Bir Soğuk Hafta Daha


Ülkemiz Salı günü öğle saatlerinden itibaren Ukrayna üzerinden gelen yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor. Sıcaklıklar tüm hafta boyunca yurt genelinde mevsim normallerinin altında seyredecek. Bu süreçte Karadeniz kıyılarında kuvvetli rüzgarlarla beraber yağmur ve karla karışık yağmur, iç bölgelerde dondurucu soğuklar, Orta ve Batı Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güneyi, Akdeniz’in iç kesimleri ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında kuvvetli kar yağışları ve tipi etkili olacak.

19-25
İstanbul’da karayelle beraber Salı akşam üzeri yağışlar karla karışık yağmur ve kar olarak başlayacak, ilerleyen saatlerde rüzgarın poyraza dönmesiyle beraber sıcaklıklar bir miktar artacak ve yağışlar yağmura dönecek. Hafta boyunca kentte kuvvetli poyraz ve aralıklı sağanak yağış geçişleri bekliyoruz. Sıcaklıklar en fazla 7-8 dereceleri görecek.

Ankara’da Salı akşam saatlerine doğru başlayacak olan kar yağışı aralıklarla Çarşamba öğle saatlerine kadar devam edecek. Görülecek kar yağışları hafif kuvvette olacağından (3-4 cm birikim) yaşamı olumsuz yönde etkilemeyeceğini düşünüyoruz.

Kuzeyden inen bu soğuk havaya tepki olarak Çarşamba günü Kıbrıs civarlarında bir alçak basınç merkezi oluşacak. Bu alçak basınç merkezi Çarşamba gününden hafta sonuna kadar Akdeniz kıyılarında bolca yağmur; Göller yöresi, Konya, Karaman ve Gaziantep’te kuvvetli kar yağışı ve tipi görülmesine sebep olacak. Hatay’a ve Halep’e bile kar yağacak.

Uzun vadede ise hava sıcaklıkları en az ay sonuna kadar mevsim normallerinin altında kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Reklam

Bir Soğuk Hafta Daha” üzerine 259 düşünce

 1. Burak Pir (Üsküdar/İST, 48 m)

  Benim gördüğüm kadarıyla ECMWF’nin 0Z çalıştırmasında az daha batılamış sistem 😦 850hpa da -6 lar çok can sıkıcı, KKY ile yağmur arası bir yerde kaldık sanırım 😦 İstanbulluların kaderi…

 2. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

  İstanbul 10 derecenin üzerini en son ne zaman gördü hatırlayan var mı ?
  Gerçekten de üstatların tahminini haklı çıkaran , önceki yıllardan çok daha soğuk bir Aralık ayı yaşıyoruz ki bu durum elektrik ve doğalgaz tüketimi istatistiklerinde net bir şekilde görülüyor.
  Bu yaklaşan ve kar yönüyle umut veren sistemimizi de göz önünde bulundurursak bir süre daha ılıkçılar buhran yaşayacak gibi görünüyor 😊
  Ayrıca bir teklifim var , her sisteme bir ad verelim ki hem akılda kalsın hem de eğlenceli olsun , bu sistemin adı ” daha 17 bile olmadan” olabilir mesela..
  Yada daha özgün isimler de verilebilir..

 3. Ahmet/Mersin/Erdemli/7m

  Efsane’den yeni kareler. Bu akşamdan itibaren yarın öğleye kadar yaylalar yoğun kar altında olacak. Çarşamba günü ise yeni sistemle kar yine var. bu kar yağan yerler 900 rakım ve üstü olacak ve bana 20 dk en uzağı 45 dk.
Yorumlar kapalı.