Haftaya Kış: Ön Rapor


Cumartesi günü İstanbul’da (ve tüm Türkiye’de) hava geçtiğimiz günlerle aynı olacak.

Pazar günü önce bulutlar ve orta kuvvette lodos gelecek. Öğleden sonra veya akşama doğru yağmur hafif hafif başlayacaktır, lodos da şiddetini arttırarak pazar akşamı deniz ulaşımını etkileyebilir. Pazar geceden itibaren daha kuvvetli yağmur var. Yağmur, özellikle Kıyı Ege’de ve Güney Marmara’da lokal olarak su baskını ve sellere yol açabilecek düzeyde yağacak.

Gelecek hafta tüm Türkiye’de havalar bol yağışlı ve zamanla çok soğuk… Aşağıda, haftaya cumartesiye kadar olan yağış toplamı var, Türkiye’nin sınırları biraz zor seçiliyor ama her yer yağışlı.

gfsoptk06_183_18

Şu anki verilere göre, İstanbul’da, birikerek hayatı etkileyecek bir karın yağma ihtimali ÇOK ÇOK DÜŞÜK. Kar havada görülebilir, özellikle yüksek semtlerde, fakat bunun da bir garantisi yok halen.

[İstanbul’da kasım ayının son haftasına denk gelen kar yağışları yakın yıllarda 2005, 2004 ve 1989’da görülmüş. 30 Kasım 1989’da Göztepe’de 1 santim kar varmış. 1 Aralık’ta bu 3 santime çıkmış. Efsanevi 1948-1949 kışının 27 Kasım’ında ise Göztepe tam 12 santim kar kalınlığı bildirmiş.]

İç bölgelerde ve yüksek yerlerde kar kuvvetle muhtemeldir.

Daha fazla ayrıntıyı pazar günkü raporumuzda okuyabileceksiniz.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

96 Responses to Haftaya Kış: Ön Rapor

 1. Arkadaşlar weather online dei CMC modeli yüksek yağış veriyor bu sistemle alakalı. Güvenilir bir modelmidir.?

 2. kuvvetmira1312 dedi ki:

  İstanbul/Kavacık olarak oraj aktivitesi yaşayabilir miyiz ve ya kar ihtimalimiz nedir ? 😀 😀

 3. Windyty, Kartepeye salı akşamı 6-9 saatlik periyotta 1.5 metre kar vermiş çıksam inemem otelde pahalı 😂 Arabada kalıp izlesem araba boyu kadar kardan yine çıkıp şehire inemem ne yapayım bilemedim 🤔

 4. MGM Konya’ya kuvvetli yağış bile vermemiş. Koca Godzilla benim için Kuşzilla oldu artık 😀 Yine de GFS 30-40 kg yağış veriyor. Çok zor bir sınav. Yağış saat 10-11’den önce kara dönmeyecek gibi. Tahminim 5 cm, 7 cm olursa büyük süpriz olmaz, 5 cm’in altına düşerse şaşırmam, 10 cm’i bulur veya geçerse şapkamı göğe atarım 😀 Son dakikaya kadar beklemeye devam. Hatta bu sistem son yılların en iyi şimdigörü sistemi olacak gibi.

  • Bu da UKMO’nun Çarşamba öğle saatleri için yer haritası. Dün yağış için karamsar bir yorum yapmıştım ama sıcak cephenin konumu Konya için çok iyi gözüküyor. Neler olacak bakalım çok merak ediyorum:

   • ECM hep zayıf gitti, ama GFS uzun zamandır görmediğim derece kararlılıkla çok iyi yağış veriyor.ayrıca GEM de gayet iyi gibi. Ayrıca Şimdigörü sözünde de çok haklısın. Bakalım neler olacak.

 5. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Ecmwf bazlı Weathercast İstanbul’a afet vermiş resmen.

 6. ECM 00Z yagis haritasi

 7. Sabah modelleriyle birlikte Ankara için de kar miktarı epey azalmış. O çok önemli değil de toplam yağış da bu gidişle kuşa dönecek o kötü.

 8. İzmir’de sistem beklemenin heyecani yok. Kar yağmayacagi belli 🙂

 9. Sistemin cefasını biz çekiyoruz, gece gündüz model takip ederek. Sefasını başkaları sürecek. 😀

 10. kuvvetmira1312 dedi ki:

  Bakın bu sistem öyle bir oynak ki bugün bile sabah ve akşam çıktıları farklılık gösteriyor. Pazar gecesini bekleyelim bence. 😀 😀

 11. Çeşme açıklarında görünen hareketsiz ufak partikül bile heyecan uyandırdı resmen , nerdeyse iki hafta oldu radarda kütle görmeyeli , İstanbul’da kar görebilsek ne ala , ama şu uzun kuraklıktan sonra bol yağış ve aksiyon olasılıkları bile bizleri mutlu etmeye yeter , kar görebilenler güzel fotoğrafları paylaşmayı ihmal etmesinler lütfen

 12. gfsradar dedi ki:

  Skiron’a inanma ama takibi bırakma. 🙂 Skiron çarşamba sabahını beyaza boyamış. Batı Karadeniz için iyi bir sistem, İstanbul Anadolu yakasına da şans vermiş.

  • Sizde de ne göz varmış Gfsradar Bey… Bana daha ziyade o tarafa da biraz boya sıçramış boyama yapılırken gibi geldi ama…? 🙂

   • gfsradar dedi ki:

    Yok efendim beyaz resmen. Bu sistemde havanın beklenenden daha soğuk olacağını tahmin ediyorum. Dek bulutları özellikle çarşamba günü Karadeniz’in sıcak olması nedeniyle daha verimli gelebilir. Sürekliliği olan kar yağışı hava sıfırın altına düşmese bile kar örtüsü oluşturur. Bu sistemin tabi ki İstanbul’da her yeri kara boğacak bir sistem olmayacağı belli. Fakat beklentilerin üzerinde bir sistem olacağını tahmin ediyorum.

   • Bu “beklenenden daha soğuk olacağını tahmin ediyorum, beklenenden daha etkili olacağını düşünüyorum” tarzı ‘tahmin’leri bu blog ve takipçileri yıllar önce bıraktı. “Şu şu model senaryosuna göre daha soğuk olma ihtimali var” dersiniz, veya “şundan şundan ötürü daha soğuk olacak” dersiniz, biz de okuruz bilgileniriz. Bunun dışındaki desteksiz yorumlar falcılığa giriyor. Bu tip şeyler yazmaya devam edecekseniz size uygun forumlar var. Kibarca anlatabildiğimi umuyorum. İyi geceler.

 13. Modeller bu kış sanki her hafta farklı kuvvetlerde soğuk bir sistem geleceği hissini veriyor.

 14. NEMS diğer modellere göre bayağı marjinal bir çıktı üretmiş. Coğrafi yapısından dolayı İstanbul için böyle sınır sistemlerde bir fikir oturtmak çok zor cidden. Bir kaç güne sistem yüksek çözünürlüklü modellerin menziline girdikçe bir şeyler kesinleşir. Bu arada meteogram Sabiha Gökçen’e ait.

 15. ECMWF ana çalıştırma bizim için olumsuz senaryolardan biri. Ensemble ortalaması biraz daha iyi çıktı. Yarın bir parça düzelme bekleyebiliriz. Bakalım…

 16. Son ECMWF güncellemesine göre Konya’nın 5 cm’yi görmesi bile çok zor. Üstelik yağmur da çok az ve ovanın derdine derman olacak cinsten değil.

  GFS yağışı bol bol veriyor ama ne kadar gerçekçi bilmiyorum. 50 kg yakın yağış verdiği çıktılar bile oldu. Ben GFS’nin inadının kırılacağını ve yağışı azaltacağını düşünüyorum. GFS’ye aldanıp hayal kırıklığı yaşamayın derim.

  İç Anadolu’da en şanslı bölge Konya’nın batı ilçeleri-Ankara hattı ve yüksek kesimler. Buralar yağış ile soğuk havanın çakıştığı en fazla kar alacak yerler. Ancak buralardaki kar yağışı dahi orta kuvvette olacak.

  Eh “Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava” bize pek yaramıyor. Bize sağlam yer soğuğu ve onun üstüne binen Akdeniz nemi lazım 🙂

  İnşallah bu tahminim tutmaz da her şey güzel olur…

 17. İstanbul için artık kar beklentim kalmadı. Havada görsem sürpriz olur bu saatten sonra. Ecmwf ve GFS bozdular, soğuk hava güneye inmiyor. İç ve doğu kesimlere dağlara güzel kar yağacak. Yer altı suları beslenir kuraklık bir nebze olsun azalır. 🙂

 18. Bulgaristanda kaç gündür yoğun sis var bunun o bölgenin yer sıcaklığına etkisi üzere sistemi etkiler mi etkilerse nasıl etkiler bunu çok merak ettim doğrusu? Ne kadar az etkilerse etkilesin neyi değiştireceğini bilen varmı?

  • Enverziyon olacağından yer sıcaklıkları daha düşük olacaktır ama bunun önümüzdeki sistemde bize akacak soğukla bir ilgisi yok. Çünkü o durağan soğuk hava kısa sürede süpürülecek ve kuzeyden gelen sistemin etkisine girip oradaki havanın etkisi altına girecek. Görünürde çok etkili bir soğuk da yok açıkçası.

 19. Konya’ya yeni bir Kasım efsanesi mi geliyor yoksa? 🙂

 20. MGM, 4C ile Çarşamba kar demiş.

 21. Erdoğan Aslan dedi ki:

  Cihiro sabah güncellemesinde gfs 50kg yağış veriyor Konya’ya. Sanki tamamı kar.Önceki yağmurun üstüne yağınca birazda şehir ısısı nedeniyle törpülenir mi acaba.

 22. Hata olma ihtimali var mi? GFS tabanli bir site olarak biliyorum.

 23. Kazakistan’dan az önce gelen bir fotoğraf, darısı başımıza , bizim de yollarımız böyle karlarla örtünsün .

 24. Salı gecesi ve çarşamba öğleden sonra arası burası mükemmel olacak gibi görünüyor , olacakları paylaşmaya çalışacağım , çocuklara kar yağacak dedim umarım yanılmıyorumdur :=)))

 25. İzmir’in meşhur rüzgarıyla tanışmama çok az kaldı 🙂

 26. Gece GFS berbat çıktı ama sabah baya düzelmiş. Arka arkaya sistemler gösteriyor. 😀

 27. Bu bir “Bitlis sistemi.” 😉

 28. Doğu kara fazlasıyla doyacak 🙂

  • Korktuğum başıma geldi 😦 Eskişehir’den başlayıp Ankara’ya uzanan “Ölü Bölge” yine peydah olmuş. Geçmiş yıllarda da fazlasıyla can sıkmıştı bu durum.

  • Mülayim Sert ( Üsküdar 75 m. - Bursa 100 m. ) dedi ki:

   Böyle yağarsa Uludağ sezonu erken açar ki orası açısından şu saatten sonra olumsuz yönde değişiklik pek beklenmemeli. Üstelik bu yağışlı dönemin hemen ardından da sık aralıklı kar almaya devam etmesi muhtemel görünüyor. Tabi işletmecilerin hava şartları dışındaki teknik hazırlıklarını yok sayarak yazıyorum bunları.


 29. Sakın model deme modelin üstünde bir model vardır
  Ne yapsalar boş kuzeyden gelen bir soğuk vardır
  GFS kötü çıksa ne olur, sistemi onaran bir ECMWF vardır

  ILIKÇILAR RAHATSIZ OLUYOR DİYE, SOĞUKLAR GELMEKTEN VAZGEÇMEZ.

 30. Sistemi takip ederken arka fonda çalan parçam bu 😀

 31. 296 saat önce daha kararlı olan diyagram, yaklaştıkça daha da kararsızlık veriyor. Bu da şu anlama geliyor; Biz hava delileri 296 saattir her 6 saatlik dilimlerde senaryolara bakıp şifreyi çözmeye çalışıyoruz. İnanıyorum ki gece yarısı yatağından kalkıp ümitle güncellemelere bakıp ve
  baktıktan sonra hüsranla uyumaya çalışanlar vardır. Bir şey fark ettim! Aslında bu tür sistemler daha çok adrenalin ve gerilim yaratıyor. Belkide aradığımız heyecan, tutku gerilim ve adrenalin bu.! Her güncelleme de kimilerimiz sıcaklığın 2 derece daha soğumasını ümit ederken (İstanbul için ) kimilerimiz siklonun kuzeye taşınmasını ümit ediyor. Bence bu tür sistemler daha eğlenceli. Hatta temennim bu sistem son 48 saate kadar gece gündüz her 6 saatte bir bizimle dalga geçsin. Son 48 saate herkesin istediği tablo gerçek olsun.

 32. Bu sistem bana, tam 2 yıl önce bu tarihte güney bölgeler için gelen efsane sistemi hatırlattı.Karaman ve Konya’nın bazı yerlerinde rekor kar yağışı görülmüş, kıyılarda ise şiddetli yağmurlar kendini göstermişti. Bu efsane Kasım sistemini özellikle Konyalı hava delilerinin unutmadığını düşünüyorum. Rahmetle anıyoruz. Linkte sistemin başlığı var:
  https://havadelisi.com/2014/11/24/guneyin-yuksek-illerine-yogun-kar-geliyor/

 33. Bu kuraklıktan bıkmışken bi sistem , bu modellerin gösterdikleri çok büyük umut oldu.. Eğer kaçarsa yemin ediyorum ağlarım.

 34. Ozan abi, DEY veya DEK olacak mı ?

Yorumlar kapatıldı.