Ankara ve İç Şehirler Hazır Mı? 2000 Kışını Yad Ediyoruz


Onur Kapucu bu sistem için ta Amerikalardan yazdı.
———

2018’i oldukça hareketli kapayan İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Pazar gününden itibaren, hızla hareket eden bir Akdeniz siklonunun etkisiyle bol kar alacak.

Gelin hava tahmin modellerine bir göz atalım…

Yukarıda dördüğünüz gibi, yarın, Akdeniz’den hızla yukarı tırmanan bir alçak basınç merkezi yurdun büyük kısmını etkisi altına alıyor. Rotasında ilerlerken de aşağıdaki şekilde güneybatıdan kuzeydoğuya oldukça geniş bir alana yağış bırakıyor.

2018’i adeta bir köpük partisinden yeni çıkmış şekilde geride bırakan Ankara, 2019’da da kar ve soğuk severleri üzmeyecek gibi görünüyor.

Yeni yılın başından beri yağmur ve kar geçişleri yaşanan Ankara’da, 6 Ocak Pazar günü sezonun üçüncü kayda değer kar örtüsü oluşacak (aradaki çıtır çerezi saymıyoruz bile).

Son verilere göre Ankara’da pazar günü soğuk sıkıntısı yok. Sıcaklıklar gün boyu 0 derece ve altında kalacak. Ancak bu hızlı sistem oldukça oynak ve konumundaki küçük değişiklikler yağış miktarını etkiliyor. Ankara’nın alacağı yağış miktarı mesela son GFS çalıştırmasında (cumartesi 12Z) biraz azalmış durumda. Dolayısıyla hem modelleri, hem de pazar günü radarı takip etmekte fayda var.

Biz bu seneyi İç Anadolu için biraz da efsanevi 1999-2000 kışına benzetiyoruz. Ankara için ufukta yeni karlar da şimdiden gözüküyor.

Çekeceğiniz fotoğrafları ve gözlemlerinizi burada paylaşmayı unutmayın.

Reklam

Ankara ve İç Şehirler Hazır Mı? 2000 Kışını Yad Ediyoruz” üzerine 100 düşünce

 1. archibil (Amasya,400m)

  Dünkü siklon geçişinden bize kalanlar.. Amasya’nın konumundaki bir yerleşim için gayet tatmin edici yaklaşık 20 saatlik bir periyotta değişik yoğunlukta ve güzellikte yağış aldık. Bize siklonlu sistemler yarıyor..


  Son resim yağışın en yoğun olduğu akşam saatlerinde..
  16 sındaki heyecanı bekliyoruz.. Amasya’dan selamlar..

 2. Zeitgeits - ( Bilkent/Ankara, 1088m )

  Hiçbir modelde gözükmeyen Ankara’da kar yağışının radar animasyonu, 1 saattir dışarıdayım 4-5 cm eklemiş yerdeki örtüye:
  [url=https://imgflip.com/gif/2qkwla][img]https://i.imgflip.com/2qkwla.gif[/img][/url]

Yorumlar kapalı.