Güneyin Yüksek İllerine Yoğun Kar, Kıyılarına Şiddetli Yağmur Geliyor !


UYARISalı günü ve gecesi, güneyin yüksek illerine Akdeniz üzerinden hücum edecek olan nem, buralarda halihazırda bulunmakta olan soğuk havayla birleşerek yoğun kar yağışlarına yol açacak.

Konya Merkez, Konya’nın güney ve doğu ilçeleri ile Karaman ilinin tamamında; ayrıca Niğde’nin güney ilçelerinde, 1000 metre ve üzerindeki yerlerde kar yağışı sıkıntılara yol açabilir. Uyarı, Antalya’nın doğusu, Adana’nın batısı ve İçel’deki yüksek ilçeler ve yaylalar için de geçerli.  Salı günü Akdeniz Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlayan yollarda olacaklar özellikle çok dikkatli olmalılar!

Yağış, yüksekliği 1000 metre civarındaki yerlerde yoğun ıslak kar şeklinde düşeceği için ağır olacak, ağaçlar zarar görebilir.

İçel ve Adana’nın kıyı kesimlerinde ise bu yağışlar şiddetli yağmur olarak düşecek.

Reklam

Güneyin Yüksek İllerine Yoğun Kar, Kıyılarına Şiddetli Yağmur Geliyor !” üzerine 70 düşünce

 1. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

  Konya’da kar sabaha kadar tipi şeklinde etkili yağdı. Ancak kar kalınlığı 25 cm’i aşamadı. Bunu kuvvetli rüzgarın karı savurmasına bağlayabiliriz. Zira Karaman’daki dayımdan aldığım bilgiye göre orada en ufak bir rüzgar yokmuş. Orada 35-40 kg yağış 47 cm kar kalınlığına neden oldu, burada hemen hemen aynı değerdeki yağış 22 cm (Konya-Meydan (Şehrin biraz dışı) resmi ölçümüne göre… Benim merkezde yaptığım ölçüm 25 cm…) kar kalınlığına neden oldu. Dayım daha önce böyle bir kar görmediğini söyledi 🙂

  Bu sabah Konya:

  Dün akşam ölçüm yaparken ben 😀 😀 😀

  Cevapla
    1. ihsan (Bostancı,İST. 15m.)

     İnsan istekleri sınırsızdır. Ekonomi derslerinden bilirim ben bunu. Hele ki bir kar delisi asla iflah olmaz. Hep daha çoğunu, hep daha fazlasını, hep daha uzun süre yerde kalanını, hep bir sistem gitmeden diğerinin gelenini bekler durur. Ancak, sana bir tüyo vereyim mi? Zamanla geçiyor. Alışıyorsun. Nerden mi biliyorum? Kendimden elbet. Allah sabır versin.

     Cevapla
 2. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  Ben de hayırdır hiç ses yok diyordum. Tabii ki dün gece bu yol trafiğe kapanmış. Ayıptır MGM, Pozantı’nın, Ulukışla’nın kar kalınlığını niye yayınlamıyorsun?! 114 dev eserin açılışı varmış da bilmem ne…Teh. Sen ilk önce doğru düzgün, eksiksiz, kusursuz veri yayınlamayı becer. 😀

  http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yasam/209255.aspx

  Yoğun kar yağışlarında kapanan bölge bu kez de olduğu gibi Pozantı’nın güneyindeki, tabanı 1200-1400 metre yüksekliğinde bir sırt/geçit olan Akçatekir Yaylası civarı oluyor çoğunlukla. Çünkü burası hem Pozantı’dan yüksekte hem de Akdeniz’den Toroslara çarpa çarpa yükselen nemin hiçbir engelle karşılaşmadan daldığı ve şiddetli yağmur ya da yoğun kar olarak indiği bir bölge. Pozantı ise 800-1000 metrelik bir vadi tabanında olduğu için Akdeniz neminden bu bölge kadar faydalanamıyor.

  Cevapla
 3. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Günlük yağış toplamlarına ve bildirilen kar kalınlıklarına bakınca 66 mm yağış almış olan 1559 metredeki Taşkent’te 80 cm’in üzerinde kar olduğunu çıkarabiliriz sanırım.

  88 mm alan ve 1115 metredeki Çamlıyayla fazla soğuyamadığı için metrelik karı kaçırmış. Sıcaklık 5 derece şu an.

  Cevapla
 4. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Akdeniz Bölgesi çok soğuk bir kasım günü geçirdi. Manavgat’ta ölçülen 8,8 derecelik en yüksek sıcaklık; -1963’ten beri tutulan kayıtlara göre- bugünü Manavgat’ta (maksimum sıcaklık bakımından) son 51 yılın en soğuk kasım günü yaptı. Bu merkezin daha önceki en soğuk kasım günü 9,6 derecelik maksimum sıcaklığı ile 24 Kasım 1995 idi. Böylece Manavgat en soğuk kasım maksimumu rekorunu 0,8 derece geliştirmiş oldu.

  Cevapla
  1. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

   15 dakika önce bir parlama gördüm. Gök gürlemedi ama. Belki de uzaklarda çakan bir şimşekti.

   Sıcak cephenin ön kısmının genişliği ile alakalı olabilir. Cephe Toroslar civarında. Cephenin üzerine tırmanan nem Ankara’ya kadar ulaşamıyor diye düşünüyorum.

   Cevapla
 5. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

  Kar yağışı 14 saattir aralıksız devam ediyor. En son yaptığım (2.5 saat önce) ölçüme göre 20 cm kar vardı. Yemekten sonra cetvelli fotoğraf paylaşacağım inşallah 😀 Şu an harika bir tipi var. Eve 2 saatte gelebildim. Allah hepinize nasip etsin, muhteşem bir şey bu 🙂

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Kalbim güm güm attı sizin resimleri ve yorumları görünce, aklıma hemen burada karda yürüdüğüm zamanlar geldi, gecenin bir vakti Fındıkzade’den, gülhane parkına Gülhane Parkı’na yürümüştüm, güvenlik görevlisi vardı, bana tip tip bakıyordu sokakta benden başka pek insan da yoktu. 😀

   Cevapla
   1. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

    Aynen katılıyorum. Tam bir havadelisi evi. 5. kat. Güney-Doğu cephe. Şimdilik önümüz boş ancak 5 sene içinde 6 katlı binalar dikilecek. Arsanın bir kısmına okul yapılacak. Söylenenlere göre okul tam bizim binanın önüne yapılacakmış. Okul dediğin en fazla 4 katlı olur. O zaman benim manzara kapanmaz ve bol bol şimşek fotoğrafı paylaşmaya devam ederim 🙂 Yok eğer manzara kapanırsa yapacak bir şey yok 😦 Kapanmaması için dua ediyorum. Bu eve de 1.5 sene önce taşındık. Daha önce 2. katta bile oturmamıştım 😀 Ne çileler çekmiştim be havaya bakacağım diye 🙂

    Cevapla
  1. ahmet/mersin/erdemli/7m

   Bir Çamlıyaylalı olarak evet geçen yıl bir defa kıytırık bir kar yağmıştı, sonuç olarak bereketsiz bir yıl olmuştu çiftçiler için.Ama bu yıl kar açısından iyi olacak inşallah bu sistemde Çamlıyayla kar alır.

   Cevapla
 6. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

  Mevsimin ilk karı sabah 4:30 sularında düştü. Gece defalarca uykum bölündü, dışarıya baktım 😀 Rüyamda hep kar gördüm 😀 Hele birinde yağış yağmura dönüyordu kabustu o 😀 Daha şimdiden ince bir örtü oluştu, hafif kar yağışı devam ediyor:

  Cevapla
  1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

   Ilıman Reyiz, “Güney…” başlığında gelip İstanbul yorumu yapıyorsun. Mantıksızlığının farkında mısın? Burda İstanbul’dan bahseden var mı? Ne yapacağını şaşırdın herhalde havalar birden soğuyunca İstanbul’da.

   Cevapla
 7. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

  Bir göründü bir kayboldu, son dakikaya kadar ne olacağı belirsizdi ve en sonunda Konya için olabilecek en mükemmel senaryo gerçekleşecek inşallah 🙂 Yarın sabahtan gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam edecek bir kar yağışı gözüküyor. En büyük korkum sıcaklıktı ancak tüm modeller ve MGM sıcaklığı 2 derecenin altında veriyor. Isı adasının şerrinden koru ya Rabb’im 😀 Yarın gündüz pek yazamam belki ama arkadaşlar aracılığı ile rapor vereceğim inşallah.

  En az 20 kg yağış bekleniyor. Bu da en az 20 cm kar demek. Oyyyy oyyyyy havalara uçacağım ya 😀

  Cevapla
  1. Yalın (Başakşehir/İST, 140 m)

   Acaba bizim köye de yağacak mı? Seydişehir Madenli Köyü. Antalya-Konya yolunun zirvesi. Alacabel Dağı civarı. Alüminyum madeninin çıktığı yer. Ben 10 yıldır İstanbullu oldum. Ama yine de insan özlüyor çocukluğunun geçtiği yerleri.

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s