2017 Kışı Bol Yağış, Soğuk Hava ve Karla Başlıyor..


Özet ve Uyarılar

* Pazartesi günü Marmara’nın batısı ve güneyinde (İstanbul da dahil) kuvvetli ve çok Kuvvetli yağış görülecek, su baskınlarına dikkat edilmeli.

* Salı günü Bodrum – Antalya arasında kalan kıyı kesimlerde çok kuvvetli ve şiddetli yağış görülecek, su baskını ve sel tehlikesi var.

* Balkanlar’dan yurda giriş yapacak soğuk havanın Salı akşam saatlerinden itibaren iç kesimlere doğru ilerlemesiyle beraber Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun tamamı ve Doğu Anadolu’da kar yağışları görülecek. Kar açısından en şanslı bölgeler Batı Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu Bölgesi olacak.

* Pazartesi’den başlayarak çarşamba akşamına kadar neredeyse bütün denizlerimizde ve denize kıyı şehirlerin tamamında hayatı olumsuz etkileyecek düzeyde, Marmara ve Ege’de pazartesi akşam saatlerine kadar lodostan, sonrasında poyrazdan fırtına ve kuvvetli fırtına bekliyoruz.


—————————————–

8-9 aydır kışı bekleyen hava delileri için artık geri sayım bitmiş durumda. Bir haftadır o model senin bu model benim sistem kovalayan, bilgisayar ve telefon başında uykusuz kalan bizler, nadir bir Kasım sonu sistemiyle 2017 kışının startını veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

gfsopeu12_72_2

Orta Akdeniz üzerinden Ege’ye hareket eden bir alçak basınç merkezi şu anda Ege Bölgesi’ne ulaşmış durumda. Kıyı bölgelerde yağmura sebep olmakta olan bu alçak basınç merkezi, Balkanlar üzerinden gelecek olan soğuk hava ile birleşecek; Doğu Akdeniz’de derinleşip başta Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri olmak üzere, kıyı şehirlerimize çok kuvvetli yağmurlar, iç bölgelere ve yüksek kesimlere de kar getirecek.

yagis

Sistem, soğuma açısından geçtiğimiz günlerde modellerde göründüğü kadar güçlü gelemeyecek. Ancak soğumanın biraz kuzeybatıda kalmasıyla beraber, beklenen toplam yağış miktarlarında artış oldu. Birçok şehrimiz kasım ayı toplamını önümüzdeki bir iki gün içerisinde geçecek.

16120200_2_2712-1

16120200_2_2712

Pazar gecesi hafif olarak başlayacak olan yağmur, İstanbul’da pazartesi günü öğle saatlerinden itibaren etkisini iyice artıracak ve salı akşam saatlerine kadar neredeyse aralıksız olarak etkili olacak. Salı günü İstanbul’da hava hissedilir derecede soğuyor, alçak semtlerde kar yağışı görülmeyecek, yüksek kesimlerde ise salı gecesi yağış çekilirken karla karışık yağmur veya hafif kar serpintisi görülebilir. Kente özlenen kar henüz yağmayacak olsa da, metrekareye düşecek olan 90-100 kg civarındaki yağış hem barajlara, hem de hava delilerine adeta ilaç gibi gelecek.

Ankara’da kar şartları Salı akşam saatlerden itibaren oluşmaya başlayacak. Son model çalıştırmalarına göre Ankara biraz sınırda kalıyor gibi görünüyor. ECMWF 00Z çalıştırması Ankara’ya bol yağış ve kar verirken GFS ise yağışı bayağı bir kısmış durumda. Yine de kentte 5 ile 10 cm arası kar görülebilir (özellikle yüksek semtlerde).

Bu sistem Cuma günü yurdu terkedecek ve bunun kadar soğuk olmasa da Balkanlar üzerinden yeni bir soğuk hava dalgası yurda hızlıca giriş yapacak ve çıkacak. O esnada iç bölgelerde sıcak cephe kar yağışları görülmesi de olasılık dahilinde.

Sistemle ilgili görüşlerinizi ve paylaşımlarınızı bu başlık altına bekliyoruz. İyi haftalar.

Reklamlar
Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

146 Responses to 2017 Kışı Bol Yağış, Soğuk Hava ve Karla Başlıyor..

 1. Pazar akşamından Çarşamba öğleye kadar sadece kısa bir süre ara veren yağmur, fırtına, soğuk hava ve 100 mm.yi geçen bir çok istasyon. Bence güzel bir Kasım sonu sistemini geride bıraktık. Gönül tabii ki kar da yağmasını isterdi ama şu an modellerde gözüken patern, bu kışın oldukça hareketli geçeceğinin sinyallerini verir gibi. İnşallah en kısa sürede kara da kavuşacağız.

 2. Eskişehir’de ara sıra havada uçuşan kar taneciklerinden başka bir şey yok. Olmaya da niyeti yok gibi. Burnumuzun dibinde Bilecik’te bile sabahtan beri yağış var. Geçmiş kışlarda sıkça karşılaştığımız bir Eskişehir klasiği…

 3. Kasım ayı, AHL’de 2005’ten sonra en çok toplam yağışa ulaştı.. Muhtemelen diğer güney ilçelerde de aynıdır..

 4. Memleketim Kastamonu’daki kar yağışını izlemek isteyenler bu linkten bakabilir : http://kastamonu.bel.tr/v2/sehir-kameralari/mehmet-feyzi-efendi-turbesi-kamerasi/

 5. İstanbul’da dışarıda tam DEK havası var. Rüzggar kuvvetli, bir güneş çıkıyor bir hava kararıyor. Modelleri bilmesem kar yağacak derdim ama işte. 😀

  • Ataşehir Kayışdağı bölgesinde 5 dakikalık sulu kar yağışı gözlenmiş , az önce kardeşim aradı , net olarak görmüş , video da gönderdi seçiliyor kar taneleri , buradan kayıtlara geçsin , keşke bugün bi bahaneyle işe gitmeseydim 😀

 6. Kolay ekonomim dedi ki:

  MGM Ankara dahil İç Anadolu’ya gece saatlerinden itibaren KKY, gün içinde de kar yağışı vermiş.  Bunlar dursun bir kenarda. MGM’nin bu sistemde Ankara ve İç Anadolu’nun çoğu yeri için yanıldığını düşünüyorum. Yarın öğleden sonra ve akşam saatlerine kadar Ankara’da kar görme ümidim yok.
  İnşallah MGM yanılıyor derken ben yanılıyorumdur ve kar yağışını Ankara’da akşam saatlerinden önce görebiliriz. Ancak ECMWF çıktılarını az çok inceledim, kısa vadede güvendiğim GFS’e de bakıyorum. MGM’nin İç Anadolu ve Ankara için gördüklerini göremiyorum.
  Bunlar da gece için bazı tahminler:  Umalım ki sıcaklıklar birden düşsün ve kar yağsın. Ama beklenen soğuma bir türlü gelmiyor.
  Bu da Ankara için GFS thickness ve diğer değerler:

  Ankara’da 500-1000 arası thickness değeri 540’ın altına düşmeden kar ümidine pek kapılmam. Ankara’nın çoğu yeri için 540 bile yeterli değil.

  • Kolay ekonomim dedi ki:

   MGM’yi şimdi biraz daha iyi anladım.
   ECMWF 12Z çıktısı 30 Kasım 06Z:

   GFS 12Z çıktısı 30 Kasım 06Z:

   ECMWF 12Z çıktısı 30 Kasım 06Z:

   GFS 12Z çıktısı 30 Kasım 06Z:

   ECMWF soğuğu İç Anadolu’d GFS’ten daha hızlı ilerletiyor. GFS’te öğle saatlerinde Ankara’ya 850 hPa’da 0 giremezken, ECMWF daha sabah saatlerinde 0 dereceyi sokuyor Ankara’ya. Soğuk ilerlemesine de devam ediyor. Ama GFS ilginç bir şekilde Ankara Savunması yaptırıyor soğuğa karşı. Marmara’da ise durum farklı GFS daha hızlı ilerletiyor soğukları. Kısa vadede bile çok fark var ECMWF-GFS arasında.

 7. umutkaynar1 dedi ki:

  Bolu bende arkadaşım Bolu’yu yedirtmem

 8. Yaylalı deli bildiriyor ; Akşam 17 sularında başlayan ve çok güzel yağan yağmur , 23 gibi kara çevirdi şu an lapa lapa gökgürültüsü eşiğinde yağıyor mutluluktan uçuyorum , çocuklarıma kar oynayacağız demiştim şimdiden 3-4 cm oldu (Sözümü tutmuş oldum uyurlarken yarın sabah kar göreceksiniz demiştim , baba ne zaman yağacak diye üç dört gündür soruyorlardı) , radarda yağış kesilecekmiş gibi bir görüntü var ama umarım ve dilerim ki kesilmeden sabaha kadar yağsın ve hatrı sayılır bir birikim olsun . Yaylalı çok mutlu darısı diğerlerinin başına …

 9. Kar trakyadan giriş yapmış , birikim de fena görünmüyor bu görüntülerden;
  http://trakya.gtb.gov.tr/saha-canli-goruntu/derekoy/bulgaristan-tarafi

 10. Saat 12-1 gibi bolu dağında olacağım. Yarın da bolu genelinden fotoğraflarla siz değerli (özellikle istanbuldaki :)) karsever kardeşlerimle sistemi paylaşmaya çalışacağım. Bu sistemde bilirkişilerin tahminlerini harmanlarsak 1buçuk günde ortalama 15-40 cm arası kar olur diye düşünüyorum (merkez ilçeleri). Şu an yağış sağanak yağmur hava sıcaklığı 3.4 C. Kar tahminen geceyarısı başlar. Herkese keyifli sistemler.

 11. Hocalar Bursa da bu sistemde ne olur? Hiç yorum yok.. Bursa da aşırı ısınmanın sonu tarihin bütün sayfalarında kar yağışı ile sonuçlanmıştır..Aşırı ısınmanın olmadığı bir sistemde de kar yağışı gelirse kar hemen uçup gitmez , bu da böyle olmuştur…Bu sistemde aşırı ısınma yok ama son verilerde 2. bir yağış dalgası oluşmuş , şuan bu akşam için Mgm kar diyor , biz ne diyoruz ? Camın önünde nöbete kaçta başlayalım ? 2004 deki gibi , çatıların kar nedeniyle çökmekten kıl payı kurtulduğu bir yıl olması dileğiyle…HAYIRLI SİSTEMLER DİLERİM…

  • Keşke konum yazsaydın. Merkez’de rakımı 50 olan yer de var 350 olan yer de. Yarın yağışlar iyice zayıflayacak zaten. Yağış olsa bile ben senin yerinde olsam rakımım 200’den aşağıdaysa uykumu hiç feda etmezdim 🙂

 12. Fırtına ve yağmur deneyimi güzel oldu.
  Şuan hava sakin ama geceden itibaren 10 kuvvetinde fırtına bekleniyor 🙂

 13. Radar yavaş yavaş düzeliyo bu arada mgm izmite yarın sabah(salı sabahı) orta şiddette kar sembolu vermiş ey mgm ben 400 metreye neden çıktım niçin çıktım nasıl çıktım sen kimsin yahuu havadelisi forumunu takip ediyorum ki çıktım 😎 Yağmaz merkeze dime ?

 14. Soğumanın zirve yapacağı yarın gece Anadolu Yakası’nda yüzey ve 850hPa arasında nem oranı %90-95 civarında olacak fakat kuzeyli rüzgarın Karadeniz üzerinde katettiği mesafe oldukça kısa. DEK bantları oluşsa bile pek kuvvetli olmayacaktır diye düşünüyorum.
  Anadolu Yakası için en soğuk senaryoyu ICON vermiş. Böyle olumlu bir çıktıda bile kıyılar yaş :/

 15. 28.11.2016 Pazartesi 09.00 – 29.11.2016 Salı 15:00 arası Başakşehir’deki meteoroloji istasyonumun basınç ve sıcaklık verileri.

  Akşam 21:00 gibi yağış kesildiğinde basınç yükseliyordu, daha sonra siklon Ege’de derinleşti ve tekrar kuzeye tırmandı, geceki ikinci yağış dalgası geldi.

 16. Spank’dan alinti: Rüyamda camdan kendi mahallemi izliyordum kar yağıyordu ve tutuyordu, çok gerçekciydi. Bazen böyle rüyada gördüklerim gerçek oluyor, dejavu yaşıyorum. Daha önce bu anı yaşamıştım diyorum.
  Cevap: Yoksa benim cama carpan buz gordugum de ruya miydi 😦 ruya oldugundan suphelenmeye basladim 😀

 17. meteorologblog dedi ki:

  Yoğun kar yağışlı bir kış geçirmemiz temennisiyle 🙂

 18. GFS Çarşamba öğleden sonradan itibaren, Batı Akdeniz de ve Konya Çevrelerinde yağışı tekrar güçlendiriyor.Yeterli soğuk ile çakışacağın dan Çarşamba Akşam ve gece güzel kar yağışı olabilir.

 19. Radara yayın yasağı geldi. 😀

 20. Rüyamda camdan kendi mahallemi izliyordum kar yağıyordu ve tutuyordu, çok gerçekciydi. Bazen böyle rüyada gördüklerim gerçek oluyor, dejavu yaşıyorum. Daha önce bu anı yaşamıştım diyorum.

 21. Biraz once calistigim Kilyos’ta camlara buz taneleri vurdu. Cektigim videoyu Ozan ve Erdem hocaya watsapp’tan attim. Buz oldugunu teyit ettiler.

 22. Akom İstanbul’da gün içinde dolu bekliyormuş. Gece ise kky bekliyormuş. Dolu nasıl yağacak bu konuda bilgisi olan var mı ?

  Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/araliksiz-yagan-yagmur-kenti-felc-edebilir-40291224

 23. Eminönü tabela yapmış 🙂 Güney ilçelere yıllardır bir günde bu kadar yağmamıştı.

  • Edremit hemen hemen her zaman Ayvalık’ı yağışta geçerdi. Bu sefer Edremit 80 kg’larda kalmış, Ayvalık 3 katı yağış almış. Aradaki mesafe sadece 45 km. İstanbul’da ise bu sistemde yağış farkları ilçeler arası çok az.

 24. Bugün MGM’yi aradım dedim Ankara’da salı gecesi ve çarşamba sabahı kar yağışı var mı? O kişi de Çarşamba sabah saatlerinde kar yağışı olucak nasıl yoğun mu dedim yok dedi normal dedi. Ben de dedimki görürsünüz salı geç saatlerinde kar yağışı olucak dedim o kişi de tebessüm mü etti küfür mü etti bana bilmiyorum 🙂

  • Salı gecesi kar yağışı olmazsa adamı arayıp özür dilemelisin. İsmini öğrenseydin.

  • Kolay ekonomim dedi ki:

   Ankara’da salı akşamı, yani bu akşam kar umudu neredeyse kalmadı. Yağışın büyük kısmı yağmur olarak düşecek.
   Kar için şartlar iyice zayıfladı. Çok önemsediğim thickness değerleri Ankara için Salı kar yok diyor. Hatta Çarşamba akşam saatlerinde ancak thickness değerleri kar sınırına iniyor. 850 hpa sıcaklığı 0 derecenin altına Çarşamba öğleden sonra iniyor. Çarşamba akşam saatlerine kadar yüksek kesimler hariç kar görme şansımız düşük. Bunları GFS ana çıktısına bakarak söylüyorum.
   Bugün öğle saatlerinden itibaren yoğun yağış yolda. Yağmur olarak göreceğiz.
   Belki yağışın hızlandığı zamanlarda yükseklerde sulu kar görülebilir bu akşam ve geç saatler dahil. Benim öyle bir beklentim de yok, yarın öğle saatlerinden sonra kar görebilirim diye ümit ediyorum. Tahmininiz gibi gerçekleşirse de çok sevinirim.
   Birkaç gün önce görünüm bu şekilde değildi, Çarşamba yoğun kar görürüz diye bekliyordum. Ama soğuklar kırpıldıkça kırpıldı ve kuşa döndü maalesef.

 25. Mgm radar görüntüleri koptu yine, en heyecanlı yerinde. Güncellenmiyor:(

 26. Balıkesir üzerinde gittikçe kuvvetlenen kütle var. İstanbul’a gelmesini ümit ediyorum. 🙂

 27. Akşam eve gelirken trafik kilitlenmişti. Topkapı’da otobüsten indim, Yusufpaşa’ya kadar yağmurun altında yürüyerek eve geldim. Yaklaşık 4km yol yapıyor.

  Annem otobüsten inmedi ve benden 1.5 saat sonra eve geldi. Trafik hala devam ediyor, mahalle araları bile araba dolu.

  Akşam akşam güzel macera oldu. Her yerim ıslandı ama buna değdi.

 28. İstanbul’da yağış tüm hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar sistem genelindeki yağışlara bakarsak, Büyükçekmece, Şişli ve Fatih’in 60, Eyüp, Florya, Güngören, Kadıköy, Silivri, Sarıyer, Ümraniye ve Üsküdar’ın 50 mm. yağışı aştığı görülüyor.

 29. Fırtina hatti vurdu burayi
  Yagmur kesti ama oraj devam ediyor

 30. Bunada şükür çok güzel yağmur yağıyor. 😀


 31. Dışarısı akşam gibi, kapkaranlık. Sabahtan beri aralıksız kuvvetli yağmur devam ediyor. Çok seviyorum, sürekli kalkıp camdan dışarıya bakıyorum oturamıyorum uzun süre. 😀

 32. Şunu da ekleyelim kalsın başlık altında, böylesi belki birkaç sene daha gelmez..

 33. Kuvvetli lodos ve aralikli yagmur sabah erken saatlerden beri etkili oluyor.

 34. Antalya ilçeleri sel alırken, mersinin ilçelerinde 5-8 mm arasında yağış görünüyor . Umarım yağış biraz artar.

 35. İstanbul’da kuvvetli yağmur var, çok güzel. 😀 Yol yaptık diyenleri de kınıyorum, her taraf delik deşik ve her yerden su akıyor karşıdan karşıya bile geçemiyoruz.

 36. Erdem üstadın ellerine sağlık, inşallah sistem herkesi mutlu edecek bir şekilde gelir. Bulunduğum yerde sıcaklık sorunu olmadığı için şanslıyım. Çarşamba günü güzel bir kar yağışı alabiliriz. Bugün kısa bir gezintiye çıktım ve 10 gün önce yağan kar kuzey yamaçlarda, olduğu gibi duruyordu. Sezonun ilk kardan adamını da yaptım. Arkadaşlar bu arada 3 gün önce baba oldum ve çok mutluyum. Oğlum, sistem öncesi dünyaya gelerek soğukçu olacağını belli etti. Hem 24 Kasım’da doğarak bana en büyük hediye oldu (öğretmenim) hem de 1 haftalık babalık iznimde bana sistemi rahat rahat takip etme imkanı sağladı.☺ Bugün eldeki imkanlarla yaptığım kardan adam:

 37. Elinize sağlık , güzel bir analiz olmuş , tüm bölgelerimiz ve özellikle zor durumda olan İstanbul barajları için mm bazında üç haneli yağışlar dilerim ( özellikle en büyük baraj olan terkosta)
  Şampiyonlar liginde mücadele eden iç ve doğu kentlerimize de bir karış ve daha üstü saf kar görmeleri temennisiyle..

 38. Bu arada Modeller genel manada Beyşehir için soğuğu iyce azaltmış. Galiba sulu karla yetinecez gibi. Keyfim kaçtı ..

 39. ECMWF ile GFS bir kez daha çarpışacak. Galip kim olacak göreceğiz…

 40. Yağmur yağarken arabanın camın da buz tanecikleri sayabilsem bile yeter ya.

 41. ECMWF ayrı telden GFS ayrı telden çalıyor. Süre de azaldı iyce hangisine güvensek kafa karıştı. Burda ECMWF ciler ve GFS ciler devreye girsin orta yolu bulalım. 🙂 Arkadaşlar bu arada son ECMWF toplam kar tahminini paylaşabilirmisiniz.

 42. Memleketimize kazasız belasız bereketli bir sistem olur inşallah çok umutlarla geldim Ankaraya umarım hayal kırıklığına uğramam blog çok hareketli olacak bu hafta 😄😄😄

  • benim tahminimce Ankarada salı akşam saatlerinden sonra yoğun kar olur çarşamba sabahına kadar sonra hafifler diye umuyorum ama bakalım 🙂 bu arada bende ankaradayım heycanla bekliyoruz.:)

 43. kuvvetmira1312 dedi ki:

  Herkese hayırlı uğurlu olsun nice karlara. 😀

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s