Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 18.766 düşünce

 1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

  Konya ovasından son durumları bildiriyorum. Barajlar dolmadığı kanallara su salınmadı. Beyşehir gölünün kot seviyesi kritik olduğu için orasıda geç salındı ve şuan kapatıldı. Mavi tüneli şuan konyanın içme suyu ihtiyacına ayırdılar. Bu yüzden içme suyu konusunda herhangi bir sorun yok. Sorun Tarımsal sulamada var.

  Ovadaki ürün kaybı %50 yi bulmuş durumda. Çiftçinin inanılmaz bir zararı var.

  Bu zarar piyasaya ürün kıtlığı olarak yansıyacağı için ülke genelinde çok pahalı bir hububat sezonu geçecek. Buğdaya, mısıra ,şekere,mercimeğe yağa ve dahasına gelecek zamlar hepimizi dahada bıktırabilecek cinsten. Allah yardımcımız olsun.

  Boş arazilerde çıkan otlar bile boylanamadan sarardı. Böylesini ilkkez görüyorum

  Cevapla
 2. the honorius

  Umman daki şiddetli fırtınanın incelemesini yaparmısınız.Doğrusu fırtınadan öte bişey olmuş. Evler yıkılmış.

  Cevapla
 3. Cumulonimbus (ÇANKAYA/ANK, 960m)

  Mayısın ortası geliyor resmen kış kuraklığı yaşıyoruz, üstelik sıcaklıklar da yüksek sayılır. Diğer yerlerde de yağışa bakarak karaları deniz ve okyanuslardan ayırt etmek mümkün değil. Abartıyor muyum, bu yıla has bir durum mu bilmiyorum ama beni çok korkutuyor. Geçen sene iyi kötü yağış aldık Mayıs’ta ama ne kadar ilginçti hatırlarsınız. Ya küresel ısınmaya bağlıysa bu durum, ya sıklaşırsa 😦 Çok sinir bozucu. Bakalım ne olacak bu gidişat, umarım değişir…

  Cevapla
 4. cikoli (ist/bağlarbaşı/90 m)

  Temmuz itibariyle hiçbir hava delisinin muhtemelen pek de hayalini süslemeyen Dubai’ye taşınıyorum. Sanırım en çok İstanbul’un sert poyrazlı, kapkaranlık ve çok yağmurlu kış günlerini özleyeceğim. Umarım hem hava hem de diğer birçok şey daha iyiye gider ve daha çok insan İstanbul’da veya çok güzel iklim koşullarına sahip Türkiye’nin başka bir yerinde çok mutlu yaşamaya devam edebilir.

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Yeni hayatında başarılar dilerim. Fazla yabancılık çekmezsin burası zaten düşük bütçeli dubai gibi. 🙂 Orada yıl boyunca güneşlenir yüzersin.

   Ben de Ankara konsolosluğunun açılmasını bekliyorum mülakata girip vize almak için ama ne zaman açılacak belli değil. 30 eylüle kadar vize alamazsam hayatımın şansını kaçırmış olacağım.

   Cevapla
  2. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

   Yazları 45’ten aşağı pek düşmeyen, 50’leri zorlayan; kışları en soğuk günleri 20-25′ C gündüz sıcaklıklarıyla geçiren; en soğuk gecelerde 17-18’leri görünce bayram ettiren; sisten göz gözü görmezken kar yağdı sandıran, klimasız yer olmayan ve geceleri yatarken, klimadan üşütmemek için kalın giydirten; ama yine de ısınamayıp; en sonunda ev ısınsın diye pencereleri açtığınız; Türkiye’deki arkadaşlarınızın ”iyi bari, gece serinlemiş; 37’C” diye whatsappptan soğuk esprilerine maruz kaldığınız heyy gibi Dubai!…:D

   Cevapla
 5. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

  2021 Mart ayı analizi:

  Soğukçuları memnun eden, ılıkçıları bir hayli üzen Mart ayı analizi geç de olsa siz değerli hava delilerinin karşısında! 😀
  Bilindiği üzere ülkemizin batısında, bu kısımda Atatürk Havalimanı’nın meteorolojik verilerini esas alarak 2003 ve 2005’ten beridir (2003’te Mart ayı sıcaklık ortalaması 5.6 derece iken, 2005’te 7.1 derece idi) en soğuk Mart ayını yaşadık. Mart ayının ülkemizin batısında ve kuzeyinde bu kadar soğuk geçmesinin sebebini buzulların mart ayı sonunda maksimum genişliğe ulaşması ve artan albedo sonucu uygun basınç dizilimleriyle beraber orta enlemlere doğru akması olarak düşünmekteyiz.


  Bu genişliğin etkileri de Mart’ın 24’ünde Marmara ve Batı Karadeniz’de yükseklerde yerel çapta efsanelere neden olan sistemle beraber (bulunduğum yer Başakşehir’de 8cm kar ölçtüm) mart ayı ortalama sıcaklığı bir hayli düştü, bakınız aşağıdaki harita.

  Tabii mart ayının bu kadar soğuk geçmesi şubat ayıyla ilgilenmemizi de gerektirdi, çünkü her ne kadar şubat akıllarda karlı olarak kalsa bile mart ayına göre ülkemizin batısında ve kuzey kıyılarında sıcak geçmiştir, şimdi diyeceksiniz arkadaş hep batıyla ilgileniyorsunuz biraz doğu hakkında da yorum yapın diye ama Rizeli El Nino dağlardan vakit bulursa onu yapabileceğine inancım tamdır! 😀 Her neyse, aşağıda sizler için hazırladığımız Mart ayının ortalama sıcaklığının şubat ayındaki ortalama sıcaklığından farkının alındığı alansal dağılımını görmektesiniz.

  Sözü fazla uzatmadan yağış konusuna da ufaktan değinip bu analizi sonlandıracağım. Trakya’da, Güneydoğu Anadolu ve Kars çevresinde 2021 Mart ayında yağışlar 20-60mm arasında iken Batı Karadeniz, Batı Anadolu, Ege’de ve Doğu Karadeniz’de 120-230 mm arasında değişmiştir. Kısacası yağış değerlerinin mevsim normallerine baktığımızda yağışlı bir mart ayı geçirdik diyebiliriz.

  Cevapla
 6. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Prof. Dr. Levent Kurnaz’dan korkutan açıklamalar: Sıcaklık 50 dereceyi bulacak, insanlar ölecek

  Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’nin 2050 yılında büyük kuraklık yaşayacağını belirtti. Kurnaz, İstanbul’da sıcaklığın 50 dereceyi bulacağını belirterek “Antalya, Adana ve Mersin gibi bölgelerde ıslak termometre 35 dereceye ulaştığında dışarıda insanlar ölmeye başlayacak” dedi.

  Devamını merak edenler; https://www.mynet.com/prof-dr-levent-kurnaz-dan-korkutan-aciklamalar-sicaklik-50-dereceyi-bulacak-insanlar-olecek-110106789337

  Cevapla
  1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

   Bu adam çok fazla bilim kurgu filmi izlemiş. İstanbul ve 50°C. Kaos ve felaket tellallığından başka bişey değil. Memlekette herkes komplo teorisyeni….

   Sadece bu yazı olsa keşke. Yok covid aşısıyla hepimiz çipleniyormuşuz. Yaptırmak büyük riskmiş. Pandemi dışarı çıkmazsak bitermiş vs vs. Özellikle twitterda yazılıp çizilen olumsuz aşı senaryolarına inanmayın arkadaşlar. Aşı sıranız geldiğinde sinovac yada biontech tercihi size sunulur, tabi ozamana kadar tercih sayısı dahada artmazsa… gidin yaptırın aşınızı.
   Bağışıklığı kazanın çünkü!

   Artık hastane yoğun bakımlarında 55 yaş üstü hasta yok. Ölenler hep genç ve orta yaş insanlar. Virüs seni şimdi bulmazsa 1 hafta, 1 ay , 1 yıl sonra yine bulacaktır. Yazılıp çizilen olumsuz aşı senaryolarına inanmayın. Eğer korona aşısıyla insan nüfusunu azaltma gibi bir eylemleri olmuş olsaydı, bunun için koronaya gerek olmayacağını, başka aşı ve ilaç piyasalarıyla bunu yapabileceklerini düşünün. Sonucta aşısını aldığımız sinovac şirketinden daha önceki yıllarda kızamık, su çiçeği ve grip aşıları almışız. Neyse…..

   Şöyle bilimden uzak komplocuları görünce yine dayanamadım.

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    +1 hocam.
    Annem ve teyzem aşı yaptılar. Düz dünyacı cahil babam aşı olmadı ama. Umarım yalanladığı başına gelir o kadar insan ölüyor bu yalan diyor. Daha bu kış akrabam covid yüzünden öldü, gözü kör olmuş cahillikten.

    Cevapla
    1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

     Youtubede birileri koplo teorisi yazıyor. Aşı yaptıranlar Bill Gatesin aşı hakkında dediklerini ti ye bile almıyor.

     Birde aşının yan etkilerine bağlı alerjik reaksyona bağlı ölümler…

     Dünya üzerindeki her aşıda binlerce kişi ölmüş. Ozaman Kimse aşı olmasın. Bir köpek tarafından ısırılırsak kuduz aşısı olmayalım. Ölümlere sebep olmuş

     Yada ayağınıza bir paslı çivi batarsa tetenoz vurdurmayalım. Ölen insanlar olmuş. Ama covid aşısına gelince, aşı öldürüyor, aşıda çip var, aşı kısırlaştırıyır vs vs..

     İnsanımız neden bukadar inatçı, kanıtlanmış bişeye inanmıyorda kulaktan duyma komplo teorilerine inanıyor anlamıyorum. Sadece baban değil spank, ben aylar önce covid geçirene kadar benim babamda inanmıyordu. 18kg verip gözünün önünde eridiğimi görünce, bulaştırdığım bir akrabamızda vefat edince, ozaman adama dank etti. Şimdi biontech aşısı oldu. Benimle tartismiyor. Kafası rahat. Ama bu seviyeye gelinceye kadar bende çıldırdım. Eskinin insanı böyle malesef. Senin benim gibi arastirma altyapısı yok. Önüne sunulan video ne diyorsa ona inanma eğiliminde oluyorlar.

     Cevapla
 7. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 2020’nin şimdiye kadar kaydedilen en sıcak 3 yıldan biri olduğunu açıkladı.

  WMO’un 2020 Küresel İklim Raporu’na göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu ekonomik yavaşlama dahi iklim değişikliğini ve etkilerini frenleyemedi.

  2020 şimdiye kadar kaydedilen en sıcak 3 yıldan biri olurken, kasırga, sıcak hava dalgaları, sel ve orman yangınları gibi aşırı hava olayları da dünya genelinde en yüksek seviyelere ulaştı.

  2015’ten bu yana geçen 6 yıl ise en sıcak yıllar olarak kayda geçti.

  Cevapla
 8. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Bir zamanlar dünyanın en büyük buz dağı olan A68’in eriyerek birçok ufak parçaya ayrıldığı açıklandı.

  A68, Temmuz 2017’de Antarktika sınırındaki Larsen C Kıta Sahanlığı’ndan koptuğunda 5 bin 800 kilometre kare büyüklüğündeydi.

  ABD Ulusal Buz Dairesi, uydu görüntülerinin buz dağının sayısız ufak parçaya ayrıldığını gösterdiğini ve artık takip edilemediğini açıkladı.

  Buz dağı koptuktan sonra akıntılar ve şiddetli rüzgarların etkisiyle hızla kuzeye doğru sürüklenmişti.

  Geçen yıl Aralık ayında buz dağının Güney Atlantik’teki Güney Georgia Adası’na çarpma ihtimali olduğu belirtilmiş, sonradan buz dağının parçalanmasıyla bu risk ortadan kalkmıştı.

  Buz dağının erimesinde, alçak olması da etkili oldu. Ortalama yüksekliği yaklaşık 230 metreydi.

  Birçok buzulbilimci A68’in Antartika kıta sahanlığından kopmasının “doğal bir süreç” olduğu görüşünde.

  Buz sahanlıkları kar yağışından kaynaklanan birikimi dengeleyebilmek için ana kütleden kopabiliyor.

  Çoğu bilim insanı bu nedenle A68’in kopuşunun insan kaynaklı iklim kriziyle doğrudan ilgili olmadığını düşünüyor.
  https://www.mynet.com/a68-eridi-dunyanin-en-buyuk-buz-dagi-a68-artik-yok-110106786863

  Cevapla
 9. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

  2021 in ilk tayfunu surigae.. tam 888mbar.
  5. Kategoride bir tayfun.
  30 saatte 1. Kategoriden 5. Kategoriye yükseldi. Rüzgarın hızı 320km. Dahada güçlenip rekor kırabilecek bir güce sahip.

  Şuan rotasında filipinler var. Hava delileri için efsane bişey

  Cevapla
 10. carcass (Eskişehir,804m)

  Eskişehir’de ve civar merkezlerde kuvvetli rüzgar hamleleri mevcut. Çifteler ilçesinde 85 km/saat’e kadar çıktı hamlelerin hızı. Merkezde de durum hiç de fena sayılmaz, ağaçları yatıracak seviyede hamleler geliyor.

  Cevapla
  1. the honorius

   O kadar etkili olacağını sanmıyorum. Artık basra termiği güç alanını baya genişletti.bu saatten sonra etkili soğuklar inemez diye düşünüyorum.aksine sıcak ataklar yiyecez gibi gözüküyor.

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s