Önce Kuvvetli Yağmur, Sonra Soğuk, veee Kar!


Mert Baştürk ve Sinan Şahinoğlu‘nun yazısı… Havadelisi ekibinin katkılarıyla…
**********

Sıcaklık rekorlarının kırıldığı ve kuraklık tehdidinin iyice belirginleştiği bir aralık ayının ardından, ocak ayına da rekor sıcaklarla, ama bu sefer yağışlı bir şekilde başladık. Sıcak havalar yerini nihayet batıdan başlayarak soğuk havalara bırakıyor. Yeterli soğumanın bir aksilik olmayıp gerçekleşmesi durumunda, kuzeydeki kıyı bölgelerde bile (İstanbul, Tekirdağ, Karadeniz Kıyıları) kar örtüsü oluşturacak kar yağışı geliyor!

11 Ocak’tan 16 Ocak’a kadar olan modellerce metrekareye kilogram cinsinden tahmin edilen toplam yağış

Pazartesi akşam saatlerinde Trakya’da başlayan yarı-istasyoner (durağan) cephe yağışı zamanla doğulayarak salı sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Çanakkale, Balıkesir ve Tekirdağ’ı da içine alacak şekilde çarşamba öğlene kadar kuvvetli yağmura sebep olacak, bu yağışlar sel ve su baskını gibi olumsuzluklara da sebep olabilir. Yukarıdaki haritada dört farklı modelin 16 Ocak’a kadar düşmesini beklediği yağışları görmektesiniz, mor ve beyaz olan yerler metrekareye 100-130 kg arası yağışları göstermekte. Bu değerler ciddi olup barajlara şifa gibi gelecektir.

Metoffice 13 Ocak 2021 tarihli yer kartı analiz haritası

 

Bu haritada da durağan cephe hattının yeri görülüyor. Zamanla bu hattın doğulamasıyla beraber önce çarşamba sabah Trakya’ya, daha sonra öğle saatlerinde Marmara Bölgesini’de kapsayacak şekilde karayelle beraber ciddi bir sıcaklık düşüşü meydana gelecek ve hava sıcaklıkları bölgede hızlıca 5-7 derece aralığına düşecek. Bu ciddi soğumanın arkasından perşembe günü hava daha da soğuyacak ve hepimizin çok özlediği kar değerlerine nihayet ineceğiz.

GFS 850 hPa(yaklaşık 1500 metre) sıcaklık anomalisi haritası, görüntü tropicaltidbits’ten alınmıştır.

 

Yukarıdaki animasyonda 850 hPa sıcaklıklarının normallerden farkını görmektesiniz. Soğuk havanın ayın 13’ünde (çarşamba) ülkemize hızlıca girdiği görülüyor. İlerleyen günlerdeyse soğumanın şiddetini artırmasıyla beraber sıcaklık değerleri İstanbul, Kocaeli, Bursa gibi büyük şehirlerde kıyılarda bile kar yağışına sebep olacak değerlere inecek ama ne yazık ki bu yağışlar hafta sonuna kadar yüksek yerler dışında herhangi bir kar birikimine sebep olmayacak.

Perşembe günkü soğumaya ilave olarak Ege Denizi üzerinden gelecek olan yeni bir alçak basınç sistemi hızlıca Anadolu’ya giriş yapacak, denizlerden aldığı nemi içeriye kadar taşıyarak cuma günü önce Batı ve İç Anadolu’da, cumartesi günüyse İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’da yoğun kar yağışlarına sebep olacak. Özellikle cuma ve cumartesi günleri buralarda karayolu ile seyahat planlarınız varsa dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu harita ECM’nin 16 Ocak akşamına kadar olan kar birikimi haritası, Anadolu’daki kar severleri mutlu edecek gibi 🙂

 

Cuma günü Ege’den giriş yapacak olan siklonun doğulamasıyla beraber kuzeyden daha kuvvetli bir soğuk hava dalgası giriş yapacak ve sıcak-soğuk deniz etkileşiminin bir sonucu olarak cumartesi günü Marmara ve Batı Karadeniz’de deniz etkili kar yağışlarını başlatacak. Bu kısım daha tam netleşmemiş olmakla birlikte, sayısal modellerin ağız birliğinden dolayı yine de ön bilgi veriyoruz; güncellemelerimizi lütfen takip ediniz.

Batı bölgelerden peşi sıra geçen alçak basınçların ardından pazar ve pazartesi günleri Deniz Etkisi ile Kar şeklinde tabir ettiğimiz DEK yağışları devreye giriyor. 38 yıllık sıcaklık ortalamasından çok ılık olan Karadeniz’den, 850 hPa’da (yerden yaklaşık 1500 metre yükseklik) -15 ve 500 hPa’da (yerden yaklaşık 5500 metre yükseklik) -35 derece gibi çok soğuk bir hava kütlesinin geçişi ile birlikte; Karadeniz’in tepkisi gecikmiyor. Deniz etkisi koşullarının nasıl olacağı henüz net olmadığı için bu başlık altında yapacağımız güncellemeleri takip ediniz.

 

Özet olarak, yurdumuza batıdan giriş yapan yağışlı hava dalgası yerini çarşamba günü soğuk havaya bırakıyor. Perşembe günüyse soğumanın şiddetini arttırıp kıyılarda dahi kar yağışına sebep olmasını bekliyoruz, fakat o gün yüksekler dışında bir kar birikimi olmayacak. Cuma ve cumartesi günüyse yeni bir alçak basınç sistemi Ege Denizi’nden hızlıca Anadolu’ya giriş yapacak, İç bölgelerde ve Doğu Anadolu’da yoğun kar yağışları ve beraberinde sıkıntılar meydana getirecek. Vade henüz uzun olmakla birlikte, Cumartesi günü, kuzeyden kuvvetli bir soğuk hava dalgasının gelmesiyle beraber Batı Karadeniz ve Marmara’da deniz etkili kar yağışlarının başlamasını bekliyoruz. Bu deniz etkili yağışlar aşırı sıcak olan denizlerin üstüne geleceği için, yerel olarak çok yoğun kara sebep olabilirler. Güncellemelerimizi takip ediniz.

Önce Kuvvetli Yağmur, Sonra Soğuk, veee Kar!” üzerine 237 düşünce

 1. umutkaynar1 Muş/ Bulanık 1547m

  Metrelik kar veren diyagramlar ,gerçekleşmeyen yağışlar ,bir türlü düşmeyen sıcaklıklar ve ailemin olduğu yeri (Zonguldak) vuracak DEK yağışları.1500 metreden böyle hüzünlü bir şekilde Batı’ya bakacağım hiç aklıma gelmezdi. Gerçekten çok sinir ve moral bozucu bir durum. Ah ulan nerden düştük bu belaya. Keşke fotoğrafını sevseydim. Bu arada cümleten sistem hayırlı olsun

  Cevapla
   1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

    Hocam bir de şöyle düşünün, 900 küsür metre rakımdasınız. Ertesi gece sizi eksi bilmemkaç derece soğuk hava bekliyor. Ama yerdeki 2 cm kar da lodosla eriyip üstüne yağmur yağıyor. Sonra azıcık bir kar serpiştirip o soğuğu ve mahvedilmiş mimarisi ve kirli havasıyla gri bir şehir sizi karşılıyor. Siz sahilde 10 cm daha fazla diye güreşirken biz burnumuzdaki maskeden sarkan buzla uğraşacağız. 😁
    Ben Bolu’ya taşınmak istiyorum.

    Cevapla
 2. BARIS_karmania173metrebursacamlica

  Herkes nefesini tutmuş, soteye yatmış bekliyor, Bursa da yağış başladı, GFS çıktıları İstanbul handikapını bize yaşamayacak gibi duruyor, zaten GFS üzerinden değerlendirme yaptığını düşündüğüm bir http://www.weather-forecast.com sitesi İstanbul u bozdu, bizim yağış miktarını 2cm kıstı, . Taneler büyüyor, oh be kar gördük, akşam ve gece Boyunca Bursa dan fotoğraf vs atmak için soteye yatıyorum.

  Cevapla
  1. Mülayim Sert ( Balat/Bursa, 80 m)

   Sıcaklık 0 derecenin biraz üstünde (+0.5-+1 arası) olduğundan şimdilik çimenlerde, kiremitlerde ve araçların üstünde hafif beyazlama var. Kar yağışı yoğun ve etkili biçimde devam ediyor. Sıcaklık eksi değerlerde olsaydı bu yoğunlukta kar ile asfalt dahil her yerde birikim olurdu. Eksi değerleri bekliyoruz.

   Cevapla
   1. Mülayim Sert ( Balat/Bursa, 80 m)

    Bursa genelinde beyazlama evresi aşıldı. Ara caddeler dahil her yerde birikim var. Sıcaklık eksi değerlere doğru düşüyor. Tahmin edildiği gibi kar yağışının gece boyu sürmesi durumunda 2016-17 kışından bu yana ilk ciddi kar birikimi görülecek.

    Cevapla
 3. Havadelisi (Sandsliåsen / Bergen, 50m)

  Bu akşamın model çıktılarını, özellikle de GFS 18z’yi görünce yemin ederim binlerce kilometre ötede sinirlerim bozuldu.

  Hepinize, başta İstanbullulara, sabır diliyorum. Yüksekler alır gene biraz.

  Şimdi şubatta kıyılara 30-40 cm yapacak bir sistem gelse ne fark eder… Bu küresel ısınma çağında kar, Türkiye gibi ülkeler için, sürekli incitip kalp kıran sevgili gibi oldu. Neden sonra çıkagelip binlerce tatlı sözle gönül almaya kalksan ne fark eder, aylarca yıllarca yıkıp tarumar etmişsin…

  Cevapla
  1. ademsakal (Kartal, 104m)

   Şimdi tv.de zap yapıyordum. Haberturk 10 cm, ntv 30-40cm, cnnturk 20-40cm (Bünyamin surmeli canlı) birikim olacak dedi. Yani akşama 6 saat kaldı, bu dar zamanda tahmin ettiğiniz gibi olumsuzluk olursa çok yazık olur. Hayırlısı inşallah.

   Cevapla
  2. Requiem (İstanbul-Kadıköy, Rıhtım, 0m)

   Kadıköy sakini bu haftasonu beklentim, 10 saat yağıp tutmayan karın sabahın köründe araba camlarında oluşturduğu hafif beyazlığa kanıp heyecanla dışarı çıktığımda ıslak eldivenim, cılk olmuş ayakkabımla sokakta yürürken Çekmeköy’den falan inen bir arabanın üstünde kalmış olan hayvani karın bile Kadıköye yağan toplam kardan daha fazla olduğunu gördüp şaşırdığım çocukluğumdaki o tatsız, tatminsiz bir kış günü anısını bana yaşatması şeklinde:)

   Cevapla
 4. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  1 gün kala modeller bozdu, şaka gibi ya. Oysaki ne kadar heyecanlı ve mutluydum. Umarım bir mucize, bir sürpriz olur ve tatmin edici bir kar örtüsü olur. Niye böyle oluyor allahım ne olur yüzümüz gülse, çoluk cocuk kar topu oynasa. 365 günün sadece 3-5 günü kar örtüsü istiyorum çok şey istemiyorum. 😦

  Cevapla
 5. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

  Ankaralının ve Edirnelinin yüzü güler mi? Ah ah…

  Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Sistem fazla doğuladı ayarı tutturamadı. Yüksek erkenden sokuluyor üstümüze doğru inşallah mucize olur da düzelir 😦

   Cevapla
  1. Requiem (İstanbul-Kadıköy, Rıhtım, 0m)

   Kadıköy’e ne demeli! Dün gece 6 dereceydi. Sırf Kadıköy’de yaşadığım için gelen hiç bir sistem beni heyecanlandırmıyor. Kendimce çıkarımım aşırı karayel fırtınası falan olmadıkça ya da 850hpa -15 altına inmedikçe Kadıköy’den dolayısıyla da İstanbul’dan kar konusunda bir cacık olmaz. İstanbul Karaköy,Eminönü, Kadıköy, Boğaz hattıdır. Millet Çekmeköy’den Çatalca’dan yazmış İstanbul’a kar yağdı diye. Siyasi haritada il sınırlarında diye milleti özendirip yanıltmayın:)

   Cevapla
 6. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Fenertepe’de 02:30’da gök gürültüsüyle başlayan yoğun kar kısa sürede ortalığı beyazlattı ama yağmura döndü. Bir saat geçen sürenin ardından tekrar kara döndü ve şu anda saat 06:00, yoğun kar devam ediyor 🙂

  Cevapla
 7. spnca (Sapanca/SAKARYA, 40m)

  İlk dalga yağış beklenen saatten erken girecek. Yaklaşık 1.5 saat kadar önce Çanakkale’nin batısından eko veren yağış, neredeyse İstanbul sınırına kadar dayandı. Yer seviyesi sıcaklıkları da MGM’nin tahmininin aksine oldukça düşük. Örneğin, Sapanca anlık olarak 0,2 derece. Cephe hızla doğuya kayarken etki alanında iyi kar bırakacak gibi görünüyor. Heyecanla bekliyoruz.

  Cevapla
   1. spnca (Sapanca/SAKARYA, 40m)

    Ozan Hocam, namınızın hakkını veriyorsunuz. Taa oralardan bu saatte (bize göre erken de olsa) İstanbul radarını takip etmek ve en az bizim kadar heyecanlı olmak da ne bileyim, deli işi bu, havadelisi.

    Cevapla
  1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

   Hocam kedinin ciğere baktığı gibi geçen kıştan beridir Eskişehir-Afyon-Kütahya üçlüsünün kameralarını seyrettik yetmezmiş gibi kupkuru yere -8°C leri yedik. Sizin nefesiniz kuvvetlidir biraz da bize üfürüverin. 😁🖐
   Herkese önce sağlık sonrasında adilane dağılan kar yağışlarıyla büyük kapsamlı sistemler ve siklonların cirit attığı bir kış dilerim.

   Cevapla
 8. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

  Herkese merhaba!🖐
  İşe girme, sınavlara hazırlanma, yüksek lisans derslerim vb. sözde kariyerime odaklanıp özde öğrenciliğe dönüş dışında üçün birini aldığım şu dönemde, ara ara Ozan Hocamızı birtakım sosyal medya platformlarından rahatsız etsem de burayla ilgilenememiştim. Umarım herkes iyidir. 😊
  Sağlığın yerini hiçbir şeyin dolduramadığını öğrendiğimiz ve sevdiklerimizden kimimizi sonsuza kadar koparan bir süreç yaşıyoruz ve bu gidişle bi müddet daha yaşayacağız. 😔 Bunun yanında, Akdeniz Doğal Kaynak Sahaları’nın paylaşımı, sınırlarımızın taciz altında oluşu, kafası çok çalışan (siliv…) siyasilerimizin ve ekonomik sorunların etrafı kuşattığı dönemde bir de kuraklıkla başımız belada olup bilimum efsunluluğun eksik olmadığı ülkemize bu son gelen sistemin ilaç gibi geleceğini düşünüyordum lakin Ankaramız yine, yine ve her zamanki gibi yine(?!) ilacın bize nem tutucusunu hediye ediyor ve kupkuru zemine -10°C ayazıyla bizi karşılamaya hazırlanıyor. Selamlar herkese, deli Çeto isyankarlığı ama bir o kadar mülayimliğiyle geri geldi. 😷😁

  Cevapla
 9. nehrk (Göktürk/İstanbul 54m)

  Sistem yılbaşında selektör atmaya başladı. Baştan güçlü gibi görünse de, vade yaklaştıkça model ve güncellemeler arası tutarsızlıklar arttı. Bir güncellemede sağa yalpalayıp Rize’ye, bir sonrakinde sola yalpalayıp İtalya’ya gider gibi görününce geçmiş tecrübelerimize dayanaraktan takip etmeyi bırakmıştım. Her sistemin önünde sonunda kuşa döneceği veya bize yar olmayacağına dair o kaybetmişlik duygusu içime işlemiş.
  Geçtiğimiz haftasonu, sistem son dönemin modasına uyarak hızlıca doğuya sürüklenerek yine o malum bölgeyi gömecek gibi görünürken Pazar akşamından sonra modeller sırayla Marmara bölgesi için olumlu yönde değişim sinyalleri vermeye başladı. 🙂

  Aşağıdaki GIF’i olumlu yöndeki bu değişimde en önemli faktörlerden biri olduğunu düşündüğüm, adı bizim camialarda kara listeye alınmış olan İtalya AB’si’nin hareket eğrisini görebilmemiz için paylaşıyorum.

  Bu akşam (14.01) itibariyle Ligurya Denizi (İtalya’nın batı kıyıları) civarlarından yola çıkıyor. 1006 milibarlık bir L merkezi olarak göreceksiniz. Sicilya ve Yunanistan’ın etrafından dolanarak Girit üzerinden geçip TR üzerinde Pazar günü Muğla-Samsun yapıyor ve U dönüşünü tamamlıyor. TR üzerindeki rotası gün önceki senaryolara göre epey batılı seyrettiği için de sistemi bir nevi frenliyor, Marmara bölgesinin de kaydadeğer bir müddet oyunda kalmasını sağlıyor.

  Hemen ardından Pazar (17.01) akşamı ikiz kardeşi yola çıkıyor, benzer bir rotayla TR Akdeniz açıklarına kadar gelip, bu sefer tırmanmasa da Kıbrıs civarlarında duraksayarak izobarları düzeltiyor, soğuğun da doğuya kaçmasını engelliyor. Bu sayede Marmara’nın kuzey sahilleri 20.01 Çarşamba itibariyle halen DEK almaya devam ediyor. GFS 06Z, Pazartesi akşam-Çrş sabahı arası yağış ara vermiş görünse de sistem süresi açısından bizim için oldukça olumlu bir senaryo. Tabi bu 2. siklonu her model vermiyor henüz. Bakarsın o da tırmanır. Giderayak sistem sonu İzmir-Çanakkale kıyağı yapar. Düşük ihtimal ama imkansız değil, süre de uzun.

  Bu sistem Pazar akşamı itibariyle düzelmeye başladığından beri içimdeki o amatör ses güzel şeyler olacağını söylüyor. Bazı sistemler modeller yağışını az da verse, bir şeyleri eksik de görünse çok güzel olacak hissi yaratır ya, bu yazıyı buraya kadar okuyan herkes anladı o hissi, işte o his bende giderek güçleniyor. Bozarsa da şom ağzımdan bilmeyesiniz.

  Cevapla
 10. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Cuma sabahı yeni bir basınç sistemi Ege’den giriş yapıyor ve Marmara’da(kıyılar dahil) kar yağışı yapacak. Yükseklerde kar örtüsü, kıyılarsa seyirlik kar görür.

  İstanbul özelinde konuşmak gerekirse güney ve yüksekler daha şanslı. Kıyılarda yağışın yoğun olduğu anlarda çimlerde ve arabaların üstünde bir tutma gerçekleşebilir, yüksekler ise örtü alır ama öğlene kalmadan eriyecektir.

  Cevapla
 11. umutkaynar1 Muş/ Bulanık 1547m

  [url=https://hizliresim.com/bCm0nj][img]https://i.hizliresim.com/bCm0nj.gif[/img][/url]
  [url=https://hizliresim.com/N3YTUN][img]https://i.hizliresim.com/N3YTUN.gif[/img][/url]
  [url=https://hizliresim.com/2bQ3dC][img]https://i.hizliresim.com/2bQ3dC.gif[/img][/url]
  İlk attığım diyagram Muş iline, ikincisi Bİtlis’e üçüncüsü ise her iki ile 100km uzaklıkta olan konumum Muş/Bulanık ilçesine ait. Bu denli geniş bir coğrafyayı etkileyen siklonik yağışta neden bizim yağışlarımız bu denli düşük ? Fön etkisi yaparak havayı kurutacak bir dağ silsilesi Muş ile aramızda bulunmamakta. Ama gelen sistemlerin çoğu tüm nemini bu iki ile neden kusma eğilimine giriyor anlamıyorum.

  Cevapla
    1. falkan82 (Samandıra/İst - 131 m, Karapürçek/Sakarya - 66 m)

     Benim yaşadığım Sancaktepe ilçesine ek olarak Çekmeköy, Ümraniye, Beykoz ve Şile ile Pendik ilçelerinin iç kısımları 2017imsi bir görüntüye (25-40 cm arasında temiz kar) bürünebilir gibi görünüyor bana.

     Bir de pek bahsetmesek de pazartesi ve özellikle salı sabaha karşı yine yukarıda saydığım bölgeler ile Silivri Orman Sahası istasyonlarında hakkını veren eksili değerler görmemiz de olası. İki basamaklı eksili değer olursa ya da en azından yaklaşırsa ben şaşırmam.

     Cevapla
    2. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

     Hocam SKIRON tarzı modeller öyle söylemiyor. Bence bu kadar emin olmamak lazım. Sıcak denize 500mb -42 pek hafife alınacak birşey değil. DEK de ayrı bir konu.

     Cevapla
 12. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Bu sistem her güncellemede daha da güçleniyor sanırım, üstadlar ne diyor buna? İlk başta havada görsem yeter modundaydım, sonra 3-5cm olsa yeter dedim, şimdi de 20-30 cm civarı hatta DEK bantları ile yarım metreyi aşar mı diye düşünmeye başladım.

  Dek ile kar alanlar bilir, vurduğu yeri 5 dakikada bembeyaz yapma potansiyeline sahipler. Muhtemelen gök gürültülü kar da görürüz bu sistemde. Çünkü hem denizler normalden sıcak hem de 500 ve 850 hpa çok soğuk. 2017 sistemi gibi sürpriz yapacak bence, tabii modeller son an değişmezse.

  Cevapla
 13. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

  Seneler sonra böyle bir heyecan yaşamak güzel…

  Şampiyonluğa yıllarca hasret kalıp da deplasmana bir umut gitmiş taraftar gibi bekliyoruz senelerdir.

  İnşallah güzel bir sistem olur. Gündemin tüm olumsuzluğuna beyaz bir örtü düşer…

  Cevapla
 14. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Perşembe sabah İstanbul’un yüksek rakımlı mahallelerinde(180 metre ve üstü) hafif kar yağışı ve karla karışık yağmur yağabilir. Karasal soğuğun beklenenden bir tık daha soğuk geleceğini düşünüyorum ve çiy sıcaklığının negatif olmasından ötürü bir kar yağışı görülebilir.

  Cevapla
 15. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Son model(Çarşamba 00Z) çıktıları İstanbul adına çok iyi çıktı. Bu sistemin yıldızları Doğu Marmara ve Batı Karadeniz olacak gibi. Cuma günü Skew-t diyagramlarından ayrıntılı analiz yaparız 🙂

  Cevapla
 16. hukukcu81

  Hadi hayırlısı bakalım inşallah tatmin edici kar yağışı bırakacak bir sistem olur. 4 yıl aradan sonra tatmin sınırımı baya aşağıya çektim.

  Cevapla
 17. cGrem

  Hocalarım ve tüm karseverler herkese iyi geceler.
  Çarşamba öğlen gidiş cuma akşam dönüş bir Kocaeli-Afyon-Kocaeli yolculuğum olacak. Sizce sıkıntı yaşar mıyım yolda?

  Cevapla
 18. aliveli (Adapazarı, 30 m)

  Merhabalar cümleten..Kar severliğe dair zamanın ruhuyla alakalı olarak değişip dönüşen bir durumdan bahsetmek istiyorum tam da kar yağışının arifesinde..
  2 gün içinde birçok site,hesap,vs. üzerinden anlık,sürekli güncellenen ve değişen bilgilerle ‘acaba yağmayacak mı?yok yok yağacak galiba? ‘ gibi gitgeller yaşadım,yaşıyorum..hala net değil..mesela Adapazarı’nda örtü 5-10 cm de olabilir,bi ihtimal 25-30 u da bulabilir gibi duruyor..yani belirsiz..yaşadığımız hayatların bir sonucu olarak ,bir tarafımızla artık yüksek beklentili tüketiciler olduğumuz için ne kadar yağacağını tam olarak bilmek istiyoruz..bu beklenti problemli biraz..ama bunun da sebebi zamanın ruhu sanki..corona konusundan daha birçok konuya kadar hiçbir bilgi net,kesin değil gibi..belirsizlik hayatın her alanına sızmış durumda ekonomiden iklime kadar..şu yağacak ‘kar’ın bizdeki hissine kadar birçok alanda,artık alışageldiğimiz belirsizlik; şu güzelim,kaynağını çocukluktan alan kar hissini bile tatsızlaştırıyor bir yönüyle..son ana kadar bu bilgileri,raporları takip edeceğimi biliyorum..ama keşke etmesem de çocukluktaki heyecanlı,saadetli,bol hayalli kar bekleme hissine geri dönsem diye geçiriyorum içimden..yani demek istediğim hiçbirşey zamanın ruhundan bağımsız değil..iklim de algılayış ve hissediş biçimlerimiz de..hayat değişti,dünya değişti;iklim değişiyor,biz de değişiyoruz..geçmişe öykünme ya da bugüne eleştiri anlamında söylemedim bunları..birbiriyle ilk bakışta çok alakalı durmasa da; gündelik hayatın,iklimin,hissin,değişimin,şiirin vb. birçok şeyin bir bütünün parçası gibi etkileşimli işlediğini işaret etmek istedim..
  Çünkü Meteoroloji biliminden , insanın ayarları bozulunca havanın suyun toprağın da ayarının bozulduğunu da anlıyorum..artık hangisi bozulunca hangisi de onu takip ediyor,bu bir tavuk-yumurta ilişkisi midir bilemeyeceğim ama dünyayla,tabiatla iyi geçinmezsek hepimizin hayatını temelden sarsabilecek politik,ekonomik,hayati meselelere dönüşebiliyor sorunlar..muhtemelen yakın geleceğin temel gündemlerini iklim belirleyecek ..bu anlamda meteoroloji,politika,düşünce,ekonomi,yani hayat direk ilişkili hale geliyor..Türkiye’nin siyasi gündemleri bu meselelerden çok uzak maalesef..ama yakın gelecekte bu konulara mecburen cevaplar vermek durumunda olacağız..hava deliliğinin böyle bir anlamı da var bence..hava deliliği önemli bu yüzden:)
  Sevgili hava delileri, affınıza ve sabrınıza sığınarak, dönüşümünü farkedip paylaşmak istediğim kar hissim üzerinden ilişkilendirdiğim şeyleri aktarmış oldum..
  Ve son olarak, müstakbel kar yağışını hala heyecanla ve sevinçle beklediğimi söylemek istiyorum:)
  Herkese bu sistemde , ‘kar’ı niye ve ne şekilde seviyorsa o şekilde doya doya tecrübe etmesini dilerim..sevgiler,hürmetler,neşeler dilerim..

  Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Hissiyatını çok güzel dile getiren bu çok anlamlı yazılar için bizler de sana teşekkür ederiz 🙂

   Cevapla
 19. esberat (Alemdağ, Ankara - 1010m)

  Ankara için, yarın soğuk cephenin geçişi sırasında daha önce gfs’nin öngördüğü durumu (bkz. https://havadelisi.com/atis-serbest/comment-page-146/#comment-99010) şimdi de ecmwf öngörüyor. geçiş hızlı gerçekleşeceğinden dolayı anlık yaşanacak meteorolojik hadiseler tam da bir havadelisinin merak ettiği cinsten olacak.  Ankaralıları tatmin edecek asıl kar yağışı ise cuma günü gerçekleşecek. ab konumu ile alakalı herhangi bir değişim olmazsa merkezde min. 7cm, çevre ilçelerde 15 cm yakın kar birikimi olacaktır.


  Cevapla
 20. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Nasıl yani İstanbul da kar olmayacakmı 😭 zaten bize gelen sistemlerde ,sistem hemen doğuya kayıyor, birde çakılı kalsa ne olur, hazır sokağa çıkma yasağı varken heryer karla dolsun taşsın. 1-2 cm bunca sene beklememize çok az, peki DEK ler aktif olurmu? Kağıthane de ikamet ediyorum, mesela 5 cm dahi olmazmı?

  Cevapla
 21. Santiago (Florya - IST / 47m)

  12 Ocak 2021 – 00Z güncellemelerini paylaşalım arşivde kalsın.

  Cumartesi-Pazar İstanbul’da soğuma yeterli olsa da sistem çok hızlı doğuya kayacağı için yağış miktarı az görünüyor. Modeller tam mutabakata varamasa da güney sahillerde birkaç cm kar örtüsü için rüzgarın biraz daha kuzeydoğuya meyletmesi gerekir. Muhtemelen yarın akşam netleşir.

  Ankara da dahil olmak üzere İç Batı Anadolu ve Batı Karadeniz baya iyi durumda.

  Cevapla
 22. Nostaljik.D.Ataşehir

  Hayırlı, uğurlu olsun, elinize, emeklerinize sağlık, çok güzel olmuş başlık.

  Cevapla
 23. doctor bane (Konuralp, Düzce 199 m - Ümraniye, İstanbul 103 m - Merkez, Bolu 886 m)

  Deniz suyu sicaklik anomalisinin asiri pozitiflerde olmasinin marmara ve bati orta karadeniz kiyilarinda cok yogun sea-effect kar yagisina sebep olacagini soyleyebilir miyiz? Hava kutlesi ile deniz suyu arasindaki fark ne kadar fazlaysa o kadar yogun yagis denklemi dogru olur mu? Aciklarsaniz sevinirim. Simdiden memlekete bol kar şansı dilerim.
  Ayrica kar sevinciyle sokaktaki dostlari lutfen unutmayalim. Bazi insanlarin yanlis bilgisi uzerine soyluyorum sokak kedi ve kopekleri dogaya tam uyumlu yabani hayvanlar degil evcil-yari evcil hayvanlardir. Insan eliyle evrimlesmistir. Bizlerin yardimi olmadan uzun ve saglikli yasayamazlar. Kar sevincimizi yasarken sokaklara mama birakmayi lutfen ihmal etmeyelim.

  Cevapla
 24. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Senenin ilk sistem başlığı hayırlı olsun. Gün yaklaştıkça teknik analizlerimizi buradan paylaşırız. Siz de kendi yaşadığınız yer için analizlerinizi buradan paylaşabilirsiniz 🙂

  Cevapla
  1. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

   Emeğinize sağlık Ozan ve Sinan Hocam.

   Site ve diğer forumlar ağlama duvarına döndüğünden beri tek kelime yazmak gelmedi içimden. Hele ki kayıp, gecen son 3 kış sonrası. Bir de kuraklık belasıyla yüzleşince…

   Umarım devamı da güçlenerek gelir; %70-80 lerle yaza girmek hayal belki ama barajlar 50-60’ı yakalarsa Ist’da, en azından beklenen sonu 1 sene daha ertelemiş oluruz.

   Herkes tadını çıkarsın. 😉🙏

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s