Efsane Aralık’ın Şanına Yakışan Bir Son


İSTANBUL İÇİN GÜNCELLEME (Perşembe akşamı itibariyle): İstanbul’da şu saatlerde (çarşamba akşama doğru) tam kuzeyden (yıldız) fırtına şeklinde esen rüzgarla birlikte görülen yağmur ve karlakarışık yağmur, hava karardıktan sonra yerini yavaş yavaş kar yağışına bırakmaya başlayacak.

Ancak son verilere göre sistemin soğuğu biraz zayıfladığı için, alçak semtlerde (özellikle de Anadolu Yakası’nın sahillerinde) sabaha kadar herhangi bir kar birikimi olacağını düşünmüyoruz, hatta buralarda yağışın kara dönmesi de sabahı bulabilir.

Rüzgarın yarın (cuma) sabah saatlerinden itibaren kuzeybatıya (karayele) dönmeye başlayıp Trakya’dan daha soğuk hava getirmesiyle beraber kent genelinde sıcaklıklar 1 dereceye kadar düşecek, böylelikle yüksek semtlerde kayda değer bir kar örtüsüne yol açacak şartlar oluşmuş olacak.

Önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi, bu sistemde sahiller ve yüksek semtler arasında kar bakımından CİDDİ farklar ortaya çıkacaktır; örneğin Kadıköy Rıhtım’da kar belki çatılarda bile zor tutacakken (veya tutmayacakken) Beylikdüzü’nde, Çekmeköy’de 5-15 cm arasında bir kar kalınlığına ulaşılabilir, daha yükseklerde daha da fazla olabilir. Trakya’daki soğuğa daha yakın olacağı için Avrupa Yakası sahilleri de Anadolu Yakası’na göre daha şanslı olacak, mesela Bakırköy sahilinde de sürpriz birkaç santim ölçülebilir.

Yarın (cuma) akşam saatlerinden sonra ise karayelin ve dolayısıyla soğuğun etkisinin kaybolması ile yağışlar birçok semtte tekrar karla karışık yağmur ve yağmura dönecek. Kent genelinde yağışlar 1 Ocak Pazar günü öğle saatlerine kadar yağmur, karla karışık yağmur ve kar olarak aralıklarla devam edecek.

Yağışların önümüzdeki günlerde de fırtınaya birlikte yoğun (ıslak/ağır kar) şekilde gerçekleşecek olması nedeniyle enerji nakil hatlarında sıkıntılar ortaya çıkmaya muhtemelen devam edecektir, elektrik kesintileri sürebilir. Rüzgar şemsiye kullanımını da büyük ölçüde sınırladığı için, şemsiye yerine bere / kapüşonlu mont tercih etmekte fayda var.

Bu sistem İstanbullu kar delilerini (dağ semtlerinde oturanlar hariç) kesinlikle kesmeyecektir, çare Godzilla sistemi… Onu da takip ediyoruz, bizden başkasına inanmayın, Allah taş yapar.

Türkiye, ciddi soğuklar ve yer yer anormal kar yağışları gördüğü 2016 Aralık ayını yine soğuk ve bol karlı bir kış sistemi ile kapatıyor.

Örneğin güneyin yüksek illerinden Karaman, daha iki yıl önce 47 santim ile kırdığı kar kalınlığı rekorunu bu sene önce 63 santime, son olarak 27 Aralık sabahında 85 santime çıkardı! Böylece rekorunu iki yıl içinde tam üç kez yeniledi ve neredeyse iki katına çıkarmış oldu.

İstanbullu hava delileri için özel bir anlamı olan ENKA Balmumcu Meteoroloji İstasyonu‘nun verileri de soğuk bakımından bu Aralık ayının son derece kayda değer olduğunu gözler önüne seriyor.

aralik-svg

İstanbul’un, bu istasyonda ölçülen 5,1 derece ortalama sıcaklık ile son 21 yılın en soğuk ikinci aralık ayını yaşadığı anlaşılıyor, bu değer normalden (yani uzun yıllar ortalamasından) 3.1 derecelik bir sapma anlamına geliyor (ayın son haftası, 26 günlük ortalama olan 5,1 dereceyi pek fazla değiştirmeyecektir). Son 21 yılda İstanbul’da bundan daha soğuk yalnızca 2001 yılının Aralık ayı var, onun ortalaması 4,1 derece (İstatistik sevenler için: 2001-2002 kışının 10 Ocak tarihine kadar hemen hemen tüm Türkiye için çok ciddi soğuklar ve kar yağışları ile geçtiğini, fakat 10 Ocak’tan sonra kışın Türkiye’ye uğramadığını belirtelim. Öte yandan, soğuk geçen aralık aylarını daha uzun yıllar genelinde normalden soğuk ocak ve şubat takip ediyor).

Daha eski verilere baktığımızda, İstanbul’un son 60 yılın en soğuk 3. veya 4. Aralık ayını geçirdiğimizi söyleyebiliyoruz (1991, 1992 ve 2001’den sonra). Şehirde 2016 Aralık ayının ortalama sıcaklığının uzun yıllar ocak ve şubat ortalamasından en az 0,3 derece soğuk olduğunu da ekleyelim.

2016 Aralık’ının ilk 25 gününün soğuk anomalileri (sıcaklığın ortalamaya göre aşağı yönde sapmaları) Türkiye’nin birçok bölgesinde de 3 ila 7 derece arasında!

anomali


Girizgahımızdan sonra güncel meseleye gelelim: Halihazırda yağmur ve kar yağışlarının etkisi altındaki Türkiye, Çarşamba günü batı bölgelere Balkanlar üzerinden gelecek daha soğuk hava ve eşzamanlı olarak Akdeniz’den teşrif edecek alçak basınç sistemleri ile, havası daha da aksiyonlu bir yer haline gelecek.

ecmwf_t850a_5d_eur_21

27 Aralık – 1 Ocak Arası 850 hPa Sıcaklıklarının Normalden Farkı

Öncelikle, ÖZELLİKLE SEYAHAT EDECEKLER İÇİN UYARImızı yapalım:

Çarşamba gününden itibaren muhtemelen 1 Ocak 2017 Pazar’ı da içine alacak şekilde, yani yılbaşında bir yerlere gidecekleri hem gidiş hem dönüş (özellikle gidiş) yolunda etkileyecek biçimde… İstanbul’u ve Ankara’yı birbirine ve kayak merkezlerine, ayrıca İç Anadolu Bölgesi’ndeki illeri birbirine ve kıyı bölgelere bağlayan tüm karayollarında yoğun kar yağışı ve buzlanmaya bağlı olarak ciddi sıkıntıların yaşanması YÜKSEK ihtimaldir. Aynı şekilde, havayolu ulaşımında da gecikme ve iptaller YÜKSEK ihtimaldir.

Bu hafta il ve ilçe merkezlerindeki en fazla kar yağışının, Çarşamba günü başlamak ve aralıklı olarak birkaç gün devam etmek üzere, güneydoğu Marmara’da (Bilecik’te ve Bursa’nın özellikle 150 metre ve üstü ve rakımlarında), İç Anadolu’nun güney ve batı illerinde, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Batı Anadolu’da (Ankara’nın batı İlçeleri, Düzce, Bolu, Bursa, Bilecik, Bozüyük, Kütahya, Eskişehir, Afyon, Isparta, Konya, Karaman, Niğde, Kayseri civarı) ve Toroslarda görülmesi YÜKSEK ihtimaldir. Bu arada çarşamba ve perşembe günleri Konya, Karaman civarında gündüz saatlerindeki ısınma nedeniyle yağışın bir kısmının yağmura dönme ihtimalini de es geçmeyelim. Sonrasında yine kar yağacak.

ecmwf_tsnow_turkey_25

ECMWF Toplam Kar Yağışı Haritası (Sulu ve Tutmayan Kar Dahil)

İstanbul’da görülecek kar yağışının şehrin neresini ne ölçüde etkileyeceği net değil.  Muhtemelen, kalınlığı yükselti ile büyük ölçüde değişen bir kar örtüsü görülecektir. Örneğin kar Kadıköy Rıhtım, Moda, Bakırköy gibi sahil semtlerinde çatılarda ve araba üstlerinde ancak gece saatlerinde ince bir örtü oluşturabilecek, fakat Ümraniye’de yerlerde dahi 2-15 cm arasında birikecektir. Deniz seviyesinden yüksekliği 50-100 metrenin altında olan yerleşimlerde kar örtüsü az ve ıslak olacak, dolayısıyla hakkıyla kartopu oynamaya imkan vermeyecektir; fakat 100 metrenin üzerinde her şey mümkündür. Bu söylediklerimiz çarşamba akşam saatlerinden cuma öğle saatlerine kadar olan periyot içindir. Ayrıca perşembeden itibaren 3 gün boyunca (perşembe, cuma, cumartesi) rüzgarın kuzeyli yönlerden fırtına şeklinde esecek olması nedeniyle deniz ve hava ulaşımında uzun gecikmelere ve iptallere hazırlıklı olmak gerekir.

Cuma gününü cumartesiye bağlayan gece ise Kırım üzerindeki alçak basınç merkezinin Batı Karadeniz’e doğru ilerlemesiyle rüzgarın tam karayele dönüp kuzeyden yağış getirmesi ihtimali var. Bu ihtimal gerçekleşirse sıcaklıklar karayelle birlikte sıfır derecenin altına düşebilir ve sahiller dahil bütüm semtlere birkaç saatliğine etkili kar yağar. Bu durumu da takip ediyoruz.

anigif

Son model çalıştırmalarına göre Ankara, sistemin İstanbul’la beraber en kritik noktası konumunda. Kar yağışı çarşamba günü başlayacak ve birkaç gün devam edecek. Kuzeye yol alacak alçak basınç merkezinin 50-100 km batılı ya da doğulu rota izlemesi bile sıcaklık açısından çok şey değiştirebilir, o yüzden Ankara’da gerçekleşecek olan kar yağışlarını son ana kadar takip etmek gerekiyor. Şu anki (salı öğlen) görüntülere göre kar kalınlığı tahminimiz, kentin alçak semtleri için 10-15 cm, yüksek semtleri için ise 15-30 cm arasındadır.

Efsane Aralık’ın Şanına Yakışan Bir Son” üzerine 544 düşünce

 1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )


  Sistem gelmeden 1-2 gün önce,Trakyalılara şakasına sataşmıştım yine kuru soğuk alacaklar diye. Ama dünden beri radar dolu ve iyi kar alıyorlar, sizlerin adına çok sevindim. 🙂

  İstanbul’da son dakika kazığı yedim, 1 gün kala soğuma azalınca bizde bol bol yağmur aldık. Ben bu sistemde birkaç saat dışında hiç saf kar bile göremedim. Yağmur açısından çok güzel bir sistem 100m den fazla yağmur aldım ama başta beklentim kar olduğu için biraz hayal kırıklığı yaşadım ama güzel sistemdi.

 2. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Ataşehir semalarında da kar yeniden başladı, orta kuvvette seyirlik bir kar. Yılın son günü havada da olsa kar gördük, buna da şükür. Konum itibariyle beyaz örtü olarak Kayışdağı eteklerini izleyebiliyoruz bir yandan 🙂 Herkese savaşların, bombaların olmadığı barış içinde, sağlıklı, huzurlu ve her tarafı memnun edecek “bol karlı” ve “bol sistemli” bir 2017 dilerim..

 3. srkn41

  Tüm Havadelilerinin yeni yıllarını kutlar, sağlık, mutluluk, bol kazanç ve bol KAR’lı soğuk kışlar dilerim. 2017 bereketiyle(GODZILLA) gelir inşallah 😌

 4. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Gerçekten de tam yatmaya hazırlanırken, öğldene sonraki aşırı yağmurdan sonra tam da takibi bırakmışken gelen bu kar yağışı güzel bir sürpriz oldu 🙂 Umarım devam eder..Yatamıyo da insan şimdi bırakıp, kaldım öyle pencere başında 😉

 5. Bartu (İstanbul/Bahçeşehir 130m)

  Yağışın akşam saatlerin yağmura çevirmesini beklerken 1 saat önce Bahçeşehir 0 derecenin bile altına düştü ve kuvvetli tipiyle beraber ara yollar kapandı.Biraz daha yukarı tarafımız olan Boğazköy’de ana yollar karla kaplandı.Sabah erken saatte ölçüm yapmak gerek .Kar beklerken yağmur yağdı, yağmur beklerken kar çok ilginç bir sistem yaşadık gerçekten 😀 Radara göre sabaha kadar devam gözüküyor . Tüyap taraflarında şimdiden 10 cm kadar birikme varmış sabaha kadar 15-20 cm’i bulur..

 6. tolgahanenses // Bornova -İZMİR (50mt.)

  Arkadaşlar bu godzılla sistemi inşallah tam anlamıyla gelir. Çünkü freemeteo veya farklı tam 10 sıteden baktım. Izmır 6 ocak gunu aksam yanı gece -1 e düşüyor… Ertesı gun yanı 7 ocak gunu gündüz en yakın sıcaklık 0 en düşük sıcaklık -8….. Ve bu ızmırde böyle.. Resim paylasamadım ama hayali bile guzel. Çünkü burası izmir boyle sıcaklık olursa diğer illerde -20 -30 çok rahat görülür.. Gfs ve emcwf modelerını takipteyim..

 7. Barış Yılancı

  Bursa camlica hava eksi 1 dusen her tane yollar dahil tutuyor super ortu olustu. Tipiyle karisik yogun yagis 23 54 itibariyle devam ediyor. Hava sapsari en sevdigim kar yagma sekli arkadaslar Allah herkese bu manzaranin tadina varmayi nasip etsin 😂

 8. Burak - 100m Görükle/BURSA

  Video bir buçuk saat öncesine ait şarjım bittiği için güncelini çekemedim.

  10 dakikada bir geçen kar küreme araçlarına rağmen yollar anında kapanıyor.

  Şu an yeşil kütlenin gelmesiyle daha kalın ve daha yoğun bir yağış var, az ısınayım geri çıkacağım zaten 😀

 9. mehmet göktuğ (Elvankent-ANK-825 m)

  Ankara’ya son yılların en iyi kar yağışlarından birisi düştü. 🙂 Ankara’nın en alçak semtlerinden birisi olmasına rağmen Ankara’da en çok kar alan semtlerden birisi yine Elvankent oldu. Eğer sıcaklık problemi yoksa sistemlerin 70-80%’inde böyle oluyor. 🙂 Perşembe sabahı, erimiş haliyle, Elvankent’te 20 cm’den fazla örtü vardı. Okul tatil olmasına rağmen daha fazla kar görmek için 1050 m civarında rakıma sahip Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsüne gittim. 🙂 25 cm civarı örtü vardı. Dün gece ve bu sabah yağan kardan sonra örtü daha da arttı. Bugün Beytepe’de çok güzel manzaralar vardı. Arazide 30-35 cm kar vardı. Örtü bazı yerlerde 35 cm’i aşıyordu.

  Bu arada karın derinliğini anlamak için söyleyeyim. Boyum 2 m civarı. 🙂

 10. Cengiz (Mecidiyeköy/İST, 120m)

  Her şeye rağmen şükretmek lazım.Yeni yıla doğru havada hiçbir atraksiyon olmadan girebilirdik.Durmaksızın yağan yağmurun altında yürümek çok zevkliydi.Lapa lapa kar yağdığını görmek de cabası.Hoşçakal 2016, hayırlısıyla gelsin 2017.

  1. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

   Her şeye rağmen demek bile çok saçma bence. Yani her sistemi sadece bıraktığı kar bakımından değerlendirirsek, 1-2 yılda sadece bir kere tatmin olmuş oluruz. Bence birçok karlı sistemi sollayacak türden bir sistemdi. Kuvvetli rüzgar ve yağmur, şehri felç edişi…
   Ocak ayında bizi zaten GODZİLLA bekleyeceği için kar bakımından daha endişelenmek için erken. Aralığa göre mükemmel bir sistem.

 11. Burak - 100m Görükle/BURSA

  Örtü 2-3 parmak kalınlığına ulaştı, sıcaklık -0.6 derece. Örtü kalınlığı olarak beklentilerimizi karşılamadı ama pencereleri uğuldatan, çatılardaki, yollardaki karı süpürüp havalandırmasıyla tam bir 2004 görüntüsü var burada. Üstelik lodosla yaşıyoruz bunları.

  1. Arda Adas

   Yine değişir, soğuması azalır doğuya kayar, kalbimiz kırılır. Biz İstanbullular olarak önce bir kara doymadan objektif sistem takibi yapmamız zor.

 12. Samet Kocabıyık ( Esenyurt / İST. 186 m )

  Bu kadar muazzam ve dramatik farkların yaşandığı bir sistemle ben ilk kez karşılaştım. Müthiş bir kar fırtınası vardı Esenyurt-Hadımköy arasında. Açık alanda 7-8 cm kadar kar vardı sanıyorum. Beylikdüzü civarında dahi yalandan yağan kar, Tüyap tarafında maksimum seviyeye ulaştı. Hatta gün içinde şirketten erken çıkmamız dahi gündeme geldi. An itibarı ile Sefaköy’deki evimdeyim. Ciddi bir yağış söz konusu: Yağmur. Ara sokaklarda da yürümeyi güçleştiren bir birikim var: Su birikimi. Sabah evden çıkarken yaşadığım psikolojiyi düşünüyorum da, bonus oldu bana bugünkü kar. Nefsimi köreltti. İşin keşke boyutuna girmek istemiyorum. Yaşlandık bir haftada.

 13. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Ozan abi bana kızmışsınız ama şimdi belki hak verirsiniz. 2 saat kar yağdı, sonra yağmura döndü. Isınma olacağını bildiğim için o 2 saat yağan karın benim için bir anlamı olmadı.

  Kızmayın bana 🙂

  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Ayrıca merterde tipi vardı saat 14:30 – 15.00 gibi. Sonra otobuse binip Fındıkzadeye geldim yaklaşık 5km mesafe var aralarında. Fındıkzade de ıslak kar hatta sulu kar yağıyordu. Spora gittim 1 saat sonra çıktım şakır şakır yağmur yağıyordu.

   Modeller değişmeden önce, dün öğleden sonra ve bugün öğlene kadar kar bekliyorduk. Haliyle ben 1-2 saatlik kar için nasıl seviniyim abi ? Sisteme verdiğim emeğin karşılığı bu 2 saat olmamalıydı. 😀

 14. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

  Siklonun İstanbul’un tam kuzeyine konumlanmasıyla Anadolu yakasında sıcaklıklar aniden fırladı. Anadolu Yakası’nın güneyi 4 dereceye dayandı. Çekmeköy’de öğleden sonra etkili bir kar yağışı başlamıştı fakat şu an her şey eriyor. Sistem harbiden de fos çıktı.

 15. falkan82 (Kadıköy/İst - 40 m, Samandıra/İst - 110 m, Karapürçek/Sakarya - 66 m)

  Gümüşhane ili, Kelkit ilçesi, Gültepe köyünde son 3 günde toplam 723 kg/m2 yağış kaydedilmiş. Google Earth verilerine göre köyün rakımı 1850 metre civarında. Köy gerçek anlamıyla kara gömülmüş olmalı. Umarım kimse zarar görmemiştir.

  https://www.mgm.gov.tr/sondurum/toplam-yagis.aspx?t=t&gun=161230&ind=0&s=ZA&f=#sfB
  https://www.mgm.gov.tr/sondurum/toplam-yagis.aspx?t=t&gun=161229&ind=1&s=ZA&f=#sfB
  https://www.mgm.gov.tr/sondurum/toplam-yagis.aspx?t=t&gun=161228&ind=2&s=ZA&f=#sfB

Yorumlar kapalı.