Savulun, Kuşzilla Geliyor!


Hava durumu forumculuğu tarihinin efsane rumuzlarından biri olan “sistem_kuşa_döndü”nün mucidi arkadaşa buradan sevgilerimizi gönderiyoruz…
—————–

İstanbul için baştan zaten öyle aman aman kuvvetli gözükmeyen, model çalıştırmalarında bir ara epey güçlenerek bizi heyecanlandıran fakat son bir iki günde tekrar “kuşa dönmeye” meyleden soğuk hava dalgamıza Kuşzilla adını verdik. Hayırlı uğurlu olsun.

Kuşzilla, hem yer seviyesinde hem de üst seviyede Godzilla’dan çok daha az soğuk; ayrıca batı bölgeleri etkileyecek bir alçak basınç alanı da ihtiva etmiyor, bu nedenle yağışı da çok daha az… Yine de Kuşzilla, İstanbul için -daha da zayıflamazsa- zayıfla orta karar arası, Karadeniz Kıyıları içinse orta karar sayılabilecek bir DEK (deniz etkisiyle kar) sistemi… Soğuk ve karın bu kadar bol olmadığı bir kışta baştacı bile edilebilirdi.

Kuşzilla şu saatlerde (salı günü akşam) kıyılara yağmur iç bölgelerin çoğuna kar bırakmaya başladı bile… Önümüzdeki günlerde iyice soğuyarak Ege ve Akdeniz Kıyıları hariç hemen her yere kar yağışı getirecek. Kar en fazla Orta ve Doğu Karadeniz’de ve Doğu Anadolu’da etkili olacak. İstanbul, Doğu Marmara ve Karadeniz’de kar yağışları aralıklı/yoğun olarak görülecek, dolayısıyla özellikle gündüz saatlerinde güneşin görüleceği zamanlarda rakımı 100 metreden düşük yerlerde kar erimeleri de olacak.

gfsoptk12_132_49

Kuşzilla’nın pazar gecesine kadar bırakacağı toplam yağış miktarları (GFS modeline göre)

İstanbul’da çarşamba günü yüksek semtlerden başlamak üzere zamanla sulu kar ve akşam saatlerinde kar bekliyoruz ama hem yoğun bir yağış olmayacak hem de sıcaklık sıfır derecenin altına düşmeyecek, dolayısıyla kar pek bir sıkıntı yaratmayacak. Çarşamba geç saatlerden itibaren yağış muhtemelen kesilecek ve uzun aralar veren, yerel kar sağanaklarına dönecek. Kar sağanaklarının sıklığının en fazla olacağı zaman dilimleri Perşembe sabah – öğleden sonra arası ve Cuma sabah – öğleden sonra arası olacak gibi gözüküyor. Hafta sonu kar büyük ihtimalle tamamen kesilmiş olacak. Perşembe ve cuma günleri sıcaklık özellikle kar sağanaklarının etkili olduğu zaman dilimlerinde ve özellikle yüksek semtlerde sıfırın altına düşebileceğinden ve bu durum trafikte sıkıntılara yol açabileceğinden, toplu taşımayı kullanmanızı tavsiye ederiz. Uçak seferlerinde toplu iptaller düşük ihtimal, fakat operasyon yine de zaman zaman yavaşlayabileceğinden seferlerde seyreltme söz konusu olabilir. İstanbul-İzmir ve İstanbul-Ankara karayollarında da kar yağışı olacak fakat tedbirli olmak şartıyla yola çıkmaya engel bir durum gözükmüyor.

Diğer bölgeler ve şehirler için ayrıntılı tahmin yapacak zaman bulamadık. Öteki hava delisi arkadaşlar bu başlığın yorumlarında değerli fikir ve tahminlerini yazarlarsa okuyanlar da faydalanacaktır.

DEK kütlelerinden en çok etkilenecek şanslı lokasyonları şimdiden tebrik ederiz. İmkan bulup oralara gidebilecek arkadaşlar Kuşzilla’yı yerinde destekleyecek, gidemeyen bizler de radar başında… Aynı tadı vermez gerçi ama 😀

Radar Görüntüleri

26.01.2017 – TSİ 08:00 – 10:00

Reklam

Savulun, Kuşzilla Geliyor!” üzerine 159 düşünce

 1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  EY SEVGİLİ
  Uzatma kar sürgünümü benim
  Ülkendeki kuşzilladan ne haber vardır
  Dışarıda kuşzilla adında bir kestane vardır
  Kuşzilladan ne çıkar madem ki godzilla vardır
  Yağmurdan da doludan da öte bir kar vardır
  Senden ümit kesmem kalbinde godzilla adında bir sistem vardır.

 2. alpereraydin(İçerenköy/ISTANBUL,77 m)

  Çisenti şeklinde yağan kar bazen çok küçük graupel halini alıyor,bazen yağmur damlaları da araya karışıyor.fakat yürümek çok keyifli.ağızdan çıkan buhar kombi bacasından farksız.yağış etkisiz ancak çatılara tül seriyor.
  Dipnot:godzilla entry sayısı 1131 ,kuşzilla 140.aradaki fark nasıl da yansımış foruma.

     1. Santiago (Florya - IST / 47m)

      Alaro modelinde yer seviyesi karayel ve biraz yukarıda sıcak bir katman görünüyor. Çisenti yağışları çok sığ olduğundan yağmur kky olarak başlayıp yere inene kadar donamamış olabilir.

      26 Şubat 2011’de de Başakşehir’de donan çisenti görülmüştü.

 3. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 Mt)

  Kuşzilla burayı fena vurdu. Önceki sistemlerden kalan karın üzerine 15 cm kadar daha yağdı ama tipi olunca her yerde kar tepecikleri oluştu. Bu arada yollar berbat, tipi yüzünden sürekli kapanıyor. Bugün 20 km yol gittim beş tane kaza gördüm, az daha yolda kalıyordum. Kazanın biri gözümün önünde oldu. Kenara park ettiğim esnada fotoğraf çekinirken Toros’un biri 100 metre ilerde kontrolü kaybetti ve zikzak çizerek üzerime gelmeye başladı. Arabaya atlayıp son anda kaçtım. Sonra araç bulunduğum yerdeki 2 metrelik kar yığının içine daldı, kılpayı atlattım. Sıcaklıklar da sürekli eksi değerlerde, artık geceleri -15/-20 falan sıradan hâle geldi. 4. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)


  Sistem iddiasız da olsa aralıklarla keyif alabildik şükür ki , gece yürüyüşüne çıkardı bizi aheste aheste yağmakta olan kar..
  İstanbul için Veda busesiyim ben dedi, hayır dedik sabaha da bekleriz , bakalım davete ne yanıt verecek 😊

   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Başladığı gibi bitti ozan abi. Bu sistem çok kıytırık bir sistemmiş be 😦 Hatta en kötü sistemler arasında ilk 10 da bana göre. Kütleler hep Anadolu yakasına gidiyor, gerçi orada da az ama Avrupa yakasında hiç yok.

 5. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 190m.)

  Dün İstanbul’da neden deniz etkisi yağışları etkin olarak görülmedi? Balon sonuçlarına bakınca rüzgarın zayıflığı göze çarpıyor ama bu kadarda kötü olmamalıydı sanki. Sizlerden de bir şeyler okumak istiyorum.

 6. SnowStorm (Trabzon/Of/Çaltılı 161m )

  Sayın üstad, önümüzdeki 6 gün boyunca dogu karadenizde kar yagisi gorulecegi mgm tarafindan soyleniyor, yabanci model siteleri ve hava tahmin siteleride aynisini soyluyor bu durum hakkinda kisa bir yorumunuzu rica edebilirmiyim..tesekkur ederim..

  1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 190m.)

   Modellerde Iskandinavya’dan zayif bir alcak basinc alani daliyordu galiba soguk havayla karsilasinca cepheye neden olmustur muhtemelen.

   1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 190m.)

    Spank kaçırdın kütleyi Anadolu Yakası’na 🙂

   1. sk8 (Kocaeli-İzmit-topçular 220 m )

    Gecen sistem de bukadar yagmisti ama yogun bi yagis hic olmamisti hava soguk oldugundan az az yagdiydi ama ne yagdiysa tuttuydu ama kar yagisi gormedik desem yeridir.Bu sistem geceden beri cok guzel kar yagisi goruyoruz seyir zevki yuksek hele bu sabah ogleye kadar olan kisim mukemmeldi 5cm olsun boyle olsun😎

  1. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

   Romanya radarını ben de sizin gibi sıklıkla takip ediyorum ama bize oldukça uzak kalıyor SpanK , Constanta bölgesinden Varna’ya 3-4 saatte inen minik bir kütle Varna’dan bizim radara girmeye başladığında ( ilave en az 2 saat daha gerekiyor ) bazen kocaman bir hale gelebiliyor , Godzilla’da bile çok zayıf görünüyordu o radardaki kütleler ama bize varınca kara görmüyordu ortalığı , ayrıca iki gündür gördüğümüz yerel orta şiddetteki kar yağışlarının hiç birinde Romanya radarı ipucu bile vermedi , ama Karadeniz’deki bulutluluk hala iyi , radarda nokta şeklinde oluşumlar başlayınca biraz umutlanabiliriz ki akşam ve yarın sabah son bir seyirlik kar şansımız hala olabilir.
   Havadelisi Ozan üstadın Aralık-Ocak analizi de çok güzel ve Şubat ayı için şimdiden heyecanlandırıyor

  2. Santiago (Florya - IST / 47m)

   Deniz zaten normalden soğuk. Bununla beraber ne soğuma adam akıllı, ne de izobarlar düzgün. Siklon desen almış başını güneydoğuya gitmiş, üst seviye nemi rezil. Bu sistemin üreteceği DEK de ancak bu kadar olur işte.

  1. annttiigs

   Daha once yazilan Ukrayna wrf’sinin ciktilarina gore bugun DEK akisi var gibi. Cok anlama bu isten ama simdiye kadar gordugum Bogaz civarina gun boyu DEK akisi var gibi.

Yorumlar kapalı.