Güneyin Yüksek İllerine Yoğun Kar, Kıyılarına Şiddetli Yağmur Geliyor !


UYARISalı günü ve gecesi, güneyin yüksek illerine Akdeniz üzerinden hücum edecek olan nem, buralarda halihazırda bulunmakta olan soğuk havayla birleşerek yoğun kar yağışlarına yol açacak.

Konya Merkez, Konya’nın güney ve doğu ilçeleri ile Karaman ilinin tamamında; ayrıca Niğde’nin güney ilçelerinde, 1000 metre ve üzerindeki yerlerde kar yağışı sıkıntılara yol açabilir. Uyarı, Antalya’nın doğusu, Adana’nın batısı ve İçel’deki yüksek ilçeler ve yaylalar için de geçerli.  Salı günü Akdeniz Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlayan yollarda olacaklar özellikle çok dikkatli olmalılar!

Yağış, yüksekliği 1000 metre civarındaki yerlerde yoğun ıslak kar şeklinde düşeceği için ağır olacak, ağaçlar zarar görebilir.

İçel ve Adana’nın kıyı kesimlerinde ise bu yağışlar şiddetli yağmur olarak düşecek.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

70 Responses to Güneyin Yüksek İllerine Yoğun Kar, Kıyılarına Şiddetli Yağmur Geliyor !

 1. Konya’ya inşallah bu kış bir daha kar yağmaz :/
  Fotoğraflara bakarken gözlerim yaşlandı ya 😦

 2. Konya’da kar sabaha kadar tipi şeklinde etkili yağdı. Ancak kar kalınlığı 25 cm’i aşamadı. Bunu kuvvetli rüzgarın karı savurmasına bağlayabiliriz. Zira Karaman’daki dayımdan aldığım bilgiye göre orada en ufak bir rüzgar yokmuş. Orada 35-40 kg yağış 47 cm kar kalınlığına neden oldu, burada hemen hemen aynı değerdeki yağış 22 cm (Konya-Meydan (Şehrin biraz dışı) resmi ölçümüne göre… Benim merkezde yaptığım ölçüm 25 cm…) kar kalınlığına neden oldu. Dayım daha önce böyle bir kar görmediğini söyledi 🙂

  Bu sabah Konya:

  Dün akşam ölçüm yaparken ben 😀 😀 😀

 3. Ben de hayırdır hiç ses yok diyordum. Tabii ki dün gece bu yol trafiğe kapanmış. Ayıptır MGM, Pozantı’nın, Ulukışla’nın kar kalınlığını niye yayınlamıyorsun?! 114 dev eserin açılışı varmış da bilmem ne…Teh. Sen ilk önce doğru düzgün, eksiksiz, kusursuz veri yayınlamayı becer. 😀

  http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yasam/209255.aspx

  Yoğun kar yağışlarında kapanan bölge bu kez de olduğu gibi Pozantı’nın güneyindeki, tabanı 1200-1400 metre yüksekliğinde bir sırt/geçit olan Akçatekir Yaylası civarı oluyor çoğunlukla. Çünkü burası hem Pozantı’dan yüksekte hem de Akdeniz’den Toroslara çarpa çarpa yükselen nemin hiçbir engelle karşılaşmadan daldığı ve şiddetli yağmur ya da yoğun kar olarak indiği bir bölge. Pozantı ise 800-1000 metrelik bir vadi tabanında olduğu için Akdeniz neminden bu bölge kadar faydalanamıyor.

 4. Günlük yağış toplamlarına ve bildirilen kar kalınlıklarına bakınca 66 mm yağış almış olan 1559 metredeki Taşkent’te 80 cm’in üzerinde kar olduğunu çıkarabiliriz sanırım.

  88 mm alan ve 1115 metredeki Çamlıyayla fazla soğuyamadığı için metrelik karı kaçırmış. Sıcaklık 5 derece şu an.

 5. Seydişehir de sessiz sedasız efsaneyi kapmış. Buffalo musun mübarek!

 6. Ölçüm doğruysa 47 cm’le Karaman’ın uzun yıllar kar rekoru kırılmış oldu.

 7. Su an burada kar,kuzeyli sert rüzgar ile tipi şeklinde devam ediyor. Ölçme fırsatım olmadı sabah cetvelli fotograf paylaşacağım ama 40cm civarında kar var.

 8. Akdeniz Bölgesi çok soğuk bir kasım günü geçirdi. Manavgat’ta ölçülen 8,8 derecelik en yüksek sıcaklık; -1963’ten beri tutulan kayıtlara göre- bugünü Manavgat’ta (maksimum sıcaklık bakımından) son 51 yılın en soğuk kasım günü yaptı. Bu merkezin daha önceki en soğuk kasım günü 9,6 derecelik maksimum sıcaklığı ile 24 Kasım 1995 idi. Böylece Manavgat en soğuk kasım maksimumu rekorunu 0,8 derece geliştirmiş oldu.

 9. Bu arada Konya’nın 1954-2013 dönemindeki en yüksek kar rekoru, 17 Kasım 1988’de 40 cm olmuş. Bu bir tesadüf mü yoksa ılık Akdeniz’in kaymağını mı yiyorlar? 🙂

 10. Seydişehir’de yakınlarımdan aldığım habere göre kar kalınlıği 47 cm’ye ulaşmış. Bizim köyün olduğu Alacabel dağı civarında daha fazladır.
  http://www.seydisehirhaber.com

 11. Gökgürültülü kar İç Anadolu’ya kadar sarkıyor. Bir de tam anlayamadım, yağış neden Konya-Ankara il sınırında takılı kaldı? Alçak basıncın konumu ya da daha önemlisi konumuna ek olarak genişliği mi sebep? https://biolsystematics.files.wordpress.com/2014/11/25-kasim-2014.jpg

 12. 23 cm olmuş 🙂 Yağış devam ediyor.  Gündüz:

  Kısa bir vidyo:

 13. Kar yağışı 14 saattir aralıksız devam ediyor. En son yaptığım (2.5 saat önce) ölçüme göre 20 cm kar vardı. Yemekten sonra cetvelli fotoğraf paylaşacağım inşallah 😀 Şu an harika bir tipi var. Eve 2 saatte gelebildim. Allah hepinize nasip etsin, muhteşem bir şey bu 🙂

 14. Konyalı arkadaşlar sizi kıskandım, haftasonuna kadar tadını çıkarmaya bakın. Bir de soru sormak istiyorum. Aynı yağış Ankara’ya bir şekilde ulaşsa, sıcaklık sorunu olur muydu?

 15. An itibariyle son durum harika kar devam ediyor ve 26 cm oldu 🙂


 16. Konya kar yağışı izlemek isteyenler için canlı kamera.

  http://www.konya.bel.tr/canliyayin.php?kameraID=6

 17. Erdemli kopuyor özlediğim hava yıldırım, şimşek, yağmur, üşüten soğuk. Kim derdi kasımda bu kadar sıcaklık düşecek. Şu an 11C ve düşmeye devam ediyor.

 18. ”Çihiro’nun son durum raporu: Şu an için 10 cm kar var. Yağışın şiddeti tipi halini almış durumda.”

  Şimdiki durum buysa. Akşam neler olur neler… 😀

 19. Batı Akdeniz donuyor! Manavgat 6 derece! 10 derecenin altındaki bu değerler kıyılarda ocak-şubat ayları için bile fazlasıyla düşükken kasımda görülmesi olağanüstü!

 20. Şu an Beyşehir Esence köyünde kar.

 21. Çamlıyayla’ya ne kadar kar yağacak bakalım. Bizim akrabalar geçen yıl hiç kar yağmadığından çok şikayet ediyorlardı. Şimdi orada olmak isterdim.

  • Bir Çamlıyaylalı olarak evet geçen yıl bir defa kıytırık bir kar yağmıştı, sonuç olarak bereketsiz bir yıl olmuştu çiftçiler için.Ama bu yıl kar açısından iyi olacak inşallah bu sistemde Çamlıyayla kar alır.

 22. Ve hesap döndü, ılıkçı reyiz ne diyorsun buna 🙂

 23. Mevsimin ilk karı sabah 4:30 sularında düştü. Gece defalarca uykum bölündü, dışarıya baktım 😀 Rüyamda hep kar gördüm 😀 Hele birinde yağış yağmura dönüyordu kabustu o 😀 Daha şimdiden ince bir örtü oluştu, hafif kar yağışı devam ediyor:

 24. Mevlana “gel” deyince kış bile güneyden geliyor.Konya torpilli 😀

 25. Sadece yaz değil, bazen kış da güneyden başlar…

 26. Bu başlıktan bize ekmek çıkmadı 😀

 27. İstanbul içinse tabii ki yağmur ahahaha 😀

 28. Erdoğan Aslan dedi ki:

  Konya olarak hepimiz hazırolda yarın akşamı bekliyoruz.Akşam kar yağarken çıkıp dolaşmayı özledim.

 29. Bir göründü bir kayboldu, son dakikaya kadar ne olacağı belirsizdi ve en sonunda Konya için olabilecek en mükemmel senaryo gerçekleşecek inşallah 🙂 Yarın sabahtan gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam edecek bir kar yağışı gözüküyor. En büyük korkum sıcaklıktı ancak tüm modeller ve MGM sıcaklığı 2 derecenin altında veriyor. Isı adasının şerrinden koru ya Rabb’im 😀 Yarın gündüz pek yazamam belki ama arkadaşlar aracılığı ile rapor vereceğim inşallah.

  En az 20 kg yağış bekleniyor. Bu da en az 20 cm kar demek. Oyyyy oyyyyy havalara uçacağım ya 😀

 30. Heyecanla bekliyorum valla çok özledimm kar yağışını. Yarın elimden geldiğince son durumları paylaşacağım.

 31. Uyarıları dikkate aldık bekliyoruz. Zarar verici şekilde yıldırım düşmesi, dolu yağışı gibi olumsuzluklar olmaz inşallah.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s