Önce Kuvvetli Yağmur, Sonra Soğuk, veee Kar!


Mert Baştürk ve Sinan Şahinoğlu‘nun yazısı… Havadelisi ekibinin katkılarıyla…
**********

Sıcaklık rekorlarının kırıldığı ve kuraklık tehdidinin iyice belirginleştiği bir aralık ayının ardından, ocak ayına da rekor sıcaklarla, ama bu sefer yağışlı bir şekilde başladık. Sıcak havalar yerini nihayet batıdan başlayarak soğuk havalara bırakıyor. Yeterli soğumanın bir aksilik olmayıp gerçekleşmesi durumunda, kuzeydeki kıyı bölgelerde bile (İstanbul, Tekirdağ, Karadeniz Kıyıları) kar örtüsü oluşturacak kar yağışı geliyor!

11 Ocak’tan 16 Ocak’a kadar olan modellerce metrekareye kilogram cinsinden tahmin edilen toplam yağış

Pazartesi akşam saatlerinde Trakya’da başlayan yarı-istasyoner (durağan) cephe yağışı zamanla doğulayarak salı sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Çanakkale, Balıkesir ve Tekirdağ’ı da içine alacak şekilde çarşamba öğlene kadar kuvvetli yağmura sebep olacak, bu yağışlar sel ve su baskını gibi olumsuzluklara da sebep olabilir. Yukarıdaki haritada dört farklı modelin 16 Ocak’a kadar düşmesini beklediği yağışları görmektesiniz, mor ve beyaz olan yerler metrekareye 100-130 kg arası yağışları göstermekte. Bu değerler ciddi olup barajlara şifa gibi gelecektir.

Metoffice 13 Ocak 2021 tarihli yer kartı analiz haritası

 

Bu haritada da durağan cephe hattının yeri görülüyor. Zamanla bu hattın doğulamasıyla beraber önce çarşamba sabah Trakya’ya, daha sonra öğle saatlerinde Marmara Bölgesini’de kapsayacak şekilde karayelle beraber ciddi bir sıcaklık düşüşü meydana gelecek ve hava sıcaklıkları bölgede hızlıca 5-7 derece aralığına düşecek. Bu ciddi soğumanın arkasından perşembe günü hava daha da soğuyacak ve hepimizin çok özlediği kar değerlerine nihayet ineceğiz.

GFS 850 hPa(yaklaşık 1500 metre) sıcaklık anomalisi haritası, görüntü tropicaltidbits’ten alınmıştır.

 

Yukarıdaki animasyonda 850 hPa sıcaklıklarının normallerden farkını görmektesiniz. Soğuk havanın ayın 13’ünde (çarşamba) ülkemize hızlıca girdiği görülüyor. İlerleyen günlerdeyse soğumanın şiddetini artırmasıyla beraber sıcaklık değerleri İstanbul, Kocaeli, Bursa gibi büyük şehirlerde kıyılarda bile kar yağışına sebep olacak değerlere inecek ama ne yazık ki bu yağışlar hafta sonuna kadar yüksek yerler dışında herhangi bir kar birikimine sebep olmayacak.

Perşembe günkü soğumaya ilave olarak Ege Denizi üzerinden gelecek olan yeni bir alçak basınç sistemi hızlıca Anadolu’ya giriş yapacak, denizlerden aldığı nemi içeriye kadar taşıyarak cuma günü önce Batı ve İç Anadolu’da, cumartesi günüyse İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’da yoğun kar yağışlarına sebep olacak. Özellikle cuma ve cumartesi günleri buralarda karayolu ile seyahat planlarınız varsa dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu harita ECM’nin 16 Ocak akşamına kadar olan kar birikimi haritası, Anadolu’daki kar severleri mutlu edecek gibi 🙂

 

Cuma günü Ege’den giriş yapacak olan siklonun doğulamasıyla beraber kuzeyden daha kuvvetli bir soğuk hava dalgası giriş yapacak ve sıcak-soğuk deniz etkileşiminin bir sonucu olarak cumartesi günü Marmara ve Batı Karadeniz’de deniz etkili kar yağışlarını başlatacak. Bu kısım daha tam netleşmemiş olmakla birlikte, sayısal modellerin ağız birliğinden dolayı yine de ön bilgi veriyoruz; güncellemelerimizi lütfen takip ediniz.

Batı bölgelerden peşi sıra geçen alçak basınçların ardından pazar ve pazartesi günleri Deniz Etkisi ile Kar şeklinde tabir ettiğimiz DEK yağışları devreye giriyor. 38 yıllık sıcaklık ortalamasından çok ılık olan Karadeniz’den, 850 hPa’da (yerden yaklaşık 1500 metre yükseklik) -15 ve 500 hPa’da (yerden yaklaşık 5500 metre yükseklik) -35 derece gibi çok soğuk bir hava kütlesinin geçişi ile birlikte; Karadeniz’in tepkisi gecikmiyor. Deniz etkisi koşullarının nasıl olacağı henüz net olmadığı için bu başlık altında yapacağımız güncellemeleri takip ediniz.

 

Özet olarak, yurdumuza batıdan giriş yapan yağışlı hava dalgası yerini çarşamba günü soğuk havaya bırakıyor. Perşembe günüyse soğumanın şiddetini arttırıp kıyılarda dahi kar yağışına sebep olmasını bekliyoruz, fakat o gün yüksekler dışında bir kar birikimi olmayacak. Cuma ve cumartesi günüyse yeni bir alçak basınç sistemi Ege Denizi’nden hızlıca Anadolu’ya giriş yapacak, İç bölgelerde ve Doğu Anadolu’da yoğun kar yağışları ve beraberinde sıkıntılar meydana getirecek. Vade henüz uzun olmakla birlikte, Cumartesi günü, kuzeyden kuvvetli bir soğuk hava dalgasının gelmesiyle beraber Batı Karadeniz ve Marmara’da deniz etkili kar yağışlarının başlamasını bekliyoruz. Bu deniz etkili yağışlar aşırı sıcak olan denizlerin üstüne geleceği için, yerel olarak çok yoğun kara sebep olabilirler. Güncellemelerimizi takip ediniz.

Reklam

Önce Kuvvetli Yağmur, Sonra Soğuk, veee Kar!” üzerine 237 düşünce

 1. Coşkun Çiçek

  Herkese iyi geceler,
  Forumun sessiz takipçilerindendim. Sayfaya uzun zamandan sonra girip ismine aşina olduğum insanları görmek benim için güzel oldu. Şu an Bursa’da bir mucize(benim için) oluyor. Marmara Denizi üzerinden DEK yağışı alıyoruz. 2017 Ocak’ta 3. gün oluşan İstanbul-Sinop Otobanı’nı hatırlarsınız. Aynı duygular içindeyim şu an. Dışarıda harika bir yağış var. Umarım bir sonraki sistemde herkes mutlu olur, özellikle İstanbul’daki dostlar ve kar hasreti çeken herkes!
  Sağlıcakla kalın.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsliåsen / Bergen, 50m)

   Çok iyi. Bugün Bodrum’un kuzeybatısındaki Dağbelen köyünden “kar” diye paylaşılan bir graupel videosuna denk geldim. Deniz etkisiyle oluşmuş konvektif bir hücrenin geldiği belliydi gökyüzünün ve yağışın halinden 🙂 Dağbelen biraz yüksek, 200’ün üstünde rakımı var.

   Cevapla
   1. Mülayim Sert ( Balat/Bursa, 80 m)

    Vay canına… Armutlu Yarımadası ile Bursa arasındaki o radardaki küçük kütle ısrarcı şekilde üstümüzde kaldı. Üç saattir aralıksız zaman zaman yoğun orta kuvvette kar alıyoruz -2/-2.5 derecelerde. Taze kar öncekinin üstünü kapladı. 20 cm’ye doğru gidiyoruz.

    Cevapla
 2. carcass (Eskişehir,804m)  Eskişehir’de güzel bir sistem yaşadık. En merkezi yerde bile 12-13 cm’lik birikim bıraktı. Şimdi sıra eksi 10 derecelerin altını test etmeye geldi.
  Kar alan yerler tadını çıkarsın. Kuraklıktan sonra süper geldi hem bedenen hem de ruhen. Beklentilerin altında kalan yerler için ise geçmiş olsun. Çok üzücü durum gerçekten.

  Cevapla
  1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

   Eses’e selamlar hocam. 2 senedir maşallahınız var. Biz Engürü’de tül gibi örtüye kar yağdı der olduk. Eryaman’a kadar gelen kar 15 km ötesine gelemez oldu. 🙂 Bırakın 33 cm rekor tazelemesini 2 yıldır 10 cm bile yağmadı konumumda. Tadını çıkarın. Burada yaşamak hava deliliği için büyük bir azim gerektiriyor.

   Cevapla
  2. Oğuz Bezirci

   Afyon onlardan biriydi Ab merkezi bizden geçti.3 defa 2-3 cm’lik örtü aldık. Yağdı eridi yağdı eridi. Kütahya 20 cm. alırken biz 2-3 cm.’de kaldık. Son senelerde moda oldu bu durum 😦

   Cevapla
 3. BARIS_karmania173metrebursacamlica

  https://barisyilanci.files.wordpress.com/2021/01/img_20210117_203546.jpg?resize=892%2C892

  BURSA 20:48, 17.01.2021

  Hala yağıyor, hava ekside ve her tane yapışıp kalıyor, gece boyunca ; çevre göller, su birikintileri ve Marmara denizinden gelecek GEK ve DEK lere de denk gelirsek, 1 kilo nun yarısının fıstık olduğu, Antep baklavası gibi olacak. Arkadaşlar araba yolunda ezik yerden yürümenin daha rahat olduğu bir yağış oldu Bursa Çamlıca için. Selam ve Sevgiler.

  Cevapla
 4. Ruhtlessnako (İzmit/Kocaeli/50m.-Atakum/Samsun/8m.)

  Yarımadanın daha iç kesimlerindeki köylerden resim ölçüm istedim gelirse onları da paylaşırım, 50 cm olabilir oralarda çünkü hem yükselti 250m.’lerde orada hem de denizden daha uzak olmanın sıcaklık üzerine iyi etkisi var. Yazmıştım beklenen fotoğraflar ve videoları temin ettim. 😀 Buyrun… Kıya yakın köyler 25 cm den yukarı tırmanırken bu fotolardaki yani içerilerdeki köyler ise sabah 70 cm’e ulaşabilir.
  https://bahriyelihavadelisi.files.wordpress.com/2021/01/4.jpg?resize=892%2C892
  https://bahriyelihavadelisi.files.wordpress.com/2021/01/5.jpg?resize=892%2C892

  Cevapla
 5. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)

  Bu sisteme çok bel bağlamıştık. Tüm aile cuma gününden beri Bahçeşehir Boğazköy’de mevzilendik yağacak yoğun kar yağışını bekledik ama 1 cm bile olmayan sadece çayır çimen üzerinde görünen son derece zayıf bir yağış yaşadık. Halbuki dün bu saatlerde güzel bir yağış başlamıştı ancak havanın 1 dereceye çıkmasıyla yağmura döndü ve yağışın etkili olduğu saatlerin tümünü yağmur altında geçirdik. Maalesef gece yarısından sonra yağış tekrardan kara dönse de neredeyse tamamen durdu. -13’lerin geldiği bir sistem ancak bu kadar fos çıkabilir. Tüm yaşadığımız aşağıdaki resimden de anlaşılabilir:

  Cevapla
  1. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

   Ben goremedim. Keske goruntuyu kaydedip buraya atsaydiniz 😦

   Cevapla
 6. Mülayim Sert ( Balat/Bursa, 80 m)

  Bursa’nın kar açısından en şanssız yerlerinden biri olan mahallemde (denize en yakın ve en alçak yerlerden biri), 10 santim civarı birikim var. Tuzlama yapılmadığı için ara cadde ve sokaklar karla kaplı. Kar yağışı halen orta-yoğun arası bir şiddette devam ediyor.
  Burası için son üç yılın kesinlikle en sağlam karlı sistemi buydu ancak uzun yıllara göre de ortalamanın bir tık üstü sayılabilir. Yağış kararlı ve zaman zaman yoğundu. Tek problem, sıcaklık dünden beri 0.0 ile 0.5 arasında gidip geldi; şu sıralarda ancak eksilere doğru iniyor. Eğer sıcaklık dünden bu yana eksi değerlerde seyretseydi sistemin kalitesi bir seviye daha yukarı çıkardı.

  Cevapla
  1. Mülayim Sert ( Balat/Bursa, 80 m)

   Sisteme yavaş yavaş veda ederken şu an itibariyle (21:15) muhtemelen son bir etkili kar geçişi alıyoruz. Sıcaklık -1.5 olduğundan çamurlaşmış caddeler donarak yeniden taze kar ile örtülüyor.

   Ben şahsen epey tatmin oldum. Darısı sistemi fos geçirmiş yerlere bir dahakine…

   Ayrıca, istatistikler doğrular mı bilmiyorum ama kişisel hafızama göre; ocak ortasında bu denli birikim yapan bir sistem aldığımızda şubat ayında da yerde kar yapan bir sistem genellikle geliyor diye hatırlıyorum.

   Cevapla
 7. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2021/01/img_20210117_104708.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2021/01/img_20210117_124302.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2021/01/img_20210117_112528.jpg
  Durum vaziyet budur. Son anda yamuk yapan modellere ve yorumlara göre beklentimin üstünde yağdı şükür. Çok özlemişiz ve gördüklerime göre de şanslı lokasyonda kalmışız. Arşivlerde bulunsun diye paylaştım, bir klasik olarak ölçü babında araba üstünü de unutmadım 😉
  İleriki dönemde çok daha iyi sistemler görebilmek dileğiyle, sevgiler..saygılar..

  Cevapla
 8. BabürKop (İstanbul, Mecidiyeköy / 120 m.)

  Mecidiyeköy”de yağdı ve tuttu tutmasına da İstanbul’un diğer merkez semtlerinde – örneğin Kadıköy Rıhtım ya da Ortaköy – hiçbir şey olmayınca sevincimizden de utanır oluyoruz. Bu yerlerde de en az net bir santim olmalı ki “İstanbul beyaza büründü” diyelim en azından.
  Neyse sistem aktif, radarı takip edelim 🙂
  Çıkmadık candan ümit kesilmez.
  https://kopbabur.files.wordpress.com/2021/01/img_7724.jpg

  Cevapla
  1. mulu64 (Bursa/Yıldırım/Musababa,296m)

   Dostum sağlam bir kar görmeni çok isterdim.Bizim burada neredeyse 24 saattir aralıksız yağıyor.Temizlenen yerler bir süre sonra yeniden doluyor.Sistemin şampiyonlarından biri Bursa galiba.Bu arada artık bir grubumuz (WhatsApp,facebook…) olsun ya kıymetli adminler.Wordpress’te fotoğraf paylaşmak çok uğraştırıyor…

   Cevapla
   1. carcass (Eskişehir,804m)

    Mulu64 hocam çok sevindim adınıza. Nihayet Eskişehir ve Bursa’ya aynı anda kar yağdı. Hatta Bursa solladı geçti Eskişehir’i. Eskişehir’de çoğunluğu dün akşam olmak üzere merkezi yerlerde 11-12 cm birikim oldu.
    Bu arada facebook’ta ve diğer başlıca mecralarda Havadelisi sayfası mevcut hocam. Sağ tarafta bağlantılar var.

    Cevapla
 9. Burak - Tuzla 14m

  Bu saatlerden itibaren Çarşamba akşamına kadar tepemizde – 10 ve sıcaklıklar olacak fakat modeller yağışları yarın sabah kesiyor. Beni en çok koskoca 2.5 günü sıfır yağışla geçirme ihtimali korkutuyor.

  Cevapla
 10. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

  Kış böyle gelecekse hiç gelmesin diyesi geliyor insanın. Ankara’da dağ sayılabilecek Hüseyingazi Tepesi’nde bile (~1300 m) ne Kütahya ne de Eskişehir kadar kar yok. Bu bereket değil artık eziyet haline dönüşüyor. Bir de salı gecesi -11°C nedir ya hu? Artık ya şu kışın hep birlikte hoşluğuyla da tadabilelim ya da kış gelmesin Ankara’ya. O zaman diyebiliriz ki ha bizim iklimimiz bu, biz etraftan daha ılımanız, bizde kar olmuyor. Ama yook illa ki o iğrenç soğuğu yaşayacağız…😔

  Cevapla
  1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

   Kuru ayazı ne de çok seven varmış… Bala ve Haymana’da tarımla uğraşan tanıdıklarım eğer yeterli kar alamazsak tohumlar çimlenemeden toprakta çürüyebilir dedi. Mantığı nedir bilmiyorum ancak Ankaramızın da ivedi şekilde yoğun kara ihtiyacı var. 2009 yılındaki sistemlerde Kurtuluş’taydım. Bizim oralar o zaman gece boyu yağan yoğun kara rağmen 0° – 1° C aralığında yağdığından 4-5 cm cıvık örtüyü geçememişti hatta yollarda yoktu bile. İncek’e gittiğimizdeyse külüstür J9’un kapısını kardan açamamıştık. Şaşırıp kalmış ve o lise yıllarımda hava deliliğine ilgi duymaya başlamıştım. O günlerde 1000-1100 m ve üzerinde 25-40 cm kar almıştı Ankara. Ve o yıl cidden bereketliydi. Bu yılsa 14 Ocak 2019’dan beridir devam eden alçak basınç rotasının şehri sıcak cephede bırakması ve sonrasında örtüsüz soğuk sorunumuz devam ediyor. 1100 m’den alçak rakımdaki tarım arazileri ciddi kar kuraklığı yaşıyor. Durum pencereden kar izleme düzeyini çoktan aştı maalesef.

   Cevapla
 11. Ruhtlessnako (İzmit/Kocaeli/50m.-Atakum/Samsun/8m.)

  2017 sisteminin muhteşem kapanış dek’ini doğu marmaradan çalmayacaktın İstanbul! 😀
  Dalca/Kandıra 165m. rakım. Yarımadanın daha iç kesimlerindeki köylerden resim ölçüm istedim gelirse onlarıda paylaşırım, 50 cm olabilir oralarda çünkü hem yükselti 250m lerde orada hem de denizden daha uzak olmanın sıcaklık üzerine iyi etkisi var.

  Cevapla
 12. SonerBuyuk33 (Aydıncık/MERSİN 62M)

  Pazartesi günü Girit üzerinden gelen hızlı bir ab alanı Kıbrıs – Hatay rotası izleyerek kuzeyinde kalan kesimlerinde bol kar ve yağış bırakacak.
  Hangi modelin tahmini tutacak göreceğiz.
  Ecmwf
  https://sosyalcalismaci33.files.wordpress.com/2021/01/img_20210116_120056-2.jpg
  Gem
  https://sosyalcalismaci33.files.wordpress.com/2021/01/img_20210117_085945-1.jpg
  Euro4 modeli
  https://sosyalcalismaci33.files.wordpress.com/2021/01/img_20210117_090140.jpg
  İcon
  https://sosyalcalismaci33.files.wordpress.com/2021/01/img_20210117_090359.jpg

  Cevapla
 13. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2021/01/e0ab014f-0716-4b14-b69b-9d1349128c6b.jpeg
  Sabah kalkar kalkmaz cama koşup perdeyi araladım ama hiçbir şey yoktu. Radar bomboş, güneye inemiyor yağışlar. Mısır patlağı gibi DEK olur zannediyordum o bile olmadı.
  Ozan abinin 1-5cm lik örtü tahminine bile razıydım, neden böyle oldu. 😦
  2 hafta gece gündüz bu sistemi takip ettim 4 yıl sonra gelen sisteme bak. 😦

  Cevapla
 14. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Yiğidin harman olduğu yer İstanbul Fenertepe’de(Destantepe) yoğun kar durmaksızın devam ediyor. Görüntüler öğlen 15-16 arasında


  Cevapla
 15. Burak - Tuzla 14m

  Uzun süre sonra tekrar herkese selam.

  20:00 gibi KKY olarak başlayan yağış, 1 saattir yoğunlaştı ve lapa kara döndü, sahil kesiminde dahi sıcaklık 0.9’a kadar indi ve araç üstleri tutmaya başladı. Umarım Karadeniz ve Boğaz hattındaki ısınmadan etkilenmeden birkaç saate karayel soğuğu ile birleştiriz yağışı.

  Cevapla
  1. Burak - Tuzla 14m

   Birkaç km ötedemdeki trafik kamerasına göre örtü sınırı 40m’ye kadar indi. Tuzla’nın +100m semtlerinde ise şimdiden çok güzel birikim olmuş. Darısı diğer ilçelerin başına.

   Cevapla
 16. vostok(Prague,Dejvická 229 m, B.Çekmece/IST - 57 m, Hadımköy/IST - 257 m)

  Bende yaklasik 2000 kilometreden, sistemi takip ediyorum. Cok emin olmamakla beraber, kuzey ilcelerin guney ilcelere gore daha soguk olmasinin nedeni ile alakali birkac fikrim var.

  1) Karadeniz kapladigi olan normal olarak Marmara dan daha buyuk oldugu icin ve denizin ortalamalardan daha sicak olmasi nedeniyle, havayi ilimanlastirici etki yaratmasi.

  2) Ruzgarin yonu; saat 18:30, 19:00 a kadar Istanbul’un guney ilceleri ve Trakya’da, Anadolu yakasi ve Karadeniz kiyisina yakin olan lokasyonlarda, ruzgarin yonunun yildiz hatta karayele daha meyilli olmasi.

  Suan baktigim uzere, Istanbulda, ozellik Avrupa yakasindaki sicakliklar 0.5 ila 1.5 derece arasinda bir artis gosterdi. Ruzgarin yonunun buralarda da ruzgarin poyraz yonune dogru meyletmesinin bu artista etkili oldugunu dusunuyorum.

  Tahminimce, ancak gece yarisina dogru sicakliklar tekrardan azalmaya baslayacak ve yavas yavas kar degerlerine yaklasacak. Umarim yagis heba olmaz ve tum Istanbullular guzel bir kar gorecek bu sistemde 🙂

  Cevapla
 17. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

  Sistem Doğu Karadeniz için de 24 saatte baya törpülendi hiç analiz tahmin yapasım gelmiyor.
  Bölge genelinde yağış sorunu var.
  Kıyılar Salı ve Çarşamba gecesi yağış sıkıntısı yaşamazsa ince bir örtüye uyanabilir.
  Yükseklerde de önemli bir kar yağışı beklenmiyor.

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Allah’ın izniyle seneye kışı artık fındıkzade’de karşılamayacağım. Ya ev alıp taşınırız yada green card vizesiyle nyc de karşılarım. Bıktım bu gudubet yerden. Fındıkzade harici bir yerde kış geçirmedim. 😦

   Cevapla
  2. Nostaljik.D.Ataşehir

   Blog da her mesaja bir dislike atmayı kendine görev edinmiş birisi var kim acaba 🙂

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s