Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Konya’da kar dün gece 4 gibi kesildi. Yaklaşık 13 saat aralıksız yağdı. Saatlerce oturdum izledim. Sabah kar kalınlığını 12-13 cm ölçtüm.

 2. Duygularımızla oynuyorlar, prim vermeyin.

 3. İngiltere’nin doğusunda deniz üzerinde bugün oldukça yoğun bir şimşek aktivitesi vardı ve hala devam ediyor. Ayrıca 8 Aralık sisteminin öncü kuvveti bu. 🙂

  1

 4. Hadi bakalım, 11 Aralık ve sonrasına gözümüzü diktik.

 5. enesayisigi dedi ki:

  Bu yıl kesin efsane olacak, çünkü Katar’dan 5 tanker dolusu doğalgaz siparişi verilmiş. Hava tahmin raporlarına göre almışlar. Ocak-Şubat ayı özellikle.

  http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/12/05/katardan-dogalgaz-alacagiz

  Enes lütfen yer ve rakım bilgilerini ekle rumuzuna, teşekkürler – Ozan

 6. MGM’nin WMO’ya yolladığı sinoptik gözlem kodlarından edindiğim bilgiye göre, Konya Havaalanı’nda sabah saat 8’de ölçülen karın kalınlığı 9 cm, yer tamamen ve hemen her yerde eşit olarak, sıkışmış karla kaplı… 43009 girilmiş (http://weatherfaqs.org.uk/book/export/html/108)

  MGM zahmet edip de bu bilgiyi bizimle paylaşmıyor.

  Kar kalınlığı haritasını da önümüzdeki haftalar içerisinde hizmete sokacağım.

  Bu arada, otomatik istasyonlar kar kalınlığı ölçmediği için birçok yere ne kadar kar yağdığını öğrenemiyoruz. İnsanlı istasyonlar kapatıldığından ötürü bu böyle. Bir sürü bilimsel veriyi kaybetmiş oluyoruz yani.

  • Sabah ölçümlerime göre şehir merkezinde kar kalınlığı 12-13 cm. Şehrin kuzeyine daha az kar yağdı. Bunu yağış verilerinden de anlıyoruz. Güneydeki Merkez istasyonu 10,2 kg, kuzeydeki Havaalanı istasyonu 6 kg.

 7. Ozan abi, bugün yeni başlık açıcaksınız di mi?

  Yarın açacağız- Ozan

 8. Esenlikler kardeşler size bir sorum olacak ilerleyen günlerde Erzurum’da bir kar beklentisi var mı ?

 9. sahilkentli33 dedi ki:

  Öncelikle herkese iyi ve hayırlı günler dileklerimle başlayayım. Ben aslen Mersinliyim ama Tokat’ta üniversitedeyim burda son 3 gündür muhteşem bir soğuk hava hakim, kar çok az düştü şehir merkezine ama dağlar beyaza büründü, Tokat rakımı 630 m civarı bu merkezin tabii ki önümüzde hafta sonu karlı gösteriyor acaba harbiden yağar mı merak ediyoruz. Çünkü burda ziraat müh. son sınıftayız tez çalşmalarımız var bitki ve don zararlarıyla ilgili inşallah atmosfer bize yardım eder 🙂

 10. Gfs 06Z-168Z çıktısında ki senaryo gerçekleşirse, Batı Karadeniz kıyıları için efsane olur. 🙂

  1

 11. Teypçalarıma koydum dinliyorum, gözlerimin yaşıyla:

  1

 12. Günaydın, sabah GFS çok güzel çıkmış, sürekli soğuklar ülkemizde, bu sene aslında çıta yüksek daha aralığın ilk haftası olmasına rağmen, İstanbul’da kar sınırda hatta kar yağacak tutmayacak onu konuşuyoruz, başka zaman olsa Ocağı beklerdik.

 13. Arkadaşım Kaya ABD’nin “Rockies” olarak bilinen kuzeybatıdan güneye doğru uzanan dağlık bölgesine taşındı. Bulunduğu yerin rakımı 2184 metre. Bölgede benzer yüksekliklerde birçok büyük yerleşim yeri mevcut. Burada sık sık takip edilen Colorado eyaletinin birçok şehri o yüksekliklerde.

  Kaya’dan Eylül’den beri kar haberleri geliyordu. En son aşağıdaki görüntüler ve yorumlar geldi: Hissedilene ve gerçek sıcaklıklara dikkat!

  “O kadar soğuk ki :
  – yarım saat yol gitmeme rağmen arabanın motoru ısınmadı
  – arabanın camlarında içerde oluşan buğular dondu
  – nefes alırken burnumuzda sümüğümüz donuyor
  – zeminde 5 – 6 metre yüksekliğinde soğuktan yoğuşmuş sis katmanı yüzünden nefes almakta zorlanıyoruz
  – evin kapısını sokağa açtığımızda dışarı inanılmaz bir buhar çıkıyor aynen soğuk havalarda ağzımızdan çıktığı gibi”

 14. Anam, kar yağıyor, kar looo…. :))) Yakında birikme yok ama karşı dağlar hep beyazlı. 🙂

 15. An itibarıyla Cengiz Topel -5, İzmit merkez 4 derece. Mübarek sanki kar örtüsü var. Aynı rakım ve Aralarında 20 km ancak vardır. Hemen dibindeki Sapanca bile 1 derece. Kartepe’nin bu kadar mı etkisi olur be arkadaş?

 16. Mersin’de yazın hayal ettiğim bir günü yaşadım bugün. Sabah kalktığımda evin içi % 40’larda nem oranına sahipken, dışarıda ise % 11’di! Hatta hava istasyonum % 10’un altına inen nem oranı ile birlikte (-) şeklinde nem ölçümü yetersiz işareti verdi.
  Ben de derhal kirli sepetimde birikmiş kuruması zor çamaşırlarımı falan makinaya attım ve öğleden sonra kurumuş şekilde kaldırdım. 🙂 (Yazın klimaların karşısında çamaşır kurutulan bir ev burası altını çizeyim) Yazın sıcak buharların hakim olduğu bir şehirde bu günü yaşamak gerçekten güzeldi.

  Cumartesi-Pazar kara saplanmamak için karayolu ile İstanbul’a gitme planımı Cuma’ya almıştım. Ancak bu sabah bunun son derece boş bir kar umudu olduğunu öğrendiğimde kuru Mersin sevincimle meşguldüm. Hatta aileme haftasonu için verdiğim kar geliyor haberi ve dolayısıyla kar/fırtına/sis sebebiyle oluşacak iptallerden dolayı kesin iptal etmemiz gerektiğini söylediğim Yenikapı-Bandırma yolculuğumuz sonucunda haftasonu bana verilecek olan tepkiler bile beni üzemedi.

  Saat 02:00 itibari ile DMİ nem değerlerinde % 28 ile Mersin en kuru il durumunda.

  1

 17. Bugün “havaturka”da dolaşırken, 850 hPA’da -4,-7 gibi ara sıcaklıkları gösteren bir GFS çıktısı gördüm. Böyle bir çıktıya nasıl ulaşırım? Yardımcı olursanız sevinirim…

  Bu arada o “havaturka” nasıl bir forum öyle! Millet birbirini yiyor, seviye yerlerde. Biz “havadelisi” takipçileri ne düzgün insanlarmışız meğer 😀

  • Oranın da kendine has bir havası var, ben seviyorum 🙂 Yoğunluk zamanlarında seviye gene düşüyor ama buraya da katkıda bulunan arkadaşların katkısıyla eskiye nazaran çok düzeldi.

 18. “…Biz işimizi yaz tutalım, kış çıkarsa bahtımıza…”

 19. Günde 3 öğün modellere bakıp kendi havası da günde 3 defa değişenlere naçizane tavsiyeler:

  – Modellere en fazla günde bir defa bakın, fazlası nikotin gibi bağımlılık yapar, dengeniz bozulur.

  – Bir modele, örneğin 12’si gibi beklenen sistem, çok fazla inanıyorsanız aynı gerçeklikte bozulmasına da inanma potansiyeliniz olsun. Yani kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun 🙂 Bu sizin daha iyi hissetmenizi sağlar.

  – Her zaman şükredin. Biz o modellerin İstanbul’a ve genelde yurt sathına gelebilme ihtimalini sevdik. Hem bakın; havadelisi’nin kompetanlarının “bu yıl soğuk taraftayız” öngörüsü var.

  – Diyelim günde sadece bir kez baktınız ama beklenen sistem buhar olmuş. O zaman mart sonlarına kadar potansiyelimiz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. O da olmadı saatli maarif takvimi, o da olmazsa bu iş için en son baktığımız TV’lerin hava raporları, o da mı olmadı? O zaman eş dostla geyik muhabbeti, yani umut, her zaman umut.

  – Gerçeklikten modellere bakınca kopmayın. Çok basit bir mantık gözlüğüyle bakın. Su 100 derecede kaynar, 0 derecede donar gibi… Gaza gelmek güzeldir ama kontrollü olursa…

  Dip not: Aralık ayında kar olursa tadından yenmez tabii 🙂

 20. Yelkenleri hemen indirmeyin Hans ile aramız açık unutmayın 🙂

 21. İzmir’de deniz etkisi yağış olması için hangi şartlar gereklidir?.Bilen arkadaşların cevabını bekliyorum. İzmir’e soğuk iner, yağış kaçar.Deniz etkisi yağışlar Ege’ye kıyısı olmamıza rağmen İstanbul ve Karadeniz gibi etkili değil. Bunun nedeni coğrafi konum olabilir mi?

  • Deniz etkisinden yararlanmanız için rüzgârın kuzeybatıdan esmesi gerek. Ancak basınç merkezlerinin dizilişi buna pek izin vermiyor. DEK ve DEY’leri nadiren yakalayabiliyorsunuz o yüzden.

  • Salih Uzuner dedi ki:


   İlk resim biz Manisalıların çok sevdiğimiz 2004 sistemi, ikinci resimse siz İzmirlilerin çok sevdiğiniz 2002 sistemi. İkisinde de deniz etkisi görünmüyor. 2004’te soğuk cephe çok erken girip yağışı yakalamış. 30 cm kar aldık, rekorumuz. 2002’de ise 2 alçak basınç kuyruk olmuş o yüzden o yağıştan da nasip alınabilmiş. En azından ben böyle yorumladım. Başka örnekler bulursak paylaşalım.

  • Evet kuzeybatıdan, hatta tam batıdan düşeyde hizalı rüzgarların esmesi lazım, ama bu soğuğun geliş yönü, alçak basınçlar vb. nedeniyle çok zor İzmir için. Tam kuzey esiyor ama, Yunan adaları, Çeşme, Girit filan DEK/DEY alır.

 22. Yalnızca 2 gün kaldı. Cumartesi gecesi Ankara’ya GFS sıfır, ECMWF ise rahatça örtü yapabilecek kadar kar verdi. ECMWF’nin kısa vade içinde daha geride kaldığını biliyoruz. Ya da öyle olduğu söyleniyor. Bilemiyorum kime inansam, kime güvensem. Kanadı kırık kuş gibi ortada kaldık.

 23. GEM 12Z çalıştırması:

  NAO: -5
  AO: -6

  Not: GEM Modeli çok kötü bir model değildir, 120 saate kadar olan tahminlerde son bir aylık başarısı GFS’den daha fazladır. 8-9 Aralık sisteminin fos çıkacağını da ilk o görmüştür.

  Modellerin başarı oranları için kaynak:

  1- ECMWF

  2- GEM

  3- GFS

  • Efsane getireceğim diye bizi ılığa lodosa mahkum edecek ya, gitmiş gene en negatif gösterenini bulmuş… 🙂

   Bu kış risk almayalım, soğuk olalım, ne yağış çıkarsa onunla idare edelim olmaz mı 🙂

   • Efsane için ölebilirim 🙂

    İflah olmaz bir negatif AO’cu ve ECMWF’ciyim hocam 🙂

    • bleher(izmit/0m) dedi ki:

     AO kısmını bilmiyorum ama ECMWF konusunda Santi ile aynı fikirdeyim.. 😉 Bu arada ECMWF in coğrafyamız konusunda tahminlerini daha tutarlı ve başarılı buluyorum…Bu arada benim ılık 😉 ve kurak örüntüm ilk güncellemede sizlere ömür 😉

  • Bu bildiğin Grönland yükseği. Bunların soyu tükendi sanıyordum. Yetişkin bir Grönland bir oturuşta 1075 mb yüksek basıncı yiyebilir. Erişkin olduklarında Azor ile çiftleşip “blokaj” tabir edilen yavrular dünyaya getirirler. Kolayca ehlileşmezler. Son derece ürkek olur ve buluttan nem kaparlar. Çok nadir yuvalarından çıkarlar. Candırlar..

 24. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  1

 25. Ozan abi, bu sene 2007 gibi olmasada olmasa da çok benziyor, kurak ve soğuk.

 26. Konya’da 5,5 saattir aralıksız kar yağıyor! Sokaklar, caddeler her yer bembeyaz. Kar kalınlığı 5 cm’e yaklaştı. Karın, buzlanmanın, kazaların etkisiyle yavaşlayan trafik yüzünden 20 km’lik yolu 1 buçuk saatte aldık.

  Hava ciğerlerimi yakacak kadar temiz ve soğuk. Turuncu gökyüzü, kar sessizliği, kara basınca çıkan hatur hutur ses… Tek kelimeyle muhteşem! Allah hepinize bundan daha güzelini versin diye samimi bir şekilde dua ettim.

  Toz halinde yağan tipik bir sıcak cephe-İç Anadolu karı. Öğle saatlerinde dahi şiddetli bir ayaz vardı. Kardan sonra hava yumuşadı. Kar devam ediyor.

  1

 27. Havaturka, günün fotoğraflarında gördüm, harika birşeymiş. bir şeymiş.

 28. 500 hpa’daki soğuk çekirdeğin Sibirya taraflarında fıldır fıldır dönmesi bizim için avantajdır. O soğukların üzerimize akmaması için hiçbir neden yok.

  Ayrıca 2 yukarı seviye soğuğu sistemi yerine 1 Sibirya atağını tercih ederim.

 29. Bizim gariban memleket Uşak bugün yağış alan az yerden biri ama sıcaklık sınır değerlerde;hafif yağmur diyor son durum haritası, sıcaklık da 1,9 derece. Gün içinde bir ara kar yağmış ama.

 30. Tahmin vaziyetlerini kısaca özetleyeyim. Bu sene soğuk taraftayız belli. Ama AO/NAO‘nun da aşırı pozitife meylettiği bir senedeyiz. Böyle olunca biliyorsunuz İzlanda civarında siklonlar ürüyor ve bu siklonlar İngiltere ve İskandinavya civarından yukarı kuzeye tırmanmak isteyen Azor’u güneye ve doğuya ittiriyorlar.

  1

  Güneye itilme durumunda Azor “pide” oluyor (batı-doğu doğrultulu uzuyor) böylece biz yüksek basıncın etkisi altında kalıyoruz. Doğuya itilirse de bu sefer soğuklar çok doğuya iniyor, sadece Doğu Karadeniz yararlanıyor, hatta bazen onlar da yararlanamıyor.

  Eğer bu basınç örüntüsü devam ederse bu sene modeller bizi çok kanser eder. Çünkü o pislik siklonların türeme şansı her zaman var (AO/NAO aşırı pozitife meylettiği için). GFS 12Z’ye orta vadede bakın, bir yerlerden bir siklon her türlü türeyip ya soğuğun önünü kesiyor, ya yükseği doğuya itiyor, bir şeyler yapmaya çalışıyor… Vade uzadıkça modeller indeks aşırılıklarını törpülemeye meylediyor olabilirler (Santiago’nun fikri ve çok mantıklı), bu yüzden de süre uzadıkça soğuklar hep bize iniyormuş gibi duruyor.

  Bu arada, yine yazayım, AO/NAO tahminleri model tahminlerinden bağımsız değil. Yani “GFS şöyle vermiş, ama NAO +4, yani o öyle olmaz” demek bilgisizlikten kaynaklanıyor. Modeller her çalıştığında tahmin edilen endeksler de bu çıktılardan tekrar hesaplanır. Ha, diyorsanız ki “GFS böyle vermiş, ama bu sene NAO aşırı pozitife meylediyor, onun için GFS’ye güvenmem, beklerim”, bu doğru bir yaklaşım olur. Benim dediğim de o. Umudumuz, endekslerin aşırı pozitif olmaması, nötre yakın kalması…

  • ECMWF biraz daha negatife meyil gosteriyor, ay ortasindan sonra. GFS dun AO’yu +5’lere cikariyordu, bugun biraz daha normallesmis. Sonucta bu endeksleri tahmin etme becerisi hava tahmininden daha ileri degil, ve patern yerlesince bozulmasi cok zor oluyor. Ancak +1’ler civarinda AO/NAO cok bozucu olmaz diye umut etmek istiyorum acikcasi.

  • Negatif AO – NAO’lu yıllarda genellikle sıcak bir kış geçiriyoruz fakat modellerdeki heyecan fırtınası ve efsane gelebilme olasılığı o yıllarda çok daha fazla oluyor. Bakınız: 2004, 1987, 198, 1979, 1963.

 31. Meteoroloji uzun vadeli tahmininde 10 ve 11 Aralık günlerine İstanbul’a 2 ikon kar figürü vermiş tahmin ne kadar doğru acaba.
  http://www.meteor.gov.tr/tahmin/aylik-tahmin.aspx#sfU

  • MGM tahminlerini ECMWF modeline göre yapar. ECMWF değiştirirse onlar da değiştirirler. Tabii kar ihtimali yok değil.

   Bir de, link paylaşırsanız link sürekli değiştiği için referansınız havada kalır. Onun için resim paylaşıyoruz, teşekkürler.

 32. Hayırlı akşamlar arkadaşlar. sistem Sistem zayıf laya bilir zayıflayabilir, yağış azala bilir azalabilir. ama Ama yinede yine de şükretmek lazım Aralık iyi giriş yaptı bence en azından hava soğudu. bu Bu soğuk her ne kadar yakacak masrafı çıkarsa da, kış gereğini yapmalı biz Erdemli olarak ilk defa bu akşam sobayı yakacağız. Bu gece doğu ak denizin Doğu Akdeniz’in 1000 m rakımlı yerlerine kar bekliyoruz.

  Yazım düzeltmeleri blogumuzun ücretsiz bir hizmetidir, umarım gücenmezsiniz 🙂 – Editör

 33. Kaderde varsa oluyor arkadaş, gel de hayretler içinde kalma..

  Gül gibi sistem nasıl kaçtı, işte cevabı..

  İngiltere üzerinde güçlenip kuzeye tırmanmaya çalışan Azor Yüksek Basıncı, Kanada üzerinden gelen bir alçak basınç tarafından kafasına vurularak pide haline sokuluyor ve bizim üzerimize uzaması sağlanıyor. 8-9 Aralık sistemimiz perişan ediliyor.

  Bununla yetinmeyen Kanada menşeli bu alçak basınç İsveç – Ukrayna – Karadeniz hattını izleyerek Azor’a tekrar kuzey yollarını açıyor ve bize başka bir sistem indiriyor.

  Kanada kökenli alçak basınç durmak yok yola devam deyip daha da güneye Kıbrıs’a iniyor ve en büyük hatasını yapıyor, Azor Blokajı tamamlanıyor.

  Fakat siklon direniyor, modelin sonunda o siklonu kurtarmak için kuzeyden yeni bir polar atak beliriyor. Sonrasını biz de bilmiyoruz, arkası yarın 🙂

  Not: Bu senaryoda GFS ve ECMWF hem fikir. Animasyonu ECMWF 00Z çalıştırmasına göre yaptım.  Eğer animasyon oynamıyorsa buraya tıklayın: http://santiagonowcast.files.wordpress.com/2013/12/anigif.gif

  • Hayaldi gerçek oldu. Biz Skew-T’yi de iyi biliriz.

  • 7 tane yeni radar kuruluyormuş, bunu da sunmuş aslında bakan.

   http://cikoli.wordpress.com/2013/12/04/yeni-radarlar/

   Memleketin en doğusu yine tam girememiş radarların kapsamasına. Yine de ülkenin hemen hemen %90’ını radardan izleyebileceğiz artık. (tabii çalıştıklarında)

   • Görüntü gelmiyor ki, banttan izleriz.

   • Mevcutta 11 değil 10 tane radar var diye biliyorum. Bir de Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kalan o bölgeye radar kurulsa dahi bu radarların beam blockage (dağların radar ışınlarını tıkaması) sorunundan dolayı o bölgeye çok fazla yararı olmayacak gibi gözüküyor. Ayrıca bu aşamada planlanmamış ama umarım önümüzdeki yıllarda Alanya – Anamur – Silifke arasına bir radar daha kurulur çünkü o bölge hem Antalya hem de Hatay radarlarına uzak kalıyor ve malum burası oldukça hareketli bir bölge.

    • Hakkari’de Yüksekova civarında 2700m yüksekliklerde bir geçit var, yanında da operatörlerin baz istasyonları, askeriyenin radyolink kulesi falan var. Hatta dev radyolink antenlerınden biri rüzgardan kopmuş uçmuş idi. 😀 Böyle bir yere bir radar kurulabilir ki oldukça geniş bir alanı kapsayabilir. Yalnız nerelere, hangi yüksekliklere radar kurulabilir bilmem, bulunduğum yerde yağışlar muhtemelen daha alçaktaki bulutlardan da geliyor olabilir mesela. 🙂
     Yine de yeni radarların eklenmesi iyi bir şey tabi. Yalnız Bursa’yı Balıkesir oldukça kapsıyordu, Tekirdağ için İstanbul’dan başka Balıkesir’den de bakıyordum. Hani böyle yerlerden bir tane tasarruf edilip buraya da konabilirdi bir tane diyorum ama buraya elektrik bile verilmiyor, ne radarı. 😀

     • Bu konuya daha önce değinilmişti galiba. 2700 m yüksekliğe radar kurulduğu vakit çok yukarı seviyelerden veri alınıyor ve bu durum yanıltıcı sonuçlar alınmasına sebep olabiliyor. Radarları yükseğe kurmak normal şartlarda hiç iyi bir şey değil ama topoğrafik şartlardan ötürü ülkemizde bu bir zorunluluk.

  • Van Gölü’ne lazım bir tane 😦

  • Gelecek yıl sıcaklıklar ortalamanın üzerinde olacakmış. Gelecek yıl derken? Seneye görüşürüz gibi bir şey mi bu? 🙂

 34. Şiddetli poyraz hızını azaltsa da devam ediyor. Hissedilen sıcaklık oldukça düşük. Son bir saattir “asfalt rengini değiştirecek” miktarda ama iliklerine kadar işleyecek soğuk olan yağmur damlalarına şahit olduk.

  1

  İzmir böylesi havaları sevmiyor. Tarassud İzmir’den bildirdi.

 35. Güneyde güne güzel bir başlangıç yapan yerler var Seydişehir gibi.

  1

  2

 36. Bu sabah, güneşli ama soğuk bir hava ile güne merhaba dedik. Bu sabahki 06Z çıktısına göre, önümüzdeki Pazar günü Doğu Karadeniz Bölgesi kar yağışı alabilir. Bir abimizin bu sabah çektiği bir fotoğrafı paylaşıyorum sizlerle.

  1

 37. Onur(Ankara/1090m) dedi ki:

  Şu anda memleketim Konya Seydişehirde muhteşem bir kar yağışı var http://www.webcamzone.net/webcam.asp?wid=1541 İnternet explorerdan izleyin

 38. Ne diyeceğim ben şimdi oğlana? Hani kar yağacaktı baba diyecek bana, yıktık hayallerini çocuğun. 😦

  • Evet bu kötü işte. Üzülmeye değer tek tarafı bu. Uludağ eteklerine filan çıkarın bari kar görsün.

   • Bir de bu sabah kaç gün kaldı diye sormuştu, ben daha modellere ve bloga bakmadan önce pazar demiştim, anlat anlatabilirsen şimdi.

    • Hocam bak sen böyle yazdıkça benim de içim burkuluyor. Bence yüksek ihtimalle cumartesi öğleden sonra Uludağ eteklerinde sağlam bir kar yağışı olacak. Bari o taraflara götür. Bir gün önceye almışlar sistemi filan deyip gönlünü al. Baktın olmuyor. Biz ekip olarak gelip pazar günü yapay kar filan yağdıralım artık. Başka çaresi yok. 🙂

 39. Saat 8:05’de Eskişehir…
  Sıcaklık -5.5 C.

  1

 40. Sabahki güncellemede 8 Aralık’taki yağışın gittiğini görünce yıkıldım. Şu modeller bir kere de kazık atmasın bize ya ! Ne güzel heveslenmiştik. Güzel bir başlangıç olacaktı bizim için. İyi tarafından bakacak olursak aralık ayında bu soğukları yaşamak da iyidir. Denizler ve yer seviyesi soğumuş olur, göz zevkimizi giderecek ölçüde hafif kar da alabiliriz. Acaba pazara kadar herhangi bir tepki siklonu oluşmaz mı ? Alçak basıncın ne olacağı belli olmuyor. İnşallah sonraki güncellemelerde yağışları görürüz ve seviniriz.

  • Böyle bir yıkımı kışın başında yaşamış olmak tek teselli benim için. Kış uzun, ve mevsimlik tahminimiz geçerli, soğuk taraftayız. Rahatça oturup güzel ülkemde nerede neler oluyor şimdigörüsünü kısa vade tahminini yapıp uzun vade için de modellere ancak göz ucuyla bakacağım. Bizi mahveden büyük beklentidir. 2012’deki tokadı nasıl unuturum ona da hayret ediyorum.

   Blogda neyse ki erken başlık açmadık, yalnız Feysbuk sayfasında bir takipçimizin tabiriyle “coşkuyu verdik”. Eş dost arasında durum daha da vahim, işi eşimin İstanbul içinde yapacağı hafta sonu seyahatlerini iptal ettirmeye kadar götürdüm. Bir daha 2-3 gün kalana kadar büyük konuşanı, afedersiniz eşekler kovalasın. “İhtimal var, takip ediyoruz” de di mi?! Ama yok işte. Ne zaman erken ötsem sistemleri öldürmüşümdür.

   • 26 Ocak olması lazımdı. İtalya’da oluşan ab bize tokadı atmıştı. Bu sefer de Azor’dan yedik sanırım tokadı. O sistem gelseydi eğer 2012 kışının efsanelik değeri birkaç kat daha artacaktı ancak buna rağmen 2012 kışı yaşadığım en efsane kıştır. 2 ay yerden kalkmayan kar örtüsü, 2 Şubat’taki -22 dereceler. O zaman ilk ciddi karı 15 Ocak’ta aldığımızı hatırlıyorum. Önümüzde uzun bir süreç var artık. 2012 gibi bir kış yaşarız inşallah beklentiler ve tahminler doğrultusunda.

   • bleher(izmit/0m) dedi ki:

    Tam da bunu yazmayı düşünüyordum doktor hani şu 120. saat dilimine kadar bizi 50 cm kara gömmesini düşündüğümüz (Ozanın akdemik kimliğine büründüğünden beri ilk kez duymuştum bu kelimeleri. Kolay kolay bu kadar büyük konuşmuyor ve genelde haklı çıkar fakat daha sonra Balkanlar’ı kara gömen şu efsane sistem… Ben hala melankolik bir şekilde bu sistemi tekrarlar ve onu kaçırmanın büyük üzüntüsünü her yerde söylerim… Yalnız beni rahatsız eden başka bir konu modellerde ayın 16’sından sonra sanki kurak ve ılıman bir döneme giriş var gibi… Atlantik’teki meşhur Devasa örümcek ağımız ve meşhur pidemiz çok güçlü bir şekilde pozisyon alıyor gibi…

  • Gerçekten bizler için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Söylenecek çok fazla bir şey bulamıyorum. Kala kala kuru soğukla başbaşa kalacağız. Dediğiniz gibi yine de bu ayda bu soğukları yaşamak ilerisi için umudumuzu taze tutmamıza yardımcı olacaktır.

  • Bu olay insanoğlunun evreni anlamakta hala ne kadar geri ve ilkel olduğunu ayyuka çıkardı benim için, bir kez daha. 4 gün sonrasının hava durumunu tahmin edemiyor modeller. GFS’nin gideceği çok yol var, bizim gideceğimiz çok yol var, artık hava delilerinin Hans’tan kahve falları yerine kendi ürettikleri modellerden gerçekleri çok daha önceden görmeye ihtiyaçları var. Hava delilerinin misyonu önce ısrarla -10 getirip 6 saat sonra baş aşağı olmayan modeller üretmek olmalı diye düşünüyorum. İşin profesyonelleri bu konuda çok daha bilgi sahibidir illa ki, böyle bir çalışma var mı görünürde, ufukta?

 41. Gün itibariyle şimdigörü ve iklimbilimciliğe kesin dönüş yapıyorum, sinirlerim yıprandı…

  Güneyin iç kesimlerinde kar yağan yerler var. Bugün Konya’da da yağacak sanırım. Çihiro rapor verir.

  1

  Kaynak: http://web.itu.edu.tr/climate/hava_yeni/index.php?sayfa=2_&degisken=yagis6sa&saat=guncel

 42. Modeller kışın başında attığı 2 golle, kışa 2-0 önde başladı. Kontra ataklarla farkı artırmaya çalışıyorlar.

  Çare Sibirya.

 43. Kimsenin ağzını bıçak açmıyor tabiri buna uyar herhalde. Milli takım 80. dakikaya kadar 1-0 öndeyken, maçı son 10 dakikada yediği iki golle kaybetmesi gibi bir duygu. Şimdi tutup 11 Aralık’a inanmamı mı bekliyorsunuz benden? 😦 Yoksa iş yerinde yine çizilecek olan karizmaya mı yansam? 😦 Kurtarın beni bu model bağımlılığından. Bakmak istemiyorum artık. Normal hayata dönmek istiyorum.:)

 44. GFS inanılmaz formsuz başladı sezona. Allah kahretsin ya ne diyeyim daha.

 45. İkinci bir 3 Aralık sistemi hayırlı olsun. Azor pidesi yanında servis ediliyor.

Yorumlar kapatıldı.