Uzun Süreli Soğuklar ve İç Bölgelerde Yoğun Kar!


Alkım Yılmaz, Erdem Erdoğan ve Mehmet Göktuğ’un ortak değerlendirmeleri…


Aralık ayının büyük bir kısmını İzlanda Siklonlarının etkisi altında ülke genelinde bol yağışlı, aksiyonlu ve aşağıdaki sıcaklık dağılımı ile geride bırakıyoruz.

Bugünden itibaren ise bambaşka bir döneme giriyoruz, Azor yüksek basıncının Orta ve Batı Avrupa civarlarına konumlanması ile en az 10-15 gün tüm ülke olarak mevsim normallerinin altında kalacağız. Bu süre boyunca iç bölgelerde yoğun kar yağışları ve buzlanma görülecek, aynı eski kışlardaki gibi doğudan kar manzaraları vb. haberler sıkça gündemi işgal edecek.

İşte bu dönemin ilk sistemi bugün, yani 25 Aralık 2018 sabah saatleri itibariyle Marmara Bölgesinde etkili olmaya başladı. Arabistan Saati ile 08:30’a ait radar görüntüsü sistemin İç Anadolu Bölgesine giriş yapmaya başladığını gösteriyor.

Kuzeybatıdan gelen soğuk cephe üzerindeki ikincil siklon oluşumu Akdeniz üzerinden Anadolu’ya bolca nem taşınımına sebep olacak. Bu bol yağış soğuk cephenin ardındaki güçlü soğuk hava sayesinde karasal Anadolu’da tatmin edici kar yağışları olarak görülecek. Ardından da birçok yerde kuvvetli buzlanma meydana gelecek. Başta trafik olmak üzere büyük sıkıntılara yol açabilir.

İstanbul’da ise bu sistem il genelinde saf kar yağışı ve kartopu oynamak anlamında umut vadetmiyor. Sebebi bu sistemin soğuğunun İstanbul özelinde yetersiz kalması, İstanbul’un deniz kıyısında rakımı düşük bir il olması nedeniyle yer soğuğunun deniz üzerinden gelecek poyrazla büyük ölçüde kırılması. Bu nedenle kıyılarda kar yağışının örtü yapacak düzeyde etkili olmasını beklemiyoruz. Bununla birlikte pazartesiyi salıya bağlayan gece (dün gece) kuvvetli lodosla başlayacak şiddetli yağmurun Salı günü sabah saatlerinden itibaren bu kez kuvvetli kuzeyli rüzgarların getirdiği soğuma ile birlikte yüksekliğe bağlı olarak karla karışık yağmur ve zamanla kar yağışına dönmesi muhtemeldir. Yağışın etkili ve sürekli kısmı öğle saatlerinde İstanbul’u terk etmiş olacak. Ardından sıkı takipçilerimizin geçtiğimiz yıllardan hatırlayacağı DEK (deniz etkisiyle kar) sağanakları devreye girecek. Bu tür yağışların belirsiz aralıklarla yine belirsiz bir rotada peydahlanacağını, yağışların sıcaklığa bağlı olarak karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceğini, yarın(salı) akşam ve gece saatlerinde bu sağanağın etkilediği güzergahlarda birkaç cm(belki bir miktar daha fazla) kar birikimi yapabileceğini öngörüyoruz. Şanslı bir muhitte iseniz Çarşamba sabahı kalktığınızda beyaz bir örtüyle karşılaşmanız mümkün. Ciddi bir değişim olmazsa bu sağanakların sıklığı Çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren azalacak ancak Perşembe günü erken saatlere kadar bazı semtlere uğraması mümkün görünüyor. Kent genelinde kar yağışı, buzlanma ve zaman zaman etkili olabilecek fırtınadan kaynaklı aksamalar beklemiyoruz ancak yerel bazda özellikle DEK bantlarının ziyaret ettiği semtlerde geçici süreli sıkıntılara karşı tedbirli olmakta fayda var. Okulların tatil olma ihtimalinin gündeme geleceğini sanmıyoruz. Salı günü beklentilerimizin dışında bir gelişme olursa güncelleme yapacağız.

Ankara’ya gelince; Salı günü kuvvetle muhtemelen öğle saatlerinden sonra yağışlar karla karışık yağmura dönmüş olur. Akşam 18-20 arası ise kent geneli beyaz örtüyle kaplanacak. Yağışlar yer yer kuvvetli olacak ve buzlanma trafikte ciddi sıkıntılara yol açacaktır. Çarşamba hafifleyecek olan yağışların ardından uzunca bir süre Ankara’da sıcaklıklar sıfır derece üzerini göremeyecek. Her şekilde tedbirli olmalı ve salı günü akşama doğru trafikte olmamanız önerilir. Ankara’da çarşamba ve hatta perşembe günleri okulların tatil olma olasılığı oldukça yüksek. White Fox’tan gelen son verilere göre TBMM Bahçesi gibi alçak yerler 15 cm civarında, Bilkent gibi yüksek rakımlı yerler 30 cm civarında örtü kapabilir.

Bu sistemler silsilesi iç ve doğu bölgeleri kara gömecek, köy yollarını kapatacak, uzunca bir süre soğuğuyla ve bazı kentlerde yol açacağı ciddi sıkıntılarıyla gündeme kalacağa benziyor. Marmara ve Karadeniz kıyıları için soğuma yetersiz kaldığından gündelik hayatı etkileyecek düzeyde bir hadise beklemiyoruz. Türkiye’nin geri kalanını merak edenler için son yıllarda zamanında uyarıları ile çok güzel işler çıkartan MGM’nin internet sitesini takip etmelerini öneririz. Ayrıca telefonlarınıza kuracağınız MGM uygulaması da anlık uyarılarıyla sizin zamanında haberdar olmanızı sağlayacak. Burası bizim vergilerimizle varlığını sürdürdüğünden zamanında yapılmayan uyarılardan ve bilgi eksikliğinden kaynaklı olası mağduriyetlerimiz için hesap sorabileceğimiz bir devlet kurumu olması nedeniyle her türlü ihtiyacımıza cevap verecektir. Örneğin aşağıdaki yurt genelini kapsayan uyarı gayet yerinde.

Önümüzdeki senelerde böyle bir sistem vardı acaba nasıldı, kar ne zaman başladı vb. pişmanlıkları yaşamamak için bu başlığa gözlem, fotoğraf ve yorumlarınızla katkıda bulunmanızı da önemle rica ederiz.

 

Uzun Süreli Soğuklar ve İç Bölgelerde Yoğun Kar!” üzerine 139 düşünce

 1. Havadelisi (Büyükoyumca/Atakum-Samsun, 185m)

  İç bölgede değilim ama eksik kalmayayım ben de son durum bildireyim. Bulunduğum Pelitköy’de sıcaklık 3 derece ve -göz kısılarak bakılınca görülebilen- %10 karla karışık, kuvvetli yağmur var… Sahil 4,5 derece. Etraftan gelen raporlar yaklaşık 400-500 metre ve üzerinde kar örtüsü olduğunu söylüyor. Sıcaklık ve kar seviyesi beklenenden erken düştü, bunda yoğun yağışın etkisi büyük tabii…

  Yoğun yağışta ortaya çıkabilen epey ilginç bir olaya da dikkat çekeyim… Rakımı MGM’ye göre sadece 75 metre olan Salıpazarı ilçesi 1.6, sadece 72 metre olan Ayvacık ilçesi ise şu an 0.5 derece, ve buralarda muhtemelen yoğun kar yağıyor! Bu iki ilçe Yeşilırmak’ın denize iyice yaklaştığı dar vadilerde bulunuyor (Ayvacık tam Yeşilırmak üzerinde ve kanyon gibi bir arazide konumlu). Rakımı çok düşük de olsa ılık hava böyle havalarda vadilerde pek barınamıyor çünkü yeterince ılık hava yok ılık kalacak -yani olay enverziyonla ilgili de değil-, hemen üst kotlardaki soğuk hava kütlece ÇOK olduğu için baskın çıkıyor.

  İsviçre MGM’si kar yağışının ineceği seviyeyi bildirirken “kar seviyesi 800 metre civarında olacak ama Alp vadilerinde daha düşük olur” derdi… Onun aynısı. Bizde Karadeniz’le birlikte Akdeniz’in de denize uzanan vadilerinde bu olayın gerçekleştiğini sanıyorum.

 2. Gokturk41 (Dalaman/Muğla, 10 m)

  Günboyu ve şuan olduğu gibi Muğla açıklarında yüklenen bulutlar iç bölgelerdeki arkadaşları sevindiriyor. Biz batı-lodos yağmuru ile oluşan kütlelerin denizden şahlanışını izliyoruz. Bizim yerimize bol bol eğlenin gari…

 3. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Bir de Ankara boşluğu diyorlardı. Şuan Ankara’ya yağan kar, ortalama bir kışta İstanbul’un merkezine yağan kar kadar. Bir de bu kar haftalarca yerden kalkmayacak, bir nevi haftalarca kar yağıyormuş gibi olacak. 😀
  Biz de koca bir sene boyunca 1-2 tane yerde örtü yapacak sistem bekleyelim. Yağan kar zaten ertesi gün erimeye başlıyor. 😀
  Yanlış anlamayın Ankaralı dostlar, şaka amaçlı sataşıyorum. 😀

 4. çihiro - Bedeni(Merkez/KIRIKKALE, 740 m), Ruhu(Merkez/KONYA, 1016 m)

  Alttaki yorumu yazmamdan 10 dakika sonra yağmur bir anda kara çevirdi! Allah’ım bu ne güzellik! Lapa lapa yağıyor! İşte o ilk kara döndüğü an! Anlıyorsunuz değil mi 🙂 Balkonda moonwalk yaptım yeminle 😀 Bu kadar erken kara dönmesini beklemiyordum. Çok mesudum 😀 Ve uzun zaman sonra ilk defa kuvvetli yağmurdan kuvvetli kara dönüş izliyorum. Gerçekten uzun zaman sonra…

 5. Onur Y. (Gaziantep/Şahinbey 900 mt)

  Merhaba arkadaşlar, şuan kış tatili amacıyla Uçhisar, Nevşehir’deyim.(herkese tavsiye ederim Uçhisar’ı ❤️) Telefonumun navigasyonu 1310 metre rakımı gösteriyor.Şuan 21 km/sa’ten lodos etkili.(hava durumu uygulamasına göre)Sıcaklık 8 derece.Sırf kar yağışını yakalamak için bir gün konaklamamı uzattım.İnşallah tahminlerden önce hava soğur ve kar yağar. 😇 Herkese mutlu sistemler diliyorum.

 6. ihsan (Bostancı,İST. 15m.)

  Ankara ve Ankaralılar adına çok sevindim. Kuru soğuk yerde kar olmadıktan sonra zaten hiç çekilmezdi. Şimdi en azından bir bahanesi var. Bu kar da sanırım ve de umarım bu sene Şubat ayı bitene kadar kalkmaz, hatta üzerine hep yenileri eklenir. Darısı biz İstanbulluların başına ne diyeyim.

 7. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Konya’da sıcaklık 9 küsürlerde dolanıyor şu an ve güneyden kuvvetli bi rüzgar var hala, hemen kuzeybatımızda ki Afyon ise kopuyor. Konya Yunak 0 ın altına inmiş ve Akşehir taraflarında da hızlı bir düşüş var. Soğuk cephe buralara çok sert girecek diye düşünüyorum şu an yağışta yok hala. Bakalım ilerleyen saatlerde neler olacak.

 8. nehrk ( Göktürk/İST (54m) | Atlanta,GA (285m) )

  Dün akşama kadar modeller İstanbul için fena değildi. Akşam güncellemesinde sistem epey bir tırtlamış olsa da cephe yağışının en azından son kısmını lapa kar olarak alırız diye umuyordum ama il genelinde sıcaklık 4-5 derecelerde gezindi. AHL de biraz önce 7 dereceyi aşarak AHL’liğini yaptı. Yarışmada çok adam yatırır çook…

   1. Zeitgeits - ( Bilkent/Ankara, 1188m )

    Bilkent 3’te yasiyorum hocam. -2 derece ve 4-5 cm kar var suan yagis yogun. Biliyorum hukuk mezunusunuz sizi yillardir takip ediyorum. Gecen sene buruk bir kis yasamistik ama bu sefer daha Ocak gelmeden iki tane guzel sistem yakaladik. Bu taraflara tekrar yolunuz duserse sizinle tanismak ve misafir etmek isterim 🙂

 9. Barış Ylnc Gemlik

  Bursa da 3 saattir KKY , sıcaklık 2-3 santigat arasında geziyor , teleferik semti öğle olmadan beyazladı, geceden umutluyuz ancak yağış hafifleyince yağmura dönüyor , havaların aralık ayında soğumuş olması ,gelecek diğer sistemlerin daha kolay kara dönüşmesi için umut veriyor , İç Anadolu ya başarılar dilerim 🙂

 10. Portakal (Batıkent, 847 m - Beytepe, 1045 m, Ankara)

  Beytepe ve civarında yağış kara döndü.

 11. Geographer Berk (Beykoz/İstanbul,17m)

  Beykoz’dan, denizin kenarından bildiriyorum. Muazzam bir görsel şölene yol açan iri taneşi yağmur var. Zaman zaman yağmur ile karışık yağmura dönüyor 😀

 12. pan59(Tekirdağ/Çorlu 186 m )

  Sabah Çorlu’da da hafif karla karışık yağmur geçişi oldu ve sistemi İç Anadolu’ya doğru gönderdik 🙂 Bu kadar hızlı geçmeseydi biraz örtü bırakıp gitseydi fena olmazdı ama bir dahaki sefere artık , uzun süreden beri kar yağışı bekleyen iç bölgeler için bu akşam ve yarın sabah güzel şeyler olacak , tadını çıkarın 🙂 Bu arada Kütahya’da kar baya şiddetlenmiş geceye kadar 15-20 cm bulur herhalde .

  1. White Fox (Sarıyer/Zekeriyaköy 127 m)

   Herşey beklenildiği yolunda gidiyor. Hatta bu saatte Eskişehir Merkez’de de gol haberi olması çok iyi.

   Eskişehir henüz cephenin bel direğinde dahi değil. Afyon’da da öğleden sonra rüzgarın dönmesi ile 4-5 kadar fena bir kar fırtınası patlayacak gibi duruyor. Afyon ve çevresi ılık ve soğuğun en güzel çarpıştı iç noktalardan birisi gibi duruyor. Bir anda yollarda ulaşım aksarsa şaşırtıcı olmaz. Bence Afyon Merkez ile burası ile Eskişehir-Ankara arasındaki bölgeye uyarı vermek lazım.

   1. carcass (Eskişehir,804m)

    Aynen White Fox hocam, bekliyoruz. Fakat geçmiş yıllarda çokça hayal kırıklığı yaşadığımız için hala daha temkinliyim. Bozüyük, İnönü, Kütahya, Seyitgazi, yani tüm çevremiz kara gömülürken Eskişehir merkezde avucumuzu yaladığımızı çok iyi bilirim. 🙂 Afyonkarahisar çok daha şanslı dediğin gibi hocam.

 13. amonvera (İstanbul / Samandıra - 268 m)

  Ataşehir Atatürk Mah. ve Sancaktepe an itibarı ile yağmurlu..

 14. Portakal (Batıkent, 847 m - Beytepe, 1045 m, Ankara)

  Radara ve tahminlere göre Ankara’da yağmurun başlaması gerekirdi ama henüz bir hareketlilik yok.

 15. Ozan Deniz

  Yazıyı okur okumaz Erdem Erdoğan Tarzı olmadığını anladım. Sanırım ağırlıkla Alkim yazmış. Okudum ve hemen kim yazmış diye aceleyle baktım Erdemin adı geçmiş ama anlaşılan telefonla bir kaç fikir söylemiş. Bunu ısrarla anlatmamın nedeni zaman içinde bolca okudukça o kişilerin yazı tarzını, vurgu noktalarını çözüyor insan. Yazı ve emek için Teşekkürler.

 16. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 190m.)

  Bağcılar an itibariyle karla karışık yağmurlu

 17. Okito (Ankara/Or-An, 1230m) - (Nevşehir/Ürgüp-1060m)

  İkâmet ettiğim yerlerde olacakları bilgim elverdiğince anlatmaya çalışayım.
  Nevşehir-Aksaray hattında, ciddi kar birikimi yapacak derecede yoğun yağış var. Konya dolaylarında ise siklon ve soğuk cephenin konumu itibariyle yağış-soğuk çakışmasında sorun yaşanabilir.

  Sorunun daha az olacağı yerler Afyonkarahisar – Konya hattındaki Ilgın, Kadınhanı, Kirazlıbahçe tarafları. Aslında Afyonkarahisar’dan Kayseri’ye hayali bir hat çektiğimizde bu hattın güneyinde kalan yerler, soğumayı geç alacağı için, salı günü yağışın büyük kısmını yağmur olarak alabilir. Nevşehir, Kayseri, Sivas yine şanslı şehirlerden Soğuma geç girse de yağış devam edecek. Çarşamba ilk saatlerden itibaren don ve buzlanmanın eşlik edeceği güzel kar yağışı görülecek.

  En şanslı şehir ise Ankara diyebiliriz. Bugün (25 Aralık Salı) 1100 rakımın üzerindeki her yerde kar 15:30-16:00 arası ciddi şekilde kendini gösterir. Saat 19:00 itibariyle buzlanma da başlayacaktır. Bu sebeple, özellikle, Çankaya’nın yüksek semtlerinde çalışan/ikâmet edenler araçları yanlarında ise gidiş geliş planlarını buna göre yapsınlar. Akşam saatlerinde trafikte azımsanmayacak bir kaos yaşanabilir. Rüzgar 30-35 km/s ile soğuk ve hamleli eseceği için, soğuk ile birlikte rüzgardan koruyacak hazırlığınız da olsun.

  Bu sistemde anahtar 1100 metre ve üzeri. Yükseklik arttıkça doğal olarak yağışın olumsuz etkileri artacaktır.

 18. Spencer (Dikmen, 1100 m)

  Uzun süredir bu kadar göstere göstere gelen bir sistem görmemiştim. Çarşamba kesin, Perşembe buzlanmadan dolayı muhtemel, cuma da mübarek gün diyerek okullar tatil edilebilir 🙂

  Yollara çıkmak zorunda değilseniz lütfen çıkmayın, gerçekten zorlu bir hafta bizi bekliyor. Eller cepte yürümeyin, içlikleri giymeden dışarda kar topu oynayacağız diye hipotermi riskine gitmeyin. Hastanelerin acilleri ve ortopedi bölümleri önümüzdeki günlerde dolup taşacak malesef.

  Gerçek Ankara kışı geliyor, zevkini yaşamaya bakın.

Yorumlar kapalı.