Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 18.866 düşünce

 1. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Bugün nisan karı görmek için Binkılıç ve Safaalan’ın yüksek rakımlı tepelerindeydim. Binkılıç’ın 400 metresinde umduğumu bulamayınca şansımı Safaalan 500 metrede denemek istedim ve nihayet istediğim güzelliği bulabildim 🙂 Aşağıda da bugün çektiğim fotoğraflar ve videolar mevcut.


  Cevapla
 2. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

  Her mevsimin normaller üzerinde kapanmasına alışmışken, böyle bir Mart ayı ister istemez hepimizde bir şaşkınlık uyandırdı. Doğrusu İstanbul’da bu kadar geç kar yağışlarına pek alışık değiliz. 24 Mart sabahı yağan harika kar yağışı fotoğraflarını anı niteliğinde buraya bırakmak istedim :

  Kendi analizlerim için yaklaşık Kasım ayından beri, yaşadığım yere yakın istasyonların verilerini topluyorum. Gördüğüm bu şaşkınlık verici analizi sizinle de paylaşmak istiyorum.

  Kış mevsiminin, baba aylarından daha soğuk bir Mart ayı geçirdiğimiz görülüyor. Böyle, 0 virgüllü dereceler de değil. Tamı tamına bir derece daha soğuk bir mevsim. Doğrusu kuru soğuğu pek sevmeyen biri olarak beni ne kadar hoşnut etmese de Mart ayı sonunda yağan, o harika kar çok güzel hissettirdi.
  Nisan ayına sıcak bir atakla başlayacağız. Güzel bir bahar mevsimi dilerim.

  Cevapla
 3. aliveli (Adapazarı/Serdivan, 110 m)

  Selamlar..işten çıktığım gibi kampüse geldim..şehir merkezinde sıcaklık 5 C civarı iken burada 3 C civarına geriledi..Merkezde karlar erimiş,çatı üstlerinde mahzun mahzun şıplıyorken buranın durumu hala gayet iyi..çok erime olmamış..8-9 cm var..bu gece bi çıtır don da olabilir..özet olarak kar örtülü gün sayısı bu sene yaklaşık merkezde 15 günün üstünde toplamda,150 ve üstü rakımda ise 25 ve üstü gün kar toprak üzerinde kalmış oldu..bayağı iyi..sakarya/Adapazarı ikliminden 2021 kışı kayıtları böyleydi sevgili kar sever havadelileri🙋🏼‍♂️Fotoğraflar da bunlar..

  https://alivelidotblog.wordpress.com/2021/03/25/25mart2021aksamadopru/

  Cevapla
 4. aliveli (Adapazarı/Serdivan, 110 m)

  Selamlar..dün gece şehir merkezine 5 dk. mesafede 100 metre rakımdaki evimin orada,serdivanda,01:30 gibi başlayan yağış havanın soğuması ve yoğunluğun artmasıyla sabaha 6-7 cm’yi bulmuştu..umulandan çok daha iyi bir yağış ve manzara çıktı ortaya..kampüste (220-230 m rakım) 10-13 cm şehir merkezinde 3-4 cm örtü olması gayet tatmin edici bir durum.. toplamda 3 kere sıfırdan kar örtüsünün oluşumunu tecrübe etmek uzun süredir olan birşey değildi.. işe giderken arabayı temizlemek de dahil bir kış sabahı yaşadık..2021 kışı bundan sonra referans alan kışlara dahil olur bu bölgeler için kanımca..ayrıca m2 ye Pazar gününden bu yana bölgeye ortalama 60-65 mm yağış düştü..ki biraz daha artar.. çok şükür..sapanca gölünün durumu hem mevcutta gayet iyi hem de Samanlı dağları 1 metrenin üzerinde karla kaplı..o sular var daha.. fotoğrafları yüklüyorum..bu arada kampüs resimlerini başarılı yerel amatör meteorolog Eray Türk’ün Twitterından paylaşıyorum..kendisinin de burayı takip ettiğini düşünüyor ve selamlar ediyorum..herkese selamlar..sizi seviyorum hava delileri..herhalde dünyayı da memleketi de sevmek kurtaracak bu girdaplardan..sevelim sevilelim:)🙋🏼‍♂️

  https://alivelidotblog.wordpress.com/2021/03/25/25mart2021-mart-sonu-kari/

  Cevapla
 5. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Bugün Fenertepe mart efsanesini yaşadı diyebiliriz 🙂 Hayatım boyunca ilk defa bu kadar geç örtü gördüm. Ondan öncesi ise Mart 2011’e ait 🙂

  Cevapla
 6. kaankurtdemir rakım27moda

  Dünya meteoroloji gününüzü bir gün geç olsa da kutlarım.Özellikle de meteoroloji lisansı okuyan ve akademik kariyer yapan arkadaşların.

  Cevapla
 7. aliveli (Adapazarı/Serdivan, 110 m)

  Merhabalar sevgili havadelileri..son Şubat kar’ımızdan sonra siteye malum bir durağanlık geldi..havaya da bir durağanlık geldi nispeten çünkü..bu sıralar ise işler değişmekte yeniden..sertli,soğuklu,kuzeyli,karlı bişeyler var..yarın gece ,Perşembe kısmi olarak havada da olsa bile Adapazarı merkezde dahi kar görebileceğiz sanki..200 rakım üstü hafif örtü alabilir hatta..göreceğiz..ama uyumakta olan meteorolojik damarlarım, dün öğleyin 20 C’ye çıkan sıcaklığın hızla birkaç saat içinde rüzgarla ve değişen ışık/bulut oyunlarıyla 5-6 C civarına düşmesiyle uyandı:) tahminlere göre 500 metre üstü önümüzdeki 2-3 gün karlı tecrübeler yaşayacaktı..hemen Kartepe’ye baktım..Cuma’ya kadar 45-50 cm yeni kar veriyordu..iş çıkışı(16:00 san sonra) çıkmaya karar verdim..aşağıdan başlayıp metre metre havanın dönüşümünü izlemekten,kısacık süre içinde birden fazla mevsime/atmosfere/gerçekliğe girip çıkmayı pek sevdiğim için bugünü bolca kar görecek olma heyecanını içinde saklayan bir memur olarak geçirdim..saat 5 te yola çıktım,ardından şehirde hava 4 C iken 45 dk. sonra -1 C ye inmişti..yaklaşık 750 metreden başlayarak önce havada sonra ise aşama aşama ince bir örtü olarak başlayan kar süreci, yolların da buzlanmış olması ve yoğun sis yüzünden zirveye 3-4 km kala (1250 metre civarı ) gözümüze kestirdiğimiz güzel bir açıklıkta devam etti.. yeni kar yaklaşık 30 cm idi..tahmin edilenden fazla..40-50 cm de yerde varmış..toplamda 70 cm civarı kar vardı..sıcaklık -2 C civarlarındaydı saat 19:00 sularında..ince,hızlı,sisli bir graupel eşliğinde çay içtik,dolaştık,izledik..son karlar bunlar..sizinle de paylaşmak istedim ..sanırım zirvede 1 metreye yakın kalınlık olmuştur ya da olacaktır..ve Mayıs’ı bulur erimenin tamamlanması..zaten halihazırda Sapanca gölünün seviyesi gayet iyi durumda..şu 3-4 günde bölge ortalama m2’ye 35-40 mm civarı yağış aldı..yaza kadar daha yağışlar olur diye umuyorum..kuraklık açısından neşe verici..bu neşeyi suya hasret çeken tüm coğrafyalar da en koşa zamanda tecrübe etsinler dilerim..fotoğrafları da paylaşıyorum..herkese selamlar ediyorum ✋🏻

  https://alivelidotblog.wordpress.com/2021/03/23/23mart2021kartepe/

  Cevapla
 8. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

  Konya radarına bakan varmı. İzmire rekoru getiren yağışlı sistem gibi… radar saatlerdir hiç değişmedi. Beyşehir seydişehir derebucak ve hemen kuzey batı ilçeleri 100kg zorluyor. Merkezde ise hafif çisenti şeklinde devam ediyor. Beyşehir gölünü besleyen dereler taşkın seviyesine gelmiş. Canlı yayında izledim. Bu sistemden 150- 200kg koparsak harika olur. Beyşehir gölü bu yıl çok çekildi. İlaç gibi geldi bu sistem şükür..

  Cevapla
 9. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Çarşamba günü kuzeyden hızla gelecek olan üst seviye soğuğu ve buna bağlı olarak gelişecek olan yağışlarla beraber Marmara bölgesinde, deniz kıyısında dahi, kar yağışları görülecek. Ana yağış hattının nerelere vuracağı halen belirsiz olsa da kar potansiyeli çok yüksek bir yağış dalgası geleceğini öngören modeller ve senaryolar mevcut. Bakınız pazartesi sabah ECM 00Z çalıştırmasının çarşamba öğlene kadar beklediği kar kalınlığı

  Ayrıyeten belirtmekte fayda var ki mart ayı ülkemizin batısında soğuk geçiyor. Şu anda Atatürk Havalimanı mart ayı ortalaması 7.5 derece ve 1981-2010 ortalaması 7.9 olduğu göz önünde bulundurunca son gelen sistemle bu ortalamanın 2003’teki değerleri yakalayacağını düşünüyorum.

  Cevapla
 10. umutkaynar1 Muş/ Bulanık 1547m

  Mart ayı buralar için çok güzel geçiyor.5cm üzeri örtülü sistemleri sayacak olursam: 1 Mart 25 cm üzeri, 8 Mart 10 cm civarı 12 mart 20 cm civarı(Yoğun tipi ile sadece 2 saatte birikim oldu) 19 mart 5 cm civarı bir kar yağışımız oldu. Çarşamba gününden sonra yine sağlam örtümüz olacak gibi. Yukarıda saydığım örtülü sistemleri Aralık-Ocak-Şubat döneminde aldık ama yağış sonrası uzun bir ayaz hadisesi oluyordu. Mart ayındaki aksiyonu hiçbir şeye değişmem. Umarım tüm kar delileri bir kışını bu güzide bölgemizde geçirir.

  Cevapla
   1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m) Yazıyı Yazan

    Bu yangınların büyük çoğunluğu doğal.

    Bu arada, bir şeyi satarsan alan da mutlaka çıkar, Arap veya İngiliz almış bunun önemi yok yani. Sen satanlara bak. Para için milli servetin mahvedilmesine göz yuman herkese lanet olsun.

    Cevapla
 11. Cumulonimbus (ÇANKAYA/ANK, 960m)

  Blog yine sessizleşti ama Marmara’nın kuzeyinde Karadenize oturan AB, muhtemelen Batı Anadolu’dan bize uzanan geniş bir bölgede dün öğlenden beri sırasıyla fırtına, gökgürültülü sağanak yağmur, gökgürültülü graupel, yağmur, lapa lapa kar, yükseklerde tipi, kky ve yağmur, güneş, graupel ve buz sağanağından oluşan mart ayına yakışır bir aksiyonlar silsilesi yaşattı🙂

  Cevapla
 12. falkan82 (Sancaktepe/İstanbul- 131 m)

  Orhan Şen buram buram bilimsellik kokan bir açıklama yapmış. Standart gazete okuyucusu anlamakta zorlanır. İşi biraz bilen Havadelileri buna güler. ben güldüm, siz de gülün 🙂

  Soğukların nedeni:

  Bunun nedeni; kutup dönemindeki girdaplar vardır. Kutuplarının etrafında da lastik gibi bir bağ vardır ve bu bağ soğuk havayı aşağı enlemlere indirmez genellikle. Bu sene yeryüzünden 30 km uzakta bir sıcaklık meydana geldi. Bu sıcaklıktan dolayı girdap ısınmaya başladı. Isınınca etrafında tutan, lastik gibi olan bağa gevşedi ve aşağılara doğru sarkmaya başladı. Aşağılar derken Kuzey Amerika’da Teksas’a kadar, Avrupa’da Avrupa içlerine kadar… Bu soğukların nedeni o.

  Haberin bağlantısı:

  https://www.hurriyet.com.tr/gundem/prof-dr-orhan-sen-havadaki-degisimin-nedenini-acikladi-1853-yilindan-bu-yana-ilk-kez-oldu-41760313

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m) Yazıyı Yazan

   Yanlış bir şey söylememiş aslında ama, ifade yetersizliği + gazetecinin cehaleti derken işler karışmış 🙂

   Mesela muhtemelen “kutup bölgesindeki” dedi, ama kayda “kutup dönemlerindeki” diye geçti… Gasteci abi/ablanın aklı buzul çağında tabii…

   Cevapla
 13. cikoli (ist/bağlarbaşı/90 m)

  Hala modellerin uzun vadede neden tutarlı olamadığını konuşsak bile, kısa vadede bile bazen çözemedikleri çok şey oluyor.
  Örneğin dün baktığım kadarı ile İskenderun ve Hatay çevresinde ECMWF ve GFS 0-10 mm arasında bir yağış öngörüyordu. ICON ise deniz üzerinde tuttuğu ve karaya çıkarmadığı bir 20 mm gösteriyordu.
  Sonuç; gece birkaç saat içerisinde İskenderun 82.7 mm yağış aldı, Antakya Defne 37.1.
  Sanırım topografik bazı değişkenlerin daha çok olduğu bölgelerde kısa vadede de tutarlılık bazen düşük olabiliyor. Ben İstanbul’da 5 mm yağış beklenirken 80 mm yağış olduğunu çok nadir hatırlıyorum ama mesela Hatay’da bu durum çok sık oluyor.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s