Soğuklar Uzuyor, Kar Sahillere İnmeye Başlıyor!


10 gün önce açtığımız başlıkta uzun süreli soğuklar ve iç bölgelerdeki kar yağışlarından bahsetmiştik; henüz bu soğuklar süpürülmeden, soğuk çekirdeği Balkanlar’a inecek olan İzlanda kökenli yeni bir soğuk hava dalgası ziyaretimize geliyor. Batı Avrupa’da bir müddet asılı kalacak olan yüksek basınç merkezi sayesinde önümüzdeki bir hafta on gün çoğu bölgemizde yine normalden soğuk ve yağışlı geçecek.

GFS’nin bir hafta önce Orta ve Doğu Karadeniz’e indirdiği bu sistem gün gün batılayarak aşağıdaki haritada görüldüğü şekilde Balkanlar’a iniyor. Bu sert soğuklara tepki olarak ise Kuzey Ege’de oluşan ve çok hızlı hareket eden bir alçak basınç merkezi “Ayvalık-Sakarya” rotasından hızlıca Karadeniz’e çıkıyor.

Soğumanın çok batıda kalması ve alçak basınç merkezinin İstanbul’a çok yakın geçmesi sebebiyle İstanbul’da önümüzdeki günlerde (pazar akşamına kadar) hava yine soğuk ve aralıklarla yağışlı olacak, fakat tüm şehri etkileyecek ve kar sevenleri tatmin edecek bir kar yağışı BEKLEMİYORUZ. Deniz kıyısındaki tüm şehirler için kar vaziyeti halihazırda budur (Çanakkale ve Tekirdağ hariç, buralar Trakya’da).

İstanbul’da perşembe gecesinden itibaren hafta sonu da dahil olmak üzere ara ara görülebilecek sulu kar ve kar yağışları, Trakya’ya yakın ve/veya yüksek semtlerde (Başakşehir, Çekmeköy vb.) kısa süreliğine ince bir örtü oluşturabilir, fakat ‘beklentiler’i karşılamaktan son derece uzak olacaktır. ‘Düzgün’ kar yine çoğunlukla Trakya’da ve iç bölgelerde görülecektir. Cumartesi günü öğleden sonraya kadar yağacak olan kar ve sulu kar miktarını aşağıdaki haritada görebilirsiniz.

Önümüzdeki hafta pazartesi gününden itibaren ise Balkanlar üzerinden yeni bir soğuk hava dalgası ve şehrin birçok yerinde birikim yapabilecek kar yağışı gelme ihtimali mevcut ama bu konuda henüz bir netlik yok. Haberdar edeceğiz.

Geçen yıl da yazdığımız gibi; siz artık Godzilla vb görmüş, dolayısıyla birtakım şeyleri aşmış olması gereken hava delilerisiniz. Tırışkadan karlar için kendinizi heder etmeyiniz, azcık vakur olunuz.

Reklam

Soğuklar Uzuyor, Kar Sahillere İnmeye Başlıyor!” üzerine 92 düşünce

 1. karmania173metrebursacamlica

  Akdeniz siklonları, güneydoğu ve iç bölgelere gelen yağışlar vs derken sistemin ana başlığı havada kaldı, Bursa’da dün gece örtü oluştu, yükseklik konusunda 150 m ve üzeri yerler eksi 1 -eksi 0,5 santigrat derece arasında ama şehir içinde artı olan sıcaklık örtü oluşumunu engelledi, neyse ki şehrin geneli bembeyaz, bu sistem gidene kadar önümüzdeki 12 saat ne yapar bilinmez ama kış iyi gidiyor ve görüntüye göre kışın geri kalanı için kar alma anlamında soğuma sorunumuz kalmadı gibi.

  Cevapla
   1. Zeitgeits - ( Bilkent/Ankara, 1188m )

    Siz deyince baktım da, gerçekten iç bölgeler için çok güzel bir kışmış. Yine Azor’un aktif olduğu bir yılmış.

    Yarım saat önceki sarımtırak kütlenin altındayken. Sıcaklık da düşmeye başlıyor artık, 25’inde gelip 3’ünde vedalaştığımız örtümüze bugün yine kavuştuk. Kar devam ediyor.

    Cevapla
 2. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 190m.)

  Saat 7.40 gibi Fenertepe kislasinin oraya ciktim yollarda civik kar ve kaldrimlarda parcali ortu vardi.

  Cevapla
 3. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 190m.)

  Orta siddette kar yagisi var, tekrardan araba ustleri ve cimlerde parcali kar ortusu olustu

  Cevapla
 4. Havadelisi (Büyükoyumca/Atakum-Samsun, 185m)

  Blogumuzun Değerli Katılımcı ve Takipçileri,

  Kimseden Türk Dil Kurumu kriterlerine uygun yorum yazmasını beklemiyoruz inanın (ben eskiden bekliyordum, yaşım ilerleyince vazgeçtim 🙂 ) …

  Fakat emin olun, yazdığınız yorumların diline ve yazım kurallarına ne kadar özen gösterirseniz blogumuz o kadar okunabilir ve ilgi çekici hale geliyor. Sonuçta hepiniz burayı, yazdıklarımızın hem içeriğine hem yazımına baştan beri gösterdiğimiz özenden dolayı takip ediyorsunuz. Oradan pay biçin. Havadelisi.com’u diğerlerinden ayıran şey her alandaki kalitesidir.

  Bu nedenle sizlerden ricamız, yorumlarınızı yazarken içeriğe ve yazım kurallarına mümkün mertebe özen göstermenizdir. Özeninizin, sizi yorum yapmaktan vazgeçirecek kadar abartılı olmasına ise gerek yoktur 🙂

  Göstereceğiniz duyarlılık için tüm Havadelisi.com editörleri adına şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 5. Portakal (Batıkent, 847 m - Beytepe, 1045 m, Ankara)

  Önümüzdeki 5 gün içinde Tunceli gibi dağlık bölgelerde rekor kar yağışları görünüyor. Icon’ın tahmini.

  Cevapla
 6. monterras ( Beylikdüzü-IST/178m)

  Dün sistem başlığını okuduktan sonra sakince takibi bıraktım ve sabah santim santim kar bekleyenlerin içinde “Ne oluyor kardeşim ne bu tantana” misali uyandım. Erdem hocanın sistem hakkında yaptığı analiz gerçekten tık tık tık işledi. Tebrikler Hocam.

  Cevapla
  1. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

   Analiz yapmaya bile gerek kalmadı aslında, bariz ortadaydı herşey. Ben en başından beri pazartesi salı günü gelecek olan ikinci soğuk bindirmesine odaklanmıştım, o da törpülenince moralim bozuldu, ama bu halini de bozmazsa yine de kar göreceğiz.

   Cevapla
 7. karmania173metrebursacamlica

  Hocalarım Bursa güne sürprizle başladı , devamındaki öngörleriniz nasıl olur diye merak etmiyor değiliz… Yerel bi değerlendirme yaparsanız biz Bursalıları çok mutlu edersiniz. Sabah 06 gibi başlayan kar tipisi yolları dahil kapladı , erimemiz var ama yer soğuk ,hala bembeyaz diyebilirim , MGM gece için kar demiş , hatta önümüzdeki 5 gün boyunca kar gösteriyor , snow-forecast diye bi siteyi yıllardır takip ederim , orada Uludağ için donma noktası vs bilgiler var , 6 günlük donma noktası vb haritalar da var , pazartesi geceden itibaren donma noktası 1,5 gün boyunca “0””sıfır” metreye düşüyor , ancak hafta sonu bazı sitelerde yağmur falan diyor , ne olacak bizim halimiz 🙂

  Cevapla
 8. Mülayim Sert ( Balat/Bursa, 80 m)

  Bursa merkezinin en alçak ve muhtemelen deniz etkisine en çok maruz kalan kuzeybatı semtlerinde sabah yollarda ve kaldırımlarda 3-5 santimlik su-yoğun bir kar örtüsü varken; 200-300 m. rakımlı denize daha uzak merkez semtlerinde neredeyse hiç örtü yoktu. Bu durum soğuğun takip ettiği güzergah ve yağışın lokal yoğunlaşması ile alakalı olmalı. Yılbaşı öncesindeki sistemde ise tam tersi bir durum söz konusuydu.

  Cevapla
  1. karmania173metrebursacamlica

   Bursa da sabah 6 gibi kar başladı , 3-4 saat heryer bembeyaz , ben çamlıca civarında oturuyorum , kar lastiği olmayan araçlar yüzünden millet işine 2 saatte zor gitti , birçok kaza vs , eeeeeee ben havadelisi olarak bu yıl üstadların uzuuuuuun vadeli öngörüleri eşliğinde kar lastiğimi tahminlere göre taktım ve tam gaz yola devam, geçen yıl havadelisi olarak daha baştan kar lastiğinin gerekmeyeceğini anlamıştık , işte HAVADELİSİ farkı , Allah üstadlarımıza ve üstad adaylarımıza zihin açıklığı versin 🙂 … Bu arada Bursa ilginçtir ,hem deniz hem de kara iklimi özellikleri gösterir , Devlet Hastanesine bi karış kar yağar kükürtlüye inersin hiçbişey yok , zaten Uludağ eteklerindeki Akçağlayan Kurtbasan bölgesini saymıyorum , oralarda resmen Kütahya gibi soğuk bi iklim hüküm sürer , 2004 ü tabiiki arıyoruz , sabah arabayı bulamamıştık abimle ama bu yıl da bizi doyuracak gibi başladı , soğuk üstüne soğuk olunca Azor da güzel konumlanınca dadından yenmiyor Bursa da kış havasının…

   Cevapla
 9. White Fox ('Geçici olarak' Ordu 22 m)

  Bizim Ordu’da ben öğleden önce bulunduğum yerde bir ara sıcaklık 18 derecenin üstüne çıktı. Sonra rüzgar batıdan orta kuvvette esmeye başladı, şimdi denizde beyaz dalgalar oluştu. Yağmur başladı.

  İstanbul’da yağacak karı burdayım göremeyeceğim diye üzüyordum, neyse ki birşey kaçırmadım. Bizim buralarda da haftaya salı gününden itibaren 850 sıcaklıkları -4 ve altına iniyor. Fakat sıcaklık düşüşü yukardan aşağı yavaş değişebilir gibi görünüyor. Yani yer sıcaklıkları rüzgarın karadan estiği ya da karayı yalayarak estiği sahil kesiminde de kar yağışı görebiliriz. 🙂

  Cevapla
 10. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

  Bu sabahki model çalıştırmaları Salı sabahı için kıyılar da dahil İstanbul’da kar tutar diyor, Salı gecesi ise kuvvetli ayaz görünüyor. Bu sistem Pazar günü aşağı yukarı netleşir. Ankara’da ise yarından Salıya kadar aralıklarla kar yağışları görülecek, kar birikimi aşırı olmaz.

  Cevapla
  1. welbane (Çayyolu/Ankara, 900 m.)

   Aşırı beklemiyoruz zaten hocam 🙂 çarşamba sabahı 10 cm’ye ulaşırsa başarılı sayılır. 3 ayrı fırsat görünüyor, haftasonu sıcaklık sorunu olacaktır. Salı ise yağış çok geberik. ECM biraz daha fazla vermiş ama onun da kendine hayrı yok yağış için gözardı edilir hale geldi. Doğumuza doğru Elmadağ’dan itibaren daha kuvvetli bantlar oluşacak görünüyor, o bantlardan kapabilirsek düşük sıcaklıkta 1/1.5 kar/sıvı oranı görebiliriz. O durumda 15 cm’ler gündeme gelebilir.

   Cevapla
 11. baha1981

  Silivri merkezi makus talihini yaşıyor. Gecen marmara ereglisine takıldı karayelli sistem kar buraya adim atamadı biz soğuğu cektik ,poyrazli sistemler desen gelir çekmece hadi bilemedin çatalca selimpaşa aksına takilir kalır gene soğuğu çekeriz.ılıķçı desen öyle bir yerde degil. Hem soğuğu hem ruzgari fena.vel hasil amma ugursuz memleket.bu sistemde bol ruzgar titreten bir soğuk.gece ve sabah saatlerinde biraz kky.simdi ise sadece kuru soğuk kaldı.örtuyu birak havada bile kar göremedik.obur forumdaki üstadlar biraz fazla iyimser oldu,çok kişi gaza geldi,sabahladi kâr göreceğim beyaz örtü olacak diye.dun tweetini gördüm başka yazanda olduysa hakkini yemeyelim ama sanirim bu karisik sistem hakkinda en doğru tahminî santiago üstad yaptı.
  Bugünü gördükten sonra önümüzdeki günler içinde pek umidim kalmadi açıkçası.yinede bir ümit ustadlari takipteyiz bakalim.

  Cevapla
 12. sedobhçshrist150mt

  bogazköy, bahçeşehir, ıspartakule hattından bildiriyorum; saat 9 itibariyle sıcaklık 0/1 derece ince de olsa kar yagışı sabit . yükseklik 170/ 140 mt arasında bu hatta.
  yagış yogunlugunda sıkıntı var .

  Cevapla
 13. pan59(Tekirdağ/Çorlu 186 m )

  Sistem Trakya için bile beklenenden çok zayıf kaldı , yer seviyesindeki soğuk çok etkisizdi ve yağışta modellerin gösterdiği kadar yoğun değildi , son 2-3 güncellemede zaten belirgin bir zayıflama olmuştu , o kadar beklendikten sonra hiç kimseyi mutlu edemeyen kapasitede bir sistem oldu , Çorlu’da da gece geç saatlerde başlayan kar sabah saatlerinde kaldırımlarda ve çimlerde 2-3 cm kadar tutabildi sadece , bu akşam gelecek diğer yağışlarda gün geçtikçe modellerde güç kaybetti , bakalım o ne kadar etki yapabilecek , uzun süreden sonra baya umutlanmıştım ama büyük hayal kırıklığı olacak gibi 🙂

  Cevapla
 14. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 190m.)

  170 metreden bildiriyorum araba ustlerinde civik kar tutmus

  Cevapla
 15. Zeitgeits - ( Bilkent/Ankara, 1188m )

  Euro4 Ankara-Bolu hattına güzel kar vermiş yarın akşamdan itibaren. 10cm üstü olabilir demiş modelin son saati olan 5’i öğlen saatlerine kadar.

  Bilkent’te bile şu saat itibariyle yerde kar örtüsü kalmadı bugün lodos çok kuvvetliydi. Global modeller çok saçmaladılar bu sistem gelene kadar o yüzden bundan sonra 10’una kadar sadece Euro4 gibi sınırlı alan modellerine bakacağım. Bakalım 10’una kadar olan periyotta kısmetimize ne düşecek.

  Cevapla
 16. mertbasturk (Sefaköy/İST, 100m)

  Eline sağlık Erdem üstadım, senin fikirlerine katılmakla birlikte İstanbul adına birkaç şey de ben eklemek istedim.

  Sistem zaten İzlanda kökenli, yer soğuması çok zayıf. Buna ek olarak, siklon geçtiğimiz günlerdeki gibi rüzgarın batı bileşenini arttırmıyor, neredeyse yıldıza meğledecek rüzgar 🙂

  Rüzgar tam karayele dönecekken bu seferde cephe bizden uzaklaşmış oluyor, yağış azalıyor. Kar için en uygun zaman dilimi kıyılar da dahil, Cuma sabah ile öğle saatleri arasında.

  Bu sistem İstanbul’un olmadı, olmayacak da… 🙂

  Cevapla
  1. denizetkisi

   Evet sitede oturmak gerçekten çok güzel. Güvenlik, havuz, sauna, hamam, yeşil alan, çocuk parkları, spor alanları, güzel dostluklar. Bunların hepsi mevcut. Sanki siteler yapılmasa o araziler yeşil alan olarak sizin hizmetinize sunulacaktı! Yine apartmanlar dikilecekti. Sizin site oluşumuna karşı bir düşmanlığınız var bence, betonlaşmaya değil…

   Cevapla
 17. bleher(izmit/0m)

  Tam gördüm ama yazarak herkesin keyfini kaçırmayayım diye yazmaktan vazgeçmiştim ki Erdem Üstad yazmış zaman yaklaştıkça nedense en sert görülen sistemler dahi Balkanlara yönelip kuş oluyor ECM 00z hayal kırıklığı fakat işin kötü tarafı diğer tüm modellerinde ECM ile aynı sonuçları vermesi…

  Cevapla
  1. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

   Bunun sebebi modellerin soğuğa karşı tepki olarak gelişen siklonları vade yaklaştıkça çözebilmesi olabilir mi? Böylece sistem batılamaya başlıyor ve bizim için kuşa dönüp Balkanlar için kuvvetleniyor?

   Cevapla
   1. bleher(izmit/0m)

    20 senaryodan muhakkak bir kaçı bu ihtimali değerlendiriyor olmalı.Eğer her seferinde öyle bir parametre gelişiyorsa bu daha fazla gözününde bulundurulması gereken bir durum başkaca sebepleri olmalı yada işin gerçek uzmanı Ozan Hoca vakti olursa bununu açıklayabilir…

    Cevapla
  2. Dinçer Gül Aydın

   Modellerin aynı anda bozması can sıkıcı kar için skirona bakmıştım.Orda iyi gözüküyor. Ama ana modellerle dar alan modelleri hangisi daha gerçekçi bilemem.

   Cevapla
 18. the honorius

  Bıktım yağmur çamurdan yüksek basınç ne zaman çöreklenir üstümüze yaz gelsin artık 🙂

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s