Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 18.836 düşünce

 1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Al işte yine aynısı oldu. Vade yaklaştıkça gelen serin hava törpülendi ve yağışlar buhar oldu. Daha kötüsü haftaya daha sıcak havalar gelecek. Eylül ayını şimdiden kaybettik, Ekime kadar yazdan kalma sıkıcı kurak havalara devam.
  4 senedir belki daha fazla bile olabilir sonbahar yaşamıyoruz.

  Cevapla
 2. BARIS_karmania173metrebursacamlica

  Herkese selamlar , Güneş döngüleri ile ilgili birçok söz dolaşıyor ve ne doğru ne yanlış analiz edemiyoruz. Belki de bütün bildiklerimizi , modelleri , Alçak ve Yüksek basınç merkezlerini , kutup girdaplarını kökünden değiştirebilecek durumlarla karşı karşıya kalmamız mümkün gözüküyor. Solar aktiviteyle ve muhtemel etkileriyle ilgili bir menü oluşturulması gerektiğine inanıyorum. eskiden sağ alt köşede vardı ancak çok da dikkat çekmiyordu , şuan bu menüyü göremiyorum; İnternet ortamında gerçekten alanında güven veren bir yer burası ve kaç yıl oldu burdayım hatırlamıyorum. Bu nedenle hava tahminlerimize uzay (kozmik radyasyon ve Güneş aktivitesi) tahminlerini , iletişim vb sorunlar yaşanma ihtimalini ve bununla ilgili tahminleri eklememiz gerektiği inancındayım.Bununla birlikte şu uçak seyahatlerinin sayısı , havaya dakikada karışan karbondioksit miktarı ve iklim değişikliğinde gelinen son noktanın da yine bir menü şeklinde eklenmesi gerektiğini düşünüyorum.Bu iki konuda hocalarımız mutlaka bir girişim ve düşünce içindelerdir , saygılarımla.

  Barış YILANCI
  BURSA / Nilüfer

  Cevapla
 3. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Denver’daki ani sıcaklık düşüşünü ve Ankara’daki kum fırtınasını Haarp’a bağlayıp video çekmişler. Videoyu koymuyorum tık almamaları için ama videonun altındaki cahilce yorumları görseniz sinirden çıldırırsınız. Ayrıca aynı kanal düz dünya videoları da çekiyor. Azalarak bitsinler.

  Bu arada Ozan abi hatırlar belki. 10 sene önce filan Haarp’a inanıyordum. Sağolsun beni aydınlatmıştı bu saçma düşüncelerden kurtarmıştı.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsliåsen / Bergen, 50m) Yazıyı Yazan

   HAARP’a inanmıyorum ama bi güç var 😀

   Şaka bir yana, alternatif gerçeklik inşa ederek ona inanıp herkesi de inandırıp o evrende kral olmaya çalışmak dünyada epey trend oldu. Böyle şeylere inananlar, zeki ve makul insanlarla rekabet edemeyeceklerini içten içe biliyor. Bu yüzden de maçı saha dışına çıkarmaya çalışıyorlar: Neticede, düz dünyanın özelliklerini, oradaki hava olaylarını filan tartışarak o insanlardan daha iyi olduğumuzu gösteremeyiz, bu imkansız 😀

   Bu arada, yöntemin ne olduğunu söylemeden, tamamen dayanaksız bir şekilde, 15+ gün sonrası için yapılan hava tahminlerini kıyısından bu kategoriye sokabiliriz. Minder dışında güreşmekten başka şansı yok çünkü o insanların da…

   Cevapla
  2. Nostaljik.D.Ataşehir

   Ben de düz Dünya ya bir ara inanır gibi oldum mantıksal açılımlar ve gerçekleşen gezegen gözlemleri ile onların sahtekar olduğunu anladım, bilim her şeydir.

   Cevapla
 4. umutkaynar1 Muş/ Bulanık 1547m

  Ozan Hocam ,öncelikle instagramdaki canlı yayın için sizi tebrik ederim.Saçlarınızdaki beyazların sayısı artsa da samimiyetinizden bir şey kaybetmemişsiniz gurbet ellerde.:)) Bİr sorum var size: İç Anadolu’daki kuraklığı, geniş alana yayılmış yapay göllerle ,nemliliği artırarak kıramaz mıyız ?Bu soruyu kuraklık hakkında devlet büyüklerinin yapması gerekenler var dediğiniz için soruyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsliåsen / Bergen, 50m) Yazıyı Yazan

   Teşekkür ederim. Yaşlanıyoruz maalesef 😦

   Hidrolojik kuraklık ile ilgili çözümleri hidrologlara sormak icap eder. Elbette zemindeki su kütlelerini arttırmak işe yarayabilir, ama bunlar doğal yolla beslenmedikçe sürdürülebilir olur mu bilemiyorum. Uzmanları daha iyi bilir.

   Önemli olan var olan suları korumak diye düşünüyorum.

   Cevapla
 5. Nostaljik.D.Ataşehir

  El Niño-Güney Salınım iklim modelinin soğuk aşaması olan La Niña , Ağustos 2020’de tropikal Pasifik’te ortaya çıktı. Tahminciler, bu koşulların Kuzey yarım küre kışı boyunca devam etme olasılığının% 75 olduğunu tahmin ediyor. La Niña kışları, ABD’nin güney kesiminde sıcak ve kurak koşulları tercih etme eğilimindedir.
  Evet dostlar çok büyük bir değişim olmaz ise La Nina kışı yaşıyacağız,
  KAYNAK: https://www.climate.gov/enso

  Cevapla
  1. Huseyin Yilmaz

   Yani Türkiye için iyi mi ? Karlı mı yoksa geçen seneler de ki gibi Maldivler kışı mı olur 🙂 ?

   Şaka bir yana ama 2017 Hariç İstanbul’un son yıllarda ki kış mevsimi İzmir kışından farksızdı 🙂 Hatta İzmir’in çevresinde ki dağlık alanlara bile diz boyu kar yağdı ama İstanbul tırttı resmen.

   La Nina bu durumu düzeltir mi sizce ?

   Cevapla
   1. Nostaljik.D.Ataşehir

    Yaşayıp göreceğiz artık, her sene ters köşe olmaktansa zaman bırakmaya karar verdim.

    Cevapla
  1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

   Aksine Konya merkezde de çok temiz ve yağışlı bir hava vardı. Sanırım güneyli gelen sistem konyanın kuzeyindeki yani Ankarayla Konya arasında kalan kesimde rüzgarla beraber, aylardır yağış düşmeyen toprağı uçurarak bir kum fırtınasına sebebiyet verdi. Çünkü Cihanbeylide yok ama Kulu ve polatlı arasında ürkütücü boyutta bir toz taşınımı oldu. Aslında heryıl olan bir durum genelde ankara konya karayolunda bir anda ortaya çıkıp zincirleme kazalara sebebiyet veriyordu. Bu yıl ilkkez bir yerleşim yerinde görmüş olduk.

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Siz söyleyince merak edip Bergen’in hava durumuna baktım. 1 hafta full yağmur gözüküyor, tam benlik yerler. 🙂 Çıkıp gezecek yer yok, park yok canım sıkılıyor bu şehirde. Araba gibi en temel ihtiyaç bile lüks, arabasız bir yere gidilmiyor gele istanbul gibi büyük bir şehirde. Toplu taşıma sıcak ve kalabalık terliyorum hep. Neyse yine bu konulara girmeyeyim. 😀

    Cevapla
 6. TIYIR ( Zonguldak, 69m.)

  Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılırken “Ve Zonguldak” iki gündür bulutlu ve yağışlı günlerle Eylül ayına merhaba demenin keyfini çıkardı. Deniz üstünde çok sayıda hortum gözlemledik, Bazı noktalarda yağış çok yoğundu (Alaplı -Ereğli arası 53 mm.) Merkezde 5 Eylül’de 5.4mm, 6 Eylül’de 13 mm. yağış aldık ve 50 günlük yağmursuzluk sona erdi.
  Darısı kavrulan ve yağışa ihtiyacı olan yerlere. Yeni sezon hayırlı olsun.

  Cevapla
  1. the honorius

   Mahvolduk eylül bitene kadar.. Neyse yarın İzmir e gidiyorum yüksek lisans sınavı için az da olsa orada rahatlarım. Döndüğümde o güneş orada olmasın.

   Cevapla
 7. the honorius

  Sanırım blogda hiç doğu akdenizli yok. Bugün basrayı dibine kadar yaşadık.Adana 44.5 dereceyi gördü.

  Cevapla
  1. Oguzhan Őzturk

   Var.Ben kuzey kıbrısta yaşıyorum.Dün lefkoşada 44.3 ü gördü ve son 80 yılın en sıcak eylül sıcaklığı oldu.işin dahada kötüsü dehşet bir kuraklık var.En son 4 mayısta yağmur düştü lefkoşa’ya.Ancak şöyle güzel yanı olabilir.D.akdenizde deniz suyu çok ısındi ve ekim ayında şiddetli hava koşuları olabilir.Nitekim 2018 ve 2019 da çok şiddetli hava koşulları olmuştu d.akdenizde.Umarım yine öyle olur.

   Cevapla
  1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

   Birde rüzgar vardı. Ben konyada şimdiye kadar böyle bir sıcak görmedim. Camı açınca abartısız alev çarpıyordu. 1 hafta falan böyle bir durum yaşamış olsak memleket ayvayı yerdi.

   Ağaç yaprakları 1 günde sarardı. Bahçemdeki güller ise döküldü ve kurudu. Haziran, temmuz, ağustos ta bu kadarını görmedim.

   Cevapla
 8. Orajhastası (Eryaman / Ankara - 826m)

  Doğu Akdeniz için korkulan oldu. Adana, Mersin ve Osmaniye illeri tarihinin en sıcak günlerinden birini yaşadı. Bugün gün içinde İncirlik hava üssünde sıcaklık 48.8 dereceye kadar çıktı. Akşam liste yayınlandığında kesin değer belli olur. İncirlik’te tüm zamanların Türkiye rekoru kırılmış olabilir. Kozan 47 dereceyi gördü. Adana il merkezi 45.2 dereyle eylül rekorunu kırdı. Mersin merkez ise 41.5 dereceyle sadece eylül değil tüm zamanlar sıcaklık rekorunu kırdı. Aynı şekilde Osmaniye il merkezi de 45.3 dereceyle tüm zamanlar rekorunu kırdı. MGM Adana bölge müdürlüğü tarafından yapılan resmi açıklama:

  Cevapla
 9. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Dönüş hızları 242 km/saate kadar çıkan rüzgâr türbini pervaneleri, ulaştıkları bu hız sonucunda bulanıklaşmaya ve zor seçilir hale gelmeye başlıyor. Bu durum hem insanlar hem de kuşlar için geçerli. Pervanelerin aslında dönmediği ya da orada olmadığı hissini yaratan bu durum, bölgede uçan kuş sürüleri için ne yazık ki ciddi sonuçlar doğurmakta.

  Rüzgârdan elektrik enerjisi üreten ülkelerin başında gelen Norveç ve ülkede faaliyet gösteren Norveç Doğa Araştırmaları Enstitüsü, türbinlerin sebep olduğu bu trajediyi minimum seviyelere çekmek için bir araştırma başlatmış. Türbinleri daha görünür hale getirmek için pervanelerden birini siyaha boyayan bilim insanları, “Yok artık!” dercesine üretilen bu basit çözümle sürecin etkilerini dokuz yıl boyunca incelmiş. Araştırmacılar, bu süre sonunda kuş ölümlerinde %70’e varan azalma tespit etmiş.

  https://www.donanimhaber.com/ruzg-r-turbini-pervanelerinin-boyanmasiyla-kus-olumlerinin-azaldigi-tespit-edildi–124701

  Cevapla
 10. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Eylül ayıyla birlikte artık yaz bitti diyebiliriz. Hayatımın en kötü yaz mevsimiydi. Covid-19 yüzünden eve tıkıldık. Virüs yüzünden işler durdu, para olmadığı için tatile gidemedim o yetmezmiş gibi geçen ay elimi kırdım 1 ay yine evde oturdum. Bu sene green card kazanmam dışında olumlu bir tek bir şey olmadı hayatımda. O da covid-19 yüzünden yıl sonuna kadar vize işlemleri durduruldu. Geçen sene yani dv2020 kazananlarının green card hakları battı vize alamadıkları için. Ben dv2021 kazanıyım, 2021 sonbaharına kadar vizeyi almazsam batacak.

  Şimdi de aşk acısı çekiyorum, platonik olarak birisinden hoşlanıyorum. 5 yıl önce görmüştüm ama hiç dikkatimi çekmemişti. Geçen gün durduk yere aklıma geldi, merak edip instagramdan resimlerine baktım ve aşık oldum. 😦

  Onun için green karttan vazgeçmeye bile razıyım, kendisi alman vatandaşı ama yarı türk.

  Bunları buraya yazmam doğru olmayabilir ama canım sıkılıyor ve yazıp içimi boşaltıyorum işte.

  Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Her şey iyi olacak merak etme gençsin çok şeyler göreceksin 🙂 yeter ki sağlığın yerinde olsun en önemlisi de bu 🙂

   Cevapla
 11. Yusufhava Yenimahalle/ANK, 877m/ Pendik/ İST, 8m

  Eylül 2.yarı ve Ekim ilk yarıya Akdeniz
  siklonları damga vurabilir. CFS haftalık tahminlerde Akdeniz ve Balkanlar üzerinden ülkemize doğru sokulan daha düşük “dam” değeri var. Bu trof cut off ve siklonların oluk
  oluk ülkemize inmesi demek. Bu tarihte Bol yağışlı periyot oluşabilir.
  Dipnot: Pasifik Okyanusu’nun doğu ve tropikal enlemlerindeki su yüzey sıcaklıklarının mevsim normallerinden daha soğuk olduğu yıllara La Niña adı verilir. Bu yıl kış erken gelebilir, erken bitebilir diye tahmin ediyorum.
  Saygılar,
  Deniz yüzeyi sıcaklık Anomalileri,

  Cevapla
 12. Orajhastası (Eryaman / Ankara - 826m)

  30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Anadolu’daki sıcak hava dalgası bu hafta içi rekor seviyelere çıkacak gibi görünüyor. Özellikle Çukurova’da perşembe ve cuma günleri 45-46 dereceler var. Eğer tahminlerde yanılma olmazsa rekorlar altüst olabilir. Aynı şekilde Ankara’da da 38-39 dereceler görülebilir ve eylül rekoru kırılabilir. 4 Eylül Cuma günü Çukurova bölgesinde tahmin edilen sıcaklıklar:

  Cevapla
 13. the honorius

  Ağustos sonu ve eylülün ilk haftasındaki aşırı sıcaklar bana bir sezonu anımsattı :)) bu sezon 2015-2016 sezonu gibi geçebilir. İlk cephe sistemini ekimin sonunda almıştık.

  Cevapla
 14. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

  İstanbul’da Eylül’ün 4-5’i gibi gözüken %30’lardaki yağış ihtimali dışında Eylül ortalarına kadar gözüken bir serinleme ve yağış yok. Aslında bu durumu, Ozan Hoca’nın son yazısında da belirttiği gibi yadırgamamak lazım.Şayet son 4-5 senenin Eylül normalleri olmaya başladı. Özellikle (2017 veya 2018’di net değilim), 20 Eylül günü iş sebebiyle bulunduğum Tuzla’da ölçülen 39’C ‘yi ve geçen sene yine iş sebebiyle Edirne’de bulunduğum 19 Eylül’de ölçtüğüm 36-37’C ler gerçekten artık Eylül’ün ilk 15 gününün de resmen yaz sayılması gerektiğini gösteriyor.

  Cevapla
  1. the honorius

   Yalnız Akdenizde de son 3 senedir yağışlar arttı. Aralık ayında mersinde 400 mm den az yağış olmadı 2 senedir. Aralık ortalaması. 130 mm ve en yağışlı olduğu ay. Artık 130 mm yi mart ayında alıyor

   Cevapla
 15. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

  Orta ve Doğu Karadeniz dün seli yaşadı. Samsun Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize’de aşırı yağışlar nedeniyle dereler taştı. Heyelanlar meydana geldi. En çok etkilenen Giresun Dereli ilçesinde maalesef can kayıplarımız mevcut.

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Evden çıkarken çiseliyordu, metroya kadar yağmaz dedim ama güneyden karaya çıkan küçük kütleler beni ters köşe yaptı. Yollar dereye döndü haliyle ıslandım ama sonunda yağmur yağdı. Sokakların kiri temizlendi, bitkiler sulandı.

   Cevapla
 16. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Ohio Eyalet Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları, ada üzerindeki yaklaşık 200 buzulun uydular aracılığıyla 40 yıldır toplanan verilerini inceledi. Michalea King adlı araştırmacının liderlik ettiği ekip, Grönland buz tabakasındaki erimenin artık geri döndürülemez bir seviyeye ulaşmış olabileceğini ve bölgeye yağan karın, adanın sahip olduğu buz kütlesindeki erimeyi telafi edemeyeceğini tespit etti. King, bunun sıcaklık artışları dursa bile Grönland’ın buz kaybetmeye devam edeceği anlamına geldiğini ifade etti.

  “Okyanusa karışan buzun her yıl yüzeyde oluşan buz tabakasından kat be kat fazla olduğunu tespit ettik” şeklinde konuşan King’e göre 3,000 yılı itibariyle Grönland buzunun tamamen erimesi halinde deniz seviyesinin 7 m kadar yükselme ihtimali bulunuyor. Gezegenimizin en büyük ikinci buz kütlesi, mevcut erime oranıyla yüzyılın sonunda deniz seviyesini 7 cm kadar yükseltecek. Adadaki erime, Gezegenimizi kaplayan okyanuslardaki su seviyesini ise yıllık ortalama 1 mm kadar artırıyor.

  Grönland’daki buzulların erimesinin son 20 yılda kronik hale geldiğini ifade araştırmacılar, 2000 yılından önce erime sonucu yaşanan buz kaybı ile kar yağışı nedeniyle geri kazanılan buz örtüsü oranının her yıl birbirini dengelediğini belirtmiş. Ancak 2000’den sonra bu oran, her 100 yılda bire düşmüş.

  https://www.donanimhaber.com/gronland-buzullarindaki-erime-artik-donusu-olmayan-yola-girdi-insanlik-icin-alarm-zilleri-caliyor–124234

  Cevapla
  1. mehmet göktuğ (Elvankent-ANK-825 m)

   YES’ler fikir itibariyle birçok konuda iyi potansiyellere sahipler. Ancak nereye, nasıl yapıldıkları, nasıl işletildikleri gibi ayrıntılar onları iyi ya da kötü yapabiliyor. Bu sebeple bu haber, tek başına iç rahatlatacak, mutlu edecek bir haber değil. Birazcık yeşil sermaye tarafından da şekillendirilmiş bir algı var tüm dünyada. Yenilenebilir enerji, elektrikli otomobil, tasarruflu ampul gibi teknolojilerin tek başına “yeşil”, “iyi” olduğu; dünyayı değiştirmek için bu teknolojileri yaygınlaştırmamız gerektiği algısı. Ancak değiştirmemiz gerekenin bu gibi teknolojiler değil, doğaya bakış açımız olduğunu kavrayabilmemiz pek de kolay olmuyor. Doğru yapılmamış yenilenebilir enerji santralleri geri dönüşü olmayan zararlar verebiliyorlar. Nereye, ne şekilde yapılacak? O alandaki biyoçeşitliliği nasıl etkileyecek? İnşaat anından, elektrik üretimine, üretimden dağıtıma toplam CO2 emisyonu ne kadar olacak? Birçok soru var aslında. Mesela RES’ler yapılırken açılan yolların büyük habitat tahribatına yol açtığı, çalışma esnasında büyük yarasa ölümleri olduğu, doğru yapılmayan RES’lerin iri kuşlar için (özellikle de yırtıcılar, pelikanlar, leylekler gibi) oldukça tehditkâr olduğu biliniyor.

   Cevapla
   1. Acıların Çocuğu - Ankara, ~900 m.

    Susuzluğu konu alan TV programlarının sponsoru bulaşık deterjanı üreticileri; yenilenebilir enerjinin en büyük savunucuları en küçük dereye bile HES yapma aşkıyla dolup taşan müteahhitler ve idareciler olduğu sürece bu istatistikler haber sitelerine akmaya ve akıtılmaya devam edecektir. Fosil yakıtlarından kurtuluş keşke “gümüş mermi” olabilseydi.

    Cevapla
 17. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

  Ülkemizde herzaman dikkat ettiğim şey, bir kısım yağışlı bereketli bir dönem geçirirken diğer kısım mutlaka bir kuraklığa mâruz kalıyor.

  Bu yıl trakya bölgesinde çiftçiler araziyi sulayacak su bulamıyor. Kuyulardaki sular çekildi, bulgaristan mericin suyunu kısmış, çok sınırlı imkanla tarım yapılabilmektedir. yıllarca su baskınıyla andığımız edirne bu yıl kuraklıkla mücadele ediyor.

  Konya ovasında ise durum tam tersi denebilir. Kış yağışları barajları %95 seviyelerine kadar getirmiş.Mavi tünel ise sulamaya yönlendirildiği için verim arttı. Entansif tarıma geçildi. Sevindirici bir haber ise yer altındaki akiferlerde su bulunma seviyesi 150 metreye kadar çıkmışken, son analizlerde 30 ila 40 metreye kadar gerilediği tespit edildi. Yani su kuyularının etkinliği azaldığı için yeraltı su seviyesi yükselmeye başladı. Bahsettiğim bu durum, konya merkez çumra ve karaman arası bölgeyi kapsıyor.

  Demem o ki türkiyede sayısız nehir, çay, dere, akarsu vs denizlere boşa dökülmektedir. Bu suları ovalarımıza çevirdiğimiz vakit, içme suyu ve tarımsal sulama sorunu giderilir. tarımsal üretim ise ciddi anlamda artırılır. Yeraltı sularıda korunduğu için, göller kurumaktan kurtarılacaktır.

  Vertisöl(dönen toprak) bu toprak çeşidi trakya ve konya ovasının %94 ünü oluşturan bir toprak türüdür.
  Sulandığı taktirde müthiş bir verim potansiyeline sahiptir. Ülke tarım anlamında bir hollanda değil 10 hollanda olabilecek potansiyelde. Bunun için akıllı yöneticilere ihtiyacımız var. Yiyip çalıp çırpan değil. İş bilmez, akraba tanıdık torpil olmayan bir düzen ve liyakat gerekiyor.

  Cevapla
 18. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Bilim insanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle ilan edilen küresel karantina sırasında görülen sera gazları ve hava kirliliğindeki dramatik düşüşün küresel ısınma üzerinde çok az etkisi olacağını açıkladı. Bununla birlikte, araştırmada, 2030 yılına kadar küresel sıcaklıkların beklenenden yalnızca 0,01 derece daha düşük olacağını belirtildi.
  https://www.mynet.com/bilim-insanlari-acikladi-karantina-uygulamalari-kuresel-isinmayi-ne-kadar-etkiledi-110106564748

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )


   Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!

   Sanırım yorum kattığım için silindi, haklısınız ama insan dayanamıyor işte. Bu şekilde bu mesajın altında dursa olur mu ?

   Cevapla
 19. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Elimde bir istatistik yok ama bence bu sene yaz istanbul için çok kurak ve sıkıcı geçiyor. Yazın başlarında biraz hareketliydi ama devamı gelmedi. Bu sene konventif yağışlar çok az oldu, olanda etkisizdi sadece bir tanesi kısa süreliğine etkili oldu o kadar. Diyagramlara bakılırsa bu sıkıcı havalar devam edecek.

  Geçen sonbahardan beri havalar kurak geçiyor. 3 yıldır zaten örtü göremedim. 😦

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s