Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 17.628 düşünce

 1. Fok Balığı(Yıldız-Çankaya/Ankara, 1157 m.)

  Her ne kadar 10 gün gibi “fal” tanıma çok uygun bir uzun vade tahmini olsa da bir süredir GFS ayın 27-28’si için aşırı kuvvetli bir Basra AB kaynaklı sıcak hava dalgası öngörüyor. Merakımdan birçok farklı yer için tahminlere baktım. 06Z çıktsında İç Anadolu Bölgesi’nde yer yer 42-43 dereceye ulaşan yerler olmuş. Güneydoğu’da özellikle sınıra yakın bölgelerde bu değer 48 hatta 49’u buluyor (49.0° C Türkiye sıcaklık rekorudur), Irak’ta ise tamı tamına 50 derece!

  Ya GFS aşırı miktarda uçmuş ya da kapımızda rekorları tazeleyecek bir sıcak hava dalgası var.

  Cevapla
  1. eyukan(kızıltepe mardin, 485 m)

   Rekor gelecekse Urfa güney ilçelerinden gelmez binlerce dönümlük sulu tarım arazisi var mısır pamuk vs bu sıcaklığın ekstrem değerlere ulaşmasına izin vermez. Geçen yıl Kızıltepede 47.7 görmüştük tek kelime ile cehennem gibiydi umarım bir daha görmeyiz.

   Cevapla
 2. ruhtlessnako(İzmit/Kocaeli/50m.-Atakent/Atakum/Samsun/8m.)

  Cumulonimbus üstat , 25 Mayıs 2020 sabahı yazdığım yazıda %90 ih. yardım isterim demiştim sizden ve tabi katılmak isteyen diğer üstatlardan bilen varsa:
  Bir ayın değilde mayısın 10 undan haziranın 5 ine kadar olan 25 günlük zaman diliminin dönemin anormalliğini bulamadım ( bunları buldum yani anlayacağınız; https://bahriyelihavadelisi.files.wordpress.com/2020/07/13.png?resize=892%2C892 https://bahriyelihavadelisi.files.wordpress.com/2020/07/14.png?resize=892%2C892) bir yerden ve o dönem için yine işte SFP haritasının Avrupa için anormalliğini bulamadım, bu çok elzem değildi belki ama onuda nereden bulacağımı söyleyen biri çıkarsa sevinirim.
  ECMWF üyeliğim olmadığı için baya zorlandım genel olarak yani anlayacağınız her şey para bee… 😀
  Gelen olarak la nina başlanğıcının orta enlemlerdeki basınç dizilimini değiştirmesi ile ilişkilendirdim bunu bir dönemli olayların başlaması için bir tetikleme gibi düşündüm(https://bahriyelihavadelisi.files.wordpress.com/2020/07/5.jpg?resize=892%2C892) ve bununla bağdaştırdım, Azor un belli bir süre Finlandiya çöreklenmesi, AO-NAO durumları ve batı akdenizdeki ULL nin etkisi ile ilgili bir şeyler yazdım işte rapora ama cidden zormuş onu fark ettim. 😀

  Cevapla
  1. Sinan (Bahçelievler 60m.)

   Samsun’da da oluyordu bu. Radarın yüksekliği 1200-1300 metrelerde olduğu için altında kalan yağışı göremiyordu.

   Cevapla
 3. ruhtlessnako(İzmit/Kocaeli/50m.-Atakent/Atakum/Samsun/8m.)

  Dün akşam üstü soğuk cephe girişinden sonra İzmit’ten Karadeniz kıyısındaki köyümüze geldim. Tam bir kış havasını andırıyordu, bulut taban yükseklikleri tahminimce yoldaki tepelerin rakımlarını bildiğimde 270 m. lere kadar inmişti ve yol boyunca yağış zaman zaman şiddetini artırıyordu ama genellikle kuvvetli çisenti halindeydi. Min. sıcaklık, kapalılığın fazla olmasına rağmen köyümde tahmini 15-16 derecelere kadar indi.

  Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Sıcaklık rekorları kırılacak diyenler ters köşe oldu, demek ki neymiş kesin konuşmamak lazımmış 🙂

   Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Şu görünen yerlerde eskiden kıpkırmızı gelincik çiçeği yetişirdi her yer kıpkırmızı görünürdü çiçekten.

   Cevapla
   1. Huseyin Yilmaz

    Hocam, Bünyamin Sürmeli geçenlerde yayımladığı videolardan birinde, Sibirya’nın geçen kış ve şu an çok sıcak olduğunu, bu yüzden geçtiğimiz kış sistem gelmediğini çünkü Sibirya’da soğuk hava olmazsa bizim kıyılarımızda ısının kar yağdıracak derecelere düşemediğini, önümüzde ki kış da bu şekilde bu devam ederse İzlanda’nın insafına kalacağımızı, İzlanda’dan da soğuk hava akımı olmasa kıyılar için kar görme ihtiamlinin neredeyse sıfır olduğunu söyledi.

    Yani gençliğimiz olablir, ama bu şartlar bu şekilde devam ederse gençliğimiz biter , kış gelmez 🙂 Umarım öyle olmaz ama, Bünyamin Bey önümüzde ki kışın ve muhtemelen sonra ki kışların da artık bu şekilde olacağını bekliyormuş gibi geldi bana, ve yaptığı tahminler tutan bir meteorolog.

    Ne varsa Kuzey Amerika kıtasında var, bizim taraf tırt, Sibirya kadar kuzeyde ve karasal alanda bile hava soğuyamıyorken, Abd’de Florida’nın kuzeyine bile kar yağıyor, neredeyse Mısır ile aynı enlemde.

    Cevapla
 4. Cengiz Öztürk ( Ankara/Etlik940 metre)

  Sayın Carcass mümkünse Eskişehir verilerini aldığınız linki paylaş abilirmisiniz?

  Cevapla
 5. carcass (Eskişehir,804m)

  Bu fotoğraflar 22 Haziran’da Eskişehir merkezi kuzeybatısından sıyıran enfes bir kütlenin doğu tarafından çekildi. Mammatus’a benzettim ama hocalarım daha iyi yorum yapacaktır. Çok uzun ömürlü olmadılar. Fotoğraflardan 5 dakika sonra kayıplara karıştılar.

  Cevapla
 6. carcass (Eskişehir,804m)

  Eskişehir olarak efsanelerin efsanesi bir haziran ayı geçirdik. Hatta burada olduğum 2006 yılından beridir en yağışlı ay olarak da tarihe tanıklık etmiş olabiliriz. 23 günde 164 mm yağış!! Hatta mayıs ayının son 7-8 günündeki yağışlı dönemi de katarsak en az 20-25 mm daha ekleyebiliriz bu ölçüme.
  En yağışlı geçen ay konusunda arşivlere bakmak için fazla zamanım olmadı. En yakın zamanda teyit edeceğim.

  Cevapla
 7. Oguzhan Őzturk

  İstanbul ve türkiyede birçok yer müthiş extremli haftalar geçiriyor.Haziran ayında lefkoşa da damla düşmedi.Şu görüntüleri izleyince içim fena açıyor.

  Cevapla
 8. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Günlerdir beklediğim aksiyon sonunda geldi ama ben hiçbir şey göremedim, O sırada iş hanının bodrum katında spor yapıyordum. 😦 Bizim olduğumuz yerde dolu ile birlikte kuvvetli yağmur yağmış. Spordan gelince heyecanla sordum çok mu yağdı diye.

  Bir de hortum çıkmış, A haber muhaberinin üstüne de ağaç düşmüş, umarım ağaç iyidir. 😀

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,804m)

   Spank valla sen de aksiyon aksiyon diye söyleniyorsun bütün sene boyunca… Sonra tam aksiyonun nirvanası ayağına gelince de bodrum katlarda spor yapıyorsun 🙂 Kusura bakma Spank, şu zamana kadar olan sitemlerinde oy vermedim ama bundan sonra söylenirsen basıcam eksiyi 😀

   Cevapla
 9. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Ankara’da fırtınalar tüm hızıyla devam ediyor. Bölge istasyonu 100 mm barajını aşarak Haziran ayı yağış normalinin tam üç katını yakalamış oldu. Beypazarı olarak bizde bu orajlardan nasibimizi aldık. Aşağıdaki iki foto geçtiğimiz günlerden. Kümülonimbus manzaraları en az kar fotoğrafları kadar büyüleyici olabiliyor 🙂
  Bu arada Konya maceram pandemi yüzünden sessiz sedasız buruk bir şekilde bitti. Bu seneki mezunlar törensiz mezun olarak üniversitelerin tarihlerine geçti maalesef. İnşallah bu günleri en kısa sürede atlatırız. Konya aklımda hep 2016-17 kışında yaşattığı rekor kar yağışları ve King Kong ile kalacak.. 🙂

  Cevapla
 10. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Bir türlü istediğim gibi kütle yakalayamadım. Hep kıyısında köşesinde kalıyorum, 5 dakika yağıp geçiyor. Haliyle tatmin olamıyorum. Denizler biraz daha ısınsın belki o zaman daha güçlü ve uzun süreli kütleler oluşur. Buradan 27 temmuz 2017 ye selam olsun.

  Cevapla
 11. Burak - Feneryolu 40m / Tuzla18m

  Tuzla olarak dün gece Adalar üzerinde oluşan kütle ile 1 saatte 20mm yağış aldık,
  Bugün de yine Adalar üzerinde kırmızı ekoya dönüşen kütlelerle 1 saatte 50mm’ye ulaştık.

  Kütleler ne zaman Adalar üzerinden gelse 2014 ve 2017 aksiyon yaşıyoruz(2014 ve 2017 hortumları gibi)
  İl genelindeki diğer istasyonlar ise 0-10 mm arasında. henüz .

  Cevapla
 12. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

  Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Silivri semalarında oluşan şiddetli yağış bulunduğu bölge üzerinde 2-3 saat kalarak bölgede ciddi miktarda yağışlara sebep oldu.

  Amatör Meteoroloji İstasyon verisi : Akören-Silivri : 64,52 mm

  Radar Görüntüsü :

  Uydu Görüntüsü :

  Bahçemizden sabah 6 sularında olan manzara böyleydi ;

  Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Haklısın Spank her koşulda bizim için zor bir coğrafya özellikle kıyılar açısından.

   Cevapla
 13. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )


  Hasankeyf’in son hali.

  Ekşi de gördüm konuyu burayla paylaşmak istedim. Benim bildiğim (yanlışsa düzeltin lütfen) bir baraj’ın ömrü ortalama 50 yıl civarı. 50 yıllık bir yatırım için böyle bir tarihi eser ve kültürü yok ettiler. Baraj yerine bunu turizme kazandırsaydık daha fazla para kazanırdı devlet bence.

  Cevapla
  1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

   Basit bir örnek vermek isterim kardeşim. Burnunun dibindeki istabul surları, bakımsızlıktan harap olmuş durumda. Fatih sultan mehmet bile istanbulu feth ettiğinde ilk işi surları tamir ettirmek olmuş. Osmanlı devrinde de 7 kez bakıma giren bu tarihi surlar, cumhuriyet döneminde 1 kez bile bakıma alınmamıştır. Bak böyle yok olması kimsenin gözüne batmaz. yavaş yavaş döküntü haline geliyor. lakin o surlar örnek veriyorum bir baraj altında falan kalmış olsa yapılan blöfün eleştirinin mantık dışı açıklamaların nekadar yersiz olduğunu görürdünüz. Ilısu barajının kendini amörtisi sadece 4 yıl. Tahmin edilen minimum ömrü 55 yıl maksimum ömrü ise 100 yıl, bunun nedeni baraj içinin kumla dolması ve su rezervi açısından verimsizleşmesi. Sadece barajın kendini amörti parası, o bölgeden elde edilen turizm gelirinin 20 katı, devir enerji devri. Bu ülkede nükleer santral yok. Termik santraller havamızı kirletiyor. En temizi yine hidroelektirik santralleri. Oda güçlü nehirler uygun coğrafyalarda mümkün. Herkes koşu bandında koşarak üretmiyor bu memleketin enerjisini. Yapılması gerekiyor, yapılacakta. 1950 den beri bir barajı yaptırmamislar. Memleketin insanların ihtiyacı var. Her şeye duygusal yaklaşmak bizi ileri taşımaz, yerimizde saydırır

   Cevapla
     1. ihsan (Suadiye 37mt. Ataşehir 47mt. Kömürlük 119mt.)

      Aslında 1950 li yıllarda Millet ve Vatan caddelerini yapacağız diye o günkü hükümetler tarafından surlar yıkılmasa Suriçi denilen gerçek İstanbul bugün dünyada bir çok şehirde örneğini gördüğümüz gibi başlı başına Türkiye turizmine bedel bir merkez haline gelebilirmiş. Surların yıkılması, yolların açılması ve suriçinin yapılaşmaya açılması eski ismiyle Konstantaniyye, bildiğimiz adıyla İstanbulun geçmişine fatiha okutturmuştur. Olayın bu boyutlarını görmeden konuşmak olmaz diye yazdım.

      Cevapla
 14. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Sevgili hava delisi kardeşlerim ve abilerim ablalarım, green kart kazandım. 😀 Hayatımda ilk defa mutluluktan ağladım. Çok garip bir duygu. Bir yandan seviniyorum ama diğer yandan da hiç tanımadığım bilmediğim bir yere gitmenin korkusu ve heyecanı var içimde.

  Annem duyunca çok üzüldü ve ağladı. Tek çocuk olduğum için gitmeme üzülüyor ama gidip şansımı deneyeceğim. Çünkü bu bir fırsat, yıllardır Allah’a dua ediyorum hem de sabahtan gece yatana kadar. Bakalım neler olacak, hayat sürprizlerle dolu.

  Mutluluğumu sizinle paylaşmak istedim, burası benim 2. ailem gibi.

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Eğer green kart çıkarsa büyük göller bölgesine yerleşmenin hayalini kurardım, çünkü orada çok kar yağıyor. 😀 Rockhester Jines restaurantı’nın önündeki kameraya el sallayıp resmini bloga koymanın hayalini kuruyordum. Belki hayalimi gerçekleştirebilirim. 🙂

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Ozan abi çok teşekkür ederim, bunları yazacağım aklıma gelmezdi. Henüz vizeyi almadığım için kesin çıktı gözüyle bakamıyorum ama case numaram baya düşük 3000 lerde yani vize çıkma şansı baya yüksek diyorlar.

    Bir yandan da annem ağlıyor çok kötü oldum. Tam bir anne çocuğuyum yaşım 28 olmasına rağmen. 😦 Onsuz bir şey yapamıyorum. Babam ev alacak hayal kurmuşlardı şimdi kötü hissettim ama bu bir şans ve değerlendirmem lazım o yüzden gideceğim. En azından gidip denerim, diğer türlü hep içimde kalacak ömür boyu pişmanlık duygusu yaşayacağım. Hem dil öğrenirim hem gezip yeni kültürler görürüm.

    Hem asosyalliğimi bir nebze yenmiş olurum, ailem olmadan bir şeyler yapmayı öğrenirim.

    Ömrüm Fındıkzade’de geçti bir şey göremedim. Büyük ihtimal New York eyaletine gideceğim. Eğer vize çıkarsa. Jines restauranta kesin gideceğim, bunu hep hayal ederdim umarım gerçekleştiririm.

    Ailemi sinir etmek için şu kadar gün kaldı, şu kadar saat sonra green card çıkacak diyordum, çıkacağına ben bile inanmıyordum. 😀

    Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Çok teşekkür ederim. Çok beceriksiz biriyim umarım orada tutunabilirim. Hiç ailem dışında birisinin yanında çalışmadım, çok zor olacak ama deneyeceğim güzel bir macera olaca eğer vizeyi alabilirsem.

    Bana eyalet veya şehir tavsiyesinde bulunabilirsiniz. İnternette amerikadaki şehirleri ve iklimlerini araştırıyorum. 😀 Şimdilik en dengeli olanı New york eyaleti gibi güzüküyor. Hem denizi var, denizsiz yerde yaşamak sıkıcı olabilir. Çünkü balık tutmayı seviyorum.

    Şimdilik hayal kurup, anın tadını çıkarıyorum.

    Cevapla
  2. pan59(Tekirdağ/Çorlu 186 m )

   Bütün hava delileri bir bir gidiyorlar 🙂 Ben çok yazmasam da yazılanları takip ediyorum , umarım hayallerini gerçekleştirebileceğin , seni mutlu edecek yere gidersin . Tanımadığım biri adına sevindim yazını görünce , hem belki sen Amerika’da polar vortex beklerken döngü değişir ve soğuklar bize doğru iner belli mi olur 😀

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Çok teşekkür ederim, umarım hayalini kurduğum hayatı yaşayabilirim. Henüz gidip gitmeyeceğim belli değil vizeyi almadan kesin konuşamıyor insan. Belki gidip dönenlerden olacağım ama en azından denerim. Hep amerikan mahallelerinde yaşamayı hayal ederdim bakalım olacak mı. 🙂

    Cevapla
  3. Mert Şahin

   Yıllardır bu blogu takip ediyorum ama kendimi hiç buraya yorum yazacak yeterlilikte görmediğim için yazmıyordum. Yazdıklarının üzerinden neredeyse 1 ay geçmiş olsa da sonunda yazabileceğim bir konu buldum diyebilirim.

   Sen beni tanımasan da yıllardır buraya yazdıklarını zevkle okuyan birisiyim ve bu blogun en keyifli rengisin diyebilirim. 3-4 yıldır ben de green card başvurusu yapıyordum ve çıkmayınca bu sene de uğraşmayıp başvurmamıştım. Şimdi senin hak kazandığını gördüm ve samimi bir şekilde söylüyorum ki neredeyse kendime çıkmış gibi mutlu oldum. Çünkü biliyorum ki bu sefer green card hakkı abuk subuk birisine değil senin gibi bu hayaller ile yaşayan bunu çok isteyen ve bu değişikliğe de ihtiyacı olan birisine çıktı. Umarım sürecin devamında hiç sıkıntı yaşamadan orada yaşamaya hak kazanırsın ve her şey gönlünce olur.

   Ve senden ricam oralara gidince buraya yazmayı atlama, hatta iklimi tam senlik bir yere yerleş ki Fındıkzade vs Orası gibi görseller ile bizim yine yüzümüzü güldür. 🙂

   Bol şanslar diliyorum, hayatının geri kalanı artık hayal ettiklerin gibi olsun.

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Mert Şahin hocam iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. İnşallah size de çıkar. Vizeyi inşallah alabilirsem ve başıma bir iş gelmezse gidip şansımı deneyeceğim. Elimden geleni yapacağım oraya tutunmak için. Hayalim orada ev ve iş sahibi olmak 5 yıl sonra vatandaşlığı aldıktan sonra annemi yanıma almak.

    Annem gitmemi istemiyor ama gidip başarılı olursam, ileride bu kararı aldığım için sevinecektir. Hep dua ediyorum anneme iyi bakabilmek için o beni tek başına büyüttü hem de her istediğimi almaya çalıştı.Ben de istiyorum ki yaşlılığında ona iyi bakabileyim ve bir gün benim çocuğum olursa benim gördüklerimi görmesin, geleceği olan bir ülkede yaşasın.

    Bir neslin gençliğini çaldılar. Bugün gitseler bile bu enkazı kaldırmak uzun yıllar alacak o zamana kadar yaşlanmış olurum

    Klasik olacak ama burada malesef yaşamıyoruz hayatta kalmaya çalışıyoruz. Karın tokluğuna boş bir hayat sürmek istemiyorum. O yüzden bu benim için hayatımın fırsatı. Umarım orada yaşamayı başarabilirim.

    Tabii ki oraya gidebilirsem bol bol resim çekip oradaki serüvenlerimi sizlerle paylaşacağım. Oradaki mahallemi ve buradaki mahallemi kıyaslarım, havasını kıyaslarım.

    Cevapla
 15. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Geçtiğimiz Cuma günü Rusya’da meydana gelen kazada, Sibirya’nın Krasnoyarsk bölgesindeki Norilsk kentinde bulunan bir elektrik santralinden 20 bin ton dizel yakıt sızdı. Yaşanan olaya yönelik olarak Dünya Vahşi Yaşam Fonu’ndan yapılan açıklamaya göre söz konusu kaza, hacim bakımından modern Rusya tarihindeki ikinci vaka.

  Ambarnaya ve Daldykan nehirlerinin etkilendiği kazada yaklaşık 350 kilometre karelik bir alanın kirlendiği ifade edilirken olaydan etkilenen nehirler kırmızıya döndü. Uzaydan bile gözlemlenebilen olayın bir benzeri ise 2016 yılında yine aynı şirkete ait bir tesiste gerçekleşmiş. Cuma günü meydana gelen olayda, dizel yakıtın 12 kilometre uzağa kadar yayıldığı belirtiliyor.

  İnsan kaynaklı iklim değişikliği, permafrostu eritiyor
  Dünyanın en büyük nikel ve paladyum üreticisi Norilsk Nickel’in bir yan kuruluşuna ait olan santralde yaşanan kaza, yakıt deposunu destekleyen sütünların batması sonucu meydana geldi. Bu olayın ise tesisin üzerine kurulu olduğu permafrostun (donmuş toprağın) erimesi sonucu gerçekleştiği düşünülüyor. İnsan kaynaklı iklim değişikliği ve sıcaklıkların önlenemez artışı ne yazık ki Sibirya bölgesindeki permafrostun erimesine neden oluyor.

  Kazadan sonra bölgede çalışma başlatan yetkililer, 10 tondan fazla dizel yakıtın temizlendiğini belirtirken 100’den fazla işçinin temizlik çalışmalarına devam ettiğini söylemiş. Kirliliğin ne kadar sürede temizleneceği ile ilgili bir bilgi maalesef bulunmuyor.
  https://www.donanimhaber.com/rusya-da-meydana-gelen-20-bin-tonluk-dizel-sizintisi-nehirleri-kizila-boyadi–122399

  İnsanlar dünyanın kanseridir. 😦

  Cevapla
 16. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

  Çatalca / Çakılköy – 1 Haziran 2020
  Şiddetli bir hücre Silivri semalarında ;

  Cevapla
 17. Sinan (Bahçelievler 60m.)

  Modellerin tahminlerine göre Trakya’nın Karadeniz kıyılarından Kocaeli’nin doğusuna kadar kuzey kıyılarda dar bir konverjans alanına bağlı olarak şiddetli yağışlar gerçekleşebilir.
  Yalıköy skew-T diyagramı

  29 Mayıs Cuma günü için ECM’nin tahmini

  Bu da bahsettiğim kıyı konverjansı

  Cevapla
 18. Mülayim Sert ( Balat/Bursa, 80 m)

  Uludağ’da 1850 metrede (oteller bölgesi) yoğun kar yağışı ve beyazlama var (sıcaklık +0.2 derece – mgm).

  2100 metre üstünde ise kar kalınlığı oluşmuş gibi görünüyor.

  Bu gece ve yarın öğlene dek kar yağışının sıfır derece altında civarında sıcaklıklarla devam etmesi bekleniyor.

  Cevapla
 19. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Küresel ısınma nedeniyle Antarktika’da su yosunu toplulukları belirmeye başladı

  Yaklaşık 90 milyon yıl önce devasa bir yağmur ormanı bölgesi olduğu keşfedilen Antarktika Kıtası’nda insanların neden olduğu iklim değişikliği sebebiyle yeni bir ekosistem belirmeye başladı. Bilim insanlarının ortaya koyduğu ve ilk kez büyük ölçekli bir haritada gösterilmeye başlanan değişiklikte, mikroskobik ölçekteki alglerin (su yosunları) ortaya çıkmaya başladığı tespit edildi.

  Buzların erimeye başladığı yerlerde ortaya çıkan alglerin yüzeyi yeşil renge büründürdüğü ifade edilirken, bazı yerlerdeki değişikliğin uzaydan bile görülebildiği belirtiliyor. İngiliz bilim insanlarının yaklaşık altı yıllık bir çalışma sonucu ortaya koyduğu tespitte söz konusu tek hücreli canlıların daha da çoğalacağı zira artan sıcaklıkların alglerin yaşamı için uygun ortamı sağladığı vurgulanmış. Araştırmada tespit edilen bir diğer husus ise ortaya çıkan alglerin diğer canlı türleri için de bir besin kaynağı olacağı gerçeği.

  Yeni bir ekosistem ortaya çıkabilir
  İlk kez yürütülen araştırma kapsamında bilim insanları bir sonraki aşamada Beyaz kıtanın ne hızla yeşile döndüğünü bulmaya çalışacak. Cambridge Üniversitesinde görev araştırmacı Matt Davey’e göre tespit edilen alg kolonileri bölgedeki mantar sporları ve bakterilerle kaynaşmış durumda. Bu durumu “ortada bir topluluk var” sözleriyle açıklayan Davey, açıklamasının devamında “Görünen o ki bu durum yeni yaşam alanlarının ortaya çıkmasına ve yeni bir ekosistemin oluşmasına neden olabilir.” ifadelerini kullanmış.
  Toplamda 1.9 kilometre kare alanı kaplayan 1,679 farklı alg topluluğu tespit eden araştırmacılar, bunun yıllık 875 bin aracın ortaya çıkardığı CO2’ye yakın değerlerde salınıma neden olduğunu ifade etmiş. Küresel ölçekte hayati sonuçlar doğurmayan bu değerler yine de şaşırtıcı.

  Antarktika’nın en çok ısınan bölgelerinde ortaya çıkan alg topluluklarına görece soğuk güney bölgelerde daha az rastlandığı belirtilirken araştırmayı yürüten ekip lideri Andrew Gray’e göre alg topluluklarını ileride çok daha sık görmeye başlayacağız.
  https://www.donanimhaber.com/kuresel-isinma-nedeniyle-antarktika-da-su-yosunu-topluluklari-belirmeye-basladi–121959
  https://www.theguardian.com/world/2020/may/20/climate-change-turning-parts-antarctica-green-say-scientists-algae

  Cevapla
 20. Havadelisi (Sandsliåsen / Bergen, 50m) Yazıyı Yazan

  İsa Altın’ın sorusuna cevaben…

  Dünyanın her yerinde sıcak hava dalgalarının şiddeti ve süresi artıyor. Bu, doğrudan küresel ısınmayla ilgili. Yaz mevsiminin süresi de uzadığı için şiddetli sıcakların görülebildiği zaman dilimi hem bahara hem sonbahara doğru yayıldı. Ayrıca bir hipoteze göre küresel ısınma, geçiş mevsimlerinde (bahar, sonbahar) yukarı enlemlerle aşağı enlemler arasındaki sıcaklık farkını da arttırıyor, bu nedenle orta enlemlerdeki cepheler ve siklonlar kuvvetleniyor. Bu kuvvetlenme, siklonların doğusuna daha şiddetli sıcakların, batısına daha şiddetli soğukların çekilmesini mümkün kılıyor olabilir. Bu nedenledir ki Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılırken mesela Norveç’te soğuk ve kar rekorları kırıldı. Geçen hafta Norveç’in dağlarında son 60 yılın en fazla kar örtüsünün bulunduğu açıklandı. Benim oturduğum yere 12 Mayıs sabahı gelen kar sağanağı 5 dakika boyunca etrafın beyaz kalmasına yol açtı. 50 metre rakım için son derece ekstrem bir hadise. Geçen yıl da İsviçre’de mayıs ayında en geç kar rekorları kırılmıştı.

  Ayrıca denizlerin ısınmasından ötürü her türlü yağış şiddetleniyor. Soğukların görülme sıklığı azaldığı için düşük rakımlı yerlerde kar yağışlı günlerin sayısı azalıyor, fakat ılık denizden ötürü, yağışın kar olarak düşebildiği günlerde çok kar yağıyor. ABD’de göl etkili karların şiddetlenmekte olduğunu ortaya koyan çalışmalar var. Bizde de aynısı oluyor. Örneğin Karadeniz Kıyıları’na kar artık çok seyrek geliyor, ama geldiği zaman kısa süre içinde aşırı yağıyor. Son 10 yılda örnekleri mevcut. Nemi Akdeniz’den alan Toroslar’da, Karaman’da filan da son 10 yılda aşırı kar yağışları meydana geldi, rekorlar kırıldı. Bu trend devam edecektir. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de (ve Norveç’te 😀 ) seyrek ama çok şiddetli karlı sistemler bekleyebiliriz.

  Özetle, ekstrem hava olayları küresel ısınmanın etkilerine uygun biçimde gerçekleşiyor.

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Küresel ısınma yüzünden donmuş toprakların buzu çözülüyor ve altındaki metan gazı atmosfere karışıyor, metan karbondan çok daha fazla sera etkisi yapıyor. tam bir kısır döngü. 😦 Sizce bir dahaki buzul cağına kaç yıl var abi ? Var mı böyle bir tahmini tarih ?

   Cevapla
  2. Cumulonimbus (ÇANKAYA ANK/960m)

   Alt ve üst rekorlar arasında gidip geliyoruz, bu gece sıcaklık iç kesimlerde yer yer sıfırın altına düşecek. Yaban hayatı ve tarım için çok zorlayıcı bir mayıs oluyor. Bu geleceğin bir provası, daha başlangıç gibi geliyor bana…

   Cevapla
    1. Cumulonimbus (ÇANKAYA ANK/960m)

     Ortalamaların yükseldiği zaten kesin de, ben hiç bir günde 35 derece sıcaklık değişikliği hatırlamıyorum, sıcak ve soğuk rekoru kırmış istasyonlar olabilir bu süreçte, özellikle İç Ege’de, hele ki daha önceki soğuk rekorları bekleneceği gibi mayıs başında, sıcak rekorları da ay sonunda gerçekleşmişken, ikisinin arka arkaya ay ortalarında olması inanılmaz gerçekten.

     Cevapla
     1. ruhtlessnako(İzmit/Kocaeli/50m.-Atakent/Atakum/Samsun/8m.)

      Arşive bakmak lazım belki olmuştur, hatta daha ekstremi de olmuştur belki. Ama dediğim gibi artık hava dalgalarında sıcağın gücü zamansal ve alansal olarak artarken, soğuğun( kısmen merkezinden ki güc hariç) ise azalıyor. Bu da dediğiniz gibi ort.sıc. da kesin artışı demek. Gerçekten peş peşe gerçekleşmesi çok ekstremdi, bununla alakalı derste sinoptik ölçekli vaka analizi hazırlayacağım bu arada 😀 Yardım isterim belki(prob. %70) sizlerden üstat. 😀 Bayramınız kutlu olsun.

      Cevapla
 21. iltersever (Lise/DENİZLİ, 420 m)

  Denizli olarak dün 39.5 derece ile en sıcak Mayıs günü rekorunu bu sıcak dalgası içinde 3.defa kırdık. İlginç olan ve yanlış bilmiyorsam diğer merkezlerden bizi ayıran ayrıntı bu sıcak hava dalgası öncesindeki rekorun 37.8 ile geçen seneye ait olmasıdır. Böylece 2 sene üst üste Mayıs ayı sıcaklık rekoru kırmış olduk.

  Cevapla
 22. Orajhastası (Eryaman / Ankara - 826m)

  Antalya merkez 43.0 dereceyle tüm zamanların mayıs ayı sıcaklık rekorunu kırdı. Eski rekor 38.7 dereceyle 26 Mayıs 1945 tarihine aitti. Böylece eski rekor 4.3 dereceyle geçilmiş oldu ki bu gerçekten müthiş bir sıcaklık bu dönem için. Aydın da 42.6 dereceyle rekor kırdı. En sıcak yerleşim yeri ise 44.5 dereceyle İzmir’in Tire ilçesi oldu. Adana il merkezindeki Şakirpaşa ve bölge müdürlüğü istasyonları ise rekora çok yaklaşmakla birlikte 41.3 derecelik mayıs rekorunu kuramadı ama İncirlik istasyonu 42.8 dereceyi gördü.

  Cevapla
  1. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

   Neredeyse Temmuz, Ağustos ekstremlerini Mayıs’ın ortasında kıracaktı bir çok merkez. Böyle bir sistemin gelmesini doğuran faktörleri, bunun atmosferik sebeplerini keşke anlatacak; bizleri bilgiliendirebilecek bir üstadımız olsaydı…

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s