Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Arkadaşlar uzal.dmi.gov.tr sitesine girmeye çalıştığımda artık 404 hatası vermeye başladı. Acaba o radar görüntülerini nasıl görebiliyorsunuz ya da bilgisayar üzerinde ne gibi bir program değişikliği yapmam gerek ?

 2. Havaturka Sitesi’ne bugün gün boyu giremedim. Paylaşım yapamadım, paylaşımları okuyamadım. Böyle hareketli günlerde siteyi bakıma almak da neyin nesi buna aklım hiç mi hiç yetmedi. İnsanları bu şekilde zorda bırakmak çok mu hoş? Belki de düzelmiştir sadece ben giremiyorumdur diye düşünüyordum ancak sitenin facebook sayfasında benim gibi giremeyen yüzlerce insan olduğunu gördüm hatta site bakımı bitmiş ve site açılmış olmasına rağmen. Burası kardeş hava delileri sitesi olduğunu bildiğim için buraya yazmak zorunda hissettim kendimi, serzenişimi ve eleştirimi okusunlar diye.. Bu bağlamda bu bakım kararını böyle hareketli dönemde almış olan site yetkilerinini kınıyorum…

 3. Bugün,Karadeniz üzerindeki DEK’ler, bizi teğet geçti.Fotoğraflar, Espiye’ye bağlı Güburnu (Zefre) köyünden çekilmiştir. 4. Mersin ve ilçelerindeki MGM istasyonlarını soğuk çarptı her halde çoğu çalışmıyor

 5. Dostlar, şimdi meteorolojiyle ilgili bir çeviri yapmaktayım, bir yerinde doluyu anlatıyor, fırtına içindeki dikey rüzgarlara updraft adı veriliyor denmekte. Şimdi ben bunu ne diye çevireyim, ne dersiniz? Nette, ”tırmanma” tabiri var ama bana uygun gelmedi pek, jargonda nasıl geçer bu?

 6. Ozan abi, Santiago.

  Marmara ve Karadeniz’de kaydedilmiş en soğuk deniz suyu sıcaklığını nereden bulabilirim ?

 7. Bu alttaki resimdeki radar görüntüsünü hiç unutmuyorum o gün boğaz bir koridor oluşturarak DEK bandını bu alana sıkıştırmış bütün gün kar yağışı almıştı. Anladığım kadarıyla bu gelen sistemde bunun gibi birden fazla bant olacak ama yağış herhalde bu kadar kesintisiz olmayacaktır. Bu bantlardan birinde kalmak mükemmel olacaktır. Unutmadan kaynağımı belirteyim sayın havadelisi daha önce DEK yağışları anlatırken bu resmi kullanmış yazısı da Cumhuriyetin bilim teknik dergisi ekinde makale olarak yayınlanmıştı kendisine tekrar aydınlatıcı bilgileri için teşekkür ederim.

  1

 8. Yeni başlık ana sayfada……Yeni başlık ana sayfada…… Tamam.

 9. Facebook’taki Karayel sayfasından alıntıladım,sahibi de buralarda bir yerlerdedir herhalde.Eline sağlık illeri tablo tablo ayırmış.Fakat 12’sinde neler oluyor öyle İstanbul’da;yıldırımlar şimşekler?Biraz abartılı mıdır nedir? Nedir?

 10. Son güncellemede İstanbul için GFS’nin en iyi -10 senaryosu. Bu sistemde ancak Avrupa yakasına giriyor. O da gece yarısı. Yani kuru kar yağacak kadar malzememiz henüz hazır değil 😦

 11. Espiye’de an itibariyle, hava parçalı bulutlu ve soğuk ama deniz üzerinde yoğun bir yağış var. Ayrıca 30 km doğuda bulunan Görele ilçesinde şu anda kar yağıyor, Rize-Hopa hattında da sahil kesiminde kar örtüsü var. Bu sistem günbatısı rüzgarıyla Sinop, Rize-Hopa hattını etkiledi. Yarın akşam gelecek sistemden ise hiçbir umudum yok.

 12. 1 saat içinde yeni başlığı açmış olacağım, o zamana kadar acil yorumlarınız buraya…

 13. Arkadaşlar Aksaray’ın 23/05/2002 ve 24/05/2002 tarihlerine ait her türlü veriye ihtiyacım var. Çalıştığım kurumda ne zaman eski bir belgeye ulaşmaya çalışsam önüme bu tarihlere ait sel tutanağı geliyor. Selden iki hafta sonra Aksaray’a geldim ve hala bir günde 20 mm’den fazla yağış göremedim. Yardımcı olabilecek kişiler varsa şimdiden çok teşekkür ederim.

 14. Bırakın salıyı çarşambayı İzmirli kardeşlerim. Bize bundan lazım. Tam olarak bundan. Keşke şu haliyle gelebilse.

 15. Hayırlı sabahlar. Bu gece Erdemli 4 dereceye düştü ancak önümüzdeki günler için MGM yağış öngörmemiş aslı çıkarsa bol ayaz yiyeceğiz gerçi MGM ne zaman yağmaz dese yağıyor da.

  1

 16. İşte Ankara’nın beklediği böyle bir şey olsa gerek. Gerçi biz de severiz siklonlu yağışı

 17. Sistem kusa donunce biz.

 18. Ankara’da hala hüsran var sokaklarda, kar diye bekliyoruz evlerimizin ıssız kuytularında; lakin ne gelen var ne de yağan var şu güzel Ankara’mda. (şimdi diyeceksiniz ki dün yağan neydi diye ama dün yağan yetti mi diye sorsanız şimdi çevre illerdeki olayları ve Ankara’nın potansiyelini görünce daha yetmedi cevabını alırsınız gibime geliyor )

 19. Meteoroloji Salı Çarşamba günleri için yoğun kar yağışı ikonunu yapıştırmış :), Yazılanlardan anladığım kadarıyla o kadar da yoğun değil. Doğru mudur acaba? (İstanbul için)

 20. Ozan abi, hafta ortasında gelecek sistem için yeni başlık açacak mısınız? Açarsanız ne zaman açarsınız ? Ben araba kullandığım için işim bu nakliyat yapıyorum, kendi mağazamızda. Kar ne zaman başlar tahminen Salı akşam mı ? Yoksa gündüz mü ?

  Salı gündüz sulu olarak başlar, akşama artar. Aralıklı olacak. Yüksek yerler riskli. Önlemini al. Başlığı yarın açacağım. – Ozan

 21. Haydi yavrum 6lı 7li çipetpetpet çipetpetpetpet.

  http://msutoday.msu.edu/webcams/webcam01.html

 22. Ozan Bey, “freemeteo”, “weatheronline” ve “accuweather” hangi modelleri kullanıyor. Bilgi verir misiniz?

 23. Evet aşağıda çok gizli belgelere tanık olacaksınız.
  GFS komuta merkezine yaptığım siber saldırı sonucu çok stratejik olan bu belgeyi ele geçirmiş bulunmaktayım.
  Son günlerde ECMWF’ye karşı ya herro ya merro diyen GFS’nin bu planı biz hava delilerini heyecanlandıracak nitelikte

  Siz bakınca ne görüyorsunuz bilmiyorum ama ben efsaneyi görüyorum. Daha çok var ama Santiago’dan önce davranmak istedim çünkü o söyleyince efsane kestane oluyor.

  Bu arada sayın Alkım’ın İstanbul için yaptığı gibi ben de Rize’yi yaptım. Soğuk Aralık büyük oranda soğuk bir kışı göstermekte.

 24. 23 mm’nin hepsini kar olarak alan bu yerin adı Ovacık, rakımı 1200 küsür metre. Hani şu 2012’de okulların filan kara gömüldüğü yer.

  Doğu Akdeniz nemi pek bir engelle karşılaşmadan buraya ulaşıyor, arkasındaki yamaçlarda yükselip kar olarak yağıyor. Dersim(Tunceli)’den buraya kadar olan bu bölgede Munzur Vadisi de var, yemyeşil, cennet gibi, süper yağış alan bir bölge, kışın metrelerce kar var tabii…

  İsviçre’de olsa dünyanın en meşhur kayak merkezlerinden biri olurdu herhalde Ovacık, bizde yıllarca terörle anıldı, kimse giremedi.

  1

  1

  • TC Çapulcu Ilgaz Memiş dedi ki:

   Van 100. Yıl Üni.’de jeoloji konusunda öğretim üyeliği yapmış İlyas Yılmazer, Munzur dağlarındaki su kaynaklarının, şu anda su sıkıntısı çeken Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerine boru hattıyla ihracının yapılması durumunda, her yıl 55 milyar doların üzerinde kazanılabileceğini söylüyor. Projeyi de kendisi hazırlamış. Ancak bu kaynağın yok edilmesi için, Munzur bölgesine onlarca baraj yapılıyormuş. Barajlar iklimi değiştirdiği için, kar yağışlarını engelleyecek, yer altı suları ve kaynak suları zarar görecekmiş. Barajların iklimi az çok değiştirdiğini biliyorum ama bu kadar büyük etkileri olabilir mi?

   • Barajlar bir yerin iklimini çok sınırlı ölçüde değiştirir, ama su kaynaklarının dağılımını, hidrolojisini değiştirir ve bu da gayet önemli bir konu… Biz zeki bir milletiz ama akıllı değiliz, günlük hesaplarla, eşi dostu zengin etmek uğruna topyekün zenginleşmemizi kendimiz engelliyoruz.

  • sis651(Derecik/Şemdinli/Hakkari, 800m) dedi ki:

   Kuzenim burada görev yapıyordu, boylarından yüksek karların içinde geçecek yol kazılıyordu; o şekilde gidebiliyorlardı okula.

   Karla alakasız ama bir vatandaş gökyüzünden görüntüye almış orayı.

  • Behrimen (Ankara, 847-1040 m.) dedi ki:

   Ah ah benim memleketim, fotoğraf gönderen de yok o taraflardan…

 25. Nerdesiniz? Kimseden ses çıkmıyor.

 26. Ortadoğunun çölleri diyagramlara da sığmazmış.

 27. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  7 Aralık 1982 yılında İstanbul’da meydana gelen radyasyon sisi hadisesi Hürriyet Gazetesi’nin sayfasına böyle yansımış.

 28. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Şu anki düş kırıklığımı açıklayacak kelime bulamıyorum..

  • Bitik durumdayız. Bu da kuşa dönerse lanet olsun modeline de, bilimine de… Bir gece önce teletekstten bakardık, ne güzel günlerdi.

   • Daha kışın başındayız ümidimizi yitirmeyelim.

   • Hakikaten ha, o zaman da teletekst güncellensin diye gözüne bakardık, şimdiden farkı, teletekstte (181 numaralı sayfadır ki hiç unutmam) kar yağacağı yazıyorsa, o kar yağardı arkadaş. İnternet çıktı mertlik bozuldu.

   • Teletekstteki hava durumunu sayfasını bir tek ben takip ediyorum sanıyordum. O zaman başka hava delilerin varlığından habersiz gizli gizli kendi hava deliliğimizi yaşardık. 181 no’lu sayfa efsaneydi. Bazen anten falan rüzgardan döndüyse teletekstteki yazılar da tam çıkmazdı sinir olurdum. Saat 18.15 civarı akşam raporu güncelleniyordu yanlış hatırlamıyorsam.

    • Bir de, bizim televizyonda “encoder” yoktu, dolayısıyla Türkçe karakterlerin hepsinin yerinde çivi yazısı karakterleri olurdu, o alfabede okumaya o kadar alışmıştım ki size anlatamam…

 29. Sizin sistem 1-2 günde eriyip gidiyor mu ne?

 30. Doğu Akdeniz’de etkili kütleler var. Bir de Vertically Integrated Liquid (VIL) ürünü hakkında bir bilgisi olan var mı? Galiba sadece yağış miktarını gösteriyor.

  1

  • Benim bildiğim yağış bulutlarının içeriğindeki su miktarını gösteriyor bazen MAKS yada PPI görüntülerine bakıpta bakıp da sarı rekleri görünce kuvvetli yağış var demek çoğu zaman yanlıştır VIL ürünüyle doğrulamak gerekir.

 31. Bir sorum var, neden kristal kar Türkiye’de sadece Sarıkamış’ta oluyor? Bunun açıklaması varsa söyler misiniz ? Kar neden kristal olur bunu yapan etken nedir? Ve Sarıkamış’ın ne özelliği var ki sadece orada bu var?

  Dünyada da Alplerde varmış.

  Bana mantıklı gelmedi, Neden bu kadar ender ?

  • Ender değil, soğuk arttıkça kar toz kar halini alır, su içeriği azaldığı için (senin kristal kar dediğin). Su içeriği azalınca kar kristalleri yapışmaz, ayrı takılırlar, böylece toz gibi olur kar. Sıfır dereceye yakın sıcaklıklarda büyük taneli kar yağmasının sebebi de bu. -10 derecede su içeriği az.

   Palandöken’de olur, hava çok soğuk olunca Uludağ’da olur, Kartalkaya’da da. Dünyada da başka yerlerde var.

  • Ben 700 m rakımlı yerde de kristal kara şahit olmuştum.

   • Dostlar, Ozan Hoca açıkladı. Bu tamamen düşük sıcaklık derecesi ve aynı zamanda bölgedeki nem oranı ile ilgili. Sarıkamış, Palandöken ve özellikle Erciyes hem soğuk hem karasal iklimi nedeni ile genelde kristal kar alıyor. Biz kayak meraklıları bu nedenle Uludağ, Kartepe hatta Kartalkaya’yı pek kayak destinasyonu olarak görmeyiz. Kristal kar kayak esnasında kaymayı kolaylaştırır, kayaklara yapışmaz.
    Diğer konuya gelince. Çok nadir olmakla beraber çok soğuk havalarda da oldukça iri taneli kar yağışı bazen olabiliyor. 19 Şubat 85 sisteminde Ankara’ya -10, -15 derecede ceviz büyüklüğünde kar yağdı 24 saatlik yağışın 12 saatlik bölümünde ve üstelik en soğuk evresinde.

 32. Kritik sistem öncesinde yeniden çalışmaya başlamış : http://uzal.mgm.gov.tr/index.htm

 33. Merhaba dostlar MGM’nin uzun vadeli tahminleri tutarsa güzel gözüküyor.http://erdemliyeniasya.files.wordpress.com/2013/12/uzunvade.png

 34. Yeni başlık ana sayfada.

 35. Ha ha ha.. Bizim Hans fırtına yüzünden mahsur kalmış. Soy ismi de belli oldu bu arada. Haberi yapanlar da bizim gibi uydurmuştur kesin.Salla gitsin kim araştıracak.:)
  http://www.demokratgebze.com.tr/avrupaya-ucuslar-durdu-150759h.htm

  • Yerinde bir uyarı metni. Önümüzdeki 5 günlük tabloya baktığımızda İstanbul için abartılacak bir durum olmadığı da ortaya çıkıyor şimdilik. Şanslıysak havada kar göreceğiz. Fazlasını elde edenler en şanslılar olacak. Salı günü ve sonrası için konuşmak adına ne kadar erken olduğunu haftasonu sistemini beklerken tecrübe ettik. Bu kıştan genel olarak çok umutluyum.

 36. Dün babamla telefonla konuştum. Emekli oldu, artık annemle yaz kış Bodrum/Yalıkavak’ta oturuyorlar. Dedim ki “sistem geliyor, hava çok soğuyacak, dikkat edin hastalanmayın”. “Sistem geliyor da bana mı geliyor, buraya 1 hafta doğru dürüst yağış yok, ben baktım” dedi. Bir ara Wetter3 sitesinden GFS çıktılarına bakmayı öğretmiştim kendisine, gelinen nokta bu.

 37. Devlete ait hava durumu sitesinde siyasi propaganda yapmak ne kadar etik acaba? İnsana burası Türkiye her şey olur dedirtiyor sadece. http://www.mgm.gov.tr/

 38. Kasım ayı sonunda İngiltere’de fırtına – Azor bağlantısı ve birkaç gün sonra bize sistem inmesi konusunda bir gözlem paylaşmıştım. Yarın gelmesi beklenen “sistemcik” yine bu oluşumun bir benzeri. Geçen sefer tutmamıştı ama bu sefer gerçekleşiyor. Anladığım kadarı ile Azor Atlantik üzerinden hızla doğuya genişlediğinde (yavaş hareket ettiğinde bu gerçekleşmiyor) İngiltere üzerinde İzlanda ile karşılaşıyor, izobarlar sıklaşıyor, İzlanda Güneydoğu Avrupa’ya sürükleniyor, bize sistem iniyor.

 39. Akom Perşembe günü yağış miktarını örtü yapacak miktar kadar vermiş hadi bakalım hayırlısı.

 40. Ankara Kazan’ın Erzurum’da şubesi mi var? 🙂

  faesay gorseli boyutlandirip koydugun icin tesekkur ederiz. Onur

 41. http://www.uubf.itu.edu.tr/Icerik.aspx?sid=4436 Ozan hocam meteorolojik yoruma bir göz atmalısınız. 😀

 42. Yaklaşık 1 senelik takip ve biraz dilbilgisi eğtiminden sonra kendimi buraya ait hissedebildim 🙂 Umarım ilk yorumumla beraber sistemler de ardı ardına gelir.

 43. Sırf, GFS’yi görmek için uyumadım ve buna değdi, bu saatten sonra modeller fazla değişmez gibime geliyor. Yarın ki Yarınki yeni başlığı sabırsızlıkla bekliyorum. İyi geceler. 😀

 44. GFS rüya gibi senaryo vermiş inanmıyorum…

 45. Ozan abi, Santiago, ECMWF yağış , normal Ecmwf modeli ile aynı zamanda mı güncelleniyor?

 46. lalaker1 (Safranbolu/Karabük, 490 m) dedi ki:

  1 günlük üzüntüden sonra tekrardan bizlerle olan modellere teşekkürler 😀

 47. DMİ akşam raporlarında, cumartesi pazara gündüzleri 6-7 derece demiş. -10 hemen hemen kesinleşmişken, 17 derece fark biraz abartılı olmuyor mu? en azından salı günkü havayı, dikkate alırsak ki o gün -7/-8 girdiğinde yer seviyesi 5 civarına inmişti, hafta sonu, -10 geldiğinde düz mantıkla, 2-3 dereceleri görebiliriz denebilir….

  Bu arada, şahsi bir not ekleyeyim, sınırda gözüken bu sistemde şehrin içini bilmem ama ben Boğazköy’de yılın ilk karını seyretmeyi umuyorum. 🙂

 48. Yarın Şemdinli merkezi dışında kalan tüm okullar kar nedeniyle tatil imiş. Sabah dağlarda kar görmüş idim ama sonra yağmur bulutlarından dolayı görünmüyordu. Sabahtan beri yağmur yağıyor ama burada kar yok. Kar yağmadan kar tatili olması garip oldu. Derslerde de gerideydik zaten…

Yorumlar kapatıldı.