi ki:

  Olumlu gelişmeler var. Akşam modellerinde ab oluştu ve yağışı marmara’da pazartesi gecesi hatrı sayılır bir miktara ulaştırdı, şimdilik soğumayla birlikte olacağı için yağış kar şeklinde olacağa benziyor. Bu ab biraz daha derinleşebilir mi arkadaşlar sizce?

 38. Santiago dedi ki:

  Londra’ya ne bela okumuşuz zamanında ki şimdi ne hale gelmişler 🙂 15 gün yağış yok diyagram dümdüz 🙂 İngiliz forumlarında kar manyakları uzman meteorolog Sam amca’ya soruyorlardır: “Sir, neden böyle olduk? Yağmur bile yağmıyor :(“, “Kış nereye gitti amca?”, “Arap şemsiyesi ne zaman Türkiye’yi işgal edecek?”, “Küresel ısınma mı başladı?”, “Ao ne durumda Sam amca?” – Sam amcanın cevabı: “You all start to behave like embesil and gerizekalı! I will close the comments soon!” 🙂

  1

  • grhc dedi ki:

   Bunlar da fazla sallamışlar bence

   • havaankara dedi ki:

    Daha önce de yazmıştım. Myforecast GFS çıktısını kullanır ve o tahminler 00Z çıktısının tahminleridir. Akşam 9.30 civarında da 06Z çıktısına göre tahminlerini günceller.

 39. Santiago dedi ki:

  1 saat evvel dışarıdaydım. Baktım alçak ve kapkara bulutlar Marmara Denizinden geliyor, sonra karla karışık yağmur başladı. Biz Karadeniz’den sea effect beklerken kütleler Marmara’dan geldi. Modellere ve radara baktım beni doğruluyor. Bu yağış Marmara effect olabilir mi sevgili dostlar ve Ozan Hocam? 🙂

  850 hPa Sıcaklık ve 700 hPa Rüzgar haritası

  kuku

  • Havadelisi dedi ki:

   İlk defa görüyorum böyle bir şey. Marmara effect kolay değil, denizin alanı dar. Ayrıca soğuk çok da fazla değil Marmara üzerinde. Ozan Deniz’e de bir soralım.

   Yok yok oluşum Marmara üzerinde değil…

   • ALKIM dedi ki:

    Burada pek belli olmuyor ancak Santiago’nun thundersnow olarak tanımladığı yorumuna iliştirdiği animasyonda bunun Marmara Denizi üzerinde bir oluşum olduğu apaçık belli oluyor.

    • Havadelisi dedi ki:

     Haklısın daha dikkatli inceleyince öyle olduğu anlaşılıyor. Yani en azından Marmara’nın etkisini epey arttırdığı bir oluşum.

 40. karcım dedi ki:

  Havadelisi kardeşim, ocak sonu girecek sistemin Ege kıyılarına (Söke, Selçuk, Kuşadası gibi) kar bırakma şansı ne kadar? Kar olmasa bile sulu kar veya yükseklerde örtü oluşur mu?

 41. hasso dedi ki:

  modeller ısrarla -12 ler girecek derken yer seviyesinde sıcaklık özellikle istanbul çevresi için sıfırın altına düşmeyecek gibi görünüyor bunun olma ihtimali var mı sizce arkadaşlar..?

  • eRCaN dedi ki:

   Gfs’de 2m istanbul’u ayırmada zorlanıyor, denizin içinde olan bir kent olduğundan dolayı istanbul karasınıda denizmiş gibi sayıyor. İnce bir ayrıntı bu. Dikkatli bakarsak 850 haritalarında -10 ya da -12 girse bile deniz kıyıları yeşil renkte oluyor genelde ve sıfır derece çemberine almıyor buraları. Yanılıyor olabilirim. Bu konuda Ozan hocanın görüşünü de almak gerekir..

   • Havadelisi dedi ki:

    Yanılmıyorsun, güzel açıklama.

   • Santiago dedi ki:

    Deniz olarak gördüğü doğru, ancak geçen seneki 25 Ocak sisteminde 2m’de -4C/-6C’leri görmüşlerdi.

    • sappokinowa dedi ki:

     Sanırım 2m sıcaklığı için dediniz , peki yer kartlarının bu durumu algılayamaması bu sistem için nasıl açıklanabilir? eğer geçen seneki o sert sistemde 2m’de bu değerler gösterilmişsse bu sistem için gfs’nin ısrarla 0 derecenin üzerini göstermesi bir model zaafiyeti değil midir? Kolay değil -12’lik bir oluşumdan bahsediyoruz…

     • Havadelisi dedi ki:

      Yazdıklarınızda onlarca düzeltme yapmak zorunda kaldım bugüne kadar. Biraz özen göstersek olmaz mı?

      Model zafiyetidir, alansal çözünürlükten kaynaklanmaktadır.

      • sappokinowa dedi ki:

       Kusura bakmayın , bu kadar düzeltmeye ihtiyacı olduğunu bilmiyordum yazdıklarımın , keşke daha evvel uyarsaydınız , neyse en azından öğrenmiş oldum , sanırım okul zamanlarıma tekrar bi dönmem icap ediyor 🙂 cevap için de teşekkürler..

       • Havadelisi dedi ki:

        Ben de özür dilerim, bugün sanırım biraz gerginim, her şey dokunuyor.. iş güç ve diğer meseleler… iyi akşamlar.

      • Halil dedi ki:

       Çözünürlükteki fark da 200 saatten sonraki bol keseden dağıtılmış sıfır derece çemberlerini açıklıyor olsa gerek. Çünkü sadece hadise ciddileşip, 192 saat öncesine gelindiğinde 2m de sıfır derece çemberi yeni gelin gibi nazlanıyor İstanbul için.

 42. nehrk dedi ki:

  DMİ hala işin ciddiyetinin farkında değil. 31 Ocak gününü İstanbul için 8C ve yağmurlu göstermişler. 850hPa sıcaklığının -8 civarı olduğu bir günde bu pek mümkün gözükmüyor. Sanırım bu sisteme en son uyanan yine ve yine DMİ olacak. 30 Ocak gecesi ertesi gün için son anda bir uyarı patlatırlar. Sonuçta son model teknolojiye sahip bir kurum.

 43. Behlül dedi ki:

  Sanırım şubat başı sistemi daha çok doğu karadeniz’i hem de çok ciddi şekilde etkileyecek gibi; samsun, trabzon, ordu, rize kara gömülebilir ve kar rekorları kırılabilir tabii ki değişmeden gelirse.. Marmara içinse yağışı belirleyecek en önemli etken ”deniz etkisi” olacak gibi bu etkinin kuvveti marmara’daki birikimin ve yağacak karın miktarını belirleyecek.. hani geçen yıl ki ocak sonu sistemi gibi sadece soğuğuyla yetinebiliriz hocam 🙂 nerden mi biliyorum içimde ki bir his öyle diyo….

  • Havadelisi dedi ki:

   Tüm Karadeniz kıyısı sea effect alacak, yalnız unutmayalım ki İstanbul İzmit gibi yerler de bu olayın kapsama alanı içerisindedir. Doğu Karadeniz’de ise rekorluk bir durum gözükmüyor şu an.

 44. welbane dedi ki:

  31 Ocak’tan itibaren soğuma tamam ama yağış Karadeniz kıyı sahili dışında tek tük kar sağanakları şeklinde olacak diyebilir miyiz, yoksa daha erken mi?

  • Havadelisi dedi ki:

   Şu anda öyle görünüyor ama Akdeniz’de siklonlar türeyebilir, o iş belli olmaz. Beklemek lazım. Karadeniz kıyılarının işi ise tamam gibi… (umarım çok erken konuşmuyorumdur).

   • karcı hakan dedi ki:

    Dikkat ediyorum bir sistem son 3-4 gün içine girdiği zaman modellerde siklonlar türüyor. Bu sefer de olabilir. Ozan hocam, sea effect’in modellerde görünenden fazla yağış oluşturabilme ihtimali var mıdır? Ben vardır diye düşünüyorum.

    • Havadelisi dedi ki:

     Yes, vardır.

     • eRCaN dedi ki:

      Sayın Ozan hocam AB oluşursa bu seferde sistem de yumuşama meydana gelmez mi? Ab’nin oluştuğu yer önemli mi? Oluşma yeri secenekleri Ege, Akdeniz, İç Anadolu?

      • Havadelisi dedi ki:

       Ne kadar batıda oluşursa soğuk o kadar yumuşar, çünkü AB’nin doğusundaki güneyli rüzgarlar soğuğu kuzeye iter.

   • nehrk dedi ki:

    Bu siklonlara dair birkaç sorum olacaktı.
    1-) Türemeleri neye bağlı ?
    2-) Siklonlar kuzeyden gelen soğuk havayı geçici olarak da durdurarak Ocak 2010’daki gibi yağışın büyük kısmını yağmur olarak almamıza neden olmaz mı ? Yani soğuk ve yağışın çakışmaması durumu…
    3-) Durdurmasından öte, soğuk havanın güç kaybetmesine yol açar mı ?

    • karcı hakan dedi ki:

     Sayın nehrk,
     1-) Siklonlar genellikle farklı hava kütlelerinin karşılaşma sahalarında doğar.Yani çoğunlukla Polar ve Tropikal hava kütlelerinin karşılaştığı yerler tepkisel siklonlar üretir. Zira Akdeniz tropikal havanın sürekli bulunduğu yerdir. Her inen soğuk hava siklon türetir. Bu sefer de polar hava Akdeniz’e inecek. Siklon oluşmalı bence. Ama nerede oluşacağına Azor’un konumu karar verecek. Azor biraz fazla genişlerse Doğu Akdeniz’de oluşur. Orta ve Doğu Akdeniz’deki deniz yüzey suyu sıcaklıkları da halen normaller civarı ve hafif üstünde.

     2-) Siklonlar genellikle ılıman hava taşırlar, bilhassa Akdeniz’de oluşanları… Ama dünkü zayıf soğuğun sebebi Azor’un çok fazla batıda kalması sebebiyle soğuk akımların yeterince doğuya ilerleyememesi. Bu durumları sadece alçak basınç merkezlerine bağlarsak 2004’deki 980 mb’lık siklonun yaptıkların nasıl açıklayacağız. Bence kar almamızda alçak basıncın konumundan çok kıta Avrupa’sındaki yüksek basıncın konumunun önemi daha fazla.

     3-) Eğer gelen soğuk hava yeterince güçlüyse siklonun taşıdığı ılıman havanın pek bir önemi olmaz. Siklon bu durumlarda soğuk havayı çok az geri itebilir veya geciktirebilir ama soğuk akımlar güçlü olduğu için bu durum kısa sürede giderilir.

   • çihiro dedi ki:

    Türemezse İç Anadolu kuru ayaz çekecek 😦

   • havaankara dedi ki:

    Ben şu ana kadar olanları (bu yıl) ve temennimi dile getireceğim.
    Ankara için sistemlerde yoğun kar ve soğuk hep 192+ da kaldı ve ilk 192’ye giremedi. Son 1-2 haftalık modellerde de, soğuk bazen ilk 192’ye girdi ama yoğun yağışlar giremedi. Daha önce bir iletide de iki model arasındaki 55 mm farkı göndermiştim. Şu anda Ankara diyagramları çok kararlı. Ama diyagramlardaki bu kararlılığın da değişebileceğini biliyoruz. Soğuma ilk 192’ye zaten girmiş bulunuyor. Ama Ankara için tatminkar bir yağış gözükmemekte ve yağış yine 192+ da. Her ne kadar bunun değişebiliceğini, oluşacak olan siklonlarla yağışın Ankara’yı da etkileyebileceğini bilsem de öznel olarak kuru soğuk alacağımızı düşünmekteyim. Son ana kadar da karamsar olacağım. Dün sabah bile modeller Ankara için önemli yağış gösterirken beklenen kadar yağış alamadık. “Bu benim tahminimdir, modeller ne olursa olsun tahminimi değiştirmem” demiyorum. Beklentim artabilir. Ama bu hep tahminlerin altında olacaktır.
    Yaşadığımız, şu ana kadar hep soğukların ertelenmesi ve zaman geçtikçe beklenen yağışın azalması oldu.
    Temennim, bu defa tam tersi olur da, sistemler zamanında ve erken girş yapar ve gün geçtikçe yağış miktarı artar. Ve hatta beklenenden daha fazla yağış alabiliriz. 🙂

    • Ankaragücü dedi ki:

     Sevgili Havaankara. Benim de beklentilerim bu yönde.. Muhtemelen her soğuk inişinde 1-2 cm kar alarak bu sistemleri yolcu edeceğiz. Soğuk kademe kademe artacağından cephesel yağış yetersiz olabilir. Bu basınç konumlarına göre de oluşabilecek tepki antisiklonları çok doğuda kalabilecek, tahminimce en fazla Kayseri taraflarından başlayarak doğu bölgeleri etkileyecektir.

     Marmara ve Karadeniz’de ise deniz etkisiyle 1987, 2004vari durumlara şahit olabiliriz. Yine aynı ikilem ile karşı, karşıya kalabilecek gibi Ankara.. Soğuk mu, yağış mı… Zaten ikisi bir araya gelince kusursuz fırtına oluyor.. 1985, 2002 gibi…

     • havaankara dedi ki:

      Tepki siklonları demek istedin galiba. 🙂 Şu anda öyle görünüyor. Oldukça güneyimizde ve doğumuzda oluşuyor gibi. Zaten o bölgeler bizden daha şanslılar.
      Nedir bu karamsarlığım(bilimsel değil 🙂 🙂 ) bilmem ama karamsarım işte. Soğuklar geliyor gibi, ama ortada yağış yok. Şimdiden modellerde görünse bile yağışlar yine de sevinemem. Herhalde bu yıl yaşadığımız hayal kırıklıkları bu hale soktu bizi. Hayırlısı artık. Yapacak birşey yok malesef.

   • Santiago dedi ki:

    Hocam Karadeniz’de siklon oluşabilir mi? 🙂 Modeldeki gibi Karadeniz’i -15C’ler falan istila etmeye kalkarsa garip oluşumlar görebilir miyiz? Özellikle Orta ve Doğu Karadeniz’de deniz suyu ve 850mb’de 30C’ye varan sıcaklık farkları olacak.

 45. carcass dedi ki:

  DMİ’nin bu sabahki güncellemesine göre Davraz’daki kar kalınlığı 110 cm’ye ulaşmış. Son yağışlarla acayip arttı kar kalınlığı. Bu arada yüksekliği maksimum 1400 metrelere ulaşan Batı Menteşe Dağları’nın en yüksek yeri olan Aksivri Tepesi bile beyaz örtüye bürünmüş gece saatlerinde. İyi kar aldı batı Toroslar.

  • welbane dedi ki:

   Bundan 10 yıl once DMİ’nin oglen raporlarında “bu sabah yapılan ölçümlere göre kar kalınlıkları” diye başlayan bir ifade olur ve en yüksekten 1 cm’ye kadar il ve bazı ilçe merkezlerinin kar kalınlıkları verilirdi. 10 yılda alınan mesafe göz kamaştırıcı…

   • carcass dedi ki:

    Evet hatırlıyorum, 10 yıl öncesine kadar gitmemize bile gerek yok hatta. 3-4 sene öncesinde de vardı il ve ilçe kar kalınlıkları. Öğle raporunun en altında olurdu 🙂 napalım, durmak yok 1 ileri 2 geriye devam 😀

 46. Behlül dedi ki:

  Santi bu diyagramlar nasıl hatırladın sen onu 🙂

 47. eRCaN dedi ki:

  GFS gece güncellemesinde Ocak sonu-Şubat başı olan sistem istikrarlı şekilde gözükmeye devam ediyor. Öyle ki Marmaranın tamamını gündüz dahi sıfırın altına çekebilecek güçte gözüküyor. Ancak ab ile desteklenmediğinden yağışın tamamı sea effect ile oluşacağa benziyor. Yağış miktarı değişir ancak soğuk beklendiği gibi gelirse sea effect beklenenden de fazla bir süpriz yapabilir. Bakalım.

 48. Havadelisi dedi ki:

  Önceki yorumlar sol alttaki Older Comments düğmesiyle ulaşılabilir durumda.

Yorumlar kapatıldı.