ABD Houston’da Görülmemiş Sel


Harvey tropik fırtınasının ilerleme hızı, fırtına ABD’nin Teksas sahilinden karaya çıktıktan sonra çok düştü; böylece bu siklon, neredeyse aynı yerde dönüp duran ve Meksika Körfezi’nden getirdiği nemi yağmur olarak sürekli aynı yerlere boca eden acayip bir şeye dönüştü (radar görüntüsü şu şekilde).

Alt taraftaki fotoğraf Houston şehrinin son halini gösteriyor (üstündeki de yağmurdan önceki hali). Houston’ın dış mahallelerinden birinde yapılan ölçüme göre metrekareye 1 saatte 170, 2 saatte 300, 24 saatte 600 küsür, olay başlangıcından bu yana 757 kg yağmur yağması sonucu çok büyük bir felaket yaşanıyor. Bu şiddetteki yağışın o lokasyon için istatistiki “dönüş periyodu” 500 yıl olarak hesaplanmış (orada ancak 500 senede bir görülebilecek bir şey).

ABD Meteoroloji İşleri (National Weather Service), bir tweet’inde vaziyeti “daha önce görülmemiş, etkileri bilinmeyen ve daha önce yaşanan her şeyin ötesinde” olarak niteledi. Mahsur kalan bir sürü insan yardım istiyor.

Metrekareye 757 kg yağmur, İstanbul’un Marmara kıyılarında herhangi bir noktanın BİR YILDA ALDIĞI TOPLAM YAĞIŞA aşağı yukarı denk (hatta ondan biraz fazla).

Harvey’nin önümüzdeki günlerde de aynı yerlerde dolaşacak olması sebebiyle, inanması güç gelebilir ama, Houston civarında 350-650 kg DAHA yağış bekleniyor. Nuh Tufanı bu olsa gerek…

Reklam

ABD Houston’da Görülmemiş Sel” üzerine bir düşünce

  1. the honorius

    Şu güzelim yazıya 1 yorum bile yapılmamış. Fransa le Reunion bölgesinde 24 saatte 1.200 kg rekoru var

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s