Savulun, Kuşzilla Geliyor!


Hava durumu forumculuğu tarihinin efsane rumuzlarından biri olan “sistem_kuşa_döndü”nün mucidi arkadaşa buradan sevgilerimizi gönderiyoruz…
—————–

İstanbul için baştan zaten öyle aman aman kuvvetli gözükmeyen, model çalıştırmalarında bir ara epey güçlenerek bizi heyecanlandıran fakat son bir iki günde tekrar “kuşa dönmeye” meyleden soğuk hava dalgamıza Kuşzilla adını verdik. Hayırlı uğurlu olsun.

Kuşzilla, hem yer seviyesinde hem de üst seviyede Godzilla’dan çok daha az soğuk; ayrıca batı bölgeleri etkileyecek bir alçak basınç alanı da ihtiva etmiyor, bu nedenle yağışı da çok daha az… Yine de Kuşzilla, İstanbul için -daha da zayıflamazsa- zayıfla orta karar arası, Karadeniz Kıyıları içinse orta karar sayılabilecek bir DEK (deniz etkisiyle kar) sistemi… Soğuk ve karın bu kadar bol olmadığı bir kışta baştacı bile edilebilirdi.

Kuşzilla şu saatlerde (salı günü akşam) kıyılara yağmur iç bölgelerin çoğuna kar bırakmaya başladı bile… Önümüzdeki günlerde iyice soğuyarak Ege ve Akdeniz Kıyıları hariç hemen her yere kar yağışı getirecek. Kar en fazla Orta ve Doğu Karadeniz’de ve Doğu Anadolu’da etkili olacak. İstanbul, Doğu Marmara ve Karadeniz’de kar yağışları aralıklı/yoğun olarak görülecek, dolayısıyla özellikle gündüz saatlerinde güneşin görüleceği zamanlarda rakımı 100 metreden düşük yerlerde kar erimeleri de olacak.

gfsoptk12_132_49

Kuşzilla’nın pazar gecesine kadar bırakacağı toplam yağış miktarları (GFS modeline göre)

İstanbul’da çarşamba günü yüksek semtlerden başlamak üzere zamanla sulu kar ve akşam saatlerinde kar bekliyoruz ama hem yoğun bir yağış olmayacak hem de sıcaklık sıfır derecenin altına düşmeyecek, dolayısıyla kar pek bir sıkıntı yaratmayacak. Çarşamba geç saatlerden itibaren yağış muhtemelen kesilecek ve uzun aralar veren, yerel kar sağanaklarına dönecek. Kar sağanaklarının sıklığının en fazla olacağı zaman dilimleri Perşembe sabah – öğleden sonra arası ve Cuma sabah – öğleden sonra arası olacak gibi gözüküyor. Hafta sonu kar büyük ihtimalle tamamen kesilmiş olacak. Perşembe ve cuma günleri sıcaklık özellikle kar sağanaklarının etkili olduğu zaman dilimlerinde ve özellikle yüksek semtlerde sıfırın altına düşebileceğinden ve bu durum trafikte sıkıntılara yol açabileceğinden, toplu taşımayı kullanmanızı tavsiye ederiz. Uçak seferlerinde toplu iptaller düşük ihtimal, fakat operasyon yine de zaman zaman yavaşlayabileceğinden seferlerde seyreltme söz konusu olabilir. İstanbul-İzmir ve İstanbul-Ankara karayollarında da kar yağışı olacak fakat tedbirli olmak şartıyla yola çıkmaya engel bir durum gözükmüyor.

Diğer bölgeler ve şehirler için ayrıntılı tahmin yapacak zaman bulamadık. Öteki hava delisi arkadaşlar bu başlığın yorumlarında değerli fikir ve tahminlerini yazarlarsa okuyanlar da faydalanacaktır.

DEK kütlelerinden en çok etkilenecek şanslı lokasyonları şimdiden tebrik ederiz. İmkan bulup oralara gidebilecek arkadaşlar Kuşzilla’yı yerinde destekleyecek, gidemeyen bizler de radar başında… Aynı tadı vermez gerçi ama 😀

Radar Görüntüleri

26.01.2017 – TSİ 08:00 – 10:00

Savulun, Kuşzilla Geliyor!” üzerine 159 düşünce

 1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Saat 17.30 18.00 sularindan goruntuler..5-10 dk. da olan durum bu cok guzel bir banda denk geldik grapuel iceren cok siki bi yagis oldu. Yerlerin kuru olmasinin da sayesinde kisa surede etkili oldu. Arkasi bos gorunuyor radarin buna da sukur diyorum 🙂 Umarim aksam ve gece radar dolar da
  sistemin kalan saatlerinde mumkun oldugu kadar tum sehir nasipleniriz.. 2. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 Mt) Yazıyı Yazan

  Yozgat kırsalında dün akşama doğru başlayan kar gece boyunca hafif olarak devam etti. Bugün sabah yağış tipiye döndü ve ikindiye kadar orta halli yağdı. Açık arazide tahminen 15/20 cm; tipili yerlerde ise 40/50 cm civarında kar var. Her yerde sert bir buz tabakası oluştu. Yarından sonra yine -20 dereceleri görürüz. Yolları da temizlemediler, karlar ezilince beton gibi oluyor, markete gitmek bile eziyete dönüşüyor. Ne kadar soğukçu olsam da bazen buranın halleri çekilmez oluyor.

 3. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

  Ataşehirin özellikle yüksek bölgelerinde güzel yağışlar var ,bu durumu fırsat bilip hemen akraba ziyaretlerine başladım 😊
  Karadeniz’de Dekler hakkında ipucu veren yukarıdaki Bulutluluk haritası öğlene göre çok daha yoğunlaşmış, radara göre akşam saatlerinde bazı yerler ve özellikle Pendik Aydos bölgesi müthiş kar alır gibi , gecenin ilerleyen saatlerinde de il geneli için düne göre daha olumlu düşünüyorum , umarım kuşzilla en azından 24 saatliğine terfi edip koçzilla yada en azından catzillaya dönüşür

  1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

   Evet hocam semtimizde güzel beyazlama yaptı 🙂 Tam akşam saati, işten eve dönüş saatime denk geldi, Kozyatağında hiçbirşey yokken burada bu görüntülerle karşılaşmak harika oldu, dolaştım ben de biraz, gün boyu bir numara olmayınca buna da şükür diyorum umarım gece de bişeyler alır tüm şehir..

      1. ersin (Üsküdar/İST, 51m)

       Aslında kıyılarda 10-20 cm örtü şahane bir sistem demektir, ama cm işini genelde abarttığımız için bize az gibi geliyor. Fakat kuşzilla’nın özellikle kıyılarda 10-20 cm bırakması çok çok zor görünüyor.

 4. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Sabah işe gelirken; Fatih hani kar? Dedim birazdan başlar. Gebze gişelere yaklaşıken neredeyse trafik kilitlenecekti. 2 km gittik Dilovası rampasından aşağıya heryer kupkuru ve suratlar asıktı. Ama anlatamıyorsun ki sadece küçük bir boşluğa yağmadığını.

 5. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Çok bilmişlik yapmıyorum ama işin içinde DEK varsa her şey olabilir. Geçen sistemin en yoğun karını DEK ‘dan almıştık ve sığ dek bantlarıydı. Şöyle yeşilli sarılı birkaç kütle gelse iyi örtü olur.

    1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 190m.)

     Catalca banti gosterdi kendisini 🙂

 6. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 Mt)

  Yozgat’ta son durum: Saat 16.00′ da başlayan kar zaman zaman yoğunlaşarak devam ediyor. Yukarı seviye nemi oldukça yüksek, sıcaklıklar da bu geceden itibaren iyice düşecek. Kar yağışı cuma sabahına kadar aralıklarla devam edecek gibi görünüyor. Yarın öğleye doğru tipiye döner muhtemelen.

 7. Nese Doğan

  Yarın öğleden sonra 4 gibi İstanbul’dan (Tekirdağ üzerinden) Çanakkaleye gitmeyi planlıyoruz, yolda sıkıntı görüyor musunuz?

 8. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Sabah ve bilhassa öğle gfs daha da güzelleşti 😀

 9. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Radar görüntüsü yine aynı. Korkulacak bir şey olmadığı meydanda. Pastanın en iyi tarafını alan yine Beylikdüzü çevresi. 30 cm’yi geçer yine. Modeller istediği kadar ıskalasın o bölgenin kalıplaşmış gerçeğini değiştirmiyor.

 10. Dark Jedi (Bursa/Nilüfer 150m)

  Bursa geneli için, yağış etkisiz olacak. Sıcaklıklar sıfır derecenin altında olacağından 0-5 cm arası örtü oluşabilir. Üst seviyenin kuru oluşu ve rüzgar etkenleri DEK bantlarının Bursa’ya ulaşma ihtimalini düşürüyor. Aşırı zayıflamış serseri DEK bulutları lokal, çok kısa süren, etkisiz yağışlar yapabilir.

 11. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Başlık gayet gerçekçi olmuş, o sebep sayfada olumsuzluk ve sinerji eksikliği hakim gözlemlediğim kadarıyla. Bunda en büyük etken Godzilla sonrası olması bu çok net, başka bir sezon gelmiş olsa böyle olmazdı buralar 🙂 Özellikle DEK sistemi olacağı iiçin artık kısmet diyeceğiz bu saatten sonra umarım şanslı bölgede kalırız bant akışı babında. 😉 Bu sistem için beklentilerimiz belliydi zaten, hele ki godzilla sonrası gelmesi vs. uçacak kaçacak bir durum yoktu. Biz yine de deliler olarak “sinerjimizi” eksik etmeyelim derim. Godzillayı da yaşamış olsak, az ya da çok benim için ne gelse kabulümdür her zaman yeter ki sistemsiz kalmayalım saygılar 😉

 12. SnowStorm (Trabzon/Of/Çaltılı 161m )

  Bu yıl bölgemizde sadece aralık ayında kar gördük, kar pek bir biriktirme yapmamıştı tadına doyamadık, deniz seviyesinde neredeyse hiç yoktu. Bu sistem Doğu Karadeniz için güzel şeyler olacağını söylüyor hadi hayırlısı… Hava Delilerine bol karlı günler dilerim. 😉

 13. carcass (Eskişehir,804m)

  Eskişehir Kuşzilla’ya iyi sayılabilecek bir başlangıç yaptı. Gece başlayan kar kent merkezinde 2-3 cm’lik birikim yaptı bile. Bugün Marmara ahalisinin aksine Kuşzilla’dan çok ümitliyim 🙂 Cuma günü de arabayla Eskişehir’den Muğla’ya gideceğim. Güzergahtan güzel manzaralarla karşılaşırsam Kuşzilla’nın İç Ege’de bıraktıklarını sizlerle paylaşırım.

 14. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

  Ne kadar gerçekçi de olsa hep gaza getiren başlıklardan sonra bu başlık garip geldi biraz.
  Artık bize en çok sinerji gerek , umutla beklemek gerek, peşinden gelecek zafer için sabretmek de gerek.
  Sözün bittiği yerdeyiz , modeller kifayetsiz
  Nasip faktörünü tanımlamak için birebir bu sistem , hiç gelmese bile Godzilladan dolayı zaten 3-0 öndeydik bu sezonda.
  Kendi bölgem için konuşursam 10 cm sevindirir , 15 cm ihya eder , 20 cm ve üstü nirvana 😊
  Soğumanın en güçlü olduğu anlarda DEnK gelecek en uygun bantları yakalayabilmek için dua edeceğiz..

  1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

   Daha önce paylaşmış olduğunuz sistem resimlerinden çıkardığım kadarıyla aynı mahallede oturuyoruz sanırım. Beklentilerinize katılıyorum o kadar yağsın o bile yeterli benim için. Artık kısmet diyeceğiz bu saatten sonra umarım şanslı bölgede kalırız bant akışı babında. 😉

   1. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

    Evet hocam, aynı bölgelerde bu duyguyu paylaşmak ne güzel , bizim bölgeler biraz daha şanslı sanki , 31 aralık sisteminde modellerin okuyamadığı estetik bir kar yağışına şahit olmuştuk hatırlarsanız.
    Yoklukta her türlü baş tacı edebileceğimiz bir sistem bu sonuçta.
    Biz kar delilerine havada bile görsek yetiyorken , tutma olasılığı bile yüksek olan bu sistemin de tadını çıkaralım.
    Bu yıl hava kar bırakmak için bahane arıyor nerdeyse , onun için umuttan zarar gelmez .
    Dek lerin tüm Marmara ve Batı Karadenizi abad etmesi dileğiyle ..

    1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

     Aynen katılıyorum hocam, bahtımıza ne çıkarsa kabulümdür benim. Evet 31 Aralıkta da çok güzel kar almıştık sürpriz bir şekilde 🙂 Zaten DEK olduğu zaman, malumunuz belli olmuyor, sürprizlere açık oluyor hem olumlu hem olumsuz anlamda modeller bu detayları çok okuyamıyor. Herhangi kısır giden bir kış sezonunda gelse yıkılırdı buralar sinerjiden, çok şükür godzillayı yaşadığımız için bu şekil algılanıyor sistem ama biz hava delileri için ne çıkarsak kardır kafasındayım ben her daim. Herkese beklenmedik güzel sürprizler yaşatması dileğiyle..Pozitif düşüncede olmakta fayda vardır her zaman 😉

 15. Portakal (Batıkent/Beytepe/Ankara, 845-1045m)

  Ankara? Sıfır sıfır sıfır…

 16. sakarya5461

  Ozan hocam bu sistemde sakarya,kocaeli tarafi daha sansli dimi hem soguk hem yagis bakimindan.Yani bizim icin kuszilla degil heralde.Yorumunuz benim icin onemli.Tesekkurler😃

 17. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Godzilla görmüş arkadaşlara çerez gibi gelebilir ama biz yaşamadığımız için bize ilaç gibi geleceğine inanıyorum. Geçen 25 cm idi yine aynısını yakalarız. En azından istikrarımız sürer. 😁😁

 18. spnca (Sapanca/SAKARYA, 40m)

  Bu sistem 2013 kışında gelseydi baştacı olurdu, adına efsane denirdi ama maalesef Godzilla’dan sonraya denk geldiği için Kuşzilla oldu. Ben yine de kendi bölgem adına iyi bir sistem olacağını tahmin ediyorum, Sakarya, İstanbul’a göre bir miktar daha soğuk ve karlı olacak. Buna da şükür…

Yorumlar kapalı.