Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Reklam

Atış Serbest” üzerine 19.944 düşünce

  1. carcass (Eskişehir,804m)

   Hell yeah!! 😀 Bizim kamu kurumları olsa 2 aydan aşağı sürede vize basılmazdı. Kargoda geçen süre de cabası. Neyse gayet hızlı bir şekilde prosedür yerine getirilmiş. Hayırlı olsun Spank. New York kendi tercihin mi acaba?

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Neredeyse 1.5 yıla yakındır mülakat bekliyordum. Son hafta çağrıldım. Green kartı olup mülakata çağrılmayan binlerce kişi oldu bu sene. Green kart tarihinin en kötü yılıydı ama benim dosya numaram düşük diye ve onayım var diye son dakika çağrıldım.

    Hala aldığıma inanamıyorum. 🙂

    NYC de tanıdık bir abi var, onun yanına gideceğim ilk başta. O yüzden orayı seçtim.

    Bir aksilik olmazsa kışın gideceğim. Ekim de Bakü’ye gideceğim, dönüşte Aralık gibi gidebilirim.

    Cevapla
  2. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

   Hayırlı ve uğurlu olsun hocam, güzel haberler getirin. 🙏👏
   Diğer yandan, ülkemizi ne kadar kötü bir hale getirdiysek (yahut getirdilerse) insanlarımız ki maalesef ben de dahil birçok kişi, yurtdışına gitmeyi ve orada yaşamayı düşler olduk.

   Cevapla
  3. Huseyin Yilmaz

   Spank öncelikle hayırlısı olsun, hayalinin gerçekleşmekte olduğunu görmek güzel.

   Yanlız moral bozmak gibi olmasın, yanlış anlama sakın ama Amerika’nın bir de diğer yüzü var.
   Eğer orta üstü bir gelirin yoksa zor bir hayatının olduğunu söylüyorlar orada yaşayanlar.
   Mesleğin iyi ise güzel bir hayatının olduğunu ama yeterince para kazanmıyorsan çok zor şartlarda yaşamak zorunda kalabileceğini söylüyorlar.

   İlk gönderdiğim link Türkçe, adam açık açık anlatıyor, diğer 2 link ise orada sokaklarda yaşaya insanlarla ilgili videolar.

   Tekrar söylüyorum bunları moral bozmak için değil, gittiğin yer hakkında her yönüyle fikrin olması açısından gönderiyorum.

   ABD sadece kışları kar yağan güzel bir ülke değil, korkunç yönleri de var. Ben hiç gitmedim ama çok arkadaşım gitti döndü, ya da orda kaldı. Genel olarak söyledikleri bu, mesleğin iyi ise süper bir yer, ama yeterince kazanamıyorsan işkence.

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Teşekkür ederim. Bunlar iş bulamadıklarından değil de, bu hayatı tercih ettikleri için böyle yaşıyorlar. Covid yüzünden amerika da şu sıralar çalışacak işçi bulamıyorlar. Bir çok yer işçi arıyor. Aklı başında çalışmak isteyen birisi çok rahat iş bulur bu halde yaşamaz.

    Ben beklentimi çok düşük tuttum zaten. Kalacak yerim olsa, kiramı ödeyip orada geçinebilsem bana yeter şimdilik. Bir beklentim olmadan gideceğim ve elimden geleni yapmaya çalışacağım. Olmazsa geri dönerim ama dişimi sıkıp sabredeceğim. Buradan bunları yazmak şimdi kolay bakalım zaman ne gösterecek. 🙂

    Cevapla
 1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Sabah mülakatım vardı. Vizem onaylandı arkadaşlar. Çok mutluyum yurt dışı hayallerim bugün gerçek oldu. Mutluluğumu anlatacak kelimeler bulamıyorum. İnşallah New york city’e taşınacağım. Kışa doğru ya da kışta gitmeyi düşünüyorum.

  Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Sevincim kursağımda kaldı. Akşam üzeri 16:00 civarı konsolosluk’tan mail geldi. E-devletten barkodlu diploma teyiti istediler. Ben de az önce gönderdim belgeyi. Umarım hafta içi vize basıp pasaportu gönderirler.

    Çok sancılı bir süreç oldu, aksilikler bitmiyor. 30 eylül’e kadar vize basılmazsa hakkım bitiyor. Umarım hızlı tepki verirler.

    Not: Orjinal diplomayı ve kopyasını götürmüştüm ama barkodlu istediler ve bunu mülakatta söylemediler.

    Jines restaurantta foto çekip sizle paylaşma hayalimi inşallah gerçekleştireceğim.

    Cevapla
 2. Fok Balığı(Çankaya/Ankara, 1157 m.)

  ECMWF Akşam Güncellemesi önümüzdeki soğuk ataktaki 850 hPa sıcaklık anomalisini Anadolu’da yer yer -12 dereceye kadar indirmiş. Bu haliyle gelirse bazı illerimizdeki en soğuk eylül gününün yaşanması olası.
  Mesela Eskişehir’de rekor 12.6 derece iken (1990) ECMWF akşam güncellemesinin 23 Eylül maksimum sıcaklık tahmini 10.5 derece
  Bolu’da rekor 11.6 derece iken (2018) ECMWF akşam güncellemesinin 23 Eylül maksimum sıcaklık tahmini 8.1 derece
  Takipteyim.

  Cevapla
   1. Fok Balığı(Çankaya/Ankara, 1157 m.)

    Kütahya bu soğuktan en çok etkilenen Anadolu şehri oldu bana göre. En fazla 11,5 dereceyi görebildi. (Rekor 2018 yılından 11,1 derece) Kent Merkezine 15 kilometre uzaklıktaki 1750 rakımlı bir mevkide perşembe günü öğle saatlerinde 4 derece sıcaklık altında sulu kar/graupel yağışı gördüğümü söyleyebilirim.

    Cevapla
 3. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Avrupa Birliği Copernicus Atmosfer İzleme Servisi tarafından perşembe günü yapılan bir açıklamaya göre her yıl ozon tabakasında oluşan delik bu yıl Antartika’dan daha büyük hâle geldi.

  Uydu izleme servisine başkanlık eden Vincent-Henri Peuch yaptığı açıklamalarda, “Tahminler, bu yıl deliğin normalden çok daha büyük bir deliğe dönüştüğünü gösteriyor. Potansiyel olarak çok büyük ve derin bir ozon deliği ile karşı karşıyayız. Bu yılki delik, karşılaştığımız en uzun ömürlü ozon deliklerinden biri olabilir.” ifadelerini kullandı.

  Ozon tabakası, güneşten gelen ultraviyole ışınları emer. Bu tabakada oluşabilecek sorunlar sonucunda da yüksek enerjili radyasyonlar dünyaya ulaşır ve yaşayan hücrelere ciddi zararlar verebilir.

  Uzmanlar, ozon tabakasında oluşan deliğin 1979 yılındaki halinden %75 oranında daha büyük hâle geldiğini de açıklamalarının arasında belirtti.

  Zararlı maddelerin temizlenmesi 2070’li yılları bulabilir
  198 ülkede halokarbonların yasaklanmasından sonra ozon tabakası yavaş bir toplanma evresine girmişti. Bilim insanlarına göre ozon tabakasına zarar veren maddelerin tamamen ortadan kalkması 2070’li yılları bulabilir.

  https://www.donanimhaber.com/ozon-tabakasindaki-delik-antartika-dan-daha-buyuk-h-le-geldi–139128

  Cevapla
 4. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Merhaba arkadaşlar. Dün gece bir mucize oldu ve Green Card vizesi için ABD Ankara konsolosluğu beni 24 Eylül cuma günü mülakata çağırdı. 30 Eylül de Green Card hakkım bitecekti, son dakika mülakata çağrıldım. 15 aydır her gün bunun için çabalıyordum. Binlerce tweet attım, Abd de açılan toplu davaya katıldım.

  Dava sonuçlanmadı henüz ama benim için buna gerek kalmadı. İnşallah bir sorun çıkmazsa cuma günü vize alabileceğim. Vizeyi alıp 6 ay içinde abd ye gitmeliyim ve oradaki adresime green card gelecek. 5 Yıl sonra da vatandaşlık alabiliyorum. ( Bu süre 3 yıla inebilirmiş.)

  Bu arada İlk baharda rüya görmüştüm. Rüyam da Konsolosluğun önünde mülakat saatimi bekliyordum. Rüyam gerçekleşti. Çok sık rüya gören biriyim, başka da rüyalar gördüm bu konu hakkında.

  Rüyalarım genelde çıktığı için bu rüya bana ümit veriyordu ama henüz vizeyi almadım ne zaman alırım o zaman rahatlayacağım.

  Havayla alakası yok ama çocukluğumdan beri bu sitede olduğum için mutluluğumu sizlerle paylaşmak istedim. Hep yurt dışına çıkma hayali kuruyordum bu kez hayallerime çok yakınım. İnşallah mülakatta batırmam. 😀

  Cevapla
  1. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

   Gözün aydın Spank, umarım dilediğin gibi sonuçlanır ve hortum avına çıkarsın 🙂

   Cevapla
 5. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Bir aydır İTÜ’den Barış Hoca ile çevrimiçi olarak hidroloji stajı yapıyordum ve yaptığımız analizlerle birlikte ülkemizin büyük bir bölümünde kuraklık yaşandığını gözlemledik. 2020 Ekim 2021 Temmuz dönemi için bir alansal ortalama grafiği bir de harita üzerinde gösterimine aşağıdan bakabilirsiniz.

  Cevapla
 6. umutkaynar1 Muş/ Bulanık 1547m

  Bu Doğu Anadolu’nun kuraklık sorunu ne olacak böyle ? Muş civarına en son ne zaman yağmur düştü ? Bulunduğum yerde nisan sonundan beri tek damla yağmur düşmediği gibi sıcaklıklar da çok yüksek gidiyor. Sonumuz hayrola.

  Cevapla
 7. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Dün gece Tatilden dönerken Afyon civarlarında çok kuvvetli yağmura yakalandım. Hep hayal ederdim, gece araba kullanırken şimşek ve yağmura yağmasını. Dün gece bu hayalim gerçek oldu. 😀

  Bu yıldırımın videosu da var ama kesip koymaya üşendim çünkü çok yorgunum sadece 1 saat uyudum. Zamanla koyardım belki.

  Cevapla
 8. tomkins21 (Karabük / Merkez / 320 m)

  Bugün Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığında bana ilginç gelen bir sıcaklık farkı vardı. Karadeniz genelinde 22-24 derece aralığındaki deniz suyu sıcaklığı Batı Karadeniz bölgesindeki Zonguldak ve Bartın kıyılarında 10-12 derece dolaylarına düştü. Deniz suyu sıcaklığındaki bu değişim kıyıdaki ilçelerle daha içte kalan ilçeler arasındaki sıcaklık farkını 13 dereceye kadar çıkardı.


  Ozan hocama sormak istediğim denizin alt kısımlarında kalan soğuk suyun kıyılara ulaşması olarak yorumladığım bu olay kışa kadar etkisini sürdürür mü ? Deniz etkisi ile kar yağışlarını bolca gördüğümüz bölgemizi bu sıcaklık değişimi etkiler mi ?

  Cevapla
 9. Kaangr2 (İzmir, 3m - İstanbul/Çatalca,145m

  Silivri orman sahası sezonun ilk tek hanelerini gördü. Sıkı bir soğuk vardı. Enverziyon birçok yerde baş gösterdi.
  İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ORMAN SAHASI 8,6
  İstanbul, Şile, ŞİLE/İSAKÖY 10,4
  İstanbul, Çekmeköy, ÇEKMEKÖY/ÖMERLİ 10,7

  Cevapla
 10. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Antalya’da, yasağa rağmen, gece ATV araçlarıyla sahile giren iki kişi, caretta caretta yuvalarını ezdi. Kendilerini durdurmak isteyen Avusturyalı Stefan Feuchtinger’in (33) üzerine ATV sürüp yaraladıktan sonra kaçan 2 şüpheli aranırken, yuvalardan çıkıp denizle buluşmaya çalışan 16 yavrunun ezilerek öldüğü belirlendi.
  https://odatv4.com/guncel/atvlerle-caretta-caretta-yavrularini-ezip-gonulluyu-de-yaraladilar-209132

  Böylelerini ezerek öldüreceksin. Oksijen israfı dünya’ya faydası olmayan pislikler.

  Cevapla
 11. mehmet göktuğ (Çiğli-IZM-2 m)

  Herkesin malumu ki bu sezon, cumhuriyet tarihinin en fazla orman yanan sezonlarından. Akdeniz ve Ege’den sonra Dersim ve çevre illerde de büyük yangınlar meydana geldi. 14 gündür devam eden ve beraberinde birçok politik tartışma yaratan bu yangınlar, zengin bir biyoçeşitlilik ve Dünya ölçeğinde önemli ekosistemler barındıran Dersim doğasını tehdit ediyor. Alanda inceleme yapan CHP’li vekiller 140 hektar kadar bir alanın yandığını söyledi ancak Sentinel 2 uydu verileriyle yaptığım analizler sonucunda bu yangınların 1796 hektarda* etkili olduğu ortaya çıktı. Bu haritayı, uzaktan algılama analizleriyle, dNBR kullanarak hazırladım. Ayrıntılı bilgi için:
  https://dar.vin/ubG5O

  * Bu değer uzaktan algılama analizleri sonucunda elde edilmiştir. Yanan alan miktarında ufak oynamalar olabilir.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m) Yazıyı Yazan

   Bence Türkiye’de ılık ve bol yağışlı bir kış olacak.

   Güneş döngüsünün minimumundan daha yeni çıkıyoruz. Minimumlar civarında ve hemen sonrasında AO-NAO endeksini negatife meylettiren fiziksel süreçler çalışıyor (2009-2010-2011 kışlarının genel gidişine bakın). Bu süreçler, geçen kış -2010’daki kadar olmasa da- kışın önemli bölümünde kuvvetli negatif endekslere yol açtı (bence tabii, gerçek sebebi tespit etmek imkansız, birden çok faktör de olabilir işin içinde). Israr kıştan sonra da sürdü. Buna bağlı olarak Bergen’de bu yıl mart ayı hariç her ay normalin altında yağış aldık. Aşağıda geçen temmuzdan bu temmuza kadar aylık yağışlar var Bergen için, siyah çizgiler normaller… Bitirmek üzere olduğumuz Ağustos’ta da normalin ancak üçte biri kadar yağış düştü.

   Güneş döngüsünün neresinde olduğumuz tek belirleyici değil elbette, ama hem geçen kış mevsimlik model tahminlerini çöpe gönderdiğinden hem de şu an halen belirleyiciliği devam ettiğinden… bir negatif endeksli kış daha olur diyorum.

   Ön inceleme bitti, bakalım Santiago Üstat ve diğer ekip arkadaşlarımız, ve saygıdeğer hava delileri ne diyecek 😀

   Cevapla
     1. kaankurtdemir rakım27moda

      evet ihsan bey haklısınız, fakat bu sene benim de dikkatimi çekti genellikleAgustos’un 15’i civarında ilk göçler bu sene 10 Ağustos’dan önce gerçekleşti sanırım,
      tam tarihi hatırlıyamıyorum ama sizdeki bilgiye sahip olduğum için Moda’dan göçü gördüğümde dikkatimi çekmişti .Tabii ki söylediklerimin hiç bir bilimsel değeri yok ve yine tabii ki bu söylediklerimin ciddi şekilde kuş gözlemciliği yapan insanların teyidine ihtiyacı var.
      selamlarımla

      Cevapla
 12. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Gröndland buz tabakasında bulunan ve deniz seviyesinden iki mil yükseklikte olan bir yerde tarihte ilk kez kar yerine yağmur yağdığı açıklandı.

  Uzmanlara göre geçtiğimiz hafta, Grönland’a 7 milyar ton yağmur yağdı. Bu yağmurlar, buz tabakasının zirvesine yakın bir bölgede yer alan araştırma merkezi Grönland Summit Camp’i (Grönland Zirve Kampı) de vurdu. Sadece kar yağışıyla karşılaşılan bu bölgede yağan yağmur tarihte bir ilk olarak kayıtlara geçti.

  Grönland buz tabakasında son haftalarda büyük bir erime yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta sonu yaşanan erimeler de buz tabakasına önemli derecede zararlar verdi. Bunun sebebi olarak da daha koyu renkteki suyun güneş enerjisini emmesi ve daha hızlı erimeye yol açması gösterildi.

  Erime boyutu 872.000 kilometre kareye ulaştı
  Hafta sonu yağan yağmurlar da bu durumu daha kötü hale getirdi. Yağan yağmurlar ve artan sıcaklıklar, buz erimesinin arttığı bölgelerde “yeniden donma” durumunu daha da zorlaştırıyor. Ayrıca uzmanlar, yağmur sularından oluşan buzların kısa süreli olacağını ve koyu renk suların oluşumunu artıracağını ifade ediyor.

  Araştırmacılara göre, geçtiğimiz cumartesiyle birlikte Grönland buz tabakasının erimesinin boyutu 872.000 kilometre kareye ulaştı. Bu da devasa buz tabakasının yaklaşık olarak yarısına tekabül ediyor.

  Bilim insanları bu durumun gezegen için korkunç olduğunu ve artık geri dönülmesi zor zamanlara girmeye başladığımızı belirtiyor.
  https://www.donanimhaber.com/gronland-buz-tabakasinin-zirvesine-tarihte-ilk-kez-yagmur-yagdi–137853

  Cevapla
 13. Arın İbar(İstanbul/Kurtköy, 150m)

  Arkadaşlar selamlar herkese,

  Geçtiğimiz günlerde ülkemizin kuzeyinde ve güneyinde yaşanan afet seviyesindeki olaylardan etkilenen tüm canlılara geçmiş olsun hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

  Sizlere merak ettiğim bir kaynak için danışmak istedim; geçmiş zamanlı dünyanın herhangi bir noktası için uydu görüntülerini arşivleyen bir site biliyorsanız benimle paylaşabilir misiniz ?

  Cevapla
   1. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

    ayriyeten google amcaya “archived satellite images” yazarak bir suru adrese ulasilabilir

    Cevapla
 14. ılgaz memiş

  2021 zor başladı zor gidiyor. Geçen nisanda malum virüse yakalandım, hafif seyretti ama bana bakan herkesin de hasta olması büyük sıkıntı oldu. İyi haber ise 2006dan beri aklımda olan ama bir türlü alamadığım akülü aracım ters bir şey çıkmazsa 2 haftaya geliyor. Benim beklediğim süre kadar bile yaşayamadan giden arkadaşlarımız olduğunu düşündüm. 28 yaşındayım ama benim durum da pek iyi değil. Eskiden uzun yollara çıkıp ülkemin tarihini doğasını araştırırdım. Uzun süre yolculuk yapacak durumda da değilim. Ama evden dışarıya rahat çıkmam bana bir miktar sosyal çevre kazandıracak. Sonrasındaysa çeşitli bilimsel-siyasi- “havadan sudan” konular üzerine bir sayfa açmayı düşünüyorum. Bir yandan erişilebilirlik ve bizim kas hastalığımızla ilgili bir takım faaliyetler üzerine faaliyetlerim olacak. Ayrıca eğlence-oyun alanında da bir miktar uğraşabilirim.
  Yalnız bilimle uğraşabilmek için çeşitli bilgi kaynaklarına ulaşmam lazım. Tüik güvenilmez, mgm-ogm verilerine ulaşılmıyor. ( tarımda spekülasyon yaparlar diye verim tahminini bile yayınlamıyorlar). MTA jeoloji haritalarına bile ücretsiz ulaşmak mümkün değil. Memleketimde ne var ne yok görememek insanı bitiriyor.

  Cevapla
 15. Orajhastası (Mezitli/Mersin-5m)

  Mersin’de sıra dışı bir gece oluyor. Şehir merkezi 37 mm yağış aldı. Ağustos’ta hiç hatırlamıyorum böylesini. Sıcaklık da 20 dereceye düşmüş. Çok enteresan. Ben Davultepe tarafında oturuyorum. Bizim buraya çok az yağdı maalesef ama hava buz gibi oldu.

  Cevapla
 16. falkan82 (Sancaktepe/İstanbul- 131 m)

  Herkese merhaba,

  Takip eden arkadaşlarımız hatırlayacaktır; İstanbul’da seçtiğim birkaç istasyonun verilerini topluyorum. Soğukçu bir havadelisi olarak Silivri Orman Sahası, yaşadığım ilçe Sancaktepe ve bir diğer soğuk ilçe Çatalca’yı özellikle takip ediyorum. Dünkü son sıcak dalgadan sonra dikkatimi çeken bir veriyi paylaşacağım.

  Bu 3 istasyonda yıl içindeki en düşük ve (şimdilik) en yüksek sıcaklık arasındaki fark İstanbul il sınırlarında bulunan bir istasyon için – belki ekstrem değildir ama – çok geniş bir aralığa ulaştı. Dün hava bulutlanmasaydı Sancaktepe istasyonu farkı daha da büyütebilirdi.

  Silivri Orman Sahası
  En düşük: -11,4 (18 Ocak 2021)
  En yüksek: 38,1 (5 Ağustos 2021)
  Fark: 49,5 derece

  Sancaktepe
  En düşük: -10,3 (19 Ocak 2021)
  En yüksek: 38,7 (6 Ağustos 2021)
  Fark: 49 derece

  Çatalca
  En düşük: -10,6 (19 Ocak 2021)
  En yüksek: 37,3 (5 Ağustos 2021)
  Fark: 47,9 derece

  Geçen yılın en yüksek sıcaklıklarının Ekim ayında ölçüldüğünü düşünürsek bu farkların 50 dereceyi geçmesi hala olasılık dahilinde. İstanbul için bence muazzam bir fark. Sanıyorum bu farkların yanına yaklaşan istasyon da il sınırlarında bulunmuyor.

  Sancaktepe istasyonu bu farkın yanına toplam – 6 Ağustos itibariyle – 617,9 kg yağış da ekledi. Bu değer Silivri Orman Sahasında 425 kg, Çatalca’da ise sadece 326,1 kg. Batı ve doğu istasyonları arası fark gerçekten çarpıcı. Buraya da Şile Darlık köyünü ekleyelim: 785,4 kg. 2021 yılından çarpıcı rakamlar geliyor.

  Cevapla
 17. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

  Toroslarda gökgürültülü sağanak etkili.

  Alanya gündoğmuş yangını sonunda söndü. Günlerdir biri bana dese ki şuradaki köyün yanması 3 dakika. Yemin ediyom inanmazdım. Gözlerimle gördüm. Yangın rüzgarı arkasına alıp harlayarak 3 dakikada orta halli bir köyü yaktı gitti. İtfaiye ateşi görüyo ama orman çalı ve sarmaşık sıklığından suyla temas etmiyor, suyu sıkıyorlar sanki inadına alevleniyormuş gibi artmaya devam ediyor. Yangının olduğu yerlerde herşey bitik. Manavgat oymapınar köyünde arkadaşlarımın evi yandı, alevlerin boyu 15 ila 30 metre arasında değişiyordu. şuan zorunlu olarak konyaya göç etmiş durumdalar. Hepimiz az da çokta olsa bir yangın gördük. Bu yaşadıklarımız ise olağanüstü şeylerdi. Yıllık 15 20 bin hektar orman yanıyorsa, bu yıl sadece manavgatta 65 70 bin hektar yandı. Yangın eynif ovası konya il sınırlarına kadar geldi. Tarifi yok ya… muğladaki koylar güzellikler, gerçekten çok üzgünüm.

  Bişeyi daha öğrendik, suyla orman yangını sönmez. Özellikle çam ağaçları için geçerli. Bunun için kimyagerlerin geniş alana yayılan bir madde üretmesi gerek. 30 metrelik aleve dünyanın en büyük uçağıylada su döksen sönmez bir taraftan harlanmaya devam ediyor. Çok hızlı yanıyor ya

  Cevapla
  1. Cumulonimbus (ÇANKAYA/ANK, 960m)

   Geçmiş olsun, aslında hızlı yanması orman ekosistemi için ciddi bir avantaj. Yangın hızla geçtiği zaman yangına adapte tohumlar ve toprak altına saklanmış bitkiler, hayvanlar ve mikroorganizmalar çok daha az etkileniyor. Çamları salgıladığı reçine nedeniyle suyla söndürmek zor olabilir. Ancak bu özellik onlara adete hızla yanıp yangını savuşturma fırsatı tanıyor. Yanmayan kozalaklarıyla da soyları devam ediyor. Önümüzdeki aylarda yanan alanlarda bitkiler toprak altında hayatta kalan kısımlarından yeni sürgünler verecek, yangına dayanıklı hatta çimlenmek için yangını beklemiş tohumlardan yeni fideler çıkacak. Şu anki görüntü vicdanlarımızı sızlatsa da, önemli olan bu alanların doğal haliyle korunması. Tabii Akdeniz ekosistemleri milyonlarca yıldır yangına adapte olmuş durumda ama köylerimiz, evcil hayvanlarımız ve bizim için durum farklı. Bu son felaketlerde gördük ki, iklim değişikliği yangına adapte olmuş bu ekosistemler için bile yıkıcı yangınlara sebep olacak, dahası yangına daha az alışık olan daha yüksek rakımlarda ya da enlemlerde bulunan ormanlar da tehdit altında.

   Cevapla
 18. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Avrupalı bilim insanlarının 5 Ağustos Perşembe günü yaptığı açıklamada, geçtiğimiz temmuz ayının 2019 ve 2016’nın ardından en sıcak temmuz olduğu ve Finlandiya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar olan bölgelerde olağandışı yüksek sıcaklıkların görüldüğü ifade edildi.

  Daha da şiddetlenecek
  Temmuz ayında aşırı hava olaylarının dünyadaki çoğu bölgeyi kuşattığını belirten bilim insanları, sıcak hava dalgalarının daha da şiddetleneceğini ve bunun sonucunda çok daha yoğun yağışların oluşacağı konusunda uyarılarda bulundu.

  ABD ve Kanada’da haziran ayının sonlarında yaşanan aşırı sıcaklar yüzlerce insanın ölümüne yol açmıştı. Batı Avrupa’da ve Çin’de de geçtiğimiz ay yaşanan yağışlar da ölümcül sellere neden olmuştu.
  https://www.donanimhaber.com/gectigimiz-ay-en-sicak-ucuncu-temmuz-ayi-olarak-tarihe-gecti–137247

  Cevapla
 19. carcass (Eskişehir,804m)

  Nihayet Bodrum Mumcular tarafında başlayıp memleketim Milas’a bağlı Ören beldesine kadar süren devasa yangın kontrol altına alındı. Yanan alanı aklım hayalim almıyor. Çocukluğumun geçtiği, hala daha yılda 1-2 kez de olsa ziyaret edip tatilimi geçirdiğim Ören-Çökertme koylarının, gerçekten bu raddeye gelene kadar doğru düzgün müdahale yapılmadan yanıp kül olması beni hasta etti. Kaç gündür ne uyuyorum ne de yemek yiyebiliyorum. Her yer yandı, her şey bitti… Termik santral de yansa neler olurdu kimse kestiremezdi, inşallah soğutma çalışmaları başarıyla tamamlanır. Yoksa Ören-Akyaka arası hem çok daha gür ormanlarla kaplı, hem de topoğrafya çok daha apik. Yani demem o ki, Ören’de durdurulamayan yangın soluğu Akyaka’da alabilirdi. Böylece cennet Gökova körfezinden geriye koskoca kül enkazı kalırdı.

  Kışın yeri bende farklıdır ama yine de her mevsimi severdim. Artık yaz mevsimi benim için bitmiştir. Uzun süren sıcak ve kuru hava atağı da buna vesile oldu lakin… Evet… Biliyorum ki bu yaşananlar düzgün ve yerinde müdahalelerle yaşanmazdı kesinlikle. Lütfen bana siyasete girme demeyin. Zira boğazımıza kadar battık bu bataklığa. Sebep olan her kim var ise kendi kötülüğünde yanıp kavrulması dileği ile…

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m) Yazıyı Yazan

   Bence iklim krizi ve yönetim krizi Türkiye’yi aynı anda ve çok kötü etkiliyor.
   Hepimize geçmiş olsun.

   Dediğin gibi, yaz artık bir felaket mevsimi haline geliyor Türkiye’de.
   Yangın başlamadan iki saat önce Mazıköy’ü terk ettik, çünkü hava insanı çaresiz ve dehşet içinde hissettirecek kadar sıcak ve kuruydu. Dışarıda, klimasız ortamda gece bile durulamıyordu. Bir şeylerin olacağı belliydi.

   İklimde geri dönülmez bir noktada olduğumuzun açık kanıtı şu yangın felaketi. Yönetim krizi teoride aşılabilir, ama pratikte ne olur onu göreceğiz.

   Cevapla
     1. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

      Buralarda güvenli diyebileceğiniz yer yokki hatta dere yatakları daha güvenli.
      Buraları gezmeden yorum yapılmamalı
      Dereye de yapsanız yamaca da yapsanız kendine has problemleri var onlara dikkat etmelisiniz
      Buradan yazarak neyi anlatayım gelip görmeniz lazım

      Cevapla
      1. Cumulonimbus (ÇANKAYA/ANK, 960m)

       Anlıyorum, bu öyle bir konu ki, hepimiz sorumluyuz. İklimi bozduk, bitki örtüsünü değiştirdik, dereleri etkiledik. Tüketim alışkanlıklarımızla doğaya büyük zararlar veriyoruz. Düşünsenize Ankara’da bozkırın ortasından, içtiğimiz çayla bile oralardaki sellere etkimiz var. Şapkayı önümüze koymazsak, hem tabandan hem de tepeden harekete geçemezsek daha büyük felaketler ve acılar kaçınılmaz.

       Cevapla
    1. Nostaljik.D.Ataşehir

     Ezbere konuşmuyor, doğruyu söylüyor hatta eksik bile söylemiş, yörede dikine kök veren ağaçlar sökülerek yerine toprağı tutmayan Çay ekildi, bu sayede tutunamayan toprak heyelan ile dere yatağına dökülüyor ve dere önünde adeta dev bir baraj oluşuyor sonrasında arkasına biriken bu suyun basıncına dayanamayan bu baraj patlayarak milyarlarca litrelik suyu aşağıya doğru hızla gönderiyor, bu debiyi ve kütleyi taşıyamayan dere yatakları da taşıyor, sonuç ta bu oluyor.

     Cevapla
     1. ihsan (Suadiye 37mt. Ataşehir 47mt. Kömürlük 119mt.)

      Ukalalık etmek istemem ama tüm Karadeniz bölgesini defalarca gezmiş, coğrafyaya, meraklı ve bölgeyi iyi bildiğini düşünen birisi olarak bu konuda bir iki kelam da ben etmek isterim. Esasen Samsunun doğu ilçelerinden itibaren Sarp sınır kapısına kadar olan bölgede deniz seviyesinden neredeyse ağaç sınırına “yaklaşık 1700-1800 mt” lere kadar olan alanlarda ormanın yok edilip yerine çay veya fındık bahçesi yapılmamış çok az yer var. Hadi abartıyorum deyin ama en azından deniz seviyesinden 1200-1300 mt. lere kadar fındık bahçeleri tüm doğal yapıyı yok etmiş. Gerçekten de, bu sarp arazilerin sahillerinden itibaren gerçek bitki örtüsü olan aşağı kısımlarda yaprak dökenler 1000 mt nin üzerinde ise ibreliler neredeyse tamamen ortadan kaldırılmış. Kendine yaşam imkanı bulabilmiş küçük koruluklar ise insan ulaşımının ya da çay veya fındık üretiminin mümkün olamayacağı alanlarla sınırlı. Bu mevcut durumun bölgenin zaten alışık olduğu şiddetli yaz yağmurlarında tehlikeli bir hal almasının en önemli nedenlerinden birisi olduğunu düşünüyorum. Bundan başka, kilometreler boyunca Karadenize paralel uzanan sahil yolu, HES ler ve derelerin ıslahı adına yapılan dere yataklarının doğal halinin betonlaştırılması ve denizle arasındaki mesafeyi kısaltmaya yarayan projeler de bir nevi doğaya meydan okumak anlamına geliyor. Zannediyorum, seller, özellikle de Samsun doğusundan itibaren Sarp sınırına kadar olan bölgede her zaman en önemli tehdit olmaya devam edecek. Samsun Batısından itibaren Sinop, Kastamonu, Bartın ve hatta Zonguldak da ise durum tamamen farklı. Bu bölgelerde doğal yapı Doğu karadenize göre çok daha az bozulmuş. Ormanlar sık ve, dere yataklarıyla fazla oynanmamış. Yapılaşma Doğu Karadeniz deki kadar çok değil. Üstelik dere yataklarından da kaçınılmış. “istisnalar elbette buralarda da var” Bu haliyle Batı Karadeniz sel konusunda Doğu Karadeniz e göre çok daha güvenli diye düşünüyorum.

      Cevapla
 20. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Cumartesi istanbul’a dönüyorum. Şu an burada saat gece bir, evin içi 38 derece yaprak kımıldamıyor. 1 haftaya yakındır hava böyle.

  Yarından itibaren rüzgar kuzeye dönüp fırtına şeklinde esecek. Hava sıcaklığı 30 derece civarına düşecek.

  Şu an bunları yazarken boncuk boncuk her yerimden ter damlıyor. Duştan çıkmadan terliyorum inanılmaz bir nem ve sıcak var burada. Bir ara uyumak için geceyi otelde geçirmeyi bile düşündük o derece dayanılmaz bir hava var.

  Burası istanbul gibi nemli ama daha sıcak öyle düşünün. Güneş battıktan sonra geceye doğru denizden yükselen nem bulutları geliyor.

  Geldiğimden beri yağmur yağmadı. Bir de güneş battıktan sonra camları, balkon kapılarını açamıyoruz sivrisinek giriyor eve.
  Ağ olan camları açıyoruz onlarda yeterli gelmiyor.

  Yine de burada iyi vakit geçirdim. Sürekli denize gittim, bahçeye gittim. Bahçe de ateş yakıp odun ateşinde çay demledim, kebap yaptım. Bahçeden dut ağaçları vardı ağaçtan meyve yedim. Survivor hayatı gibiydi biraz. Güzel değişiklik oldu. İstanbul da bunların hiçbirini yapamıyorum.

  Cevapla
 21. Orajhastası (Mezitli/Mersin-5m)

  Şırnak’ın Cizre ilçesi bugün 49.1°C ile tüm zamanlar Türkiye sıcaklık rekorunu kırdı. Yani Türkiye tarihindeki en yüksek sıcaklık ölçülmüş oldu. Eski ulusal rekor 27 Ağustos 1961 tarihinde yine Cizre’de ölçülmüş olan 49.0°C idi. Bugün bu rekor kırılmış oldu.

  Cevapla
 22. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Kanada’nın batı eyaletlerini etkisi altına alan aşırı sıcakların neden olduğu can kaybı sayısının açıklanandan fazla olduğu bildirildi. British Columbia Adli Tıp Kurumundan yapılan açıklamada, British Columbia eyaletinde aşırı sıcaklar nedeniyle 25 Haziran-1 Temmuz tarihlerini kapsayan dönem için daha önce 719 olarak açıklanan can kaybı sayısı 808 olarak güncellendi.

  Aşırı sıcaklardaki “en ölümcül günün” 29 Haziran olduğu belirtilen açıklamada, bu tarihte Lytton köyünde kaydedilen 46,9 santigrat derece sıcaklığın Kanada için “yeni bir rekor” olduğu ve kayıtlara geçen 808 can kaybının 300’ünün 29 Haziran’da kaydedildiği ifade edildi.

  Öte yandan Batı Kanada’da yaşanan aşırı sıcakları inceleyen uluslararası iklim bilimci grup World Weather Attribution, yaşananları “son derece nadir” olarak nitelendirdi.

  Grup, küresel sıcaklıklar arttıkça bunun gibi aşırı sıcak hava dalgalarının daha olası hale geleceği konusunda uyardı.

  Cevapla
 23. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

  Tuz gölünü besleyen derelerin, kuraklıktan ötürü çiftçilerce önünün kesilmesi, bent yapılması ve tarlaların sulanması sonucunda göl tam 4 km çekildi. Sadece bununla sınırlı değil. Susuz kalan flamingo yavrularının hepsi ölmüş. Şuana kadar 3 bin civarı flamingonun öldüğü belirlenmiş.

  Peki bunun suçlusu kim? Çiftçi, yönetici, orada bulunan flamingolar(!)…

  Yazık yahu yazık…. diyecek bişey bulamıyorum. Afedersiniz doğanın tabiatın ırzına geçtiler.

  Cevapla
 24. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’ne her yıl olduğu gibi bu yıl da göç yoluyla gelen flamingoların, kuluçkalarından çıkan yüzlerce yavrusu öldü. Aksaray Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Fahri Tunç, “Bu yıl 5 bin flamingo kuluçkadan çıktı. Ancak gölü besleyen su kanallarının önü köylüler tarafından bentler çekilerek kesildiği için yavru flamingolar su ve beslenme alanları daraldığı için öldü. Bu bir katliamdır” dedi.

  https://www.mynet.com/tuz-golu-nde-korkunc-goruntu-yavru-flamingolar-oldu-110106829885

  Allah belanızı versin. Ne insana ne doğaya hiçbir şeye saygısı olmayan insanlar yaşıyor bu coğrafyada. Tek temennim buradan kurtulmak.

  Cevapla
 25. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

  Önümüzdeki haftasonunda Basra’dan yılın ilk golünü yiyoruz gibi. Belki hocalardan bir analiz gelebilir ama gördüğüm kadarıyla, bilhassa iç bölgeler uzun yıllar rekorlarını kırabilir. Ne şanstır ki, Ankara’nın uzun yillar rekoru 41 dereceyi gördüğü 27 Temmuz 2012 tarihinde Ankara’da yaşamakta olan ben, önümüzdeki 18-19 Temmuz 2021 rekor denemesinde de yine Ankara’da olacağım. Ekstrem bir ‘2 gün’ olacak…

  Cevapla
 26. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Sabah saat 10 ev 38 derece oldu. 😭 Hayatımda bu kadar terlemedim, böyle sıcak gördüğümü hatırlamıyorum.

  Dün denize gittim, Çocukken sabahlayıp balık tuttuğum plaja gittim. Baya yandım orada. Akşam ev yine 37-38 dereceydi. Geceler rüzgar tamamen duruyor dün sıfır km rüzgar yazıyordu. Sıcaktan uyuyamıyorum, günde 2-3 kere duş alıyorum. 7/24 terliyorum.

  Haftaya döneceğim bir aksilik çıkmazsa. 🙂

  Cevapla
 27. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m)

  Dün akşam saatlerinden sonra Ankara’nın Güdül ilçesi resmen tarih yazdı. Ardı ardına kırmızılı, morlu hücreler ilçeyi resmen dövdü ve sabah açıklanan değerlerde 83,8 mm ile dün en çok yağış alan yer oldu, gerçekten çok ekstrem bir değer. Beypazarı’nda da son günlerde aralıklarla sağanaklar etkili oluyor. Güdül bana sadece 33 km ve dün orayı vuran, radarda mor ekoya sahip olan hücrelerden birinin Beypazarı’ndan görüntüsü..

  blob:https://wordpress.com/b6f3cf52-78de-47f7-b9c4-6d43424c3951

  Cevapla
 28. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), Dünya’nın Güneş’ten gelen enerjiyi tutma miktarının “benzeri görülmemiş şekilde” artarak 2005-2019 yılları arasında ikiye katlandığını belirtti.

  Söz konusu iki kuruluşun hazırladığı ortak raporda, uydu verileri kullanılarak Dünya’nın Güneş’ten gelen enerjinin ne kadarını ısı formunda tuttuğu ve ne kadarını uzaya geri saldığı ölçülüp arasındaki fark ortaya konuldu.

  2005 ile 2019 arasında, “enerji dengesizliği” olarak bilinen ısı tutumunun neredeyse iki katına çıktığı vurgulanan raporda, bu durumun okyanus, hava ve karaların hızlıca ısınmasına neden olduğuna dikkat çekildi.

  Raporda, Dünya’nın Güneş’ten metrekare başına yaklaşık 240 vat enerji aldığı, 2005 ölçümlerinde bunun yaklaşık 239,5’ini uzaya geri yaydığı görülürken, metrekare başına yarım vatlık “enerji dengesizliği”nin 2019’da yaklaşık 1 vata çıktığının tespit edildiği kaydedildi.

  Söz konusu enerji dengesizliğine, atmosferde artan metan ve karbondioksit gibi sera gazlarının yanı sıra bulut örtüsü ile denizlerdeki buz tabakasının azalmasının ve güneş ısısını tutan su buharlaşmasındaki artışın neden olduğuna işaret edildi.

  “DÜNYA BEKLENENDEN DAHA HIZLI ISINIYOR”

  Raporun baş yazarı NASA bilim adamı Norman Loeb, “Artışın büyüklüğü eşi benzeri görülmemiş bir şey. Dünya beklenenden daha hızlı ısınıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

  “AKLIN ALAMAYACAĞI KADAR BÜYÜK”

  Dünya’da absorbe edilen ısının “aklın alamayacağı kadar büyük olduğuna” işaret edilen raporun ortak yazarı, NOAA’dan Gregory Johnson da söz konusu enerji artışının, her saniyede Hiroşima’ya atılan 4 atom bombasına veya dünyadaki her insanın aynı anda 20 elektrikli çaydanlık kullanmasına eş değer olduğunu ifade etti.

  Loeb ve Johnson, dünyadaki enerji dengesizliğinin bu şekilde devam etmesi halinde gelecek yıllarda sıcaklığın daha da artmasının ve iklim değişikliğinin toplumların yaşamını etkileyecek şekilde kendini göstermeye başlamasının beklendiği uyarısında bulundu. (AA)

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s