Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 18.864 düşünce

 1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Cumartesi istanbul’a dönüyorum. Şu an burada saat gece bir, evin içi 38 derece yaprak kımıldamıyor. 1 haftaya yakındır hava böyle.

  Yarından itibaren rüzgar kuzeye dönüp fırtına şeklinde esecek. Hava sıcaklığı 30 derece civarına düşecek.

  Şu an bunları yazarken boncuk boncuk her yerimden ter damlıyor. Duştan çıkmadan terliyorum inanılmaz bir nem ve sıcak var burada. Bir ara uyumak için geceyi otelde geçirmeyi bile düşündük o derece dayanılmaz bir hava var.

  Burası istanbul gibi nemli ama daha sıcak öyle düşünün. Güneş battıktan sonra geceye doğru denizden yükselen nem bulutları geliyor.

  Geldiğimden beri yağmur yağmadı. Bir de güneş battıktan sonra camları, balkon kapılarını açamıyoruz sivrisinek giriyor eve.
  Ağ olan camları açıyoruz onlarda yeterli gelmiyor.

  Yine de burada iyi vakit geçirdim. Sürekli denize gittim, bahçeye gittim. Bahçe de ateş yakıp odun ateşinde çay demledim, kebap yaptım. Bahçeden dut ağaçları vardı ağaçtan meyve yedim. Survivor hayatı gibiydi biraz. Güzel değişiklik oldu. İstanbul da bunların hiçbirini yapamıyorum.

  Cevapla
 2. Orajhastası (Mezitli/Mersin-5m)

  Şırnak’ın Cizre ilçesi bugün 49.1°C ile tüm zamanlar Türkiye sıcaklık rekorunu kırdı. Yani Türkiye tarihindeki en yüksek sıcaklık ölçülmüş oldu. Eski ulusal rekor 27 Ağustos 1961 tarihinde yine Cizre’de ölçülmüş olan 49.0°C idi. Bugün bu rekor kırılmış oldu.

  Cevapla
 3. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Kanada’nın batı eyaletlerini etkisi altına alan aşırı sıcakların neden olduğu can kaybı sayısının açıklanandan fazla olduğu bildirildi. British Columbia Adli Tıp Kurumundan yapılan açıklamada, British Columbia eyaletinde aşırı sıcaklar nedeniyle 25 Haziran-1 Temmuz tarihlerini kapsayan dönem için daha önce 719 olarak açıklanan can kaybı sayısı 808 olarak güncellendi.

  Aşırı sıcaklardaki “en ölümcül günün” 29 Haziran olduğu belirtilen açıklamada, bu tarihte Lytton köyünde kaydedilen 46,9 santigrat derece sıcaklığın Kanada için “yeni bir rekor” olduğu ve kayıtlara geçen 808 can kaybının 300’ünün 29 Haziran’da kaydedildiği ifade edildi.

  Öte yandan Batı Kanada’da yaşanan aşırı sıcakları inceleyen uluslararası iklim bilimci grup World Weather Attribution, yaşananları “son derece nadir” olarak nitelendirdi.

  Grup, küresel sıcaklıklar arttıkça bunun gibi aşırı sıcak hava dalgalarının daha olası hale geleceği konusunda uyardı.

  Cevapla
 4. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

  Tuz gölünü besleyen derelerin, kuraklıktan ötürü çiftçilerce önünün kesilmesi, bent yapılması ve tarlaların sulanması sonucunda göl tam 4 km çekildi. Sadece bununla sınırlı değil. Susuz kalan flamingo yavrularının hepsi ölmüş. Şuana kadar 3 bin civarı flamingonun öldüğü belirlenmiş.

  Peki bunun suçlusu kim? Çiftçi, yönetici, orada bulunan flamingolar(!)…

  Yazık yahu yazık…. diyecek bişey bulamıyorum. Afedersiniz doğanın tabiatın ırzına geçtiler.

  Cevapla
 5. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’ne her yıl olduğu gibi bu yıl da göç yoluyla gelen flamingoların, kuluçkalarından çıkan yüzlerce yavrusu öldü. Aksaray Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Fahri Tunç, “Bu yıl 5 bin flamingo kuluçkadan çıktı. Ancak gölü besleyen su kanallarının önü köylüler tarafından bentler çekilerek kesildiği için yavru flamingolar su ve beslenme alanları daraldığı için öldü. Bu bir katliamdır” dedi.

  https://www.mynet.com/tuz-golu-nde-korkunc-goruntu-yavru-flamingolar-oldu-110106829885

  Allah belanızı versin. Ne insana ne doğaya hiçbir şeye saygısı olmayan insanlar yaşıyor bu coğrafyada. Tek temennim buradan kurtulmak.

  Cevapla
 6. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

  Önümüzdeki haftasonunda Basra’dan yılın ilk golünü yiyoruz gibi. Belki hocalardan bir analiz gelebilir ama gördüğüm kadarıyla, bilhassa iç bölgeler uzun yıllar rekorlarını kırabilir. Ne şanstır ki, Ankara’nın uzun yillar rekoru 41 dereceyi gördüğü 27 Temmuz 2012 tarihinde Ankara’da yaşamakta olan ben, önümüzdeki 18-19 Temmuz 2021 rekor denemesinde de yine Ankara’da olacağım. Ekstrem bir ‘2 gün’ olacak…

  Cevapla
 7. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Sabah saat 10 ev 38 derece oldu. 😭 Hayatımda bu kadar terlemedim, böyle sıcak gördüğümü hatırlamıyorum.

  Dün denize gittim, Çocukken sabahlayıp balık tuttuğum plaja gittim. Baya yandım orada. Akşam ev yine 37-38 dereceydi. Geceler rüzgar tamamen duruyor dün sıfır km rüzgar yazıyordu. Sıcaktan uyuyamıyorum, günde 2-3 kere duş alıyorum. 7/24 terliyorum.

  Haftaya döneceğim bir aksilik çıkmazsa. 🙂

  Cevapla
 8. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m)

  Dün akşam saatlerinden sonra Ankara’nın Güdül ilçesi resmen tarih yazdı. Ardı ardına kırmızılı, morlu hücreler ilçeyi resmen dövdü ve sabah açıklanan değerlerde 83,8 mm ile dün en çok yağış alan yer oldu, gerçekten çok ekstrem bir değer. Beypazarı’nda da son günlerde aralıklarla sağanaklar etkili oluyor. Güdül bana sadece 33 km ve dün orayı vuran, radarda mor ekoya sahip olan hücrelerden birinin Beypazarı’ndan görüntüsü..

  blob:https://wordpress.com/b6f3cf52-78de-47f7-b9c4-6d43424c3951

  Cevapla
 9. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), Dünya’nın Güneş’ten gelen enerjiyi tutma miktarının “benzeri görülmemiş şekilde” artarak 2005-2019 yılları arasında ikiye katlandığını belirtti.

  Söz konusu iki kuruluşun hazırladığı ortak raporda, uydu verileri kullanılarak Dünya’nın Güneş’ten gelen enerjinin ne kadarını ısı formunda tuttuğu ve ne kadarını uzaya geri saldığı ölçülüp arasındaki fark ortaya konuldu.

  2005 ile 2019 arasında, “enerji dengesizliği” olarak bilinen ısı tutumunun neredeyse iki katına çıktığı vurgulanan raporda, bu durumun okyanus, hava ve karaların hızlıca ısınmasına neden olduğuna dikkat çekildi.

  Raporda, Dünya’nın Güneş’ten metrekare başına yaklaşık 240 vat enerji aldığı, 2005 ölçümlerinde bunun yaklaşık 239,5’ini uzaya geri yaydığı görülürken, metrekare başına yarım vatlık “enerji dengesizliği”nin 2019’da yaklaşık 1 vata çıktığının tespit edildiği kaydedildi.

  Söz konusu enerji dengesizliğine, atmosferde artan metan ve karbondioksit gibi sera gazlarının yanı sıra bulut örtüsü ile denizlerdeki buz tabakasının azalmasının ve güneş ısısını tutan su buharlaşmasındaki artışın neden olduğuna işaret edildi.

  “DÜNYA BEKLENENDEN DAHA HIZLI ISINIYOR”

  Raporun baş yazarı NASA bilim adamı Norman Loeb, “Artışın büyüklüğü eşi benzeri görülmemiş bir şey. Dünya beklenenden daha hızlı ısınıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

  “AKLIN ALAMAYACAĞI KADAR BÜYÜK”

  Dünya’da absorbe edilen ısının “aklın alamayacağı kadar büyük olduğuna” işaret edilen raporun ortak yazarı, NOAA’dan Gregory Johnson da söz konusu enerji artışının, her saniyede Hiroşima’ya atılan 4 atom bombasına veya dünyadaki her insanın aynı anda 20 elektrikli çaydanlık kullanmasına eş değer olduğunu ifade etti.

  Loeb ve Johnson, dünyadaki enerji dengesizliğinin bu şekilde devam etmesi halinde gelecek yıllarda sıcaklığın daha da artmasının ve iklim değişikliğinin toplumların yaşamını etkileyecek şekilde kendini göstermeye başlamasının beklendiği uyarısında bulundu. (AA)

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s